کلاس آموزش پایه طراحی مخازن ذخیره

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.میشه بیشتر توضیح بدید منظور از مخزن ذخیره مخازن ذخیره چیه و کجاها کاربرد داره؟دوره شامل چه مباحثیه؟ممنون

ahmad5959

عضو جدید
سلام.میشه بیشتر توضیح بدید منظور از مخزن ذخیره مخازن ذخیره چیه و کجاها کاربرد داره؟دوره شامل چه مباحثیه؟ممنون

مخازن ذخیره بیشتر در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد داره. البته ممکن است شما در خانه تان هم مخزن ذخیره جهت آب و گازوئیل داشته باشید.
هر plant نفت و گاز پتروشیمی یک ناحیه ای داره بنام storage tank area که طراحی و چیدمان اینها پارامتر مهمی بشمار میرود.

اگه دقت کنید در خروجی و نزدیک اکثر پالایشگاهها یک منطقه ای است بنام انبار نفت که این انبار نفت شامل تعداد زیاد مخازن ذخیره ( حاوی بنزین-گازوئیل و ......) می باشد.

البته اگه این کلاس تشکیل بشه خودم هم یاد خواهم گرفت به کمک سوال های شما.

ahmad5959

عضو جدید
[FONT=&quot]بنام خدا[/FONT]
[FONT=&quot]جلسه اول[/FONT]
[FONT=&quot]درسته كه هنوز ظرفيت كلاس كامل نشده ولي من با همين پنج نفر مقدمه را شروع ميكنم.[/FONT]
[FONT=&quot]البته به احتمال خيلي زياد همه بچه ها اشراف كامل دارند ولي هدف اينه كه همه ياد بگيرند[/FONT]
[FONT=&quot]همچنين انتظار دارم كه بچه ها كمك كنند تا كلاس مفيد باشه و تا آخر ادامه پيدا كنه.[/FONT]
[FONT=&quot]خوب جلسه اول هر دوره اي مربوط ميشه به سر فصل ها.[/FONT]
[FONT=&quot]مهمترين سرفصل هايي كه بتوان يك مخزن ذخيره (storage tank) را طراحي كرد به شرح ذيل مي باشد:[/FONT]
[FONT=&quot]1- [/FONT][FONT=&quot]مراجع[/FONT]
[FONT=&quot]2- [/FONT][FONT=&quot]آشنايي [/FONT][FONT=&quot]با[/FONT][FONT=&quot] كدها [/FONT][FONT=&quot]و[/FONT][FONT=&quot]استانداردهاي[/FONT][FONT=&quot] طراحي [/FONT][FONT=&quot]مخازن[/FONT]
[FONT=&quot]3- [/FONT][FONT=&quot]استاندارد[/FONT][FONT=&quot]API 650 [/FONT]
[FONT=&quot]4- محدوده كار[/FONT]
[FONT=&quot]5- [/FONT][FONT=&quot]مواد[/FONT][FONT=&quot]اوليه[/FONT]
[FONT=&quot]6- [/FONT][FONT=&quot]طراحي [/FONT][FONT=&quot]ورق[/FONT][FONT=&quot] كف[/FONT]
[FONT=&quot]7- [/FONT][FONT=&quot]طراحي [/FONT][FONT=&quot]ورق[/FONT][FONT=&quot] شل[/FONT]
[FONT=&quot]8- [/FONT][FONT=&quot]نيازمنديها[/FONT][FONT=&quot] و[/FONT][FONT=&quot]محاسبات [/FONT][FONT=&quot]رينگهاي[/FONT][FONT=&quot] تقويتي[/FONT]
[FONT=&quot]9- [/FONT][FONT=&quot]طراحي [/FONT][FONT=&quot]ورق[/FONT][FONT=&quot] سقف[/FONT]
[FONT=&quot]10- محاسبات تحت فشار خارجي[/FONT]
[FONT=&quot]11- محاسبات[/FONT][FONT=&quot] بار[/FONT][FONT=&quot]باد [/FONT][FONT=&quot]و [/FONT][FONT=&quot]زلزله[/FONT]
[FONT=&quot]12- محاسبات [/FONT][FONT=&quot]Anchor Bolt[/FONT]
[FONT=&quot]13-[/FONT][FONT=&quot]نازل ها و منهولها[/FONT]
[FONT=&quot]البته ارائه فصلهاي 1 الي 9 مدنظر بنده ميباشد كه ارائه بقيه فصلها منوط به روند كلاس خواهد بود و در مورد آنها قولي نميدهم.[/FONT]
[FONT=&quot]همچنين هدف اين كلاس اين است كه يك مهندس مكانيك با دانش مهندسي اش و با محاسبات دستي بتواند يك مخزن را طراحي كند. چون در خصوص طراحي مخزن نرم افزار نيز موجود مي باشد ([/FONT][FONT=&quot]نرم افزار [/FONT][FONT=&quot]Tank[/FONT][FONT=&quot])[/FONT][FONT=&quot] و كار را براي منهدسان حتتر كرده كه به عقيده من بيشتر به درد [/FONT][FONT=&quot]Validation[/FONT][FONT=&quot] ميخورد. البته دوره هاي آموزشي نرم افزار مذكور در موسسات آموزشي مختلف اجرا ميشود كه بدون آشنايي با مباني طراحي، يادگيري اين نرم افزار فقط به درد رزومه ميخورد.[/FONT]
[FONT=&quot]به اميد جلسه بعدي[/FONT]

آخرین ویرایش:

ahmad5959

عضو جدید
Storage Tanks- References- 88-12-02

Storage Tanks- References- 88-12-02

مراجع پايه طراحي مخازن ذخيره

1- API-650-Edition 11- March 2008 (Welded steel tanks for oil storage)
2- Guide to storage tanks and equipment
3- BS 2654

