کدام گرایش برق در ایران وچندسال آینده بازار کاری خوبی خواهد داشت؟

jujushow

عضو جدید
من آخرش نفهميدم كدوم رشته بريم كه بازار كار داشته باشه؟
بجه ها اكه ميشه واضح و خيلي خلاصه بكيد..
لطفأ...

هیچ رشته ای بازار کار نداره . شما فقط و فقط به اون چیزی که علاقه داری بخون تا بعد از فارغ التحصیلی که بیکار میمونی نخوای حسرت بخوری ...

tyler

عضو جدید
هیچ رشته ای بازار کار نداره . شما فقط و فقط به اون چیزی که علاقه داری بخون تا بعد از فارغ التحصیلی که بیکار میمونی نخوای حسرت بخوری ...

به این میگن حرف حساب،درسته،حالا که تصمیم گرفتی چند سال از عمرتو تو کلاسا تلف کنی حداقل یه چیزی بخون که ازش لذت ببری.
فعلا بازار کار فقط دلالی!

babakkamrani

عضو جدید
اگه واقعا فکر میکنی مهندس شدی

اگه واقعا فکر میکنی مهندس شدی

سلام
از دوست خوبمون پیمان ممنونم
من گرایش کارشناسیم قدرته - ترم 7 هستم

به نظر من گرایش مدیریت انرژی الکتریکی در ارشد عالیه !

کسانی که برق قدرت درک کردن و با نرم افزارهایی مثل plc وwincc و etapکار کردن به هیچ عنوان به کارشناسی ارشد فکر نمیکنن توصیه میکنم اگر هدف کار کردن هستش نه پژوهش با همین مدرک کارشناسی قدرت به راحتی میتونی کار کنی

مرامعرفت

عضو جدید
سلام دوست عزیز
برای رشته کنترلی ها:
به نظر من plcتقریبا از رشته الکترونیک خارجه.اما الکترونیکی ها باتوجه به اینکه بازار کارخوبی تو ایران ندارن تونسته اند که این کارو انجام بدن با این توصیف ما که رشته کنترل میخونیم باید از رشته هوافضا هم چیزهایی بدونیم تا مث الکترونیکی ها جربزه داشته باشیم.هیچ رشته ای به تنهایی کامل نیست
مثلا مکانیک کامل نیست به برق نیاز داره
برق کامل نیست و به الکترونیک نیاز داره
هوافضا کامل نیست و به کنترل نیاز داره
کنترل هم کامل نیست و به هوافضا م نیاز داره
واین زمینه کار و سلیقه فردی شماست که شما رو همراه باکنترل به سمت کدوم رشته سوق میده.مثلا من عاشق کنترل پرتاب موشک و هواپیما و ... هستم
خارج از رشته خودم میرم دنبال اطلاعاتی همچون ساخت موشک و هواپیما و هوافضاو..
کسی هم که مثلا بهش کار کنترل سرعت قطار پیشنهاد شده باید از وزن و سرعت و .....ی یک قطار اطلاعات داشته باشه دیگه!
کنترل یک رشته مادر هستش
مثل ریاضی
اینم نیمه پر لیوان
داشتم خفه میشدم که خودم به داد خودم رسیدم@
خوشحالم که یکم امید به کنترلی ها دادم
من کاردانیم برق قدرت بود و کارشناسی رو کنترل میخونم
بازار کار رو باید ایجاد کرد چون وضعیت ایران فعلا همینه که هست ...والله
بازم شما که اون وسط ها زندگی میکنین بازارکار بیشتزی هم دارین وای به حال ما شهرستانی ها...
دست به دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم اباد شاید نوه نتیجه ما دنبال بازار کار نگردن
و نظرم درمورد کسایی که هنوز انتخاب رشته نکردن:
ازبین صد نفر در یک رشته فقط عده معدودی میتونن موفق باشن
از بین 800 نفر حقوقدان که میخوان قاضی بشن شاید فقط 50 نفر بتونه.از مابقی شاید صد نفرشون وکیل خوب بشن 200 نفر وکیل متوسط بقیه هم به عشق خودشون وکیل بشن و شاید 200 نفرشون برن شغل های دیگه مثل مسافرکشی و خیاطی و فروشندگی و ....
بقیه رشته هم همینطوره
اینها نظر خودمه..
ده بیست سال دیگه ایران به الکترونیک نیاز مبرم خواهد داشت
به فناوری it الان نیاز داره
به برق قدرت نیاز داشته و خواهد داشت
باتوجه به امتیازاتی که دولت به خودرو سازها میده ایران حالا حالاها به مهندس مکانیک نیازی نخواهد داشت چند نفر بتونن تعمیر کار بشن کافیه
به مکاترونیک و رباتیک ده سال دیگه نیاز خواهد داشت
اگه تحریم ها شکسته بشن به اون هم نیازی نیست
قشنگ اطلاعات بگیرید و بعدش انتخاب رشته کنید عمرتون حیفه.زیاد هم دنبال علاقه کور کورانه نباشید
داداشم عاشق الکترونیک بود الان فوق لیسانس رشته نمز(نانو اکلترو مکانیک....) میخونه و هر روز مایوس میشه که بازار کار نیست و میگه کاش من عمران میخوندم.
ببخشید سرتونو درد اوردم

