کشت و کار لوفا (گیاه پردرآمد!)

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
به دلیل درخواست دوستان تصمیم گرفتم تاپیک بزنم، ببخشید اگه برای بعضی از دوستان تکراری هست.
امیدوارم خوشتون بیاد و سال اینده سالی پربرکت و پرباری براتون باشه.
با ارزوی موفقیت

گیاه لوفا متعلق به مناطق گرم و مرطوب آمریکای جنوبی و دارای نوعی اسفنج طبیعی است که در صنایع آرایشی و بهداشتی، اُرتوپد، محصولات مراقبت از پوست و غیره کاربرد دارد. کشت و پرورش گیاه لوفا در اکثر مناطق ایران امکان‌پذیر است و چون این کسب‌وکاردر ایران نوپا و در ابتدای راه است، فرصت و مزیت‌های قابل‌توجهی دارد.

مزیت‌ها :

هزینه اولیه این کسب‌وکار اندک است. ( حدود هزار مترمربع زمین و چند صد هزار تومان هزینه جاری )

به علت جدید بودن محصول در ایران، تعداد رقبا بسیار اندک است.

به علت بیش از 5 سالماندگاری محصول، زمان کافی برای عرضه و فروش وجود دارد.

تا زمان کشت تنها حدود 1 ماه فرصت باقی مانده است.

منبع luffa.ir

آخرین ویرایش:

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
مراحل کاشت

مراحل کاشت

قدم اول تهیه بذر باکیفیت است
بذر گیاه لوفا تقریباً مشابه بذر هندوانه، تنها اندکی بزرگتر و تو پُر تر است. بذرهای مرغوب و باکیفیت، درشت، تیره و سفت و سخت هستند و بذرهای ضعیف و غیرقابل اطمینان کوچک، اندکی روشن و نرم هستند. همچنین بذرهای خوب و بسیار تازه، بسیار سریع­‌تر گاهی در کمتر از یک هفته جوانه می­­‌زنند. علاوه بر کیفیت، نوع بذر نیز مهم است، با توجه به کاربرد، باید مورد مناسب را انتخاب نمود.

آماده سازی زمین برای کشت
لوفا نیاز ضروری به خاک غنی و مغزی ندارد، اما هرچه خاکش سبک تر باشد بهتر است، به عبارت دیگر بیشتر شنی باشد و رس زیادی نداشته باشد تا آب به راحتی در آن نفوذ کرده و جذب شود. اگر در هنگام آبیاری با سرعت و حجم آب متوسط، آب به سرعت روی زمین جاری شود و به عمق خاک فرو نرود، لازم است اندکی شن به آن اضافه نمایید. اگر از کودهای حیوانی استفاده می‌کنید، حدود یک ماه قبل از کاشت بذر یا نشاء در زمین، می‌بایست کود را اضافه و خاک را زیر و رو نمایید.

زمان و نحوه کشت بذر
گیاه لوفا تقریباً در تمام مناطق ایران قابل کشت است و بهره­‌وری مناسبی خواهد داشت، اما باید به زمان کشت بذر توجه نمود. به طور معمول در ماه نخست سال، فروردین، زمانی که هوا سرمای زمستان را پشت سر نهاده و به سمت گرم شدن می‌رود می­‌توان بذر را کاشت. دمای مطلوب برای جوانه‌زنی بذر، اندکی بیشتر از 20 درجه سانتی­گراد است، البته در مناطق جنوبی ممکن است این شرایط در اوایل اسفند فراهم شود و در برخی مناطق سردسیر، در اواخر ماه اردیبهشت. به بیان دیگر، زمانی به کشت بذر اقدام نمایید که مطمئن باشید سرمای شدید برنخواهد گشت.اگر در مناطق سردسیر هستید و یا اگر می­‌خواهید از دیگران جلوتر باشید و زودتر محصول خود را به بازار برسانید، می­‌توانید بذرها را در گلدان و به­ صورت گلخانه‌­ای کشت نمایید و بعد از چند هفته به زمین اصلی انتقال دهید. این کار هزینه مالی و زحمت ناچیزی دارد.با فراهم شدن شرایط آب­ و هوایی مناسب، بذرها را در عمق 1.5 تا 2 سانتی­متری زمین بکارید و خاک را اندکی مرطوب نگه دارید، از آبیاری فراوان بپرهیزید. بعد از گذشت دو تا سه هفته شاهد جوانه‌های لوفای خود خواهید بود، آنها رشد سریع خود را تنها با دو برگ کوچک شروع می­ کنند!در مورد فاصله کشت بذرها در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد، وابسته به فضایی که در اختیار دارید و شرایط آب­ و هوایی آن منطقه، می‌توانید 3 تا 4 عدد را در کنار هم بکارید و یا هر کدام را با فاصله 30 سانتی‌­متر از هم و یا حتی کمتر کشت نمایید.

