کاربرد s-curve در کنترل پروژه

fesgheli_21000

عضو جدید
من اطلاعاتی در مورد s-curve میخوام.اصلا چه کاربردی داره و چه جوری کشیده میشه و....:w02:

feroid

عضو جدید
سلام نمودار S-Curve یعنی مقایسه درصد پیشرفت برنامه ای پروژه با واقعی که البته می تونه مقایسه درصد پیشرفت براساس زیر مجموعه های پروژه هم باشه این پیشرفت رو از msp استخراج کرده و در اکسل کپی می کنیم سپس نمودار برنامه ای و واقعی رو می کشیم البته من ساده و خلاصه توضیح دادم

hadi_naji

عضو جدید
بسم الله
سلام
S-Curve یعنی نمودار S؛ این نمودار به طور کلی پیشرفت رو نشون می ده. یعنی محور افقی زمان (مثلا ماه) و محور عمودی درصد پیشرفت هست. علت این که به این نمودار S-Curve می گن اینه که در ابتدا شیب کمی داره و تقریبا به محور افقی مماس هست و کم کم شیبش زیاد می شه و تقریبا از اواسط زمان پروژه مجددا شیبش کم می شه تا در انتها مجددا مماس محور افقی می شه و در مجموع شبیه به حرف S می شه که کمی کشیده شده و دهانه منحنی هاش باز شده باشه. علت این مساله هم اینه که تقریبا در همه پروژه ها در ماه های اول و آخر پروژه که کارهای ابتدایی مثل تشکیل کارگاه و یا کارهای تکمیلی مثل برچیدن کارگاه هست پیشرفت کمتر و در اواسط که کارها روتین تر هست پیشرفت بیشتره. البته روشنه که همه پروژه ها مثل هم نیست ولی تقریبا همیشه شکل کلی همین هست و فقط نقطه شیب زیاد به چث و راست حابجا می شه.
طبیعیه که این نمودار از 0 تا 100 درصد رو نشون می ده.
مثلا فرض کنید در یک پروژه 20 ماهه پیشرفتهای ماهانه به این ترتیب باشه:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 9 8 7 6 5 4 3 2 0.5 0.5 این اعداد درصد پیشرفت هر ماه رو طبق برنامه نشون می دن. طبق این پیشرفت ماهانه، در انتهای هر ماه پیشرفت تجمعی مطابق برنامه باید به این صورت باشه:
1 3 6 10 15 21 28 36 45 55 64 72 79 85 90 94 97 99 99.5 100 حالا با این اعداد یک نمودار بکشید، می بینید که شبیه به S شد (شاید هم شبیه سرسره).
ابن نمودار S مبنای پروژه می شه در همون صفحه هر ماه پیشرفت واقعی رو هم وارد می کنیم، یا بالاتر و یا پایین تر از پیشرفت برنامه ای می شه، با وصل کردن این نقاط (پیشرفت تجمعی واقعی) به هم نمودار واقعی پروژه هم به دست میاد که با مقایسه اون با نمودار مبنا، عقب بودن و با بموقع بودن و یا جلو بودن پروژه مشخص می شه.

آخرین ویرایش:

sszz23

عضو جدید
نمودار S-Curve .نمایش گرافیکی از هزینه ها،نفر ساعتها،درصد کارها یا دیگر مقادیر که به صورت تجمعی در مقیاس زمان ترسیم شده اند.نام این نمودار از شکل S گونه آن(شیب کم در ابتدا و انتها و شیب تند در میانه)نشات گرفته که در ابتدای پروژه روند کندی دارد،به تدریج شتاب گرفته و در انتها مجددا کند میشود.همچنین این واژه برای توزیع احتمال تجمعی که نتیجه شبیه سازی و ابزاری از تحلیل کمی ریسک است نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

