چهل روز حسینی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
در روز هشتم ذیحجة الحرام سال ۶۰هجری قمری زمانی که حجاج بیت الله الحرام عازم سرزمین عرفات بودند٬ یزید(لعنة) نیروهایی که سلاح در زیر احرام داشتند فرستاده بود تا حضرت اباعبدالله حسین علیه السلام را در خانه خدا به قتل برسانند٬
در آن حال قمر بنی هاشم حضرت عباس علیه السلام با اجازه امام بر فراز کعبه رفت و خطاب به بنی امیه این خطبه را فرمود:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله الذی شرف هذا بیت بقدوم أبیه٬ من کان بالأمس بیتاً أصبح قبلة.

ستایش خداوندی که این خانه(کعبه) را به قدوم پدر او شرافت داد٬ جایی که دیروز برای او خانه بود امروز قبله گردیده است.

ایها الکفرة الفجرة... أتصدون طریق البیت لامام البررة؟

ای کافران فاجر... آیا راه بیت(کعبه) را بر امام نیکوکاران می بندید؟

من هو احق به من سائر البریة؟ من هو ادنی به؟

چه کسی سزاوارتر از او به این خانه است؟ چه کسی از او به این خانه نزدیک تر است؟

و لؤ لا حکم الله الجلیة و اسراره العلیة و اختباره البریة٬ لطار البیت الیه قبل ان یمشی لدیه٬

اگر حکمت خدا و اسرار بلندمرتبه اش آشکار نمی شد و برای امتحان مردم نبود، هر آینه قبل از آنکه او(حسین) به طواف بیاید خانه کعبه بسویش پرواز می کرد،

قد استلم الناس الحجر٬ و الحجر یستلم یدیه٬

به تحقیق مردم حجرالاسود را استلام می کنند، و حجرالاسود دست او( حسین) را استلام می کند،

اتنحوفون قوماً یلعب بالموت فی الطفولیة٬ فکیف کان فی الرجولیة؟

آیا قومی را می ترسانید که در کودکی مرگ را به بازی می گیرند٬ پس در بزرگی چگونه است؟

و لفدیت بالحامات لسید البریات دون الحیوانات.

و به جای حیوانات جان خویش و عزیزترین کسانم را در برابر آقایم فدا می کردم.

هیهات...
فانظروا ثم انظروا ممن شارب الخمر و ممن صاحب الحوض و الکوثر؟

هیهات... به دقت بنگرید و ببینید چه کسی شراب خوار است و چه کسی صاحب حوض و کوثر است؟

و ممن فی بیته الغوانی السکران و ممن فی بیته الوحی و القرآن؟

و چه کسی در خانه اش آوازخوان های مست دارد و چه کسی در خانه اش وحی و قرآن است؟

و ممن فی بیته اللهوات و الدنسات و ممن فی بیته التطهیر و الآیات؟

و چه کسی در خانه اش هوسرانی و آلات لهولعب دارد و چه کسی در خانه اش پاکی و نشانه های الهی است؟

و انتم وقعتم فی الغلطة التی قد وقعت فیها القریش، لأنهم ارادوا قتل رسول الله صلی الله علیه و آله و انتم تریدون قتل ابن بنت نبیکم٬

و شما در گمراهی غلطی واقع شدید که قریش در آن قرار داشتند، آنها مراد شان کشتن رسول خدا صلی الله علیه و آله بود و شما اراده کشتن فرزند دختر پیامبرتان را دارید.

و لا یمکن لهم مادام امیرالمؤمنین علیه السلام حیاً٬ و کیف یمکن لکم قتل ابی عبدالله الحسین علیه السلام ما دمت حیاً سلیلاً؟

و تا زمانی که امیرالمؤمنین علیه السلام زنده بود (کشتن پیامبر) برایشان ممکن نبود٬ پس چگونه برای شما کشتن ابی عبدالله حسین علیه السلام ممکن شود در حالی که من زنده هستم؟

تعالوا اخبر کم بسبیله٬ بادروا قتلی٬ و اضربوا عنقی٬ لیحصل مرادکم.

