[ کالیبره کردن دوربینها ] نحوه کالیبره کردن انواع دوربین و کنترل سلامت آن

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ...
یک سوالی داشتم ، یک نفر به من شفهی یاد داده بود این سوالمو ولی همون موقع هم الکی گفتم بله بله درسته ..
حالا اونم این که ما یه دوربین قدیمی داریم ، میخوایم ببینیم سالمه یا نه ، چیکار باید کرد؟!؟!؟!؟!؟؟! میگفت بذار اینور برو اونور خط بزن بزار اونور بیا اینور خط بزن و اینا :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ajamincc

عضو جدید
سلام ...
یک سوالی داشتم ، یک نفر به من شفهی یاد داده بود این سوالمو ولی همون موقع هم الکی گفتم بله بله درسته ..
حالا اونم این که ما یه دوربین قدیمی داریم ، میخوایم ببینیم سالمه یا نه ، چیکار باید کرد؟!؟!؟!؟!؟؟! میگفت بذار اینور برو اونور خط بزن بزار اونور بیا اینور خط بزن و اینا :)

اول اول اول به این سوال خیلی خیلی خیلی مهم و ضروری من بپاسخ.دوووووووربینت چیه؟توتال استیشینه، تئودولیته، نیووهه، دوربین شکاریه، دوربین دید در شبه، تلسکوپه چیه؟البت این چنتای آخری رو شوخی کردم

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
نیوو:
2 نقطه به فاصله 50 متر روی زمین میخ کوبی کن.
نیوو رو بذار تو فاصله 25 متری و اختلاف ارتفاع دو نقطه رو به دست بیار.
نیوو رو بذار تو فاصله 5 متری و اختلاف ارتفاع رو دوباره محاسبه کن. باید هردو یکی باشه اگه نبود باید دوربین کالیبره بشه.

تئودولیت:
به یه نقطه تو فاصله 100 متری صفر-صفر کنین.
لنب افق رو 180 بچر خونین و همین طور لنب قائم رو هم 180 درجه تا دوباره همون نقطه رو قراول کنین.
زوایای افق و قائم رو بخونین و چنانچه اختلاف داره باید دوربین کالیبره بشه.
برای سادگی بهتره نقطه ای پیدا کنین که زاویه قائم 100 گراد باشه.

توتال:
یه فاصله 20 متری رو دقیق متر کشی کنین. این فاصله رو با منشور روند استاندارد که با سه پایه مهار شده محاسبه کنین خطا باید زیر 3 میلیمتر باشه.
توتال رو تراز کنین لنب افق رو 180 درجه بچر خونین دستگاه باید تراز بمونه و لیزر زیرش هم نباید جابجایی داشته باشه.
منشور روند, تو فاصله حدوداً 100 متر به طوری که زاویه ورتیکال حدود 100 گراد باشه رو قراول کنین و ارتفاع رو یاد داشت کنین.
لنب افق رو 180 بچر خونین و همین طور لنب قائم رو هم 180 درجه تا دوباره همون نقطه رو قراول کنین. و ارتفاع رو بخونین. دو ارتفاع نباید اختلاف داشته باشه.
همین کار رو با یه رفلکتور شیت که حدوداً تو فاصله 50 متری قرار داره و به اون عمود هستید تکرار کنید. مختصات ها نباید اختلافی داشته باشه.

توتال بنا به توصیه شرکت سازنده باید بعد از حمل و نقل های طولانی، وقتی که اختلاف دمای کالیبراسیون با دمای محیط کار بیش از 10 درجه باشه و قبل از عملیات دقیق مجدداً کالیبره کرد. من دستگاه هامو خودم کالیبره میکنم کاره سختی نیست بهتره شما هم برین تو خطش!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
نیوو:
نیوو رو بذار تو فاصله 5 متری و اختلاف ارتفاع رو دوباره محاسبه کن. باید هردو یکی باشه اگه نبود باید دوربین کالیبره بشه.

تئودولیت:
لنب افق رو 180 بچر خونین و همین طور لنب قائم رو هم 180 درجه تا دوباره همون نقطه رو قراول کنین.

