[کارگاه های هنری] - گارگاه خوشنویسی و خطاطی

هزاردستان

کاربر فعال
خط تحريري

خط تحريري

خط تحريري بخشي از هنر خوشنويسي است كه كاربرد اون از تمام ديگر انواع خوشنويسي بيشتره و همه ما در طي روز با اون سر و كار داريم. نه تنها اونهايي كه خوشنويس هستند بلكه غير خوشنويسها و مردم عادي هم از اين قاعده مستثنا نيستند.

شايد به جرات بتوان گفت كه خط تحريري گسترده ترين نوع خوشنويسي در بين مردم است. به همين خاطر اين تاپيك رو ايجاد كردم تا به همكاري دوستان خوشنويس بتونيم تا حد امكان اولا غير خوشنويسها رو هم به خوشنويسي علاقمند كنيم و ثانيا سعي كنيم به نحوي خط تحريري رو آموزش بديم. با اين توصيفات :

كجاست مرد كه با ما سر سفر دارد؟

.

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال

سوال

با سلام

دوست عزیز حالا که شروع کننده این تاپیک بودین میشه لطفا بگین چجوری میتونیم خط تحریری رو یاد بگیریم من شخصا خیلی دوست دارم که خط تحریری رو یاد بگیرم البته اگه شکسته رو هم بشه خیلی خوبه... :smile:

هزاردستان

کاربر فعال
نظرخواهي

نظرخواهي

با سلام

دوست عزیز حالا که شروع کننده این تاپیک بودین میشه لطفا بگین چجوری میتونیم خط تحریری رو یاد بگیریم من شخصا خیلی دوست دارم که خط تحریری رو یاد بگیرم البته اگه شکسته رو هم بشه خیلی خوبه... :smile:
اگه مقبول دوستان واقع بشه، بزودي مي خوام آموزش رو شروع كنم. فعلا دو نمونه از خطي رو كه مي خوام آموزش بدم اينجا مي يارم تا ببينم دوستان مي پسندند يا نه.
اميدوارم همه دوستاني كه اين نمونه خط رو مي بينند ما رو از نظرات خودشون بهره مند كنند.
پيشاپيش از همه اونها سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر

نظر

با سلام
دوست عزیز اینا شاهکاره :w17:. اگه خودت نوشتی من بهت شدیدا تبریک میگم :w23:. کاش من هم می تونستم این جوری بنویسم :w05:. واقعا زیبا بود.

اگه می خوای آموزش بدی یه جوری بگو که بتونم عملی یادش بگیرم :gol:
مرسی ;)

هزاردستان

کاربر فعال
با سلام
دوست عزیز اینا شاهکاره :w17:. اگه خودت نوشتی من بهت شدیدا تبریک میگم :w23:. کاش من هم می تونستم این جوری بنویسم :w05:. واقعا زیبا بود.

اگه می خوای آموزش بدی یه جوری بگو که بتونم عملی یادش بگیرم :gol:
مرسی ;)

اصلا فكر نكن كه كار سختيه. فقط دقت و تمرين مي خواد كه مطمئنا كسي كه به درجات تحصيلي عالي رسيده اونها رو داشته.
بنابراين مطمئن باش با چند ماه تمرين به تدريج مي توني خيلي زيباتر از من هم بنويسي. روش آموزش هم خيلي ساده است. من تصوير سرمشق رو مي ذارم و توضيحات اون رو مي نويسم. شما هم با توجه به نكات گفته شده از روي سرمشق داده شده تمرين مي كنيد. به همي سادگي. حتي ترتيبي خواهيم داد كه دوستان تمرينات خودشون رو به نمايش بگذارند تا ديگران ايرادات اون رو بهش گوشزد كنند تا پيشرفت خط سرعت بگيره.

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

اصلا فكر نكن كه كار سختيه. فقط دقت و تمرين مي خواد كه مطمئنا كسي كه به درجات تحصيلي عالي رسيده اونها رو داشته.
بنابراين مطمئن باش با چند ماه تمرين به تدريج مي توني خيلي زيباتر از من هم بنويسي. روش آموزش هم خيلي ساده است. من تصوير سرمشق رو مي ذارم و توضيحات اون رو مي نويسم. شما هم با توجه به نكات گفته شده از روي سرمشق داده شده تمرين مي كنيد. به همي سادگي. حتي ترتيبي خواهيم داد كه دوستان تمرينات خودشون رو به نمايش بگذارند تا ديگران ايرادات اون رو بهش گوشزد كنند تا پيشرفت خط سرعت بگيره.