مرجع اول را ميتوانيد از لينك زير برداريد. البته آقاي پيرجو هم زحمت كشيدند و يك لينكي گذاشتند در پستهاي قبلي ولي يك كمي قديمي تر مي باشد. اگه كسي نتونست دانلود كنه بگه تا براش ايميل كنم.

http://ifile.it/j1437t9

مرجع دوم يك كتاب بسيار خوب در زمينه طراحي مخازن ذخيره است كه هر كس بتواند اونو كامل بخونه ميتونه استاد طراحي مخازن ذخيره بشه! كه اينو ميتونيد از سايت www.gigapedia.comدانلود كنيد. البته من لينك مستقيم هم ميذارم.

part 1
http://www.filefactory.com/file/53a54d/n/gtssae-aa.rar
or
http://rapidshare.com/files/225623597/guide_to_storage_tanks_and_equipment_part_1.pdf

part 2
http://ifile.it/qc04y9e/gtstae-b.rar

مرجع سوم هم استاندارد انگليسي طراحي مخازن ذخيره است كه كمي سختگيرانه تر از استاندارد آمريكايي API است .اينو وقتي لازم شد در اختيار دوستان ميگذارم

ahmad5959

عضو جدید
درد دل

درد دل

با اينكه ميدونم بچه هاي كلاس زياد استقبال نكرده اند و كلا استقبال كمي از اين كلاس شده است ولي با توجه به اينكه من خيلي سخت نا اميد مي شوم ادامه ميدهم.
انواع استانداردها و كدهاي مورد استفاده در طراحي مخازن را در پست بعدي تقديم خواهم كرد:smile:

ahmad5959

عضو جدید
Codes and standards for Tanks and Vessels-88-12-03

Codes and standards for Tanks and Vessels-88-12-03

آشنايي با كدها و استاندرهاي طراحي مخازن

ASME Sec. VIII Div.1 : Rules for Construction of pressure vessels
Internal design pressure<=3000 psig

- جهت طراحي مبدلهاي حرارتي shell & tube كه نوعي PV محسوب ميشوند، علاوه بر كد فوق از استانداردهاي TEMA و API 660 نيز استفاده ميشود

API 620: Larg,Welde, Low pressure Storage Tanks
Internal design pressure<=15 psig
Design temprature<= 250 °F

API 650: Welded steel tanks for oil storage
Internal design pressure <=2.5 psig

API 2000: Venting and atmospheric and low-pressure strorage tanks
اين استاندارد در مورد Normal & Emergency Vapor Venting براي مخازن تحت شرايط خاصي بحث ميكند
البته استاندرهاي اروپايي و انگليسي ديگري نيز در خصوص طراحي مخازن وجود دارد كه در كتاب Bob Long ميتوانيد ببينيد.

در پست بعدي طراحي با استاندارد API 650 را شروع ميكنم.

ahmad5959

عضو جدید
Limitations of API 650--88-12-03

Limitations of API 650--88-12-03

مطابق با سرفصل اعلام شده محدوده كار استاندارد API 650 تقديم ميشود:
a. Vertical, Cylindrical, Aboveground, Open/Closed Top, Welded, Steel

b. Entire Bottom: Uniformly Supported

c. Non-Refrigerated Services

d. Max. Design Temperature: 260 ºC = 500 ºF

e. Max. Internal Design Pressure: 2.5 psig =17.2 kPa gauge

f. Max. External Design Pressure: 1 psig = 6.9 kPa gauge

g. Storage of Petroleum, Petroleum Products & other Liquid Products

ahmad5959

عضو جدید
Material

Material

در خصوص متريال مورد استفاده در مخازن ذخيره با توجه به اينكه توضيحات اضافي از حوصله كلاس خارج خواهد بود فقط به صورت خلاصه به موارد ذيل اشاره ميشود:
در حالت كلي مخزن ذخيره از ديدگاه مكانيكي از سه قسمت زير تشكيل شده است
Roof- Shell- Bottom
به ترتيب يعني سقف - بدنه - كف

در طراحي مخازن ذخيره معمولا از متريالهاي زير در ايران استفاده ميشود:

1 - متريال براي سقف معمولا ASTM A283 gr.C ميباشد.
2- متريال براي بدنه مخزن معمولا ASTM A283 gr.C يا ASTM A516 gr.60 or 70 و يا ASTM A573 gr.70 ميباشد.
3- متريال براي كف معمولا ASTM A283 gr.C ميباشد.

براي بقيه اجزاي مخزن نظير نازلها و منهول ها و . . . از متريالهاي A105 يا A36 و يا متريالهاي مشابه در بازار استفاده ميشود.

تذكر: جهت استفاده از ورقهاي بالاي 40 ميليمتر بايد يك سري عمليات حرارتي و تستها روي متريال انجام داد.

Ludwig

عضو جدید
ميخوام از بچه هايي كه آمادگي شان را اعلام كرده بودند نظراتشان را جويا بشم. :que::que::que::que::que::que:

من فقط میتونم ازتون تشکر کنم واقعا کار ارزشمندی رو دارید انجام میدید و البته یه خواهشی هم ازتون داشتم و اونهم اینه که اگه میشه کلاس رو به سمت و سویی پیش ببرید که بتونیم انشاالله از پس پروژه های عملی بربیاییم البته میدونم که بقول شاعر" هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست نه هر که سر بتراشد قلندری داند" ولی تا اونجاییکه امکان داره از تجربیاتتون هم بگید یا اگه قراره در اینده تمرین یا پروژه ای برامون تعریف کنید اگه میشه خیلی به حالت واقعی نزدیک باشه :redface:

باز هم از وقتی که برای ما میزارید تشکر میکنم!