توتال:
یه فاصله 20 متری رو دقیق متر کشی کنین. این فاصله رو با منشور روند استاندارد که با سه پایه مهار شده محاسبه کنین خطا باید زیر 3 میلیمتر باشه.
توتال رو تراز کنین لنب افق رو 180 درجه بچر خونین دستگاه باید تراز بمونه و لیزر زیرش هم نباید جابجایی داشته باشه.
منشور روند, تو فاصله حدوداً 100 متر به طوری که زاویه ورتیکال حدود 100 گراد باشه رو قراول کنین و ارتفاع رو یاد داشت کنین.
لنب افق رو 180 بچر خونین و همین طور لنب قائم رو هم 180 درجه تا دوباره همون نقطه رو قراول کنین. و ارتفاع رو بخونین. دو ارتفاع نباید اختلاف داشته باشه.
همین کار رو با یه رفلکتور شیت که حدوداً تو فاصله 50 متری قرار داره و به اون عمود هستید تکرار کنید. مختصات ها نباید اختلافی داشته باشه.

توتال بنا به توصیه شرکت سازنده باید بعد از حمل و نقل های طولانی، وقتی که اختلاف دمای کالیبراسیون با دمای محیط کار بیش از 10 درجه باشه و قبل از عملیات دقیق مجدداً کالیبره کرد. من دستگاه هامو خودم کالیبره میکنم کاره سختی نیست بهتره شما هم برین تو خطش!

با سلام

مهندس خیلی ممنون از توضیحاتی که دادید . اگه امکان داره در خصوص کالیبره هایی که زیاد تخصصی نیستش رو برای زمانی که تو کارگاه هستیم مخصوص توتال رو اگه امکان داره توضیح بدید. خیلی ممنون برام جالب بود خودتون توتال رو کالیبره می کنید.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از راهنماییتون ممنونم ، فقط 1 سوال هنوز ذهن من رو درگیر کرده ، دوربینمون که از این نیوو چینی در پیتاست ... سوالم اینه ، اون زمین باید هموار باشه ؟!؟ مثلا خوب من میذارم توی 25 متری و برداشتم از راست مثلاً 130 و از چپ 140 هستش ... وقتی میبرم توی 5 متری یا 10 متری ، ارتفاع دوربین مگه به هم نمیخوره ؟!؟!؟؟!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
از راهنماییتون ممنونم ، فقط 1 سوال هنوز ذهن من رو درگیر کرده ، دوربینمون که از این نیوو چینی در پیتاست ... سوالم اینه ، اون زمین باید هموار باشه ؟!؟ مثلا خوب من میذارم توی 25 متری و برداشتم از راست مثلاً 130 و از چپ 140 هستش ... وقتی میبرم توی 5 متری یا 10 متری ، ارتفاع دوربین مگه به هم نمیخوره ؟!؟!؟؟!

با سلام
درسته که ارتفاع دوربین به هم می خوره اما اختلاف ارتفاع این دو نقطه که فرقی نمی کنه چون دو نقطه شما ثابت هستش شما دوربین رو در هر فاصله و ارتفاع دوربین از سطح زمین هر چی که باشه اختلاف ارتفاع این دو نقطه باید یکی باشه .

حالا تو فاصله 5 متری یا 10 متری که رفتی اختلاف ارتفاع شما از قرائتهایی که می کنید باید با برداشت قبلی یکی باشه

دوستان درست گفتم............

mohsenb49

عضو جدید
كنترل كمپانساتور

كنترل كمپانساتور

دوربين نيو خود را در فاصله 5 متري ديواري قرار داده و محل ديد تار رتيكول افقي خود را بر روي ديوار با خطي مشخص كنيد. حال با يكي از سه پيچ تراز دوربين -دوربين را به مقدار ي كه

تراز كروي از محل دايره اي خود كاملا خارج نشود-از تراز خارج كنيد و به همراه اين عمل خطي را كه روي ديوار كشيده ايدرا مشاهده كنيد. اگر كمپانساتور دستگاه سالم باشد بعد ازحركت

تارهاي رتيكول به سمت بالا يا پائين -دوباره بر روي خط كشيده شده قرار ميگيرد و اگر خراب باشد به محل خود بر نمي گردد.

ajamincc

عضو جدید
کنترل چرخش تارهای رتیکول
دوربین رو در یک فاصله 5 متری از یک دیوار قرار بدین و تراز کنید. یک نقطه روی دیوار در نظر بگیرید. تار افقی رو از منتهای سمت راست یا چپ روی نقطه قرار بدین. با چرخش تلسکوپ به سمت مخالف، تار افقی بایستی روی نقطه حرکت کنه. این روش هم برای نیوو و هم برای تئودولیت و توتال کاربرد داره.