فضاسازی برای رشد ساقه و میوه ­دهی
برای فضاسازی جهت رشد و گسترش ساقه گیاه لوفا، انتخاب‌های زیادی دارید، اگر قصد دارید لوفا را در کنار ساختمان و یا اطراف مزرعه خود پرورش دهید، می‌­توانید بذرها را در کنار دیوار، حصار و یا حتی خار و خاشاک بکارید، گیاه لوفا کارش را بسیار خوب انجام خواهد داد! اگر قصد دارید به صورت ردیفی و انبوه در فضای مفید مزرعه کشت نمایید، می­‌توانید از توری­ های پلاستیکی با چشمه­ های بزرگ (حدود 10 * 10 - سانتی­‌متر) که نسبتاً ارزان هستند استفاده نمایید و یا با چوب یا فلز اقدام به ایجاد داربست نمایید.

اگر هدف اصلی شما از کشت گیاه لوفا، ایجاد فضای سرسبز و دل­ انگیز و یا ایجاد حصار و مانع در اطراف مزرعه است بذرها را با هر فاصله‌ای که مایل هستید در کنار هم کشت نمایید، این فاصله حتی می­‌تواند 10 سانتی­‌متر باشد، اما اگر اولویت اول شما کسب درآمد است، برای استفاده بهینه از زمین و به‌­دست آوردن بازده بالاتر، بهتر است برای هر بذر، بین نیم تا یک متر مربع مساحت درنظر بگیرید. یعنی اگر مساحت مزرعه شما 1000 متر مربع است، در آن می ­توانید 1000 تا 2000 بذر لوفا را کشت نمایید. اگر در مناطق سردتر با آفتاب کوتاه­ هستید، این فاصله را یک مترمربع درنظر بگیرید و اگر در مناطق با آفتاب گرم و طولانی هستید، نیم مترمربع و یا کمتر، مساحت بهتری است.

اگر می‌خواهید بدون ایجاد فضاسازی، گیاه لوفا را روی زمین رها نمایید، برای هر بذر یک مترمربع مساحت لازم است، یعنی 1000 بذر در زمین 1000 مترمربعی، اگر از داربست یا فنس استفاده می­‌نمایید، می‌توانید این فاصله را نیم مترمربع درنظر بگیرید، یعنی 2000 بذر، اما اگر در مناطق با آفتاب گرم و طولانی هستید، می­ توانید بیش از 3000 بذر را در مساحت 1000 مترمربع کشت نمایید. با توجه به ابعاد داربست یا فنس، این مقادیر تغییر می­‌کنند. به ­خاطر داشته باشید که می­‌توانید از کوچک­ترین قطعه زمین خود استفاده مفید نمایید، حتی اگر امکان فضاسازی را ندارید، می‌توانید گیاه لوفا را روی زمین رها کنید، با اندکی بازدهی کمتر باز هم میوه‌های خوبی خواهید داشت.