:gol:!!

ahmad5959

عضو جدید
چند نكته

چند نكته

خيلي ممنون از نظرات و پيشنهادهايي كه داديد:(
به غير از آقاي ludwig پيشنهاد قابل توجهي نديدم كه همينجا از جناب ludwig تشكر مخصوص ميكنم.
واقعيتشو بخواهيد من احساس ميكنم كه محيط باشگاه مهندسان بيشتر محيط دانشجويي هست و بچه هايي كه شاغل باشند و در كارهاي مهندسي مشغول باشند خيلي كم است. چون غير از اين بود مطمئن هستم كه استقبال خيلي بيشتري ميشد.
آخه اين دوره اي كه من را انداختم فكر ميكنم شما هم قبول داشته باشيد كه به ندرت در جاهاي ديگه پيدا بشه ( البته خداي نكرده نميخوام منتي چيزي بذارم ها ) و اگه شما دقت كنيد اكثر تاپيك هاي آموزشي مباحثي را مطرح ميكنند كه بيشتر دانشگاهي ميباشد. البته كار اونا هم خيلي ارزشمند است و در اين شكي نيست ولي بيشتر به درد دانشجو هاي عزيز و اونايي ميخوره در كارهاي تحقيقاتي هستي.
ولي طراحي مخازن موضوعي است كه نه دانشجويي بوده و نه تحقيقاتي بلكه صرفا كار مهندسي مي باشد و لازم است كه اگر واقعا كسي ميخواد در اين حيطه وارد بشه و ياد بگيره، دقت و پيگيري زيادي به خرج بده. البته من احساس ميكنم كه دوره را خيلي جدي گرفتم. البته هنوز هم جدي هستم و اميدوارم تا آخر جدي باقي بمونم.

ميخوام نظرات و پيشنهادات خودم را به شرح ذيل بيان كنم.

من هم استاندارد API و هم كتاب Bob Long را براي دانلود گذاشتم كه از مرجع هاي اصلي كلاس من هستش و انتظار داشتم كه همه اين دو مرجع را به دست بيارند و اعلام كنند كه دريافت كردند يا نه. ولي به غير از مهندس صالحي و يكي از بچه هاي ديگه كسي ديگري اصلا اعلام نكرد كه دانلود كرده، نكرده يا هرچي! يا وقتي متريال را شرح دادم انتظار داشتم يك سري سوالات مطرح بشه ولي هيچ كس هيچ سوال فني نپرسيد. خودمون هستيم شما خودتون چي فكر مكينيد. من خودم احساس ميكنم كه انگيزه و علاقه كافي وجود نداره. ( البته ممكن است طبيعي باشه من نميخوام خداي نكرده كسي رو سرزنش كنم).

خودتون ديديد ديگه اگه سر كلاس، بچه هاي كلاس گوش ندند و ..... معلم يا سمبل ميكنه يا زود ميره و يا ............. :smile: ولي ميدونم كه شما از اونا نيستيد

پس فعلا خواهش ميكنم كه دو مرجعي را كه گفتم حتما تهيه كرده و چند ورق هم دوست داشتيد بزنيد. چون در طول دوره مجبور خواهم شد refer بدم به آنها پس ضروري است كه حتما داشته باشيد.
تا شما اين دو مرجع رو تهيه ميكنيد من يه سر ميرم يه جاي دور و هفته بعد ادامه خواهم داد.

چند نكته:

1- پنجشنبه جمعه ها و تعطيلات رسمي كلاسمون تعطيله
2- تمرين هم خواهم داد تا حل كنيد
3- نمره هم خواهم داد.الكي هم نمره نميدم.
4- هر هفته سعي خواهم كرد حتما يك موضوعي را پست كنم
5- نمونه محاسبات هم به موقع در اختيار خواهم گذاشت.

البته به شرط اينكه كلاس پتانسيل لازم را داشته باشه.

خيلي جدي ام نه؟ :smile:
:mad:

پس به اميد برگزاري يك دوره كاملا مهندسي و فني:gol:

آخرین ویرایش:

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
ببخشید استاد من چند روز غیبت داشتم:redface:;)

اول از همه این که من متاسفانه کتاب رو نتوستم دانلود کنم الته هنوز به gigapedia سر نزدم!!!

2 تا سوال هم داشتم:
1: سروسهای Non-Refrigerated Services به چه سرویس هایی گفته میشه؟
2- میشه جنس ورقه های بدنه با کف یا سقف فرق داشته باشه؟ اصلا چنین مواردی پیش میاد؟ ( به خصوص که برای بدنه استاندار هایی به جز مورد مربوط به سقف و کف هم ذکر کردید)

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در باره جو دانشجویی باشگاه حق با شماست.
در نهایت اکثر بچه ها دانشجو هستند.

راستی میخواستم بازم تشکر کنم از مباحث خوبتون و یک خسته نباشید ( نه از اون ها که به استادا میگفتیم تا کلاس رو تموم کنندا:surprised::D)
:gol:

ahmad5959

عضو جدید
جواب سوال مهندس صالحي

جواب سوال مهندس صالحي

سلام به همه
ببخشید استاد من چند روز غیبت داشتم:redface:;)

اول از همه این که من متاسفانه کتاب رو نتوستم دانلود کنم الته هنوز به gigapedia سر نزدم!!!