با سلام
دوست عزیز روش خوبیه. من کاملا موافقم. اینجوری خیلی هم خوبه اشکالاتمون درمیاد. ;)

A_Khorashadi

عضو جدید
سلام

سلام

از دوستی که این تاپیک رو آغاز کردن بسیار سپاسگزارم.خیلی زیبا نوشتید. من خوشنویسی کمی یاد داشتم البته نه فکر کنید زیاد نه به صورت پراکنده خط تحریری رو کلاس رفتم اما الان در واقع صفرم، 4 سال عمران خوندن و خاک و گچ و سیمان و.... از همه هنرهایی که دوستشون داشتم خیلی فاصله گرفتم. اما امیدوارم با کمک شما دوباره شروع کنم. تاپیک شما رو تصادفی دیدم خیلی شانس آوردم. بازم میگم خط شما خیلی قشنگه. من اولین سرمشق رو save کردم. متشکرم

هزاردستان

کاربر فعال
درس اول

درس اول

بنام خداوند جان آفرين

آداب تحرير

همانند انجام هر كار ديگري براي خوشنويسي نيز فراهم آمدن مقدماتي لازم است كه هدف از انجام اين مقدمات حصول بهترين نتيجه از مشق خوشنويسي است. اگرچه رعايت اين مقدمات ساده مي نمايد لكن اين سادگي از اهميت آنها به هيچ روي نمي كاهد.
دراين نوبت ضمن ارائه مختصري از اين مقدمات از شما هنرجوي عزيز رعايت مجدانه آنها خواسته مي شود.

1- مشق خط را حتي الامكان در بهترين ساعات روز و درساعاتي كه نشاط و تازگي داريد انجام دهيد.

2- بهتر است مشق خط را در پشت ميز تحرير كه صندلي آن در ارتفاعي مناسب قرارگرفته انجام دهيد. ارتفاع صندلي بايد به اندازه اي باشد كه به هنگام نشستن در پشت ميز فاصله بين چانه شما و ميز به اندازه فاصله بين آرنج و نوك دستتان در حاليكه دست را مشت كرده ايد باشد.

3- مشق خط را در محلي انجام دهيد كه از نوركافي و حتي الامكان موضعي برخوردار باشد. نور بايد از سمت چپ بر روي كاغذ شما بتابد. البته اگر چپ دست هستيد برعكس.

4- دفتر مشق را به موازات راستاي چشمان خود در مقابلتان بگذاريد و فاصله بين 40-30 سانتي متري را همواره بين چشم و صفحه كاغذ حفظ كنيد.

5- براي مشق خط تحريري از دفترهاي دو خط (دفتر انگليسي) با جنس كاغذ معمولي استفاده كنيد. (از كاغذ گلاسه استفاده ننماييد).

6- بهترين وسيله براي مشق خط مداد نرم مشكي (hb) است كه به خوبي تراشيده شده باشد. اگرچه امكان مشق خط با خودكار و خودنويس نيز وجود دارد لكن مداد مشكي بر ديگر نوشت افزار برتري دارد.

7- به غير از وسائل گفته شده شما تنها به يك مداد تراش نياز داريد. استفاده از مدادپاكن را كاملا فراموش كنيد! مطمئن باشيد هيچ گاه در مشق خط تحريري به آن نيازي نخواهيد داشت.
.

اميدوارم تا نوبت بعد وسائل لازم را آماده كرده باشيد و نكات گفته شده را تا پايان كار از خاطر نبريد.

