چگونه نوار شاخص پیشرفت برنامه، به طراحی UX کمک می کند؟

sorooshpardaz

New member
بارها در مقالات مختلف طراحی و بهینه سایت در مورد اهمیت بارگذاری سریع وب سایت یا برنامه ها در موبایل صحبت کرده ایم، یکی از مواردی که کاربران از آن متنفرند صبر کردن برای بارگذاری یک سایت است اگر کاربر برای ورود به سایت شما زمانی معطل بماند، به زودی خسته می شود و سایت را برای همیشه ترک می کند. گرچه تکنیک های مختلفی مثل بهینه سازی عکس ها و تصاویر برای افزایش سرعت وب سایت وجود دارد اما ناچارا برای برخی برنامه ها کاربر میبایست کمی صبر کند

در ابتدای متن گفتیم کاربران از صبر کردن متنفرند اما اینکه برخی برنامه ها خواه، ناخواه زمانی را برای بارگذاری نیاز دارند کمی تناقض ایجاد می کند. راهکار برطرف کردن این تناقض چیست؟
چگونه میان عدم صبر کاربر و سرعت بارگذاری برنامه تعادل ایجاد کنیم و کاربر را تا پایان بارگذاری با برنامه همراه کنیم؟

حین بارگذاری سایت یا برنامه می بایست کاربر نمودار یا چیزی را ببیند که از طریق آن متوجه شود برنامه در حال پیشرفت است.برای اینکار می توانیم از یک سری المان و انیمیشن در صفحه استفاده کنیم تا از طرق آنها کاربر را تشویق به صبوری کنیم.
این المان ها دو حسن دارند:
- یکی اینکه کاربر متوجه می شود برنامه به درستی کار می کند و به زودی شروع می شود.
- دیگری اینکه کمک میکند کاربر خیلی زود خسته نشود و گذر زمان را کمتر حس کند.
پیشنهاد می شود از این المان ها برای برنامه هایی که بارگذاری آنها بیشتر از یک ثانیه طول می کشد استفاده کنید.برای برنامه هایی که زودتر از این زمان بارگذاری می شوند استفاده از انیمیشن و نوار بار، ممکن است اثر معکوس داشته باشد.
این المان ها انواع مختلفی دارند که براساس سلیقه شخصی و نوع برنامه می توان از هرکدام استفاده کرد:
[h=3]نوارهای افقی[/h] این نوار ها دو نوع دارند دو دسته مشخص و نامشخص دارند:
1.مشخص
نوار بارهای مشخص مقدار پیشرفت برنامه را با پر شدن نوار نشان می دهند و به این ترتیب کاربر متوجه می شود چه میزان باید منتظر بماند.

2.نامشخص
اما در این دسته مشخص نمی شود کاربر چقدر منتظر می ماند و فقط از کاربر می خواهد تا پایان یافتن یک سری عملیات صبر کند.

منبع:سروش پرداز|سئو و بهینه سازی سایت
 
بالا