کاکتوس ها

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز مهندسی کشاورزی
من به عنوان یکی از اعضاء باشگاه خواستم ازتون بپرسم امکان داره کمی اطلاعاتی که برای همه
مفید هست در اختیار باقی دوستان بگذارید؟
فرضا من خودم خیلی به قلمه زدن گیاهان -انواع کاکتوس-درختان علاقه مند هستم و اگر ممکنه منو راهنمایی کنید.
دوستان غیر مهندسی کشاورزی هم سوالشون رو بتونن ازتون بپرسن.
پس اول سوالهای خودم رو با اجازتون می پرسم:

1-اطلاعاتی در مورد کاکتوس آلو-ورا دارین؟ درسته برای ریزش مو مفیده؟
2-در قلمه زدن کاکتوس آیا همیشه نوع گرد اون رو باید به نوع دراز اون قلمه زد؟
در ضمن اگر ممکنه در یکم اسامی کاکتوسهای مختلف رو بگین که دیگه از گرد یا دراز استفاده نکنم!
با تشکر از همه دوستان کشاورزی
(در ضمن من همیشه این رشته رو دوست داشتم هنوز هم به اون عشق می ورزم.):w30:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام.
گیاه آلوئه اصلاً از خانواده ی کاکتوس نیست! بلکه از تیره ی لیلیاسه هستش.فقط چون گونه هایی ازش تو دانشکده کشاورزی در کنار کاکتوسها رشد و پرورش داده میشه ممکنه شما این جور درک کرده باشین که اونم جزو کاکتوسهاست.تقریباً از شرایطی که برای کاکتوسها در نظر گرفته شده استفاده میکنه.;)

یک گیاه گوشتی دائمی با خواط دارویی.تو ایران 10 گونه ازش کشت میشه.ازدیادش هم از طریق کاشت بذر ،هم جدا کردن پاجوش. بهترین خاک واسه اوله آ:یک قسمت کود دامی پوسیده ویک قسمت شن ریز توصیه میشهباید کاملاً زهکش داشته باشه تا آب اضافه راحت خارج شه.در زمان فعالیت ریشه ها و رشد و نمو و گلدهی نیاز به آبیاری مرتب و در حالت رکود نیازی به آبیاری نداه. در منازل تهویه هوا برای آنها مهمه.مثل کاکتوسها همیشه باید در آفتاب نگهداری بشن.نوع درختی هم از طریق قلمه زدن تکثیر میشه و در طی زمان ریشه زایی،قلمه ها نیازی به آبیاری ندارن.

و خواص دارویی اوله آ روی پوست و شادابی پوست و مو اثبات شده که متاسفانه اطلاعات کمی در این باره به شخصه دارم .:Dدیدم حتی تو داروخانه ها برگ آلوئه رو تو بسته بندیهایی میفروشن اما طریقه مصرف رو بلد نیستم.بد نیست اگه کسی تو جمع ما در رشته ی گیاهان دارویی تحصیل کرده اطلاعاتی در این باره بده.ولی میتونی یه سری به این لینک بزنی حتماً جوابتو میگیری

http://www.pezeshk.us/?p=9433

به آلوئه ورا صبر زرد هم میگن.مصارف عمومي آلوئه ورا غالبا در تهيه كرمهاي موضعي است و در حفظ رطوبت پوست در پوستهاي خشك كمك كننده است. بعلاوه تركيبات آن در بهبود آثار سوختگي، اثرات ضد التهابي و كاهش اسكار ناشي از زخمها مفيد است.