2 تا سوال هم داشتم:
1: سروسهای Non-Refrigerated Services به چه سرویس هایی گفته میشه؟
2- میشه جنس ورقه های بدنه با کف یا سقف فرق داشته باشه؟ اصلا چنین مواردی پیش میاد؟ ( به خصوص که برای بدنه استاندار هایی به جز مورد مربوط به سقف و کف هم ذکر کردید)

در مورد كتاب بگم گه چون حجمش زياده من نميتونم بفرستم براتون و مطمئن هستم كه ميتونيد از سايت مربوطه دانلود كنيد.
خيلي ممنون از سوالاتون

در مورد سوال اول بايد بگم كه

مخازن ذخيره اي كه با استاندارد API 650 طراحي ميشوند شامل سيالاتي مي شوند كه در فشار اتمسفريك دماي نرمالي دارند كه به آنها سيالات Non-Refrigerated Services گفته ميشه. مثل بنزين - نفت - گازوئيل و ...و حتي آب

ولي يك نوع سيال هايي داريم مثل پروپان يا بوتان (Refrigerated Services) كه در دماي محيط بصورت گاز هستند و براي ذخيره سازي آنها دو روش داريم:

1- بالا بردن فشار به ميزان زياد در دماي محيط تا تبديل به مايع بشوند( مخازن كروي)
2- پايين آوردن دما به ميزان زياد در فشار محيط ( مخازن دو جداره)
كه طراحي اين دو نوع مخازن فوق با استاندارد API 650 نيست.

در مورد سوال دوم

معمولا ورق كف با ورق سقف يكي است و چون اين منطقه تحت فشار داخلي نيستند بنابراين اكثرا مشابه هستند. ( البته ورق كف قسمتي داره بنام Annular كه بعدا قسمت باشه شرح خواهم داد كه در بعضي مواقع متريالش فرق ميكنه)
ولي مهمترين و اساسي ترين قسمت يك مخزن ذخيره ديواره جانبي آن (Shell) ميباشد كه نسبت به ارتفاع مخزن و نوع سيال ميتواند مشابه ورق سقف و كف باشه و يا ميتواند متريالهاي محكمتري مثل A516 باشد.

هر متريالي مشخصات اصلي زير را دارد:
1- مينيمم تنش تسليم- minimum Yield strength
2- مينيمم تنش كشش- minimum Tensile strength

براي اطلاعات بيشتر ميتوانيد به صفحه 13-5 (صفحه 51 در pdf) مراجعه كنيد.

اميدوارم جوابتان را خوب داده باشم

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.من هم یکی از مراجع رو دانلود کردم.سعی میکنم امروز و فردا کلشو دانلود کنم.
همونجور که خودتون فرمودید من هم جز همین دانشجوها هستم.
راستی هر کلاسی یک ساعت و زمانی داره.اگر کلاس ساعت و روز مشخص داشته باشه خیلی بهتره.چون همه میتونند برنامه شون رو تنظیم کنند و هماهنگ پیش بیان و متوجه میشوند که در فلان روز مطلب جدید آموزشی در سایت قرار گرفته.میتونیم به موازات یه تاپیک رفع اشکال داشته باشیم.

ahmad5959

عضو جدید
پاسخ مريم خانم

پاسخ مريم خانم

سلام.من هم یکی از مراجع رو دانلود کردم.سعی میکنم امروز و فردا کلشو دانلود کنم.
همونجور که خودتون فرمودید من هم جز همین دانشجوها هستم.
راستی هر کلاسی یک ساعت و زمانی داره.اگر کلاس ساعت و روز مشخص داشته باشه خیلی بهتره.چون همه میتونند برنامه شون رو تنظیم کنند و هماهنگ پیش بیان و متوجه میشوند که در فلان روز مطلب جدید آموزشی در سایت قرار گرفته.میتونیم به موازات یه تاپیک رفع اشکال داشته باشیم.

خيلي ممنون از نظرتون

من سعي ميكنم اوايل هر هفته يك موضوع را شروع كنم و سپس به سوالات پاسخ خواهم داد.
خوب ميدونيد كه اينجا يك باشگاه خود جوش است و همه به خاطر علاقه مياند اينجا و اطلاعات رد و بدل ميكنند و همه هم يه جورايي كار دارند
من هم مثل كار دارم از نوع بسيار زيادش و به هيچ وجه نميشه وقت خاصي را در نظر گرفت ولي همانطور كه اشاره كردم هر هفته يك مبحث را ادامه خواهم داد.
در ضمن اين كلاس on-line نيست كه چيزي از دستتان در بره. همه پست ها ذخيره ميشوند و هر كي از هر پستي سوالي داشته باشه ميتونه بپرسه.

Ludwig

عضو جدید
..........
...واقعيتشو بخواهيد من احساس ميكنم كه محيط باشگاه مهندسان بيشتر محيط دانشجويي هست و بچه هايي كه شاغل باشند و در كارهاي مهندسي مشغول باشند خيلي كم است. چون غير از اين بود مطمئن هستم كه استقبال خيلي بيشتري ميشد.
آخه اين دوره اي كه من را انداختم فكر ميكنم شما هم قبول داشته باشيد كه به ندرت در جاهاي ديگه پيدا بشه ( البته خداي نكرده نميخوام منتي چيزي بذارم ها ) و اگه شما دقت كنيد اكثر تاپيك هاي آموزشي مباحثي را مطرح ميكنند كه بيشتر دانشگاهي ميباشد. البته كار اونا هم خيلي ارزشمند است و در اين شكي نيست ولي بيشتر به درد دانشجو هاي عزيز و اونايي ميخوره در كارهاي تحقيقاتي هستي.
ولي طراحي مخازن موضوعي است كه نه دانشجويي بوده و نه تحقيقاتي بلكه صرفا كار مهندسي مي باشد و لازم است كه اگر واقعا كسي ميخواد در اين حيطه وارد بشه و ياد بگيره، دقت و پيگيري زيادي به خرج بده. البته من احساس ميكنم كه دوره را خيلي جدي گرفتم. البته هنوز هم جدي هستم و اميدوارم تا آخر جدي باقي بمونم.

ميخوام نظرات و پيشنهادات خودم را به شرح ذيل بيان كنم.

