کشاورزی پیام نور

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستان مهندسی کشاورزی چند تا سوال دارم:

اول اینکه نظرتان راجع به مهندسی کشاورزی پیام نور(فراگیر) چیست؟

دوم اینکه فقط آخر ترم آخر کارآموزی دارد؟ بدون گذراندن کارآموزی مدرک نمی دهند؟

سوم اینکه پیام نور گیاه پزشکی هم دارد؟

چهارم اینکه اگر کسی فراگیر بخواند، واحدهای عملی را چه طور میگدراند؟
(اصلا گیاه پزشکی و باغبانی واحدهای عملی دارند؟)

پنجم اینکه اصلا به نظرتان فراگیر خواندن فایده ای دارد؟

ششم بازار کار باغبانی و گیاه پزشکی چه طور است؟

ممنونم:smile:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اول اینکه همینجوریش تو دانشگاههای درست و حسابی هم چیزی یاد نمیگیریم چه برسه به پیام نور. به نظرم پیام نور فقط به درد رشته های علوم انسانی میخوره!
دوم اینکه نمیدونم
سوم اینکه بازم نمیدونم
چهارم اینکه من چرا هیچی نمیدونم
پنجم اینکه اگه بتونی برای ادامه تحصیل بری سراسری میتونی از این به عنوان پل عبور استفاده کنی وگرنه بذار در کوزه
ششم هم دیگه بستگی به خودت داره، پارتی، پول، گردن کلفتی، سماجت، پشتکار، دانش و تجربه برای کار پیدا کردن لازمه، هرچی بیشتر به کار نزدیکتر
خواهش میکنم، قابلی نداشت، میشه بیست تومن!

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول اینکه همینجوریش تو دانشگاههای درست و حسابی هم چیزی یاد نمیگیریم چه برسه به پیام نور. به نظرم پیام نور فقط به درد رشته های علوم انسانی میخوره!
دوم اینکه نمیدونم
سوم اینکه بازم نمیدونم
پنجم اینکه اگه بتونی برای ادامه تحصیل بری سراسری میتونی از این به عنوان پل عبور استفاده کنی وگرنه بذار در کوزه
ششم هم دیگه بستگی به خودت داره، پارتی، پول، گردن کلفتی، سماجت، پشتکار، دانش و تجربه برای کار پیدا کردن لازمه، هرچی بیشتر به کار نزدیکتر
بنده فقط جسارت میکنم و در مورد اول میگم که اصلا یادگیری بنظر من وابسته به دانشگاه نیست و ارتباط به خود شخص داره
البته محیط تا حدودی میتونه عامل محرک باشه ولی در نهایت اون چیزی که باعث یادگیری هست بنظر من نوع و اسم دانشگاه نیست

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بنده فقط جسارت میکنم و در مورد اول میگم که اصلا یادگیری بنظر من وابسته به دانشگاه نیست و ارتباط به خود شخص داره
البته محیط تا حدودی میتونه عامل محرک باشه ولی در نهایت اون چیزی که باعث یادگیری هست بنظر من نوع و اسم دانشگاه نیست

به نظر من خیلی مهمه! وقتی امکانات آزمایشگاهی نداری، محیط اجرایی عملیاتی نداری، استاد خوب و در دسترسی نداری ... یادگیری بسیار بسیار مشقت بار و دلسرد کننده میشه! هرچند خود شخص هم خیلی مهمه! ولی این دوتا در کنار هم میتونه باعث پیشرفت آدم بشه.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز

منظور من هم اسم دانشگاه نیست .
منظورم آموزش از راه دور است ، به صورت غیر حضوری .
میخواهم بدانم غیرحضوری خواندن این رشته فایده ای دارد؟ یا این که حتما باید سرکلاس و زیر نظر استاد بود؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رضا تو که همش میگی نمیدونم چرا پست میدی ؟!

از نظر من دور رشته های کشاورزی ، مخصوصا دانشگاه پیام نور رو خط بزن !

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رضا تو که همش میگی نمیدونم چرا پست میدی ؟!

