[ کار کردن با دوربین تئودولیت ] >> پرسش و پاسخ

behzadbusiness

عضو جدید
التماس میکنم اگر کسی این سوال رو بلده حل کنه خواهش میکنم یک عده به کمک شما نیاز دارن کمکمون کنید
برای تعیین زاویه دو خط d1 و d2 چهار نقطه A , B , C , D را روی این دو خط دلخواه می گیریم..
A B متعلق به d1 و C D متعلق به d2 هست..
حال تئودولیتی با ارتفاع معلوم 1.6 مترروی نقطه معلومM و با نشانه روی به نقطه معلوم P و نشانه روی به ابتدا و انتهای یک میله فلزی بطول 40 سانتی متر که انرا بطور قائم و به ترتیب روی نقاط A B C D گذاشتیم مشاهدات زیر بدست امد
الف)محاسه زاویه افقی دو خط d1 و d2
ب)در صورت امکان و با فرض ثابت بودن شیب دو خط d1 و d2 ..تعیین مختصات دو نقطه k متعلق به d1 و s متعلق به d2 بنحویکه شیب خط sk صفر باشد.
(M(1000,1000,1000
(P(1215.15,906.37,998.15

برای مشاهده اططلاعات مسئله لینک زیر کلیک کنید
http://www.2shared.com/file/6959749/...a/_online.html

هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم...!!!

ارسن

عضو جدید
[ کار کردن با دوربین تئودولیت ] >> پرسش و پاسخ

سلام کسی میدونه که در نرم افزار لند زاویه رو چه طور راست گرد پیاده میکنن ؟
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

msc87

عضو جدید
سلام

سلام

سلام کسی میدونه که در نرم افزار لند زاویه رو چه طور راست گرد پیاده میکنن ؟
ممنون
سلام دوست عزیز
این کار رو میشه اول کار زمانی که می خوای یک پروژه ی جدید درست کنی انجام بدی...
زمانی که پروژه رو تعریف کردی و پنجره تنظیمات اولیه اومد بعدیک مرحله تنظیم به پنجره ای میرسی که تو اون باید واحد اندازه گیری و نوع زاویه رو مشخص کنی(Unit)، تو همین مرحله میتونی زاویه ات رو آزیموت و مبدا رو شمال در نظر بگیری یعنی North Azimuth رو انتخاب کنید.حالا زاویه شما از شمال به سم راست محاسبه و اندازهگیری میشه....:gol:

ارسن

عضو جدید
نرم افرار لند

نرم افرار لند

با عرض سلام و خسته نباشید به تمام مهندس های پرتلاش
ما (من وبرادرم) به شیوه زیر نقشه برداری میکنیم و میخواستم از شما کمک بگیرم و اگه شما شیوه اسانتر و ساده تری برای پیاده کردن نقشه در نرم افزار لند میدونید به بنده یاد بدین
بعد از خوندن نقاط در محل اینکارهارو انجام میدیم
از طریق اکسل فاصله , ارتفاع رو بدست میاوریم بعد توی لند از طریق فرمان turned angle با دادن زاویه و فاصله و ارتفاع نقاط پیاده میکنیم
حالا کسی هست که سیوه راحت تری ارائه بده چون بعضی کارها حدود 1000نقطه دارند و پیاده کردن با این روش بسیار وقت کیره .
ممنون

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با عرض سلام و خسته نباشید به تمام مهندس های پرتلاش
ما (من وبرادرم) به شیوه زیر نقشه برداری میکنیم و میخواستم از شما کمک بگیرم و اگه شما شیوه اسانتر و ساده تری برای پیاده کردن نقشه در نرم افزار لند میدونید به بنده یاد بدین
بعد از خوندن نقاط در محل اینکارهارو انجام میدیم
از طریق اکسل فاصله , ارتفاع رو بدست میاوریم بعد توی لند از طریق فرمان turned angle با دادن زاویه و فاصله و ارتفاع نقاط پیاده میکنیم
حالا کسی هست که سیوه راحت تری ارائه بده چون بعضی کارها حدود 1000نقطه دارند و پیاده کردن با این روش بسیار وقت کیره .
ممنون
سلام
شما x,y,z نقاط رو بدست بياريد كه راحت ترين راحش همون استفاده از اكسل هست بعد يه سري به اين تاپيك بزنيد
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=99817 آموزش لند;)

