چگونه دکترا قبول (شویم/شدید) ؟؟؟

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام ... امیدوارم که حالتون خوب باشه و سلامت و موفق باشید...

از اسم تاپیک هدف تاپیک هم مشخصه .....

چگونه دکترا قبول شویم ؟؟؟
از دوستان عزیزم هرکسی در مقطع دکترا داره تحصیل میکنه بیاد بگه به ما چطوری و چگونه قبول شده ...

برای قبول شدن در آزمون دکترا باید حداقل هایی داشته باشیم .....
در ضمن باید حداکثر هایی رو هم اشته باشیم .....

اما چگونه میشود درآزمون دکترا و مصاحبه های آن ها قبول شد ...

چه چیزهایی و چقدر در قبولی آزمون ملاک هستند .... سابقه تدریس ؟ تالیف کتاب ؟ مقالات ؟ درس خواندن تا سر حد اغما !؟

باید چیکار کرد که دکترا قبول شد ؟؟

در ضمن کسانی که دکترا قبول شدند در خیلی از مواقع از کسانی که قبول نشده اند سوادشان پایین تر است ! چرا ؟

مثلا ... استاد داشتم فوق لیسانسه ... اون قدیما .... از هرچی دکترا بود سوادش بیشتر بود ... اما در آزمون دکترا قبول نمیشد ! کسی بود که دانشجوهاش دکترا قبول شده بودند به پشتوانه ایشون اما ... خودش تا الان که نشده ... البته ملاک ایشون فقط سراری بود نه دانشگاه آزاد ....

حالا ممنون میشم هرچی اطلاعات و فوت و فن ریز در این زمینه میدونین ما رو محروم نکنین ....

چون من دیدم رتبه 3 علوم تحقیقات قبول نشده ... اما رتبه 7 قبول شده ! چرا ؟

جریان مال سال 84 بود ....

این شما و این تاپیک و این هم ما که از شما ممنونیم....

بفرمایید : :gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
قبولی دکترا بسیار راحته، البته من دکتر هستم، البته بگم، تو فامیل بهم میگن دکتر علفی..................! هنوز ارشدم نرفتم.....خوش به حالت به فکر دکترا هستی،

"Pejman"

قبولی دکترا بسیار راحته، البته من دکتر هستم، البته بگم، تو فامیل بهم میگن دکتر علفی..................! هنوز ارشدم نرفتم.....خوش به حالت به فکر دکترا هستی،

:w15: بله .... خوشوقتم ! همچنین .... :D

ببین کمتر از 2 ماه دیگه خودتم قبول میشی ... پس این تاپیک هم بدردت میخوره .... ;)

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام//
پدر آدم در میاد//
اول تعداد مقاله مهمه//نه همایش ها//همشون آبکی و دلخوش کنن//
هروقت تونستید علمی پژوهشی داخلی بگیرید مهمه//
isi هم راحته بنظرم//
بعد بشین بخون درسته تا سر حد مرگ//
اونی که رتبه 1 داشت نمرش تو برگه یکم بیشتر بوده//واین 50 درصد امتازه//
مابقی تو مصاحبه//که مقالات بدرد آدم میخوره//
سوالها تشریحیه//و رقابت میلیمتری//
تازه معلوم نیس حال تصحیح کننده چطور باشه//
پس اونی که مثلا رته 17 شد شاید تو مصاحبه با توجه به امتیازش رتبش میاد به 3//
پس دلیل نمیشه که سوادش کمتر باشه//چون 3 نیمروز امتحانه تشریحیشه فقط//
شانسم دخیله///
اونهایی که خارج دکترا میگیرن اکثرشون نسبت به داخلیها کم میارن//
فقط انگلیسی قوی میشن///
بعدشم مطمئنم سواد اون دکترا بطور جمع بیشتر از فوق لیسانسه هست//
شاید موردی کم بیاره///
ولی کسی که میخواد قبول شه باید دست از همه چی بکشه///
من 5 سال مدرس فنی حرفای بودم اومدم بیرون//
خیلی به آدم فشار میاد//
اون پولیهام فقط بدرد کارمندها و هیئت علمیهای قدیمی که با فوق لیسانس جذب شدن میخوره//
و بچه پولدارهای دنبال کلاس گذلشتن//
مثل حبابه جان//فایده نداره//
موفق باشید///

