کشت و کار گیاه سیر

key two

New member
شناسايي :

سیر با نام علمی (Alliumsativum) گیاهی است از راسته مارچوبه‌ای‌ها (Asparagales) از تیره پیازها (Alliaceae) و سرده سیرها (Allium).

تاریخچه

به دستور خئوپس، یکی از پادشاهان سلسله چهارم مصر باستان، یک پر سیر را روی بلندترین هرم جیزه حکاکی کردند. از این امر چنین برمی آید که مصریان به سیر جنبه الوهیت می‌دادند. سنگ نوشته‌ای که بر یکی از سنگهای اهرام مصر درباره خواص طبی و درمانی سیر باقی مانده آشکار می‌کند که هر روز صبح به کارگرانی که در بنای هرم کار می‌کردند یک پر سیر می‌خوراندند تا آنها در مقابل بیماری مصون مانده و به آنها برای ساختن چنین بنای عظیم و بلندی، دل و جرأت بخشد. یونانیها، بر خلاف مصریان هر که را که بوی سیر می‌داد از معابد بیرون می‌انداختند. با این وجود عجیب این است که پهلوانان یونانی پیش از مسابقات المپیک یک دوره طولانی سیر مصرف می‌کردند. یهودیان و یونانیان و رومیان سیر را مثل نوشدارو می‌دانستند و مورد مصرف قرار می‌دادند و جالب توجه‌است بدانیم که نزد مردم چین که مقدار زیادی سیر مصرف می‌کنند موارد سرطانی بسیار کم دیده شده‌است.(4)
1*اهمیت غذایی و دارویی:
از سیر برای خوش طعم کردن غذا استفاده می شود. پودر سیر به عنوان نوعی ادویه در تهیه غذا استفاده می شود. در 100 گرم سیر ترکیبات زیر وجود دارد.(1)
آب 62% ، کربوهیدرات 29% ، پروتئین 6.3% ، چربی 0.1% ، املاح معدنی 1% ، ترکیبات فیبری 0.8% و ویتامین های مختلف گروه B و C.(1)
املاح معدنی سیر عبارتند از پتاسیم ، فسفر ، منگنز ، کلسیم ، سدیم و آهن.از سیر برای درمان بیماری های ریوی ، سل ، سرفه ، نفخ معده و بیماری های دیگری از جمله درد معده ، اختلالات گوارشی و یا سوء هاضمه و درمان بیماری های پوستی کاربرد دارد. از آب سیر برای درمان گوش درد به عنوان قطره ی گوش استفاده می شود.
2*عوارض جانبی

زیاده روی در مصرف سیر باعث سرگیجه ، کاهش فشار خون ، آلرژی(حساسیت) ، و در موارد نادر منجر به خونریزی می‌شود.
روزانه مصرف نصف یا یک حبه سیر خام توصیه می‌شود.
مصرف پماد غلیظ سیر ممکن است موجب تحریکات جلدی و حتی سوختگی‌های خفیف شود. (4)

