کارشناسی | متره و برآورد

naser_peyvasteh

عضو جدید
سلام مهندسین عزیز.
متره و برآورد یکی از کاربردی ترین درسهای رشته ی معماری و عمران به حساب میاد.به طوری که اگه یکی خوب وارد نباشه کمبودشو احساس خواهد کـرد.
من اینجا لازم می دونم که یک نمونه کامل متره و بر آورد شده واستون بزارم تا اونایی که علاقه مندند بتونن استفاده کنن.
من تو این مرحله 15 شیت از نقشه های این سازه رو واستون میزارم.
لازم به ذکر که اسکلت سازه بتنی و در یک طبقه است.و نقشه ها با دیتایل کامل میباشد.

پیوست ها

• متـــــــــــــــره.zip
    514.6 کیلوبایت · بازدیدها: 6

AMIR-ES

عضو جدید
سلام
از اینکه پروژه متره رو دارین تو سایت میزارین ممنوننم و اگه در مورد برنامه های Safe & Etabs هم اطلاعاتی دارین بگین تا دیگران هم بتوونن استفاده کنن .

Eshagh​
سلام :
برنامه safe مربوط به محاسبه و برآورد نیروها و تنشها در پی و فونداسیون می باشد.
طرز کار و گزینه های برنامه نسبتا ساده می باشد و ما ابتدا ابعاد فونداسیون و آرماتورهای آن را با توجه به نیروهای بدست آمده در پای ستونها توسط برنامه safe بدست می آوریم.

برنامه etabs مربوط به مدل سازی و تحلیل نیروها در سازه های فلزی و بتنی ساختمانی است و محاسبات پیچیده و سنگینی را در عرض چند دقیقه برای ما انجام می دهد که بصورت دستی شاید حداقل چند ماه بطول بکشد:surprised::surprised::surprised:
و یکسری لم خاص در کار با آن وجود دارد مثل مقاطع اقتصادی و موجوددر ایران پروفیلها، کمبوهای مختلف بارگذاری ، و ....
آخرین نسخه etabs نسخه 9 می باشد.

و در مجموع این دو برنامه مکمل یکدیگرند.:cool:

برنامه دیگری بنام sap نیز وجود دارد که کلی تر از etabs است.

naser_peyvasteh

عضو جدید
مرسی امیر جان از پاسخ کاملت.فقط من فکر نمیکنم برنامه ي sap برنامه ی خیلی جالبی واسه طراحی سازه باشه.البته نسبت به راحتی کاربر تو etabs من این نظر رو دارم.
چون در برنامه ی sap یک سری از محاسبات باید به صورت دستی انجام بشه و این خودش وقت گیره.
ولی با این نظرت که کامل تر از etabs موافقم.چون تو etabs نمیشه مقاطع غیر منشوری و سوله و پل و ... تحلیل دقیق کرد.ولی این کار تو sap به آسونی انجام میشه.;);)

makan_k

عضو جدید
کاربر ممتاز
متره و براورد پروژه

متره و براورد پروژه

:warn:پروژه درس متره و براورد ساختمان:

تهيه كنندگان:
1 -مهدي چيني
2 -مهدي وجودي

استاد راهنما: مهندس مظاهري

دانشگاه: دانشكده فني دانشگاه تهران

ماكان

پیوست ها

• Metre Va Baravorde Pro1.rar
    877.9 کیلوبایت · بازدیدها: 2

maral55

مدیر بازنشسته
آموزش های متره و برآورد

آموزش های متره و برآورد

تعریف متره و برآورد:
یکی از مهم ترین مسائل یک کارگاه ساختمانی اندازه گیری مصالح مورد لزوم برای احداث یک ساختمان و یا محاسبه مصالح به کار رفته در یک ساختمان می باشد.
پس عمل متره کردن اندازه گیری و محاسبه مقادیر مصالح برای احداث یک ساختمان یا کارهای انجام شده در یک ساختمان می باشد که این محاسبات در جداول مربوطه وارد میگردند افرادی که این محاسبات را انجام میدهند مترور نامیده میشوند
برای متره کردن باید بدانیم هر مشخصاتی رو با چه واحدی اندازه گیری کنیم درست است که برای تهیه طرح یک ساختمان عوامل مختلفی از جمله استحکام زیبایی راحتی و صرفه جویی را باید در نظر گرفت ولی موضوع اساسی برای اجرای یک ساختمان تعیین مبلغ کل هزینه آن می باشد حال اگر مقادیری که طبق محاسبات متره به دست آمده قیمت گذاری شود این را برآورد قیمت می نامیم
برای برآورد قیمت یک کار ساختمانی باید قبل از شروع به کار قیمت های روز مصالح اجرت کارگران و همچنین بالا رفتن دستمزد آنها را در نواحی مختلف مطالعه دقیق نموده و توجه به مخارجی از قبیل مالیات بیمه کار استهلاک ابزار و یا ماشین آلات ساختمانی عوارض شهرداری مخارج دغتر کارگاه محل زندگی کارگران و کارمندان (شامل مباشر تکنیسین مستخدم منشی حسابدار و غیره ) و سود پیمان کار را داشته باشیم

