کاتالیزور

baby face

عضو جدید
سلام.لطفا مقاله یا هر مطلبی که در مورد نانو کاتالیست هاو فعال سازی کاتالیزور ها و رفورمینگ متان دارید برام میل کنید.مرسسسسسسسسی :cry:
واسه پایان نامه لازم دارم;)
sepidjigili@yahoo.com

amin_bushehr

عضو جدید
سلام . دوستان من دنبال مطلب درباره حذف ترکیبات سولفور دار از گاز طبیعی با استفاده از کاتالیست هستم برای پایان نامه ام . ممنون میشم کمک کنید
:redface::w34:

kimia hm

عضو جدید
سلام
من دنبال مطلب در باره کاتالیست هیدروژناسیون استیلن هستم ممنون میشم اگه راهنمایی و کمکم کنید
مرسی

فروزان1367

عضو جدید
سلام.موضوع پروژه ی من در باره تصفیه پلاسما-کاتالیستی حذف آلاینده های هوا هست.هرچی serch میکنم،دیگه دارم نا امید میشم.خواستم ببینم شما میتونید کتابی در این باره به من معرفی کنید؟:(خواهش میکنم کمکم کنید:crying:

فروزان1367

عضو جدید
سلام . اینقد مطلب در مورد کاتالیستها دارید تورو خدا در مورد تکنولوژی پلاسما کاتالیستی حذف الاینده ها ی هوا اگه مطلبی دارید بذارید:cry:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام کسی می دونه
چرا عناصر گروه 5 تا 8 جدول تناوبی مناسب فعالیت های کاتالیستی هستند
سلام، چندتا دلیل داره، یکی اینکه کاتالیست باید قابلیت اکسایش و کاهش رو داشته باشه و این عناصر میل ترکیبی بالایی با اکسیژن دارن. دوم اینکه معمولا اکثر کاتالیست ها جامد هستن و این عناصر بیشتر به فرم فلزی یا دارای درصد فلز بالا در طبیعت یافت میشن. عدد اتمیشون باید بالای 40 باشه و خیلی چیزای دیگه مثل بالا بودن نقطه جوش و ذوب هستش.

miladica2002

عضو جدید
سلام به همگی

دوستان من درس کاتالیزورهای هتروژن دارم و استاد گفته در مورد تکنیک Graft یا Grafting Technique که یک روش ساخت کاتالیست هست تحقیق کنیم اما هیچی پیدا نمی کنم !!
کسی می تونه کمک کنه ؟؟ مقاله ای ؟ یا دست خطی یا حتی یک صفحه توضیح در مورد این روش ؟؟ اصلا اسم اصلیش همینه چون من در این مورد Case study پیدا کردم اما هیچ توضیحی در مورد خود روش نیست ..

sashash

عضو جدید
سلام
من یه سری اطلاعات پایه راجع به کاتالیست زئولیت برای قرار دادن در کوره ی پیرولیز می خواستم.اینکه چه جوری اونو تو کوره کار می ذارن و چه فرآیندی داخل کوره اتفاق می افته که سرعت بالا می ره؟همچنین به جای زئولیت از چه کاتالیستی می شه استفاده کرد؟قیمت کاتالیت ها رو از کجا گیر بیارم(کدوم سایت؟)

atefe24

عضو جدید
سلام.روزتون بخیر بچه ها
من یه سری مطلب در مورد "بسترهای کاتالیستی" و "شکل دهی کاتالیزورها" میخواستم.کسی میتونه راجع به این دو تا موضوع یا حداقل یکیشون کمکم کنه؟ممنون

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
اثر کاتالیزگر بر سرعت واکنش