3*تولید ارگانیک
سیر در بیشتر مناطق ایالات متحده به خوبی برای تولید مناسب است. عملکرد و کیفیت سیر تولید شده بستگی به آب وهوا ، ناحیه ، ارتفاع منطقه ، واریته سیر و PH خاک دارد. واژه ی انعطاف بیولوژیکی بیان کننده ی توانایی سیر در خو گرفتن به فاکتورهای فوق است. بدین معنی که یک واریته می تواند ظاهر و مزه ای متفاوت ( بسته به جغرافیای آن منطقه ، ارتفاع محل و ... ) داشته باشد. تا حالا کسی نخوانده و نشنیده که چه مکان هایی برای تولید سیر بهتر است. اما بهتر است که با سیرکاران مناطق مربوطه مشورت شود و با آزمایش های مختلف تجربه بدست آورد که چه واریته ای و با چه ترکیبی از عوامل کاشت برای تولید سیر در منطقه مورد نظر مناسب است. مسلما رسیدگی ها و عملیات در تولید سیر برای هر دو گروه سیرکاران سنتی و ارگانیک در یک محل معین یکسان خواهد شد. به عنوان مثال انتخاب محل ، تکنیک های کاشت و نیز روش کاشت برای هر دو گروه یکسان است. تاکید این مطلب عمدتا روی مدیریت تولید ارگانیک برای مبارزه با آفات ، بیماری ها ، علف های هرز و نیز حاصلخیزی خاک و منابع بذری ویژه در تولید ارگانیک است.(2)
4*واریته ها:
تعداد زیادی نژاد برای سیر معرفی شده است و تعدادی کمی از آن ها به عنوان رقم محسوب می شوند. نژاد های رایج سیر در Ontario وجود داشته و رشد می کنند که از آسیا ، اروپا ، شمال افریقا و امریکای جنوبی و شمالی نشأت گرفته اند.(3)
گیاهان سیر زراعی بذر سالم تولید نمی کنند. بنابراین هیچ نوع رد و بدل صفات ژنتیکی بین نژاد های مختلف سیر رخ نمی دهد تمام سیرها به وسیله تکثیر رویشی از سیرچه ها یا سوخیزه ها تکثیر می شوند. هر سیرچه یا سوخیزه از تولید مثل غیر جنسی گیاه مادری بوجود آمده است.
دو نوع سیر شامل طوقه نرم و طوقه سخت وجود دارد. ساقه های گل دهنده ی سیر طوقه سخت در اواخر بهار افراشته می شوند و ساقه های گل دهنده ی قوی و دراز تولید می کنند که از میان وسط سوخ خارج شده است.(3)
نژاد طوقه نرم فاقد میله (scape) بوده و به طور کلی دارای سیرچه های بیشتری بوده که سیر چه ها به نسبت کل سوخ (در مقایسه با طوقه سخت) کوچکتر اند. انواع طوقه نرم برای کارهای مکانیزه و استفاده از ماشین آلات مناسب تر اند. پوشش های خارجی سوخ ها را می توان با ابزار های مکانیکی به راحتی جدا نمود. سیرها در رنگ متفاوت اند از سرخ تا سفید رنگ.(3)
5*حاصل خیزی و تهیه بستر کاشت
قبل از کاشت خاک را به خوبی شخم زده تا بستری نرم برای رشد سوخ فراهم شود. سیر در خاک های دارای زه کش مناسب و دارای مواد آلی به خوبی رشد می کند. بافت شنی لومی یا لومی بهترین بافت خاک برای رشد سیر است اگر چه با افزودن مواد آلی ، خاک های رسی نیز سیر های قابل قبولی تولید می کنند. برای بهبود شرایط فیزیکی خاک استفاده از کود سبز و شخم زدن زمین چند هفته قبل از کاشت توصیه می شود. کود های کاملا پوسیده به اندازه ی 4.8 کیلوگرم در هر متر مربع به کار برده شود. این میزان مواد آلی مخصوصا باری خاک هایی که از مواد آلی فقیر هستند ایده ال است. در شرایط خشکی یا آب بیش از اندازه عملکرد سیر را کاهش می دهد. به ترین PH خاک برای رشد سیر بین 7-6 است. در خاک هایی که PH کمتر از 5.8 است به کار بردن آهک توصیه می شود.(4)
سیر با مقدار متوسط به بالای کود به خوبی رشد می کند. عموما 146 گرم از کود کامل با نسبت 10-10-10 در هر متر مربع به کار برده شود.

5-1*نیتروژن
سیر به مقدار متوسط به بالا به نیتروژن نیاز دارد. حدود 25% تا 33% ازت مصرفی باید اول پاییز و قبل از کاشت با نسبت 5-10-15 یا 10-10-10 از یک منبع آلی نظیر خون به کار برده شود. بقیه نیتروژن باید به صورت سطحی روی خاک در بهار و بعد از این که شاخه ها به طول 10-15 سانتی متر رسیدند اضافه شود. از به کار بردن نیتروژن بعد از اولین هفته در آوریل خود داری شود چرا که موجب تاخیر در سوخ دهی می شود. نهاده ای که به خاک اضافه می شود باید ارزش غذایی آن بررسی شود مثلا کمپوست.(4)
علائم کمبود نیتروژن شامل زرد رنگ شدن برگ های مسن و نوک سایر برگ ها، زرد رنگی عمومی گیاه ، ضعف گیاه که در نهایت کاهش تولید محصول را به دنبال دارد.(4)
5-2*فسفر و پتاسیم
برای فهمیدن نیاز زمین به فسفر و پتاسیم توصیه می شود از زمین آزمایش گرفته شود. تمام فسفر و پتاسیم باید قبل از کاشت به خاک اضافه شود.(4)
علائم کمبود فسفر سبز مایل به ارغوانی شدن برگ ها و کاهش رشد و علائم کمبود پتاسیم سوختگی حاشیه برگ های مسن است.(4)