hirt

عضو جدید
اونهایی که خارج دکترا میگیرن اکثرشون نسبت به داخلیها کم میارن

ببخشید ولی فکر نمی کنید این حرف از یه مهندس بعید هست، یعنی می فرمایید بهترین دانشگاه ایران ( تهران تو رده بندی 1000 و خورده ای ) بهتره از 1000 دانشگاه بالاتر از اونه.
میدونید برندگان نوبل سال قبل کدوم دانشگاه هستن و پروژه دکترای چه کسانی رو بر عهده دارند؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
ببخشید ولی فکر نمی کنید این حرف از یه مهندس بعید هست، یعنی می فرمایید بهترین دانشگاه ایران ( تهران تو رده بندی 1000 و خورده ای ) بهتره از 1000 دانشگاه بالاتر از اونه.
میدونید برندگان نوبل سال قبل کدوم دانشگاه هستن و پروژه دکترای چه کسانی رو بر عهده دارند؟
نه مطمئنم///
تو ایران قویترن//منظورم به هند و مالزیو اینها بود//
من نظرمو گفتم//و به کسی کاری ندارم///
دکترا فقط ایران///

hirt

عضو جدید
منظورم به هند و مالزیو اینها بود

این اینا کین من نمی دونم، منظورتون کشور های شرق آسیاست؟

در زمینه مالزی باید بگم یه استاد معمولا پروژه چند تا استاد رو قبول می کنه و وضع افتضاح میشه.
هند رو هم نمی دونم.

کلا کشور های آسیای شرقی به فکر بالا کشیدن رتبه دانشگاه هستند! تو لیست های بهترین دانشگاه ها ببینید یه دانشگاه فنی زوریخ دور و بر 60 هست، هیچ دانشگاهی از فرانسه یا آلمان نیست، در حالی که سنگاپور و تایوان و ژاپن کلی از دانشگاه های این کشور ها پایین هستند ولی رده بندی اون بالا بالا حال می کنن واسه خودشون!

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
دکترا گرفتن تو ایران خیلی سختره.اون طرف بیشتر از اینکه محقق باشی میری یه سری از کارای از پیش تعیین شده اونا رو انجام میدی(به اصطلاح حمالی) ! آخرشم بابت مزد بهت یه مدرک دکترا میدن.شاید خیلیا با این حرف من مخالف باشن ولی متاسفانه واقعیت داره

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
با احترامی که برای نظر دوستان قائلم بگم
1-مقاله مجله مهمه
2- دانش علمی درباره رشتتون مخصوصا پایانامتون مهمه
3- اشنا بودن و چاپلوسی برای استادا مهمه(از این یکدونه ضربه خوردم)
4- رتبه هم مهمه
البته واقعا دکترا خوندن تو ایران سخته

کیجا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از دوستانی که راهنمایی کردن. کاش استقبال بیشتری از این تاپیک میشد

"Pejman"

مرسی از دوستانی که راهنمایی کردن. کاش استقبال بیشتری از این تاپیک میشد

سلام. شما الان دارید برای دکتری میخونین؟ یک کم هم شما اطلاعات بهمون بدین

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
1385504_694702790539752_441697002_n.jpg

سلام متن بالا فکر میکنم مناسب برای من و شما باشه
دوستان گفتن که رزومه و مقاله از این چیزا میخواد... من اینها را دارم ولی متاسفانه متاسفانه وقت نمیذارم بخونم و روش صحیح خواندن را هم بلد نیستم!!!!!!!!!!

به نظر من موارد زیر علاوه بر داشتن رزومه خوب و شانس مهمه
اصلا مهم نیست جزوه کجا را میخونی و... مهم سواد هست که چقدر اطلاعات داری
مورد دیگر اینکه یک کتاب خوب را باید خرید و ان را خواند بجای صد تا جزوه که از هیچکدام هم هیچی نفهمی
زبان انگیسی
مهم ترین چیز توکل توکل توکل به خدا هست.... تمام تلاشتو بکنی و نتیجه کار را به ان واگذار کنی.... مطمئنم که اگر واقعا برای هدفت تلاش کنی و زحمت بکشی به نتیجه میرسی
هدفت اگر برات ارزش داشته باشه هم همه چیز را کنار میذاری و برای رسیدن بهش تلاش میکنی

نتیجه گیری کلی
عالم بی عمل به که ماند... زنبور بی عسل.... این هم داستان منه!!!
ولی واقعا میخوام که دکتری قبول بشم!!

