چیزای جالبی که راجع به ایران نمی‌دونستید!!

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
اول از همه بگم که هرکی بیاد بگه تکراری بود، گردنش رو میشکنم!!!! چون خودم الان ساعت ۲ صب نشستم دارم ترجمه میکنم مطالب مختلف رو و گرداوری میکنم....
دوم بگم که مطلب کمی در هم برهمه!!! پس میتونید قسمت های مورد نظرتون رو برا دوستاتون به اسم خودتون ایمیل کنین!! مهم اینه که برخی از اینها رو بدونین....
سوم اینکه: هدفم این نیست که یه عده بیان بگم چی بودیم چی شدیم!!چون قرار نیست از تاریخ بگم! دارم امروز رو میگم...شاید چیزی برا افتخار باشه!!:biggrin: پس میتونین بند خاصی رو جدا کنین، راجع بهش نظر بدین...
چهارم اینکه: مدیریت محترم اگر تشخیص دادن که تاپیک باید بسته شه، یه نقل قول ازش برا خودم بفرستن که بتونم ازش استفاده کنم بعد پاکش کنن...

پنجم اینکه من بیشتر امار رو از روی یه صفحه‌ی کلی خوندم...ممکنه سال نوشته شدن اون صفحه و اماری که بهش لینک دادم فرق کنه...اگر چیزی براتون عجیب بود،روش کلیک کنین!!!صفحه‌ای که امار کلی در تمام زمینه ها رو توش میشه گرفت رو هم اخر سر براتون لینک کردم!

با تشکر از دوستان.

------------------------------
رتبه ها:
کشاورزی

در بین ۱۹۰ کشور دنیا، ایران از لحاظ ماشین الات کشاورزی،22وم است!

در میان ۱۷۳ کشور، ۱۳مین کشور از لحاظ زمین ابی میباشد(کشاورزی!)

۵مین کشور دنیا از لحاظ مساحت ابی

کل زمین های کشاورزی ۱۵هم در دنیا!

رشد کشاورزی13 هم در دنیا!

ولی از لحاظ زمین های زراعی،۱۰۹مین کشور از میان ۱۹۹ کشور!

۳۵مین کشور از لحاظ ماهیگیری!

فناوری اطلاعات و ارتباطات

تعداد کاربران اینترنت،۱۱ هم از ۱۹۵ کشور!!بیش از ۳۶ میلیون نفر، نزدیک به نصف جمعیت کشور!(سیستم امار دهی سایت واقعا مزخرفه!!من رتبه رو از ویکی پدیا گرفتم که منبعش این سایت بودش!!)(اینجا بر حسب ۱۱ میلیون کاربر اینترنت، ما ۳۴ مین کشور از لحاظ استفاده از اینرنت در دنیا هستیم!!ولی طبق امارهای دولتی،ما ۳۰ میلیون یوزر داریم!)

بر اساس تعداد کاربران اینترنت پر سرعت!!!(۱۲۸ پرسرعته خدایی؟) ما ۶۰مین کشور در دنیا هستیم!!(طبق امار ۱۱ میلیون نفر و اگر ۳۰ میلیون رو قبول کنیم،۳۴م هستیم!!)

این یکی جالب تره:
فرصت های شخصی!! ۱۰۵ مین کشور از ۱۲۰ کشور...

خطوط تلفن مورد استفاده و خطوط مبایل مورد استفاده در دینا به ترتیب ۱۲ و ۲۰ در دنیا هستیم!!

دولت الکترونیک ۱۰۲ مین کشور در دنیا!! رو ۱۱۷ در میان ۱۹۰ کشور!

تعداد روزنامه های روزانه! ۱4م در دنیا! !! البته قبل از اینکه مثل من کف بالا بیارین از این سطح دموکراسی، باید یاداور بشم که امار برا سال 2000 هستش!!

تعدد شبکه های تلویزیونی ما ۴۵ م هستیم!! سال ۲۰۰۸! (نکته: در ۲010، ایران ۴۷ شبکه‌ی تلویزیونی داشته و ۵۰ رادیو، ایران تا سال ۲۰۱۵ به طور کامل سیستم پخشش دیجیتال میشه.

اما ایران از لحاظ سرعت اینترنت، از ۱۹۰ کشور،۱۷۴ م هستش!!

جالب: ایران در لیست گوگل، جزو کشورهایی که ازش خواستن محتوی خاصی رو براش پاک کنه نیست!!!! ایا چیزی نبوده که بخواد پاک کنه،یا روش های دیگه رو در پیش گرفته؟!!