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
مراحل کاشت

مراحل کاشت

نحوه و میزان آبیاری
گیاه لوفا برگ‌های بزرگ و فراوانی دارد و طول ساقه آن به 10 متر هم می‌تواند برسد. هر گیاه به­ طور متوسط 5 عدد میوه می‌­دهد و وزن یک میوه درشت به حدود 2 کیلوگرم می‌­رسد. لذا برای رشد و برگ دهی بهتر و به تبع آن تولید میوه‌­های بیشتر و درشت‌تر، آبیاری مناسب نقش مهمی را ایفا می‌کند.در ابتدای کار زمانی که بذرها در خاک کاشته شدند، بهتر است هر روز اما به مقدار کم و در حد ایجاد رطوبت کافی آب­ دهی انجام شود و هرچه گیاه رشیدتر و مقاوم‌­تر شد، می‌توان آب بیشتری به آن داد و فاصله بین دو آبیاری را نیز طولانی‌­تر نمود. زمانی که هوا گرم‌­تر می‌­شود و زمان گل‌­دهی و خصوصاً زمان رشد میوه‌­ها فرا می‌­رسد، باید آب بیشتری به گیاه داده شود. یکنواختی میزان آبیاری و همچنین آبیاری منظم در رزوها و ساعت‌های ثابت، باعث بهبود زیبایی، درشتی، یکنواختی و در مجموع کیفیت بالای اسفنج لوفا می‌­شود.
برای مقابله با بحران کم ­آبی میهن عزیزمان، ایران جاودان، همه ما باید وظیفه خود را به ­درستی انجام دهیم. خودکارسازی فرایند آبیاری علاوه بر صرفه ­جویی در مصرف آب، باعث بهبود عملکرد و کاهش زمان کاری می‌شود. استفاده از نوارهای آبیاری، این فرایند را ساده و منظم می‌نماید و هزینه مالی آن در مقابل هزینه زمانی صرف شده برای آبیاری بسیار ناچیز است. برای زیر کشت بردن 1000 مترمربع زمین، یک بسته 500 متری از نوار آبیاری به قیمت کمتر از صد هزار تومان کافی است. این‌گونه با کمترین زحمت می­‌توانید هر روز مزرعه لوفای خود را آبیاری نمایید و به بازده بالاتری دست یابید.

کشت گلخانه­ ای بذرها
اگر می­‌خواهید از دیگران جلوتر باشید، بازدهی بیشتری داشته باشید، خیالتان از شرایط جوی آسوده باشد و محصول خود را یک تا دو ماه زودتر وارد بازار نمایید، بذرها را به ­صورت گلخانه­‌ای کشت نمایید و بعد از گذشت چهار تا شش هفته، آنها را در مزرعه کشت نمایید. هزینه این روش برای 2000 عدد بذر کمتر از 50 هزار تومان خواهد بود!در مدت 4 تا 6 هفته، طول ریشه گیاه لوفا به 10 تا 15 سانتی­متر می­‌رسد، لذا برای کشت، از گلدان­‌های با اندازه مناسب استفاده نمایید. برای سرپوشیده نمودن فضا با توجه به اینکه مدت زمان نگهداری در گلخانه کوتاه است، نیازی به ایجاد گلخانه مستحکم، پرهزینه و دائمی و استفاده از نایلون گلخانه‌­ای مخصوص نیست.
برای رشد سریع­‌تر می‌توانید به خاک گلدان اندکی کمپوست اضافه نمایید. همچنین بهتر است هر یک یا دو روز بذرها را آبیاری و مرطوب نمایید. آبیاری زیاد، به گونه‌­ای که خاک کاملاً خیس و لجنی شود، باعث پوسیدن ریشه و بذر می‌شود. هنگام انتقال نهال نوپا به مزرعه سعی نمایید به خاک و ریشه گیاه ضربه و شُک وارد نشود. با به ­کار بردن این روش، قطر اسفنج­ های لوفا حدود 10 درصد بیشتر شده و همچنین بازده مزرعه شما نیز حدود 20 درصد افزایش می­‌یابد.

منبع luffa.ir

آخرین ویرایش توسط مدیر:

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با کاشت هر بذر تقریبا تعداد ۵ – ۱۰ عدد لیف بدست می آورید .

لیف بدست آمده بسیار مناسب برای بیماریهای پوستی و انواع قارچها می باشد
در صنایع دستی و بهداشتی و .
استفاده می گردد .

گیاه لوفا گیاهی که به عناوین توری، کشاتاکی و اسفنج گیاهی نیز معروف است . گیاهی است بالارونده که معمولا روی
داربست گسترده می شود برگ های آن در ابعاد برگ خطمی، گل سرخی بوده و پوشیده از موم می باشد ساقه اصلی آن دراز،
گره دار و محل گره ها زاویه دار است. پس از ۵ یا ۶ ماه که از کاشت آن گذشت گل های درشت و زردرنگی شبیه گل خیار ظاهر
می شود میوه آن سبز تیره و خالدار است و مانند دوکی که از قسمت وسط متورم و از دو طرف باریک است. قطر آن ۲ تا ۳
سانتی متر و طولش ۳۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می باشد. دانه های آن در برخی گونه ها قرمز رنگ و در داخل میوه قراردارد.در ایران
زیاد معمول نیست ولی در برخی مناطق کاشته می شود.از این گیاه برای ساخت اسفنج و لیف استفاده می‌شود

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
با کاشت هر بذر تقریبا تعداد ۵ – ۱۰ عدد لیف بدست می آورید .