بیایید تا شما را به راهش آگاه کنم٬ به کشتن من اقدام کنید٬ گردن مرا بزنید، تا مرادتان حاصل شود.

لا بلغ الله مدارکم و بدد اعمارکم و اولادکم٬ و لعن الله علیکم و علی اجدادکم.

خدا شما را به مقصودتان نرساند و عمرتان و اولادتان را کوتاه کند٬ و لعنت خدا بر شما(بنی امیه) و اجدادتان باد.

[ کتاب مناقب ساده الکرام٬ ج٬۳ ص۲۷۰ ]

مریدا

عضو جدید
کاربر ممتاز

فضل بن شاذان گوید :
از حضرت رضا (ع ) چنین شنیدم که آن زمان که خداوند تبارک و تعالی به حضرت ابراهیم ( ع ) امر فرمود که به جای فرزندش اسماعیل ، گوسفندی را که خداوند فرستاده بود ذبح نماید ، حضرت ابراهیم ( ع ) در دل آرزو کرد که ای کاش فرزندش اسماعیل را به دست خود ذبح می کرد و دستور ذبح گوسفند به جای ذبح فرزندش به او داده نشده بود ، تا به این وسیله احساس پدری را که عزیزترین فرزندش را به دست خود ذبح می کند ، داشته باشد و در نتیجه شایسته رفیع ترین درجات ثواب در صبر بر مصائب شود ، خداوند عز و جل نیز به او وحی فرمود که : ای ابراهیم ، محبوب ترین خلق من نزد تو کیست ؟ ابراهیم گفت : خدایا مخلوقی خلق نکرده ای که از حبیبت محمد ( ص ) نزد من محبوب تر باشد ، خداوند به او وحی فرمود که : ای ابراهیم آیا او را بیشتر دوست داری یا خودت را ؟ او گفت : نه ، او را بیشتر دوست دارم . خداوند فرمود : آیا فرزند او را بیشتر دوست داری یا فرزند خودت را ؟عرض کرد : فرزند او را . خداوند فرمود : آیا بریده شدن سر فرزند او از روی ظلم به دست دشمنانش دل تو را بیشتر به درد می آورد یا بریدن سر فرزندت به دست خودت بخاطر اطاعت از فرمان من ؟گفت : بریده شدن سر فرزند او به دست دشمنانش دل مرا بیشتر به درد می آورد . خداوند فرمود : گروهی که خود را از امت محمد ( ص ) می دانند فرزندش حسین را به ظلم و ستم به مانند گوسفند ذبح خواهند کرد و با این کار مستوجب خشم و غضب من خواهند شد .ابراهیم ( ع ) بر این مطلب جزع و فزع نموده ، دلش به درد آمد و شروع به گریه کرد .

zeinab70

کاربر ممتاز
حاجیان جمعند دور هم به صحرای منا
حاجی ما در بیابان در مسیر کربلاست
حاجیان کردند دل را خوش به ذبح گوسفند
حاجی ما ذبح طفلش پیش پیکان بلاست
حاجیان دست دعاشان بر سماء گردد بلند
حاجی ما از بدن دست علمدارش جداست
حاجیان سر می تراشند از پی تقصیرشان
حاجی ما هم چهل منزل سرش بر نیزه هاست
...
:cry::cry::cry:

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
نیکوکاری

نیکوکاری

شخصی پيش امام حسين(ع) اظهار داشت: اگر نيكی به نااهل برسد تباه می شود؟
ايشان فرمودند: چنين نيست بلكه نيكوكاری همچون رگبار است كه بايد به نيك و بد برسد
.​

بحار الانوار، ج‌78 ، ص128‌​

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
یکی از علما میگه :

موقع رفتنه و دستای من خالیه..........فقط به یه امید دارم میرم و دلم به یه چیزی خوشه...اونم اینه که تو مجلس سالار شهدا حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام شرکت کردم و اشک ریختم.

باور کنیم که اشک بر امام حسین علیه السلام همچون آب روی آتش جهنم است.
گریه کن ابا عبدالله علیه السلام فقط و فقط جایش بهشت است.

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
عبادت آزادگان

عبادت آزادگان

گروهی خداوند را با انگيزه نيل به پاداش و دست يافتن به نعمتهای نا محدودش بندگی می كنند، اين قسم عبادت، شايسته سودا گران سود جو است. بعضی خداوند را از ترس عذاب عظيمش مي پرستند، اين قسم عبادت نيز در خور بردگان زر خريد است. كسانی هستند كه خداوند را به منظور شكر گذاری و انجام يك وظيفه انسانی، پرستش می نمايند اين عبادت احرار و آزادگان است و چنين عبادتی افضل و برتر از تمام عبادات است.

تحف العقول، ص 246​

آزادگی و شیفتگی مرز ندارد

حتی شده ای از خودت آزاد و رها تو​

mirza_seraj

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

حـــــــق میدهــــــــم بــه مَشکـــــ

طاقت نیـــــــــاورد تا خیمـــه گاه

روضـــه هایی که

تو شنیــــــــــده ایی

او تنها دیــــــــده است!

اللهم صلی علی محمد و آل محمد

zeinab70

کاربر ممتاز
قال ابو عبدالله ( علیه السلام ) :
لا تدع زیارة الحسین بن على علیهما السلام و مر أصحابک بذلک یمد الله فى عمرک و یزید فى رزقک و یحییک‏ء الله سعیدا و لا تموت الا شهیدا .
امام صادق (ع) فرمود :
زیارت امام حسین علیه السلام را ترک نکن و به دوستان و یارانت نیز همین را سفارش کن ! تا خدا عمرت را دراز و روزى و رزقت را زیاد کند و خدا تو را با سعادت زنده دارد و نمیرى مگر شهید .

منبع : کتاب وسائل الشیعه ، چ 10 ص335

zeinab70

کاربر ممتاز
عن موسى بن جعفر ( علیه السلام ) قال :
و لا تأخذوا من تربتى شیئا لتبرکوا به فأن کل تربة لنا محرمة الا تربة جدى الحسین بن على علیهما السلام فأن الله عزوجل جعلها شفاء لشیعتنا و أولیائنا .
حضرت امام کاظم (ع) در ضمن حدیثى که از رحلت خویش خبرى مى ‏داد فرمود :
چیزى از خاک قبر من برندارید تا به آن تبرک جویید چراکه خودرن هر خاکى جز تربت جدم حسین (ع) بر ما حرام است ، خداى متعال تنها تربت کربلا را براى شیعیان و دوستان ما شفا قرار داده است .
منبع : کتاب جامع الاحادیث الشیعه ، ج 12، ص533

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکته25:

عارف شوریده حال ، مرحوم کربلایی احمد میرزا حسینعلی تهرانی (رحمةالله) فرموده:

دلهای همه ی شیعیان کربلاست.عقل ها حسین ) است ؛و نفس ها شمر.خوب بررسی کنید که صبح تا شب ، در اموراتتان کدامشان را یاری می کنید. اگر که پیروی از عقل حقیقی کردید ، همین جا کربلا می شود؛و دیگر هیچ غصّه ای باقی نمی ماند.حضرت سید الشهداء(علیه السلام) پیر و مرشد است؛و هر کجا اسم او و یارانش احیا شود ، همانجا کربلاست

نکته29:

مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ هادی تاُلّهی همدانی (قدّس سرّه) چنین می فرمایند:

بسا شخصی در کربلا است لکن (از معرفت امام (علیه السلام))دور است و بسا دور است و در بلاد بعیده ساکن است اما نزدیک است و ارتباط کامل دارد.سبب ارتباط همان تقوی است.

منبع:هزارویک نکته از کربلا
نویسنده:سید مصطفی علوی

............

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
مصرف كردن ثروت

مصرف كردن ثروت

امام حسین (ع):
ثروتی‌ را كه‌ داری‌ اگر به‌ مصرف‌ خودت‌ نرسانی‌ ثروت‌ مال‌ تو نيست‌، تو از آن‌ ثروت‌ هستی، بنابر اين‌ به‌ ثروت‌ خودت‌ امان‌ مده‌ و گرنه‌ او به‌ تو امان‌ نخواهد داد و پيش‌ از آنكه‌ ثروت‌، تو را به‌ مصرف‌ خود برساند تو آن‌ را به‌ مصرف‌ خويشتن‌ برسان‌ .​

( بحارالانوار،ج 78، ص 127 )​

zeinab70

کاربر ممتاز
مقام حضرت ابالفضل(ع)

مقام حضرت ابالفضل(ع)

[FONT=tahoma !important]امام سجاد (علیه اسلام) می فرمایند :
خداوند رحمت کند عمویم عباس بن علی (علیه اسلام) را ، که به تحقیق ایثار و جانبازی کرد و جنگ نمایانی نمود و خود را فدای برادرش ساخت ، تا اینکه دستانش قطع شد و خداوند در مقابل ، بسان عمویش جعفر طیار ، دو بال به او عنایت کرد تا با آنها با ملائکه در بهشت پرواز نماید.و همانا عباس (علیه السلام) نزد خداوند تبارک و تعالی منزلتی دارد که جمیع شهدا در روز قیامت بر او غبطه خورند و تمنّای مقامش را نمایند.
خصال شیخ صدوق ، جلد 1 صفحه 35 باب خصال دو گانه
[/FONT]

zeinab70

کاربر ممتاز
مردي‌ به‌ امام حسین(ع) گفت‌: يا ابْن‌ رسول‌ الله‌، من‌ شيعه‌ شما هستم‌! حضرت‌ فرمود:اي‌ مرد از خدا بترس‌ و ادعا مكن‌ چيزي‌ را كه‌ خداوند تكذيب‌ نمايد و بر ادعايت‌گناهكارت‌ شمارد. شيعيان‌ ما كسانی‌ خواهند بود كه‌ قلبشان‌ پاكيزه‌ از غل‌ وغش‌ و خيانت‌ باشد، لكن‌ تو می ‌توانی‌ ادعا كنی‌ كه‌ از علاقه‌مندان‌ و دوستداران‌ ما هستی.‌
بحارالانوار،ج 68، ص 156

zeinab70

کاربر ممتاز
اِمام حسین (ع) :
«إنَّ أجوَدَ النَّاسِ مَن أعطیَ مَن لا یرجُو.»
«بخشنده‌ترین مردم کسی است که به آنکه چشم امید به او نبسته، بخشش کند. »
کشف ‌الغمّة، ج2، ص۳۰

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلـــــــــ م مضطــــــــر است ...

مضطر ايـــــــــن ...

آمــــــدنهــــــــا...
نـر سيـــــدن هـــــــا ... رفـــــــتــــــــن هـــــا...

م ضــــــــط ــــــــــ ر...!!!!

تا رسيدن محرم حسينیـــــــت بدجور دلـــــــــ م مضطر است...

می شود "تطمئن القلوبــــــــ "ـــش کنی ؟؟!

دلم را می گویم ...! :cry::cry::cry::cry:

http://hasrat91.blogfa.com/

Vahidrezaii

کاربر ممتاز
عالم همه قطره و دریاست حسین

خوبان همه بنده و مولاست حسین

ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش

از بس که کَرَم دارد و آقاست حسین

وضعیت
موضوع بسته شده است.