جمعیت:

کشورها،از لحاظ کمترین تعداد طلاق، ایران ۲۶ ام هستش!!

جمعیت کل کشور ما ۱۷ مین کشور دنیا هستیم!!

امید به زندگی، ۱۰۸ از میان کل کشور های دنیا(حدود ۷۱ سال) ولی اگر به صفحه‌ی مربوطه برید، متوجه میشید که کشور های اول و دوم، ۸۱ سال امید به زندگی دارن....این اختلاف ۱۰ ساله اگرچه زیاده، ولی عدد بسیار بزرگی نیست!

مهاجرت؟! ایران ۱۰۱ مین کشور از لحاظ مهاجرت هستش در میان ۱۵۰ کشور!:surprised: البته این یکمی دنگ و فنگ داره حسابش!!یعنی نسبت ورود و خروج رو در نظر گرفتن!یعنی هرچی ورود به خروج کمتر باشه، پایین تر میشینی!!!

پناهنده!! ایران، سلطان همیشگی نرخ پناهنده در دنیا بوده!!!!:surprised: فقط تا سال ۲۰۱۰ ۳ میلیون افغان به ایران پناهنده شدن!! بیشترین پناهنده ها هم از افغانستان و عراق هستن!!

سن اولین ازدواج:D برا پسرای گل ۲۷ سالگی و برا خانم ها ۲۳ سالگی هستش!! البته امار جدید تر که من براتون لینک کردم، جالبه...اکثرا این روزا همه تو ۲۶-۳۰ سالگی زن میگیرن!!! شما چطور؟!

اقتصاد رفیقمون!!!:

ایران ۲۶مین بازار مصرف در دنیا هستش!!

ایران ۴۸ مین کشور دنیا از لحاظ راحتی شروع کردن یه بیزنس هستش.....

ایران ۱۳۸ مین کشور از لحاظ راحتی کار کردن هستش!:mad:

مازاد بودجه دولت: ایران ۲۸مین کشور هستش!!

سرمایه گذاری خارجی! : ایران در سال ۲۰۰۷، ۱۰۷ مین کشور دنیا بوده و در سال ۲۰۱۰ ؛۶۴ مین کشور بوده...

سرمایه گذاری در خارج! ایران ۶۴ مین کشور هستش!

ایران ۷۵ مین کشور از لحاظ بیکار/اخراج شدن از کار

اقا اعصابم خورد شد!! ساعت ۴ صبح هستش.... هزار صفحه امار هست!! کی میتونه بخونه؟!!
صفحه‌ی رتبه‌های ایران
سایتی برای دیدن رتبه بندی ها(البته من حواسم نبود لینک دادم به یکی از صفحه‌های جست و جو شده توسط خودم!! دو تا لیست هست که موضوع رو توش انتخاب میکنین و امار رو میبینید!)

این پست رتبه ها بودش که تموم شد....حالا شاید حوصله کردم بعدا چیزی بهش اضافه کردم!!(دوستانی که تو صفحات بالا گشتن و چیز جالبی پیدا کردن، برام پی.ام کنن تا اضافه کنم....)

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایا میدانید؟!!!.....

قدیمی‌ترین آثار شراب در ایران به بیش از ۷۰۰۰ سال پیش برمی گردد؟

... زبان فارسی یکی از قدیمی ترین زبان‌هاست که به طور مداوم در حال استفاده است؟

... قدیمی‌ترین اشارات به مفهوم‌های بهشت و جهنم در آموزه‌های زرتشت در اوستا یافت شده‌است؟

... دین‌های زرتشتی و بهائیت در ایران نشات گرفته است؟

... بستنی در ایران اختراع شد؟

... ایران بزرگترین تولید کننده پسته، انواع توت‌ها، خاویار، زعفران و میوه‌های هسته دار در جهان است؟

... هلو، انار و پسته برای اولین بار در ایران کشت شد؟

... واژگان چک، خاویار، کاروان، گل لاله، الگوریتم، شطرنج، مات، یاسمن، بهشت، خاکی و پیژامه در زبان انگلیسی ریشه فارسی دارند؟

... بیش از دو سوم مردم ایران زیر ۳۰ سال سن هستند؟

... نوروز بیش از ۳۰۰۰ سال با آغاز بهار جشن گرفته می‌شود و یکی از کهن‌ترین جشن‌های دنیاست؟