لیف بدست آمده بسیار مناسب برای بیماریهای پوستی و انواع قارچها می باشد
در صنایع دستی و بهداشتی و .
استفاده می گردد .

گیاه لوفا گیاهی که به عناوین توری، کشاتاکی و اسفنج گیاهی نیز معروف است . گیاهی است بالارونده که معمولا روی
داربست گسترده می شود برگ های آن در ابعاد برگ خطمی، گل سرخی بوده و پوشیده از موم می باشد ساقه اصلی آن دراز،
گره دار و محل گره ها زاویه دار است. پس از ۵ یا ۶ ماه که از کاشت آن گذشت گل های درشت و زردرنگی شبیه گل خیار ظاهر
می شود میوه آن سبز تیره و خالدار است و مانند دوکی که از قسمت وسط متورم و از دو طرف باریک است. قطر آن ۲ تا ۳
سانتی متر و طولش ۳۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می باشد. دانه های آن در برخی گونه ها قرمز رنگ و در داخل میوه قراردارد.در ایران
زیاد معمول نیست ولی در برخی مناطق کاشته می شود.از این گیاه برای ساخت اسفنج و لیف استفاده می‌شود

ممنون
ولی در ایران هم کشت میشه و این ک قطرش تقریبا بین7 تا 12 سانت هست.

it2015

عضو جدید
سلام
هکتاری چقد محصول میده؟؟
محصولش کیلویی چند فروش میره؟

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
هکتاری چقد محصول میده؟؟
محصولش کیلویی چند فروش میره؟

سلام
محصولش کیلویی نیست، تعدادی هست و بستگی ب طولش و قطرش داره ک چی میشه باهاش درست کرد.
تمامی مراحل کاشت و داشت و برداشت در سایتی ک معرفی کردم هست.
من صرفا اطلاع رسانی کردم.
موفق باشین

Pure Liveliness

عضو جدید
عاقا اینا سرِ کاری نباشه جسارتاََ.
آخه یه خانومی رو توی مترو دیدم میگفت ۳۱۸ میلیون تومن پولش سوخت شده توی یه همچین کاری، یعنی ازشون کلاه برداری کرده بودند، واسه کشت محصولات ارگانیک. البته در طول چند سال این پول رو هزینه کرده بود بنده ی خدا.
حالا من کامل نخوندم که قضیه چی هست، ولی حواستون جمع باشه.

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
عاقا اینا سرِ کاری نباشه جسارتاََ.
آخه یه خانومی رو توی مترو دیدم میگفت ۳۱۸ میلیون تومن پولش سوخت شده توی یه همچین کاری، یعنی ازشون کلاه برداری کرده بودند، واسه کشت محصولات ارگانیک. البته در طول چند سال این پول رو هزینه کرده بود بنده ی خدا.
حالا من کامل نخوندم که قضیه چی هست، ولی حواستون جمع باشه.

سرکاری چیه داداش؟؟!!
این اصلا نیاز ب همچین سرمایه گذاری یی نداره!!!
فوقش 200 300 تومن پول بذرش بشه!!
با ی زمین
از نظر من ضرر نداره.
ما خودمون میخوایم امسال انجامش بدیم. تو متراژ بالا و تعداد بالا
لطفا سایتو کامل بخونین تا متوجه قضیه بشین.
قیمت هایی ک زده هست اونجا حداقل قیمته! ینی بیشتر از اینا فروش میره!
همین لیف تو باز خودمون هست ولی خارجیش.
اینم مشخصاتشه: تقریبا طول 13 سانت و قطر 7 سانت، 3 سوراخه، قیمت: 25000!!!

شیمیست عکاس

عضو جدید
سلام دوست عزیز ایجاد کننده تاپیک.ممنون که به فکر دوستانی که اونا هم بتونن یه روز پولدار بشن!!!ولی یه سوال دارم جدی....شما چرا وقتی خودتون تو ابتدای راه هستید و هنوز تعداد رقبا کم هست،دارید تعداد رقباتون و زیاد میکنید از این طریق؟یه سوال دیگه هم اینکه خب چطوری باید این محصول و فروخت؟استادم میگفت همیشه اول برید مشتریهاتون و پیدا کنید....تولید یه چیزی زحمت داره...اما اگه مشتریش و داشته باشی،اونوقت کارت شدنیه...وگرنه زحماتت حروم میشه....به هر حال از تاپیک مفیدتون خیلیییییییییییییی ممنونم.برام خیلی جالب بود.

