چگونگی وارد کردن نقشه اتوکد به داخل اسکچاپ

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
با توجه به اینکه این مساله سئوال بسیاری از دوستانه به نظر میرسه یه تاپیک مستقل لازمه
اولا حتما هنگام ایمپورت کردن به گزینه Option دقت کنید. نکاتش رو اینجا میگم و تو پست بعدی مواردی که اگه درست وارد نکرده باشید رو عرض میکنم.
اگر Option رو ندارید، اسکچاپتون پرو نیست یا درست کرک نشده.
پس از زدن Option تنظیمات در اختیار شما قرار میگیره که 2 بخش اصلی داره
Geometry
Scale
در بخش Geometry، گزینه Merge Coplanar Faces باعث میشه اگه فایل اتو کد سه بعدی هستش صفحات صافش به صورت مثلث بندی وارد نشن بلکه متصل به هم وارد بشن
Orient faces consistently هم جهت صفحات رو یکدست میکنه، که برخی پشت و برخی رو نباشن...
هر دو گزینه واسه زمانیه که شما دارید فایل سه بعدی از اتوکد وارد میکنید، لذا اگه فایلتون 2 بعدیه لازم نیست.
اما در بخش Units، اولین گزینه Scale هستش، که لازمه واحدش رو همونی بگذارید که تو کد ترسیمتونو بر اساسش انجام دادید. مثلا اگر در کد 1 واحدتون 1 متر بوده اینجا هم میگذارید متر و اگه 100 واحدتون یک متر بوده (یعنی بر اساس سانتی متر ترسیم کردید) اینجا هم بگذارید سانتی متر
.و گزینه بعدی Preserve.... هم فایلتون رو در همون فاصله از مبدا مختصات میگذاره که توی کد ترسیم کردید
اگه واقعا لزوم نداره به شدت توصیه میکنم که غیر فعالش کنید
***************اما نکته مهم:
اگر شما ترسیمی یا شیئی در اسکچاپ داشته باشید، حتی یک خط در اونصورت اسکچاپ فایل ورودی رو به صورت Component وارد میکنه به دو جهت
یک اینکه به ترسیمات موجود نچسبه
دوم اینکه اگر تیپ طبقات باشه با ویرایش یکیش، همشون ویرایش بشن
لذا در اینصورت حتما برای ویرایشش روش راست کلیک کنید و گزینه Edit Component رو انتخاب کنید که با حفظ کامپوننت بودنش ویرایشش کنید.

پیوست ها

• dwg-option.jpg
    dwg-option.jpg
    67.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
اما گاها اشتباهی و با مقیاس نادرست وارد کردید، حالا چیکار کینم که واحدمون درست بشه:
اگر کامپوننته:
Edit component رو از منوی راست کلیک انتخاب کنید و ازینجا دو مسیر دارید:
1 با Scale اندازش رو درست کنید
2- با متر به اینشکل درستش کنید که اون اندازه ای رو که توی کد میدونید چقدره رو اندازه بگیرید (اگر به جای اندازه گیری، داره خط راهنما میکشه، کلید Ctrl رو یه بار فشار بدید تا علامت "+" از کنار ابزار متر حذف بشه) و بی توجه به اینکه اسکچاپ اون رو چقدر نشون میده ، اندازه صحیح رو تایپ و اینتر رو بزنید
درینصورت اسکچاپ سئوالی مبنی بر تغییر اندازه از شما میپرسه، که بهش جواب بدید تا درست بشه
اگر کامپوننتم نیست، مثل بالا فقط گام Edit Component حذف میشه

پیوست ها

• rescale.jpg
    rescale.jpg
    52.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mr623122

عضو جدید
سلام اگه دو بعدی باشه چطوری سه بعدیش کنم
یعنی دیواراش face نیست چطوری face کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

afsaneh keshavar

عضو جدید
با سلام
ممنون از توضیحات خوبتون
فکر میکنم اسکیچاپ من درست کرک نشده یا ....
حالا چیکار باید بکنم!! ؟؟؟!!
ممنون

eshghe_2p

عضو جدید
سلام
اگر یک پلان دو بعدی رو که در اسکچاپ آوردیم بخواهیم سه بعدی کنیم چه کار باید بکنیم؟
مثلا اگر یک پلان بزرگ باشه و بخواهیم دونه دونه رو خطوطش بکشیم خب کلی وقت میگیره
آیا راه بهتری یا پلاگین خاصی وجود داره که اینکارو برامون انجام بده؟

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اگه بخوایم پلان دوبعدی تو cadبکشیم بعد تو اسکچاپ سه بعدی بکنیم چه کارهایی باید انجام بدیم؟