اصولا متره و برآورد به دو صورت انجام میگرد یکی اینکه کلیه قیمت های متره شده به صورت بسته در جداول و یا کاغذ های صورت متره وارد میگردد مثلا طول قرنیز سطح موزاییک آجر چینی ورن آهن و غیره در این روش با توجه به واحد های لازم نسبت به نوع مصالح و نوع کار مقادیر از روی نقشه ها استخراج و سپس با استفاده از فهرست بها قیمت یک واحد آن تعیین و در نتیجه در انتها کا هزینه به دست می آید این روش را متره بسته نامیدند.
و مفهوم آن این است که قیمت ها با توجه به مشخصات کار تعیین و مورد استفاده قرار میگیرند فرض میکنیم در صورت متره مقدار آجر چینی دیوار 35 سانتی در کل کار و با آجر فشاری و ملات ماسه سیمان (ملات 200 کیلوگرم سیمان بر مترمکعب )500 متر مکعب شده باشد قیمت هر مترمکعب آجر چینی با مشخصات فوق را از فهرست بها که حدودا ... ریال می باشد استخراج و با ضرب این مبلغ در 500 متر مکعب کل مخارج این نوع آجر چینی در کل کار مشخص میگردد در این وضعیت قیمت مدکور شامل قیمت آجر ماسه سیمان و بنا و کارگر می باشد که به صورت بسته داده شده است در واقع ما باید مقادیر به دست آمده در صورت متره ها را در قیمت واحد آن که از فهرست بها موجود است ضرب و قیمت کل کار را از جمع آنها به دست آوریم

در روش دوم که به صورت باز انجام می پذیرد (از طریق آنالیز بها)
بدین صورت است که کلیه مصالح و کارگران فنی لازم از صورت متره ها استخراج و در جداولی وارد میشود و سپس قیمت های واحد روز هر کدام را در آن ضرب و در انتها قیمت کل کار تعیین میشود مثلا برای محاسبه دیواری به طول 2 متر و ارتفاع 1 متر و ضخامت 35 سانتی متر باید نکات زیر را در نظر گرفت
:
در این روش خیلی وارد جزییات میشویم
در کار متره واحد ها مهم هستند پس باید از ابتدا تبدیل کنیم
آجر چینی معمولا یا متر مکعب یا متر مربع
دیوار های 35 سانتی رو به صورت متر مکعب اندازه گیری میکنیم پس واحد دیوار 35 ما میشود متر مکعب در نتیجه ما اینجا 2×1×0.35 آجر چینی داریم که میشود 0.7
حالا فرض میکنیم
برای هر متر مکعب آجر چینی با جر فشاری 600 عد آجر مصرف میشود در نتیجه برای 0.7 متر مکعی آجر چینی تعداد 420 عدد آجر فشاری احتیاج داریم
از رطفق قیمت هر یک آجر رو 20 تومان فرض میکنیم پس هزینه آجر ما میشود 420 ×20
و معمولا 4/1 حجم دیوار چینی ما ماسه است پس اگر قیمت هر متر مکعب ماسه رو 4000 تومان فرض نیم قسمت ماسه ما میشود 700 تومان
از طرفی ملا ما هم که عیار اون 200 کیلوگرم بر متر مکعب بود اگر فرض کنیم قیمت هر تن سیمان 19000 توام باشد پس قیمت سیمان هم میشود 200×4/1 ×0.7 ×19
قیمت مجموع اینها میشه قیمت کا مصالح ما از طرفی ما برای ساخت دیوار احتیاج به بنا و کارگر هم داریم پس دستموزد روزانه اونها رو هم بر جسب ساعت حساب میکنیم و با کل جمع میکنیم
در نهایت به عدیدی میرسیم که در فهرست بها وجود داره

خب حالا قسمت بعدی آموزش متره
برای محاسبه مقدار های مختلف ساختمانی باید بدونیم که هر مقدار رو با چه واحدی باید اندازه بگیریم
1.کارهایی که با مترمکعب اندازه گیری میسن مثل عملیت خاکی شامل گو برداری پی کنی خاک ریزی حمل خاک های اضافی چاه کنی آجر کاری به ضخامت 35 سانتی متر به بالا انواع بتن مسلح و سبک
2. کارهایی که با مترمربع اندازه گیری میشن مثل اندود های مختلف خارجی و داخلی عایق کاری های مختلف از قبیل قرگونی آکوستیک ها و همچنین کاغد دیواری های مختلف رنگ آمیزی از قبیل در و پنجره دیوار نمای آجری طاق ضربی کارهای چوبی انواع آسفالت ها انواع کف پوش های موزاییکی سنگ کف پارکت چوبی انواع کف های پلاستیکی انواع شیشه کاشی کاری و ..
3. کارهایی که با متر طول اندازه گیری میشن مثل لوله کشی آب سرد و گرم لوله کشی فاضلاب انواع قرنیز ها جدول کشی کنار خیابان انواع کابل ها و ...
4 کارهایی که با وزن اندازه گیری میشن مثل کلیه کارهای فلزی مثل پوشش های ساده (تیرریزی)
اسکلت فلزی خرپا های فلزی ستون های فلزی آرماتورهای ساده و آج دار و لوازماتی که با نبشی سپری تسمه قوطی ساخته میشن همچنین مصایحی مقل سیمان آهک گچ و ...
5.کارهایی که با عدد اندازه گیری میشن مثل کلیه لوازمات برقی مثل کلید و پریز و همچنین لوازم بهداشتی شامل وان دستشویی و شیرآلات و ..