5-3*کلسیم و منیزیم
ممکن است این عناصر در خاک های اسیدی به مقدار کم وجود داشته باشند. کمبود این عناصر معمولا با استفاده از سنگ آهک و دولومیت بر طرف می شود.(4)
5-*4گوگرد
گوگرد یک عنصر مهم به شمار می رود که اعتقاد بر این است که در خواص دارویی سیر موثر باشد. افزودن گوگرد موجب افزایش عملکرد نمی شود ولی تاثیر روشن و فعال بر روی خوش طعمی و خوش بویی و به طور کلی خواص دارویی سیر دارد.(4)
*6عناصر میکرو
افزودن کمپوست یا هر نوع دیگر کود آلی تضمین کننده ی وجود عناصر میکرو است.(4)
*7زمان کاشت
در تمام مناطق ایالات متحده توصیه می شود سیر در پاییز یا اوایل زمستان کاشته شود. سیر به یک دوره سرمایی نیاز دارد تا سوخ مادری به سیرچه ها تقسیم شود. انواع افراشته سیر برای تقسیم سلولی نیازمند یک دوره ی سرمایی هستند. برای کشت بهاره ی سیر ( معمولا توصیه نمی شود ) سوخ ها باید برای مدت 40 روز در معرض دمای 4.4 درجه سانتی گراد قرار بگیرند. با کاشتن سیر در پاییز و قبل از یخ بستن زمین ریشه به اندازه ی کافی رشد می کند. ولی در بهار گیاه تمام انرژی خود را صرف جوانه زنی و رشد و در آخر صرف گسترش سوخ می کند. اگر سیر در پاییز بیش از حد دیر کاشته شود در آخر باعث کاهش اندازه ی سوخ در زمستان می شود. سیری که در پاییز کشت شده است به محض گرم شدن هوا در بهار به سرعت رشد می کند. رشد سوخ در شیر همانند بسیاری از گیاهان Allium است به طوری که تابع طول و جمع درجه حرارت روز می باشد. این مسئله ( کشت قبل از یخ بستن زمین ) باعث می شود که بیشتر زمان برای رشد و توسعه مناسب ریشه فراهم شود حال آن که برای رشد برگ ها زمان ناکافی است. مناطقی که زمستان سریعتر آغاز می شود به کشاورزان توصیه می شود سیر را 2-3 هفته بعد از اولین نقطه ی انجماد آب (0˚C) کشت کنند. درمناطقی با زمستان ملایم سیر را می توان در اواسط دسامبر کشت کرد. در برخی از مناطق کالیفرنیا سیر را می توان در ماه های فوریه یا مارس کشت کرد. توصیه می شود که برای بدست آوردن بهترین زمان مناسب کاشت سیر مطابق با منطقه خود با سیر کاران محلی مشورت شود.(2)
*8چگونگی کاشت
سیر از طریق تکثیر رویشی از سیرچه ها تولید مثل می کند و هر سیر چه در نهایت یک سوخ تولید می کند. اندازه ی سیرچه و سوخ وقتی که جهت کاشت انتخاب می شوند بسیار مهم است. سیرچه هایی که قرار است برای کاشت انتخاب شوند باید به دو دسته از نظر اندازه و کیفیت تقسیم شوند. سوخ ها باید سخت و بدون نوک نرم یا هر نوع کاستی باشند. سیرچه ها باید کرمی سفید و بدون رنگ رفتگی باشند. هر سیرچه ای که بیمار به نظر می رسد باید دور انداخته شود و نیز اینکه نرم ، کوچک ، صدمه دیده و یا رنگ رفته باشد. این مسأله زمان بر بوده ولی بسیار اهمیت دارد.(2)
هر سوخ باید به سیرچه های جداجدا تقسیم شود. سیرچه باید طوری کاشته شود که انتهای ریشه به سمت پایین باشد. مناطقی با زمستان معتدل سیرچه ها به عمق 2.5 سانتی متری کاشته می شوند حال آن که در مناطق با زمستان سرد و طاقت فرسا سیر را باید در عمق 5-10 سانتی متری کشت کرد. عموما بهتر است بزرگ ترین سیرچه ها از بهترین سوخ ها کاشته شود و در نهایت سیرچه های قوی تر سوخ های بزرگ تری تولید می کنند. لازم به ذکر است که کاشتن بزرگ ترین سیرچه ها لزوما به معنی بهترین جنس سیر از نظر مزه و سفتی نیست.(2)
/C854.htm
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