من هم استاندارد API و هم كتاب Bob Long را براي دانلود گذاشتم كه از مرجع هاي اصلي كلاس من هستش و انتظار داشتم كه همه اين دو مرجع را به دست بيارند و اعلام كنند كه دريافت كردند يا نه. ولي به غير از مهندس صالحي و يكي از بچه هاي ديگه كسي ديگري اصلا اعلام نكرد كه دانلود كرده، نكرده يا هرچي! يا وقتي متريال را شرح دادم انتظار داشتم يك سري سوالات مطرح بشه ولي هيچ كس هيچ سوال فني نپرسيد. خودمون هستيم شما خودتون چي فكر مكينيد. من خودم احساس ميكنم كه انگيزه و علاقه كافي وجود نداره. ( البته ممكن است طبيعي باشه من نميخوام خداي نكرده كسي رو سرزنش كنم).

خودتون ديديد ديگه اگه سر كلاس، بچه هاي كلاس گوش ندند و ..... معلم يا سمبل ميكنه يا زود ميره و يا ............. :smile: ولي ميدونم كه شما از اونا نيستيد

پس فعلا خواهش ميكنم كه دو مرجعي را كه گفتم حتما تهيه كرده و چند ورق هم دوست داشتيد بزنيد. چون در طول دوره مجبور خواهم شد refer بدم به آنها پس ضروري است كه حتما داشته باشيد.
تا شما اين دو مرجع رو تهيه ميكنيد من يه سر ميرم يه جاي دور و هفته بعد ادامه خواهم داد.

چند نكته:

1- پنجشنبه جمعه ها و تعطيلات رسمي كلاسمون تعطيله
2- تمرين هم خواهم داد تا حل كنيد
3- نمره هم خواهم داد.الكي هم نمره نميدم.
4- هر هفته سعي خواهم كرد حتما يك موضوعي را پست كنم
5- نمونه محاسبات هم به موقع در اختيار خواهم گذاشت.

البته به شرط اينكه كلاس پتانسيل لازم را داشته باشه.

خيلي جدي ام نه؟ :smile:
:mad:

پس به اميد برگزاري يك دوره كاملا مهندسي و فني:gol:

سلام!
اقا شما هر چی بگید حق دارید از قدیم هم گفتن مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق اورد! ولی من به شما قول میدم انشاالله یه خورده کلاس پیش بره مطمئن باشید دوستان سوال بارونتون میکنند ! :smile:
در مورد کتابها هم حقیقیتش من همون روزی که شما منابع رو گذاشتید همش رو دانلود کردم ولی خوب واقعا احساس نکردم که باید اعلام کنم دانلود کردم چون این کار طبیعی که ما باید انجام بدیم مثل دانشگاه که استاد اول ترم منابع رو معرفی میکنه و دانشجویان باید منابع رو تهیه کنند دیگه نیازی به گفتن که نیست. فقط خواهشا از این به بعد روی رپیدشیر اپلود نکنید! این ifile.it که خیلی خوبه امکان resume هم حین دانلود کردن داره! mediafire هم خوبه!

این رو هم اضافه کنم من بشخصه خیلی خوشحالم که شما دوره رو جدی گرفتید درواقع تا میتونید جدی باشید از جدی بودن هم دست نکشید!

با تشکر فراوان

trinitynim

عضو جدید
سلام
یک نویسنده آمریکایی هست که میگه:{{من راز موفقیت ژاپنی ها رو توی یک پمپ بنزین در یک نقطه دور افتاده اطراف توکیو پیدا کردم........
هر روز صبح می دیدم که کارگرها میومدن و ابتدا پرچم کشورشون رو با ادای احترام بالا می دادن و سپس پرچم پمپ بنزینشونو بالا می دادن و بعد از انجام یکسری حرکات ورزشی هر کدوم سر کار خودشون می رفتن و کارشون رو با جدیت ادامه می دادن و و هر شوخی ای رو جدی می گرفتن}}.
متاسفانه ما ایرانی ها برعکس ژاپنی ها هر جدی ای رو شوخی میگیریم.
خوشحالم از اینکه یک نفر پیدا شده که کارش رو جدی می گیره.
امیدوارم ما هم این تاپیک و این مبحث رو جدی بگیریم.

ahmad5959

عضو جدید
Basic Design + APPENDIX 88-12-09

Basic Design + APPENDIX 88-12-09

در شروع طراحي با API 650 توجه شما را به يك نمودار بسيار مهم در صفحه دوم APPENDIX F جلب ميكنم.(صفحه 210 از pdf)
اين نمودار درختي تصوير واضحي از چگونگي طراحي با اين استاندارد را نشان ميدهد.
لطفا همين الان اين نمودار را يك بررسي مختصر انجام دهيد و سپس بقيه مطالب را ادامه دهيد.

در API 650 ما يك بخش طراحي Basic داريم كه براي انواع مخازن با انواع شرايط الزامي مي باشد( يعني API بدون APPENDIX ها)

و يك بخش ديگر بنام APPENDIX ها داريم كه بستگي به شرايط مختلف، از هر كدام از APPENDIX ها همراه با خود API استفاده خواهد شد.

ذكر يك نكته ضروري است كه بدنه اصلي API 650 بر اساس سيستم انگليسي است نه آمريكايي و در بعضي جاها در تبديل سيستم انگليسي به آمريكايي اشتباه گرد كردن ( سهوي يا عمدي) صورت گرفته است. مثلا در همين نمودار درختي 18 كيلو پاسكال رو به 17.2 كيلو پاسكال تغيير دهيد. چون هر PSI= 6.89 KPa

اين نمودار ميگويد:

1- اگر مخزن فشار داخلي نداشته باشد( يعني فشار داخلي اتمسفريك باشد) يا اگر فشار داخلي مخزن كمتر از فشار ناشي از وزن سقف مخزن باشد از Basic Design استفاده خواهد شد. Basic Design يعني بدون APPENDIX

2- اگر فشار داخلي مخزن از فشار ناشي از وزن سقف مخزن بيشتر بوده و از مجموع وزن سقف، بدنه و متعلقات بدنه كمتر باشد از Basic Design + APP F1 to F6 استفاده خواهد شد.