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
سلام
اگه بخوایم پلان دوبعدی تو cadبکشیم بعد تو اسکچاپ سه بعدی بکنیم چه کارهایی باید انجام بدیم؟
سلام کار خاصی نیست ، تو پست اول توضیح داده شده ...اول ایمپورت رو می زنیم ، فایل رو انتخاب می کنیم ،‌قبل از باز کردن فایل به تنظیمات پست اول توجه می کنیم و در نهایت open می کنیم . با ابزار پوش پول به صفحه های ایجاد شده حجم می دیدم.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کار خاصی نیست ، تو پست اول توضیح داده شده ...اول ایمپورت رو می زنیم ، فایل رو انتخاب می کنیم ،‌قبل از باز کردن فایل به تنظیمات پست اول توجه می کنیم و در نهایت open می کنیم . با ابزار پوش پول به صفحه های ایجاد شده حجم می دیدم.

دوست عزیز فایل کد وارد اسکچاپ کردم حالا چطور حجم بش بدم؟

آخرین ویرایش:

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
دوست عزیز فایل کد وارد اسکچاپ کردم حالا چطور حجم بش بدم؟
سلام
مثلا اگه یه مستطیل رو وارد کردین و حالا می خواین یه صفحه مستطیلی تشکیل بشه با line روی یک ضلع یا با ابزاری مثل rec دورش رو خط بکشید ... بدترین حالت اینه که با لاین خط بکشید و صفحه ای تشکیل نشه و خب باید یه ضلع دیگه رو امتحان کنید و بهترین حالت اینه که با تشکیل صفحه اون مستطیل یکسری از شکل های دور و اطراف هم صفحه هاشون تشکیل بشه ؛ که هر دو حالت زیاد پیش میاد ... برای جلو گیری از پوش پول شدن صفحه های نامربوط باید هم تکنیک رو روی خطوط ضخیم هم پیاده کنید تا نازک بشن و با بقیه صفحه ها حجم نگیرن ؛ من تا حالا راه حل دیگه ای ندیدم ؛ البته در مورد اون خطوط ضخیم فک میکنم اگه تو کد جوری طراحی کنید که خط ها روی هم نیفتن این مشکل پیش نیاد ... . موقع ایمپورت نباید ورژن فایل کد از ورژن اسکچاپ بالاتر باشه .

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.من فایل کدو وارد اسکچاپ کردم حالا میخوام حجم بش بدم.میشه راهنمایی کنید؟

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من توی کد با واحد متر ترسیم کردم و هنگام import تنظیمات option را روی متر گذاشتم.وسوال من اینجاس چرا پلان من تو اسکچاپ بیش از حد کوچیک شده؟مقیاسش درسته ولی خیلی ریز شده.خواهشا راهنمایی کنید.

9516230

عضو جدید
سلام.منم مشکل دوستان رو دارم.
پلانم خطهای زیادی داره و بیشترشون هم منحنی هستن.
توی اسکتچاپ حتما باید دونه دونه خط هامو بکشم.؟؟
راه اسونتری نداره///؟؟؟

سحرصابری2

عضو جدید
00

00

سلام.منم مشکل دوستان رو دارم.
پلانم خطهای زیادی داره و بیشترشون هم منحنی هستن.
توی اسکتچاپ حتما باید دونه دونه خط هامو بکشم.؟؟
راه اسونتری نداره///؟؟؟

1-از منوی فایل گزینه ایمپورت رو بزنید
2-در قسمت نوع فایل،میتونید dwg یا dxf رو انتخاب کنید
3-در قسمت option از همون بخش اکسپورت شما باید در قسمت scale ، فرمت ورودیتونو مشخص کنید .من با meter کار میکنم ،شما با همون مقیاسی که کارتونو تو کد زدین وارد کنید
4- حالا که فایل رو اوردین تو اسکچ باید خطوط کد رو برای اسکچ تعریف کنید تا بتونه با خطوط ، براتون صفحه بسازه.
برای اینکار میتونید برای بستن هر فضایی به صورت رندم یکی از خطوط رو در نطر بگیرید و روش دوباره خط بکشید ،خواهید دید که نرم افزار صفحه رو براتون میبنده.
اینکارو تا صفحه شدن تمام خطوط انجام بدید
نکته مهم:
وجود هر گونه نقطه یا خط اضافی (هر چند اینقدر کوچک باشه که قابل دید نباشه مانع بستن صفحه میشه)پس شرط راحتیه کار،تمیز کار کردن تو کده.البته قبل از ورود به اسکچ بهتره تو کد تمام ابجکت ها یا علائم اضافی مثل هچ ها ،در و پنجره ها و .... رو پاک کنید.
5- حال اگر فضایی قوسی شکل یا خطوط اینچنینی دارین میتونید با کشیدن یک خط به طوری که از روی 2 تا از خطوط اون فضا بگذره ،اون فضا رو ببندید.
مثلا دایره ای تو کار دارید،باید خطی بکشید که از 2 تا نقطه دایره تونو قطع کنه.بعد از صفحه شدن با پاک کن ،خط اضافی رو پاک کنید.