samira1345

عضو جدید
بسم الله
سلام
S-Curve یعنی نمودار S؛ این نمودار به طور کلی پیشرفت رو نشون می ده. یعنی محور افقی زمان (مثلا ماه) و محور عمودی درصد پیشرفت هست. علت این که به این نمودار S-Curve می گن اینه که در ابتدا شیب کمی داره و تقریبا به محور افقی مماس هست و کم کم شیبش زیاد می شه و تقریبا از اواسط زمان پروژه مجددا شیبش کم می شه تا در انتها مجددا مماس محور افقی می شه و در مجموع شبیه به حرف S می شه که کمی کشیده شده و دهانه منحنی هاش باز شده باشه. علت این مساله هم اینه که تقریبا در همه پروژه ها در ماه های اول و آخر پروژه که کارهای ابتدایی مثل تشکیل کارگاه و یا کارهای تکمیلی مثل برچیدن کارگاه هست پیشرفت کمتر و در اواسط که کارها روتین تر هست پیشرفت بیشتره. البته روشنه که همه پروژه ها مثل هم نیست ولی تقریبا همیشه شکل کلی همین هست و فقط نقطه شیب زیاد به چث و راست حابجا می شه.
طبیعیه که این نمودار از 0 تا 100 درصد رو نشون می ده.
مثلا فرض کنید در یک پروژه 20 ماهه پیشرفتهای ماهانه به این ترتیب باشه:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 9 8 7 6 5 4 3 2 0.5 0.5 این اعداد درصد پیشرفت هر ماه رو طبق برنامه نشون می دن. طبق این پیشرفت ماهانه، در انتهای هر ماه پیشرفت تجمعی مطابق برنامه باید به این صورت باشه:
1 3 6 10 15 21 28 36 45 55 64 72 79 85 90 94 97 99 99.5 100 حالا با این اعداد یک نمودار بکشید، می بینید که شبیه به S شد (شاید هم شبیه سرسره).
ابن نمودار S مبنای پروژه می شه در همون صفحه هر ماه پیشرفت واقعی رو هم وارد می کنیم، یا بالاتر و یا پایین تر از پیشرفت برنامه ای می شه، با وصل کردن این نقاط (پیشرفت تجمعی واقعی) به هم نمودار واقعی پروژه هم به دست میاد که با مقایسه اون با نمودار مبنا، عقب بودن و با بموقع بودن و یا جلو بودن پروژه مشخص می شه.
سلام ببخشید می خواستم بدونم می تونید مراحل رسم این نمودار را گام به گام برامون بفرستید میشه لطف کنید و تسطیع را هم توضیح بدیداگه به ایمیلم بفرستید ممنون میشم
با احترامsamira1345@yahoo.com:redface:

minerva62

عضو جدید
سلام
براي رسم اين نمودار بستگي داره كه از چه نرم افزار كنترل پروژه اي بخواي استفاده كني
اما اصول كار اينه كه:
1- يك Base line از پروژه ات بگيري سپس اين پروژه را بر اساس زودترين زمان شروع تنظيم كني
1-1- درصد كلي پيشرفت پروژه را بر اساس زمان و در دوره هاي مختلف يك ماهه تا اتمام پروژه محاسبه كني

2- Base line ديگري از پروژه ات بگيري سپس اين پروژه را بر اساس ديرترين زمان شروع تنظيم كني
2-1- درصد كلي پيشرفت پروژه را بر اساس زمان و در دوره هاي مختلف يك ماهه تا اتمام پروژه محاسبه كني

3- Base line ديگري از پروژه ات بگيري سپس اين پروژه را بر اساس برنامه زمان فعلي پروژه تنظيم كني
3-1- درصد كلي پيشرفت پروژه را بر اساس زمان و در دوره هاي مختلف يك ماهه تا اتمام پروژه محاسبه كني

4- فرض كنيم پروژه تو يك ساله است پس 12 دوره پيشرفت بايد داشته باشي كه تو سه حالت زودترين ، ديرترين و زمان واقعي پروژه داده هاي آنها را بدست آوردي به اين ترتيب مي توني نموداري مثل پيوست رو رسم كني

البته اگه بخواي من خودم Primavera6 كار كردم و مي تونم جزئيات دقيقشو برات توضيح بدم

پیوست ها

• S-Curve.JPG
    S-Curve.JPG
    17.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1

minerva62

عضو جدید
دوست عزيز چيزي كه الان به عنوان اين نمودار مي شناسند با توضيحات شما متفاوت است
نمونه مثال منو ببينيد
S-Curve يكي از پروژه هايي است كه خودم كارشناس كنترل پروژه اش هستم

sszz23

عضو جدید
دوست عزيز چيزي كه الان به عنوان اين نمودار مي شناسند با توضيحات شما متفاوت است
نمونه مثال منو ببينيد
S-Curve يكي از پروژه هايي است كه خودم كارشناس كنترل پروژه اش هستم

من توضیحات کلی رو عرض کردم.چون از این تاپیک فقط شما نیستین که بازدید میکنید.خیلی ها اصلا نمیدونن این چی هست.به خاطر همین لازم بود یه توضیح کلی برای آشنایی همه با این نمودار بدم.خوش به حال شما که حرفه ای هستین.:razz:
توضیحات من از کتاب pmbok هست.نمیدونم با این کتاب چقدر آشنایی دارین؟