کارآموزی

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
یکی از مشکلاتی که همه دانشجویان مهندسی پزشکی با اون روبرو هستند ، پیدا کردن محل گذراندن کار آموزی و همچنین نحوه تهیه گزارش کارآموزی هست . دوستانی که می توانند جایی را برای گذراندن کارآموزی به دیگر دوستان معرفی کنند می توانند در این تاپیک به معرفی آن بپردازند تا دیگر دوستان هم بتونند از آن استفاده کنند . همچنین مشکلات مربوط به کارآموزیتون رو هم می تونید در این تاپیک مطرح کنید تا با هم به بررسی آن بپردازیم

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
کجاها برویم

کجاها برویم

یادم هست وقتی که می خواستم برای اولین بار برای کاآموزی اقدام کنم این سوال برلیم مطرح بود که بهترین مکان برای گذراندن دوره کارآموزی کجاست
البته جواب این سوال بر می گردد به هدف و انگیزه ای که فرد برای گذراندن این دوره دارد . از این نظر می توان با توجه به تقسیم بندی زیر اقدام نمود
1- عده ای از دوستان دانشجو هستند که بدلایل مشغله زیاد فرصت کافی را برای گذراندن این دوره ندارند و صرفا می خواهند که به طور صوری این دوره را بگذرانند . بهترین توصیه به این عزیزان شرکتهای کوچک تجهیزات پزشکی ( به خصوص در شهرستانها ) می باشد . با کمی صحبت می توانید با شرایط مناسبی با این شرکتها کنار بیاید
2- دوستانی که به زمینه خاصی علاقه مندند . خوب تکلیف این دوستان مشخص است و حتما از قبل برای این مورد برنامه ریزی خاص خود را دارند
3- عده ای مثل خود من که با توجه به سیلابس درسی این رشته در طول تحصیل فرصت آشنایی با تجهیزات پزشکی خیلی برایشان مقدور نبوده و این فرصت را برای آشنایی با تجهیزات مختلف و پر تنوع پزشکی مقتنم می دانند . بهترین مکان برای این دوستان جهت گذراندن کارآموزی ، بیمارستانهای دولتی بزرگ می باشد که دارای بخش تجهیزات پزشکی نیز هستند

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
نحوه برخورد در محل کارآموزی

نحوه برخورد در محل کارآموزی

یک از مسائلی که می تونه در میزان استفاده از دوران کارآموزی موثر باشد نحوه برخورد شما در محلی است که در آن کارآموزی خودتان را می گذرانید . جدای از روابط خوب اجتماعی و . . . چند نکته هست که من در عمل باهاشون مواجه شدم و رعایت اون می تونه مفید باشه
1- سعی کنید در محل کارآموزی خیلی از دانسته هاتون نگید و به قولی خیلی پز اطلاعات عمومی ندهید . این عمل باعث می شه نه تنها چیزی بهتون یاد ندهند بلکه به عکس دنبالسوتی های شما می گردند و اینکه بهتون اثبات کنند چیزی بلد نیستید
2- در محل کارآموزی حتما با افرادی برخورد خواهید کرد که تحصیلات چندانی ندارند و صرفا به صورت عملی کار کردند . این افراد به عموما با مهندسین و تحصیل کرده ها یک کمی مشکل دارند . بخصوص اگه بی جنبع بازی در بیارید و به مدرکتون بنازید . در مواجهه با این افراد هر وقت فرصت کردید به اهمیت تجربه واینکه تجربیات اونها از معلومات شما بیشتر ارزش داره و . . بپردازید . من از این طریق خیلی چیزها یاد گرفتم که تو هیچ دانشگاهی به کسی یاد نمی دند .
3- قبل از اینکه ازتون کاری نخواستند دست به هیچ وسیله ای نزنید و هر کاری ازتون خواستند حتما با نظارت مسئولتون اون رو انجام دهید .
4-آوردن شیرینی بخصوص در اول دوره و آخر دوره بسیار مفید است و تاثیر مثبت مستقیم بر روی برخوردها ی بعدی می گذارد و در خیلی از موارد مثمر ثمر واقع می شود . ;);)
موفق باشید

elahe.20

عضو جدید
مهندس نيازي راهنمايي به جايي كردين
حالا ما كه شهرستاني هستيم تكليفمون چيه؟ .من تو شهرستاني هستم كه كارشناسس اصلا تحويل نميگيره اگه هم بخوام بيام تهران كه اونم مشكلات خاص خودشو داره.

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
مهندس نيازي راهنمايي به جايي كردين
حالا ما كه شهرستاني هستيم تكليفمون چيه؟ .من تو شهرستاني هستم كه كارشناسس اصلا تحويل نميگيره اگه هم بخوام بيام تهران كه اونم مشكلات خاص خودشو داره.
متاسفانه همینطوره . من تو مشهد برای پیدا کردن محل کارآموزی خیلی مشکل داشتم . تهران هم دست کمی از شهرستانها ندارد . اکثر جاها به کارآموزش به چشم هبو نگاه می کنند و سعی می کنند کارآموز نگیرند . منتهای مراتب هر شخص و هر جایی راهکارهای برای دور زدن و مجاب کردن داره .
کدوم شهرستان هستید . و کجا می خواهید کارآموزی بگیرید .

elahe.20

عضو جدید
ساكن خوزستانم .حقيقت جاي سكونت نسيت بيمارستان اهواز و انديمشك هم هستن برخوردشونم خوبه. ولي دوس دارم برم تهران