9516230

عضو جدید
ممنون که جواب دادین
این کارم کردم.
اما نشد.حتما بابد روی کل خطهامو با لاین بکشم تا تبدیل به سطح بشه.
پلاگین خاصی وجود اره که از اون طریق بتونم کارکنم؟؟

سحرصابری2

عضو جدید
ممنون که جواب دادین
این کارم کردم.
اما نشد.حتما بابد روی کل خطهامو با لاین بکشم تا تبدیل به سطح بشه.
پلاگین خاصی وجود اره که از اون طریق بتونم کارکنم؟؟

خواهش میکنم...من خودم پلان کدی رو میبرم تو مکس اگه مطمئن باشم خطوطم بسته است باshell و extrudeبه اون بُعد و ضخامت میدم.اگه مطمئن نیستم خطوطی که تو کد کار کردم بسته است یا تو کد درستش میکنم یا تو مکس با lineاطرافش رو یه بار دیگه ترسیم میکنم و shellوextrud میدم.

....زیاد با اسکچاپ کار نکردم ک مشکلاتش رو بدونم...

اساتید لطفا به دوستمون راهنمایی کنید.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان من توی کد با واحد متر ترسیم کردم و هنگام import تنظیمات option را روی متر گذاشتم.وسوال من اینجاس چرا پلان من تو اسکچاپ بیش از حد کوچیک شده؟مقیاسش درسته ولی خیلی ریز شده.خواهشا راهنمایی کنید.

AutoCAD < to > SketchUp

ارسال فایل از اتوکد به اسکیچاپ
با سلام .....

نحوه تنظیم اسکیچاپ در جهت دریافت نقشه اتوکد بدون تغییر مقیاس به شکل تصویر زیر عمل نمایید....

روی گزینه import انتخاب نوع فایل در قسمت file of type > انتخاب فرمت dwg یا dxf حال روی گزینه option رفته و در قسمت units گزینه meters یا واحد دلخواه را انتخاب می نماییم .بدرود.

منبع : [ وبلاگ تخصصی راهدار ] rahdar.blog.ir

a.rahmani?

عضو جدید
سلام
اگر یک پلان دو بعدی رو که در اسکچاپ آوردیم بخواهیم سه بعدی کنیم چه کار باید بکنیم؟
مثلا اگر یک پلان بزرگ باشه و بخواهیم دونه دونه رو خطوطش بکشیم خب کلی وقت میگیره
آیا راه بهتری یا پلاگین خاصی وجود داره که اینکارو برامون انجام بده؟
سلام دوستان این سوال منم هست آیا کسی میتونه راهنمایی کنه

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
این سوال 7،8 بار پرسیده شد تو این تاپیک کسی راه حلی داره؟
سلام
اگه پلانتون توی اتوکد باندری شده باشه با پلاگین make face میتونید صفحه تشکیل بدید ... .;)
این پلاگین رو تو پوشه ی تولز کپی کنید و بعد تو اسکچاپ پلان باندری شده رو ایمپورت کنید و اگه خطوط گروپ بودن حتما اکسپلود کنید ، تمام خطوط رو انتخاب کنید و از تب تولز میک فیس رو بزنید ... .

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
AutoCAD < to > SketchUp

ارسال فایل از اتوکد به اسکیچاپ
با سلام .....

نحوه تنظیم اسکیچاپ در جهت دریافت نقشه اتوکد بدون تغییر مقیاس به شکل تصویر زیر عمل نمایید....

روی گزینه import انتخاب نوع فایل در قسمت file of type > انتخاب فرمت dwg یا dxf حال روی گزینه option رفته و در قسمت units گزینه meters یا واحد دلخواه را انتخاب می نماییم .بدرود.

منبع : [ وبلاگ تخصصی راهدار ] rahdar.blog.ir

این سوال 7،8 بار پرسیده شد تو این تاپیک کسی راه حلی داره؟

ارسال مجدد تصویر ......... جهت وارد کردن فایل از اتوکد به اسکیچاپ

cad.jpg

بالا