Hodaa37

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کسی مطلب جدیدی نداره؟
برای رشته ی شیلات. من کلا جوگیر شدم دکترا شرکت کنم اما مایه آبروریزی هستم سوادم پریده در حد لیسانس هم نیستم

roshy

عضو جدید
سلامـــــــــــــــ
چند مورد هم من بگم برمــــــــــــــ
1- مقاله های علمی پژوهشی تو نشریات داخلی و خارجی
2-مقالات آی اس آی
3-دوره های آموزشی تو رشته تخصصی خودتون و یکی بهم میگفت حتی اگه مدرک کامپیوتر هم داری سر جلسه مصاحبه ببر:biggrin:
4-مقالات تو همایش ها و کنفرانس های داخلی و خارجی
5- اگه برای کسی ترجمه ای هم انجام دادین نمونه اشو با خودتون ببرین که ببینن فعال هستین
6-تدریس تو دانشگاه معتبر یک ترم یک امتیاز و دانشگاه نا معتبر نیم امتیاز داره
7- تالیف یا ترجمه کتاب
8-طرح هایی که با استادا کار کردین
9-تو یه جلسه رایگان دکتری سنجش شرکت کردم ولی ثبت نام نکردم :biggrin: مشاورش میگفت که تو جلسه مصاحبه اگه پرسیدن شغلتون چیه بگین که مثلا یه دو واحد فلان جا درس دادم ولی دیگه درس نمیدم و... یعنی نباید شاغل باشین میگفت اساتید شما رو به شکل مقاله نگاه میکنن که براشون مقاله دربیارین!!!!!!!!!!!!!!!!! و اگه بگین خیلی فعالم و شاغلم و اینا احتمال رد شدنتون زیاده یه نمونه برامون تعریف کرد که خانمه قبول شده بود از دکتری تو مصاحبه گفته بود شاغله و اینا و ردش کردن دوباره سال بعد قبول شده بود!
10-بعد یه مورد هم گفتش که قبل مصاحبه افراد مصاحبه کننده رو بشناسین ببینید چه کتاب هایی داره مقالاتش چیه و از چی سوال میکنه و بهش مثلا بگین بله من علاقه دارم تو زمینه ای که شما کار میکنید فعالیت کنم;)
11-درباره درس خوندن هم میگفت نشسته درس بخونید و با این لامپ زرد درس بخونید لامپ های سفید افسردگی میارن! و در روز 2-4 درس بزارین برا خوندن.هر نیم ساعت ده دقیقه استراحت کنید.
12- زبان و استعداد رو بخونید.
13- برای زبان هر چی که پیدا کردین بخونید فرقی نداره.
البته من تو قسمت درس خوندن هیچکدوم اینکارا رو نکردم چون خیلی دیر شروع کردم در حد مرگ هم نمیتونم بخونم!! فوقش 5 ساعت بخونم!اونم روزی یک کتاب رو انتخاب میکنم و میخونم تا تموم بشه و بعد برم سراغ کتاب دیگه! کتاب ام هم همش پر از غلطه:cry:زبان و استعداد رو نخوندم!فقط یه کتاب خوندم خدا!همه درسام مونده:biggrin:
بعدشم به نظرم بخونی تلاشتو بکنی و توکل کنی بقیه اش دیگه به قسمتت برمیگرده و البته انشالله پارتی بازی نشه.
بعدشم به نظرم اگه زبان انگلیسی یکی اگه خوب و عالی باشه و پولم داشته باشه یا بتونه بورس بگیره بره خارج دکتری بگیره خیلی بهتره اینجا دکتری خوندن چندادن فایده ای نداره !:cry:

roshy

عضو جدید
بعد یه سوال اونایی که قبول شدن بیان بگن درصداشونو! بفهمیم چقد باید بزنیم! زبان امسال هم نمره منفی نداره ایا؟اگه نمره منفی نداشته باشه ده بی سی چل میکنم و همه رو میزنم:biggrin: کاش همش نمره منفی نداشت! :D

sourena.agri

عضو جدید
خسیسا درصداتونو بگین دیگه!:(

سلام رشی خانم ، خوبی ؟ چون میدونم زراعت امتحان میدی نمره پارسال یکی از بچه ها رو بگم :

زراعت :
زبان حدود 45 ( البته اون موقع منفی نداشت اگه شانسی هم میزدی تا 30 میرسید)
استعداد حدود 35
تخصصی 50
رتبه 4
تو مصاحبه شد 2
الان دانشگاه ما داره دکتری میخونه.