از نظر من دور رشته های کشاورزی ، مخصوصا دانشگاه پیام نور رو خط بزن !
جسارتا دور هرچیز خط میکشن نه که خط میزنن
ولی بنظر میرسه بند پ ارزشش میلیونها بار بیشتر از دانشگاهه

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
بند پ؟
یعنی چه ؟!:redface:
بند پارتی !!!
منم میگم دانشگاه پیام نور بخاطر کمبود امکانات آزمایشگاهی اصلا خوب نیست..... دانشگاه آزاد هم خوب نیست !!! (خودم آزاد خوندم) ...... به ماها که گیاهان دارویی خونده بودیم میگفتن دستگاه HPLC و هزار تا اصطلاح مثل GC و GC-MASS و هزار تا چیز دیگه... این دستگاه ها به قدری گرون بودن و هستن ما حتی رنگشو ندیدیم !!! بهتون قول میدم از هر 1000 تا فارغ التحصیل گیاهان دارویی 1 نفر هم بلد نیست با این دستگاه کار کنه.... میدونین چرا ؟ چون این دستگاه رو حتی ندیده... چه برسه به اینکه کارکنه باهاش !!! خیلی از بچه های کشاورزی EC متر و PH متر رو ندیدن........ خیلیاشون.... به دانشگاه آزاد کاری ندارم.... رشته گیاهان دارویی درسی داره به اسم کشت بافت در مقطع کارشناسی..... چقدر توی کل ایران این درس رو درست درس میدند ؟! حالا بگزیرممممم... فراگیر پیام نور رشته ای داره در مقطع ارشد به اسم بیوتکنولوژی کشاورزی که خیلی ها الان دارن براش سر و دست میشکونن !!! توی دفترچه های فراگیر چند سال قبلش بود..... میدونین درسای عملیش رو با شکل نشون میدادند ؟! میدونستین همین واحد کرج...... چطوری بوده.... اینا چیزایی بود که من شنیدم و دیدم و با دانشجوهاش رابطه داشتم.... دانشجو خودش باید بره دنبال علم... ولی آخه دوستای عزیزم... وقتی ماشین ندی به کسی باهاش تمرین کنه و عکسشو نشونش بدی، چطوری انتظار داری 1 شوماخر تحویل بگیری !!؟!

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
بند پارتی !!!
منم میگم دانشگاه پیام نور بخاطر کمبود امکانات آزمایشگاهی اصلا خوب نیست..... دانشگاه آزاد هم خوب نیست !!! (خودم آزاد خوندم) ...... به ماها که گیاهان دارویی خونده بودیم میگفتن دستگاه HPLC و هزار تا اصطلاح مثل GC و GC-MASS و هزار تا چیز دیگه... این دستگاه ها به قدری گرون بودن و هستن ما حتی رنگشو ندیدیم !!! بهتون قول میدم از هر 1000 تا فارغ التحصیل گیاهان دارویی 1 نفر هم بلد نیست با این دستگاه کار کنه.... میدونین چرا ؟ چون این دستگاه رو حتی ندیده... چه برسه به اینکه کارکنه باهاش !!! خیلی از بچه های کشاورزی EC متر و PH متر رو ندیدن........ خیلیاشون.... به دانشگاه آزاد کاری ندارم.... رشته گیاهان دارویی درسی داره به اسم کشت بافت در مقطع کارشناسی..... چقدر توی کل ایران این درس رو درست درس میدند ؟! حالا بگزیرممممم... فراگیر پیام نور رشته ای داره در مقطع ارشد به اسم بیوتکنولوژی کشاورزی که خیلی ها الان دارن براش سر و دست میشکونن !!! توی دفترچه های فراگیر چند سال قبلش بود..... میدونین درسای عملیش رو با شکل نشون میدادند ؟! میدونستین همین واحد کرج...... چطوری بوده.... اینا چیزایی بود که من شنیدم و دیدم و با دانشجوهاش رابطه داشتم.... دانشجو خودش باید بره دنبال علم... ولی آخه دوستای عزیزم... وقتی ماشین ندی به کسی باهاش تمرین کنه و عکسشو نشونش بدی، چطوری انتظار داری 1 شوماخر تحویل بگیری !!؟!

عجب!!!
فکر میکردم فراگیر ها ، واحدهای عملی را حضوری باید بگذرانند .:w10:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بحث جالبي بود اما من ميخوام اينو بگم چطور ميشه مسئولين كه بفكر راه انداختن فراگر پيام نور برا رشته هايي با كار عملي فراون و تخصصي هستن خودشون و وجدانشون از راه انداختن اين چنين رشته هايي ارومه اخه چقدر بايد ادمها بي وجدان باشن با عمر و جواني مردم بازي كنن اونم فقط بخاطر پول يه عده دانشجو پذيرش ميكنن با درامد حاصله ساختمون و ازمايشگاه ميسازن تا هيچي بجز يه ورق پاره تحويل دانشجو بدن كه چي مدركه

چطور ميشه دانشجوي باغباني يا گياهپزشكي بدون ازمايشگاه و تجهيزات مدرك بگيره برا رشته هايي كه بعدا براي كار بايد فقط كار عملياتي انجام بدن اينطوري ميشه كه بعد چهار سال وقتي كشاورز از دانشجو بپرسه اين سفيديا كه رو برگ مركباته چيه بجاي گفتن شپشك استراليايي گفتن بر ميگرده ميگه سفيدكه يكي هم نيست بهش بگه الاغ اون سفيدك قارچه اين حد اقل قيافه اش شبيه حشره هست لا اقل بگو نميدونم فرق گندم با جو كه هيچي ضرب المثل شده

در مجموع حرف شما قبول بند پ تو مملكت ما بيشترين كاربرد رو داره ميخوام بگم استاد دانشگاه ديدم كه ازاد بندرعباس مدرك گرفته بود با پارتي استخدام شده بود اما يه علف هرز رو درست نميشناخت اما استخدام شده بود دانشجوي دكتراي دانشگاه كرج رو تو همون دانشگاه بزور قبول كردن تازه بياد مصاحبه بده اخرشم گفتن خبرت ميكنيم نكردن الان استراليا استاد دانشگاهه

تو اين اشفته بازار وضع دانشگاههاي خصوصي كه يه ساختمون اجاره ميكنن با اس ام اس منت ميكشن بيايين مدرك بهتون بديم جالبه استاد بيسواد امكانات نميگم محدود كه اصلا نيست اخرشم نمره ميگيره دانشجوه دو بهش ميدن هفده اينارو دارم ميبينم افسوس ميخورم بحال بچه هاي اينده چي ميخوان بشن گذشت اون دوران كه دانشجوي ايراني تو دنيا اول اگه نبود تا چهارم پايينتر نبود الان اما نه همه فقط مدرك دارن البته نه همه دانشگاهها و همه دانشجوها

دوست عزيز عرضه داري برو دانشگاه خوب درس بخون نداري برو دنبال كار ازاد اما اكه وضعت خوبه برو همين دانشگاه كه گفتي مدرك بگير خوبه بدم نيست مهندس كه ميشي حد اقل

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث جالبي بود اما من ميخوام اينو بگم چطور ميشه مسئولين كه بفكر راه انداختن فراگر پيام نور برا رشته هايي با كار عملي فراون و تخصصي هستن خودشون و وجدانشون از راه انداختن اين چنين رشته هايي ارومه اخه چقدر بايد ادمها بي وجدان باشن با عمر و جواني مردم بازي كنن اونم فقط بخاطر پول يه عده دانشجو پذيرش ميكنن با درامد حاصله ساختمون و ازمايشگاه ميسازن تا هيچي بجز يه ورق پاره تحويل دانشجو بدن كه چي مدركه

چطور ميشه دانشجوي باغباني يا گياهپزشكي بدون ازمايشگاه و تجهيزات مدرك بگيره برا رشته هايي كه بعدا براي كار بايد فقط كار عملياتي انجام بدن اينطوري ميشه كه بعد چهار سال وقتي كشاورز از دانشجو بپرسه اين سفيديا كه رو برگ مركباته چيه بجاي گفتن شپشك استراليايي گفتن بر ميگرده ميگه سفيدكه يكي هم نيست بهش بگه الاغ اون سفيدك قارچه اين حد اقل قيافه اش شبيه حشره هست لا اقل بگو نميدونم فرق گندم با جو كه هيچي ضرب المثل شده

در مجموع حرف شما قبول بند پ تو مملكت ما بيشترين كاربرد رو داره ميخوام بگم استاد دانشگاه ديدم كه ازاد بندرعباس مدرك گرفته بود با پارتي استخدام شده بود اما يه علف هرز رو درست نميشناخت اما استخدام شده بود دانشجوي دكتراي دانشگاه كرج رو تو همون دانشگاه بزور قبول كردن تازه بياد مصاحبه بده اخرشم گفتن خبرت ميكنيم نكردن الان استراليا استاد دانشگاهه

تو اين اشفته بازار وضع دانشگاههاي خصوصي كه يه ساختمون اجاره ميكنن با اس ام اس منت ميكشن بيايين مدرك بهتون بديم جالبه استاد بيسواد امكانات نميگم محدود كه اصلا نيست اخرشم نمره ميگيره دانشجوه دو بهش ميدن هفده اينارو دارم ميبينم افسوس ميخورم بحال بچه هاي اينده چي ميخوان بشن گذشت اون دوران كه دانشجوي ايراني تو دنيا اول اگه نبود تا چهارم پايينتر نبود الان اما نه همه فقط مدرك دارن البته نه همه دانشگاهها و همه دانشجوها

دوست عزيز عرضه داري برو دانشگاه خوب درس بخون نداري برو دنبال كار ازاد اما اكه وضعت خوبه برو همين دانشگاه كه گفتي مدرك بگير خوبه بدم نيست مهندس كه ميشي حد اقل

ممنون . نظرتان کاملا درست است .
من خیلی دوست دارم دانشگاه سراسری بروم . ولی وقتش را ندارم . برای همین میخواهم نظر دوستان را در مورد فراگیر بدانم .
که نظر همه منفی است ظاهرا .:smile:

سعیده راد

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم چرا منفی؟
خیلیم خوبه
فراگیر یا رسمی فرقشون فقط و فقط تو شهریشه نه بیشتر
خودت بخای و مطالعه داشته باشی خیلی با سوادتر از بچه‌های دیگر دانشگاه ها میشی

hamed2494

عضو جدید
اول اینکه دوره فراگیر بعد از قبول شدن در آزمون به دانشجوی عادی تبدیل میشی فقط شهریه یه خورده بیشتره مدرک هم فرق نمیکنه.
2-کارآموزی بعد از گذراندن100واحد به بعد اراییه میدن-ارزش آن 2 واحد است و گذراندن اجباری است.
3- مزکز تهران سازمان مرکزی فکر کنم گیاه پزشکی داره.
4-واحد عملی با توجه به امکانات دانشگاه انجام میشه.
تمام گرایشهای کشاورزی حودا نصف به بالا عملی داره کلا 136 واحد باید پاس کنی- اکثرا هر درس 2 واحدی (به جز عمومی)1 واحد هم عملی داره
5- ..........................؟
6-.....................................
:)

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
در مورد کارشناسی ارشد پیام نور بخصوص گرایش نزدیک به باغبانی کسی اطلاعاتی داره؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم چرا منفی؟
خیلیم خوبه
فراگیر یا رسمی فرقشون فقط و فقط تو شهریشه نه بیشتر
خودت بخای و مطالعه داشته باشی خیلی با سوادتر از بچه‌های دیگر دانشگاه ها میشی

البته رشته به رشته فرق داره ! در همه ی موارد با سوادتر از بقیه ی بچه ها که دانشگاه های بهتر درس میخونن ، نیستن !

mori1365

عضو جدید

مهندس کشاورزیایی که دانشگاه تهران درس خوندنم بیکارن چه برسه به پیام نور خودتو الاف نکن حداقل اگر میخوای برای کار مدرک بگیری اونم پیام نور یه رشته ای برو بدونی یه کاری داره حسابدرای مدیریتی ....نمونه یکی از همین مهندسی کشاورزی خونده های بیکار دانشگاه تهران فامیل خود من هست که اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران خونده بعد از پنج سال از زمان فارغ التحصیلی هنوز مشغول چراندن غاز هست البته از بی عرضگی خودشم بوده ها

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
مهندس کشاورزیایی که دانشگاه تهران درس خوندنم بیکارن چه برسه به پیام نور خودتو الاف نکن حداقل اگر میخوای برای کار مدرک بگیری اونم پیام نور یه رشته ای برو بدونی یه کاری داره حسابدرای مدیریتی ....نمونه یکی از همین مهندسی کشاورزی خونده های بیکار دانشگاه تهران فامیل خود من هست که اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران خونده بعد از پنج سال از زمان فارغ التحصیلی هنوز مشغول چراندن غاز هست البته از بی عرضگی خودشم بوده ها

کاربر محترم لطفا سَرسَرانه جواب ندید
اما پاسختون:

1- دیگه اون دوران گذشت که فلانی فلان دانشگاهِ سواد داره اون یکی اونجا خونده سواد نداره.همه چی به عرضه ی خود دانشجو بستگی داره

2- کار پیدا نکردن یا بیکاری از بی عرضگی یک جوون نیست، بلکه از بی عرضگی و پارتی بازی مسئولانِ بخش ذیربطِ

3- الان دیگه تموم رشته ها اشباع شده و مختص به کشاورزی نیست. تازه رشته کشاورزی طوریِ که اقلا میشه جیره خوار یک سازمان نشد.

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوم اینکه نمیدونم
سوم اینکه بازم نمیدونم

به نظر من ربطي به دانشگاه نداره.من خودمم پيام نورم.همه درساي عملي هم كار ميشه.شايد كمتر از سراسري باشه ولي بهرحال پيام نور اون چيزي نيست ك بقيه ازش ي دبيرستان ساختن.يادگيري هم بستگي به خود شخص داره.به نظر من هركسي ميتونه با تلاشش تو هردانشگاه و هر رشته اي كه باشه موفق بشه.:)

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من ربطي به دانشگاه نداره.من خودمم پيام نورم.همه درساي عملي هم كار ميشه.شايد كمتر از سراسري باشه ولي بهرحال پيام نور اون چيزي نيست ك بقيه ازش ي دبيرستان ساختن.يادگيري هم بستگي به خود شخص داره.به نظر من هركسي ميتونه با تلاشش تو هردانشگاه و هر رشته اي كه باشه موفق بشه.:)
موافقم...
به نظرم از دانشگاه ازاد و سراسری هم سخت تره...

hamed2494

عضو جدید
کار آموزی از ترم 5به بعد بعداز گذراندن100واحد ارایه میشه و 2واحد عملی ارزش داره .
گیاه پزشکی داره تو گرایش ارشد دانشگاه پ تهران
عملی تو فراگیر مثل دانشجویان رسمی برگزار میشه اصلا بعد از ترم 2 فراگیر به رسمی تبدیل میشه
بله مگه میشه رشته های مهندسی اونم کشاورزی عملی نداشته باشه
بازار کار گیاه پزشکی از باغبانی بهتره

Shahrzad517

عضو جدید
سلام
من دانشجوي مهندسي آب و خاك پيام نورم
همه اين حرفها درسته
واقعاً دانشگاه پيام نور نسبت به آزاد عين مهد كودك ميمونه كه فقط با دانشجو بازي ميكنن تجربه دانشگاه سراسري رو ندارم متاسفانه كه بخوام مقايسه كنم
ولي اين حرفارو خوندم يكم نا اميد شدم از درس خوندن با اينكه باهاش مواجه هستم ولي انقدر سرد نبودم به درس خوندن تو دانشگاه پيام نور
بزرگترين گناه اينه كه كسي رو نا اميد كني از چيزي كه درسته،بعضيا واقعا دارن تو همين دانشگاها با اين امكانات كم درس ميخونن و فكر هم ميكنن كه دانشگاهه اما چون از جاي ديگه بي خبرن نا اميد نيستن و شايد همين آدمها موفقيتشون بيشتر از من و امسال من كه اين چيزارو ميدونم باشه.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشگاه پیام نور دارای چه رشته هایی..
فقط کشاورزی....
یعنی رشته های که زیر مجموعه کشاورزی هم هست.. دانشگاه پیام نور هست؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشگاه پیام نور دارای چه رشته هایی..
فقط کشاورزی....
یعنی رشته های که زیر مجموعه کشاورزی هم هست.. دانشگاه پیام نور هست؟