3- اگر فشار داخلي مخزن بيشتر از مجموع وزن سقف، بدنه و متعلقات بدنه بوده و كمتر از 17.2 كيلو پاسكال باشد از APP F7 استفاده خواهد شد.

4- اگر فشار داخلي مخزن بيشتر از 17.2 كيلو پاسكال باشد ديگر از API 650 استفاده نميشود و طراحي ميبايست با استاندارد API 620 انجام گيرد.

البته توجه داشته باشيد كه در صورتيكه دماي داخلي مخزن بخواهد از 200درجه فارنهايت يا 93 درجه سانتيگراد بيشتر باشد بايستي ملاحظات App. M را نيز در نظر بگيريم.

كه در طراحي نمونه مثال در آينده اين نمودار به صورت كاربردي تشريح خواهد شد.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در شروع طراحي با API 650 توجه شما را به يك نمودار بسيار مهم در صفحه دوم APPENDIX F جلب ميكنم.(صفحه 210 از pdf)
اين نمودار درختي تصوير واضحي از چگونگي طراحي با اين استاندارد را نشان ميدهد.
لطفا همين الان اين نمودار را يك بررسي مختصر انجام دهيد و سپس بقيه مطالب را ادامه دهيد.

در API 650 ما يك بخش طراحي Basic داريم كه براي انواع مخازن با انواع شرايط الزامي مي باشد( يعني API بدون APPENDIX ها)

و يك بخش ديگر بنام APPENDIX ها داريم كه بستگي به شرايط مختلف، از هر كدام از APPENDIX ها همراه با خود API استفاده خواهد شد.

ذكر يك نكته ضروري است كه بدنه اصلي API 650 بر اساس سيستم انگليسي است نه آمريكايي و در بعضي جاها در تبديل سيستم انگليسي به آمريكايي اشتباه گرد كردن ( سهوي يا عمدي) صورت گرفته است. مثلا در همين نمودار درختي 18 كيلو پاسكال رو به 17.2 كيلو پاسكال تغيير دهيد. چون هر PSI= 6.89 KPa

اين نمودار ميگويد:

1- اگر مخزن فشار داخلي نداشته باشد( يعني فشار داخلي اتمسفريك باشد) يا اگر فشار داخلي مخزن كمتر از فشار ناشي از وزن سقف مخزن باشد از Basic Design استفاده خواهد شد. Basic Design يعني بدون APPENDIX

2- اگر فشار داخلي مخزن از فشار ناشي از وزن سقف مخزن بيشتر بوده و از مجموع وزن سقف، بدنه و متعلقات بدنه كمتر باشد از Basic Design + APP F1 to F6 استفاده خواهد شد.

3- اگر فشار داخلي مخزن بيشتر از مجموع وزن سقف، بدنه و متعلقات بدنه بوده و كمتر از 17.2 كيلو پاسكال باشد از APP F7 استفاده خواهد شد.

4- اگر فشار داخلي مخزن بيشتر از 17.2 كيلو پاسكال باشد ديگر از API 650 استفاده نميشود و طراحي ميبايست با استاندارد API 620 انجام گيرد.

البته توجه داشته باشيد كه در صورتيكه دماي داخلي مخزن بخواهد از 200درجه فارنهايت يا 93 درجه سانتيگراد بيشتر باشد بايستي ملاحظات App. M را نيز در نظر بگيريم.

كه در طراحي نمونه مثال در آينده اين نمودار به صورت كاربردي تشريح خواهد شد.

ممنون
سوالم رو بعد از اینکه مثال دادید میپرسم.
احتمالا اون موقع حل میشه.

ahmad5959

عضو جدید
با تشکر
لطفا به کارتون ادامه بدید.نکنه وسطش ول کنید بریدا....
خیلی کار خوبی دارید انجام می دید.
BASIC DESIGN رو چجوری انجام بدیم؟؟؟

فعلا که قصدش را ندارم ول کنم. بستگی به بچه های کلاس داره که چه جوری پیش بره.

basic design یعنی اینکه طراحی مخزن با API 650 بدون استفاده از appendix ها. یعنی طراحی مخزن وقتی که فشار داخلی مخرن اتمفسفریک است یا از فشار ناشی از وزن سقف کمتر است که در ادامه کلاس نحوه طراحی تشریح خواهد شد.
لطفا پست های ارسالی را با دقت بیشتری مطالعه بفرمائید. :smile:

ahmad5959

عضو جدید
Bottom Plate Design- 88-12-11

Bottom Plate Design- 88-12-11

Bottom Plate Design with API 650

همانطور كه قبلا در قسمت limitation گفته شد مخازن ذخيره به طور كلي روي يك فونداسيون بتني با شيب حداقل 1:120 ساخته ميشوند.
بدين معني كه ورق كف روي يك فونداسيون بتني قرار ميگيرد. در نتيجه تمام فشار وارده از طرف سيال به فنداسيون منتقل شده و ورق كف فشار قابل ملاحظه اي را تحمل مكند.
به غير از Grillage type storage tank كه براي ضخامت ورقش فرمول داريم و از APPENDIX I استفاده ميشود در بقيه موارد جهت ضحامت ورق كف از بند 5.4 استاندارد استفاده ميشود.