key two

New member
ادامه مطلب سير1

ادامه مطلب سير1

ادامه مطالب گياه سير
کود گیاهی در تولید ارگانیک سیر به طور مکرر استفاده می شود. کود گیاهی به بهبود بخشیدن بقا در زمستان ، تحت فشار قرار دادن علف های هرز ، نگه دار ی رطوبت خاک و جلوگیری از فرسایش خاک کمک می کند. همچنین می تواند باعث افزایش عملکرد محصول شود. سیر در بالای درجه حرارت 33 درجه ی سانتی گراد رشدش متوقف می شود.(2)
سیر در اغلب اوقات در بستر های وسیع کشت می شود این کار به منظور آسانی عملیات زه کشی و کاهش فشردگی خاک صورت می گیرد. بدون استفاده از تراکتور و ماشین آلات و ماشین های تسطیح مزارع ، مزارع سیر عملکرد خیلی خوبی نخواهند داشت.(2)
9*آبیاری
سیر در سراسر فصل رشد به فشار رطوبت حساس می باشد و هر دوره ای از تنش خشکی مخصوصا در زمان سوخ دهی باعث کاهش عملکرد می شود.(2)
برای بیتر خاک ها تقریبا 2.5 سانتی متر آب در هفته در طول فصل رشد نیاز است. اگر چه در خاک های شنی 5 سانتی متر یا بیشتر ممکن است در آب و هوایگرم و خشک به آب نیاز داشته باشد. زمان ترجیحی آبیاری سیر صبح تا اواسط بعد از ظهر است. بنابراین تا شب هنگام شاخ و برگ های گیاه وقت لازم برای خشک شدن را خواهند داشت. از زمانی که سیر بالغ شد باید آبیاری را قطع کرد. این کار موجب می شود که برداشت سیر آسان شود و باعث کثیف شدن سوخ ها نشود.(3)
10*مدیریت آفات
خاک سالم گیاهان سالم را بوجود می آورد و در عین حال موجب پیدایش مدیریت اکولوژیکی آفات می گردد. عملیاتی از قبی ایجاد محل سکونت برای موجودات زنده مفید ، افزایش تنوع زیستی در مزرعه از جمله ی مدیریت آفات به شمار می رود.(2)
بیشتر آفاتی که به پیاز حمله می کنند به سیر نیز حمله می کنند که می توان Onion thrips ، کرم پیاز ، ملخ و موش کیسه اشاره کرد. بیماری های سیر به وسیله ی برخی از قارچ ها و باکتری ها ، نماتد ها و ویروس ها بوجود می آیند. برای شناسایی علایم بیماری های مختلف آموزش هایی لازم است تا بتوان اولین قدم برای مدیریت آفات برداشته شود.(2)
وقتی که برای اولین بار آفتی شناسایی شد به ATTRA (پایگاه مدیریت اکولوژیکی آفات) مراجعه شود تا از اطلاعات و مکانیسم های مختلف کنترل آفات آن بهره برد. گند زدایی خورشیدی پروسه ای است که با استفاده از انرژی نورانی و حرارتی خورشید برای کنترل و نابودی گیاهان بیماری زا ، علف های هرز و عوامل بیماری زا می شود. اصولا وقتی که خاک با پلاستیکی شفاف برای چندین هفته در طول تابستان پوشانده می شود گرمای خورشید به دام افتاده درون پلاستیک باعث مرگ بسیاری از بذر های علف های هرز و عوامل بیماری زا می شود. این روش روشی غیر شیمیایی است.(2)
11*حشرات
Onion thrips وقتی که علف های هرز مزرعه را محاصره می کنند مهاجرت می کنند. مبارزه با این حشره با تله ای چسبناک صورت می گیرد. زمانی این تله باید به کار برده شود که قبل از مهاجرت این حشره باشد. به علت این که این حشره در مکان هایی که بوسیله ی علف های هرز وجود دارند مستقر می شود برای نابودی آن باید علف های هرز را از بین برد. بعد از این که محصول برداشت شد قسمت های بالایی باید جمع آوری و سوزانده شوند تا جمعیت زمستانه این حشره کاهش یابد. چندین گونه از کشف دوزک به خوبی به این حشره حمله می کنند و از آن تغذیه می کنند. کرم های مهاجم Amblyseius cucumeris و A.barkeriنیز گزارش شده که به Onion thrips حمله می کنند. ماده های بالغ کرم های مهاجم در طول روز 1-10 عدد از این حشره را مصرف می کنند. این کرم ها دارای دوره ی زندگی 30 روزه هستند. این کرم ها می توانند روی دانه ی گرده در نبود thrips زنده بمانند. کاربرد تکراری مهاجم ها باید به نسبت 1:2 مهاجم به آفت استفاده شود. Neoseiulus فقط به thrips های خیلی جوان (در اولین مرحله ی رشد) حمله می کنند و مسافت زیادی را از جایی که اولین بار مستقر شده اند نمی پیمایند. این نوع مهاجم بیشتر اوقات در توده های کوچک در پایه ی گیاه و یا درون کیسه های کاغذی به کار برده می شود. این کرم ها سوراخی کوچک در کیسه ایجاد کرده و به آهستگی از درون کیسه خارج می شوند.(2)