علف هرز :
زبان 45
استعداد 35
تخصصی 70
رتبه 1

از استادامون هم واسه مصاحبه پرسیدم . گفت که :

زبان تو مصاحبه میپرسن ( از معرفی خود تا پایان نامه همه رو باید انگلیسی بگی ) 8 نمره
معدلیین ( کارشناسی و ارشد ) 6 نمره
مقاله ( مهم بودنشه و تعداد و نه ضریب تاثیر بالا ) 2 الی 3 نمره
اختراع و اکتشاف و... 0.5 تا 1 نمره
کارهای مرتبط با رشته 10.5 تا 1 نمره ( مثلا خودت کشاورزی کرده باشی و یا ... )
کارای تحقیقاتی 1 نمره
رتبه داشتن علمی ، هنری و ورزشی و.... 0.5 تا 1 نمره

مجموعا از 20 است که میگفت تا حالا کسی بیش تر از 10 الی 12 نگرفته.

Hodaa37

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام رشی خانم ، خوبی ؟ چون میدونم زراعت امتحان میدی نمره پارسال یکی از بچه ها رو بگم :

زراعت :
استعداد حدود 35
تخصصی 50
رتبه 4
تو مصاحبه شد 2

علف هرز :
زبان 45
استعداد 35
تخصصی 70
رتبه 1

زبان تو مصاحبه میپرسن ( از معرفی خود تا پایان نامه همه رو باید انگلیسی بگی ) 8 نمره
کارای تحقیقاتی 1 نمره

سلامـــــــــــــــ
چند مورد هم من بگم برمــــــــــــــ
1- مقاله های علمی پژوهشی تو نشریات داخلی و خارجی
2-مقالات آی اس آی
3-دوره های آموزشی تو رشته تخصصی خودتون و یکی بهم میگفت حتی اگه مدرک کامپیوتر هم داری سر جلسه مصاحبه ببر:biggrin:
4-مقالات تو همایش ها و کنفرانس های داخلی و خارجی
5- اگه برای کسی ترجمه ای هم انجام دادین نمونه اشو با خودتون ببرین که ببینن فعال هستین
6-تدریس تو دانشگاه معتبر یک ترم یک امتیاز و دانشگاه نا معتبر نیم امتیاز داره
7- تالیف یا ترجمه کتاب
8-طرح هایی که با استادا کار کردین
9-تو یه جلسه رایگان دکتری سنجش شرکت کردم ولی ثبت نام نکردم :biggrin: مشاورش میگفت که تو جلسه مصاحبه اگه پرسیدن شغلتون چیه بگین که مثلا یه دو واحد فلان جا درس دادم ولی دیگه درس نمیدم و... یعنی نباید شاغل باشین میگفت اساتید شما رو به شکل مقاله نگاه میکنن که براشون مقاله دربیارین!!!!!!!!!!!!!!!!! و اگه بگین خیلی فعالم و شاغلم و اینا احتمال رد شدنتون زیاده یه نمونه برامون تعریف کرد که خانمه قبول شده بود از دکتری تو مصاحبه گفته بود شاغله و اینا و ردش کردن دوباره سال بعد قبول شده بود!
10-بعد یه مورد هم گفتش که قبل مصاحبه افراد مصاحبه کننده رو بشناسین ببینید چه کتاب هایی داره مقالاتش چیه و از چی سوال میکنه و بهش مثلا بگین بله من علاقه دارم تو زمینه ای که شما کار میکنید فعالیت کنم;)
11-درباره درس خوندن هم میگفت نشسته درس بخونید و با این لامپ زرد درس بخونید لامپ های سفید افسردگی میارن! و در روز 2-4 درس بزارین برا خوندن.هر نیم ساعت ده دقیقه استراحت کنید.
12- زبان و استعداد رو بخونید.
13- برای زبان هر چی که پیدا کردین بخونید فرقی نداره.
البته من تو قسمت درس خوندن هیچکدوم اینکارا رو نکردم چون خیلی دیر شروع کردم در حد مرگ هم نمیتونم بخونم!! فوقش 5 ساعت بخونم!اونم روزی یک کتاب رو انتخاب میکنم و میخونم تا تموم بشه و بعد برم سراغ کتاب دیگه! کتاب ام هم همش پر از غلطه:cry:زبان و استعداد رو نخوندم!فقط یه کتاب خوندم خدا!همه درسام مونده:biggrin:
بعدشم به نظرم بخونی تلاشتو بکنی و توکل کنی بقیه اش دیگه به قسمتت برمیگرده و البته انشالله پارتی بازی نشه.
بعدشم به نظرم اگه زبان انگلیسی یکی اگه خوب و عالی باشه و پولم داشته باشه یا بتونه بورس بگیره بره خارج دکتری بگیره خیلی بهتره اینجا دکتری خوندن چندادن فایده ای نداره !:cry:
انقدر خوبه مفصل مینویسی :gol:

