چگونه به عنوان یک مهندس صنایع برای خود کار بیابیم ؟

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
باسلام خدمت همه دوستان
دروان زندگی ،به دروه های متفاوتی تقسیم می شود . نوزاد ، کودک ، نوجوان ، جوان ، میان سال ، .........
یکی از دوران سرنوشت ساز زندگی بی شک دوران جوانی هر فرد هستش
اکثر ماها الان در این دروان به سر میبریم .
برخی مشغول تحصیل هستند و برخی هم تحصیل رو به اتمام رساندند و به دنبال ادامه طی طریق هست
از اهمیت انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی و سیاست هایی که انسان در طول تحصیل اتنخاب می کند بگذریم و به بحث بعدی یعنی کار یابی بپردازیم
سابقه بدینصورت بود که هرکس هر رشته ای خوانده بود خیلی راحت تر از امروز در همان زمینه و یا مشابه ان به سر کار می رفت
اما الان چی ؟

این تایپیک رو راه انداختم که در کنار همدیگه به بحث انتخاب شغل (کاریابی ) بپردازیم
راستیتش چند وقتیه مشکل اصلی خودم و دوستان خودم رو این موضوع می بینم .

منتظر نظر دوستان هستم .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

خب من متوجه نشدم در مورد چی باید صحبت کنیم ؟ در مورد چطوری کار پیدا کردن؟

sed ali

کاربر ممتاز
سلام

خب من متوجه نشدم در مورد چی باید صحبت کنیم ؟ در مورد چطوری کار پیدا کردن؟

سلام
اینکه اصلا بزنی تو کار ازاد ؟ اینکه کار دولتی و اداری ؟ اینکه چقدر منطبق با تحصیلاتت باشه
از سیر تا پیاز کار پیدا کردن رو برسی کنیم

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
باسلام خدمت همه دوستان
دروان زندگی ،به دروه های متفاوتی تقسیم می شود . نوزاد ، کودک ، نوجوان ، جوان ، میان سال ، .........
یکی از دوران سرنوشت ساز زندگی بی شک دوران جوانی هر فرد هستش
اکثر ماها الان در این دروان به سر میبریم .
برخی مشغول تحصیل هستند و برخی هم تحصیل رو به اتمام رساندند و به دنبال ادامه طی طریق هست
از اهمیت انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی و سیاست هایی که انسان در طول تحصیل اتنخاب می کند بگذریم و به بحث بعدی یعنی کار یابی بپردازیم
سابقه بدینصورت بود که هرکس هر رشته ای خوانده بود خیلی راحت تر از امروز در همان زمینه و یا مشابه ان به سر کار می رفت
اما الان چی ؟

این تایپیک رو راه انداختم که در کنار همدیگه به بحث انتخاب شغل (کاریابی ) بپردازیم
راستیتش چند وقتیه مشکل اصلی خودم و دوستان خودم رو این موضوع می بینم .

منتظر نظر دوستان هستم .
. متاسفانه یا البته برای بعضی ها خوشبختانه شغل و موقعیت خانواده تاثیر بی چون و چرایی روی شغل نسل بعدی داره و این باعث شده خیلی ها ناخواسته سر از مشاغلی در بیارن که بر حسب علاقه نبوده . علاقه و روحیه ادم ها با هم فرق داره. با توجه به شرایط هر منطقه ای میشه یه سری ایده خوب پیاده کرد. به قول یکی از اقوام که نفس شون از جای گرم می اومد می گفتند یه نفر بعد از چند سال درس خوندن باید بتونه یه کاری ایجاد کنه. و من هم اینطور برداشت کردم که منظورتون کار افرینی هست . درسته؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
اینکه اصلا بزنی تو کار ازاد ؟ اینکه کار دولتی و اداری ؟ اینکه چقدر منطبق با تحصیلاتت باشه
از سیر تا پیاز کار پیدا کردن رو برسی کنیم
کار آزاد هم درآمدش خوبه اگه درست کار کنی

sed ali

کاربر ممتاز
من چنتا مطلب خوندم ولی نتیجه نتونستم بگیرم .
چطور علاقه ات رو بفهمی ؟ حالا من درجه بندی کردم ولی می بینم اون که علاقه ام تو مرتبه سوم قرار داره هم کارش بهتر گیر میاد و هم پولش بهتره حالا چی ؟
یه چیز مدون میخوام
یه برنامه ای که بتونه خوب کمک کنه