خانم کارل گلنیستر در آزمایشگاه IPN در نیویورک در رابطه با استفاده از کرم های مهاجم برای کنترل thrips پیاز در مزرعه تحقیق کرده بود. وی گفت که نتایج بدست آمده راضی کننده نیستند. کنترل thrips از روش کنترل بیولوژیکی کاری دشوار است زیرا که تعداد این آفت زیاد بوده و تحرک زیادی دارند. این آفت در شمار وسیعی (در حد بیلیون ها) از مجاور مناطقی که به شدت خشک هستند مهاجرت کرده و کرم های مهاجم یکباره قادر به مصرف آن ها نیستند.(2)
روغن Neem یک حشره کش گیاهی که از درخت Neem یا Azadirachta indica استخراج شده است و نیز نشان داده شده اند که باعث کنترل مفید گروه متنوعی از آفات باغی شده است. دکتر لیند کوئیست مشان داد که روغن Neem کنترل flower thrips را در گلخانه بعد از کاربرد مکرر امکان پذیر می کند (باید ذکر شود که Neem یک راه درمانی خوب نیست بلکه به عنوان تنظیم کننده ی رشد حشره به کار می رود و باید در اولین چرخه ی محصول به کار برده شود) بعد از پاشیدن حشره کش بیولوژیکی جدید با شاهد خود بررسی و مقایسه کنید این فرآورده برای تولید ارگانیک بهره مند است یا خیر؟(2)
Onion Maggot
نماتود های مفید نشان داده شده اند که در مقابل Onion Maggot موثر واقع می شوند. دو گونه ی Steinernema carposporae و Steinernema feltiae موثرترین گونه ها برای کنترل این آفت هستند. که دارای بیشترین برد باری در خاک های سرد هستند. برای موثر ترین کنترل بیولوژیکی نماتدی در صبح و بعد از ظهر دیر آن ها را در زمین رها می کنند و خاک را مرطوب نگه می دارند. Ground ، rove beetles ، پرندگان و زنبور های براکونید در تمام طول زندگی از Maggot تغذیه می کنند.(2)
عملیات کشاورزی خوب برای کنترل این آفت ضروری ولازم است. برای کنترل آن کشت تناوبی نیز موثر است به طوری که سیر دو سال پشت سر هم در یک مزرعه و ردیف کاشته نمی شود. وقتی که چرخه ی تولید مثلی آفت بوسیله ی کاشت میزبان آن (سیر یا پیاز) در چندین نقطه شکسته شد از پوشش ردیفی شناور برای زندانی کردن حشرات بالغ استفاده می شود تا از تخم گذاری روی گیاهان سالم و جوان جلوگیری شود. بعد از کاشت سیر چه ها از پوشش بی درنگ استفاده می شود و حداقل 15 سانتی متر دور تا دور بستر گیاه گسترده شود.(2)
پس ماند سیر در پایان فصل باید حذف و نابود شود. Bulb mites و leafminers در کالیفرنیا از آفات عمده و مهم به شمار می روند. Bulb mites با نفوذ به لایه ی خارجی بافت سوخ باعث راه دادن موجودات تجزیه کننده به سوخ می شوند و باعث فاسد و تجزیه کردن آن می شوند. این آفت زمانی که گیاه در اثر سرما رشدش کند شده است بیشترین خسارت را وارد می کنند. Bulb mites می توانند موجب کاهش مقاومت گیاه ، توقف رشد و پیشرفت پوسیدگی سوخ ها در انبار شوند. مدیریت این آفت شامل تناوب کاشت سیر و پیاز با دیگر محصول ها ، پرهیز از تناوب سریع سیر در جایی که پس ماند زیادی باقی مانده و تأکید بر تمییز کردن بذر های سیر قبل از کاشت است. گند زدایی با آب داغ بذر های سیر قبل از کاشت ممکن است در کاهش هجوم موثر باشد. Leafminers خسارت اندکی به سیر وارد می کنند مگر این که جمعیت آن ها به قدری بالا باشد که به سرعت باعث نابودی برگ ساره سیر شوند. مجاورت محصول هایی مانند کاهو ، کرفس و اسفناج به مزارع سیر باعث افزایش بالقوه ی خسارت توسط leafminers می شود. دشمنان طبیعی leafminers مخصوصأ رنبور های انگل بر مدیریت جمعیت leafminers موثر است.
12*بیماری ها
بیشتر بیماری های سیر هم مربوط به خاک و هم مربوط به بذر هستند که معمولا با تناوب کاشت مناسب و کاشت بذر های سالم و بدون بیماری این بیماری ها کنترل می شوند. مسلمأ عملیات کشاورزی می تواند در کاهش وقوع بیماری در سیر موثر باشد. تناوب کاشت به طوری که گیاهانی از تیره ی Allium نباشد و یا این که در مزرعه ای که سابقه ی بیماری دارد اجتناب شود. اصول بهداشت یکی از راه های مهم برای کنترل بیماری ها می باشد. اگر برگ های زرد و تغییر شکل یافته در مزرعه مشاهده گردید باید آن را حذف و نابود کرد. جمع آوری برگ ساره های بیمار نیز باید انجام شود و سپس حذف و سوزانده یا درون خاک دور از مزرعه بعد از برداشت دفن شوند. استفاده از بذر های عاری از بیماری در جلو گیری از مشکلات بیماری ضروری و امری لازم است.(2)
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