ورق كف از دو قسمت تشكيل شده است:

a. Bottom Plate
b. Annular Bottom Plate

ورق آنولار ورقي است كه زير ورقهاي بدنه (Shell) قرار ميگيرد. ( البته ممكن است از اين ورق به علت شرايط مناسب طراحي استفاده نشود و ورق اصلي كف به زير ورق كف Extend شود.

a. Bottom Plate Calculation

حداقل ضخامت ورق اصلي كف مطابق با استاندارد 1/4 inch ميباشد كه حدود 6.35 ميليمتر است.( براي كربن استيل) كه اين مقدار بدون احتساب Corrosion allowance ميباشد. C.A را كارفرما اعلام ميكند. در نهايت ضخامت 6.35 ميليمتر با C.A جمع خواهد شد.

براي مثال اگر كارفرما اعلام كند كه C.A=3 mm ضخامت نهايي ما جهت ورق اصلي كف برابر خواهد بود با:
t_Bottom = 6.35+3 = 9.35 mm

با توجه به اينكه ورقي با اين ضخامت در بازار موجود نميباشد مجبوريم ضخامت محاسبه شده را round كنيم البته بايد طوري round كنيم كه در بازار موجود باشد.

در نتيجه براي مثال ذكر شده داريم

Selected Thk. for Bottom Plates = 10 mm

حداقل عرض ورق كف نيز 1800 ميلي متر خواهد بود. البته براي متريال كربن استيل.
توجه داشته باشيد كه استاندارد هميشه حداقل ها را بيان ميكند.

آخرین ویرایش:

Ludwig

عضو جدید
Bottom Plate Design with API 650

همانطور كه قبلا در قسمت limitation گفته شد مخازن ذخيره به طور كلي روي يك فونداسيون بتني با شيب حداقل 1:120 ساخته ميشوند.
بدين معني كه ورق كف روي يك فونداسيون بتني قرار ميگيرد. در نتيجه تمام فشار وارده از طرف سيال به فنداسيون منتقل شده و ورق كف فشار قابل ملاحظه اي را تحمل مكند.
به غير از Grillage type storage tank كه براي ضخامت ورقش فرمول داريم و از APPENDIX I استفاده ميشود در بقيه موارد جهت ضحامت ورق كف از بند 5.4 استاندارد استفاده ميشود.

ورق كف از دو قسمت تشكيل شده است:

a. Bottom Plate
b. Annular Bottom Plate

ورق آنولار ورقي است كه زير ورقهاي بدنه (Shell) قرار ميگيرد. ( البته ممكن است از اين ورق به علت شرايط مناسب طراحي استفاده نشود و ورق اصلي كف به زير ورق كف Extend شود.

a. Bottom Plate Calculation

حداقل ضخامت ورق اصلي كف مطابق با استاندارد 1/4 inch ميباشد كه حدود 6.35 ميليمتر است.( براي كربن استيل) كه اين مقدار بدون احتساب Corrosion allowance ميباشد. C.A را كارفرما اعلام ميكند. در نهايت ضخامت 6.35 ميليمتر با C.A جمع خواهد شد.

براي مثال اگر كارفرما اعلام كند كه C.A=3 mm ضخامت نهايي ما جهت ورق اصلي كف برابر خواهد بود با:
t_Bottom = 6.35+3 = 9.35 mm

با توجه به اينكه ورقي با اين ضخامت در بازار موجود نميباشد مجبوريم ضخامت محاسبه شده را round كنيم البته بايد طوري round كنيم كه در بازار موجود باشد.

در نتيجه براي مثال ذكر شده داريم

Selected Thk. for Bottom Plates = 10 mm

حداقل عرض ورق كف نيز 1800 ميلي متر خواهد بود. البته براي متريال كربن استيل.
توجه داشته باشيد كه استاندارد هميشه حداقل ها را بيان ميكند.

سلام!

"همانطور كه قبلا در قسمت limitation گفته شد مخازن ذخيره به طور كلي روي يك فونداسيون بتني با شيب حداقل 1:120 ساخته ميشوند."

ببخشید در مورد شیب و فونداسیون بتنی زیاد توضیح ندادید ها!:redface: بعد این شیب که گفتید واحدش چیه؟ ( ایا منظورتون اینه که به ازای هر 120متر باید 1 متر بالا برویم؟ )

یعنی مهندسین عمران هم در این کار دخیلند؟ ( قسمت فونداسیون)

یه سوال هم در رابطه با C.A داشتم. این C.A متاثر از جنس ورق نیست؟ اگه هست پس چرا کارفرما اون رو اعلام میکنه؟ مگه جنس ورق رو طراح مشخص نمیکنه؟ البته من قسمت 5.3.2 رو خوندم ولی زیاد قانع نشدم:confused:

با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

ahmad5959

عضو جدید
سلام!

"همانطور كه قبلا در قسمت limitation گفته شد مخازن ذخيره به طور كلي روي يك فونداسيون بتني با شيب حداقل 1:120 ساخته ميشوند."

ببخشید در مورد شیب و فونداسیون بتنی زیاد توضیح ندادید ها!:redface: بعد این شیب که گفتید واحدش چیه؟ ( ایا منظورتون اینه که به ازای هر 120متر باید 1 متر بالا برویم؟ )

یعنی مهندسین عمران هم در این کار دخیلند؟ ( قسمت فونداسیون)

یه سوال هم در رابطه با C.A داشتم. این C.A متاثر از جنس ورق نیست؟ اگه هست پس چرا کارفرما اون رو اعلام میکنه؟ مگه جنس ورق رو طراح مشخص نمیکنه؟ البته من قسمت 5.3.2 رو خوندم ولی زیاد قانع نشدم:confused:

با تشکر فراوان

اگر به قسمت ( b. Entire Bottom: Uniformly Supported)
توجه کرده باشید در limitation گفته شد که مخازن ذخیره ای که با API 650 طراحی میشوند تمام کف آن به کلی ساپورت خواهد شد که بتن زیر کف مخزن نوعی ساپورت سراسری است. و شیب سطح بتنی حداقل 1:120 باشد باشد. که این شیب را بایستی بچه های سیویل در بیارند که کار پیجیده ای نخواهد بود.