شیمیست عکاس

عضو جدید
یه هشدار به خودم و همه دوستانم:
خیلیییییییییییی باید تو این جور کارا مراقب باشید که سرمایه تون به باد نره....دوستی دارم که خانوادگی افتاده بودن تو سرمایه گذاری روی تولید کرم واسه زمینای کشاورزی.....کلی ضرر کردن...فقط دوست خودم 12 میلیونش به باد رفت...رو هم با خانواده شون فک کنم بالای پنجاه میلیون ضرر کردن...به خاطر اعتماد بیجا به آقایی که همه سرمایه شون و دادن به اون و اونم فراررررررررررررر کرد.تو هر چیزی واقعا مستقل عمل کنید.شراکت و بهش حتی فکر هم نکنید....ولی ایده هارو باید گرفت و قدرش و دونست.موفق باشید

Pure Liveliness

عضو جدید
سرکاری چیه داداش؟؟!!
اولاََ که داداش خودتونید برادرِ من :smile:
بعد هم، به هر حال همین زمین هم هزینه داره. بی گدار به آب نزنید.
امیدوارم جواب بده این سرمایه گذاری.
فقط دوست خودم 12 میلیونش به باد رفت...
عاقا این دوستتون یحتمل پسر دایی من بوده:biggrin: دقیقاََ یه شرایط مشابه داشتن.

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ایجاد کننده تاپیک.ممنون که به فکر دوستانی که اونا هم بتونن یه روز پولدار بشن!!!ولی یه سوال دارم جدی....شما چرا وقتی خودتون تو ابتدای راه هستید و هنوز تعداد رقبا کم هست،دارید تعداد رقباتون و زیاد میکنید از این طریق؟یه سوال دیگه هم اینکه خب چطوری باید این محصول و فروخت؟استادم میگفت همیشه اول برید مشتریهاتون و پیدا کنید....تولید یه چیزی زحمت داره...اما اگه مشتریش و داشته باشی،اونوقت کارت شدنیه...وگرنه زحماتت حروم میشه....به هر حال از تاپیک مفیدتون خیلیییییییییییییی ممنونم.برام خیلی جالب بود.

سلام
خواهش میکنم
علت خاصی نداره، چون مصرفش اونقد هست ک اگه چندین نفر دیگه هم بخوان این کارو بکنن بازار جذبش کنه!
بر فرض هم کسی این کارو نکرد ی تبلیغی میشه واسه خودم ک سال اینده بفروشمش.
حداقل فروشش تو همون سایته هست ک میخره، و این ک خودتون هم میتونین بفروشین، فروشش کار شاقی ک نیس!
دیدین ک بسته بندی ک طرف کرد خیلی ساده بود!
من ازش پرسیدم گفت دونه یی 10 تومن میفروشم.(ی مثالش تو لوازم ارایشی بهداشتی ها و سوپر مارکت ها میفروشه، بازاریابیه دیگه)
شما تو حموم لیف استفاده نمیکنی؟!! بعضی ها هم تمایل دارن لیفشون طبیعی باشه و از استحمامشون لذت ببرن.
خودم اونو استفاده کردم ک دارم میگم.
خواهش میکنم، اگه سوال دیگه یی بود درخدمتیم.

یه هشدار به خودم و همه دوستانم:
خیلیییییییییییی باید تو این جور کارا مراقب باشید که سرمایه تون به باد نره....دوستی دارم که خانوادگی افتاده بودن تو سرمایه گذاری روی تولید کرم واسه زمینای کشاورزی.....کلی ضرر کردن...فقط دوست خودم 12 میلیونش به باد رفت...رو هم با خانواده شون فک کنم بالای پنجاه میلیون ضرر کردن...به خاطر اعتماد بیجا به آقایی که همه سرمایه شون و دادن به اون و اونم فراررررررررررررر کرد.تو هر چیزی واقعا مستقل عمل کنید.شراکت و بهش حتی فکر هم نکنید....ولی ایده هارو باید گرفت و قدرش و دونست.موفق باشید