... نشانه‌هایی از اختراع خط پیش از دوران پیشاتاریخ در تمدن جیرفت کشف شده‌است؟

... دومین کتابی که در اروپا به چاپ رسید، کتاب «قانون» ابوعلی سینا (درنگاره) بود؟

... ابوسلیمان سجستانی اولین کسی بود که ۸۰۰ سال قبل از نیوتن به نیروی جاذبه خورشید پی برد؟

... اولین راه شوسه و زیرسازی‌شده در جهان توسط داریوش بزرگ ساخته شد؟

... فیثاغورث که به دلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود در زمان داریوش بزرگ به ایران پناه آورده بود؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تشکرام تموم شده عالی بود

فقط یه توصیحی رو بدم !
بیش از دو سوم مردم ایران زیر ۳۰ سال سن هستند؟

یادم میاد تو درس جغرافیا یه سری هرم کشیده بود و جامعه های پیر و جوان و... رو مشخص کرده بود

سویس فکر کنم! هرمش بر عکس بود و ایران درست خوب یه مدت دیگه هم مال ما بر عکس میشه وقتی خودمون پیر بشیم در واقع اون زمان مثلا اگر خانه سالمندان تاسیس کنیم درآمدش توپ هست!

و صفحه ی بعدش اومده بود از پدیده ی انفجار جمعیت گفته بود دهه ی 60 !

نکته ی جالب ترش این بود که استاد گفتن دوباره بیست الی 25 سال دیگه دوباره اینا ازدواج می کنن و دوباره یه انفجار جمعیت دیگه رخ میده چون اینا زیادن بچه هاشونم زیاد میشه

تنها درمانی که براش پیدا شده این بوده که شرایطو سخت کنیم جوری که بتونیم این نسلو تو بقیه نسل ها قاطی کنیم در واقع جای هرمی بودن جمیعت بیام استوانه ای کنیم جمعیت رو!

اون وقتا رو هر نیمکت 3 تا بچه میشنست مدرسه ها 2 شیفت بود
الان تک شیفت هست و رو هر نیمکت 2 تا بچه میشنه!

اون روزا کلی مدرسه ساخته می شد الان مدرسه ی ما رو خراب کردن دیگه و فروختنش به کل!

چرا باید اینجوری باشه! چون جمعیت هرمی هست! اگر بتونیم شکلشو استوانه ای کنیم دیگه مشکلی نداریم نیاز به ساخت کارخونه های جدید هم نیست

فرص کنید الان به اندازه همه ی ما کار وجود داشته باشه! 30 سال دیگه که ما نبودیم ایا به این تعداد نیروی کار برای کردن تو این همه شغل ایجاد شده وجود داره؟ یا مجبور میشن کارخونه ها رو تک شیفتی کنن! رو هر نیمکت 2 نفر!

در کل نیروی جوان باعث افتخار هر کشوری هست (ولی بعصیا معتقدند بدرد جنگ می خوره نیروی جوان و....!)

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
سویس فکر کنم! هرمش بر عکس بود و ایران درست خوب یه مدت دیگه هم مال ما بر عکس میشه

ربطی به داستان نداره، ولی جنرال موتور امریکا،یکی از اولین و بزرگترین صنایع دنیا بود که ورشیکست شد همین چند سال پیش!!! سوال خیلی جالب اینه که یکی از دلایلش، حجم بسیار بالای بازنشسته هاش بود!! یعنی هزینه‌هایی که این غول خودروسازی برای بازنشسته هاش میکرد(کسانی که دیگه درامدی براش نداشتن!!) باعث شد که ورشیکست بشه و نتونه کمرش رو راست کنه...
این هرم هرچی بیشتر برعکس بشه و پیرمردش بیشتر بشه،بدتره و سر مملکت رو بیشتر میبره!!!! مخصوصا کشوری مثل ایران که اکثرا کارمند هستن، اصلا نمیتونه دووم بیاره....!!!

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
ایران 15 تولید کننده برق در جهان هست.

پوشش برق در ایران در روستاهای بالای 20 خانوار 99/99 درصد است.

یونسکو ایران را از نظر جاذبه های طبیعی بین 5 و از نظر جاذبه های تاریخی و فرهنگی بین 10 کشور برتر جهان قرار داده است.

رتبه 12 بزرگترین تولیدکننده خودرو در جهان.

سومین کشور سد ساز جهان.

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایران 15 تولید کننده برق در جهان هست.