roshy

عضو جدید

زراعت :
استعداد حدود 35
تخصصی 50
رتبه 4
تو مصاحبه شد 2

علف هرز :
زبان 45
استعداد 35
تخصصی 70
رتبه 1

کارای تحقیقاتی 1 نمره

سلام دستت درد نکنه مرسی ولی فکر کنم سال بعد با هم رقیب بشیم:biggrin:امسال هیچی نخوندم فقط اون کتاب جهش خوندم اونم بدون تست خیلی چرت بود اعصابم خورد شد خیلی غلط داشت!!! دیگه وقت هم ندارم مجبورم بشینم فقط تست بخونم تا موقع امتحان برا همین احتمال میدم با هم سال بعد رقیب بشیم!:biggrin:اون جزوه ها رو هم نخوندم ابجیم میگه اینا رو دکور خریدی برا چی گفتم عیب نداره سال بعد میخونم!:cry::biggrin:

roshy

عضو جدید

فکر نکنم از بیست باشه؟ شنیدم نمره مصاحبه از 100 محاسبه میشه.پارسال هم تاثیر مصاحبه 50 درصد بود و امسال 70 درصد تاثیر داره.
کارای تحقیقاتی 1 نمره

مجموعا از 20 است که میگفت تا حالا کسی بیش تر از 10 الی 12 نگرفته.[/QUOTE]

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز

فکر نکنم از بیست باشه؟ شنیدم نمره مصاحبه از 100 محاسبه میشه.پارسال هم تاثیر مصاحبه 50 درصد بود و امسال 70 درصد تاثیر داره.
کارای تحقیقاتی 1 نمره

[/QUOTE]

برای زبان ممکنه ی مقاله بذارن جلوت بگن بلند بخون و ترجمه کن دیدم که میگم.......................
اما در اصل ی چیزای دیگه در قبول شدن تاثیر گذار تره

roshy

عضو جدید
سلام به همه سلام به اونایی که کنکور دادن:D وسلام به بقیه میگم بچه های رشته دکترای زراعت-فیزیولوژی گیاهی سوالا چطور بود؟ بدوین بیاین توضیح بدین؟;)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام به همه سلام به اونایی که کنکور دادن:D وسلام به بقیه میگم بچه های رشته دکترای زراعت-فیزیولوژی گیاهی سوالا چطور بود؟ بدوین بیاین توضیح بدین؟;)
زبانش خیلی سخت بید! البته من اصلا به زبان نرسیدم! وقتم سر استعداد تحصیلی حروم شد! ولی سوالای استعدادش خوب بود، میشد حلش کرد فقط وقتگیر بود لامصب!!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سخت نگیر..پشتکار داشته باش قبولی.... کاسه چه کنم چه کنم دستت بگیری بله قبول نمیشی.. اگه اعتماد به نفس داری .. تا ارشد اومدی دکتراشم با تلاش بیشتر میگیری..
اعتماد به نفس داشته باش/
:cool:

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ثپت نام کردم ولی امتحانش و ندادم ..روحیشو نداشتم واقعیتش برم برا امتحان کنکور ... برام هم مهم نیست واقعیتش این همه درس خوندیم به کجا رسیدیم که دیگه دکترا هم بریم ... ول کن بابا

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم وقت کم آوردم تا امدم استعداد تحصیلی را جواب بدم وقت تمام شد و نرسیدم زبان جواب بدم....
شما از ظرفیت ها اطلاع ندارید؟

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم وقت کم آوردم تا امدم استعداد تحصیلی را جواب بدم وقت تمام شد و نرسیدم زبان جواب بدم....
شما از ظرفیت ها اطلاع ندارید؟

تا انجایی که من خبر دارم همه گفتن استعداد و زبان رو خوب ندادن پس نگران نباش
ظرفیتا رو هم هر سال بیشتر می کنن نگران نباش

roshy

عضو جدید
تا انجایی که من خبر دارم همه گفتن استعداد و زبان رو خوب ندادن پس نگران نباش
ظرفیتا رو هم هر سال بیشتر می کنن نگران نباش

جدی؟ استعداد برام خیلی وقت گرفت به زبان نرسیدم فقط 14 تا استعداد زدم گفتن وقت تموم شد:cry: از تخصصی هم 43 تا زدم که دو تاش غلط شد:( زبان هم نزدم:surprised: