کریستالوگرافی در ارشد؟؟؟

Maany Emo

عضو جدید
با سلام.
این تاپیک را زدم تا افراد اگاه و با تجربه بیان و سرفصلهای کریستال رو که برای ارشد مهمند بیان کنند.

البته من این درس رو خوندم اما نمیشه گفت مثلا فرمولی که برای حجم شبکه تری کلینیک هست کجا بدرد میخوره یا مثلا زاویه بین دو صفحه در سیستم ارتورومبیک... که ایا در تست به همین شکل (یک خط فرمول) را بایست حفظ بود یا سوالات بطرز دیگری و مفهومیه؟

در کل تبیین کنند که چه مطالبی را بایست از این درس خوب بلد بود و تست ها از چه مباحثی بیشترن؟

میخواستم اگر کسی نمونه تستی از این درس داره ارائه کنه تا بیشتر با نوع سوالات این درس اشنا شویم...

reza_1364

مدیر بازنشسته
با سلام.
این تاپیک را زدم تا افراد اگاه و با تجربه بیان و سرفصلهای کریستال رو که برای ارشد مهمند بیان کنند.

البته من این درس رو خوندم اما نمیشه گفت مثلا فرمولی که برای حجم شبکه تری کلینیک هست کجا بدرد میخوره یا مثلا زاویه بین دو صفحه در سیستم ارتورومبیک... که ایا در تست به همین شکل (یک خط فرمول) را بایست حفظ بود یا سوالات بطرز دیگری و مفهومیه؟

در کل تبیین کنند که چه مطالبی را بایست از این درس خوب بلد بود و تست ها از چه مباحثی بیشترن؟

میخواستم اگر کسی نمونه تستی از این درس داره ارائه کنه تا بیشتر با نوع سوالات این درس اشنا شویم...
تا جایی که من می دونم این درس در ارشد نمیاد.

شما مفاهیمی را که در فیزیکی و مکانیکی میاد بلد باشی فکر کنم کافی باشه

masoud*65

عضو جدید
با سلام.

همین طور که می دونید سال های قبل ( منظورم 7-8 سال قبله) درس کریستالوگرافی به صورت یک درس مجزا می اومد و از اون به بعد تا سال پیش از 20 سوال فیزیکی 7 - 8 سوال مربوط به کریستال بود، حتی سال 86 که 9 تا سوال از کریستال تو آزمون اومد.
ولی آزمون سال قبل قضیه اش فرق می کرد ، چون درس استحاله رو هم به صورت درس مجزا حذف کرده بودند 5 سوال مختص درس استحاله بود و تعداد سوال کریستال به 3 سوال کاهش پیدا کرده بود که نسبتا هم ساده بودند.

چند نکته برای کنکور این درس:
فرمول های پیچیده مخصوصا برای شبکه های به غیر از مکعبی و هگزا به کار نمیاد.
تو سال های اخیر بیشتر سوالات از مقایسه خطوط و صفحات تو شبکه های مختلف ( اکثرا مکعبی و چند مورد هگزا) بوده.( صفحه با دانسیته بیشتر، جهت با دانسیته بیشترو....)

تشخیص اندیس میلر صفحات و جهات تو شبکه ها ، اکثرا هگزا.

دایره استریوگرافیک ، تشخیص چند نقطه روی این صفحات ، تو کتاب دکتر آشوری برای این مسائل 3 قانون کلی معرفی کرده
که با این قوانین تست های مربوط به اون رو راحت می تونید بزنید.

تفسیر فیلم ، تشخیص زاویه براگ و استفاده از فرمول اون.

مقایسه فضاهای خالی اکتا و تترا تو دو شبکه bcc و fcc.;)

magnet

عضو جدید
تا جایی که من می دونم این درس در ارشد نمیاد.

شما مفاهیمی را که در فیزیکی و مکانیکی میاد بلد باشی فکر کنم کافی باشه

موافقم.
فقط بعضی از قسمتها هست که تو خواص فیزیکی دوباره تدریس میشن.
فکر کنم آخرین بار کنکور 82 ازبحث های خود کریستالوگرافی ازش سوال اومده بود. اونم تعیین شبکه از روی شبکه معکوس یا همچین چیزی بود.:surprised:
ولی هرسال یه سری سوال میاد که گفتم باز تو فیزیکی هم تدریس میشن.