کار افرینی هم خوبه من هم به دوستانم توصیه می کنم ولی خودم ترجیح نمیدم اینطور کار کنم
یکی از خصوصیت های اخلاقیم اینکه راحت میتونم تو هر محیطی خودمو پیدا کنم و جلو برم
این انتخاب رو برام سخت تر کرده .

sed ali

کاربر ممتاز
اینطور که داریم جلو میرم میشه یک فروم عمومی
بزارید مشخص تر بریم جلو ! اول شاخه های کاری یک مهندس صنایع رو بیاییم بگیم .بعد بگیم هرکدوم چه چیزهایی نیاز دارند و روشنترشون کنیم بعد بیایم سایر شاخص ها رو برای این عناوین شغلی مورد بررسی قرار دهیم .

من چندتاشو مینوسیم شما هم کمک کنید کامل بشه .

1- صنعت :
در زمینه کیفیت (کنترل کیفیت و تضمین کیفیت )
در زمینه برنامه ریزی تولید
در زمینه طراحی و توسعه
در زمینه نت (نگهداری و تعمیرات)
در زمینه MIS
در زمینه طراحی و طرح ریزی یک واحد صنعتی
در زمینه مشاور یک مدیر صنعتی
در زمینه تحلیل سیستم ها

2- ادارت و بانک ها
به عنوان مشاور و ناظر پروژه ها ( اقتصاد سنجی )
به عنوان یک تحلیل گر سیستم (بازار و وضعیت اجتماعلی و اقتصادی )

3- پروژه
در زمینه مدیرت و کنترل پروژه

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من چنتا مطلب خوندم ولی نتیجه نتونستم بگیرم .
چطور علاقه ات رو بفهمی ؟ حالا من درجه بندی کردم ولی می بینم اون که علاقه ام تو مرتبه سوم قرار داره هم کارش بهتر گیر میاد و هم پولش بهتره حالا چی ؟
یه چیز مدون میخوام
یه برنامه ای که بتونه خوب کمک کنه
کار افرینی هم خوبه من هم به دوستانم توصیه می کنم ولی خودم ترجیح نمیدم اینطور کار کنم
یکی از خصوصیت های اخلاقیم اینکه راحت میتونم تو هر محیطی خودمو پیدا کنم و جلو برم
این انتخاب رو برام سخت تر کرده .
خب بحث مالی خیلی مهمه. اما معمولا اینطور نیست که کاری که درامد بیشتری داشته باشه راحت تر هم پیدا بشه.اینکه چطور متوجه علاقه هامون بشیم و وارد کاری نشیم که یا روحیاتمون سازگار نیست هم مهمه . بهترین راهش اینه از چند نفری که توی اون زمینه کار میکنند اطلاعات بگیرید. انتخاب شغل مثل خرید توی بازار نیست . حق داریم ویترین ها را تماشا کنیم اما شرایط داشتن بعضی ها برای ما ممکن نیست پس همون اول بهتر کل گزینه های نشدنی را کنار بگذارید . مثلا من واحد نت را دوست دارم یک ماهی هم واحد نت یه شرکت بودم . نه که دست به آچار شده باشم ا! کارشون را دوست داشتم برنامه ریزی کاریشون و سیستم هایی که پیاده کرده بودن واسه پایین اوردن زمان خرابی دستگاه هاشون . با تمام این علاقه این کار یه سری مشکلات داشت که به عنوان شغل غیر قابل تحمل میشه. نت توی سالن تولید بود سر و صدای خسته کننده و البته جوی که برای یک خانم اصلا مناسب نبود . پس پیشنهادم اینه در کنار علاقه تون مشکلات اون کار را هم لحاظ کنید .

melika02

عضو جدید
ببین 2 جوره. یا آدم اهله ریسکه یا نیست. اگه اهل ریسک نباشی میتونی به عنوان یه کارشناس تو یه شرکتی کار کنی. اولش حقوق کمه و باید تحمل کنی و کم کم پیشرفت میکنی. تهشم حدود 2،3 تومن حقوق میگیری. اگرم اهل ریسک باشی سرمایه میذاری یا سرمایه گذار پیدا میکنی و کسب و کار خودتو راه میندازی که اگه بگیره سودش خیلی بیشتر از حقوق کارمندی و کارگریه اما ریسکم داره. ممکنه هرچی داری ببازی!

melika02

عضو جدید
اینطور که داریم جلو میرم میشه یک فروم عمومی
بزارید مشخص تر بریم جلو ! اول شاخه های کاری یک مهندس صنایع رو بیاییم بگیم .بعد بگیم هرکدوم چه چیزهایی نیاز دارند و روشنترشون کنیم بعد بیایم سایر شاخص ها رو برای این عناوین شغلی مورد بررسی قرار دهیم .