فوايد گياه صبر زرد بر روي پوست شامل :
1- مفيد براي پوستهاي خشك
2- كمك در بهبود سوختگي، گزش حشرات، تاولها و واكنشهاي حساسيتي
3- كمك به حفظ سلامت پوست
4- كمك به حفظ قوام پوست
5- روغن آلوئه ورا مي تواند پوست خشك را براق و درخشنده كند
6- كمك به درمان اگزما، سوختگي، پسوريازيس، التهابهاي پوستي و زخمها
7- كاربرد عالي در حفظ رطوبت پوست و افزايش خاصيت انعطاف پذيري با اكسيژن رساني به سلولهاي كه باعث افزايش استحكام و قدرت بافت سازي مي شود.
8- عصاره آن در محصولات آرايشي به عنوان كرمهاي ضد چروك، ماسكهاي پوستي، رژلب استفاده مي شود.
9- كمك به جلوگيري از پيري پوست
10- كمك به برطرف كردن لكهاي تيره پوست و كاهش پيگمانهاي پوستي
اين گياه در ساخت ژل- كرم، نوشيدني، كپسول، محلول و عصاره است. آلوئه ورا شامل 75 ماده مغذي مثل ويتامين ها، شكر، كلسيم، سديم، نيتروژن، آمينواسيد، آنزيم، اسيد و مواد معدني است.

Aloe polyphylla Schönland ex Pillans

Leanthinker عزیز اگه راجع به اوله آ سوال خاصی تو نظرته بپرس تا به سوالای بعدی جواب بدم.
:)

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام.

سعی دارم قبل از پاسخ کوتاه و سریع به سوالتون یه سری معرفی از کاکتوسها داشته باشم و از عکسهایی استفاده کنم که بهتر با این گیاه آشنا شیم.امیدوارم حوصلشو داشته باشین.

کاکتوسها گیاهانی مقاوم در برابر عوامل نا مساعد محیطی هستند که اندامهای گوشتی اونها رو برای این مقاومت همراهی میکنه.میتونن بدون مراقبت زنده بمونن و به رشد ادامه بدن و مثل گیاهان گوشتی دیگه در برگها و ساقه و تنه خودشون آب ذخیره کنن.
گیاهانی نور دوست هستند و باید در آفتاب کامل نگهداری شن.مساعد برای نگهداری در آپارتمان .در خانه پشت پنجره های رو به جنوب و در پاسیوهای نسبتاً خشک نگهداری میشن.

بیش از 2000 گونه از کاکتوسها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارن که بیشتر در پرو ، آرژانتین ،بولیوی، شیلی شناخته شدن.

خانواده ی کاکتوس به سه زیر خانواده تقسیم میشن:

1. پرسکیه Pereskieae

از قدیمی ترین کاکتوسهای شناخته شده.شبیه به درخت های جنگلی .بوته مانند ،غالباً با برگهای پهن.بیشباهت به درخت چههای مرکبات نیستند.گلها دارای دمگل کوتاه به صورت دسته ای و شبیه گل نسترن وحشی.بوته ها تیغ داراما این تیغ ها شباهتی به تیغ دیگر کاکتوسها نداره. پرسیکای گل درشت(Peresikia grandiflora) از مهمترین گیاهان این زیر خانواده است که به زبان انگلیسی رز کاکتوس( Rose cactus ) نامیده میشه.

2. اوپانسیه Opuntieae

دارای ساقه های گوشتی و آبدار ، ساقه ها بند بند ، در محل گره ها ترد و شکننده ،روی آنها را تیغهای مجتمع و کوتاه و نرم پوشاندهکه به آسانی کنده میشود و با لمس کردن آنها تعداد زیادی از تیغها به دست میچسبد.از انواع معروف این زیر خانواده نوع اوپانسیاOpuntia و نوپالئا Nopalea است.این انواع برگ ندارند و گلهایشان شبیه چرخ دنده و بدون دمگل هستند.

Opuntia:

Nopalea:

3. سرئه Cereeae

دارای انواع متعددی است.ساقه ها و تنه به صورت کشیده و ستونی است.تیغها در گونه های مختلف به اشکال مختلف است.بسیاری از گونه ها بدون تیغ اند.گلها بدون دمگل و مستقیم روی ساقه ها و تنه قرار گرفته اند . گلهای این خانواده بسیار زیبا هستند.

ادامه دارد.........

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم مطالب قبلی که گفتم براتون خوندنی بوده باشه.تو این پست میخوام زیر

خانواده ی سرئه رو معرفی کنم.شاید در حین این معرفی ها بتونید کاکتوسی که

نگهداری میکنید رو بشناسید.:gol:

از مهمترین راسته های این زیر خانواده( سرئه Cereeae ) :

1. سرئنه Cereanae:
شامل گونه های معروف :

سرئوس

کلیستو کاکتوس

اریوسرئوس

هلیو سرئوس

پاکی سرئوس

و ...........است.

ادامه دارد.......

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی گلرخ جان
خیلی خوب و مفید بود
من یه کاکتونس خیلی ناز داشتم تو یزد
هیچ جا دیگه ندیدمش
موهاش خیلی بلند بود(تیغهای نازک و سفید و بلند شبیه مو) که یکی از دوستام یه بار کبریت گرفت دمش همش سوخت! تازه باز سال دیگه پشمالو شد
یادش بخیر خیلی سعی کردم قلمه بزنم اما خشک می شدن !
البته یه عکس به نامه کلیستو کاکتوس زده بودی خیلی شبیه این بود اما موهاش خیلی بلند تر بود
http://163.17.36.1/moth/succu/cactac...CKEB.%2001.jpg
چمیدونم والا ! جدیدا گربه ها هم بال در میارن کاکتوسا هم مو بلند می شن دیگه!;)
به هر حال خیلی لطف کردی که این مطالب رو گفتی
در مورد نازی هم: من چرا هر چی نگه می دارم شما می خوای یا کنسروش کنی(کاکتوس) یا روغنش رو بگیری!(ماهیامو)
گلرخ خانوم واقعا ممنونم
اگه کاکتوس دیگه ای هم پیدا کردین ممنون می شم.:w30:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
2. هلیو سرئنه Hylocereanae

گونه های این راسته از کاکتوسها بصورت رونده و پیچهای اپی فیت ، با ریشه های هوایی، که بر صخره ها و تنه ی درختها می پیچند.
گلهای درشت انواع

کریپتو سرئوس

هیلو سرئوس

سیلنی سرئوس

که جزء این راسته ی گیاهیند شبها باز میشود، روی این اصل در زبان انگلیسی به آنها کاکتوس شب گویند.

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
3. اکینو سرئنه Echinocereanae

گیاهان کوچک و کوتاه که به صورت منفرد و یا دسته ای دیده میشوند. گلهای درشت بوقی شکل آنها در اطراف ساقه ها ظاهر میشود.از مهمترین انواع این کاکتوسها:

کامه سرئوس:

اکینو سرئوس:

اکینوپسیس

لوبیویا:

ربوتیا:

آخرین ویرایش:

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی یه سوال گلرخ خانم
چرا بعضی از عکسها در یه گروه خاص با هم فرق می کنه؟
یعنی یه نژاد می تونه شکلای مختلف داشته باشه؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلامو ممنون از توجهتون.

درسته که اینها از یک زیر خانواده هستند ولی در نظر بگیر هر زیر خانواده از گونه هایی تشکیل شده و اون گونه ها از زیر گونه ها و اونها از.............(رده، راسته، تیره ،سرده ، گ.نه ، جنس.........)

اینها به دلیل شباهتهای بیشتری که با هم دارند که البته ممکنه این شباهتها ظاهری نباشن و فقط از لحاظ سیستمی و تولید مثل و ..........با هم مشابه باشن در یک گروه قرار میگیرن.نحوه ی تقسیم بندی رو که میدونی از شباهتهای بزرگ و فاحش شروع میشه و به شباهتهای ریز و جزیی ختم میشه.

اگه اینجا شکلها مختلفه چون هنوز به تقسیم بندیهای ریز نرسیدیم .درسته همه اینا از یک زیر خانواده هستند ولی اگه بخوای اسم واقعیشون رو بدونی با پسوندهایی از هم جدا میشن.مثل ما آدما که برادر با برادر ممکنه از لحاظ ظاهر کاملاً متفاوت باشن ولی از نظر خصوصیات ژنتیکی خیلی مشابه باشن .گیاهان هم همینجورن.;)

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
آهان...
گلی جان شما خوب کتابش رو خوندی..
ما از کجا بدونیم!
راستی در مورد کاکتوس ها هم کتاب داشتین تو دانشگاه؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه .ما 3 واحد گلکاری داشتیم که بیشتر هم البته طبقه بندی اینکه گل یکساله و دو ساله و چنذ ساله و هوای آزاد و آپارتمانی بود .به صورت اینقدر جزیی نداشتیم .شاید حدود نصف صفحه راجه به کاکتوس مطلب خونده باشیم.
مطالبی که اینجا مینویسم از کتاب گلکاری دکتر احمد خلیقی هستش و خوب البته عکسهاش رو از اینترنت گرفتم.راجه به سوالت بهتر دیدم اصلاً یه معرفی از کاکتوس داشته باشم .اینا رو توجه نشون بدید بعدش میفهمید خیلی از گیاهانی که گوشتی هستند و ما فکر میکیم کاکتوس هستند درواقع کاکتوس نیستند .همچنان که بعضی از کاکتوسها شبیه سرخس بودن.;)

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره گلرخ جان
منم فکر کنم یه کم توضیح بدی خیلی خوب باشه
دیگه به آلووه ورا نگیم کاکتوس;)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما یه سری کراسولاسه تو خونه داریم که من 3 ساله دارم فک میزنم اینا کاکتوس نیستن!!!!!!!بازم هر کی میاد خونمون میگه این کاکتوساتون چقدر نازه!!!!!(تقریباً تمام تراس خونمون گلدونای کاکتوس و کراسولاسه هستش.):biggrin:

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی این درخته تو آواتارت خیلی محشره:w16:
اسمش چیه
بعد کاکتوس از اینم بگو!
اون بازیه که برات گذاشتم دانلودش نکردی توش همچین چیزایی داشت!!
اسمش فکر کنم four petal oak بود!
ببین از بس بازی کردم کلی اسم یاد گرفتم;)

pesare_bawafa

عضو جدید
ما یه سری کراسولاسه تو خونه داریم که من 3 ساله دارم فک میزنم اینا کاکتوس نیستن!!!!!!!بازم هر کی میاد خونمون میگه این کاکتوساتون چقدر نازه!!!!!(تقریباً تمام تراس خونمون گلدونای کاکتوس و کراسولاسه هستش.):biggrin:
من دوست دارم یه گلی گلدونی واسه اتاقم بگیرم احساس میکنم طراوت میده به اتاقم و تو روحیه آدم تاثیر خوبی داره ولی خیلی هم نمی خواه احتیاج به نگهداری خاصی داشته باشه
و البته از کاکتوس هم خوشم میاد
تو پیشنهادی نداری واسه من که چه گلی بگیرم که هم پیدا بشه هم قیمتش مناسب باشه و هم بدرد اتاق من بخوره ؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اتاقت نور گیره کاکتوس بگیر.اگه هم نه که از خیرش بگذر .چون گیاه آفتاب پسندیه و اگه تو سایه باشه فقط دراز و نازک رشد میکنه و حالت افتاده میگیره (بهش ورس میگن )من خودم به شخصه گیاهایی که برگهای رنگی و زیبا دارن و دوست دارم .

مثل کروتون (یا همون کرچک هندی )

یا مارانتا که واقعا برگهاش زیبا هستند.

،انواع بگونیا ها هم خیلی برگای خوشرنگ و زیبایی دارن ولی یه کم مراقبت میخوان.و یه مقدار هم سریع

الرشد هستن.واسه اتاق به نظر من یه گیاه کند رشد مناسب تره.

بر حسب سلیقت گیاه رو انتخاب کن اگه در مورد نحوه نگهداریش اطلاعاتی داشته باشم حتماً بهت میگم.

در مورد آواتارم هم این یک بن سای از آزالیا هستش.(بن سای = درخت مینیاتوری)

آخرین ویرایش:

pesare_bawafa

عضو جدید
دست درد نکنه گلرخ جان والا اتاقم افتاب گیر هست ولی روزی 2-3 ساعت. این کمه؟
عکسایی هم که گزاشتی همش قشنگن هرکدوم که راحت تره و تو گل فروشی ها هم دیدی که پیدا میشه بگو تا برم سراغش:)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه روزی 2یا 3 ساعت کافی نیست.اینها همش تو گل فروشی ها هست و تهران که اصلاً یه گلایی میارن من فقط دوست دازم بشینم تو گل فروشی زندگی کنم.موقع خرید میتونن خود فروشنده ها کمکت کنن.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
4.اکینو کاکتانه Echinocactanea

کاکتوسهایی کوتاه و کوچک که بعضی به صورت مجتمع( کاکتوسهای ستاره ای ) پوشیده از تیغ و نواری شکلند.گلها فوق العاده زیبا.از انواع این کاکتوسها :
آستروفیتوم

اکینو کاکتوس

هاماتوکاکتوس

نوتو کاکتوس

و بسیاری دیگر از کاکتوسها را نام برد.

آخرین ویرایش:

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی گلی جان
خیلی زحمت می کشی
ان شاءا.. مثه درخت آواتارت همیشه شاداب باشی
به مهتابی هم سلام برسون بگو درساشو بخونه
می دونم سرش شلوغه نمیتونه زیاد سر بزنه
مدیر ما هم کا استعفاء داده حسش نیست برم تو تالار
شاد باشی عزیز
در پناه حضرت دوست
یا علی

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
5. کاکتانه Cactanae

شبیه به راسته قبلی ،کوچک و گرد، پوشیده از تیغ و نواری شکلند.گلها و میوه ها در قسمت بالا (سر) قرار دارندتنها نوع معروف این قبیل کاکتوسها نوع ملو کاکتوس است که دارای گونه های مختلفی است.

ملو کاکتوس

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
6. کوری فانتانه Coryphanthanae

گرد و تقریباً کروی، پوشیده از تیغ های نسبتاً بلند و برگشته است.از مهمترین انواع این راسته:
کوری فانتا

مامیلاریا

ته لو کاکتوس

و بسیاری انواع دیگر است.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
7. اپی فیلانه Epiphyllanae

معروفترین کاکتوسها ، از جمله

ارکید کاکتوس

کریستمس کاکتوس

در این راسته گیاهی قرار دارند.
مخصوص مناطق حاره ، و غالباً به صورت اپی فیت هستند.شاخه هایی پهن و برگ مانند وغالباً بدون تیغ دارند.گل بسیار درخشنده و زیبا.از مهمترین انواع این گیاهان

آپی فیلوم

زیگو کاکتوس

و برخی انواع دیگر است.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
8. ریپسالیدانه Rhipsalidanae

دارای شاخه های کشیده و بند بند.روی این اصل در زبان انگلیسی به آنها کاکتوسهای زنجیره ای ( Chain cactus ) گویند.شاخه ها آزاد و پهن و کشیده ، در برخی ،لوله ای شکل و پراکنده بر روی درختان در مناطق حاره بصورت اپی فیت زندگی میکنند و توده ی عظیمی را تشکیل میدهند.

گلها کوچک و میوه ها حبه مانند است.

ریپسالیس

لیپس میوم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
این هم یک نمونه از پیوند در کاکتوس.همونجور که میبینید نیازی نیست واسه پیوند حتماً درازا به گردا !!!!!!!(اصطلاح پیشی!!) پیوند زده بشه .حتی میشه از خود اون گیاه واسه پیوند استفاده کرد.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکاتی درباره ی نگهداری کاکتوس ها:

همونطوری که قبلاً گفتم کاکتوسها در مجموع گیاهان کم توقعی هستن و نیاز به مراقبت زیادی ندارن.
به نور کامل آفتاب احتیاج دارن و بنابراین در ماه های زمستان در منازل باید آنها را پشت پنجره های رو به جنوب گذاشت.
بیشتر کاکتوسها فصل زمستان رو در حالت رکود سپری میکنن ، در این حالت در محل نسبتاً سردی (حدود 10 درجه سانتیگراد )نگهداری میشن . برخی از آنها در این حالت احتیاج به آبیاری هم ندارن .

در صورتی که کاکتوسها در سایه نگهداری شوند ، به تدریج طراوت و زیباییشون رو از دست میدن ، برخی از انها رشد غیر عادی میکنن ، ولی زنده باقی میمونن و بعد از قرارگرفتن در محل مناسب دوباره به حالت عادی بر میگردند و طراوت خود را باز میابند.

و آنچه که مسلم است در سایه گل نمیدهند .توصیه میشود که در اوایل بهار که رشد خود را دوباره شروع میکنند ، به آنها آب و هوای بیشتری داده شود ، و در اواسط بهار به محیط خارج از اطاق برده شوند .

در باغ غالب کاکتوسها محلی آفتاب رو را می پسندند و در محلی آفتابی کنار هم چیده میشوند.

ادامه دارد.......:gol:

آخرین ویرایش:

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام گلرخ خانم
مرسی از بابت اطلاعات خوب و مفیدتون:w14:
خیلی شرمنده کردید به خدا
من که خیلی این مطالب رو دوست دارم و با اجازتون اونهارو برای خودم تو وورد ذخیره کردم.
البته قول میدم به کسی ندم!:w12:
راستی من بعضی وقتا نمیدونم چرا کاکتوسهای سبزم به قرمز تبدیل میشدن. خیلی هم نرم میشدن.
شاید به قول شما تو زمستون بیش از اندازه آب دادم بشون. ولی وقتی تابستون میشد دوباره دست میشدن.
راستی گل کاکتونس خیلی قشنگ هست و درقیقا درست گفتین. من وقتی یزد بودم و آفتاب زیاد می خوردن گل میدادن اما وقتی آوردم تهران اکثرا خراب شدن:cry:
چقدر خوشحالم بچه های کشاورزی اینقد خوبن. به سوالای آدم اینقدر کامل جواب میدن
همیشه شاد باشین
در پناه حضرت دوست
یا علی

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
در میانه ی تابستان که هوا خیلی گرم میشود ، کاکتوسها را باید روزانه آبیاری کرد ، و آبیاری در صبح زود انجام میشود.در این فصل کاکتوسهابه مواد غذایی بیشتری احتیاج دارند و باید هرچند وقت یکبار کودهای غنی از پتاسیم و فسفر به آنها داد، از کودهای مخلوط و کامل میتوان استفاده کرد .نیتروفسکا یکی از این کودهاست . محلول رقیق این کود نتیجه جالبی را به بار میاره .همینطوراز کودهای دامی در این فصل میتوان استفاده کرد، ولی بهتره کود بصورت مایع به کاکتوسها داده بشه .بسیاری از کاکتوسها در منازل به خاطر کودپاشی ، پوسیده و از بین رفتند ، بنابراین در غلظت و میزان کود باید توجه کافی داشت. بنظر میرسه که غلظت ازت در یک برنامه ی کود پاشی نباید از 500 ppm تجاوز کند.

ادامه دارد...........:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاکتوسهایی که دارای ساقه پهن و برگ مانندند، مخصوص جنگلهای گرم و مرطوب بوده ، غالباً بصورت اپی فیت میباشند.بنابراین خاک این نوع کاکتوسها از مواد عالی پوسیده ی بیشتری تشکیل میابد. این گیاهان محل سایه –آفتاب را ترجیح میدهند و در شبها به حرارت بیشتری نیاز دارند ،ضمناً در تابستان به آب و مواد غذایی بیشتری احتیاج دارند تا گلهای زیبایی را به بار آورند .

زیگو کاکتوسها و کریستمس کاکتوس در خاکهای غنی از تورب و آغشته به کود به خوبی رشد و نمو میکنند ، و در صورتی که ریشه های خوبی تشکیل داده باشند هر دو هفته یک بار به کود شیمیایی نیاز دارند . در این حالت که زمان رشد و نمو آنهاست ، ریشه ها همواره باید مرطوب باشند .این کاکتوسها در ماه های تابستان محلهای سایه – آفتاب را ترجیح میدهند.در ماه های پاییز شاخه ها آماده میشوند تا جوانه های گل روی آنها تشکیل شوند . درجه حرارت مورد نیاز در این مرحله از رشد حدود 12 تا 15 درجه سانتیگراد است، و طول مدت روز نباید از 11 ساعت بیشتر باشد . بنابراین تاریک کردن گلخانه های این گیاهان عملاً برای گل دهی آنها در بعضی از نقاط دنیا ضرورت دارد.

برخی کاکتوسها ، نظیر ربوتیا ، در ماه های زمستان باید در محلی کاملاً سرد قرار گیرند ، و در این مدت ابداً آبیاری نمیشوند ، این خشکی باعث گلدهی این گیاهان در فصل بعدی خواهد شد.

ادامه دارد........