کاربردهایی از مهندسی صنایع که در ایران کمتر به آنها توجه شده

melika02

عضو جدید
داشتم کاربردهای مهندسی صنایع رو تو دنیا جستجو میکردم چندتا از کاربردهاش برام جالب بود اما تاحالا ندیدم جایی ازش استفاده بشه یا حداقل زیاد بهش توجه نمیشه.
مثل
عملیات خطوط هوایی
مدیریت بیمارستانی
مسائل حمل و نقل
استفاده بهینه از منابع طبیعی و غیره

[FONT=&quot]Airlines operations
[/FONT][FONT=&quot]Hospital management
[/FONT][FONT=&quot]Transportation problems
[/FONT][FONT=&quot]Optimal use of natural resources

به نظرتون چه کارهایی میشه در این بخش ها انجام بدیم و کجاها باید این کارها انجام بشه؟
همینطور که میدونید همیشه پروازها تأخیر دارن، بیماران پشت در اتاق عمل منتظر میمونن، خیابون ها ترافیک شدیدی دارند و بعضی از اونها طوری هستند که مردم زیاد توشون خلاف میکنن و همینطور منابع طبیعی کشورم که... همه میدونید.
به نظر کار تو این بخش ها خیلی ضروریه. اما چکار میشه کرد؟
پیشنهاد بدین[/FONT]:que:

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
داشتم کاربردهای مهندسی صنایع رو تو دنیا جستجو میکردم چندتا از کاربردهاش برام جالب بود اما تاحالا ندیدم جایی ازش استفاده بشه یا حداقل زیاد بهش توجه نمیشه.
مثل
عملیات خطوط هوایی
مدیریت بیمارستانی
مسائل حمل و نقل
استفاده بهینه از منابع طبیعی و غیره

Airlines operations
Hospital management
Transportation problems
Optimal use of natural resources

به نظرتون چه کارهایی میشه در این بخش ها انجام بدیم و کجاها باید این کارها انجام بشه؟
همینطور که میدونید همیشه پروازها تأخیر دارن، بیماران پشت در اتاق عمل منتظر میمونن، خیابون ها ترافیک شدیدی دارند و بعضی از اونها طوری هستند که مردم زیاد توشون خلاف میکنن و همینطور منابع طبیعی کشورم که... همه میدونید.
به نظر کار تو این بخش ها خیلی ضروریه. اما چکار میشه کرد؟
پیشنهاد بدین
:que:

خب بارزترین این کاربردها سیستم جابجای یا به قول خودمون لی اوت و چیدمان هست مشخصا در بیماریستانها طریقه چیدمان اتاق ها به طوری که بشه تمام مراحل بیمار در یک مسیر انجام بشه خیلی کمک میکن یا مثلا در بخش هوایی همیشه تاخیر ها هزینه های اضافی برای شرکت ها دارند ولی کی که توجه کنه و همچنین برای زمان یابی و مدیریت زمان برای ترافیک ها اتفاقا یکی از اساتید من هم یک مثال درباره ترافیک زدنند :D

melika02

عضو جدید
خب انگار مهندسای قبل ما کار چشمگیری در این موارد انجام ندادن. به نظرتون ما باید چه طوری شروع کنیم؟

hamid051

کاربر ممتاز
خب انگار مهندسای قبل ما کار چشمگیری در این موارد انجام ندادن. به نظرتون ما باید چه طوری شروع کنیم؟

باید باور مدیران و مسولین و کارفرمایان را تغییر بدیم و به اونها به بفهمانیم که چطور میشه از وقت و زمان و یکسری فاکتور های دیگه سود و ارزش بدست اورد
البته این کار یکنفر و 2 نفر نیست باید دسته جمعی این کارها انجام بشه

melika02

عضو جدید
باید باور مدیران و مسولین و کارفرمایان را تغییر بدیم و به اونها به بفهمانیم که چطور میشه از وقت و زمان و یکسری فاکتور های دیگه سود و ارزش بدست اورد
البته این کار یکنفر و 2 نفر نیست باید دسته جمعی این کارها انجام بشه
فکر کنم مثلاً به عنوان پایان نامه چیز جالبی بشه یا مقاله.
خیلی جای کار داره. مثلاً health care هم اگه اشتباه نکنم از سال 2009 تازه اومده جزء رشته ها

sed ali

کاربر ممتاز
تو کتاب جیمز اپل یه منبع معرفی کرده بود برای لی اوت بیمارستان ها !
مطمئننا میشه با چیدمان بهتر و اولیت بندی کردن بخشهای مرکزی و ... خیلی کمک کرد! وهمچنین تجزیه تحلیل های اماری و سیستم های صف و سیستم های نگه داری تعمیرات در بیمارستان !
به نظر من بازم صنایع انواع اچارها رو داره تا کمک کنه به مدیریت بیمارستان نه اینکه بتونه بیمارستان رو مدیریت کنه!!