Arctang (1/120) =0.48 degree
یعنی شیب سطح بتنی بایستی تقریبا 0.48 درجه به طرف مرکز مخزن باشد تا وقتی مخزن خالی میشود سیال باقیمانده روی کف از طریق Drain مرکزی بتواند تخلیه شود. ok?

C.A یعنی مقدار مجاز خوردگی
میدانید که ورقهای مخزن رفته رفته تحت عوامل مختلف خوردگی خورده میشوند. و به خاطر همین همیشه کارفرما این مقدار را بر حسب نوع سیال بکار رفته اعلام میکند. طراحی تانک بر این اساس است که اگر تمام 3 میلیمتر خورده شد مخزن بتواند در برابر فشارهای وارده تحمل کند.
جنس ورق را در حالت کلی کار فرما انتخاب میکند. مثلا میگوید " کربن استیل" ولی میدونی که انواع کربن استیل داریم و طراح میاد و نوع متریال کربن استیل را خودش انتخاب میکند.

The Purchaser, after giving consideration to the total effect of the liquid stored, the vapor above the liquid, and the atmospheric environment, shall specify in the Data Sheet, Tables 1 and 2, any corrosion allowances to be provided for all components,
including each shell course, for the bottom, for the roof, for nozzles and manholes, and for structural members

اگر با دقت بخوانی میگه که بعد از اینکه کارفرما (Purchaser) تاثیرات سیال ذخیره شده و بخار روی سطح سیال و شرایط محیط را روی ورق مورد استفاده در نظر گرفت بایستی در Data sheet مقادیر مجاز خوردگی را برای Shell- کف - سقف - نازلها و منهولها و اجزای استراکچر مشخص نماید. ممکن است بعضی از کارفرماها برای اینکه safety را بالا ببرند مقداری اضافه تر اعلام میکنند. (حاشیه اطمینان) و شاید کمی ترس و . . . .

ممکنه سیال شما گازوئیل باشد و C.A=3 mm درنظر بگیری و اگر سیال شما مثلا بنزین باشد ممکن است C.A =2 mm در نظر بگیری. ok???

Ludwig

عضو جدید
اگر به قسمت ( b. Entire Bottom: Uniformly Supported)
توجه کرده باشید در limitation گفته شد که مخازن ذخیره ای که با API 650 طراحی میشوند تمام کف آن به کلی ساپورت خواهد شد که بتن زیر کف مخزن نوعی ساپورت سراسری است. و شیب سطح بتنی حداقل 1:120 باشد باشد. که این شیب را بایستی بچه های سیویل در بیارند که کار پیجیده ای نخواهد بود.

Arctang (1/120) =0.48 degree
یعنی شیب سطح بتنی بایستی تقریبا 0.48 درجه به طرف مرکز مخزن باشد تا وقتی مخزن خالی میشود سیال باقیمانده روی کف از طریق Drain مرکزی بتواند تخلیه شود. ok?

C.A یعنی مقدار مجاز خوردگی
میدانید که ورقهای مخزن رفته رفته تحت عوامل مختلف خوردگی خورده میشوند. و به خاطر همین همیشه کارفرما این مقدار را بر حسب نوع سیال بکار رفته اعلام میکند. طراحی تانک بر این اساس است که اگر تمام 3 میلیمتر خورده شد مخزن بتواند در برابر فشارهای وارده تحمل کند.
جنس ورق را در حالت کلی کار فرما انتخاب میکند. مثلا میگوید " کربن استیل" ولی میدونی که انواع کربن استیل داریم و طراح میاد و نوع متریال کربن استیل را خودش انتخاب میکند.

The Purchaser, after giving consideration to the total effect of the liquid stored, the vapor above the liquid, and the atmospheric environment, shall specify in the Data Sheet, Tables 1 and 2, any corrosion allowances to be provided for all components,
including each shell course, for the bottom, for the roof, for nozzles and manholes, and for structural members

اگر با دقت بخوانی میگه که بعد از اینکه کارفرما (Purchaser) تاثیرات سیال ذخیره شده و بخار روی سطح سیال و شرایط محیط را روی ورق مورد استفاده در نظر گرفت بایستی در Data sheet مقادیر مجاز خوردگی را برای Shell- کف - سقف - نازلها و منهولها و اجزای استراکچر مشخص نماید. ممکن است بعضی از کارفرماها برای اینکه safety را بالا ببرند مقداری اضافه تر اعلام میکنند. (حاشیه اطمینان) و شاید کمی ترس و . . . .

ممکنه سیال شما گازوئیل باشد و C.A=3 mm درنظر بگیری و اگر سیال شما مثلا بنزین باشد ممکن است C.A =2 mm در نظر بگیری. ok???

خیلی ممنونم !
البته من توی ترجمه متنی که گذاشتید مشکلی نداشتم. فقط با توجه به پیش فرضی که در ذهنم بود ( اینکه طراح متریال همه چی رو انتخاب میکنه) این مسئله برام روشن نبود که چرا C.A رو کارفرما مشخص میکنه! که این هم با توضیح شما (جنس ورق را در حالت کلی کار فرما انتخاب میکند....) رفع شد.

سلام خسته نباشيد لطفا در خصوص محاسبات بارهاي اعمالي روي نازلها علي الخصوص نازل سقف اطلاعاتي داريد مرحمت نماييد.