من تو پست قبلیم گفتم، هزینه چندانی نداره!
نیاز نیست بقول شما 50 میلیون پول بذارین وسط!
فقط ی زمین هستش.
و این ک نیازی نیست زمین رو صرفا بذارین واسه کشت لوفا، چون اون میره رو داربست، ی حتی میتونین کنار دیوار بکارینش.
پس زمین هدر نمیره.
اون سایته هم برای بازدهی بالا گفت زمین ب مساحت 1000 متر. وگرنه خودش اولین بار روی دیوار این کارو کرد.
میتونین ازش راهنمایی بگیرین.

اولاََ که داداش خودتونید برادرِ من :smile:
بعد هم، به هر حال همین زمین هم هزینه داره. بی گدار به آب نزنید.
امیدوارم جواب بده این سرمایه گذاری.

عاقا این دوستتون یحتمل پسر دایی من بوده:biggrin: دقیقاََ یه شرایط مشابه داشتن.

ببخشید، قصد جسارت نداشتم!
درمورد زمین ب دوستمون (شیمیست عکاس) توضیح دادم.
لطفا اسپم نکنید!
ممنون

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
کسی منکر کاربردهای مفید این گیاه و پر درامد بودن این مقوله نیست.اما این نسخه بعنوان موضوعی که با قاطعیت بشه بعنوان منبع کلان درامدی روش حساب کردبا سیستم اقتصادی فعلی ما سازگاری نداره.البته میشه بعنوان یه کار جانبی و تفننی بهش پرداخت

یک اصل نانوشته توی اقتصاد جهان سوم وجود داره و اونم اینه که:

اگر راهی به پول ختم شد،کسی که رانت ندارد آخرین نفری خواهد بود که از آن راه مطلع میشود.

راستش من جایی رو توی کشور خودمون سراغ ندارم که این محصول رو بصورت حرفه ای خریداری کنه، ظاهرا همه فروشنده هستن.
اگه این محصول پر فایده توی کشور ما هم بصورتی که بایسته و شایسته خواص لوفاست کاربرد داره در صورت امکان عزیزانی که اطلاع دارن ادرس و یا راه ارتباطی با عامل خرید این محصول رو بفرمان که دوستان از عمق موضوع مطلع بشن...سپاس

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی منکر کاربردهای مفید این گیاه و پر درامد بودن این مقوله نیست.اما این نسخه بعنوان موضوعی که با قاطعیت بشه بعنوان منبع کلان درامدی روش حساب کردبا سیستم اقتصادی فعلی ما سازگاری نداره.البته میشه بعنوان یه کار جانبی و تفننی بهش پرداخت

یک اصل نانوشته توی اقتصاد جهان سوم وجود داره و اونم اینه که:

اگر راهی به پول ختم شد،کسی که رانت ندارد آخرین نفری خواهد بود که از آن راه مطلع میشود.

راستش من جایی رو توی کشور خودمون سراغ ندارم که این محصول رو بصورت حرفه ای خریداری کنه، ظاهرا همه فروشنده هستن.
اگه این محصول پر فایده توی کشور ما هم بصورتی که بایسته و شایسته خواص لوفاست کاربرد داره در صورت امکان عزیزانی که اطلاع دارن ادرس و یا راه ارتباطی با عامل خرید این محصول رو بفرمان که دوستان از عمق موضوع مطلع بشن...سپاس

سلام
بله، درسته، ب عنوان شغل اول نمیشه روش حساب کرد!
تازه، این انقدر نیاز ب زمان نداره ک ادم بخواد کل وقتشو صرفش کنه!
بصورت حرفه یی خریداری نمیشه! ینی خرید انبوه کسی نمیکنه!
مثل لوازم ارایشی و بهداشتیه، ولی کاراییش و مشتریاش تقریبا میشه گفت زیاد هستن
باید برا فروشش بازاریابی کرد.

