چگونگی کنترل Uplift در safe12

پسرشرقی

عضو جدید
با سلام میخواستم بدونم از جمیع دوستان مهندس کسی میتونه کمک کنه که چطور میشه uplift رو در safe 12 کنترل کرد؟؟با تشکر:)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با سلام میخواستم بدونم از جمیع دوستان مهندس کسی میتونه کمک کنه که چطور میشه uplift رو در safe 12 کنترل کرد؟؟با تشکر:)

سلام
کنترل آپلیفت در safe نیست درetabs انجم میشه
و بیشتر در سازه های فولادی برای ستونهایی که در دهانه بادبندی هستند مطرح هستند
چود در دهانه بادبندی نیروی زلزله بیشتر اثر میکند و Fz باعث میشه ستونهای کنار بادبند به طرف بالا کشیده بشن
برای رفعش بهتره بادبند در دهانه ای بزرگتر قرار بگیره
در safe شما باید فشار خاک رو کنترل کنید که از حد مجازش بیشتر نشه
از منوی display>show reactions forces
البته بعد از آنالیز

reza2011

عضو جدید
در تكميل فرمايشات دوست عزيزم رسول جان بايد بگم كه در يك قاب هر چقدر مهاربند در داخل دهانه هاي داخلي به جاي دهانه هاي خارجي قرار داده شود احتمال وقوع UPLIFT در داخل ستون بسيار كم خواهد شد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تكميل فرمايشات دوست عزيزم رسول جان بايد بگم كه در يك قاب هر چقدر مهاربند در داخل دهانه هاي داخلي به جاي دهانه هاي خارجي قرار داده شود احتمال وقوع UPLIFT در داخل ستون بسيار كم خواهد شد .
سلام
بادبند اگه در دهانه خارجی باشه دچار UPLIFT بیشتری میشه ولی بیشتر کارایی داره،به عبارتی بیشتر میتونه نیرو رو جذب کنه.
در ضمن اگه از یه مقداری(دقیق یادم نیست مقدارش)کمتر باشه میشه نادیده گرفته بشه و نیازی به اعمال تغییرات در سازه نیست.
موفق باشید

reza2011

عضو جدید
سلام
بادبند اگه در دهانه خارجی باشه دچار UPLIFT بیشتری میشه ولی بیشتر کارایی داره،به عبارتی بیشتر میتونه نیرو رو جذب کنه.
در ضمن اگه از یه مقداری(دقیق یادم نیست مقدارش)کمتر باشه میشه نادیده گرفته بشه و نیازی به اعمال تغییرات در سازه نیست.
موفق باشید

خب منم همينو گفتم امير عزيز : خوب دقت كن ::D

مهاربند در دهانه داخلي قرار داده بشه تا آپليفت كمتر بشه = مهاربند در دهانه خارجي باشه باعث بيشتر شدن آپليفت ميشه

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب منم همينو گفتم امير عزيز : خوب دقت كن ::D

مهاربند در دهانه داخلي قرار داده بشه تا آپليفت كمتر بشه = مهاربند در دهانه خارجي باشه باعث بيشتر شدن آپليفت ميشه
از این لحاظ اره
ولی منظورم اینه که در دهانه خارجی قرار بدن(هر چند مقدار اپلیفت بیشتر میشه)و در عوض بهتر جواب میده
ولی دوستمون یادش باشه که اگه در زوایای قاب(طرفین-به عبارتی 4گوش سازه) قرار بده بیشترین مقدار اپلیفت حاصل میشه.

reza2011

عضو جدید
از این لحاظ اره
ولی منظورم اینه که در دهانه خارجی قرار بدن(هر چند مقدار اپلیفت بیشتر میشه)و در عوض بهتر جواب میده
ولی دوستمون یادش باشه که اگه در زوایای قاب(طرفین-به عبارتی 4گوش سازه) قرار بده بیشترین مقدار اپلیفت حاصل میشه.

بيشتر توضيح بده امير جان .. چرا كارايي اش بيشتره اگه مهاربند در دهانه خارجي باشه و سبب آپليفت هم بشه ؟؟؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
بيشتر توضيح بده امير جان .. چرا كارايي اش بيشتره اگه مهاربند در دهانه خارجي باشه و سبب آپليفت هم بشه ؟؟؟
سلام
کارایی بیشتره چون اگه در دهانه خارجی باشه فاصله مرکز جرم سازه تا بیرونی ترین بعد سازه بیشتر میشه به عبارتی طول بازو بیشتر میشه و طول بیشتر بازو باعث جذب نیروی بیشتر و کارایی بیشتر سازه میشه.
نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه
راستی ببخش که دیر جواب دادم(نبودم چند روز)

reza2011

عضو جدید
سلام
کارایی بیشتره چون اگه در دهانه خارجی باشه فاصله مرکز جرم سازه تا بیرونی ترین بعد سازه بیشتر میشه به عبارتی طول بازو بیشتر میشه و طول بیشتر بازو باعث جذب نیروی بیشتر و کارایی بیشتر سازه میشه.
نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه
راستی ببخش که دیر جواب دادم(نبودم چند روز)

ميدونم چي ميگي .. اون كه درسته .. من منظورم خارجي ترين دهانه بود در يك قاب ... يعني يك قاب رو در نظر بگيري بايد مهاربند در دهانه هاي داخلي تر باشه تا آپليفت ستون كمتر بشه . من منظورم در چند قاب نبود .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميدونم چي ميگي .. اون كه درسته .. من منظورم خارجي ترين دهانه بود در يك قاب ... يعني يك قاب رو در نظر بگيري بايد مهاربند در دهانه هاي داخلي تر باشه تا آپليفت ستون كمتر بشه . من منظورم در چند قاب نبود .
منظورت اینه:اگه یه قاب رو دو بعدی در نظر بگیرم،دهانه های کناریش(طرفین)؟

reza2011

عضو جدید
منظورت اینه:اگه یه قاب رو دو بعدی در نظر بگیرم،دهانه های کناریش(طرفین)؟

آره عزيزم يعني قاب رو در صفحه فرض كني نه در فضا ... توي يك قاب دهانه مياني داريم و دهانه كناري ... براي كم شدن آپليفت بايد مهاربند رو در دهانه هاي مياني قرار بديم و البته هر چقدر هم دورتر باشه از مركز سختي بهتره ...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره عزيزم يعني قاب رو در صفحه فرض كني نه در فضا ... توي يك قاب دهانه مياني داريم و دهانه كناري ... براي كم شدن آپليفت بايد مهاربند رو در دهانه هاي مياني قرار بديم و البته هر چقدر هم دورتر باشه از مركز سختي بهتره ...
بله درسته
ما تا الان (پستهای قبل)سازه رو 3بعدی و همه قابها رو در نظر گرفتیم
در یه قاب اگه بادبند در دهانه های میانی قرار بگیره آپليفت کمتره میشه و هرچی به طرفین بریم بیشتر میشه
بحرانی ترین حالت هم موقعیه که در دو راستا ،در دهانه های خارجی که به هم میرسن بادبند داشته باشیم،در این حالت به ستون مشترک در هر دو قاب بیشترین مقدار آپليفت وارد میشه.

بالا