سلام معصومه جان.رسیدن بخیر.
تا اونجایی که من میدونم اره پیام نور اکثر زیر شاخه های کشاورزی داره

gogojiz

عضو جدید
من هم موافقم.... مهم خود فرد هست که دنبال علم و یاد گرفتن باشه.
دانشگاه فقط برای گرفتن مدرک تو این رشته ( کشاورزی ) کاربرد داره .
برای یاد گرفتن باید عملی کار کرد

(رها)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام من خودم فارغ التحصیل مهندسی آب و خاک (یکی از گرایشهای مهندسی کشاورزی)از دانشگاه پیام نورم
به نظر من خوندن رشته کشاورزی تو پیام نور خیلی سخته چون کلاسای عملیش کمتر تشکیل میشه و چیز زیادی واقعا تو دانشگاه یاد نمیگیری.
دوما کاراموزیشم دو واحده که باید حتما پاس کنی.
سوما پیام نور گیاه پزشکی نداره
جهارما جدیدا واسه فراگیرها هم کلاس تشکیل میشه چه تئوری و چه عملی.
فراگیر و سراسری قبول شدن تو پیام نور باهام زیاد فرقی ندارن فقط یه کم هزینه فراگیر بیشتره.
امیدوارم تونسته باشم بهتون کمک کنم.موفق باشید

(رها)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
مهندسی کشاورزی پیام نور دارای 5 گرایشه که شامل:
1-اقتصاد کشاورزی
2-مهندسی آب و خاک
3-مدیریت و توسعه روستایی
4-ماشین آلات کشاورزی
5-محیط زیست

نخبه1

عضو جدید
بهتره هميشه به خودمون بگيم ((ادم هميشه تو محدوديت ها ستاره ميشه))نااميدي مال بچه هاي اين باشگاه نيست ما هميشه اميدواريم مگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:neutral:

ziya80

عضو جدید
سلام منم دانشجوی علوم کشاورزی پیام نورم 2سال قبل هم کلاس کشت و کار گلخانه و پرورش گلهای اپارتمانی فنی حرفه ای رفتم که مفید بود واسم
به نظر من پیام نور خیلی بهتره چون مجبوری کل کتابارو بخونی و اگه علاقه داشته باشی تو ذهنت میره و واقعا مفیده بعدش اینکه فقط به کتاب درسی نباید اکتفا کرد من به همراه همسرم یه گلخونه زدیم و اکثرا اوقات تو اینترنت دنبال مطلبم و سعی میکنم عملی تو خونه کاشتن خیلی چیزا تجربه کنم خیلی ها م هستن که هیچ علاقه ای ندارن و همیشه اعتراض دارن

مهساگیلی

عضو جدید
سلام من خودم پیام نور مهندسی علوم کشاورزی داشتم واحدای عملیمونو خودشون نموره میدادن هرچیم گفتیم حداقل ی آزمایشگاه مارو ببرید فایده نداشت با اینکه بیشترین هزینه مربوط ب این درسا بود واسه کار آموزیم ترم آخر برداشتم کار خاصی نمیکنممیریم جهاد کشاورزی فقط کارای اونارو انجام میدیم اگر پیام نور تهران بخونی خوبه چون امکانات داره بازم سوالی داشتی پیام بده

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
باسمه تعالی

نام دیگر تدریس کشاورزی به شیوه ی پیام نور ، آب توی هاون کوبیدن است.
زیرا آبی که به هاون ریخته میشود پس از کوبیده شدن در نهایت همان آب اولیه و بدون تغییر باقی خواهد ماند
و در این اثنا فقط انرژی و وقت گرانبها بی مورد صرف شده است

وسلام- هفدهم اسفندماه سنه یکهزار و سیصدو نودوسه

آخرین ویرایش: