چه سازی بزنم؟(تا که شاید دلت به رحم آید)

Topcoding

عضو جدید
سلام به همه عزیزان دلم ،اهل هنر و ادب و موسیقی(ای جان):gol::gol:
من رشته خودم رو دوست دارم ولی به این نتیجه رسیدم که موسیقی وادبیات یه چیز دیگست،رشته ایه که به انسان آرمش میده بعد ازاین که به آرامش رسیدم می رم سرغ برنامه نویسیم.
خب نمی دونم برای شروع دیر شده یا نه ،تازه من که نمی خوام موسیقی رو به صورت حرفه ای کار کنم فقط می خوام واسه دل خودم بزنم و بخوانم و حرفهایی که نمی شه به زبون آورد رو با سازم به گوش خدام برسونم.
نمی دونم چه سازی رو انتخاب کنم،خب من سنتور - تار - گیتار - سه تار - کمانچه -... را دوست دارم و واسم انتخاب یکی از اینها برای شروع سخته .
از دوستان می خواهم که مرا در مورد تک تک این آلات راهنمایی کنند ،از اینکه چه ویژگی ای دارند، یادگیری کدوم سخت تره ،کدوم راحت تر ،کدوم رو می شه در زمان کمتری یاد گرفت.آیا زدن هر کدوم از این سازها روحیات خاصی رو می خواهد.
خیلی دوست دارم همه مردم ایران به خصوص جوانهاش به موسیقی سنتی روی بیاورند و امیدوارم که این در حد یه آرزو نمونه . من که هنوز شروع نکردم ولی تا آنجا که بتوانم در راستای این هدف تلاش خواهم کرد
با سپاس:gol:
---------
بشوی اوراق اگر همدرس مایی
که علم عشق در دفتر نباشد

?Why

عضو جدید
چی بگم والا !
سوالت یکم عجیبe !
آخه یکی از محرک های اصلی برای رفتن سمت موسیقی ، خودe سازe .
مثلاً داداشم با صدای سازe یاحقی ، در به در رفت دنبالe ویولن .
خودم با صدای سازe ساکت رفتم دنبال تار .

گیتار رو هم کنار این سازا نمیذارن معمولاً.
گیتار از همه ساده تر و یادگیریش هم از همه مفرح ترe . (چون همون هفته ی اول میتونی آکوردe آهنگ پاپی که دوس داری رو در بیاریو باش بخونی که واسه مجالس ومحافل دوستانه هم خیلی خوب جواب میده)

اما واسه سازای سنتی یه محرکe قویتر لازمه چون پروسه ی آموزشیش خیلی خشکe .
شروع میکنن از رو ردیف ، گوشه هایی رو که ارتباط برقرار کردن باهاشون سختe ؛ یاد میدن .

برای سازای سنتی ، من پیشنهاد میکنم بیشتر گوش کنی .
برو اینجاها هرچی دم دستت بود ، دانلود کن و بگوش .
سازe آیندت خودش بهت چشمک میزنه .

http://shabzendeha.ir/
http://delzendeha.blogfa.com/

چون خودم ساکت رو دوس دارم پیشنهاد میکنم کاراش رو حتماً گوش کنی چون جوون پسند هم هست .
همین طور خازنی و سرلک .

راستی ، خدایی هم وجود نداره ، که بخوایی با ساز چیزی به گوشش برسونی . :D;)

آخرین ویرایش:

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
شما خودت به آهنگا که گوش کنی متوجه میشی از کدوم ساز بیشتر خوشت میاد

گیتار به نظر من از همه یادگیریش اسونتره و ویولون از همه سختتره اگه واقعا بخوای ویولون زدن یاد بگیری یه 12 سالی باید وقت بزاری اما بازم به خودتو استعدادت برمیگرده;)

Topcoding

عضو جدید
چی بگم والا !
سوالت یکم عجیبe !
آخه یکی از محرک های اصلی برای رفتن سمت موسیقی ، خودe سازe .
مثلاً داداشم با صدای سازe یاحقی ، در به در رفت دنبالe ویولن .
خودم با صدای سازe ساکت رفتم دنبال تار .

گیتار رو هم کنار این سازا نمیذارن معمولاً.
گیتار از همه ساده تر و یادگیریش هم از همه مفرح ترe . (چون همون هفته ی اول میتونی آکوردe آهنگ پاپی که دوس داری رو در بیاریو باش بخونی که واسه مجالس ومحافل دوستانه هم خیلی خوب جواب میده)

اما واسه سازای سنتی یه محرکe قویتر لازمه چون پروسه ی آموزشیش خیلی خشکe .
شروع میکنن از رو ردیف ، گوشه هایی رو که ارتباط برقرار کردن باهاشون سختe ؛ یاد میدن .

برای سازای سنتی ، من پیشنهاد میکنم بیشتر گوش کنی .
برو اینجاها هرچی دم دستت بود ، دانلود کن و بگوش .
سازe آیندت خودش بهت چشمک میزنه .

http://shabzendeha.ir/
http://delzendeha.blogfa.com/

چون خودم ساکت رو دوس دارم پیشنهاد میکنم کاراش رو حتماً گوش کنی چون جوون پسند هم هست .
همین طور خازنی و سرلک .

راستی ، خدایی هم وجود نداره ، که بخوایی با ساز چیزی به گوشش برسونی . :D;)
[FONT=&quot]از راهنماییتون خیلی ممنونم[/FONT]:gol:
[FONT=&quot]حرف شما درسته که یکی از مولفه های اصلی خود سازه ولی راستش من بعد از مدتها با سنتی آشنا شدم و هر سازی که گوش می کنم بد جور به دلم می شینه ولی توی سازهای زهی بین تار و سه تار موندم کدوم و همچنین سنتور هم دوست دارم.نمی دونم برم سراغش ، یا به قول شما فقط گوش بدم آخه لذت زدن ساز خیلی بیشتراز گوش دادنشه...می گی چی کار کنم؟[/FONT]
[FONT=&quot]می خوام راجع به این سه ساز بیشتر بدونم ، پروسه یادگیریش چقدره؟، روزی چقدرباید تمرین کنی؟ ، می شه مثلا تار رو در کنار سنتور کار کنی؟[/FONT]
بابت لینکهایت سپاسگذارم:gol:
موفق باشی گلم:gol:
---
راستی منظورت کدوم خداست؟؟؟؟

• Like
واکنش ها: ?Why

?Why

عضو جدید
[FONT=&quot]از راهنماییتون خیلی ممنونم[/FONT]:gol:

[FONT=&quot]حرف شما درسته که یکی از مولفه های اصلی خود سازه ولی راستش من بعد از مدتها با سنتی آشنا شدم و هر سازی که گوش می کنم بد جور به دلم می شینه ولی توی سازهای زهی بین تار و سه تار موندم کدوم و همچنین سنتور هم دوست دارم.نمی دونم برم سراغش ، یا به قول شما فقط گوش بدم آخه لذت زدن ساز خیلی بیشتراز گوش دادنشه...می گی چی کار کنم؟[/FONT]
[FONT=&quot]می خوام راجع به این سه ساز بیشتر بدونم ، پروسه یادگیریش چقدره؟، روزی چقدرباید تمرین کنی؟ ، می شه مثلا تار رو در کنار سنتور کار کنی؟[/FONT]
بابت لینکهایت سپاسگذارم:gol:
---
راستی منظورت کدوم خداست؟؟؟؟​

حالا که رنجe انتخابتو کوچیکتر کردی و اینکه از نوشته هات برمیاد گرایشت به سمت سنتیe میتونم واسه شروع سه تار رو پیشنهاد بدم بت.
ماکسیمم با 100 تومن میتونی یه سه تار خوب بگیری . تفاوت خاصی هم با تار نداره . هر وقت خواستی هم میتونی سازهای دیگه رو مثل تار و دوتار و تنبور و حتی عود و بربط و ... رو ادامه بدی . چون تکنیک های دستe چپشون خیلی فرق نمیکنه و تفاوتاشون تو نحوه مضراب زدن و این جور چیزاست .

اما در موردe سنتور یا تار و سه تار ؛ من مشخصاً تار و سه تار رو ترجیح میدم !
حالا بگذریم از تفاوت صداهاشون (من بیشتر از پنج دقیقه تکنوازی لختe سنتور رو نمیتونم گوش کنم) تار و سه تار این برتری رو دارن که آدم ساز رو در آغوش میگیره و حسe بهتری به نوازنده میده(شر و ور نمیگما ، جداً تاثیر گذارe) خصوصاً سازی که آغوش پر کن باشه (مثل عود) اصولاً یه فازe دیگه میده .
بازم میگم سعی کن کارای تکنوازی هر کدوم از سازا رو گوش کنی که تو لینک ها میتونی پیداشون کنی .
اما در مورد مدت آموزش ؟!
آموزش برای رسیدن به چه سطحی ؟
اینو میتونم بگم که بعد یه سال میشه آهنگایی رو که میشنوی ، یه چیزی شبیهشون رو بزنی .
البته همون طور که دوستمون گفت به استعداد و از اون مهمتر پشتکارت بستگی داره .
اون موقع که کلاس میرفتم ، کلاسم چهارشنبه بود ، من پنجشنبه و جمعه رو روزی 3-4 ساعت تمرین میکردم تا مشق رو در بیارم ، بعد در طولe هفته روزی 1-2 ساعت تکرار میکردم . معمولاً هم آماده بودم .
و در مورد تار و سنتور با هم ، نه .

Topcoding

عضو جدید
حالا که رنجe انتخابتو کوچیکتر کردی و اینکه از نوشته هات برمیاد گرایشت به سمت سنتیe میتونم واسه شروع سه تار رو پیشنهاد بدم بت.
ماکسیمم با 100 تومن میتونی یه سه تار خوب بگیری . تفاوت خاصی هم با تار نداره . هر وقت خواستی هم میتونی سازهای دیگه رو مثل تار و دوتار و تنبور و حتی عود و بربط و ... رو ادامه بدی . چون تکنیک های دستe چپشون خیلی فرق نمیکنه و تفاوتاشون تو نحوه مضراب زدن و این جور چیزاست .

حالا بگذریم از تفاوت صداهاشون (من بیشتر از پنج دقیقه تکنوازی لختe سنتور رو نمیتونم گوش کنم) تار و سه تار این برتری رو دارن که آدم ساز رو در آغوش میگیره و حسe بهتری به نوازنده میده(شر و ور نمیگما ، جداً تاثیر گذارe) خصوصاً سازی که آغوش پر کن باشه (مثل عود) اصولاً یه فازe دیگه میده .
بازم میگم سعی کن کارای تکنوازی هر کدوم از سازا رو گوش کنی که تو لینک ها میتونی پیداشون کنی .
اما در مورد مدت آموزش ؟!
اینو میتونم بگم که بعد یه سال میشه آهنگایی رو که میشنوی ، یه چیزی شبیهشون رو بزنی .
اون موقع که کلاس میرفتم ، کلاسم چهارشنبه بود ، من پنجشنبه و جمعه رو روزی 3-4 ساعت تمرین میکردم تا مشق رو در بیارم ، بعد در طولe هفته روزی 1-2 ساعت تکرار میکردم . معمولاً هم آماده بودم .
باز هم ممنونم:gol:
عزیزم شر و ور نگفتی و با گفته ات موفقم ;) یه جایی خوندم که می گفت هر چی سازی که می زنی به بدنت نزدیکتر باشه تاثیرو آرامشش بیشتره وازهمه نی این ویژگی
رو بیشتر داره (بشنو از نی...)
خب می شه گفت این طور که روشنه می رم سراغ سه تار(خدایش که تک نوازیش به دل می شینه ، اصلا دل رو زخمی می کنه)
منظورت از مشق چیه ؟ من هیچی نمیدونم :cry: در ضمن توی دور و وریام نوازنده پیدا نمی شه چه برسه به استاد . لطف می کنی هر چی می دونی در اختیار ما هم بزاری حتی اگه برای شما ساده بیاد.
کاش با همدیگه هم اتاقی بودیم و تا خود صبح می زدیم ولی ...

• Like

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز

اما در مورد مدت آموزش ؟!
من هم عاشق موسيقيم!ولي خب هيچ وقت جرات نكردم برم سمتش!راستش از حرفاتون خيلي خوشم اومد و با علاقه تا تهشونو خوندم!از اينكه سعي نكردين با پيچيده گويي هم مخاطبو گيج كنين هم هنرتونو به رخ بكشين واقعا خوشم اومد!ولي تيكه ي اخر پست اولتون اصلا جالب نبودا!حتي اگه صرف شوخي بوده باشه!من از شما حداقلش انتظارم بيشتره

• Like

زردتشت

عضو جدید
ببین نازنین،اگر تار و یاد بگیرین سه تار هم میزنی ولی بر عکسش کمتر میشه.
تارو سه تار با یه کوک میتونی هفت دستگاه رو بزنی ،یعنی در هر لحضه اراده کردی هر آوازی و بزنی میتونی ولی در سنتور مشکل کوک بسیار داری،
اگر نظر منو میخوای تار یاد بگیر (مجلسی تر هم هست)به امید خدا در یک ساز وارد شدی گوشت تیز میشه بقیه هم یاد میگیری

Topcoding

عضو جدید
ببین نازنین،اگر تار و یاد بگیرین سه تار هم میزنی ولی بر عکسش کمتر میشه.
تارو سه تار با یه کوک میتونی هفت دستگاه رو بزنی ،یعنی در هر لحضه اراده کردی هر آوازی و بزنی میتونی ولی در سنتور مشکل کوک بسیار داری،
اگر نظر منو میخوای تار یاد بگیر (مجلسی تر هم هست)به امید خدا در یک ساز وارد شدی گوشت تیز میشه بقیه هم یاد میگیری
سلام گلم:gol:
شما می گید اگه سه تار یاد بگیرم سخته بعدش تار یاد بگیرم ؟

• Like

زردتشت

عضو جدید
بله عزیزم
در فواصل بین دو ساز تفاوتی نیست ، نکته در نحوه ی گرفتن مضراب در تار که باید از استادی ببینین،
من از تار شروع کردم بعد سه تار و خودم کار کردم،البته قراردادی سر این موضوع نیست شما باید خودت نیاز درونیتو بشنوی، دنبال حس درونیت باش..

?Why

عضو جدید
ها ؟
چی کار کردی ؟
پیچوندی ؟
فک کردی میتونی هویجوری بیای ما رو به حرف بکشونی بری ؟
چی خیال کردی ؟
باید بیای گزارش پیشرفت بدی .
:D

آخرین ویرایش:

Topcoding

عضو جدید
زهر هجری چشیده ام که نپرس

زهر هجری چشیده ام که نپرس

ها ؟
چی کار کردی ؟
پیچوندی ؟
فک کردی میتونی هویجوری بیای ما رو به حرف بکشونی بری ؟
چی خیال کردی ؟
باید بیای گزارش پیشرفت بدی .
:D
سلام
بابا دمت جیز;)
از اینکه به فکرمی خیلی گلی(ممنون)
نه نپیچوندم
می خوام تار و سه تار بزنم اما شرایط زیاد خوبی ندارم
اهل ناله و شکایت نیستم ولی من توی خونمونم زندگی می کنم (یعنی خوابگاه نیستم) و همینطوریشم خانواده به من می گن الاف دیگه اگه ببینن روزی 2و3 ساعت دارم تار می زنم که دیگه واویلا. واسه شهریه دانشگاه مجبورم کار کنم(کار مربوط به رشته ام) درضمن ترمهای آخر درسا سنگین تره.
همه اینا به کنار
من به محض اینکه شرایط مهیا شد دست به کار می شم و همیجا گزارش کار می دم چجور،(طوری که این دفعه شما به من بگید دمت جیز)
می گم می تونی پاراگراف زیر رانخونی همینطور نوشتم
نمی دانم،منم من ، خسته از این نامهربانی ها ، از این غوغا ، از این آشوب وحشتناک تنهایی، نمی دانم خدایا عاقبت ،تو بامایی،تو بامایی و این همه آوار سنگین غمها، بردوش منِ غمگین ودلخسته و تنها
نمی دانم ولی از اینکه هستم .....