key two

New member
ادامه مطلب سير2

ادامه مطلب سير2

ادامه مطلب2

رایج ترین بیماری های سیر عبارت اند از:
پوسیدگی سفید
Sclerotium cepivorumیک بیماری بزرگ در سیر های تجاری کالیفرنیا و شمال شرقی اقیانوس آرام است. این ازگانیسم وقتی که هوا سرد باشد (کمتر از 24˚C ) بیشترین فعالیت خود را دارد. در آب و هواهای شمالی این بیماری معمولا در بهار بروز می کند. علایم این بیماری شامل موارد زیر است.(2)
1- زرد رنگی نابه هنگام و پژمرد شدن برگ های مسن
2- توقف رشد و سوختگی نوک برگ ها
که به دنبال آن تخریب و نابودی سیستم ریشه و پوسیدگی سوخ ها را می توان نام برد. کنترل آن بوسیله ی تناوب کاشت (به طوری که گیاهی از Allium نباشد) در طول سال ها صورت می گیرد. (دیده شده که White rot در طول 10 سال در خاک باقی مانده) و نیز نابود کردن بافت های آلوده و به کار بردن بذر های عاری از بیماری ، پاشیدن عصاره ی سیر در نبود محصول های Allium ممکن است قارچ میسلیوم را تحریک به رشد کرده و سبب نابودی خود در چند هفته قبل از کاشت کند(درجه حرارت خاک نیاز است که بین 15-21 درجه سانتی گراد باشد) که می تواند نتایجی موفقیت آمیز در کشت آینده ی سیر باشد. عصاره ی سیر به نسبت 10 در 150 لیتر بر متر مربع به کار برده می شود. استفاده از این فرآورده قبل از کاشت باعث می شود که Sclerotia در خاک شروع به رشد کند و قبل از این که محصول کشت شود بمیرد.(2)
فوزاریم (پوسیدگی پایه ای یا تحتانی)
Fusarium oxysporum و F . cepaeارگانیسم های موثر بر بروز این بیماری قارچی هستند که در تمام خاک ها حضور دارند و به دلیل این که به گیاهانی که بوسیله ی حشرات و آسیب های مکانیکی و بیماری ضعیف شده اند حمله می کنند معمولأ به عنوان حمله کنندگان پانویه مطرح شده اند. این بیماری رایج ترین بیماری در انبارهای محصولات کشاورزی است. بیشترین فعالیت فوزاریم در دماهای بالا است. علایم این بیماری قارچی مشابه به پوسیدگی سفید به جز پیشرفت بیماری که خیلی کند تر از بیماری پوسیدگی سفید است و ممکن است باعث مرگ گیاهان نشود. در مزرعه گیاهان بیمار ممکن است عملیات ویژه ی کنتری نیاز داشته باشند. زرد یا قهوه ای شدن (فاسد شدن) برگ ها از رأس آن ها شروع می کند. رنگ رفتگی به قسمت های پایه برگ پیشرفت می کند که احتمالأ پلاسیده شده و می میرد. وقتی سوخ ها در انبار به فوزاریم مبتلا می شوند بیشتر پوسیده می شوند. این بیماری بوسیله ی تناوب کاشت مناسب به مدت 4 سال با یک محصول مقاوم ، حذف گیاهان آلوده و کاشت بذر های عاری از ویروس کنترل می شود.(2)
Botrytis
علایم این بیماری شامل خسی خوردگی ساقه است که به همین علت این بیماری اغلب پوسیدگی طوقه نامیده می شود. در بیشتر آلودگی ها سوخ ها ممکن است پوسیده شوند. در آلودگی متوسط بیماری آن چنان خطری در طول فصل نمایان نمی شود ولی ممکن است در انبار به سوخ ها حمله کند. کنترل این بیماری با بهبود حرکت هوا در مزرعه به طوری که شاخ و برگ های سیر مر طوب نمانند میسر است. در حین برداشت سیر انجام عملیات خشک کردن و هوادهی خوب برای انبار کردن از راه های پیش گیری این بیماری محسوب می شود. برای پیش گیری از گیاهان عاری از ویروس برای گاشت استفاده شود.(2)
قارچ پنی سیلین
این قارچ بیماری مزرعه و انبار محسوب می شود. گیاهانی که از سیرچه های آلوده ای که در پاییز کشت می شوند بیماریشان در بهار پدیدار می شوند پس از آن زرد می شوند و می میرند. رنگ سبز آبی سرچه ها در خاک و انبار مشاهده می شود. بنابراین نام عمومی این بیماری قارچ آبی رنگ است. وقتی شرایط برای سوخ ها بهترین وضعیت باشد گیاه ممکن است که عاری از بیماری شود. اسپور های این قارچ در هوا رها شده و موجب گسترش این بیماری می شوند. وقتی یک سوخ آلوده شود از آن برای کاشت نباید استفاده کرد. پس از تماس دست با سیر های آلوده باید دست ها را به خوبی شست و از انبار کردن سیر های له شده ، زخمی جدأ خودداری شود. پیش گیری از این بیماری با کاشتن سیرچه های سالم امکان پذیر است.(2)
13*علف های هرز
کنترل خوب علف های هرز در تولید سیر ضروری و لازم است. ریشه ی گیاهان Allium کم عمق است و در صورت نبود علف هرز می توانند دارای ریشه های بزرگی باشند. با توجه به کشت پاییزه سیر و برداشت تابستانه در سال بعد ، سیر به مدت 9 ماه در زمین خواهد بود بنابراین سیر در مقابل علف های هرز یک ساله ی زمستانه و تابستانه آسیب پذیر خواهد بود.(2)