ارسن

عضو جدید
خوشحالم که تالار نقشه برداری راه افتاده

خوشحالم که تالار نقشه برداری راه افتاده

سلام
شما x,y,z نقاط رو بدست بياريد كه راحت ترين راحش همون استفاده از اكسل هست بعد يه سري به اين تاپيك بزنيد
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=99817 آموزش لند;)

ممنون به ادرس بالا رفتم خیلی مفید بود سوالمو پرسیدم که جواب ندادند گفتند اینجا بپرسم
برای محاسبه X,y از چه فرمولی استفاده میشود(به صورت دستی)
مطمئنا روش انتقال نقاط به کامپیوتر هم هست اگه در این مورد هم اطلاعاتی در اختیارم بگذارید ممنون میشم .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ممنون به ادرس بالا رفتم خیلی مفید بود سوالمو پرسیدم که جواب ندادند گفتند اینجا بپرسم
برای محاسبه X,y از چه فرمولی استفاده میشود(به صورت دستی)
مطمئنا روش انتقال نقاط به کامپیوتر هم هست اگه در این مورد هم اطلاعاتی در اختیارم بگذارید ممنون میشم .
سلام
خواهش ميكنم
ببين مهندس من تو قسمت فايل هاي محاسباتي نقشه برداري تحت اكسل يه صفحه اكسل گذاشتم كه ميتونيد دانلود كنيد و ازش استفاده كنيد
اهمون برداشتتونو كه احتمالا بر اساس تار بالا ،تار پايين و تار وسط و ho و ve هستو وتردش كنيد خودش x,y,z رو ميده

از اين صفحه دانلود كنيد
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=101258

اگه متوجه نشدي بگو تا فردا شب كامل توضيح بدم برات;)

msc87

عضو جدید
سلام

سلام

سلام
خواهش ميكنم
ببين مهندس من تو قسمت فايل هاي محاسباتي نقشه برداري تحت اكسل يه صفحه اكسل گذاشتم كه ميتونيد دانلود كنيد و ازش استفاده كنيد
اهمون برداشتتونو كه احتمالا بر اساس تار بالا ،تار پايين و تار وسط و ho و ve هستو وتردش كنيد خودش x,y,z رو ميده

از اين صفحه دانلود كنيد

سلام رسول جان
فایلی که تو لینک بالا بوده گویا پاک شده لطف کن دوباره بذارش

ممنون:gol:

ارسن

عضو جدید
.

.

سلام
خواهش ميكنم

از اين صفحه دانلود كنيد

اره این قسمتو قبلا دیدم اما فکر میکنم این قسمت پاک شده دوباره میذاریش؟؟؟ اگه این قسمت باز میشد دیگه فکر نمیکنم مشکلی باشه . اگه لطف کنی بیشتر توضیح بدید ممنون میشم مهندس .
به این روش میخونم .........تار وسط روی یک متری بعد تار بالا رو میخونم

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام رسول جان
فایلی که تو لینک بالا بوده گویا پاک شده لطف کن دوباره بذارش

ممنون:gol:

اره این قسمتو قبلا دیدم اما فکر میکنم این قسمت پاک شده دوباره میذاریش؟؟؟ اگه این قسمت باز میشد دیگه فکر نمیکنم مشکلی باشه . اگه لطف کنی بیشتر توضیح بدید ممنون میشم مهندس .
به این روش میخونم .........تار وسط روی یک متری بعد تار بالا رو میخونم

سلام
بچه ها فايل درسته ولي نميدونم چرا اول لينك يه www.www.www.iran-eng.ir اضافه شده آقا مدير بايد درستش كنه:smile:
حالا اين لينك دانلود همون فايل اكسل :
http://www.rasoolcivil.persiangig.com/takometri.xls

اگه دوباره كليك كرديد باز نشد تايپش كنيد
در ضمن ارسن جان من روشتو متوجه نشدم يعني چي تار وسط روي يك متري بيشتر توضيح بده ;)
توضيح اين فايل اينكه : شما تار بالا،وسط و پايين رو وارد ميكني+زاويه افقي و زاويه عمودي دوربينت بعد خودش x,y,z ‌رو بهت ميده البته بايد تارگت و زاويه بستن تارگتم وارد كني
با اكسل آشنا هستي؟؟
اگه سوالي بود در خدمتم;)