مجتبی اس

عضو جدید
نیوو:

تئودولیت:

توتال:

مهندس جان خود متر در حالت عادی خطای 5میلی مترو داره حالا اگه از خطای متر کشی صرف نظر کنیم باز این خطا ربط به دقت دوربینتم داره الان دستگاهها و روش های مدرن تری اومده.

skyplex

کاربر فعال
چرا ما وقتی دوربین را تراز کامل می کنیم وقتی دوربین را 180 درجه می چرخانیم از تراز خارج میشه و یا در تراز کامل کامل نمیباشد؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
کالیبره

کالیبره

چرا ما وقتی دوربین را تراز کامل می کنیم وقتی دوربین را 180 درجه می چرخانیم از تراز خارج میشه و یا در تراز کامل کامل نمیباشد؟

1- روی زمین طبیعی و در سایه سه پایه رو محکم مستقر کنین ببینین باز هم از تراز خارج میشه؟
2- اگه از تراز خارج شد حالا باز دوربین رو با یه سه پایه نو هم آزمایش کنین.
اگه باز هم خارج میشه دوربین رو باید کالیبره کنین. دوربین توتال رو به هیچ عنوان با سه پایه حمل نکنین. این کار باعث تشدید شدن در رفتن تراز میشه.
3- گاهی وقت ها سقف های بتنی هنوز استحکام کافی ندارن و محل ایستگاه شما نا متعادله
4- سه پایه اگه درست استفاده نشده باشه ممکنه سطح تریبراکش دوان داشته باشه که باعث بهم خوردن ترازه
5- آفتاب مهتاب روی سه پایه ممکنه تراز رو هم بهم بزنه!

skyplex

کاربر فعال
1- روی زمین طبیعی و در سایه سه پایه رو محکم مستقر کنین ببینین باز هم از تراز خارج میشه؟ 2- اگه از تراز خارج شد حالا باز دوربین رو با یه سه پایه نو هم آزمایش کنین. اگه باز هم خارج میشه دوربین رو باید کالیبره کنین. دوربین توتال رو به هیچ عنوان با سه پایه حمل نکنین. این کار باعث تشدید شدن در رفتن تراز میشه. 3- گاهی وقت ها سقف های بتنی هنوز استحکام کافی ندارن و محل ایستگاه شما نا متعادله4- سه پایه اگه درست استفاده نشده باشه ممکنه سطح تریبراکش دوان داشته باشه که باعث بهم خوردن ترازه5- آفتاب مهتاب روی سه پایه ممکنه تراز رو هم بهم بزنه!
قبلا روی زمین نرم و گلی دوربین سه پایه و دوربین نصب بود مشکل خارج شدن تراز وجود داشت..الان بر روی زمین سفت و سیمانی هم سه پایه نصب شد باز هم همین مشکل وجود داره...یعنی اینکه شما در یک نقطه که دوربین تراز میکنید وقتی 90 درجه اونو می چرخونید از حالت تراز کامل خارج میشه و اون حباب سیاه رنگ مرکزیت خودشو از دست میده/// یعنی منظورم اینه که میزان از تراز در درفتگی در این حد است نه خیلی زیاد...در مورد جابه جایی دوربین با سه پایه چند مدت قبل یک نفر حدود ده متر اونو اینجوری جابه جا کرد...حال میخاهم بدونم با توجه به اینکه گرفتار کار هستم و نیاز به دوربین هم وجود داره و در واقع فرصت بردن دوربین پهلوی نمایندگی رو ندارم ایا می تونم با همین مقدار از تراز دررفتگی برداشت توپوگرافی انجام بدهم یا اینکه همین مقدار کم هم خودش باعث میشه برداشتهای توپوگرافی دارای اشتباه زیاد شود و غیر قابل اعتماد؟راستی این اختلاف دمای دوربین اثر منفی داره روی تراز؟برای من دما در منوی info معادل 24 درجه است و در edm اتمسفر 30 است...به نظرتون اشکال از اینجا نیست؟