قبل از رشد و توسعه سیر رقابت علف های هرز می تواند باعث کاهش عملکرد و کاهش کیفیت محصول شود ، به علاوه در موقع برداشت مکانیکی می تواند مزاحم شود. می توان علف های هرز را با گیاهان پوشاننده مانند چاودار ، ذرت تحت فشار قرار داد و زمین را به صورت پیشرفته آماده ی کاشت کرد. این عمل می تواند موجب کاهش معنی دار علف های هرز همانند به کار بردن مواد ارگانیک شود.(2)
شخم زدن نیز یکی دیگر از روش های کنترل علف های هرز است. اگر خاک کاه پاشی نشود انواع مختلف شخم زنی می تواند بین جوی ها و پشته ها برای کنترل علف های هرز در آنسوی بستر کاشت به کار برده شود.علف های هرز درون ردیف ها می تواند با شخم زنی دستی خدف شوند.(2)
14*برداشت وانبار
انتخاب زمان مناسب برداشت سیر از اهمیت خاصی برخوردار است. سیر در آخرین مرحله ی رشد خود به حداکثر اندازه می رسد و حال اگر برداشت زود انجام گیرد سیر چه ها به اندازه ی واقعی خود نخواهند رسید و اگر خیلی دیر انجام شود سوخ ها درون خاک از هم شکافته می شوند. به گفته ی آقای استرن زمان برداشت سیر وقتی است که نوک برگ ها شروع به قهوه ای رنگ شدن می کند. به طور متوسط وقتی است که حدود 6 برگ سبز روی گیاه باقی مانده باشد. برخی از کشاورزان وقتی که 40% گیاه قهوه ای شد برداشت را شروع می کنند. به گفته ی آقای استرن شرایط برگی سیر همیشه زمان برداشت را به درستی مشخص نمی کند، بلکه ممکن است ناشی از خشکی، صدمه و یا بیماری باشد. وی می گوید برای تعیین زمان مناسب برداشت سیر چند تا از گیاهان را از زمین بیرون بکشید اگر پوسته ی خارجی سخت، سوخ ها بزرگ و کامل باشند زمان برداشت مناسب است. آقای استرن برداشت زود هنگام سیر را به دیر هنگام ترجیح می دهد. اگر سیر بیش از حد رسیده باشد قبل از برداشت و زمانی که هنوز در زمین است سیر چه ها از هم جدا می شوند حال آن که اگر در مرحله ای که کمی نارس است برداشت شود برگ ها به عنوان پوشش هایی برای سیر چه ها محسوب می شوند و در نهایت مواد غذایی خود را به سیر چه ها منتقل می کنند و در نتیجه به راحتی سیر برای فروش آماده می شود.(2)
وقتی که سطح زیر کشت سر پایین باشد سیر را می توان با استفاده از چنگال باغبانی از خاک بیرون آورد، ولی وقتی که سطح زیر کشت وسیع باشد با استفاده از چندین ابزار باید سیر را برداشت کرد. زیر و رو کننده های خاک، آلات حفاری و شخم زنی عمیق می توانند برای سست کردن سیر در خاک استفاده شوند.(در خاک های با پس ماند زیاد گیاهی جواب نمی دهد). Erme یک آلت کشاورزی است که در فرانسه ساخته شده است این وسیله دارای دو اهرم برای برداشت تک ردیفی و دو ردیفی سیر است. بعد از برداشت مکانیکی سیر باید بوسیله ی کارگر از مزرعه خارج شود. درجه بندی سیر در مزرعه باید انجام شود. سیر های بیمار و آسیب دیده باید حذف شوند تا از بیماری جلوگیری شود.(2)
سیرها یی را که برداشت کرده اید به 3 دسته تقسیم کنید.
1- سوخ های کوچک : می توانند پس از تمییز شدن برای فروش محلی آماده شوند.
2- متوسط: جهت آماده سازی برای فروش شسته شوند.
یک بحث در مورد برداشت سیر این است که آیا سوخ ها پس از برداشت شسته شوند یا نه. اگر شسته شوند باعث فعال شدن قارچ ها شده و پوسیده می شوند.سوخ های رشد کرده در خاک سبک به سادگی می توانند تمییز شوند، حال آن که سیرهایی در خاک های سنگین تمییز کردنشان مشکل است. روش مناسب برای شستن سیرها این است که حدود 6 تا 8 سوخ را دسته بندی کرده و با استفاده از فشار اب سوخ ها را کاملا می شویند. سپس روی قفسه ای قرار داده تا در طول شب خشک شوند. روز بعد سیرها را دسته بندی می کنند. در این روش آن قدر سیر برداشت می کنند که بتوانند در همان روز آن ها را بشویند.
3- سیرهای بزرگ برای کشت در سال بعد نگه داری می شوند. این سوخ ها نباید شسته شوند و در انبار سرپوشیده آویخته شده تا خشک شوند. در مناطق و سال های مرطوب استفاده از پنکه می تواند برای افزایش حرکت هوا استفاده شود.(2)