ارسن

عضو جدید
مرسی رسووووووووووووووووووووووو ل

مرسی رسووووووووووووووووووووووو ل

سلام
بچه ها فايل درسته ولي نميدونم چرا اول لينك يه www.www.www.iran-eng.ir اضافه شده آقا مدير بايد درستش كنه:smile:
حالا اين لينك دانلود همون فايل اكسل :
http://www.rasoolcivil.persiangig.com/takometri.xls

اگه دوباره كليك كرديد باز نشد تايپش كنيد
در ضمن ارسن جان من روشتو متوجه نشدم يعني چي تار وسط روي يك متري بيشتر توضيح بده ;)
توضيح اين فايل اينكه : شما تار بالا،وسط و پايين رو وارد ميكني+زاويه افقي و زاويه عمودي دوربينت بعد خودش x,y,z ‌رو بهت ميده البته بايد تارگت و زاويه بستن تارگتم وارد كني
با اكسل آشنا هستي؟؟
اگه سوالي بود در خدمتم;)
دست گلت درد نکنه
توضیح اینکه.....اول دوربینو به یه نقطه صفر میکنیم(دوربین تئودلیت) بعد تار وسط رو میذاریم روی یک متری(1متر بالاتر از 0میر) بعد تار بالا رو میخونیم , یاداشت میکنیم . زاویه / شیب درصد رو هم یاداشت میکنیم . بعد از تمام شدن نقاط از محل متواری میشیم و میایم دفتر ارتقاع نقاط و تمام فاصله رو حساب میکنیم:w10: .اگه شما روش ساده تری میدونید بفرمایید .

در مورد فایل اکسل هم دستت دردر نکنه امیدوارم کار بعدی رو بتونم از این روش پیاده کنم .;)

msc87

عضو جدید
یک پیشنهاد

یک پیشنهاد

دست گلت درد نکنه
توضیح اینکه.....اول دوربینو به یه نقطه صفر میکنیم(دوربین تئودلیت) بعد تار وسط رو میذاریم روی یک متری(1متر بالاتر از 0میر) بعد تار بالا رو میخونیم , یاداشت میکنیم . زاویه / شیب درصد رو هم یاداشت میکنیم . بعد از تمام شدن نقاط از محل متواری میشیم و میایم دفتر ارتقاع نقاط و تمام فاصله رو حساب میکنیم:w10: .اگه شما روش ساده تری میدونید بفرمایید .

در مورد فایل اکسل هم دستت دردر نکنه امیدوارم کار بعدی رو بتونم از این روش پیاده کنم .;)
سلام
روش شما که رو یک متر میبندید خوبه چون امکان خطا رو کم میکنه فقط یکم بیشتر زمان میبره
بعلاوه مجبوری جاهایی که دید نباشه از روش معمول استفاده کنی یعنی هرجا رو که دید داری بخونی که این ممکنه بعدا شما رو دچار یه کم دردسر کنه ولی یه سوال!!!
شما چرا فقط از تئودولیت اسفاده میکنید؟
استفاده از توتال کارتون رو خیلی راحتر و سریعتر میکنه... ودر مقابل افزایش هزینه در بیشتر کارها به صرفه تر هم هست

ارسن

عضو جدید
.

.

سلام
روش شما که رو یک متر میبندید خوبه چون امکان خطا رو کم میکنه فقط یکم بیشتر زمان میبره
بعلاوه مجبوری جاهایی که دید نباشه از روش معمول استفاده کنی یعنی هرجا رو که دید داری بخونی که این ممکنه بعدا شما رو دچار یه کم دردسر کنه ولی یه سوال!!!
شما چرا فقط از تئودولیت اسفاده میکنید؟
استفاده از توتال کارتون رو خیلی راحتر و سریعتر میکنه... ودر مقابل افزایش هزینه در بیشتر کارها به صرفه تر هم هست

خوب هرجا که ندیدیم میذاریمش روی 2نتری یا2.5 متری . تا حالا که به مشکل بر نخوردیم
راستش ما یه دوربین تئودلیت داریم و یه نیوو . تو فکر هستیم که یه دوربین کار درست بخریم
شما قیمت دارید مپلا این توتالی که گفتید چند خریدین ؟؟؟

msc87

عضو جدید
سلام

سلام

خوب هرجا که ندیدیم میذاریمش روی 2نتری یا2.5 متری . تا حالا که به مشکل بر نخوردیم
راستش ما یه دوربین تئودلیت داریم و یه نیوو . تو فکر هستیم که یه دوربین کار درست بخریم
شما قیمت دارید مپلا این توتالی که گفتید چند خریدین ؟؟؟
منظور من هم همینه....
حالا شما توجایی که دید ندارین
باید ارتفاع رو تغییر بدین مهم نیست چقدر!!!!
دوربین آخرین باری که من قیمت دارم Lieca حدوده 9 میلیون بود
و مدلش هم فکر میکنم 805TCR بود:razz:
دقیق یادم نیست، بهتره دقیقتر پرس و جو کنید
اگه بتونم واست سوال میکنم!!!!:)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
دست گلت درد نکنه