من چندتاشو مینوسیم شما هم کمک کنید کامل بشه .

1- صنعت :
در زمینه کیفیت (کنترل کیفیت و تضمین کیفیت )
در زمینه برنامه ریزی تولید
در زمینه طراحی و توسعه
در زمینه نت (نگهداری و تعمیرات)
در زمینه MIS
در زمینه طراحی و طرح ریزی یک واحد صنعتی
در زمینه مشاور یک مدیر صنعتی
در زمینه تحلیل سیستم ها

2- ادارت و بانک ها
به عنوان مشاور و ناظر پروژه ها ( اقتصاد سنجی )
به عنوان یک تحلیل گر سیستم (بازار و وضعیت اجتماعلی و اقتصادی )

3- پروژه
در زمینه مدیرت و کنترل پروژه
جدا از اینا تو فروش خیلی کار هست. اگه استعدادشم داشته باشی درآمدت عالیه. تو آگهی روزنامه ها رو که بگردی کلی کارشناس فروش استخدام میکنن که اگه سابقه ات به 2،3 سال برسه رو هوا میزننت. ولی خب اعصاب خوردی و سختی خودشو داره. باید با آدمای مختلف طرف بشی.

sed ali

کاربر ممتاز
ببین 2 جوره. یا آدم اهله ریسکه یا نیست. اگه اهل ریسک نباشی میتونی به عنوان یه کارشناس تو یه شرکتی کار کنی. اولش حقوق کمه و باید تحمل کنی و کم کم پیشرفت میکنی. تهشم حدود 2،3 تومن حقوق میگیری. اگرم اهل ریسک باشی سرمایه میذاری یا سرمایه گذار پیدا میکنی و کسب و کار خودتو راه میندازی که اگه بگیره سودش خیلی بیشتر از حقوق کارمندی و کارگریه اما ریسکم داره. ممکنه هرچی داری ببازی!

من کارمندی رو به شغل ازاد ترجیح میدم
کلا اینطور تربیت شدم و معمولا تو همچین جاهایی خیلی زیاد میتونم پیشرفت کنم
تو شغل ازادم معتقدم که میتونم با تلاش و همت کار خودمو جلو ببرم ولی اون احساس ارامش رو هرگز ندارم
بنظرم اهل ریسک نیستم! البته بجاش ریسک می کنم . کلا دوست ندارم چیز جدید رو تجربه کنم . شخصیت محتاط دارم .

melika02

عضو جدید
ولی وقتی میری تو کار و میبینی با کلی زحمت تهش بهت 1 تومن میدن از اون طرف با 1 کار آزاد راحت ماهی چند میلیون درمیاری برای کار کارمندی دلسرد میشی.

li@66

عضو جدید
سلام
خیلی از مهندس های صنایع می شناسم که چند کاره هستند . مثلا یکی بانک هست اما مشاوره واسه ممیزی و.... میده. کنترل پروژه انجام میده. تدریس خصوصی داره ، و ...
خلاصه اینجور شاید بهتر باشه کاری که برای خودت پیدا کنی (در حد همون شرکت و ...) چون معمولا با این وضع خراب بازار کار ؛ پیدا کردن کار مورد علاقه خیلی سخت هست و بعد دنبال علاقه ات را هم بگیری و پاره وقت انجام بدی . با این خرج گرونی محاله با ی کار توی شرکت بتونی از عهده مخارج اجاره خونه و .... بر بیای .

کار آزاد ریسک فوق العاده بزرگی داره . وضعیت بازار ما و ... با هیچ علمی جور در نمیاد یکی از افرادی که می شناسم به قول خودش طرحی را زد که همه اقتصاد دانان و طرح توجیهی احداث کارخونه را تایید می کردند . با وام 1 ملیاردی که گرفت کارخونه را احداث کردند اما خیلی زود ورشکست شدند . شاید جالب باشه به ما می گفت تاجران و بازار گرگ هست نمیشه پیش بینی رفتار کرد ورود به بازار آزاد در سطح بزرگش خیلی سنیگن هست کارخونه ما که هیچ کس حتی 1 درصد شکست ، نمی داد اما الان من مهندس صنایع 30 ساله و شرکای جوانم با 2 ملیارد بدهکاری و سرمایه از دست رفته موندیم به چه امیدی باشیم

آخرین ویرایش:
بالا