جزوشونه یا 15 مین هست؟؟؟؟ این واقعا عالی هست.... شنیدم که زمان شاه، حتی نمیتونسته که کشور رو روشن نیگر داره و کارخونه ها صبح تا شب برقشون قطع میشده!! در حالی که الان ما این همه خونه و روستای برق دار داریم و باز اکثرا مشکلی نیست....

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
جزوشونه یا 15 مین هست؟؟؟؟ این واقعا عالی هست.... شنیدم که زمان شاه، حتی نمیتونسته که کشور رو روشن نیگر داره و کارخونه ها صبح تا شب برقشون قطع میشده!! در حالی که الان ما این همه خونه و روستای برق دار داریم و باز اکثرا مشکلی نیست....
رتبه پانزدهمه، در خاورمیانه هم بزرگترین تولید کننده برق هست. تولید ما از همه کشورهای منطقه و همسایمون بیشتره.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
راه به راه سد می زنن مگه یه بخشیش برای تولید همین برق نیست؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
راه به راه سد می زنن مگه یه بخشیش برای تولید همین برق نیست؟
همونطور که اشاره کردید بخش از اون برای تولید برق هست. یعنی همه سدهای ما شامل نیروگاه برق آبی نیستن.

ظرفیت تولید نیروگاههای برق آبی ما حدود 10 هزار مگاوات ساعت هست که چیزی حدود 15 درصد کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی در ایران هست.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونطور که اشاره کردید بخش از اون برای تولید برق هست. یعنی همه سدهای ما شامل نیروگاه برق آبی نیستن.

ظرفیت تولید نیروگاههای برق آبی ما حدود 10 هزار مگاوات ساعت هست که چیزی حدود 15 درصد کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی در ایران هست.
:surprised:چه کم

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله تولید برق ما در حد قابل توجهی وابسته به سوخت های فسیلی هست.

سوال مبتدی هستش، ولی ایا ما از انرژی هسته‌ای برایتولید برق هم استفاده میکنیم؟! یعنی نیروگاهی داریم که الان این کارو انجام بده و مقدار قابل توجهی برق تولید کنه؟؟

راستی، تولید برق با استفاده دم و دستگاه های دیگه، مثلا از طریق انرژی باید و خورشید، در شهرهای همیشه بادی و همیشه گرم، چقد هزینه بره و چقد کارامد؟؟ تولید انچنانی میتونن داشته باشن؟

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر می کنم در بخش خانگی استفاده از منابع طبیعی انرژی به صرفه باشه... فقط باید تو بخش ساختمان سازی جا بیفته این مساله.... بخصوص انبوه سازی و برج سازی

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
سوال مبتدی هستش، ولی ایا ما از انرژی هسته‌ای برایتولید برق هم استفاده میکنیم؟! یعنی نیروگاهی داریم که الان این کارو انجام بده و مقدار قابل توجهی برق تولید کنه؟؟

راستی، تولید برق با استفاده دم و دستگاه های دیگه، مثلا از طریق انرژی باید و خورشید، در شهرهای همیشه بادی و همیشه گرم، چقد هزینه بره و چقد کارامد؟؟ تولید انچنانی میتونن داشته باشن؟
الان ما فقط نیروگاه هسته ای بوشهر رو داریم. اگه به امضا من دقت کرده باشید این نیروگاه وارد مدار شده و داره مراحل آزمایشی خودش رو طی میکنه. و تا چند ماه با تمام ظرفیت وارد مدار میشه. ولی در کل این نیروگاه حدودا 1/60 ظرفیت کل نیروگاههای نصب شده کشور رو شامل میشه.

یه مشکلی که انرژی های تجدید پذیر دارن اینه که درصد اطمینان اونها نسبت به انژی های دیگه کمتره. میتونه شرایطشون فرق کنه. امتیازی که سوخت های دیگه دارن اینه که هزینه راه اندازیشون کمتره. در کل این به سیاست کشورها بستگی داره. در حال حاضر ایران داره روی این منابع کار میکنه ولی برای اینکه درصدشون چشمگیر بشه سالها زمان نیاز داره.

رهاپرتو

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسیییییییییییییییییی
واقعا جالب بود و چیزایی بود که عمرا میدونستیما
مرسی

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
تکراری .......:surprised:

شما برو نمونه‌ی این تاپیک رو بیار.... پستی بیار که تو تمام اینترنت، دو تا از این بند ها رو پشت سر هم گذاشته باشه!!!!
چرا چرت میگی عمو؟! دونه دونه خودم ساعت 2 صبح نشستم اینا رو ترجمه کردم با منبعش گذاشتم!! شما میگی تکراری؟!

بالا