Lonely Man

عضو جدید
سلام دوستان.به نظر بنده گرایش انتقال و توزیع بازار کار بهتری داری و ورود به آن زیاد سخت نیست.در یکی از شهرهای استان فارس خودم دیدم که یک قصاب مغازشو تعطیل کرده بود و آمده بود کابل خودنگه دار فشار ضعیف احداث می کرد :)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان.به نظر بنده گرایش انتقال و توزیع بازار کار بهتری داری و ورود به آن زیاد سخت نیست.در یکی از شهرهای استان فارس خودم دیدم که یک قصاب مغازشو تعطیل کرده بود و آمده بود کابل خودنگه دار فشار ضعیف احداث می کرد :)
:w15::w15:عجب جکی گفتید:w15::w15:روحم شاد شد ممنون:w15::w15:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
:huh:

sadegh93

عضو جدید
اتفاقا اصلا سنگ گرایش (کنترل) خودمو به سینه نزدم و اصلا هم از این که به این گرایش رفتم پشیمون نیستم چون که عاشق کنترل هستم ولی به هر حال یک واقعیاتی رو باید قبول کرد در مورد بازار کار (مثلا هیچ کس نمی تونه بگه که بازار مخابرات یا الکترونیک از قدرت بیش تره یا اینکه بازار کار کنترل تخصصیه) .شما احتمالا چون کنترل خوندی شاید از حرفایی که من در باره ی گرایشمون زدم خوشت نیومد اما بدون من اونا بر حسب تجربه که تو این چند سال بدست اوردم زدم.
البته من همون اول هم که گفتم مهمترین پارامتر در تعیین گرایش علاقه است و اگه علاقه داشته باشی می تونی کار های جدید بکنی و بازار کار جدیدی به وجود بیاری.

درمورد سوال شما هم که چرا طراحی نمی شه خوب معلومه چون طراحی های ما (
من دارم کاردانی ابزار دقیق رو تموم میکنم دارم واسه کارشنماسی کنترل اماده میشم به نظر شما رشته خوبیه کمکم کنید ممنون
احتمالا) نه کیفیت نمونه های خارجی رو داره و نه از نظر اقتصادی به صرفه است.(مثلا ما کجا می تو نیم دستگاه های خودمونو صادر کنیم یا اصلا تو همین ایران کسی دستگاه خارجی رو ول می کنه و نمونه ایرانیشو می خره؟)البته دانشگاه ها کار طراحی رو به صورت تحقیقاتی انجام میدن

در مورد اینکه باید برای کار های عملی رشته مثل تعمیر و... حتما تو دانشگاه گذروند باید بهت بگم که دانشگاه های ایران اصولا بیش تر به جنبه های تءوری می پردازند وخیلی بحث کار عملی نیست و شما باید تو یک سری مراکز آموزشی دوره ی تخصصی رو بگذرونی مثل ابزار دقیق و یا PLC و ... اما این دلیل نمی شه که بی خیال دانشگاه شی چون تو ایران مدرک هم خیلی مهمه و بدون مدرک حتی اگر که کارم بلد باشی نباید انتظار زیادی داشته باشی که راحت جذب بازار کار شی
کارشناسی کنترل میخوام بخونم خوبه

ahmad taheri

عضو جدید
سلام به همه دوستان خوبم وبرای همه تون ارزوی موفقیت و سربلندی دارم .....اخه عزیزان حسابی منو از گرایشم ناامید کردین میدونم که این یک حقیقته ...من گرایشم کنترل و ترم سوم هستم به نظرتون تا دیر نشده الکترونیک برم اخه دومین گرایشی که از برق به علاقمندم همین الکترونیک خواهش میکنم بچه های الکترونیک که گرایش انهاست بیشتر نظر بدن ....قربان همه تون هستم شاد و سربلند باشید عزیزان

چاو شین

اخراجی موقت
الان روزی هزار بار دارم اونی رو که به من گفت برق خوبه و بازار کارش از همه رشته های مهندسی بهتره و ... لعن و نفرین میکنم..... همین و بس....

arrnm

عضو جدید
برق برق برق
سال 85 که میخواستم انتخاب رشته کنم فقط صدای برق توی گوشم بود
اما یکی نگفت پزشکی نگفت فیزیک هسته ای نگفت صنایع نگفت مکاترونیک.
من سال 93 فارغ التحصیل شدم البته بامن حداقل صد هزار نفر دیگه هم فارغ التحصیل قدرت شده بودن.مگه ایران چقد ظرفیت داره که این همه ادم رفتن رشته برق قدرت؟خلاصه اینکه اشباع شده این رشته.هر رشته ای میخواید برید فقط طوری انتخاب رشته کنید که مطمئن باشید بعد از گرفتن مدرک بیکار نمونین.رشته الکترونیکم کلا تا صد سال آینده نرید.مخابرات بدتر.کنترل اگه واقعا میتونید عملیشو بلد بشید برید.قدرت اگه واقعا میتونید همه گرایش های برق رو بلد بشید انتخاب کنید.الان توی جامعه پزشکی خوب شده اما انتخابش نکنید.چون امکان داره وقتی مدرکتونو گرفتین اشباع شده باشه و بیکار بمونین.گیج شدین مهندسان.من برم