قبل از انبار سیر باید به کاملا خشک شود. سیر حداقل 10 تا 14 روز برای خشک شدن باید نگه داری شود که البته منطقه و سال می تواند باعث تغییر این تعداد روز ها شود. سیر وقتی برای برداشت مناسب است که پوسته ی خارجی آن خشک و ترد شده باشد. در جریان خشک شدن سیر، سیر 20% از وزن خود را از دست می دهد.
براساس نشریه ی انبار تجاری میوه و سبزی ها ، سیر می تواند 6 تا 7 ماه در دمای 0 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 65 تا 70 درصد نگه داری شود. رطوبت نسبی بالا سیر را از از دست دادن آب محافظت می کند. هر گونه نوسانات و بی نظمی در شرایط رطوبتی و دمایی موجب جوانه زنی سیر می شود. این مسأله انبار کردن سیر را به مدت طولانی و بدون استفاده از عوامل بازدارنده ی جوانه زنی دشوار می سازد. وقتی که گرما نیاز است یک لامپ 25 وات و یک ترموستات می تواند گرمای مورد نیاز را تامین کند. پنکه نیز می تواند باعث حرکت هوا شود.(2)
سیر انبار شده باید ماهانه چک شود، قارچ آبی، سفید یا پنی سیلین از جمله بیماری های رایج در انبار سیر هستند.برای پیشگیری از این بیماری ها به بخش بیماری ها مراجعه کنید.(2)


15*منابع و مئاخذ
فارسی
1- دانشور، م. ، 1379، پرورش سبزی، انتشارات دانشگاه شهید چمران، 461 ص
2- کتاب 100 گیاه 1000 استفاده، نوشته ایوروشه، ترجمه مرضیه آزاد، چاپ اول،بهار1369، انتشارات ناهید
انگلیسی
1- http://www.attra.ncat.org/Garlic Organic Production.htm
2- http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/facts/97-007.htm
3- http://www.pubs.eaes.uga.edu/caespubs/pubcd
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

ehsan322

New member
با سلام

آیا برای کاشت سیر باید دانه دانه کاشت ؟ و سر و ته سیرچه رو رعایت کرد ؟؟؟

چون همه جا گفتند که
انتهای ریشه به سمت پایین باشد.

آیا با کاشت به هرجهت تاثیری در رشد سیر دارد یا خیر

باتشکر
 

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
با سلام

آیا برای کاشت سیر باید دانه دانه کاشت ؟ و سر و ته سیرچه رو رعایت کرد ؟؟؟

چون همه جا گفتند که
انتهای ریشه به سمت پایین باشد.

آیا با کاشت به هرجهت تاثیری در رشد سیر دارد یا خیر

باتشکر

سلام دوست گرامی بله
روش کاشت سیر:

روش کاشت سیر بسار مهم است برای کاشت این محصول دو روش کرتی و جوی پشته استفاده می شود و بهترین روش کاشت سیر روش جوی پشته است که سیرچه را از پیاز جدا می کنند(از سیرچه های متوسط برای کاشت استفاده نمایید) و به فاصله ی 10-7 سانتیمتر از یکدیگر می کارند و عمق مناسب برای کاشت سیر5-3 سانتیمر باید باشد.سیرچه ها را به شکلی که
نوک آن بالا و انتهای آن به سمت پایین باشد در زمین قرار دهید.نکات صحیح برای کاشت:

توجه داشته باشید که هر قدر منطقه سردتر باشد باید سیرها را در عمق بیشتری بکارید. هرچقدر فاصله ی بین ردیف های کاشته شده بیشتر باشد باعث جذب بیشتر نور خورشید می شود. یک روش کاشت سیر به روش دستی است با این روش سیرچه هاا به خوبی در زمین قرار می گیرند و هوایی اطراف آن را نمی گیرد. سیرچه ها باید پوسته ی کمی داشته باشند. از سیرچه های سالم استفاده نمایید تا محصول شما دچار بیماری نشود. در فصل زمستان به سیرچه های یخ زده توجه نمایید تا محصولتان دچار آفت نشود. تا هنگام کاشت سیرچه ها را از هم جدا نکنید تا رطوبت خود را از دست ندهند و خشک نشوند. سیرچه هایی را که ریز یا دارای گوشت نرم هستند برای کاشت استفاده نکنید.
 

Similar threads

بالا