هزاردستان

کاربر فعال
درس دوم

درس دوم

بنام خداوند جان آفرين

اميدوارم كه وسائل لازم را در اين فرصت يك هفته اي فراهم كرده باشيد. گرچه كه يافتن آنها كارسختي نبود. چه بسا بسياري از شما آنها را در دسترس خود داشتيد. به هر حال از اين درس به بعد و پس از مختصري از مقدمات كه در درس پيش آمد، طرز نوشتن حروف و كلمات را شروع مي كنيم.
در خوشنويسي معمولا يك معيار براي طول و ارتفاع حروف قرار مي دهند. كه اين معيار در خوشنويسي باقلم برابر يك نقطه ايجاد شده با قلم است. اما دراينجا چون ضخامت نوك مداد دائما در حال افزايش است لذا اين معيار نمي تواند مورد استفاده باشد. در اينجا معيار فاصله بين دوخط موجود در دفاتر انگليسي است. به عبارت ديگر علت آنكه خواسته شد كه در دفاتر انگليسي مشق خط كنيد، داشتن همين معيار براي طول و ارتفاع حروف بود.
اولين حرف مطابق معمول حرف الف است. به تصوير زير دقت كنيد.

حرف الف از سه قسمت تشكيل شده است:

1- در قسمت اول يك منحني است كه به سمت راست مايل بوده و زاويه اي تقريبا 45 درجه دارد.
2- قسمت دوم نسبتا خطي صاف است. اما برخط زمينه عمود نيست بلكه كمي مايل بر آن قرار گرفته است.
3- قمست سوم هم منحني است كه انتهاي آن به سمت چپ تمايل دارد.

گاهي اوقات قسمت اول را با تاكيد كمتر مي نويسند اما منحني قسمت سوم همواره بايد رعايت شود. ارتفاع حرف الف حدودا دو برابر فاصله خطوط است.

حرف ((ز)) از يك حركت تشكيل شده و ارتفاع اين حرف سه چهارم فاصله خطوط است. نقطه آن اندكي بالاتر از خط واقع مي گردد.
انتهاي هر دو حرف ((الف)) و ((ز)) بايد بر روي خط زمينه واقع گردد.
هنگامي كه دو حرف ((الف)) و ((ز)) در كنارهم قرار مي گيرند بايد توجه داشته باشيد كه انتهاي اين دو حرف با هم كاملا موازي باشد. موازي بودن آنها در زيبايي آنها بسيار مهم است.

مطابق سرمشق داده شده حداقل در دفتر مشق خود دو تا سه صفحه تمرين كنيد. بعد از هر خط تمرين نوشته خود را با سرمشق مقايسه كرده و سعي در بهبود آن داشته باشيد.

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باسلام خدمت هزار دستان عزیز
ممنونم که این تایپ را فعال کردید واقعا شایسته و بجاست امیدوارم که مایوس نشوید و ادامه بدهید خسته نباشید دست مریزاد

هزاردستان

کاربر فعال
درس سوم

درس سوم

در اين درس با حروفي ساده اما با تكرار فراوان آشنا مي شويد. به سرمشق زير دقت كنيد.

مطابق سرمشق داده شده تمرين كنيد و به هنگام تمرين به نكات زير توجه داشته باشيد.

1- ارتفاع كليه حروف برابر فاصله بين دو خط است.
2- هنگامي كه حرف ((ر)) بعد از حرف ((د)) قرار مي گيرد اصطلاحا در دل حرف ((د)) نوشته شده و ارتفاعش اندكي كاهش مي يابد.
3- سعي كنيد انتهاي كليه حرف با هم موازي بوده و داراي فاصله يكساني نسبت به هم باشند. رعايت اين مسئله در زيبايي خط بسيار مهم است.

براي تمرين اين درس از هر كلمه حداقل يك صفحه با دقت و توجه بنويسيد. بهتر است كلمه ((دوازده)) را بيشتر تمرين كنيد. چون در خود ديگر حروف را نيز دارد.

تمرين را فراموش نكنيد.

هزاردستان

کاربر فعال
درس چهارم

درس چهارم

سرمشق اين درس يه سرمشق با استفاده از حروف و حركاتي است كه قبلا اون رو يادگرفته ايد. تقريبا تمام حروف قبلي رو در بر مي گيره. پس براي زيباتر نوشتن اونها خوبه كه اين سرمشق رو به خوبي تمرين كنيد.

فقط دوباره روي موازي بودن انتهاي حروف تاكيد مي كنم. حتما بهش توجه كنيد.