قربونت
اول من بايد از شما ياد بگيرم
چندتا سوال
شما رو يه متري ميذاريو به غير وسط فقط تار بالا رو ميخونيد؟؟؟؟
چطوري فاصله رو حساب ميكني؟؟؟با چه فرمولي؟؟
چرا روو ارتفاع دوربين نميبندي؟؟؟؟

ارسن

عضو جدید
سلام

سلام

قربونت
اول من بايد از شما ياد بگيرم
چندتا سوال
شما رو يه متري ميذاريو به غير وسط فقط تار بالا رو ميخونيد؟؟؟؟
چطوري فاصله رو حساب ميكني؟؟؟با چه فرمولي؟؟
چرا روو ارتفاع دوربين نميبندي؟؟؟؟
ببخشید دیر امدم
ما تار وسط رو روی 1متری از میر یا 2 متری یا2.5متری یا..... میذاریم بعد تار بالا رو میخونیم.
بقیه مختصات رو از طریق فرمولهایی که تو این فایل اکسل گذاشتم محاسبه میکنیم .
امیدوارم تونسته باشم درست توضیح داده باشم

پیوست ها

• movaghat0.rar
    17.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

msc87

عضو جدید
ببخشید دیر امدم
ما تار وسط رو روی 1متری از میر یا 2 متری یا2.5متری یا..... میذاریم بعد تار بالا رو میخونیم.
سلام
این کاری که شما میکنید برای حالتی که از نیوو استفاده میشه یا در زمین هایی که شیب کمی دارن میتونه جواب بده و دقت مناسبی داشته باشه ولی اگه زمینتون ناهموار باشه دقت این روش بشدت پایین می آد...چرا؟!!! چون شما اختلاف تار بالا و پایین رو مساوی فرض کردید که با خوندن یک تار بالا و ضرب کردن در 2 اختلاف تار بالا و پایین بدست می آد ولی اگه یکم دقت کنید متوجه میشید که در شیب زیاد فاصله تار بالا و پایین از تار وسط باهم مساوی نیستند.واین باعث میشه که شما در محاسبه فاصله دچار اشتباه بشید. پس بهتره در مناطق ناهموار هر دو تار رو بخونید.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ببخشید دیر امدم
سلام
بازم اقا احسان قضيه اين فايلو گفت كه منم بفهمم
من اصلا اين نيم فاصله رو نفهميدم يعني نگرفتم كه اينو چه جوري نيم فاصله فرض ميگيري
ولي حالا يه نمه فهميدم واينجوري اگه باشه به نظر منم خيلي جالب نيست
فكر ميكنم بهترين راه همون خوندن ارتفاع دوربين روي شاخص باشه و تار بالا و پاييه هم خونده بشه
;)

mahyar_61

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان من یه جزوه و یا کتابی واسه برداشت نقاط از یه منطقه به وسیله تئودولیت نیاز دارم به این صورت که یسری بنچ مارک داریم و بوسیله این بنچ مارکها و انتقال ارتفاعشون یه سری نقاطیو به فاصله هر50 سانت از هم پیاده کنیم.
امیدوارم که منظورمو تونسته باشم رسونده باشم
با تشکر از شما
ممنون.

msc87

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان من یه جزوه و یا کتابی واسه برداشت نقاط از یه منطقه به وسیله تئودولیت نیاز دارم به این صورت که یسری بنچ مارک داریم و بوسیله این بنچ مارکها و انتقال ارتفاعشون یه سری نقاطیو به فاصله هر50 سانت از هم پیاده کنیم.
امیدوارم که منظورمو تونسته باشم رسونده باشم
با تشکر از شما
ممنون.
سلام
من درست متوجه نشدم!!!!!!!!!!!
شما می خواین پیاده کنید یا برداشت ؟!!!!!!!!!!!!!!

mahyar_61

عضو جدید
سلام
من درست متوجه نشدم!!!!!!!!!!!
شما می خواین پیاده کنید یا برداشت ؟!!!!!!!!!!!!!!
سلام
میخوام یسری از کد های ارتفاعی بنچ مارکهارو به حریم راهم انتقال بدم.و یسری تابلوهارو نصب کنم(نزدیک 2000 نقطه) همین.حالا هر جور که شما اساتید صلاح میدونید منو راهنمایی کنین.
ممنون;):gol:

ixabedi

کاربر فعال
چگونگی امتداد گذاری با تئودولیت

چگونگی امتداد گذاری با تئودولیت

با سلام دوستان لطفا در زمینه امتداد گذاری یا لاین دادن با دوربین تئودولیت راهنمایی بفرمایند؟ ابتدا دوربین را روی یک نقطه ثابت زمینی مستقر کردیم سانتراژ و تراز نمودیم حال می خواهیم در امتداد همین نقطه ثابت زمینی یک نقطه دیگر با فاصله مشخص از این نقطه زمینی جدا کنیم فاصله را با متر پیدا می کنیم یعنی صفر متر را روی نقطه ثابت زمینی می گذاریم و به اندازه طول مورد نظر روی زمین یک نقطه مشخص می کنیم سوال: چکار باید کرد که نقطه جدیدی که جدا کرده ایم دقیقا در همان لاین یا امتداد نقطه ثابت زمینی باشد؟ واحد زاویه لمب دوربین تئودولیت چیه؟ با تشـــــــــــــــکر

msc87

عضو جدید
لاین دادن

لاین دادن

با سلام دوستان لطفا در زمینه امتداد گذاری یا لاین دادن با دوربین تئودولیت راهنمایی بفرمایند؟ ابتدا دوربین را روی یک نقطه ثابت زمینی مستقر کردیم سانتراژ و تراز نمودیم حال می خواهیم در امتداد همین نقطه ثابت زمینی یک نقطه دیگر با فاصله مشخص از این نقطه زمینی جدا کنیم فاصله را با متر پیدا می کنیم یعنی صفر متر را روی نقطه ثابت زمینی می گذاریم و به اندازه طول مورد نظر روی زمین یک نقطه مشخص می کنیم سوال: چکار باید کرد که نقطه جدیدی که جدا کرده ایم دقیقا در همان لاین یا امتداد نقطه ثابت زمینی باشد؟ واحد زاویه لمب دوربین تئودولیت چیه؟ با تشـــــــــــــــکر

برای لاین دادن شما باید امتدادتون مشخص باشه یعنی اینک یک خط داشته باش و این هم یعنی انکه باید بغیر از نقطه ای که روش ایستادی یک نقطه دیگه هم داشته باشی یا انکه دوربین رو توجیه کرده باشی و یک زاویه(امتداد) خاصی مد نظر داشته باشی در این صورت کافی که لمپ افقی تئودولیت رو قفل کنی و فقط با پیچ قائم دوربین کار کنی. به این صورت که یک ژالون رو در امتداد مورد نظر و با یک متر که یک سرش در نقطه ثابت و سر دیگش به ژالون چسبیده قرار داده و به نوک تیز ژالون روی زمین دید میری و ژالون رو جابجا میکنی تا کاملا در امتداد قرار بگیرهاین نقطه هم در امتداد و هم در فاصله مورد نظر پیدا میشه.......

پموفق باشی:gol::gol::gol:

ixabedi

کاربر فعال
برای لاین دادن شما باید امتدادتون مشخص باشه یعنی اینک یک خط داشته باش و این هم یعنی انکه باید بغیر از نقطه ای که روش ایستادی یک نقطه دیگه هم داشته باشی یا انکه دوربین رو توجیه کرده باشی و یک زاویه(امتداد) خاصی مد نظر داشته باشی در این صورت کافی که لمپ افقی تئودولیت رو قفل کنی و فقط با پیچ قائم دوربین کار کنی. به این صورت که یک ژالون رو در امتداد مورد نظر و با یک متر که یک سرش در نقطه ثابت و سر دیگش به ژالون چسبیده قرار داده و به نوک تیز ژالون روی زمین دید میری و ژالون رو جابجا میکنی تا کاملا در امتداد قرار بگیرهاین نقطه هم در امتداد و هم در فاصله مورد نظر پیدا میشه.......

پموفق باشیhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

با تشکر ویژه از شما
یک ساختمان داریم با آکس های مشخص روی زمین
قراره چند متر آن طرفتر از این ساختمان یک ساختمان دیگر ساخته بشه بطوری که آکس های این 2 ساختمان در یک امتداد باشد
حال دوربین تئودولیت را روی یکی از آکس ها(نقطه 1 ) مستقر کردیم سانتراژ و تراز کردیم به آکس دیگر ساختمان(نقطه 2 ) نشانه روی کردیم
نسبت به این آکس(نقطه 2 ) باید دوربین را صفر صفر کرد سوال من درباره چگونگی نحوه صفر صفر کردن دوربین می باشه ؟
بعد که صفر صفر کردیم دوربین را به اندازه 180 درجه می چرخانیم آکس ساختمان جدید را پیاده می کنیم

سوال و مشکل من در همین قفل و باز کردن لمب ها و ارتباط بین لمب می باشه می باشه
آیا با لمب افقی نمیشود کار کرد؟ بطوری که کاری به لمب قائم نداشته باشیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

msc87

عضو جدید
با تشکر ویژه از شما
یک ساختمان داریم با آکس های مشخص روی زمین
قراره چند متر آن طرفتر از این ساختمان یک ساختمان دیگر ساخته بشه بطوری که آکس های این 2 ساختمان در یک امتداد باشد
حال دوربین تئودولیت را روی یکی از آکس ها(نقطه 1 ) مستقر کردیم سانتراژ و تراز کردیم به آکس دیگر ساختمان(نقطه 2 ) نشانه روی کردیم
نسبت به این آکس(نقطه 2 ) باید دوربین را صفر صفر کرد سوال من درباره چگونگی نحوه صفر صفر کردن دوربین می باشه ؟
بعد که صفر صفر کردیم دوربین را به اندازه 180 درجه می چرخانیم آکس ساختمان جدید را پیاده می کنیم

سوال و مشکل من در همین قفل و باز کردن لمب ها و ارتباط بین لمب می باشه می باشه
آیا با لمب افقی نمیشود کار کرد؟ بطوری که کاری به لمب قائم نداشته باشیم
اصلا موضوع این نیست....
شما نیاز به صفر صفر کردن ندارید... فقط کافی امتداد رو مشخص کنید حالا لمپ افقی شما رو هر درجه ای باشهبعد تئودولیت (لمپ افقی) رو قفل کنید که فقط یک پیچ کنار دوربینه و میتونید از کسی که دوربین رو تهیه میکنه بپرسید کدومه!!!!!!بعد تلسکوپ رو بدرو چرخوندن دستگاه حول محور افقیش 180 درجه بچرخون این امتداد همون امتداد مورد نظر شماس...
مشکل چیه ؟!!!!!

ixabedi

کاربر فعال
اصلا موضوع این نیست....
شما نیاز به صفر صفر کردن ندارید... فقط کافی امتداد رو مشخص کنید حالا لمپ افقی شما رو هر درجه ای باشهبعد تئودولیت (لمپ افقی) رو قفل کنید که فقط یک پیچ کنار دوربینه و میتونید از کسی که دوربین رو تهیه میکنه بپرسید کدومه!!!!!!بعد تلسکوپ رو بدرو چرخوندن دستگاه حول محور افقیش 180 درجه بچرخون این امتداد همون امتداد مورد نظر شماس...
مشکل چیه ؟!!!!!

ببخشید
اگر درست متوجه شده باشم شما این طوری فرمودید که ابتدا به کمک عدسی چشمی دوربین
تارهای رتیکول را روی میخ مستقر در نقطه 2 می اندازیم(مشخص کردن امتداد) بعد لمب افقی را قفل می کنیم و زاویه لمب افقی را قرائت می کنیم مثلاشده 150 گراد
حال بعد از قرائت زاویه لمب افقی قفل لمب افقی را باز می کنیم و دوربین را به اندازه 180 در جه می چرخانیم که در اینجا با نگاه کردن به میکرومتر که درجات لمب را می توان در آن مشاهده کرده لمب را روی زاویه 350 گراد معادل چرخش 180 درجه تنظیم می کنیم و لمب افقی دوربین را قفل می کنیم و با نگاه کردن به عدسی چشمی لاین میدیم
درسته؟؟!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