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
قبلا روی زمین نرم و گلی دوربین سه پایه و دوربین نصب بود مشکل خارج شدن تراز وجود داشت..الان بر روی زمین سفت و سیمانی هم سه پایه نصب شد باز هم همین مشکل وجود داره...یعنی اینکه شما در یک نقطه که دوربین تراز میکنید وقتی 90 درجه اونو می چرخونید از حالت تراز کامل خارج میشه و اون حباب سیاه رنگ مرکزیت خودشو از دست میده/// یعنی منظورم اینه که میزان از تراز در درفتگی در این حد است نه خیلی زیاد...در مورد جابه جایی دوربین با سه پایه چند مدت قبل یک نفر حدود ده متر اونو اینجوری جابه جا کرد...حال میخاهم بدونم با توجه به اینکه گرفتار کار هستم و نیاز به دوربین هم وجود داره و در واقع فرصت بردن دوربین پهلوی نمایندگی رو ندارم ایا می تونم با همین مقدار از تراز دررفتگی برداشت توپوگرافی انجام بدهم یا اینکه همین مقدار کم هم خودش باعث میشه برداشتهای توپوگرافی دارای اشتباه زیاد شود و غیر قابل اعتماد؟راستی این اختلاف دمای دوربین اثر منفی داره روی تراز؟برای من دما در منوی info معادل 24 درجه است و در edm اتمسفر 30 است...به نظرتون اشکال از اینجا نیست؟
دوربین مجهز به کمپانساتور دو محوره هستش و خودش در این حد رو تراز میکنه و مشکلی نیست.
بهتره یه بنچ مارک رو کوپل بخونین ببینین اختلاف چقدر میشه. بهتره بنچ مارکتون رو با ژالن و منشور روند به همراه ژالن گیر در فاصله حدود 100 متری بخونین و اگه امکانش نیست TAPE هم کفایته.

skyplex

کاربر فعال
دوربین مجهز به کمپانساتور دو محوره هستش و خودش در این حد رو تراز میکنه و مشکلی نیست.
بهتره یه بنچ مارک رو کوپل بخونین ببینین اختلاف چقدر میشه. بهتره بنچ مارکتون رو با ژالن و منشور روند به همراه ژالن گیر در فاصله حدود 100 متری بخونین و اگه امکانش نیست TAPE هم کفایته.

با تشکر فراوان از پاسخ حضرت عالی

در مورد روش کوپل یک خورده توضیح دهید که چگونه باید انجام شود؟

در ضمن کار من اکثرا روی زمین های خاکی و نرم کشاورزی است که پس از نیم ساعت پایه ها داخل زمین فرو میروند و تراز از حیز انتفاع ساقط میشه..

ایا راهی وجود داره که بشه از این مشکل حذر کرد؟

بازهم یک دنیا تشکر و سپاس

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با تشکر فراوان از پاسخ حضرت عالی

در مورد روش کوپل یک خورده توضیح دهید که چگونه باید انجام شود؟

در ضمن کار من اکثرا روی زمین های خاکی و نرم کشاورزی است که پس از نیم ساعت پایه ها داخل زمین فرو میروند و تراز از حیز انتفاع ساقط میشه..

ایا راهی وجود داره که بشه از این مشکل حذر کرد؟

بازهم یک دنیا تشکر و سپاس

منشور رو روی یه نقطه کاملا ثابت کنین. منشور رو قرائت کنین و XYZ رو یادداشت کنین. حالا دوربین رو 180 درجه بچرخونین و از جهت دیگه بخونین. اگه دوربین کالیبره باشه دوتا مختصات یکی میشن.
اگه سه پایه ها فرو میرن باید دوباره توجیه کنین

skyplex

کاربر فعال
ایا کالیبره کردن دوربین جزو گارانتی یکساله دستگاه است و یا اینکه باید هزینه جداگانه پرداخت کرد؟
تشکرات

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ایا کالیبره کردن دوربین جزو گارانتی یکساله دستگاه است و یا اینکه باید هزینه جداگانه پرداخت کرد؟
تشکرات

چون براشون هزینه ای نداره معمولا رایگان انجام میدن اما می تونه بگه کالیبراسیون جزو گارانتی نیست

Amirreza90

عضو جدید
کالیبره نمودن ترازیاب و زاویه یاب

کالیبره نمودن ترازیاب و زاویه یاب

قبل از شروع بکار با دوربین ها (ترازیاب و زاویه یاب)بایستی دوربین کنترل و از کالیبره بودن آن اطمینان داشته باشیم،و بعد شروع به کار و انجام عملیات کنیم...کارشناسان و متخصصین بزرگوار در این تایپیک روش های کالیبره نمودن دوربین ها تون رو توضیح بدید...ممنونم جهت همکاری تایپک.