حیف که استفاده نمیشه !
شنیده بودم برای بیمارستان تخصصی که زیر نظر پرفسور سمیعی در گیلان داره زده میشه ، چندتا مهندس صنایع برای استخدام میخواست !
تو تهران هم یه بیمارستان دارن زیر نظر پورفسور سمیعی میزنن! مکانش بالای دهکده المپیک تقریبا زیر ابشار تهران هستش!!
اگر دوستان رفته باشن ! فکر کنم میشه زیر همت !!

در کل در مورد بیمارستان منم به فکرش بودم ! خوشم میاد جهت اطلاعات عمومی مطالعه کنم!
ای کاش تو کشور ما به مطالعات اهمیت میدادن . اونوقت بجای اینکه درسا رو سریع پاس کنیم که کارشناسی بگیریم میرفتیم این جور مطالعات میکردیم و حتی تو یه بیمارستان چندین طرح توسط چندین گروه نوشته میشد!
انوقت حداقلش ذهنمون باز میشد !!

جمع بندی کنم :
میشه تو قسمت طرح ریزی بیمارستان کمک شایانی کرد!
میشه تو قسمت نگهداری و تعمرات که بخش بسیار مهمی هست برنامه ریزی دقیق انجام داد .
میشه تو قسمت سیستم های صف و مراجعه کنندگان هم کمک های شایانی کرد.

این در مورد بیمارستان!! ملیکا خیلی بحث جالب بود شروع کردی ! امیدوارم به جاهای خوب برسه .

melika02

عضو جدید
اگه تهران بودی سید علی با تو و چندتا از بچه های فعال دیگه 1 کار درست حسابی رو شروع میکردیم. من با رئیس یکی از بیمارستانهای تخصصی تهران آشنام. میشد راحت بریم هرچقدر که خواستیم.
اون بیمارستان مغز دکتر سمیعی تقریباً نزدیک ماست. دیدمش خیلی قشنگه شبیه به مغز انسان داره ساخته میشه اما هنوز فقط اسکلتش ساخته شده. متأسفانه خیلی کند پیش میره... :razz:
1 حوزه ی خیلی جالب دیگه هم مهندسی صنایع میتونه درگیرش بشه. چیزی که اگه بشه میتونه خیییییییییییییییییلی به وضع اقتصادی ایران کمک کنه و متأسفانه هیچ کاری درین رابطه نشده.
حدس بزنید چیه...! :warn:

zohrehataei

عضو جدید
سلام من تو تعميرات نگهداري كار مي كنم . نه بابا مديران هركاري ميخوان مي كنن . تا مياي يه رئيس رو متقاعد كني رئيسه عوض ميشه .اي امان ازين مهندسي صنايع

melika02

عضو جدید
سلام من تو تعميرات نگهداري كار مي كنم . نه بابا مديران هركاري ميخوان مي كنن . تا مياي يه رئيس رو متقاعد كني رئيسه عوض ميشه .اي امان ازين مهندسي صنايع

خب بدیه شرکتای بزرگ همینه اما بعضی شرکتهای زیرمجموعه خیلی هدفمند کار میکنن. اگه مهندسای صنایع همچین جاهایی استخدام بشن خیلی میتونن کار کنن و نتیجه کاراشونم ببینن.

afarideh

عضو جدید
چیزی که تو ایران خیلی جای کار داره چیه؟؟

چیزی که تو ایران خیلی جای کار داره چیه؟؟

چیزی که تو ایران خیلی جای کار داره چیه؟؟:que:

GMFAR

عضو جدید
سلام
شاید گفتن این مساله ضروری باشه که قسمتی از عدم گرایش مدیران ما به استفاده از توانمندیهای مهندسی صنایع در کشور به دلیل عدم تقارب دیدگاههای مدیران و سرمایه گذاران هست نه به دلیل دشمنی و عناد!!!
اگر خواستید خیلی مثال برای اثبات این مساله سراغ دارم....

melika02

عضو جدید
سلام
شاید گفتن این مساله ضروری باشه که قسمتی از عدم گرایش مدیران ما به استفاده از توانمندیهای مهندسی صنایع در کشور به دلیل عدم تقارب دیدگاههای مدیران و سرمایه گذاران هست نه به دلیل دشمنی و عناد!!!
اگر خواستید خیلی مثال برای اثبات این مساله سراغ دارم....