msc87

عضو جدید
ببخشید
اگر درست متوجه شده باشم شما این طوری فرمودید که ابتدا به کمک عدسی چشمی دوربین
تارهای رتیکول را روی میخ مستقر در نقطه 2 می اندازیم(مشخص کردن امتداد) بعد لمب افقی را قفل می کنیم و زاویه لمب افقی را قرائت می کنیم مثلاشده 150 گراد
حال بعد از قرائت زاویه لمب افقی قفل لمب افقی را باز می کنیم و دوربین را به اندازه 180 در جه می چرخانیم که در اینجا با نگاه کردن به میکرومتر که درجات لمب را می توان در آن مشاهده کرده لمب را روی زاویه 350 گراد معادل چرخش 180 درجه تنظیم می کنیم و لمب افقی دوربین را قفل می کنیم و با نگاه کردن به عدسی چشمی لاین میدیم
درسته؟؟!!!
اصلا نیاز به قرائت لمپ افقی نیست چون شما یک امتداد میخواین نه زاویه و این امتداد با دو تا میخ براتون ملومه فقط کافی رو نقطه اول سانتراژ کنید بد به نقطه دوم دید برید و بعد لمپ افقی رو قفل کنید و تلسکوپ رو بچرخونید نه آلیداد(بدنه دوربین که به شکل U است). حالا متداد مورد نظر شما پیدا شده و فقط کافیه که با متر کشی در امتداد خط دید دوربین فواصل رو پیاده سازی کنید.......

موفق باشید:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

ixabedi

کاربر فعال
اصلا نیاز به قرائت لمپ افقی نیست چون شما یک امتداد میخواین نه زاویه و این امتداد با دو تا میخ براتون ملومه فقط کافی رو نقطه اول سانتراژ کنید بد به نقطه دوم دید برید و بعد لمپ افقی رو قفل کنید و تلسکوپ رو بچرخونید نه آلیداد(بدنه دوربین که به شکل U است). حالا متداد مورد نظر شما پیدا شده و فقط کافیه که با متر کشی در امتداد خط دید دوربین فواصل رو پیاده سازی کنید.......

موفق باشید:gol::gol::gol::gol::gol::gol:
ضمن تشکر فراوان از شما
روش شما روش جالبی است . با این روش شما فکر کنم نیازی به قفل کردن لمب افقی در همان مرحله اول هم نداریم چون بعد از نشانه روی به نقطه 2 بجای لمب آلیداد را قفل می کنیم تا دوربین تکان نخوره و بعد تلسکوب را 180 درجه می چرخانیم.

من بیشتر نظاره گر کار نقشه بردار بودم و وقتی هم ازش سوال می کردم همین مواردی را که در بالا مطرح کردم را می گفت
در ضمن مطابق آنچه در بالا گفتم بعد از صفر صفر کردن روی نقطه 2 نقشه بردار آلیداد را 180 درجه می چرخاند نه تلسکوپ را !
بنظر شما روشی که من در بالا مطرح کردم میتونه درست باشه؟

mohammadheidary

عضو جدید
ضمن تشکر فراوان از شما
روش شما روش جالبی است . با این روش شما فکر کنم نیازی به قفل کردن لمب افقی در همان مرحله اول هم نداریم چون بعد از نشانه روی به نقطه 2 بجای لمب آلیداد را قفل می کنیم تا دوربین تکان نخوره و بعد تلسکوب را 180 درجه می چرخانیم.

من بیشتر نظاره گر کار نقشه بردار بودم و وقتی هم ازش سوال می کردم همین مواردی را که در بالا مطرح کردم را می گفت
در ضمن مطابق آنچه در بالا گفتم بعد از صفر صفر کردن روی نقطه 2 نقشه بردار آلیداد را 180 درجه می چرخاند نه تلسکوپ را !
بنظر شما روشی که من در بالا مطرح کردم میتونه درست باشه؟
سلام ، چرا این قدر جواب را کش میدید.
روی ایستگاه اول قرار می گیریم وبعد از تنظیم تراز ، به نقطه دوم نشانه روی کرده و سپس لمپ افقی را صفر می کنیم(چنانچه دوربین دیجیتال باشد دکه o set را فشار می دهیم و yes را تایید می کنیم یا اگر مکانیکی بود لمپ افقی را با دست می چرخانیم تا عدد 0 روی علامت مشخصی که انتهای دوربین قرار دارد ،برابر باشد) سپس دوربین را باتوجه به قرار گیری ساختمان می چرخانیم به حفظ زاویه مورد نیاز.
چناچه سوالی دارید به e.heidary_survey@yahoo.com بفرستید.
باتشکر

بالا