آخرین ویرایش توسط مدیر:

archi_arch

مدیر بازنشسته
بچه ها اینم یه فرم ریز متره تحت اکسل.یکی گفت خیلیا دنبالشن گفتم اینجا بذارم تا بقیه هم استفاده کنن.

پیوست ها

• form of Metre.rar
    6.5 کیلوبایت · بازدیدها: 2

vahid_pakrou

عضو جدید
کاربر ممتاز
متره و بر اورد

متره و بر اورد

سلام به همه برو بچ امیدوارم حالتون خوب باشه و مارو هم از یاد نبرده باشید
میدونید که من الان 4 ماهه سربازم واسه این زیاد نتونستم بیام الان هم تو یکی از سایتها بودم 2-3 تا مطلب خوب دیدم که واسطون می فرستم اگه تکراری هم باشه ببخشید چون خیلی وقته از مطالب سایت خبری ندارم

پیوست ها

• metre.zip
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 1

booghbooghabbasy

عضو جدید
ممنون بچه ها:redface:
من گفتم که زیاد بلد نیستم:confused:
خوب با حرفهایی که دوستان زدند فکر کنم اینجور بشه گفت:
A1=مراحل خاک برداری و پی کنی
A2=اجرای فونداسیون شامل قالب بندی و بتون ریزی
A3=کرسی چینی
A4=اجرای شناژهای عمودی (یا همون ستون ها اگه اشتباه نکنم)
A5=اجرای شناژ افقی
A6=اجرای سقف
A7=لوله کشی آب و فاضلاب
A8=سیم کشی برق
A9=لوله کشی گاز
A10=نصب کانال های کولر
A11=نصب در و پنجره
A12=سفید کاری
A13=نماسازی
A14=رنگ آمیزی

زمان بندی هم اینجوری میشه:
A1=6 روز (این اعداد کاملا فرضیه و من هیچ اطلاع دقیقی ازشون ندارم)
A2=7 روز
A3=5 روز
A4=8 روز
A5=7 روز
A6=8 روز
A7=5 روز
A8=3 روز
A9=4 روز
A10=6 روز
A11=2 روز
A12=10 روز
A13=13 روز
A14=5 روز

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون بچه ها:redface:
من گفتم که زیاد بلد نیستم:confused:
خوب با حرفهایی که دوستان زدند فکر کنم اینجور بشه گفت:
A3=کرسی چینی
A4=اجرای شناژهای عمودی (یا همون ستون ها اگه اشتباه نکنم)
A5=اجرای شناژ افقی
A6=اجرای سقف
A7=لوله کشی آب و فاضلاب
A8=سیم کشی برق
A9=لوله کشی گاز
A10=نصب کانال های کولر
A11=نصب در و پنجره
A12=سفید کاری
A13=نماسازی
A14=رنگ آمیزی

A14=5 روز

ببین A2 و A3 همزمان انجام میشه . همینطور از A7 تا A11 هم میتونه همزمان اجرا بشه . بعد از اجرای شناژ افقی و سقف هم شما میتونید یک مرحاه دیوارچینی قرار بدید . همینطور شما برنامه جوشکاری رو بطور دائم داری توی پروژه ات . در قسمت بعدی هم شما نازک کاری رو یادت رفته :) مرحله بعد از تاسیسات نازک کاری هستش . مثل نصب کاسه توالت و کاشی کاری آشپزخانه و حمام و .. که خودش بسته به متراژ ممکنه با 1 بنا و 1 کارگر حدود 20-25 روز زمان ببره . همینطور سنگفرش کف :) اوووه اونقدر پارامتر زیاده که نگو و نپرس . محوطه سازی هم داری . ایزولوزاسیون داری ، حمل نخاله داری ، حمل مصالح داری ، نازک کاری سقف داری و ...

booghbooghabbasy

عضو جدید
واقعا ممنونم از همه دوستان که کمک میکنند
خوب درسته بعضی کارها رو همزمان میشه انجام داد
A3=کرسی چینی

A4=جوشکاری
A5=اجرای شناژهای عمودی (یا همون ستون ها اگه اشتباه نکنم)
A6=اجرای شناژ افقی
A7=اجرای سقف

A8=دیوارچینی
A9=لوله کشی آب و فاضلاب
A10=سیم کشی برق
A11=لوله کشی گاز
A12=نصب کانال های کولر
A13=نصب در و پنجره

A14=نازک کاری
A15=سفید کاری
A16=نماسازی
A17=رنگ آمیزی

A18=محوطه سازی

زمان بندی هم به صورت:
A1=6 روز
A2=7 روز
A3=5 روز
A4=90 روز
A5=8 روز
A6=7 روز
A7=8 روز
A8=6 روز
A9=5 روز
A10=3 روز
A11=4 روز
A12=6 روز
A13=2 روز
A14=15 روز
A15=12 روز
A16=13 روز
A17=6 روز
[FONT=Arial (Arabic)][/FONT]A18=8 روز

booghbooghabbasy

عضو جدید
خوب حالا ما باید مشخص کنیم کدوم کارها میشه همزمان انجام داد و کدوم کارها باید بعد از اتمام کار دیگه
همونطور که دوست خوبمون mmbidhendi گفتند اجرای فونداسیون وکرسی چینی می تونه همزمان انجام بشه و جوشکاری هم در طول تمام پروژه انجام میشه
من یه سوال دارم برای جوشکاری مدت زمان رو باید کل زمان پروژه در نظر بگیریم یعنی؟:w20:
همچنین مراحل A9 تا A14 میتونه بصورت همزمان اجرا بشه (البته ما که خودمون تجربه خونه سازی رو داشتیم این استادکارا با هم کنار نمیومدن و همش دعوا داشتن
نمیشد تو یه روز حتی 2تاشونو با هم اورد چه برسه به این همه:confused:)

sadra86

عضو جدید
سلام حبیب جان چه عجب یادی از تالار کردی
یه کم دیگه هم تعریف میکردی جای دوری نمیرفت!!
...
من برنامه های CPM یا Gant رو همیشه با نظر بنا ها و استاد کارا تنظیم میکنم. یک گچ کار بهترین رفرنس برای پیش بینی زمان لازم برای سفید کاری است چرا که بسته به میزان کنج های دیوار ها و ابعاد پنجره ها و کتیبه ها و ... کار برای گچ کار تعریف می شود. اگر هم ابزار و سقف کاذب باشد که دیگر جای خود. در اکثر برنامه های زمان بندی تیپ، جایی برای لکه گیری گچ کاری وجود ندارد در صورتی که برای خودش زمان مهمی است.
تاسیسات آسانسور هم در طول کل پروژه از زمانی که فونداسیون قالب بندی می شود و نیاز به اجرای چاله آسانسور هست تا پایان پروژه که شستی ها و آیفون و زنگ خطر نصب می شود و سرآخر تاییدیه استاندارد گرفته می شود برنامه را اشغال میکند
برق کار به طور پراکنده در کار حضور دارد. یک بار برای کنده کاری بعد از گچ و خاک یا اخیرا قبل از آن. یک بار برای رد کردن سیم ها از لوله های پلی آمید همزمان با سفید کاری. یک بار بستن مغزی کلید پریز بعد از سفید کاری و سر آخر بستن روکش کلیدپریز و بستن حبابها و نصب تاسیسات برقی بعد از نقاشی.
بعضی کار ها شروع ثابتی برای هر پروژه ندارد وبه نظر پیمانکار بستگی دارد مثل حفر چاه که از بعد از سقف اول می تواند شروع شود یا بماند برای قبل از کف سازی اولین کف ساختمان.
... تا بعد

سـعید

مدیر بازنشسته
متره منزل مسكوني به همراه نقشه ها

متره منزل مسكوني به همراه نقشه ها

به نقل از وبلاگ مرکز دانلود مهندسی عمران: متره منزل مسكوني به همراه نقشه ها 12 صفحه متن و 13 شيت نقشه كامل منزل مسكوني به حجم 553 کیلوبایت براي دوستان خوبم

software format : WinRAR
password : saeedgoodboy​

پیوست ها

• metre_proje.rar
    345 کیلوبایت · بازدیدها: 1

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مثل اینکه فقط خودم پایه اینم :) بیخیال ، بهترین کتابی که پیدا کردم مدیریت و کنترل پروژه تالیف حاج شیرمحمدی بود :) بعدشم مقررات عمومی و خصوصی پیمان .

Hosein Kian

عضو جدید
پروژه متره

پروژه متره

اینم یک پروژه متره از یک پروژه مسکونی...;)

پیوست ها

• متره.rar
    72.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

ارسن

عضو جدید
یکی در مورد اموزش متره براورد باز تاپیک بزنه

یکی در مورد اموزش متره براورد باز تاپیک بزنه

در مورد متره باز دیوار 35 سانتی و 22 سانتی کسی هست توضیح بده

از چه روشی فهمیدید در هر متر مکعب دبوار 35سانتی 600عدد اجر به کار میرود ؟؟؟؟

من دیوار 35سانتی رو اینجوری متره باز میکنم ایا درسته /

مثلا 5 متر مکعب دیوار داریم . سی درصدش رو ملات میگیریم بقیه اش رو اجر بعد حجم 1عدد اجر را حساب میکنیم و هفتاد درصد روتقسیم بر حجم اجر میکنیم در مورد ملات هم که اول فهرست بها نوضیح داده اگه ملات1:6 باشه حجم سیمانش چقدره .فکر کنم 200کیلوگرم در مترمکعب

5*0.7=3.5
0.06*0.11*0.22=0.001452

3.5/0.001452=2410عدد اجر

کسی اگه تواناییشو داره یه تاپیک در مورد اموزش متره و براورد بزنه فکر کنم مفیدتر از دانلود پروژه متره است .

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
متره و برآورد
یکی از فاکتور های اساسی در پروژههای عمرانی و ساخت و ساز، تعیین و محاسبه مقادیر مصالح موردنیاز و سپس برآورد ریالی پروژه از روی آن مقادیر محاسبه شده میباشد .
در ابتدا مشخص شدن دو بعد از مسئله برای مجریان پروژه نقش اساسی دارد :
الف) مقدار مصالح مورد نیاز ، در طول پروژه چقدر بوده تا در طول پروژه با توجه به زمان بندی نسبت به تهیه آنها یا سفارش مصالح اقدام نمایند.
ب) هزینه مالی پروژه در صورت اجرا شدن چقدر خواهد بود ؟
بنابر این در طرح های عمرانی ، از یک بعد مقادیر مصالح مورد نیاز مطرح است و از طرف دیگر بحث هزینه ها. این دو موضوع در متره و برآورد مورد بررسی قرار میگیرد.

تعریف متره
متره عبارت است "از محاسبه و اندازه گیری مقادیر مصالح مورد نیاز ، برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته و مصرف شده در یک پروژه اجرا شده "
معمولا این نوع محاسبات و تحلیل ها ، در یک سری جدول های خاص انجام میگیرد که جدول های صورت وضعیت ( جدول ریز متره ، خلاصه متره ، مالی و ... ) نامیده میشود .
افرادی که این نوع محاسبات را انجام میدهند ، مترور نامیده میشوند .

انواع متره
با توجه به این که مصالح با چه واحدی و برای چه نیازی محاسبه میشود ، انواع متره مطرح میشود که عبارتند از :
متره بسته .
متره باز (تجزیه بها یا آنالیز بها)
متره بسته
در این روش ، مقادیر و اوزان کارها را با توجه به واحدهای مورد نیاز و براساس ترتیب ردیفهاو فصول فهرست بهای مورد استفاده ، از روی نقشه ها و اسناد پیمان برای هر بخش یا ساختمان محاسبه و در جدول های ریز متره وارد مینمایند ،ازآنجایی که ممکن است یک پروژه دارای بخشهای متعدد باشد با تکرار عملیات فوق ،مقادیر هریک از ردیفها برای هر بخش به برگه خلاصه متره منتقل میگردد . سپس مقادیر به دست آمده را در جداول مالی وارد کرده و در قیمت های واحد پایه (معمولا از فهرست بهای واحد پایه رشته مربوط استخراج میشود ) ضرب نموده تا قیمت هر آیتم به دست آید . از روی جمع جبری قیمت آیتم ها ، قیمت کل هر فصل بدست آمده که با انتقال هریک از قیمتهای فصل به برگه خلاصه فصول ،قیمت خالص پروژه حاصل میشود . اگر به این قیمت ، ضرایب مربوطه (ضریب بالا سری ، ضریب پلوس یا مینوس ،ضریب منطقه ای ، ضریب ارتفاع ، ضریب طبقات ، ضریب سختی کار ) ضرب شود ،وسپس با مبلغ تجهیز کارگاه جمع گردد ، قیمت کل پروژه به دست می آید .
در اینجا باید مشخص شود که هر عملیات را با چه واحدی باید محاسبه نمود ، وقتی واحد مشخص شد ، محاسبه مقادیر کار به توان ریاضی ، مهندسی و تجربه شخصی مترور بستگی دارد که بتواند به بهترین شکل محاسبات مربوطه را انجام دهد .
در قیمتهای واحد پایه فهارس بها ، هزینه تهیه کل مصالح ، ماشین آلات نیروی انسانی ، بارگیری و حمل مصالح و لوازم ماشین آلات مورد نیاز به هر فاصله (به استثناء موارد مشخص شده در فهرست بهاء تا پای کار و بار اندازی ، اتلاف مصالح ، تهیه آب ، سوخت ، تعمیر و استهلاک ماشین آلات برای اجرای صحیح و کامل کارها طبق نقشه و مشخصات آمده است ، بنابراین برای محاسبه مقادیر کارهای انجام شده درپروژه به روش متره بسته ، باید واحدهای مربوطه مشخص شود که بعضی از آنها به قرار زیر است:
1 )کارهایی که به متر مکعب محاسبه میشود . مانند عملیات خاکبرداری ، خاکریزی ها ، بتن ریزی ، سنگ چینی ، شفته ریزی ، آجر کاری به ضخامت 35 سانتی و بیشتر .
2 )کارهایی که به متر مربع محاسبه میشوند ، مانند اندود های مختلف داخلی و خارجی ، کاشی کاری ، عایق کاری ، سقف تیرچه بلوک ، طاق ضربی ، شیشه ، آسفالت ، نما سازی و ...
3 )کارهایی که با متر طول اندازه گیری و محاسبه میشوند ، مانند قرنیز ها ، انواع لوله کشی ها ،
واتر استاپ ،...... .
4 )کارهایی که با وزن محاسبه میشوند ، مانند کلیه عملیات فلزی ، آرماتور بندی ، سیمان و ......
5- کارهایی که با عدد محاسبه می شود، مانند کلیه ادوات برقی ، لوازم بهداشتی و ......
6- کارهایی که با ترکیب دو واحد محاسبه میگردد مانند مترمکعب /کیلومتر برای حمل مصالح حاصل از خاکبرداری در فصل سوم و تن /کیلومتر برای حمل مازاد بر 30 کیلومتر در فصل بیست وهشتم فهرست بها ابنیه.

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
متره باز (تجزیه بها یا آنالیز بها)
برآورد هزینه اجرا و مدت زمان لازم برای اجرای یک پروژه ، بدون استفاده از تجزیه بها امکان پذیر نیست و هرچه تجزیه بهای مورد استفاده از نظر مصالح و نیروی انسانی و ماشین آلات مورد نیاز به واقعیت نزدیک تر باشد ، به همان میزان برآورد اولیه به هزینه اجرایی پروژه نزدیک تر خواهد بود.در این روش ، کلیه کارها و مقادیر محاسبه شده از روی جداول متره محاسبه و برای هر کار تجزیه بهای مربوطه انجام میگیرد .برای انجام تجزیه هر یک از اقلام کار به بخشهای نیروی انسانی ، ماشین آلات ، مصالح ، حمل وغیره می توان براساس هریک از موارد زیر محاسبه نمود.
الف ) تجربه افراد کارگاهی
ب) آنالیز های معتبر در کتب مرجع که در دانشگاهها تدریس میگردد.
ج ) آنالیز های منتشره توسط سندیکای شرکتهای ساختمانی
د ) آنالیزهای منتشره توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (آنالیز فهرست بها پایه سال 1380)
پس از انجام آنالیز و دسته بندی هریک از موارد نیروی انسانی ، ماشین آلات ، مصالح ، حمل به تفکیک در جداولی تنظیم میگردد ، سپس با اعمال قیمت واحد هریک از اقلام تفکیکی به مجموع بها هریک از اقلام نیروی انسانی ، ماشین آلات ، مصالح ، حمل می رسیم ، با جمع جبری ردیفهای فوق ، قیمت خالص پروژه حاصل میشود . اگر به این قیمت ، ضرایب مربوطه (ضریب بالا سری ، ضریب ارتفاع ، ضریب طبقات ، ضریب سختی کار ) ضرب شود ،و حاصل با مبلغ تجهیز و برچیدن کارگاه جمع شود ، قیمت کل پروژه به دست می آید .
ب) تعیین قیمت ریالی یا ارزی پروژه که معمولا در دو مرحله انجام میشود :
بکی قبل از اجرای پروژه برای تعیین و پیش بینی بودجه اجرای پروژه جهت اجرا ، و دومی در مرحله حین اجرای پروژه است که معمولا در قالب صورت وضعیت مطرح میشود .
3-منابع تجزیه بها
4-قیمتهای مصالح ،نیروی انسانی ، ماشین آلات و حمل ، فاصله و محل تامین هرکدام.
5-فهرست بهاء منضم به پیمان .
6-شرایط خصوصی پیمان یا سایر اسناد منضم به پیمان.
برای تهیه صورتوضعیت های موقت وقطعی علاوه بر مدارک فوق نیاز به مدارک زیر نیز می باشد.
نقشه های ازبیلت و کارگاهی ، دستور کارها ، صورتجلسات

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعاريف و مفاهيم عامل
نوع: نشان دهنده نوع مربوط به چندين عامل با طبيعت مشترك، مشتمل بر دستمزد نيروي انساني، ماشين آلات و ابزار، مصالح و حمل مصالح كه با يك كد يك رقمي مشخص مي‌شود.
رشته: مجموعه‌اي از اقلام مربوط به يك كار مشابه، نظير مصالح تأسيسات برقي كه با يك كد يك رقمي مشخص مي‌شود.
گروه: هر رشته بر حسب نوع عملكرد به گروههاي مختلف تقسيم مي‌شود كه هر گروه با يك كد دو رقمي مشخص مي‌گردد. به عنوان مثال مي‌توان به گروه لوله‌هاي فولادي اشاره كرد.
زيرگروه: هر گروه بر حسب نوع به زيرگروههاي مختلف تقسيم مي‌شود كه هر زيرگروه با يك كد دو رقمي مشخص مي‌گردد. به عنوان مثال مي‌توان به زيرگروه لوله‌هاي فولادي بدون درز اشاره كرد.
كد عامل: كد عامل يك عدد 8 رقمي منحصر بفرد مي‌باشد كه داراي ساختاري به شكل زير است:
نوع
رشته
گروه
زيرگروه
شمارنده
3
2
0
5
0
1
0
2
مصالح
مكانيكي
لوله ها و اتصالهاي مسي
بدون درز
15 ميليمتر

شرح عامل: توضيح اجمالي در معرفي مصالح، نيروي انساني، ماشين آلات و تجهيزات و نيز حمل مصالح در رديف مورد نظر، مانند لوله فولادي بدون درز سه چهارم اينچ
واحد عامل: مقياس اندازه گيري هر عامل تشكيل دهنده تجزيه بها، نظير دستگاه _ ساعت براي ماشين آلات
مشخصات عامل: توضيح كاملي براي معرفي عامل مورد نظر به منظور شناخت ابعاد و استانداردهاي لازم عامل تعريف شده
قيمت عامل: نرخ متعادل موجود در بازار براي هر واحد عامل
ضريب: براي تبديل نرخ عوامل يك دوره به دوره ديگر از ضريبي بدين منظور استفاده مي‌شود.
ميانگين‌گيري: روشي است براي محاسبه قيمت تعديل شده عامل در بازار كه تابعي از قيمت، زمان و منبع آمارگيري مي‌باشد.
قيمت كارشناسي: براي رعايت همخواني قيمت عامل با دوره‌هاي قبل، گاهي مواقع كارشناس رأساً نسبت به تغيير قيمت عامل اقدام مي‌كند.
منبع آمارگيري: منبعي اعم از توليد كننده، فروشنده، وارد كننده، اجاره دهنده و ... است كه آمارگير از طريق مراجعه يا مكاتبه نسبت به اخذ قيمت از آن منبع اقدام مي‌كند.
با توجه به‌اينكه قراردادهاي طرحهاي عمراني در زمانهاي نسبتاً طولاني به‌انجام مي‌رسد و به‌دلايل مختلف اين زمان نيز مورد تمديد قرار مي‌گيرد و در بررسي‌هاي انجام شده متوسط زمان اجرايي طرحهاي عمراني حدود 7 سال است و در اين مدت تغييرات زياد و غير قابل پيش‌بيني و با آهنگهاي متفاوت ايجاد مي‌شود، براي جبران اين امر ومتعادل كردن قيمتهاي اجراي كار در مقاطع مختلف زماني، ساز و كار تعديل آحاد بها پيش‌بيني شده است.
معنی لغت تعدیل از مصدر باب تفعیل و از ریشه عدل وعدالت به معنی عدل و داد می باشد. اما از نظر فنی حقوقی عبارتست از متعادل کردن و متوازن کردن قیمتهای قرارداد نسبت به قیمتهای روز بر اساس مکانیسم و روش معین .
مطالعه دقیق و کامل بخشنامه 173073/101 مورخه 15/9/1382 مورد تاکید می باشد.
شاخص: عددي كه رشد متوسط تغييرات قيمت هر دوره را نسبت به دوره پايه نشان مي‌دهد.
شاخص گروهي(فصلی): عددي كه متوسط تغييرات قيمتهاي واحد اقلام يك فصل از فهرست‌بهاي واحد پايه در هر دوره را، نسبت به دوره پايه نشان مي‌دهد.
شاخص رشته‌اي: عددي متوسط تغييرات قيمتهاي واحد اقلام مندرج در يك رشته از فهرست‌بهاي واحد پايه در هر دوره را نسبت ،به دوره پايه نشان مي‌دهد.
شاخص كلي: عددي که متوسط تغييرات قيمتهاي واحد اقلام تمامی فهرستهاي واحد پايه در هر دوره را، نسبت به دوره پايه، نشان مي‌دهد.
دوره: هريك از سه ماهه‌هاي منتهي به ماههاي خرداد، شهريور، آذر يا اسفند است. دوره‌اي كه تمامي شاخصهاي مربوط به آن برابر 100 باشد را دوره پايه گوييم.