اثر کاتالیزگر بر سرعت واکنش

کاتالیز گر ماده ای است که سبب افزایش سرعت یک واکنش می شود بدون آنکه خود بدون آنکه مقدار اولیه آن تغییری کندکاتالیزگر تاثیر خود را برسرعت یک واکنش از طریق کاهش انرژی فعالسازی اعمال میکند . به عبارت کاملتر کاتالیزگر راه تازه ای برای انجام یک واکنشباز میکند و واکنش را از مسیرو مکانیسمی هدایت میکند که سبب کاهش انرژی فعالسازی می شود یعنی در یک واکنش کاتالیز شده انرژی فعالسازی کمتر از انرژی فعالسازی همان واکنش بدون دخالت کاتالیزگراست و از آنجائی که انرژی فعالسازی با انرژی یک واکنش رابطه معکوس دارد بکارگیری کاتالیزگر سبب افزایش سرعت واکنش می شود نمودار زیر این تاثیر را نشان می دهد
با مطالعه نمودار به 2 نکته اساسی پی میبریم :
1) کاتالیز گردر واقع سطح انرژی پیچیده فعال را کاهش می دهد بنابراین همموجب کاهش انرژی فعالسازی واکنش رفت می شود و هم انرزی فعالسازیواکنش برگشت را کاهش می دهد از این رو سرعت واکنش های رفت و برگشت را یه یک نسبت افزایش می دهد به همین دلیل در واکنشهای رفت و برگشتیاز یک نوع کاتالیزگر استفاده می شود مثلا واکنش هیدروژن دار کردن اتیلن در مجاورت کاتالیزگر نیکل صورت میگیرد ودر مقابل واکنش هیدروژن زدایی از اتان وتهیه اتیلن نیز با همان نیکل کاتالیز میشود
۲) کاتالیزگر بر آنتالپی واکنش هیچ تاثیری نداردشکل زیر نمودار توزیع انرژی مولکولی را برای یک واکنش براساس قانونتوزیع ماکسول وبولتزمن به خوبی نمایش می دهد . چنانچه پیداست در شرایط کاتالیز شده حداقل انرژی لازم برای شروع واکنش کمتر از انرژی لازم برای یک واکنش بدون حضور کاتالیزگر است به طوری که در حضورکاتالیزگر کسر بیشتری از مولکولها انرژی کافی برای انجام واکنش را داراهستند
بر اساس معادله زیربه لحاظ ریاضی نیز می توان نتیجه گرفت که کاتالیزگر از طریق کاهش انرژی فعالسازی سبب افزایش ثابت سرعت می سود
کاتالیزگر ها را به دو نوع همگن و ناهمگن تقسیم می کنندکاتالیزگر نا همگن ، با مواد واکنش دهنده دردو فاز جدا گانه قرار دارد مانند :

این نوع از کاتالیزگزها سطحی رابرای انجام واکنش فراهم میکنند به طوریکه واکنش در سرحد یک فاز روی میدهد کاتالیزگزهای ناهمگن به طور معمول از طریق جذب سطحی مواد واکنش دهنده به واکنش سرعت می بخشنددر جذب سطحی فیزیکی معمولی ، مولکولها به وسیله نیروهای واندر والسی به سطح ماده جاذب ، گیر میکنند بنابراین مولکولهایی از گاز که جذب سطحی میشوند تاهمان حد تحت تاثیر قرار می گیرند که گویی مایع میشونددر جذب سطحی شیمیایی مولکولهای جذب شده ، با پیوند هایی که قابلمقایسه با پیوند های شیمیایی است ، به سطح ماده کاتالیزگر میچسبند . در فرایند تشکیل پیوند با ماده جاذب ، مولکولهایی که به طور شیمیایی جذب می شوند دچار تغییر آرایش الکترونی شده و پیوندهای بعضی از مولکولها کشیده وضعیف و حتی پیوند بعضی از آنها شکسته میشود . بنابراین لایه ای از مولکولها که به طور شیمیایی جذب شده اند به صورت یک پیچیده فعال عمل میکنندشکل زیر تاثیر کاتالیز گر طلا را برای مکانیسم تجزیه N[SUB]2[/SUB]O نشان میدهد
همانطور که مشخص است ذرات N[SUB]2[/SUB]O برسطح طلا به طور شیمیایی جذب میشوند و واکنشهایی زیر بر این سطح صورت میگیرد
کاتالیزگر همگن ، نوعی از کاتالیزگر ها هستند که در واکنش درگیر میشوند یعنی در ساز وکار چند مرحلهای یک واکنش ابتدا وارد واکنش می شوند ولی در پایان دوباره تولید می گردند به طوریکه تغییر غلظت انان صفر می شود. دخالت کاتالیز گر در سازو کار (مکانیسم ) واکنش موجب هدایتواکنش در مسیری می شود که انرژی فعالسازی کمتری دارد به طور مثالدیدیم که واکنش تجزیه گاز N[SUB]2[/SUB]O با کاتالیز گر ناهمگن Au سرعت میگیرد .این واکنش با گاز کلر Cl[SUB]2[/SUB] در نقش کاتالیز گر همگن نیز دچار افزایش سرعت میشود

برای این واکنش مکانیسم زیر پیشنهاد شده اشت :
چنانچه روشن است کاتالیز گر در مرحله اول مصرف ودر مرحله آخر دوباره تولید شده است در این مکانیسم ClO نقش ذره حد واسط داردچون ابتدا تولید و سپس مصرف می شود

mahsa800

عضو
salam

salam

دوستان من مطلب درمورد کاتالیزورهای نوری میخوام اگه میشه کمکم کنید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
من یه سری مقاله در مورد شکل دهی کاتالیست های زئولیتی می خواستم.

سلام، شکل دهی مربوط به کاتالیست جامد میشه و بیشتر برای قطع های بزرگ صورت می گیره که با دستگاه های قرص ساز فرم دهی میشن اگر قطع نانو باشه که حتما باید مش زنی کنید.

پیوست ها

• diss-177-1.pdf
    461 کیلوبایت · بازدیدها: 1