میشه بیشتر توضیح بدین؟

melika02

عضو جدید
خب هر کسی به دنبال سود و افزایش بهره وریه. و کار مهندسی صنایع هم دقیقاً بررسی علمی موضوعات و مشکل ها و حل اونها و افزایش سودآوریه.
به نظر من نه به خاطر دشمنی، بلکه به خاطر کم اطلاعی خیلی از مدیران و سرمایه گذاران از کارایی های یه مهندس صنایع هست که معمولاً کار مهندسای صنایع رو به تهیه ی فرم ها یا کار با چندتا نرم افزار محدود می کنن.

GMFAR

عضو جدید
زبان مشترک!!!

زبان مشترک!!!

خب هر کسی به دنبال سود و افزایش بهره وریه. و کار مهندسی صنایع هم دقیقاً بررسی علمی موضوعات و مشکل ها و حل اونها و افزایش سودآوریه.
به نظر من نه به خاطر دشمنی، بلکه به خاطر کم اطلاعی خیلی از مدیران و سرمایه گذاران از کارایی های یه مهندس صنایع هست که معمولاً کار مهندسای صنایع رو به تهیه ی فرم ها یا کار با چندتا نرم افزار محدود می کنن.

برخلاف خیلی از دوستان وقتی پیشنهاد بهینه سازی یا تغییر خطوط رو به دوستان همکارم میدم ظاهرا کارها به راحتی پیش میره.
این جمله رو همیشه تو ذهنتون داشته باشین: (البته بلا نسبت همه ، "در مثل مناقشه نیست " )

"اگر قرار است با گرگها زندگی کنی ، باید زوزه کشیدن را بیاموزی!!!"

hamid051

کاربر ممتاز
خب مشخصا یکی از دلایلش اینکه فاصله زیادی بین این مدیران هست یعنی مدیران ارشد و مدیران میانه و اینکه سرفصلهای که بین این دو رشته در دانشگاه استفاده میشه در بعضی مواقع تناقض خاص خودشون رو دارند مدیریت ارشد یا همون مدیریت تاپ از علوم انسانی نشات میگیره ولی مدیران میانی یا همون مهندسین صنایع از علوم فنی و مهندسی نشات میگیره .
اما به نظرم یکی دیگه از دلایل میتونه درک نکردن موقعیت مهندسین صنایع و قبول نکردن فاکتور ها و افکار و روش های هست

hamid051

کاربر ممتاز
"اگر قرار است با گرگها زندگی کنی ، باید زوزه کشیدن را بیاموزی!!!"
البته من با این گفته زیاد موافق نیستم . راستشو اگر بخواین اگر قرار باشه که توی شهر گرگها باشی و بخواهی مثل گرگ ها زندگی کنی بلاخره یکروز هم خودت گرگ میشی

melika02

عضو جدید
البته من با این گفته زیاد موافق نیستم . راستشو اگر بخواین اگر قرار باشه که توی شهر گرگها باشی و بخواهی مثل گرگ ها زندگی کنی بلاخره یکروز هم خودت گرگ میشی

نه اتفاقاً باید خوب آدمارو بشناسی و طوری رفتار کنی که فکر کنن از خودشونی حتی اگه نباشی. ممیزای موفقم دقیقاً از همین شیوه استفاده می کنن.

hasti1988ie

عضو جدید
ایمان قضیه این تاپیک آپ چیه؟؟؟
هرجا رسیدی یه تاپیک آپ زدی

درود بر شما...
آپ شدن تاپیک به این معنی هست که اون تاپیک دوباره فعال میشه و در لیست آخرین مطالب دیده میشه و در واقع یک یادآوری هست برای ادامه اون تاپیک یا اون مطلب....

بالا