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
آشنایی با ضرایب مورد استفاده در برآورد
قیمتهای واحدی که برای انجام کارهای مختلف در دفترچه فهرست بها درج گردیده است ، برای انجام کار در شرایط عادی و در مقطع زمانی و مکانی خاص و بدون احتساب هزینه های غیر مستقیم مرتبط با اجرای کار، معتبراند. برای اعمال اثرات متغیر و موثر در تهیه برآورد، ضرایب مختلفی تعریف شده اند که در زیر ، به توضیح مختصری در باره انواع ضرایب و نحوه محاسبه آن می پردازیم.
ضریب منطقه ای
قیمتهای واحد برای انجام کار برای مقطع زمانی معین و مکان مشخص تهیه می شوند. قیمتهای مندرج در فهارس بها ، برای انجام کار در تهران محاسبه گردیده اند.
برای اینکه قیمتهای موجود در فهارس بها ، عمومیت داشته و در همه جای کشور قابل استفاده باشد ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با توجه به ویژگیهای محلی و منطقه ای و میزان برخودار یا محروم بودن آن و چگونگی امکان دسترسی به نیروهای کار و تامین مصالح ، مناطق جغرافیایی ایران را به مناطق مختلف تقسیم نموده است وبرای کارهای ساختمانی ،تاسیسات برق و مکانیک ، راه وباند و ...... به صورت جداگانه و متناسب با صعوبت در منطقه، ضریبی به نام "ضریب منطقه" در نظر گرفته است که در برآورد هزینه کار ضرب می گردد.
ضرایب منطقه ای مربوط به فهرست بها ابنیه و تاسیسات برق و مکانیک طی بخشنامه هایی از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قبلا اعلام گردیده که بایستی از آن بخشنامه ها استخراج گردد. برای فهارس بها راه وباند ،جمع آوری فاضلاب ، انتقال آب و ... هرساله بصورت پیوست شماره 4 فهرست بها منتشر میگردد.
ضریب طبقات
قیمتهای درج شده در فهارس بها، برای انجام کار در طبقه همکف و زیر همکف در نظر گرفته شده است . چنانچه کار در طبقات بالاتر از همکف و یا پایین تر از طبقه زیر همکف انجام شود، بابت هزینه حمل مصالح به طبقات مذکور و افت ناشی از حمل آن به طبقات و همچنین سختی اجرای کار، ضریبی به نام "ضریب طبقات" به شرح پیوست 2 فهرست بها تعیین و در برآورد هزینه اجرای عملیات کار، منظور می شود.
ضریب ارتفاع
قیمتهای درج شده در فهارس بها ، برای انجام کار تا ارتفاع 5/3 متر در هر طبقه است. چنانچه کار در طبقه ای که ارتفاع آن بیش از 5/3 متر است ،انجام شود بابت سختی اجرای عملیات و حمل و افت مصالح ناشی از ارتفاع و همچنین اجرای داربستهای لازم در داخل ساختمان ، ضریب ارتفاع ، براساس مندرجات پیوست 2 فهرست بها در نظر گرفته می شود ودر برآورد هزینه اجرای عملیات کار،منظور می گردد.این ضریب به تمام اقلام کار آن طبقه از تراز کف طبقه مربوط تا تراز کف طبقه بالایی ، به استثنای مصالح پایکار تعلق میگیرد.
در صورتی که تغییراتی در حین کار در ارتفاع طبقه ایجاد شود(ارتفاع کم یا زیاد شود) به شرط اجرا شدن ، فرمول مذکور یکبار دیگر برای طبقات مربوط براساس کار واقعی انجام شده محاسبه و در آخرین صورتوضعیت اعمال می شود.
ضریب بالاسری
برای جبران هزینه های ناشی از مواردی همچون پرداخت مالیات ، بیمه های اجتماعی کارمندان وکارگران ، تهیه ضمانتنامه های مختلف ، عوارض قانونی و لحاظ نمودن سود برای پیمانکار و ........ ضریب بالاسری را در نظر گرفته اند که به مبلغ کل برآورد اجرای کار اعمال می گردد. هزینه های بالاسری ، به طور کلی به دو دسته هزینه بالاسری عمومی و هزینه بالاسری کار به شرح مندرجات پیوست شماره 3 فهرست بها تفکیک می شود.
توضیح ضروری: اینکه ضریب بالاسری برای طرحهای عمرانی برابر 30/1 در نظر گرفته شده است که در آن هزینه های بیمه سهم کارفرما و بیمه بیکاری نیروی انسانی کارگاه و همچنین عوارض شهرداری ( برای پیمانهای مشمول )، توسط دستگاههای اجرایی از محل طرح پرداخت می شود ، هزینه ای از بابت آنها در هزینه بالاسری منظور نشده است ، لذا در صورت تغییر هریک از شرایط هزینه های مشروح در پیوست مربوط ، بایستی ضریب بالاسری مجددا محاسبه و اعمال گردد.
برای روشن شدن موضوع در صورتی که طرح غیر عمرانی و براساس فهرست بها ، شامل تهیه مصالح و دستمزد باشد ، بیمه آن حدود 78/7 در صد خواهد بود در صورتیکه بیمه مکسوره از پیمانکار در طرحهای عمرانی 6/1 در صد می باشد لذا اختلاف این در صد که حدود 18/6 در صد می باشد بایستی به روش زیر محاسبه و بعنوان ضریب بالاسری طرح غیر عمرانی به برآورد اعمال گردد.
100
ضریب بالاسری طرح عمرانی =-----------------=30/1
23 – 100

جمع هزینه ای طرح غیر عمرانی 18/29= 18/6+23

100
ضریب بالاسری طرح غیر عمرانی =---------------=41/1
18/29 – 100
در زمان برگزاری مناقصه ، به منظور انتخاب پیمانکار برای اجرای عملیات ، پیمانکاران واجد صلاحیت که دعوتنامه شرکت در مناقصه برای آنان ارسال شده است برطبق ضوابط مربوط، باید مبلغ پیشنهادی خود برای انجام کار را به صورت یک مبلغ مقطوع اعلام نمایند. حاصل تقسیم مبلغ پیشنهادی پیمانکار به مبلغ برآورد اولیه هزینه انجام کار ، ضریب پیشنهادی پیمانکار و یا ضریب پیمان نامیده می شود که در کلیه صورتوضعیتهای موقت و قطعی اعمال میگردد.
اگر عدد بدست آمده، کوچکتر از یک باشد پیمانکار نسبت به برآورد اولیه ، پیشنهاد تخفیف داده است. ( MINUS)
اگر عدد بدست آمده بزرگتر از یک باشد پیمانکار نسبت به برآورد اولیه ، پیشنهاد افزایش داده است. (PLUS)

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
آناليز هزينه بالاسري طرحها...
آناليز هزينه بالاسري طرحهاي عمراني و غير عمرانی
آناليز هزينه بالاسري طرحهاي عمراني
سود 08/ 8 درصد
ماليات بر سود 1 درصد
بيمه طرحهاي عمراني 6/1 درصد
هزينه دفتر مركزي 5/2 درصد
هزينه مستمر كارگاه 8 درصد
هزينه ضمانتنامه 5/1 درصد