شیمیست عکاس

عضو جدید
آقای عدنان خیلی ممنونم که جوابم و دادید.براتون آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم که واقعا بتونید از این راه به کسب درآمد خوبی برسید.پیشنهاد دوستانه م هم در جواب لطف شما که ما رو از چنین چیزی مطلع کردید اینه که واقعا به راهای تبلیغاتی متنوع و جالبی فک کنید که خوب ان شاالله فروش بره.از طریق سایت....هدیه دادن به دوست و آشنا به عنوان عیدی مثلا.....پخش کردن برگه های تبلیغاتی جالب براش تو شهر...مثلا برید به یه دکه روزنامه فروشی تو محله تون و ازش بخواید اجازه بده که لا به لای روزنامه هاش بذارید آگهی تبلیغاتیتون و .....اگه هم بتونید تو یه نمایشگاه دم عید یه غرفه کوچولو کرایه کنید برای تبلیغ محصولتون هم فکر بدی نیست...ولی بهترین راه برای فروش یه چیز اول بخشیدن و هدیه دادن اون به دوست و آشنا هست....بعد از مدت کوتاهی کلی خریدار پیدا میشن...البته به شرط کیفیت محصول و قیمت مناسبش....شک نکنید!;)

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام
خواهش میکنم
علت خاصی نداره، چون مصرفش اونقد هست ک اگه چندین نفر دیگه هم بخوان این کارو بکنن بازار جذبش کنه!
بر فرض هم کسی این کارو نکرد ی تبلیغی میشه واسه خودم ک سال اینده بفروشمش.
حداقل فروشش تو همون سایته هست ک میخره، و این ک خودتون هم میتونین بفروشین، فروشش کار شاقی ک نیس!
دیدین ک بسته بندی ک طرف کرد خیلی ساده بود!
من ازش پرسیدم گفت دونه یی 10 تومن میفروشم.(ی مثالش تو لوازم ارایشی بهداشتی ها و سوپر مارکت ها میفروشه، بازاریابیه دیگه)
شما تو حموم لیف استفاده نمیکنی؟!! بعضی ها هم تمایل دارن لیفشون طبیعی باشه و از استحمامشون لذت ببرن.
خودم اونو استفاده کردم ک دارم میگم.
خواهش میکنم، اگه سوال دیگه یی بود درخدمتیم.

من تو پست قبلیم گفتم، هزینه چندانی نداره!
نیاز نیست بقول شما 50 میلیون پول بذارین وسط!
فقط ی زمین هستش.
و این ک نیازی نیست زمین رو صرفا بذارین واسه کشت لوفا، چون اون میره رو داربست، ی حتی میتونین کنار دیوار بکارینش.
پس زمین هدر نمیره.
اون سایته هم برای بازدهی بالا گفت زمین ب مساحت 1000 متر. وگرنه خودش اولین بار روی دیوار این کارو کرد.
میتونین ازش راهنمایی بگیرین.

ببخشید، قصد جسارت نداشتم!
درمورد زمین ب دوستمون (شیمیست عکاس) توضیح دادم.
لطفا اسپم نکنید!
ممنون
دو تا نکته ....
1- اگه داربستی همرا با گیاه دیگه باشه نور میگیره و قطعا باید درانتخاب گیاه دوم و خواص آللوپاتی این ها با هم تحقیق بشه !!
2- وقتی به عنوان لوازم بهداشتی قرار فروخته بشه عایا نباید کشتش تو شرایط ویژه ای باشه ؟!؟ بعد تاییده وازرت بهداشتی چیزی نمیخواد ؟!؟

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای عدنان خیلی ممنونم که جوابم و دادید.براتون آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم که واقعا بتونید از این راه به کسب درآمد خوبی برسید.پیشنهاد دوستانه م هم در جواب لطف شما که ما رو از چنین چیزی مطلع کردید اینه که واقعا به راهای تبلیغاتی متنوع و جالبی فک کنید که خوب ان شاالله فروش بره.از طریق سایت....هدیه دادن به دوست و آشنا به عنوان عیدی مثلا.....پخش کردن برگه های تبلیغاتی جالب براش تو شهر...مثلا برید به یه دکه روزنامه فروشی تو محله تون و ازش بخواید اجازه بده که لا به لای روزنامه هاش بذارید آگهی تبلیغاتیتون و .....اگه هم بتونید تو یه نمایشگاه دم عید یه غرفه کوچولو کرایه کنید برای تبلیغ محصولتون هم فکر بدی نیست...ولی بهترین راه برای فروش یه چیز اول بخشیدن و هدیه دادن اون به دوست و آشنا هست....بعد از مدت کوتاهی کلی خریدار پیدا میشن...البته به شرط کیفیت محصول و قیمت مناسبش....شک نکنید!;)