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
ساكن خوزستانم .حقيقت جاي سكونت نسيت بيمارستان اهواز و انديمشك هم هستن برخوردشونم خوبه. ولي دوس دارم برم تهران
اتفاقا من سربازیم رو در اهواز گذراندم .
به نظر من گذراندن کارآموزی در اهواز خیلی مفیدتر از تهرانه . حالا اگه برای سکونت وکار در آینده می خواهید به تهران بروید مسلما انتخاب با خودتونه ولی در تهران به دلیل تراکم نیرو و دانشجو پیدا کردن جای خوب برای کارآموزی اونهم با این پیش فرض که به آدم کار هم یاد بدن خیلی سخته . در شهر اهواز فردی هست به نام مهندس سلحشور که شخص بسیار محترم و کاآموخته ای است . هم به لحاظ فنی با تجهیزات آشنا است و هم اینکه آشنایی زیادی با افراد کاردان و متخصص داره . البته تخصص آکادمیک نداره ولی خیلی با تجربه است . توصیه می کنم سری به ایشون بزنید . با شناختی که من از ایشون دارم فکر می کنم راهنماییهای خوبی از ایشون بگیرید . تا جایی که من اطلاع دارم ایشون در حال حاضر در بخش تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز باید باشند .
من 5 سال تهران بودم در طول این مدت جایی که بشه خوب ازش استفاده کرد و کار یاد گرفت پیدا نکردم .
در ضمن نکته مهم این هستش که در کنار خانواده مشکلاتتون کمتره و کارایی تون برای کار کردن و یادگیری خیلی بیشتره

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
گزارش کار

گزارش کار

یکی دیگر از مسائل و دغدغه های دانشجویانی که به کارآموزی می روند نحوه تهیه و تنظیم گزارش کاآموزی هست . با توجه به اینکه این گزارش تاثیر متقیم و زیادی بر روی نمره اخذ شده در این واحد دارد ، توجه به نکات زری ضروری به نظر می رسد
1- در طول دوره کارآموزی سعی کنید به طور منظم یادداشتهایی از آنچه به نظرتان قابل نگارش می آید تهیه کنید
2- مشخصات محل کارآموزی نظیر تاریخچه ، کارکرد ، تعداد پرسنل ، بخشها ، مراجعین و . . .
می تواند در نگارش گزارش موثر باشد
3- تهیه تعدادی عکس از دستگاهها و بخشهای مختلف برای درج در گزارش مفید می باشد
4- با توجه به اینکه وزن !:redface:و حجم :redface: گزارش می تواند در نمره شما تاثیر به سزایی داشته باشد ، لذا توصیه می شود تا می توانید کاتالوگ و دیتا بیس سرویس منوال و یوزر منوال و . . . جمع نمایید تا به هنگام تحویل گزارش کار شرمنده استاد نشوید ( این مسئله را من تجربه کردم . اولین کارآموزی که رفتم ، آخر کار صادقانه هرچه در کارآموزی یاد گرفته بودم و تجربه کرده بودم را به عنوان گزارش کار تحویل دادم شدم 16.5 یعنی تقریبا کمترین نمره کلاس . اما دفعه بعد اومدم دقیقا همون گزارش کار رو دادم منتهی به آخرش حدود 200-300 صفحه کاتالوگ و . . اضافه کردم شدم 18.5 یا 19 :). به این می گن آخر ؟؟؟)

mohamadhoseinzare

عضو جدید
salam mohandes niazi
hamkelasiamo mibinam narafte faghat bimarestan ya sherakat tajhizat pezeshki raftam usp bimarestan suport mikone fek konam injoriam kar amoz hm bad nabashe

hassan_niazy

مدیر بازنشسته
salam mohandes niazi
hamkelasiamo mibinam narafte faghat bimarestan ya sherakat tajhizat pezeshki raftam usp bimarestan suport mikone fek konam injoriam kar amoz hm bad nabashe
ببینید تو دوره کارآموزی هرجا هستید سعی کنید جایی باشه که یک مقدار کار عملی بتونید انجام بدید تا دستتون تو انجام کارهای فنی را بیفته . حالا اسمش هرچی می خواد باشه تجهیزات پزشکی اونقدر متنوع هست که به هر حال بدردتون می خوره و از همه مهمتر دل و جرات بهتون می ده

fateme.j.t

عضو جدید
سلام
بنده دانشجوی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک هستم اگه کسی از محلی برای کاراموزی در کرمان-یزد-رفسنجان یا اصفهان مطلع هست ممنون میشم راهنمایی کنه.

Tybe Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
بنده دانشجوی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک هستم اگه کسی از محلی برای کاراموزی در کرمان-یزد-رفسنجان یا اصفهان مطلع هست ممنون میشم راهنمایی کنه.

سلام
از بقیه شهرا خبر ندارم ولی اصفهان فراااااااااااووووونه... هلال احمر- مرکز توانبخشی- شرکت های تجهیزات پزشکی-بیمارستان و....

madelin

عضو جدید
سلام. من الان در یکی از بیمارستان های تهران کارآموزی ام رو می گذرونم.
راستش هر کاری از من خواستن به نحو احسن انجام دادم. ( چه دفتری چه عملی ) اما متأسفانه همش به من میگن رشته ات رو عوض کن و ... تا جایی که مسئول کارآموزیم از لجش و حسودیش دیگه به من کار نمی سپاره . چند نفرم هستن که در بخش تجهیزاتن!! بی خیال تر از اینا ندیده بودم!!! همش هم میگن نیا ما بهت 20 میدیم. آخه چطوری به اینا بفهمونم که نمره من دستشون نیست. هر چی که میگم همش میگن برو رشته ات رو عوض کن. با این رشته به جایی نمی رسی.:mad: فک می کنن من می خوام جاشونو بگیرم. واقعا چیکار کنم؟

mahsaszh

عضو جدید
سلام.میشه برای کارآموزی من یکی کمکم کنه.من استان گلستان زندگی میکنم.نمیدونم کجا برم اینجا شرکتی رو نمیشناسم.

بالا