تمرين تمرين تمرين

هزاردستان

کاربر فعال
درس پنجم

درس پنجم

در اين درس با اتصال حروف ب ت پ ث ن ي با حروف ر ز ژ آشنا مي شويد. به سرمشق زير دقت كنيد. براي ايجاد امكان دقت بيشتر اين حركت يكبار بصورت بزرگ نوشته شده است. ارتفاع اين حركت به اندازه فاصله دو خط است. اين حركت از سه بخش تشكيل شده است. كه بخشهاي اول و سوم با هم موازي هستند كه با فلش مشخص شده اند.

اكنون كه با اين حركت آشنا شديد با كمك درسهاي پيش مي توانيد كلمات زير را زيباتر از گذشته بنويسيد. البته هر چه بيشتر تمرين كنيد مطمئنا موفق تر خواهيد بود. حداقل تمرين نوشتن يك صفحه از هر كدام از كلمات زير است.

mmasoumi

عضو جدید
با سلام
تاپيك خيلي خوبي را شروع كرده ايد . من خط درشت را كاركرده ام ولي خط تحريري را وارد نبودم.
بسيار كمك كرد . لطفا ادامه دهيد .

هزاردستان

کاربر فعال
درس ششم

درس ششم

در اين درس با اتصال حروف ب پ ت ث به حروف د ذ آشنا مي شويد. به سرمشق دقت كنيد و نكات زير را به خاطر داشته باشيد:

1- اين حركت از دو بخش تشكيل شده بخش اول يك حركت دايره اي و بخش دوم در واقع نوشتن يك حرف ((ر)) است.
2- كرسي بخش اول كمي بالاتر از بخش دوم قرار دارد.
3- دقت كنيد كه انتهاي بخش اول كه با ابتداي بخش دوم مشترك است كمي به سمت راست متمايل باشد (عمود بر خط زمينه نباشد).

براي آموختن كامل اين حركت مي توانيد كلمات نوشته در سرمشق را بارها تمرين كنيد.

هزاردستان

کاربر فعال
درس هفتم

درس هفتم

در اين درس مي خواهيم شما را با طرز نوشتن حروف ت ب ث كه همگي از يك خانواده هستند، آشنا كنيم.
به سرمشق دقت كرده و نكات زير را به خاطر داشته باشيد.
1- ابتداي حرف كمي بالاتر از خط زمينه قرار دارد.
2- ابتداي حرف به سمت راست و انتهاي آن به طرف بالا متمايل است.
3- نقطه ها را در وسط حرف قرار دهيد و فاصله از حرف را رعايت كنيد.

سعي كنيد تمرينات اين درس را بدون وارد كردن ديگر حروف در تمرين انجام دهيد و تمام تمركز خود را بر درست نوشتن همين حرف قرار دهيد. چون جهت حركت دست در اين حرف كاملا متفاوت با جهت حركت دست حروفي است كه تا به حال آموخته ايد.

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه این تاپیک رو دیدم ... واقعاً عالیه..
إنشاا... منم از فردا شروع می کنم...
از دوست خوبی که این تاپیک رو زدن خیلی متشکرم :gol:

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا ممنون از زحماتتون:gol::gol::gol:
چه خوب شد اتفاقی به این تاپیک برخوردم
خیلی عالیه
لطفا همینطور ادامه بدید
منم از فردا شروع میکنم
موفق باشید

هزاردستان

کاربر فعال
درس هشتم

درس هشتم

تمرين اين درس بسيار ساده است.
به سر مشق نگاه كنيد.

نوشتن اين حرف مانند همان حركت ((ب)) است با اين تفاوت كه يك حرف الف كوتاه به ابتداي آن اضافه شده است. سركش آن هم را با يك حركت بنويسيد. زاويه اين سركش با خط افق حدود 45 درجه است.
دقت كنيد كه براي هماهنگي بيشتر ابتداي حرف الف را به سمت راست متمايل بنويسيد به گونه اي كه در امتداد حركت سركش باشد.

نجلا جون

عضو جدید
احسنت خط خيلي زيبايي داري؟
مي تونم بپرسم چند ساله كار مي كني؟
تشكرام تموم شده ولي خطتون از تشكرم گذشته:gol:

Nimdar

عضو
با سلام
این هم یک کار از بنده حقیر
ارادتمند نادرافشارhttp://www.www.www.iran-eng.ir/d:\del.jpg

Nimdar

عضو