سلام
ببخشید چند روز نبودم!! دم عیده دیگه!:confused:
خواهش میکنم، انجام وظیفه بود. باز هم اگه سوالی بود درخدمتم.
خیلی ممنون، راه های خیلی خوبی رو پیشنهاد کردین، واقعا ممنونم.
خیلی ممنون:gol::gol::gol:

دو تا نکته ....
1- اگه داربستی همرا با گیاه دیگه باشه نور میگیره و قطعا باید درانتخاب گیاه دوم و خواص آللوپاتی این ها با هم تحقیق بشه !!
2- وقتی به عنوان لوازم بهداشتی قرار فروخته بشه عایا نباید کشتش تو شرایط ویژه ای باشه ؟!؟ بعد تاییده وازرت بهداشتی چیزی نمیخواد ؟!؟

ببخشید دیر جواب دادم!
1: لوفا برگش زیاد نیس،ن این ک نباشه ها! ولی اونقدر نیس ک نور ب زمین نرسه!
اگه فاصله داربست ها مناسب باشه میشه رو زمین کشت کرد.
البته شما هم درست میفرمایین، باز هم باید گیاه مناسب رو انتخاب کرد

2:والا من زیاد تو کار ارایش این چیزا نیستم! ی موردش بود ک گفتم.
ب عنوان لایه بردار استفاده میشه.
شاید بخواد! نمیدونم.
ولی شرایط ویژه ن! چون اون خارجیاشم همینجوری کشت میشن.
ولی برای بسته بندی و نگه داریش شاید شرایط ویژه بخواد، نمیدونم.

شیمیست عکاس

عضو جدید
خواهش میکنم آقای عدنان.امروز شبکه پنج یه برنامه نشون میداد راجع به کار آفرینی.توش نکات جالبی میگفتن.از همه جالبترش برام این بود که اگه درست بگم میگفتن یه تولید کننده همیشه باید از خودش این سوالا رو بپرسه که یه محصول و کی(درچه مقطع زمانی) تولید کنه؟و کجا(در چه مقطع زمانی) تولید کنه؟ و به چه کسانی بفروشه؟ و چطوری بفروشه؟
یعنی اول باید همسشه نیاز سنجی کرد بعد برای تولید اون محصول قدم برداشت.ضمن اینکه میگفتن خیلی مهمه که تا یه مدت هم خدمات پس از فروش داشته باشیم واسه مشتریهامون و کارمون واقعا درست باشه تا بتونیم به خوبی اطمینان مشتریهامون و بدست بیاریم:dامیدوارم سال خیلی خووووووووووووووووبی داشته باشید پر از فکرها وایده های نو.....خوندن کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست هم فک کنم کمک بدی نباشه براتون.البته خودم هنوز نخوند مش ولی میدونم حتما باید تو عید بخونمش.چون واجبه ظاهرا!!!http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_smile.gif

Shahriari1988

عضو جدید
کتاب

کتاب

با سلام خدمت دوستان
به دلیل درخواست دوستان تصمیم گرفتم تاپیک بزنم، ببخشید اگه برای بعضی از دوستان تکراری هست.
امیدوارم خوشتون بیاد و سال اینده سالی پربرکت و پرباری براتون باشه.
با ارزوی موفقیت

گیاه لوفا متعلق به مناطق گرم و مرطوب آمریکای جنوبی و دارای نوعی اسفنج طبیعی است که در صنایع آرایشی و بهداشتی، اُرتوپد، محصولات مراقبت از پوست و غیره کاربرد دارد. کشت و پرورش گیاه لوفا در اکثر مناطق ایران امکان‌پذیر است و چون این کسب‌وکاردر ایران نوپا و در ابتدای راه است، فرصت و مزیت‌های قابل‌توجهی دارد.

مزیت‌ها :

هزینه اولیه این کسب‌وکار اندک است. ( حدود هزار مترمربع زمین و چند صد هزار تومان هزینه جاری )

به علت جدید بودن محصول در ایران، تعداد رقبا بسیار اندک است.

به علت بیش از 5 سالماندگاری محصول، زمان کافی برای عرضه و فروش وجود دارد.

تا زمان کشت تنها حدود 1 ماه فرصت باقی مانده است.

منبع luffa.ir

سلام کتاب مناسبی برای توضیحات بیشتر وجود دارد؟