آخرین ویرایش:

Maany Emo

عضو جدید
همین طور که می دونید سال های قبل ( منظورم 7-8 سال قبله) درس کریستالوگرافی به صورت یک درس مجزا می اومد و از اون به بعد تا سال پیش از 20 سوال فیزیکی 7 - 8 سوال مربوط به کریستال بود، حتی سال 86 که 9 تا سوال از کریستال تو آزمون اومد.
ولی آزمون سال قبل قضیه اش فرق می کرد ، چون درس استحاله رو هم به صورت درس مجزا حذف کرده بودند 5 سوال مختص درس استحاله بود و تعداد سوال کریستال به 3 سوال کاهش پیدا کرده بود که نسبتا هم ساده بودند.

چند نکته برای کنکور این درس:
فرمول های پیچیده مخصوصا برای شبکه های به غیر از مکعبی و هگزا به کار نمیاد.
تو سال های اخیر بیشتر سوالات از مقایسه خطوط و صفحات تو شبکه های مختلف ( اکثرا مکعبی و چند مورد هگزا) بوده.( صفحه با دانسیته بیشتر، جهت با دانسیته بیشترو....)

تشخیص اندیس میلر صفحات و جهات تو شبکه ها ، اکثرا هگزا.

دایره استریوگرافیک ، تشخیص چند نقطه روی این صفحات ، تو کتاب دکتر آشوری برای این مسائل 3 قانون کلی معرفی کرده
که با این قوانین تست های مربوط به اون رو راحت می تونید بزنید.

تفسیر فیلم ، تشخیص زاویه براگ و استفاده از فرمول اون.

مقایسه فضاهای خالی اکتا و تترا تو دو شبکه bcc و fcc.;)

ممنون از لطفتون و بویژه شما مسعود خان...

نمونه سوالی هست که بگیرم برای تست زنی اماده تر شد

شما از چی تست زدید؟

در ضمن چون این کریستال پایه فیزیکی هست کدوم کتاب فیزیکی رو معرفی میکنید که جامعتر باشه و به این موضوعات هم خوب پرداخته باشه..;)

masoud*65

عضو جدید
ممنون از لطفتون و بویژه شما مسعود خان...

نمونه سوالی هست که بگیرم برای تست زنی اماده تر شد

شما از چی تست زدید؟

در ضمن چون این کریستال پایه فیزیکی هست کدوم کتاب فیزیکی رو معرفی میکنید که جامعتر باشه و به این موضوعات هم خوب پرداخته باشه..;)

برای نمونه سوال می تونید از کتاب مواد استفاده کنید، فکر می کنم
برای کسانی که می خواند آزمون ارشد شرکت کنند، داشتن این کتاب خیلی مفیده. ( مجموعه تست های ارشد مواد از 72 تا یکی دو سال اخیره).

کتاب دکتر آشوری هم که کتاب مرجع کریستالوگرافیه (البته نه تمام بخش هاش)، و در کنارش فیزیکی رید هیل هم می تونه برای این درس کمکتون کنه
.;)

kahila180005

عضو جدید
با سلام.

سلام.کریستالوگرافی درس بسیاد مهمیه که بخش زیادی از سوالهای درس فیزیکی رو به خودش اختصاص میده.کتاب بلورشناسی دکتر آشوری خوب و مناسبه

Maany Emo

عضو جدید
دارمش
پس کلک جزوه شما بوده که انقدر کمه:surprised: یعنی در حجم کلاسی درس داده
نمودار Fe - C رو چند صفحه ای بسته.... ولی من از کریستالش لذت بردم...

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
دارمش
پس کلک جزوه شما بوده که انقدر کمه:surprised: یعنی در حجم کلاسی درس داده
نمودار Fe - C رو چند صفحه ای بسته.... ولی من از کریستالش لذت بردم...

سوالاش رو تمرین میداد ... اون مطالبشم جزوه ایه که سر کلاس میگفت:)خوبه به نظر من

Maany Emo

عضو جدید
البته همونطور که گفته شد خواص فیزیکی 1 و کریستال رو فقط داره ادامه خواص رو نداره ...

پس اگر برای خواص 2 هم میداد فکر کنم سیلاب رو تکمیل میکرد...