چهارمين ميزگرد خانواده : "تاثير شبكه هاي اجتماعي بر شالوده زندگي متاهلي"

وضعیت
موضوع بسته شده است.

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ارمیای عزیز نظراتتونو رد نمیکنم اما تایید هم نمیکنم.
بنظرم تصمیم اینکه چجوری با این ابزارها برخورد کنیم کاملا بخودمون بستگی داره
مثلا من تلویزیون رو حذف کردم چون دیدم اثرات منفیش واسم بیشتر از مزیتهاشه. و مهمتر اینکه وقت زیادی ر ب بطالت ازمن میگیره..
و ازین ابزارهای شبکه های اجتماعی استفاده میکنم چون میبینم ک خیلی ب کارم میان و درخیلی موارد ب کارهام سرعت میبخشن. از طرفی هم این اراده رو درخودم ایجاد کردم ک بقول معروف معتادش نشم.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
دوستان گرامي خواهشمند است پست ها در رابطه با محورهاي گفته شده يا موضوعات متناسب عنوان تاپيك باشد و از بحث اصلي منحرف نشويم

اينجا فقط بحث تاثير بر زندگي متاهلي و روابطه بين همسران هست

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

اما چرا با شبکه های اجتماعی و پیام هایی که در گروه ها رد و بدل میشه مخالفم؟ چون یک سری افراد با پیش نویس های غلط وارد گروه میشند، بدون اینکه بدونند طرف کی هست چی هست باهاش چت کنند. خب احتمال ساخت شخصیت مجازی زیاده، توی گروه هایی مثل وایبر و واتس اپ نیازی نیست که همه اعصای یک گروه جزو کانتکت لیست شما باشند. بنابراین ارتباط با افرادی که نمیشناسیم ریسک بالایی داره، افرادی هم که میشناسیم بیایم و منصفانه حساب و کتاب کنیم، چقدر از وقتمون رو صرف پیام دادن و خوندن متن های یک گروه می کنیم و از خوندن اون ها چه چیزی در میاد؟ بعضی ها ادعا می کنند چرا مطالب مفید هست. کدوم مطلب مفید؟ آیا نمیشه در اون زمینه یک کتاب خوند؟ کلاس رفت و خیلی خیلی بیشتر اطلاعات بدست آورد؟ بعضی ها میگن آشپزی. نمیشه به سایت هایی مثل آکا ایران و بیتوته و ... رفت، نمیشه سرچ کرد؟
به نظرم اطلاعات موجود در این شبکه ها اصلا قابل اعتماد نیست، چه طرف شناس باشه چه نباشه، وقت بیشتر از این حرفا ارزش داره، بعدش هم فرض می کنیم طرف شناس هست و جز کانتکت لیست، آیا فردی حاضره در خونه خودش این همه آدم رو جا بده و مدام باهاشون حرف بزنه؟ این شبکه های موبایلی این کار رو کردند. ماهیتشون اینه به فرهنگ سازی هم ربطی نداره، در دسترس بودن میدیا ها و ارزون بودن اون و از بین رفتن دیوار های حقیقی در این نوع ارتباط باعث این موضوع شده.
تایید طلبی، کمال طلبی، ساخت شخصیت مجازی، احساس نیاز به دلداری توسط افراد دیگه به غیر از خانواده در این گروه ها و ... دیگه از مشکلات روانشناختی این نوع ارتباط باعث میشه آدمی با احتیاط تر برخورد کنه.
افرادی که استفاده می کنن بیان و صادقانه بگن من فلان مطلب رو یاد گرفتم از این شبکه ها و فلان سودآوری اقتصادی فلان آرامش روحی(مثل جلسات مشاوره) فلان مزیت نسبی نصیبم شده.
ما که چیزی ندیدیم. حالا فرض کنین طرف متاهله اومده عضو شده این اثرات به خاطر ضربه خوردن تعهد طرفین بیشتر و بیشتر هم میشه.

آخرین ویرایش:

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
قبلنا شاد نبودیم؟یا خیلی پولدار بودیم؟یا تفریحات پرهزینه داشتیم؟

این شبکه های اجتماعی یا ماهواره و تلویزیون،شادیو نشاطو تفریح مارو تقریبا از بین بردن!

قبلا به جای اینکه گروپ بزنیم با دوستان یا فامیل که 4 تا مطلب کپی پیست بفرستیم یا 4 تا عکس سلفی، همدیگرو حضوری میدیدیم،بیرون میرفتیم میگشتیم،مسافرت دسته جمعی میرفتیم،بچه ها با پدر مادرا بازی های دسته جمعی داشتیم،(هفت سنگ،وسطی،....)، اگر مشکلی پیش میومد یا نیاز به کمک داشتیم،فقط پدرومادرمون نبودن که کمکمون میکردن،خاله عمه دایی عمو .... چون همه نسبت به هم احساس مسئولیت میکردن و به واسطه اون پیوند عاطفی،همون کاریو در حقمون میکردن که در حق بچه خودشون میکردن.
این با هم بودنا،پول زیاد نمیخواست.از ساندویچ خونگی تا یه مدل غذای خورشتی،لذت بخش ترین لحظه های دسته جمعی رو رقم میزد.اما الان بخاطر خودخواهی بیشتر،دیگه کمتر حاضریم پولمونو برای شادی و نشاط دسته جمعی خرج کنیم.ترجیح میدیم واسه چشم و هم چشمی یا مصرف بیشتر خودمون پولمونو خرج کنیم.
میدونین از وقتی آدما پولکی شدن،همه چی عوض شد.
وقتی دغدغشون این شد که چه جوری فقط و فقط پول حساب بانکیشونو بیشترو بیشتر کنن،حاضر شدن برای تفریح و سرگرمی،متوسل شن به ماهواره و شبکه های اجتماعی.میشینن تنها تو خونه و سرگرم میشن.تازه وقت کمی هم نمیزارن واسش.شاید در روز حداقل 3 4 ساعت.همونو اگه بخوان طور دیگه ای برنامه ریزی کنن،میتونن اما نمیخوان.سرگرمی که تهش هیچوقت نشاط واقعی نیست.یه جور گول زدنه.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
دومين تذكر

دومين تذكر

خواهشمند است فقط در رابطه با موضوع تاپيك و محور هاي گفته شده در پست اول نظر بدين

- تاثير شبكه هاي اجتماعي بر رفتار و عملكرد همسران نسبت به يكديگر
- تاثير شبكه اجتماعي بر ميزان اعتماد همسران به يكديگر
- تاثير شبكه هاي اجتماعي بر ميزان رضايتمندي همسران از يكديگر
- تاثير شبكه هاي اجتماعي بر فرهنگ زناشويي
- تاثير شبكه هاي اجتماعي بر ميزان انتظارات همسران از يكديگر
- تاثير شبكه هاي اجتماعي بر جلوه نمايي هرچه بيشتر مشكلات زندگي
- تاثير شبكه هاي اجتماعي بر آمار طلاق و ازدواج مجدد
و مباحث ممكن ديگر از نظر دوستان.......

اينجا در مورد تاثير شبكه هاي اجتماعي بر فضاي خانوادگي و جوانان و كودكان بحث نمي شود......و فقط رابطه بين همسران مد نظر است

ممنون ميشم اين مورد را رعايت كنيد تا شرمنده شما و مجبور به حذف پست ها نشويم

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
دوستان گرامي خواهشمند است پست ها در رابطه با محورهاي گفته شده يا موضوعات متناسب عنوان تاپيك باشد و از بحث اصلي منحرف نشويم

اينجا فقط بحث تاثير بر زندگي متاهلي و روابطه بين همسران هست

زندگی متاهلی هم همینه که خیلی از دوستان در موردش صحبت کردن.شوهر یا همسری که سرشون همش تو شبکه های اجتماعی باشه و تنها دغدغشون show ی زندگیه خصوصیه خودشون برای دیگران،دیگه وقتی ندارن حتی برای خودشون یا بچشون برای لذت بردن از کنار هم بودن،چه برسه به برنامه ریزی برای بودن حضوری در کنار سایر فامیل یا دوستان.

نفری یه موبایل یا تبلت دستشونه،در غار مجازی تنهاییشون وارد میشنو....

تبعاتی که این ارتباطات مجازی رو ارتباطات واقعیمون داره هم هست.جالبه ما آدما در واقعیت وقتی میخوایم با یکی ارتباط برقرار کنیم،هزار جور شاید حساب کتاب کنیم که به فلانی اعتماد کنیم یا نه.اما در شبکه های اجتماعی بدون اینکه خودمون بفهمیم خیلی راحت چراغ سبز نشون میدیم برای ورود دیگران به حریم خصوصیمون.

من موندم اینایی که همه جیکو پیکه زندگیشونو اعم از اتفاقات روزانه یا عکس های رنگارنگ شخصی با لباس ها و آرایش های مختلف share میکنن، براشون مهم نیست فردا پس فردا خدای نکرده بمیرن و همه این اطلاعات دست دیگران بمونه(اعمال ما تاخر میشه دیگه!!!!!بعد مرگ هم عذابش به آدم برسه) یا حتی همین الان که زنده ان،هرکسی امکان دیدنشو داشته باشه؟مگه فقط دوستانی که خودشون اد کردن میتونه ببینه؟اصلا ممکنه من گوشیمو بدم دست یکی دیگه ای که خودش دوست اون نیست و هر کدوم از به ظاهر همین دوستان، همین کارو کنن!

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه چیز به این بستگی داره که چطور ازاین شبکه ها استفاده بشه!!

• Like
واکنش ها: EECi

mahtab2689

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوباره
من در ابتدای صحبتم باز میگم که استفاده از وسایل ارتباط جمعی و رسانه های اجتماعی (همه ی اون هایی استارتر عزیز اعلام کردن) اصلا بد نیست و خیلی وقتا حتی راهگشا هم بوده
مثلا همین اینستاگرامی که بعضی دوستان ازش بد گفتن...برای من خیلی مورد استفاده بوده
یکیش پیج های آشپزی که داره خیلی خوب و کاربردیه (گاهی وقتا واقعا نمیدونم غذا چی درست کنم و یا چطوری همسرمو با یه خوردنی خوشمزه سوپرایز کنم) خیلی اطلاعات مفیدی هم راجب خواص مواد و هم نحوه درست کردنشون یاد گرفتم و حتی واسه خودم دفترچه ای درست کردم
نمونه ی دیگه پیج هایی که در زمینه دکوراسیون داخلی خونه گذاشتن و ایده هایی که میده کارهای خلاقانه ای که میشه یه خانوم خونه برای زندگیش انجام بده و باعث خوشحالی همسر و فرزنداش بشه...
پبج هایی برای یادگیری زبان...اونایی که واقعا شرایط کلاس رفتن رو ندارن...پیج های پر محتوای پزشکی و غیره و غیره....
این فقط واسه اینستاگرام بود
رسانه های دیگه مثه تلگرام و وایبر و اینا هم همینطور... در این محیط ها میتونیم کلی تبادل اطلاعات داشته باشیم، علمی، معنوی و خیلی مسائل دیگه
من خودم به شخصه همه اینهارو دارم با اینکه متاهل هستم...حتی تو دو سه تا گروه که برای سرگرمی هستش و به نوعی جک و مطالب طنز هم میفرستن هستم
وقتی همسرم از سرکار برمیگرده و بعد از ناهار و استراحت با هم دیگه میشینیم این مطالب طنز رو میخونیم و کلی باهم میخندیم و حتی مطالبه مفیدی رو که گرفتم به همسرم نشون میدم و بهش میگم مثلا امروز این آشپزی رو یاد گرفتم و میخوام اجراش کنم طبیعتا همسرم هم از این سوپرایزهای من خیلی خوشحال میشه
و این رو هم توضح بدم که هیچ وقت اجازه نمیدم این رسانه ها کل زندگیم رو دربر بگیره این ارتباطات رو مکمل زندگیم قرار دادم
و در کنارش از اینها هم بهره میبرم و خیلی وقتا باعثه بهبود زندگیم میشن...
من تمام وقتم رو با همسرم میگذرونم، شام رو گاهی وقتا بیرون میخوریم و خرید و تفریحات و دیدار با دوستانی که داریم رو هم در کنار همه اینها داریم و و و .....
دوستان عزیز ما اگه نگاهمون رو نسبت به این رسانه ها تغییر بدیم و ازشون درست استفاده کنیم مطمئن باشید کمک بزرگی به خودمون و بهتر شدنه زندگیمون میکنیم
برای ماهواره هم باید بگم داشتن ماهواره اصلا چیز بدی نیست به شرطی که بدونیم چطور ازش استفاده کنیم کسی که مثلا از یه فیلم ترکی (خیانت ها و یا نوع لباس ها و آرایش ها و ....) به همین راحتی تاثیر میگیره همون بهتر که خودشو از داشتنه این وسایل محروم کنه (به نحوی داشتن جنبه چیز خوبیه)
این که بعضی از آدما افراط و تفریط در خیلی چیزا، چه رسانه های اجتماعی و چه نوع برخوردا و کارهایی روزمرگی و حتی به عنوان مثال کسی که برای اولین بار به دانشگاه میاد و بعضا مشاهده شده (سراغ دارم) که انقدر در این محیط ها بی ظرفیت بودند که هم خودشون و هم کل خانوادشون رو به نابودی کشیدند.....
حرفم رو خلاصه کنم...
داشتن هر چیزی ظرفیت و نگاه درست میخواد اگر نتونیم اینا رو داشته باشیم پس بهتره اصلا به سراغش نریم و ازش دوری کنیم
ببخشید که حرفام زیاد شد...
تشکر.

EECi

مدیر بازنشسته
یه مشکلی که تو این شبکه های اجتماعی جدیدا کشف کردم و خیلی هم خانمان براندازه_ مخصوصا فیس بوک و اینستاگرام_؛ باز شدن دریچه ی زندگی آدمها به روی همگانه.

کسانی که از جنس تو نیستن، از قشری که تو توش زندگی می کنی، نیستن و ربطی هم به تو ندارن، یه دریچه ی کاملاً خودمانی از زندگیشون باز می کنن رو به تو.
و تو دورادور زندگی اینایی که غالبا کسانی هستن از قشر مرفه بی درد رو می بینی.

بعد نتیجه ش چی میشه؟ آدمی دیگه! دل داری! اصلاً به روت هم نیاری، ته دلت میگی: خوش به حالش! و یه خرده، دلت یجوری میشه و... ادامه ی غم انگیز ماجرا!

[دست من بود اول از همه این اینستاگرام رو فیلتر می کردم. کاملا ً هم دیکتاتور مابانه! دیگه ملت کم مونده از موجودی حسابشون هم عکس بگیرن، بذارن تو اینستا! از کاسه بشقاب جهیزیه تا خوراکی های توی یخچال... همه گیر هم شده! مذهبی و غیر مذهبی هم نمی شناسه. اصلا کافیه طرف تو عمرش یک بار یه پاستیل گرون خریده باشه... چیک چیک! :| ]
ارمیای گرامی

منطق شما مثل این میمونه که مثلا از رفت و آمد افراد با درآمد پایین ، در شمال شهر ( محله ثروتمندان ) جلوگیری بشه !

انسان مختار هست دوست گرامی

من مجبور میشم باز هم ریشه های این موضوع رو مطرح کنم . اگه فرد بیننده فلان صفحه اینستاگرام اعتقادش بر این هست که برای مثال ساعت مارک دار باعث خوشبختی میشه و با دیدنش در دست دیگری ، احساس کمبود در زندگی می کنه ، ایراد کار فقط به فردی که اطلاعات رو شیر می کنه نیست . انتشار دهنده ممکنه دچار خود بزرگ بینی و فخرفروشی باشه ، ولی فردی که دلش میره برای اون وسیله خاص ، درک درستی از خوشبختی نداره

خب اوضاع رو کمی وخیم تر کنیم ، مثلا اختلاف طبقاتی در جامعه شدید باشه . ایا با بستن اینتساگرام این اختلاف طبقاتی از بین میره ؟ اوضاع بهتر میشه ؟ نه . ممکنه بصورت مقطعی انسان ها در دنیای خودشون غرق باشن که بله زندگی یعنی همین . ولی در طولانی مدت هر روز فقیر تر میشن

با این حساب برای یه انسان باهوش این صفحات سیگنال های خوبی رو میرسونه که وضعیت دو قطبی جامعه خودش رو بفهمه ...

همه این داستان ها در زندگی روزمره تکرار میشه

این شبکه های اجتماعی فقط یه ابزار برای بیان رفتار های انسانی و جامعه خود ماست .
خدا رو شکر دست شما نیست ! ( شوخی کردم :D)

و
اوا خانم ، به نظر من این موضوعات غیر مستقیم روی زندگی متاهلی مردم تاثیر میزاره ، برای مثال روی رضایتمندی از زندگی

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
سلام دوباره
من در ابتدای صحبتم باز میگم که استفاده از وسایل ارتباط جمعی و رسانه های اجتماعی (همه ی اون هایی استارتر عزیز اعلام کردن) اصلا بد نیست و خیلی وقتا حتی راهگشا هم بوده
مثلا همین اینستاگرامی که بعضی دوستان ازش بد گفتن...برای من خیلی مورد استفاده بوده
یکیش پیج های آشپزی که داره خیلی خوب و کاربردیه (گاهی وقتا واقعا نمیدونم غذا چی درست کنم و یا چطوری همسرمو با یه خوردنی خوشمزه سوپرایز کنم) خیلی اطلاعات مفیدی هم راجب خواص مواد و هم نحوه درست کردنشون یاد گرفتم و حتی واسه خودم دفترچه ای درست کردم
نمونه ی دیگه پیج هایی که در زمینه دکوراسیون داخلی خونه گذاشتن و ایده هایی که میده کارهای خلاقانه ای که میشه یه خانوم خونه برای زندگیش انجام بده و باعث خوشحالی همسر و فرزنداش بشه...
پبج هایی برای یادگیری زبان...اونایی که واقعا شرایط کلاس رفتن رو ندارن...پیج های پر محتوای پزشکی و غیره و غیره....
این فقط واسه اینستاگرام بود
رسانه های دیگه مثه تلگرام و وایبر و اینا هم همینطور... در این محیط ها میتونیم کلی تبادل اطلاعات داشته باشیم، علمی، معنوی و خیلی مسائل دیگه
من خودم به شخصه همه اینهارو دارم با اینکه متاهل هستم...حتی تو دو سه تا گروه که برای سرگرمی هستش و به نوعی جک و مطالب طنز هم میفرستن هستم
وقتی همسرم از سرکار برمیگرده و بعد از ناهار و استراحت با هم دیگه میشینیم این مطالب طنز رو میخونیم و کلی باهم میخندیم و حتی مطالبه مفیدی رو که گرفتم به همسرم نشون میدم و بهش میگم مثلا امروز این آشپزی رو یاد گرفتم و میخوام اجراش کنم طبیعتا همسرم هم از این سوپرایزهای من خیلی خوشحال میشه
و این رو هم توضح بدم که هیچ وقت اجازه نمیدم این رسانه ها کل زندگیم رو دربر بگیره این ارتباطات رو مکمل زندگیم قرار دادم
و در کنارش از اینها هم بهره میبرم و خیلی وقتا باعثه بهبود زندگیم میشن...
من تمام وقتم رو با همسرم میگذرونم، شام رو گاهی وقتا بیرون میخوریم و خرید و تفریحات و دیدار با دوستانی که داریم رو هم در کنار همه اینها داریم و و و .....
دوستان عزیز ما اگه نگاهمون رو نسبت به این رسانه ها تغییر بدیم و ازشون درست استفاده کنیم مطمئن باشید کمک بزرگی به خودمون و بهتر شدنه زندگیمون میکنیم
برای ماهواره هم باید بگم داشتن ماهواره اصلا چیز بدی نیست به شرطی که بدونیم چطور ازش استفاده کنیم کسی که مثلا از یه فیلم ترکی (خیانت ها و یا نوع لباس ها و آرایش ها و ....) به همین راحتی تاثیر میگیره همون بهتر که خودشو از داشتنه این وسایل محروم کنه (به نحوی داشتن جنبه چیز خوبیه)
این که بعضی از آدما افراط و تفریط در خیلی چیزا، چه رسانه های اجتماعی و چه نوع برخوردا و کارهایی روزمرگی و حتی به عنوان مثال کسی که برای اولین بار به دانشگاه میاد و بعضا مشاهده شده (سراغ دارم) که انقدر در این محیط ها بی ظرفیت بودند که هم خودشون و هم کل خانوادشون رو به نابودی کشیدند.....
حرفم رو خلاصه کنم...
داشتن هر چیزی ظرفیت و نگاه درست میخواد اگر نتونیم اینا رو داشته باشیم پس بهتره اصلا به سراغش نریم و ازش دوری کنیم
ببخشید که حرفام زیاد شد...
تشکر.

اگر نگاه کردن به هر چیزی در صورت داشتن جنبه بی تاثیر بود، چرا در اسلام این همه آیات و روایات در مورد نگاه مطرح شده؟یک کلام میگفتن جنبه داشته باشین،هرچی خواستین ببینین.هیچی نمیشه!

ماهم میگفتیم :من جنبه دارم،پس نگاه میکنم.

طبق فرمایش امام صادق،دیدن فعل گناه،خودش گناهه.لزوما برای گناه کردن،خودت نباید فاعل اون گناه باشی.چون گناه چشم یه گناهه مثه بقیه گناه های گوشو دست و ....

متاسفانه بعضی وقتا این حس به آدم دست میده که من با دیگران فرق میکنم(یه کلید ورود شیطان از راه غرور...)،پس این مسائل دینی یا روانشناسی،در مورد من صدق نمیکنه.مال مردم عادیه دیگه ست.من خیلی خاصم.

درصورتی که اونی که مارو آفریده،خیلی بهتر از خودمون میدونه چی آفریده و خلقتش چه ویژگی هایی داره.البته اگر به علم مطلقش و خالق بودنش در عمل زندگیمون ایمان داشته باشیم.

اون موقعی که هیچکی ماهواره نداشت،ما داشتیم.اون موقع اصلا کانالای فارسی زبان جز 2 3 تا که اونم اصلا بیننده نداشت از بس که سطحش پایین بود،نداشت.تازه همونا هم در لیست کانالای ما نبود.فقط چند تا کانال معروف مثه سی ان ان و بی بی سی فرانس 24 و....همشم انگلسیو عربیو خبری.وقتی موج خرید ماهواره راه افتاد،به بهانه تقویت زبانو اخبار و ... ما ماهوارمونو جمع کردیم.چون اگر داشتیم،جنبه تبلیغاتی داشت که اونایی که خونمون میان فکر کنن خب دیگه،فلانیم داره و ....حالا بماند که ما اصلا کانالای فارسی زبانو واسه دیدن فیلمو سریال نداشتیم که ببینیم.

این کانالای فارسی زبان و کانالای مزخرف ترکیه ای،که 90% بر اساس فرهنگ ما و نفوذ در مبانی اخلاقی ما راه افتادن،هیچ تاثیری نداشته باشن،بزرگترین و مهمترین تاثیرشون،عادی شدن مبانی غیر اخلاقی در جامعه است.حتی در خونواده های مذهبی.مثه این میمونه که هر شب و روز،یه ظرف غذای خوش رنگ و لعاب،که توش سم ریخته شده بزاری جلوی یه آدم و بگی خب تو نخور!جنبه داشته باش.

هیچ زنی یا هیچ مردی،دوست نداره همسرش حتی برای لحظه ای چشم چرونی کنه در واقعیت.حس خیلی بدی بهش دست میده.اما برام جالبه که اونایی که در قلب خونشون ماهواره دارن،خونه ای که مهمترین جز استقرار فرهنگ در یه جامعه است،به راحتی حاضر میشن همسر یا فرزندنشون چشمشون خیلی چیزای غیر اخلاقی یا پوشش های کمتر از متعارف افراد رو ببینه!مخصوصا در مورد زن ها.

بد، بده!لااقل بد رو خوب جلوه ندیم.برای تقویت زبان،یادگیری یا رصد اخبار هم این همه کلاس آموزشی و سایت و روزنامه هست که به راحتی میتونیم ازش استفاده کنیم.

پاول

عضو جدید
اگر نگاه کردن به هر چیزی در صورت داشتن جنبه بی تاثیر بود، چرا در اسلام این همه آیات و روایات در مورد نگاه مطرح شده؟یک کلام میگفتن جنبه داشته باشین،هرچی خواستین ببینین.هیچی نمیشه!

طبق فرمایش امام صادق،دیدن فعل گناه،خودش گناهه.لزوما برای گناه کردن،خودت نباید فاعل اون گناه باشی.چون گناه چشم یه گناهه مثه بقیه گناه های گوشو دست و ....

متاسفانه بعضی وقتا این حس به آدم دست میده که من با دیگران فرق میکنم(یه کلید ورود شیطان از راه غرور...)،پس این مسائل دینی یا روانشناسی،در مورد من صدق نمیکنه.مال مردم عادیه دیگه ست.من خیلی خاصم.

درصورتی که اونی که مارو آفریده،خیلی بهتر از خودمون میدونه چی آفریده و خلقتش چه ویژگی هایی داره.البته اگر به علم مطلقش و خالق بودنش در عمل زندگیمون ایمان داشته باشیم.

اون موقعی که هیچکی ماهواره نداشت،ما داشتیم.اون موقع اصلا کانالای فارسی زبان جز 2 3 تا که اونم اصلا بیننده نداشت از بس که سطحش پایین بود،نداشت.تازه همونا هم در لیست کانالای ما نبود.فقط چند تا کانال معروف مثه سی ان ان و بی بی سی فرانس 24 و....همشم انگلسیو عربیو خبری.وقتی موج خرید ماهواره راه افتاد،به بهانه تقویت زبانو اخبار و ... ما ماهوارمونو جمع کردیم.چون اگر داشتیم،جنبه تبلیغاتی داشت که اونایی که خونمون میان فکر کنن خب دیگه،فلانیم داره و ....حالا بماند که ما اصلا کانالای فارسی زبانو واسه دیدن فیلمو سریال نداشتیم که ببینیم.

این کانالای فارسی زبان و کانالای مزخرف ترکیه ای،که 90% بر اساس فرهنگ ما و نفوذ در مبانی اخلاقی ما راه افتادن،هیچ تاثیری نداشته باشن،بزرگترین و مهمترین تاثیرشون،عادی شدن مبانی غیر اخلاقی در جامعه است.حتی در خونواده های مذهبی.مثه این میمونه که هر شب و روز،یه ظرف غذای خوش رنگ و لعاب،که توش سم ریخته شده بزاری جلوی یه آدم و بگی خب تو نخور!جنبه داشته باش.

هیچ زنی یا هیچ مردی،دوست نداره همسرش حتی برای لحظه ای چشم چرونی کنه در واقعیت.حس خیلی بدی بهش دست میده.اما برام جالبه که اونایی که در قلب خونشون ماهواره دارن،خونه ای که مهمترین جز استقرار فرهنگ در یه جامعه است،به راحتی حاضر میشن همسر یا فرزندنشون چشمشون خیلی چیزای غیر اخلاقی یا پوشش های کمتر از متعارف افراد رو ببینه!مخصوصا در مورد زن ها.

بد، بده!لااقل بد رو خوب جلوه ندیم.برای تقویت زبان،یادگیری یا رصد اخبار هم این همه کلاس آموزشی و سایت و روزنامه هست که به راحتی میتونیم ازش استفاده کنیم.

میگن استفاده از چاقو اگه بلد باشی خیلی هم خوبه. اما آیا بچه میتونه ازش استفاده مفید کنه یا فقط دستشو میبره!!! کودکان هر چیزی رو که ببینن به عنوان اصل قبولش میکنن. این اثبات شده و در آینده در رفتارش ظهور پیدا میکنه

mahtab2689

عضو جدید
کاربر ممتاز

در مورد صحبتای آخرتون
الان ما که نزدیک 10-12 ساله ماهواره بوده تو خونمون خیلی اوضاعمون خرابه؟
پس چرا این تغییراتی که میگین تو هیچ یک از اعضای خونواده نمود واقعی پیدا نکرده؟ چرا همون سادگی رو که در قبل از داشتن ماهواره داشتیم هنوزم داریم؟
اینا یه سری توجیهاته که فلان چیز بده...
خب باشه بد...ولی تو درست ازش استفاده کن...نمیشه؟
الان کانالای خود ایران ما خیلی خوبه؟ مرتب فقر دزدی گناه جنگ و و و نشون میده حتی سریالاشون هم افتضاحه اون سریال طنزی که الان داره پخش میشه آیا واقعا خیلی پربار و مفیده؟
یا اینکه کسانی که در سریالا و سینمایی های ما بازی می کنن جلوی دوربین یه جورن و در واقعیت چیزه دیگه؟! اصلا اینا خیلی درسته
تو همین سریالای ترکی که میفرمایید حداقلش اینکه آدماشون دورو نیستن...من نمیخوام طرفداری سریالای ترکی رو بکنم...اما حداقل وقتی مضمونشون رو خوب دقت میکنم میبینم خیلی پربارتر و عبرت بخش تر از سریالای خودمونه.....

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه! منطق من میگه ساعت به ساعت و روز به روز غرق شدن در زندگی یه سری آدمایی که خیلی با من فرق دارن و در سیستم من زندگی نمی کنن
و من شاید هیچ وقت نتونم اونطوری زندگی کنم، من رو کم کم و ناخود آگاه از زندگیم ناراضی میکنه!

تو شبکه های اجتماعی مردم ذاتاً دوست دارن فقط از تفریحات و عشق و حال و خریدای آنچنانیشون عکس بذارن! کی میاد عکس بذاره از نون پنیر سبزی خوردنش؟ خب اصلا عشقش به اینه که بگه: من و بیف استروگانف مامانم در یک روز خوب! [مثال]
بنابراین همه از آنچنانی های زندگیشون میگن. و نتیجه اینه که یکی مثل من که ابداً هم زاهد و عارف و ... نیستم مواجهم با انبوهی از آنچنانی های مجازی!
که اصلا خیلی هاش هم کاذبه دیگه و دید محدود میده به انسان. ولی خب چه حسی به من میده؟

حالا منِ فقیرِ شعورمند با درک درست از خوشبختی، ماهی یه بار برم خونه ی یه آشنایِ فوقِ ثروتمندمون. مشکلی پیش نمیاد! چون من حس نمی کنم همه اینن و من چرا این نیستم!

* برای درک اینکه در جامعه اختلاف طبقاتی هست، لازم نیست روز به روز با ثروتمندها زندگی کرد!
آدما که فقط تو خونه ننشستن!
اصلا قبلا که برای تحقق عدالت_ تازه خیـــــلی بیشتر از ما_ تلاش می کردن چجوریا بوده؟!

*
در منطق شما یک چیز نادرست هست. اونم اینه که شما همه چیز رو به خودآگاهی مردم ربط میدین.
بر فرض که بشه که نوجوون 15-16 ساله رو انقدر با تقوا کرد و بهش درک از خوشبختی رو یاد داد که دلش هیچی نخواد! با ناخودآگاهش چیکار می کنین؟
چرا تو دین خودمون سفارش شده خودتون رو در معرض گناه قرار ندین؟ کلا به جای توصیه های پیشگیرانه میگفتن: با تقوا باشید! درک درست داشته باشید! دلتون هیچی نخواد!

* چرا ما برای بیان رفتار انسانیمون محتاج یه فضای خارج از فضای حقیقی هستیم؟ قبلاً که اینا نبود مردم برای بروز رفتار انسانیشون چیکار می کردن؟
اصلا فرض می کنیم حرف شما درست و فضای مجازی جاییه برای بیان رفتارهای انسانی شبیه فضای حقیقی.
حالا یه سوال: تا حالا شده در دنیای حقیقی انقدر به محتویات یخچال دوستان و آشنایانتون نزدیک باشید؟!
تا حالا شده بود یکی صداتون کنه، بگه: من فلان شکلات خارجی رو خریدم. بیا ببین، نخور و برو! اصلا بگه... شما می رفتین؟!
حالا یه فضای مجازی این امکان رو بوجود آورده. دستش درد نکنه!
[ باز هم نکته: اینکه این چیزها رو تو مغازه ببینی، خیلی با اینکه مدام در معرض خریدارهاش باشی، فرق داره.]

شایدم بعدا افتاد دست من! مواظب باشید! :whistle:

ممنون. همگی موفق باشید.:gol:

اینیستاگرام و وایبر و ...وقت آدمارو به شدت میگیره قبول خیلی از محتویاتشم نادرسته قبول اما من فقط یه سوال از شما بپرسم....فرض کنید بیرون خونه تون طوفان وحشتانکی هست چندین ماه به همین منوال سپری بشه شما نیازمند این باشید که برید بیرون اما از ترس اینکه نکنه گرفتار طوفان بشید بمونید تو خونه ...خونه تا یه مدت شمارو ساپورت میکنه و مجبور هستید دلتونو به دریا بزنید و برید اگر نرید از درون ویران میکنید وجود خودتونو به خاطر ترس از طوفان در این موقع چه کار باید کرد؟باید موند تو خونه یا بی محابا رفت تو دل طوفان؟
جواب من:هر چیزی نیاز به یه قاب داره مثل یه حباب که دور اون شِِی رو بگیره تا ازش محافظت کنه نرفتن بیرون شمارو ساپورت نمیکنه بهترین و منطقی ترین و اوصولیترین راه حل این هست که شما تمهیداتی رو در نظر بگیرید که وقتی رفتید تو دل طوفان شما رو همراه خودش به گرداب نبره یعنی جز این نمیشه کاری کرد چون قدرت طوفان اونقدر زیاد هست که من تک نفر بشر نتونم جلوشو بگیرم ....اما میتونم باهاش مقابله کنم و سالم ازش بیام بیرون
من کاملا درک حرفتونو اما راه حل درست چیزی هست که بشه عملیش کرد هیچ حرفی و هیچ قدرتی با زور به کرسی نمیشینه اگر نشست یه روز طغیان میکنه اگر برفرض شما این قدرت رو داشتید که همه یسایتارو ببندید این فاجعه از یه روزنه ی دیگه خودشو نشون میداد

mahtab2689

عضو جدید
کاربر ممتاز
از جملاتی که گفتین این نکته به ذهنم رسید که شما جمله معروف «لقمان حکیم که فرمودند: ادب از که آموختی گفت از بی ادبان» رو کاملا دارید نقض میکنید!!!
برای تقویت زبان،یادگیری یا رصد اخبار هم این همه کلاس آموزشی و سایت و روزنامه هست که به راحتی میتونیم ازش استفاده کنیم.در مورد این قسمت بحثتون منی که پول کلاس آموزشی و همینطور موقعیتش رو ندارم چه باید بکنم؟ حالا یکی پیدا شده که همینطور رایگان داره اصطلاحات و لغات و جملات انگلیسی رو بدون ریا میزاره چرا نباید استفاده کنم؟
رصد اخبار هم که در ایران اگه بخوام توضیح بدم که میگن سیاسی هستی پس اینجا مطرح نمیکنم.....
احساس میکنم شما داری از روی یه سری تعصبات حرف میزنی...
در مورد ماهواره و سریالایی که پخش میشه اگه واقعا نوع نگاه ها عوض بشه و عمق مطلب رو ببینی میبینی که همه چیزش واقعیته ...جزای کار بد، خیانت، دروغ، نامردی و ... رو همه رو داره نشون میده...داره میگه فلانی خیانت کرد این عاقبتش...فلانی تجاوز کرد این عواقبش..... نمونه بارزش همین سریال فاطماگل بود که به نظرم بهترین فیلم بود...
الان چقدر تو همین ایرانه خودمون داره به دخترامون تجاوز میشه ولی دخترای ما از ترس آبرو هیچی نمیگن و بعضا خودکشی میکنن...اما تو این سریال واسه خاطر حقش ایستاد تا آخر و همه آدم های بد به جزاشون رسیدند...آیا واقعا این مضمون از نظر شما بده؟
حالا سریال طنزی که الان از ایران پخش میشه...نمونش همون بچه ای که تو سریاله و خیلی بی تربیت هستش و مادرش هم از این رفتارا کاملا استقبال و تشویقش میکنه! من اگه بچه داشتم الان امکان نداشت اجازه بدم این سریال رو ببینه....
من به جمله آخرم تو کامنت قبلیم اعتقاد دارم از رو هوا چیزی رو بیان نکردم....

EECi

مدیر بازنشسته
نه! منطق من میگه ساعت به ساعت و روز به روز غرق شدن در زندگی یه سری آدمایی که خیلی با من فرق دارن و در سیستم من زندگی نمی کنن
و من شاید هیچ وقت نتونم اونطوری زندگی کنم، من رو کم کم و ناخود آگاه از زندگیم ناراضی میکنه!

تو شبکه های اجتماعی مردم ذاتاً دوست دارن فقط از تفریحات و عشق و حال و خریدای آنچنانیشون عکس بذارن! کی میاد عکس بذاره از نون پنیر سبزی خوردنش؟ خب اصلا عشقش به اینه که بگه: من و بیف استروگانف مامانم در یک روز خوب! [مثال]
بنابراین همه از آنچنانی های زندگیشون میگن. و نتیجه اینه که یکی مثل من که ابداً هم زاهد و عارف و ... نیستم مواجهم با انبوهی از آنچنانی های مجازی!
که اصلا خیلی هاش هم کاذبه دیگه و دید محدود میده به انسان. ولی خب چه حسی به من میده؟

حالا منِ فقیرِ شعورمند با درک درست از خوشبختی، ماهی یه بار برم خونه ی یه آشنایِ فوقِ ثروتمندمون. مشکلی پیش نمیاد! چون من حس نمی کنم همه اینن و من چرا این نیستم!

* برای درک اینکه در جامعه اختلاف طبقاتی هست، لازم نیست روز به روز با ثروتمندها زندگی کرد!
آدما که فقط تو خونه ننشستن!
اصلا قبلا که برای تحقق عدالت_ تازه خیـــــلی بیشتر از ما_ تلاش می کردن چجوریا بوده؟!

*
در منطق شما یک چیز نادرست هست. اونم اینه که شما همه چیز رو به خودآگاهی مردم ربط میدین.
بر فرض که بشه که نوجوون 15-16 ساله رو انقدر با تقوا کرد و بهش درک از خوشبختی رو یاد داد که دلش هیچی نخواد! با ناخودآگاهش چیکار می کنین؟
چرا تو دین خودمون سفارش شده خودتون رو در معرض گناه قرار ندین؟ کلا به جای توصیه های پیشگیرانه میگفتن: با تقوا باشید! درک درست داشته باشید! دلتون هیچی نخواد!

* چرا ما برای بیان رفتار انسانیمون محتاج یه فضای خارج از فضای حقیقی هستیم؟ قبلاً که اینا نبود مردم برای بروز رفتار انسانیشون چیکار می کردن؟
اصلا فرض می کنیم حرف شما درست و فضای مجازی جاییه برای بیان رفتارهای انسانی شبیه فضای حقیقی.
حالا یه سوال: تا حالا شده در دنیای حقیقی انقدر به محتویات یخچال دوستان و آشنایانتون نزدیک باشید؟!
تا حالا شده بود یکی صداتون کنه، بگه: من فلان شکلات خارجی رو خریدم. بیا ببین، نخور و برو! اصلا بگه... شما می رفتین؟!
حالا یه فضای مجازی این امکان رو بوجود آورده. دستش درد نکنه!
[ باز هم نکته: اینکه این چیزها رو تو مغازه ببینی، خیلی با اینکه مدام در معرض خریدارهاش باشی، فرق داره.]

شایدم بعدا افتاد دست من! مواظب باشید! :whistle:

ممنون. همگی موفق باشید.:gol:

گفتنی ها رو گفتم ارمیا گرامی
دوستان هم اشاره کردن

فقط در مورد قسمت قرمز رنگ
اتفاقا برخلاف برداشت شما ، به تربیت سیستمی علمی اعتقاد دارم . خود آگاهی ماحصل تربیت سیستماتیک علمی هست .

ما نیاز به اجتماعی شدن و ابراز وجود داریم . چه در محیط کار باشه ، چه در خانواده ، چه در بازار ، چه در دانشگاه و چه در محیط مجازی
محیط مجازی محیط جدیدی هست
مقاومت های بسیاری مقابلش شکل گرفته

همانطور که برای مثال وقتی مدرسه و دانشگاه آمده بودن شکل گرفته بود
و مثال های متعدد

تنها راه حل این هست که قدرت استدلال درست و انتخاب درست و استفاده درست به مردم آموخته بشه
با کمک کتاب خوانی و آموزش و تربیت سیستماتیک و هدفمند و متناسب با شرایط روز

مثلا اعتماد بنفس ، تعهد ، مهارت مخالفت و نه گفتن و مهارت حل مساله و... رو به اونها آموزش بدیم

وقتی زن و مردی مهارت سخن گفتن با هم رو بلد باشند ، کار کمتر به درد و دل با غریبه خواهد انجامید

شبکه های اجتماعی فقط یه ابزار ارتباطی هست

یکی مثل من در گروه کوهنوردی شهر عضو هست و عکس های گرفته شده در کوه رو با دوستان شیر می کنه ، یا در گروه برنامه نویسی عضو هستش و... و بسیار هم استفاده می کنه

مخالفت شما با شبکه های اجتماعی به نظر من فقط بخاطر اینه که علت ها رو اشتباه شناسایی می کنید . علت ها جاهای دیگری هست که بارها بهشون اشاره کردم

موفق باشید:gol:

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
باید ببینیم تعریفمون از تاثیر چیه.

فطرت همه انسان ها،در بدو امر پاکه.اگر دقت کرده باشین،یه بچه ای که معصوم هست و تازه ماهواره وارد خونش شده،یا حتی پدر و مادرش،وقتی یه صحنه غیر اخلاقی در سریال بیاد،یا یه زن یا مرد با پوشش نامتعارف،فوری کانالو عوض میکنه.این اتفاق به صورت ناخودآگاه میفته چون نفسش تشخیص میده که این،چیز بدیه.واسه همین بهش فرمان میده که چشمش اون صحنه رو نبینه.

به مرور زمان چه اتفاقی میفته؟دیگه خبری از اون واکنش های فطری نیست.میشینه میبینه.شاید اوایل یکم عذاب وجدان بگیره،اما به مرور زمان این واکنش کمرنگو گمرنگ تر میشه.وقتی قبحش ریخت،در نهایت چه اتفاقی میفته؟میگه خیله خب،این بد!اما من که کاری نمیکنم،فقط میبینمش که سرگرم شم.یکم بعد زمان بیشتر،حد بیشتر.کم کم میبینی خیلیم زشت نیست.چه اشکالی داره آدم خیلی رک و راست در مورد یه سری چیزا حرف بزنه،بشنوه یا ببینه.یکم دیگه که بگذره،میبینی همون افکار،نظرت و باور قبلیت رو تا حدودی تعدیل میکنه.شاید اصلا اونقدر ها هم بد نباشه.به هر حال انسان ها متفاوتن و هرکسی دوست داره یه جور زندگی کنه.یکم دیگه که بگذره،ایجاد شک و شبهه میکنه در اصل باورت.اصلا کی گفته که اون چیزی که من باورم بود،واقعا باید باشه؟چرا؟ممکنه اصلا....تازه میرسه به اصل باورت،اعمال تغییر در رفتار عینی...

این فرآیند،فرآیند یه روزه دو روزه نیست.یه فرآیند طولانی مدته.در جامعه ای مثل ایران،اخلاق جایگاه داشت و داره.حتی در خونواده های به اصطلاح مدرن،هنوزم که هنوزه،فساد اخلاقی مذمومه.در همچین جامعه خانواده مداری،باید سیر تدریجی و غیر مستقیم تاثیر فرهنگی رو در پیش گرفت،که اصطلاحا افرادش استحاله شن!ماهیت باور هاشون به نحوی عوض شه که خودشونم متوجه سیر تغییر نشن.

اصلا گناهو ثواب برای چی تعریف شده؟غیر ازینه که انسان مراقبت کنه از نفس خداییش برای تعالی،خوشبختی و آرامش خودش؟

آیا باید هر زشتی یا هر فسادی به تصویر کشیده بشه تا ما یاد بگیریم چی بده چی خوب؟شما گناه کبیره کردی،اصلا کبیره نه،هر گناهی،چرا در دین ما حتی گفتن و تعریف کردن اون گناه به یه نفر دیگه،خودش گناه بیشتره چه برسه به تصویر کشیدنش!!!!!!!

زنا گناه کبیره ست.حکم مجازاتشم سنگسار.اما باید 4 نفر شاهد برای این موضوع حاضر شن تا حکم اجرا شه.در جامعه اسلامی چیزی که خدا برای آرامش ما ترسیم کرده،انقدر این موضوع قبیحه و اثباتش سخت،که نیاز به 4 انسان شاهد داره!!!!!!چیزی که عملا شاید هیچوقت پیدا نشه.

اما ماهواره چجوری داره در همین جامعه،هر شب و روز مضامینی رو به تصویر میکشه که مردم حین خوردن غذای جسمشون،همچین غذاییو وارد روحشون میکنن؟

من آمار ندارم،اما اینکه چقدر روزانه خیانت،قتل،تجاوز،افسردگی و ناهنجاری های روحی و رفتاری بخاطر این غذای ناپاک روحی و جسمی واقع میشه،حتما تامل برانگیزه.
اینکه چقدر حیا و اخلاق در جامعه ما بخاطر این عادی شدن ها کمرنگ شده و به همه تسری پیدا میکنه.حتی منی که شاید نخوام خودم یا خونوادم ماهواره ببینم.
اینکه چقدر حتی پدر و مادر ها هم عوض شدن،تامل برانگیزه.یه زمانی برای لحظه لحظه حفظ فرزندشون ازین همه زشتی و بی اخلاقی،جونشون در میرفت،اما حالا خیلی راحت میتونن چشماشونو ببیندن و سکوت کنن،حتی اگر بفهمن چه تغییراتی در نسلشون داره اتفاق میفته.این سکوت،حتی سکوت،عین تاثیره...

فرهنگ یک جامعه،مثل هواییه که تنفس میکنیم.تاثیری همگانی....

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
از جملاتی که گفتین این نکته به ذهنم رسید که شما جمله معروف «لقمان حکیم که فرمودند: ادب از که آموختی گفت از بی ادبان» رو کاملا دارید نقض میکنید!!!
برای تقویت زبان،یادگیری یا رصد اخبار هم این همه کلاس آموزشی و سایت و روزنامه هست که به راحتی میتونیم ازش استفاده کنیم.در مورد این قسمت بحثتون منی که پول کلاس آموزشی و همینطور موقعیتش رو ندارم چه باید بکنم؟ حالا یکی پیدا شده که همینطور رایگان داره اصطلاحات و لغات و جملات انگلیسی رو بدون ریا میزاره چرا نباید استفاده کنم؟
رصد اخبار هم که در ایران اگه بخوام توضیح بدم که میگن سیاسی هستی پس اینجا مطرح نمیکنم.....
احساس میکنم شما داری از روی یه سری تعصبات حرف میزنی...
در مورد ماهواره و سریالایی که پخش میشه اگه واقعا نوع نگاه ها عوض بشه و عمق مطلب رو ببینی میبینی که همه چیزش واقعیته ...جزای کار بد، خیانت، دروغ، نامردی و ... رو همه رو داره نشون میده...داره میگه فلانی خیانت کرد این عاقبتش...فلانی تجاوز کرد این عواقبش..... نمونه بارزش همین سریال فاطماگل بود که به نظرم بهترین فیلم بود...
الان چقدر تو همین ایرانه خودمون داره به دخترامون تجاوز میشه ولی دخترای ما از ترس آبرو هیچی نمیگن و بعضا خودکشی میکنن...اما تو این سریال واسه خاطر حقش ایستاد تا آخر و همه آدم های بد به جزاشون رسیدند...آیا واقعا این مضمون از نظر شما بده؟
حالا سریال طنزی که الان از ایران پخش میشه...نمونش همون بچه ای که تو سریاله و خیلی بی تربیت هستش و مادرش هم از این رفتارا کاملا استقبال و تشویقش میکنه! من اگه بچه داشتم الان امکان نداشت اجازه بدم این سریال رو ببینه....
من به جمله آخرم تو کامنت قبلیم اعتقاد دارم از رو هوا چیزی رو بیان نکردم....

بر فرض که اکثریت مردم ما برای آموزش و یادگیری مفید ماهواره خریدن.اصلا هم بیننده سریال های مزخرف چند صد قسمتی خیانت محور که هیچوقت پخششون قصد توقف نداره هم نیستن!!!!!اما به چه قیمتی؟

باید برای خوب زندگی کردن و آموزش درست،در حد توان هزینه کرد.هزینه ای معقول با حساب نفع و زیان.بله خیلی چیزا هست که آدم مفت و مجانی میتونه یادبگیره،تجربه کنه،لذت ببره....اما...

آخرین ویرایش:

mahtab2689

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهشمند است فقط در رابطه با موضوع تاپيك و محور هاي گفته شده در پست اول نظر بدين

و مباحث ممكن ديگر از نظر دوستان.......

اينجا در مورد تاثير شبكه هاي اجتماعي بر فضاي خانوادگي و جوانان و كودكان بحث نمي شود......و فقط رابطه بين همسران مد نظر است

ممنون ميشم اين مورد را رعايت كنيد تا شرمنده شما و مجبور به حذف پست ها نشويم

ببخشید که دو تا از پستام تقریبا از موضوع تاپیک دوره...اما جسارتا خواستم جوابه گفتگوهارو بدم...
به سوال هاتون جواب میدم:

شبکه های اجتماعی بر رفتار همسران نسبت به هم بعضا مشاهده کردم که خیلی ها تاثیرات سوء ای از
مثلا مشاهده فیلم های ماهواره میگیرن مثلا اینکه همسر میخواد خودش رو به شکل یکی از شخصیت های درون فیلم در بیاره و مثل اون لباس بپوشه و رفتار کنه و یا دیگری میخواد که همسرش شبیه به شخصیت های فیلم رفتار کنه...
این بردداشت و تاثیرپذیری از فیلم ها 100 درصد تخریب کننده زندگی هستش و به هیج عنوان به افرادی که این تاثیرهارو
به راحتی میگیرن و قبول میکنن توصیه نمیشه که از این شبکه های اجتماعی استفاده کنن مگر به این صورت که از تمام فیلم مضمون اصلیش رو بگیرن و عبرت باشه براشون...
این در مورد اینستاگرام و ... هم صدق میکنه اگر قرار باشه از هر حرف و هر تصویر و هر کلمه ای تاثیرات سوء بگیرن پس بهتره خودشون رو از اینها حفظ کنن و از زندگیشون حذف کنن مگر اینکه درست استفاده کردن رو بدونن.

در این مورد بعضا مشاهده شده که چون رابطه ی بین زوجین صمیمی نیست و نمی تونن با هم به راحتی صحبت کنن
و مشکلاتی رو که دارن بیان کنن به سمت شخص سوم میرن که شاید خودشون هم نمیدونن دارن بیراهه میرن و همین میشه که خیلی وقتا بنیان خانوادشون رو به خطر میندازن و اعتمادها از بین میره...
اگر زوجین ما این صمیمت رو در رابطشون به نحو احسن پرورش بدن و بدونن که چطور میتونن به هم تکیه کنن و حرفاشون رو بیان کنن هیچ وقت این اعتماد بین طرفین حتی با وجود بودن این شبکه های اجتماعی از بین نمیره
کلاس ها و مشاوره هایی که قبل از ازدواج برگزار میشه واقعا کمک خوب و بزرگی برای بینش زوجین هستش که میتونن با توجه به این ها عملکردشون رو اگر اشتباه و ناصحیح هست رو تغییر بدن و در جهت درست پیش برن...مثالی رو بیان میکنم:
خانمی در سن پایین ازدواج کرده و از شهری که پدر و مادرش هستن به شهری که محل کار همسرش هست اومدن این خانوم اوایل بخاطر دوری که از پدر و مادرش داشت مرتب با تلفن باهاشون در ارتباط بود خیلی وقتا گوشش و حواسش به تلفنش بود که با خانوادش مثلا صحبت کنه و همین طور شد که ماه های اول زندگی بجای توجه به همسر وقتش رو رو به صحبت با خانواده میگذروند و حتی اولین عید مشترکشون رو هم تنها به شهری که پدر و مادرش بودن رفت و همسر رو تنها گذاشت الان بعد از شش ماه که همسر بی توجهی رو که خانومش ناخواسته بهش داشته بود رو در گوشی و بازی های آنلاین پیدا کرده و به شدت به سمت رسانه های اجتماعی و بازی های آنلاین رجوع پیدا کرده طوری که الان همسر این آقا خیلی ناراحت هستش و زندگیشون یجورایی همین اول کاری تلخ شده...
این نمونه واقعی است که عرض کردم اگر خانوم اولا در سنی ازدواج میکرد که عوالم بچگی رو نداشت و همینطور آگاهی نسبت به برخورد و رفتار در زندگی مشترک الان زندگیشون به اینجا نمیرسید...(پس
بینش درست و نگاه منطقی نسبت به هر چیزی خیلی خیلی لازم و ضروریه)

پیرو توضیحات بالا در این مورد هم برمیگرده به تاثیرپذیری که همسران از دیدن شبکه های اجتماعی میگیرن (نوع لباس ، آرایش و ...)
و یا نحوه برخورد در برابر مشکلات و یا رفتارات خود شخص...
همه ی اینها
(استفاده از این شبکه ها) اگر آموزش داده بشه اگر فرهنگ سازی بشه از همون اولش خیلی خیلی زندگی رو مورد رضایت طرفین میکنه ولی اگر تقلیدی کورکورانه یا متعصبانه داشته باشن که الفاجعه....

چشم و هم چشمی و تجملات زرق و بر که هم موضوع جدیدی نیست که از این شبکه ها باشه...
در ایران خودمون هم که خیلی مشهوده ...مخصوصا در شهری که من هستم بیش از حد چشم و هم چشمی وجود داره و خیلیاشون که اینجور هستن اصلا از وجود چنین شبکه هایی بی اطلاعن... اگر اطلاع میداشتن که دیگه واویلا...

این هم برمیگرده به همون فرهنگ سازی و بینش و نگاه درست و ظرفیت!!!

اکثر طلاق هایی که الان هست بر اثر همین تاثیرات غلطی که گرفته میشه (چرا تاثیر غلط؟ چون بینش در اون شخص کامل نیست)
دردودل هایی که خانوم یا آقا از مشکلاتش در زندگی برای دیگری در این شبکه ها میکنه و به نظر خودش آسیبی به زندگی نمیزنه و فقط جهت مشاورست برمیگرده به همین فکر غلط و اشتباهیی که راجب دنیای مجازی دارن...
اگر من در زندگیم مشکلی دارم چرا این رو با شخص همسرم بازگو نکنم؟ اگر ریشه ای بود چرا به بزرگتر و باتجربه تر از خودم انتقال ندم؟ و یا به مشاوره مراجعه کنم؟
چرا همسرانه ما الان هنوز یاد نگرفتن که اگر ناراحتی از همسرت داری برو به خودش بگو...
بگو همسرم عزیز دلم نفسم زندگی من ... فلان جا فلان حرف یا فلان حرکت رو انجام دادی و من خیلی ازت ناراحت شدم و همسرمون هم دلایل رو بگه و به همین راحتی مشکل حل بشه...
آموزش هایی قبل از ازدواج و یا حتی در دانشگاه یا دبیرستان تحت عنوان یادگیری نحوه زندگی مشترک... خیلی از مشکلات زوجین مارو حل میکنه که خدای نکرده باعث نشه همسر ما آرامش رو جای دیگری جستجو کنه و آمار خیانت ها بره بالا و در پی آن آمار طلاق...

برنامه ای در شبکه ی 1 سیما در سیمای خانواده ساعت 11 صبح روزهای سه شنبه نشون داده میشه که در اون از روابط بین همسران توضیح میدن و همینطور راهکار در مقابل مشکلات یک زندگی مشترک.... توصیه میکنم حتما ببینید.

با سپاس فراوان:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
بر فرض که اکثریت مردم ما برای آموزش و یادگیری مفید ماهواره خریدن.اصلا هم بیننده سریال های مزخرف چند صد قسمتی خیانت محور که هیچوقت پخششون قصد توقف نداره هم نیستن!!!!!اما به چه قیمتی؟

باید برای خوب زندگی کردن و آموزش درست،در حد توان هزینه کرد.هزینه ای معقول با حساب نفع و زیان.بله خیلی چیزا هست که آدم مفت و مجانی میتونه یادبگیره،تجربه کنه،لذت ببره....اما...
ظرفیت استفاده از وسایل در هر شخص و خانواده ای متفاوته.
برخی مواقع میتونه آروووووم آرم تاثیر بزاره برخی مواقع هم خیر.

اینکه جمع ببندیم مخالفت اعمال کنیم یه حرف مضحکه (دیشا رو جمع کنیم و این صحبتا) و ازونطرف اگر من بیام به شما امر کنم که برو ماهواره بگیر این اُمُل بازیا چیه (با عرض پوزش) این هم یه حرف نادرست و بی خردانه هستش
چون نه من جای شما هستم نه شما جای من

اینکه میگی به چه قیمتی،درسته،ولی در نوع و شخص شما یا خانواده شما یا کسانیکه شبیه به شما هستن اون جملتون صحیحه.شما ایراد نداری یا مشکلی از طرف شما نیست،مدلت میتونه این شکلی باشه و هیچ عیبی نداره، تفاوت آدماس.ولی این جمله رو نمیشه به همه تعمیم داد

اینکه 2جوون ازدواج میکنن بعد با ماهواره بخواد بنیان خانوادشون از هم بپاشه،خب برای برخی واقعا اتفاق میفته،برای برخی هم نه.
ولی بهترین چیز اینه شما به خودت بیای ببینی آیا ظرفیت استفاده اشو داری،آیا قراره 24ساعته پشتش بشینی حالا ماهواره یا شبکه ای اجتماعی مثل لاین و واتس آپ و غیره
هی جوک بفرستی و بگیری و شر و ور بگی و بشنوی و خلاصه وقت بگذرونی؟!

یا واقعا قراره مثل یک انسان مدرن از این وسایل استفاده درست کنی؟!

الآن دنیا،دنیای مدرنه ، بایدی وجود نداره ازینا استفاده کنی ولی باید قبولش کنی که وجود داره و همه میتونن استفاده کنن

خب اینجاس که من میگم هرکسی از خدا بخواد چیزی که لایقش هست و ظرفیتشو داره بهش بده.

(سوء تفاهم نشه زینب خانم من نمیگم شما ظرفیتشو نداری و این صحبتا، اینها فقط مثال هستن که منظورمو برسونم و قصدم بهیچوجه توهین یا ناراحتی شما نیست:gol:
منظور از ظرفیت،یعنی باتجربگی یا قابل پذیرش بودن و توانایی کنترل کردن یه مسئله هست، برخی آدما تو یه سری چیزا ظرفیت بالاتری دارن برخی آدما تو مسائل دیگه)

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
ظرفیت استفاده از وسایل در هر شخص و خانواده ای متفاوته.
برخی مواقع میتونه آروووووم آرم تاثیر بزاره برخی مواقع هم خیر.

اینکه جمع ببندیم مخالفت اعمال کنیم یه حرف مضحکه (دیشا رو جمع کنیم و این صحبتا) و ازونطرف اگر من بیام به شما امر کنم که برو ماهواره بگیر این اُمُل بازیا چیه (با عرض پوزش) این هم یه حرف نادرست و بی خردانه هستش
چون نه من جای شما هستم نه شما جای من

اینکه میگی به چه قیمتی،درسته،ولی در نوع و شخص شما یا خانواده شما یا کسانیکه شبیه به شما هستن اون جملتون صحیحه.شما ایراد نداری یا مشکلی از طرف شما نیست،مدلت میتونه این شکلی باشه و هیچ عیبی نداره، تفاوت آدماس.ولی این جمله رو نمیشه به همه تعمیم داد

اینکه 2جوون ازدواج میکنن بعد با ماهواره بخواد بنیان خانوادشون از هم بپاشه،خب برای برخی واقعا اتفاق میفته،برای برخی هم نه.
ولی بهترین چیز اینه شما به خودت بیای ببینی آیا ظرفیت استفاده اشو داری،آیا قراره 24ساعته پشتش بشینی حالا ماهواره یا شبکه ای اجتماعی مثل لاین و واتس آپ و غیره
هی جوک بفرستی و بگیری و شر و ور بگی و بشنوی و خلاصه وقت بگذرونی؟!

یا واقعا قراره مثل یک انسان مدرن از این وسایل استفاده درست کنی؟!

الآن دنیا،دنیای مدرنه ، بایدی وجود نداره ازینا استفاده کنی ولی باید قبولش کنی که وجود داره و همه میتونن استفاده کنن

خب اینجاس که من میگم هرکسی از خدا بخواد چیزی که لایقش هست و ظرفیتشو داره بهش بده.

(سوء تفاهم نشه زینب خانم من نمیگم شما ظرفیتشو نداری و این صحبتا، اینها فقط مثال هستن که منظورمو برسونم و قصدم بهیچوجه توهین یا ناراحتی شما نیست:gol:
منظور از ظرفیت،یعنی باتجربگی یا قابل پذیرش بودن و توانایی کنترل کردن یه مسئله هست، برخی آدما تو یه سری چیزا ظرفیت بالاتری دارن برخی آدما تو مسائل دیگه)

100%

دقیقا همینه.در جامعه مدرن،هیچ باید و نبایدی وجود نداره.کاملا برعکس در جامعه اسلامی، هنجار اخلاقی، یعنی باید و نباید اجتماعی برای حفظ بنیان خانواده.
در جامعه مدرن هرکی هرکار دلش بخواد میکنه.نه تنها کاری به سایر افراد جامعه و تاثیر رفتارش رو دیگران نداره،بلکه کاری با خونوادشم نداره.ازدواج میکنه که از تنهایی در بیاد و چند صباحی لذت فرزند و زندگی متاهلی رو بچشه.وگرنه حفظ خونواده براش ارزش نیست.هروقتم زنش یا همسرش دلشو زد و خواست بره سراغ یکی دیگه،خیلی راحت میتونه برگرده بهش بگه عزیزم من میخوام با یکی دیگه باشم،فکر میکنم دیگه به درد هم نمیخوریم.و تمام.
منتها چون این وسط هرکی هرچی دلش بخواد انجام بده میشه قانون جنگل، یه سری آدم که زورشون بیشتره،یه سری قانون بر حسب تجربه و نیازشون وضع میکنن که حداقل بتونن با هم زندگی کنن.وگرنه خدا چیه،ارزش چیه،اخلاق چیه.اگه خدا بهت حس خوب میده،نگهش دار،اگر نه میخوای چیکار.4 صباح زندگیتو لذتشو ببر که بمیری دیگه خبری نیست.

هرآدمی خودش فکر میکنه با ظرفیته.منم همینطور.اما ظرفیت بالا توجیه کننده فعل گناه نمیتونه باشه.دیدن هم یه فعله.وگرنه من در جایگاهی نیستم که حتی بتونم نزدیکترین افراد خونوادمو به کاری مجبور کنم.چه برسه به دوستان اینجا.این مخیر بودن رو هم خدا خودش قرار داده نه من.

secret11

عضو جدید
در مورد صحبتای آخرتون
الان ما که نزدیک 10-12 ساله ماهواره بوده تو خونمون خیلی اوضاعمون خرابه؟
پس چرا این تغییراتی که میگین تو هیچ یک از اعضای خونواده نمود واقعی پیدا نکرده؟ چرا همون سادگی رو که در قبل از داشتن ماهواره داشتیم هنوزم داریم؟
اینا یه سری توجیهاته که فلان چیز بده...
خب باشه بد...ولی تو درست ازش استفاده کن...نمیشه؟
الان کانالای خود ایران ما خیلی خوبه؟ مرتب فقر دزدی گناه جنگ و و و نشون میده حتی سریالاشون هم افتضاحه اون سریال طنزی که الان داره پخش میشه آیا واقعا خیلی پربار و مفیده؟
یا اینکه کسانی که در سریالا و سینمایی های ما بازی می کنن جلوی دوربین یه جورن و در واقعیت چیزه دیگه؟! اصلا اینا خیلی درسته
تو همین سریالای ترکی که میفرمایید حداقلش اینکه آدماشون دورو نیستن...من نمیخوام طرفداری سریالای ترکی رو بکنم...اما حداقل وقتی مضمونشون رو خوب دقت میکنم میبینم خیلی پربارتر و عبرت بخش تر از سریالای خودمونه.....

کاملا دورو هستند این به اون میزنه این به اون کلا بساطی هست سریال هایی ترکی مخصوصا فاطما گل خیلی سریال پر باری بود خیلی هم ازش عبرت گرفتیم با خائن اصلی فیلم ازدواج کنیم

آخرین ویرایش:

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
100%

دقیقا همینه.در جامعه مدرن،هیچ باید و نبایدی وجود نداره.کاملا برعکس در جامعه اسلامی، هنجار اخلاقی، یعنی باید و نباید اجتماعی برای حفظ بنیان خانواده.
در جامعه مدرن هرکی هرکار دلش بخواد میکنه.نه تنها کاری به سایر افراد جامعه و تاثیر رفتارش رو دیگران نداره،بلکه کاری با خونوادشم نداره.ازدواج میکنه که از تنهایی در بیاد و چند صباحی لذت فرزند و زندگی متاهلی رو بچشه.وگرنه حفظ خونواده براش ارزش نیست.هروقتم زنش یا همسرش دلشو زد و خواست بره سراغ یکی دیگه،خیلی راحت میتونه برگرده بهش بگه عزیزم من میخوام با یکی دیگه باشم،فکر میکنم دیگه به درد هم نمیخوریم.و تمام.
منتها چون این وسط هرکی هرچی دلش بخواد انجام بده میشه قانون جنگل، یه سری آدم که زورشون بیشتره،یه سری قانون بر حسب تجربه و نیازشون وضع میکنن که حداقل بتونن با هم زندگی کنن.وگرنه خدا چیه،ارزش چیه،اخلاق چیه.اگه خدا بهت حس خوب میده،نگهش دار،اگر نه میخوای چیکار.4 صباح زندگیتو لذتشو ببر که بمیری دیگه خبری نیست.

هرآدمی خودش فکر میکنه با ظرفیته.منم همینطور.اما ظرفیت بالا توجیه کننده فعل گناه نمیتونه باشه.دیدن هم یه فعله.وگرنه من در جایگاهی نیستم که حتی بتونم نزدیکترین افراد خونوادمو به کاری مجبور کنم.چه برسه به دوستان اینجا.این مخیر بودن رو هم خدا خودش قرار داده نه من.
آها من متوجه یه ایراد شدم »

شما جامعه مدرن رو در تقابل با جامعه اسلامی میدونی
متاسفانه من (خود شخص بنده،کاری به بقیه ندارم) با کلمه ی "جامعه اسلامی" مشکل دارم کلن بنده قبول ندارم که یک کشور شامل میلیون ها آدم بایستی به یک دین یا مذهب پایبند باشند (اینکه میگن دین اسلام دینی فراتر و اینها هست یا دین اسلام فقط دین نیست،اینها همگی بحث شخصی هست ولی در دنیا فعلا فقط یک عدد مذهب هست)

منظورم از دنیای مدرن یعنی 7 میلیارد آدم در عصر "مدرن" دارن زندگی میکنن و اصلا بحث سر تقابل با 1میلیارد مسلمان نیست.
عصر،زمان،دوره،ما تو این دوره هستیم.دین و مذهب و نگرش و فلان و بیسار.. با تقابل با دوره نیستن.اینها در عرض هم هستند و هیچ منافاتی نمیتونن با هم داشته باشن.یعنی نمیشه گفت چون این هست اون نباشه.

همین.

این اصلا صحیح نیست که جامعه اسلامی رو دارای قوانین گل و بلبل و بی ایراد و جامعه مدرن رو دارای قوانین پر ایراد افراد وحشی و خوی های حیوانی و اخلاق کریه تصور کنیم.این تصور شما از قوانین و اخلاقیات جامعه مدرن (که با آزمایش هم تا الآن بهتر از "اسلامی" عمل کردند) اشتباه و پر ایراد هست.

هر انسانی در هر منسب و مذهبی،میتونه ایراد داشته باشه،به دید بنده اتفاقا ایراد های ما در جامعه اسلامی بسیار فجیع تر از ایراد های افراد مدرن در جامعه ی به قول شما مدرن هست.برای همینه ما در این وضعیت و اونها در او وضعیت قرار داریم
.

بحث در این رابطه متاسفانه اشتباه هستش.ببخشید که تاپیک رو منحرف کردیم دوست داشتید پست بنده رو پاک کنید هیچ ایرادی نداره.

ممنون زینب خانم:gol:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پست های دوستان رو خوندم، بحث خوبی شده، چند تا نکته به ذهنم میرسه، یک جایی می خوندم که شبکه های اجتماعی رو قسمت بندی کرده بود و به شبکه های اجتماعی که با کامپیوتر امکان دسترسی بهشون هست و شبکه هایی که با موبایل هم امکان دسترسی بهشون هست تقسیم بندی کرده بود.
شبکه های اجتماعی با کامپیوتر( موبایلی هم بر اساس طراحی PC based) صورت گرفته بیشتر تمرکز بر اندیشه فردگرایی در بستر یک گروه اجتماعی هست، یادمه یکی از جامعه شناس ها اومده بود و بررسی کرده بود و به این نتیجه رسیده بود که در دراز مدت گروه ها تحت تاثیر جریان و طرز تفکر غالب قرار می گیرند و تغییر نگرشی ایجاد می کنند.
اما شبکه های موبایلی با تغییر هویت سر و کار دارند، دکتر شکرخواه یکی از اساتید برجسته علم ارتباطات میگه که شبکه های اجتماعی مخصوصا موبایلی ذاتا به دلیل دارا بودن بستر اجتماعی، آسیب پذیرند، اضافه بر اینکه این شبکه ها، خودنظارتی دارند، و چهارچوب و اصول اون بر اساس هر فرد مشخص میشه، یعنی اصول برتر وجود نداره و نسبی هست.
شبکه های اجتماعی موبایلی رو ادامه گفت و گوی روزمره می دونن.
اینستاگرام بازم امکان تشکیل گروه و کنش متقابل کمتری نسبت به تلگرام و وایبر و ... داره، یعنی میشه ازش استفاده مثبت برد و مثل روزنامه اون رو نگاه کرد و خوند اما در وایبر و واتس اپ قضیه متفاوت تره. به خاطر خلوت گرایی جمعی که اتفاق می افته، مثلا یکی از دوستان اشاره کرد ما میشینیم و جک ها و مطالب طنز رو میخونیم و میخندیم، این نشون دهنده تغییر رفتار سرگرمی شما هست، نمی گم خوبه یا بده اما دارید تغییر می کنین، یک الگوی سرگزمی در سابق داشتید و الان داره تغییر میکنه، خلاقیت مهمترین چیزی هست که ضربه می خوره چون در این شبکه ها فرد بدون قوی کردن توانایی هاش در عرصه های واقعی مطالب بدون سند رو به کار می بنده، اشاره کردند آشپزی و یا مطالب معنوی، آیا راه های کم هزینه و بهتری نیست؟ اینترنت و سرچ، رجوع به سایت ها مرجع و قابل اعتماد، حالا در مورد غذا کمتر ولی واقعا برای مطالب معرفتی و معنوی میشه به این ها اتکا کرد؟
انتشار شایعه ها و مطالب بدون پایه و اساس، مثل شایعه تجاوز در فلان شهر و یا حضور داعش در فلان شهر و انتشار اون، باعث ایجاد ترس و نگرانی در مردم میشه، در فضای واقعی کنترل راحت تره، ولی در این فضاها کنترل سخته، ماهیت این شبکه ها این طوریه.
مالکیت شخصی خیلی بحث مهمی هست، یعنی فرد در اجتماع حضور داره اما شخصیت و فردیت خودش رو حفظ میکنه، توی پست قبلیم هم اشاره کردم این شبکه ها فردیت رو از بین می برند، این یکی از پیامد های ذاتی این شبکه هاست چطوری؟ ببینید ما یک تیم داریم و یک گروه، این ها با هم متفاوت هستند، در بین اعضای یک تیم صمیمیت وجود داره اما در یک گروه الزاما نه، شبکه های موبایلی تفکرات ما رو از فردیت به گروه محوری سوق میدند.
چه بخوایم چه نخوایم براش وقت میگذاریم، و این وقت گذاشتن یعنی درگیری پیدا می کنیم و شخصیتمون تحت تاثیر قرار می گیره.
بعضی دوستان میگن طرف خوبه جنبه داشته باشه، این تفکر غلطه، از روی مبانی دینی صرفا نمی گم، از نظر علم ارتباطات، فضای مدرن به گونه ای هست که هم شما روی شبکه تاثیر میگذاری و هم شبکه روی شما، ولی این حرف دوستان یعنی اینکه من تاثیری از شبکه نمی گیرم، شاید خودآگاه نگیری اما ناخودآگاه سطحی نگر میشی، فیلم های چند ثانیه ای برات جالب میشه، عکس های سلفی، گشت و گذار در شبکه عکس ها، پیام و ....
یکی از مهمترین نکات در کنش های اجتماعی، زبان بدن هست. شما 10 درصد کلامتون تاثیر داره و 90 درصد چهره و حالت بدنتون موقع حرف زدن، شبکه های اجتماعی این رو از ارتباطات حذف کرده، ارتباطات متنی غالب و فراگیر شده، ذائقه مردم داره تغییر میکنه و این یعنی بهره بردن کمتر از امکانات طبیعی که در اختیارمون هست، دقت کنین میبینین باید بیشتر تلاش کنین تا مفهوم رو در شبکه های اجتماعی منتقل کنین، این ها همه باعث میشند در نهایت، مکانیسم فکری و هوشی شما دستخوش تغییر بشه
میگن تاپیک در مورد متاهلی و تاثیرات شبکه ها روی اون هست، به نظرم تغییر هویت فردی و اجتماعی هر فرد باعث میشه در نهایت زندگی متاهلی تاثیر بگیره.

EECi

مدیر بازنشسته
پست های دوستان رو خوندم، بحث خوبی شده، چند تا نکته به ذهنم میرسه، یک جایی می خوندم که شبکه های اجتماعی رو قسمت بندی کرده بود و به شبکه های اجتماعی که با کامپیوتر امکان دسترسی بهشون هست و شبکه هایی که با موبایل هم امکان دسترسی بهشون هست تقسیم بندی کرده بود.
شبکه های اجتماعی با کامپیوتر( موبایلی هم بر اساس طراحی PC based) صورت گرفته بیشتر تمرکز بر اندیشه فردگرایی در بستر یک گروه اجتماعی هست، یادمه یکی از جامعه شناس ها اومده بود و بررسی کرده بود و به این نتیجه رسیده بود که در دراز مدت گروه ها تحت تاثیر جریان و طرز تفکر غالب قرار می گیرند و تغییر نگرشی ایجاد می کنند.
اما شبکه های موبایلی با تغییر هویت سر و کار دارند، دکتر شکرخواه یکی از اساتید برجسته علم ارتباطات میگه که شبکه های اجتماعی مخصوصا موبایلی ذاتا به دلیل دارا بودن بستر اجتماعی، آسیب پذیرند، اضافه بر اینکه این شبکه ها، خودنظارتی دارند، و چهارچوب و اصول اون بر اساس هر فرد مشخص میشه، یعنی اصول برتر وجود نداره و نسبی هست.

سلام دوست گرامی :gol:

این بخش از صحبت هایی که گفتید ، چیز جدیدی نسبت به ماهیت جامعه انسانی داره ؟ همین رفتار ها در جامعه حقیقی هم اتفاق می افته . شما مثلا سندیکا ها رو ببینید . یا اصناف مختلف رو یا احزاب
همین تغییر هویت یا شخصیت رفتاری ، در جامعه واقعی هم بسته به محل زندگی و انتخاب دوستان و.... اتفاق می افته .
برای مثال وقتی من دوستان زیادی دارم که ورزش می کنن ، منم متمایل به این فعالیت میشم

شاید بهتر بود اینطور بررسی بشه که جدا شدن و غرق شدن در دنیای مجازی ، باعث آسیب میشه . این رفتار یک نوع اعتیاد هست . اعتیاد هم زمینه های روانشناسی و حتی بیولوژیک داره

از طرف دیگه تاثیر پذیری بیش از حد معقول از دیگران ، بسته به میزان وابستگی فرد متفاوت هست . انسان وابسته تغییر هویت بیشتری داره

البته منکر این نمی شم که دنیای مجازی بخاطر در دسترس بودن 24 ساعته ، تاثیر گذاری بیشتری دارند ولی اینکه اینطور بیاییم و تحلیل کنیم منصفانه نیست

شبکه های اجتماعی موبایلی رو ادامه گفت و گوی روزمره می دونن.
دقیقا همینطوره

اینستاگرام بازم امکان تشکیل گروه و کنش متقابل کمتری نسبت به تلگرام و وایبر و ... داره، یعنی میشه ازش استفاده مثبت برد و مثل روزنامه اون رو نگاه کرد و خوند اما در وایبر و واتس اپ قضیه متفاوت تره. به خاطر خلوت گرایی جمعی که اتفاق می افته، مثلا یکی از دوستان اشاره کرد ما میشینیم و جک ها و مطالب طنز رو میخونیم و میخندیم، این نشون دهنده تغییر رفتار سرگرمی شما هست، نمی گم خوبه یا بده اما دارید تغییر می کنین، یک الگوی سرگزمی در سابق داشتید و الان داره تغییر میکنه، خلاقیت مهمترین چیزی هست که ضربه می خوره چون در این شبکه ها فرد بدون قوی کردن توانایی هاش در عرصه های واقعی مطالب بدون سند رو به کار می بنده، اشاره کردند آشپزی و یا مطالب معنوی، آیا راه های کم هزینه و بهتری نیست؟ اینترنت و سرچ، رجوع به سایت ها مرجع و قابل اعتماد، حالا در مورد غذا کمتر ولی واقعا برای مطالب معرفتی و معنوی میشه به این ها اتکا کرد؟

معلومه که من وقتی به جامعه وارد میشم ، باید با جامعه صحبت کنم ، نقد بشم و نقد بکنم . خوشحال و ناراحت بشم . تاثیر بگذارم و تاثیر بپذیرم

وقتی شما میمهانی میگیرید ، همه آدم های شهر رو دعوت می کنید ؟ معلومه که نه . شما فقط آشنایان و فامیل رو برای مثال در یک میمهانی تولد دعوت می کنید . حالا من متوجه ایراد شما به خلوت گرایی جمعی نمیشم ...

مطمئنن الگو های سرگرمی روز به روز داره تغییر می کنه . این تغییرات الگوی زندگی چیز جدیدی در زندگی بشر نیست . زمانی شکار کردن یک تفریح بود . الان تفریح غالب مردان نیست .
برای مثال با اختراع تلویزیون تماشای فوتبال هم جز سرگرمی ها حساب شد . امکان آموختن آشپزی از تلویزیون هم فراهم شد ! آیا ما باید خرده می گرفتیم که حتما باید به صورت حضوری آشپزی یاد بگیریم ؟
و مثال های بسیار زیاد دیگه .

مثالی رو فرض کنید که دختری با تلفن از مادرش سوالات آشپزی رو می پرسه ! خب این عیبی داره ؟ همین سوالات گسترش پیدا کرده به گروه هایی که جامعه بزرگتری از علاقه مندان به آشپزی در اون حضور دارن

انتشار شایعه ها و مطالب بدون پایه و اساس، مثل شایعه تجاوز در فلان شهر و یا حضور داعش در فلان شهر و انتشار اون، باعث ایجاد ترس و نگرانی در مردم میشه، در فضای واقعی کنترل راحت تره، ولی در این فضاها کنترل سخته، ماهیت این شبکه ها این طوریه.

دروغ و متقابلا زود باوری ، یک اختلال شخصیتی و اجتماعی هست . جدای از این موضوع ، یک شایعه برای مثال در دانشگاه و بازار و... هم زود پیچیده میشه . شایعه پراکنی در جوامع فشرده مثل جامعه ایران سرعت بیشتری داره در کنار مشکلات دیگر

مالکیت شخصی خیلی بحث مهمی هست، یعنی فرد در اجتماع حضور داره اما شخصیت و فردیت خودش رو حفظ میکنه، توی پست قبلیم هم اشاره کردم این شبکه ها فردیت رو از بین می برند، این یکی از پیامد های ذاتی این شبکه هاست چطوری؟ ببینید ما یک تیم داریم و یک گروه، این ها با هم متفاوت هستند، در بین اعضای یک تیم صمیمیت وجود داره اما در یک گروه الزاما نه، شبکه های موبایلی تفکرات ما رو از فردیت به گروه محوری سوق میدند.
حریم شخصی در شبکه ای مثل فیسبوک بارها نقض شده . ولی این اتفاق روزانه صد ها ساعت در تلویزیون هم صورت میگیره ! شما مجبورید در صورت تماشای تلویزیون پیام های بازرگانی را هم ببینید و راه حل دیگری ندارید . این هم نقض حق شماست .

انسان ذاتا موجود اجتماعی هست . همانطور که بصورت گروهی به مدرسه می رود و بصورت گروهی کار و زندگی می کند . شبکه های موبایلی که می سازد هم بر پایه اجتماع و گروه خواهد بود !
این که چیز عجیبی نیست ! مشخصا ما از همدیگه اثر می گیریم . این ذات آفرینش ماست

چه بخوایم چه نخوایم براش وقت میگذاریم، و این وقت گذاشتن یعنی درگیری پیدا می کنیم و شخصیتمون تحت تاثیر قرار می گیره.
بعضی دوستان میگن طرف خوبه جنبه داشته باشه، این تفکر غلطه، از روی مبانی دینی صرفا نمی گم، از نظر علم ارتباطات، فضای مدرن به گونه ای هست که هم شما روی شبکه تاثیر میگذاری و هم شبکه روی شما، ولی این حرف دوستان یعنی اینکه من تاثیری از شبکه نمی گیرم، شاید خودآگاه نگیری اما ناخودآگاه سطحی نگر میشی، فیلم های چند ثانیه ای برات جالب میشه، عکس های سلفی، گشت و گذار در شبکه عکس ها، پیام و ....

هر کس بگه که من از جامعه تاثیر نمیگیرم حقیقت رو به شما نگفته
ولی عیب این قضیه کجاست ؟
شما با افرادی دوست می شوید که نزدیک به تیپ فکری شما هستن

اینکه افرادی ، دوستان و گروه هایی را در جامعه انتخاب می کنن که مطابق اخلاق و باور اونها نیست علت های روانشناسی داره .
مثل شخصیت واکنشی و کمبود اعتماد بنفس

یکی از مهمترین نکات در کنش های اجتماعی، زبان بدن هست. شما 10 درصد کلامتون تاثیر داره و 90 درصد چهره و حالت بدنتون موقع حرف زدن، شبکه های اجتماعی این رو از ارتباطات حذف کرده، ارتباطات متنی غالب و فراگیر شده، ذائقه مردم داره تغییر میکنه و این یعنی بهره بردن کمتر از امکانات طبیعی که در اختیارمون هست، دقت کنین میبینین باید بیشتر تلاش کنین تا مفهوم رو در شبکه های اجتماعی منتقل کنین، این ها همه باعث میشند در نهایت، مکانیسم فکری و هوشی شما دستخوش تغییر بشه
میگن تاپیک در مورد متاهلی و تاثیرات شبکه ها روی اون هست، به نظرم تغییر هویت فردی و اجتماعی هر فرد باعث میشه در نهایت زندگی متاهلی تاثیر بگیره.
و این کاملا درست و بجاست .
ولی ایراد کلام شما به این بر میگرده که اولا توجه داشته باشید ، مفهوم نوشتار همین هست . به همین خاطر کتاب نوشتن سخت است ! دوما ، شما مرزی بین استفاده معقول و اعتیاد در نظر نگرفتید .

اعتیاد به هر چیزی ، تکرار می کنم به هر چیزی مکانیزم فکری و هوشی رو تحت تاثیر قرار میده.

نکته سوم اینجاست که ذات نوشتن ، رفتار حرکتی رو حذف می کنه ، ولی این یک روش متفاوت هست ! نه بیشتر و نه کمتر .
متشکرم :gol:

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
آها من متوجه یه ایراد شدم »

شما جامعه مدرن رو در تقابل با جامعه اسلامی میدونی
متاسفانه من (خود شخص بنده،کاری به بقیه ندارم) با کلمه ی "جامعه اسلامی" مشکل دارم کلن بنده قبول ندارم که یک کشور شامل میلیون ها آدم بایستی به یک دین یا مذهب پایبند باشند (اینکه میگن دین اسلام دینی فراتر و اینها هست یا دین اسلام فقط دین نیست،اینها همگی بحث شخصی هست ولی در دنیا فعلا فقط یک عدد مذهب هست)

منظورم از دنیای مدرن یعنی 7 میلیارد آدم در عصر "مدرن" دارن زندگی میکنن و اصلا بحث سر تقابل با 1میلیارد مسلمان نیست.
عصر،زمان،دوره،ما تو این دوره هستیم.دین و مذهب و نگرش و فلان و بیسار.. با تقابل با دوره نیستن.اینها در عرض هم هستند و هیچ منافاتی نمیتونن با هم داشته باشن.یعنی نمیشه گفت چون این هست اون نباشه.

همین.

این اصلا صحیح نیست که جامعه اسلامی رو دارای قوانین گل و بلبل و بی ایراد و جامعه مدرن رو دارای قوانین پر ایراد افراد وحشی و خوی های حیوانی و اخلاق کریه تصور کنیم.این تصور شما از قوانین و اخلاقیات جامعه مدرن (که با آزمایش هم تا الآن بهتر از "اسلامی" عمل کردند) اشتباه و پر ایراد هست.

هر انسانی در هر منسب و مذهبی،میتونه ایراد داشته باشه،به دید بنده اتفاقا ایراد های ما در جامعه اسلامی بسیار فجیع تر از ایراد های افراد مدرن در جامعه ی به قول شما مدرن هست.برای همینه ما در این وضعیت و اونها در او وضعیت قرار داریم
.

بحث در این رابطه متاسفانه اشتباه هستش.ببخشید که تاپیک رو منحرف کردیم دوست داشتید پست بنده رو پاک کنید هیچ ایرادی نداره.

ممنون زینب خانم:gol:

اگر مدرنیته،به معنای رها کردن افکار کهنه و منسوخ سنتی جاهلیت باشه،خود دین نتیجه مدرنیته است.چرا که تمام فساد های اخلاقی و افسارگسیختگی خانواده،قبل از ظهور اسلام به طور فراگیری شایع بوده.یعنی قبل از 1400 سال پیش.خشونت،نژادپرستی،بردگی....در حوزه فروپاشی اخلاق و خانواده هم مسائلی مثل رهبانیت و سرکوب غرایز،همجنسگرایی،زنده به گور کردن دختران و ...... همه و همه اون موقع وجود داشته که اسلام با اومدنش،نوعی مدرنیته ایجاد کرد که جاهلیت کهنه رو کنار بزنه.الان بعد از 1400 سال،همون مبانی جاهلیت،تحت عنوان مدرنیته به معرض ظهور درومده.

در حال حاضر، هیچ جامعه به ظاهر مدرنی بدون ایدئولوژی وجود نداره.همون جاهلیت قبل از 1400 سال پیش در قالب مدرنیته با ایدئولوژی هایی از قبیل نهیلیسم،اومانیسم،لیبرالیسم.....دوباره روی کار اومده.
نهیلیسمی که به هر چیزی شک میکنه و واقعیت هرچیزیو زیر سوال میبره.از کجا معلوم؟؟؟؟تفکری که جز به پوچی به چیزی نمیرسه.کلا هیچ هنجار و ارزش و ضد ارزشی توش وجود نداره.
اومانیسمی که همه تمرکزش صرفا روی خواسته های فردیه هر انسانه.اصلا هیچ باوری به مسائل ماورالطبیعه نداره.حقیقت همین طبیعت موجوده و لاغیر.البته که شکست بزرگی در مورد نداشتن هیچ توجیهی برای روح و معنویات و حوادث منتج از اون خورده.

جنگ،خشونت،فروپاشی خانواده،سیاست منهای اخلاق،تعرض،کشورگشایی،تلاش برای افزایش مبانی قدرت و و و و.....چیزاییه که زاییده این مدرنیته جاهلیه.این مبانی با مبانی اسلام 100% در تعارضه.چون اسلام عقل محدود انسان که خیلی عوامل از قبیل زمان،تجربه،میزان اطلاعات ورودی روی تحلیلش اثر داره و خواست انسان رو به تنهایی،عامل تعالیش نمیدونه و تعالی جامعه رو پیشبرد همزمان این مادیات (طبیعت)و معنویات(ماورالطبیعه) که زاییده جسم و روحه میدونه.برنامه ریزی برای جامعه بر اساس انسان در تعامل با خالق یعنی خدا که هدف و علم مطلق داره از خلقت انسان.

جالبه با اینکه دموکراسی یعنی توجه به خواست اکثریت مردم برای هر مردمی با هر افکار و اعتقادی،اما اگر همین دموکراسی،منتج به این مدرنیته جاهلی نشه،محکوم به نابودیه.چون در تضاد با مبانی ایدئولوژیکه نهیلیسمو اومانیسمیه ....اون هست.این تناقض،ریشه در مبانی ایدئولوژیک این مدرنیته داره.

چرا در حوزه خانواده،فرهنگ،جامعه و ....ما تناقض جدی داریم؟چون اصلا ما تاریخ اونارو نداریم که مبانی ایدئولوژیک اونا در ما ظهور و بروز بخواد داشته باشه.اگر اسلام هم پذیرفتیم،با شمشیر خلفای راشدین نپذیرفتیم.با منطق و رافت ائمه معصومین پذیرفتیم.هنجار های اجتماعی ما فقط بر اساس حقیقت طبیعت شکل نگرفته.ارزش های ماورالطبیعه که بهش اعتقاد داریم و بهمون اثبات شده هم نقش بسیار مهمی داره.

اما اینکه چرا اونا پیشرفت میکنن؟بله درسته اونا در خیلی زمینه ها پیشرفت کردن.بخاطر نظم موجود در طبیعته.اونا از اومانیسم و تجربه طبیعی ،به یه سری چیز ها رسیدن،اجراش میکنن،نتیجشم میبینن.اینکه پیش خودشون دروغ نمیگن،خلف وعده نمیکنن،منظمن،پشتکار دارن،زحمت میکشن،رشوه نمیگیرن و ....همه و همه از خوبی هاشونه که متاسفانه ما که همه اینا رو قبل از تجربیات اونا داشتیم و یاد گرفته بودیم،هنوز خیلی جاها مجریش نیستیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
درود بر دوستان .....

بنده اعتراف کنم که نظرات سایر دوستانی که در تاپیک شرکت کرده بودند را نخواندم .....و باتوجه به عنوان تاپیک نظرم رو اعلام میدارم .....

تاثیر شبکه های اجتماعی ............ در زندگی هایی که خودم به شخصی لمس کردم و دیده ام ........ تاثیر مناسب و قابل تحسینی نداشته و عدم رضایت سرپرست خانواده و یا بالعکس را در پی داشته است .

مشت نمونه خروار است .....

چند شب پیش در جمعی دعوت بودیم .... متاسفانه ......هر فردی با گوشی خودش مشغول در افکار و مخاطب خود در دنیای مجازی بودند ...... و اصلا در بحثی که در جمع مطرح بود ........شرکت نمیکردند ......... از جمع 8 نفره ..... تنها 3 نفر در محیط بحث را درک می کردند ....و بقیه ..... با گوشی خود .... و مخاطب خود ...... در لاین و وایبر ....... وارد بحث شده بودند ...... و تا دیر وقت ...... در اعمال خود بودند ....

یکی از دوستانم می گفت در منزل به دلیل وجود این مشکل قانونی را وضع کردیم ...... تا اعضای خانواده بیشتر دور هم باشند و هم بیشتر صحبت کنند........ و ساعت خاصی را در نظر گرفته ایم که اعضا ..... از دنیای مجازی خود خارج شوند .......و به محیط خانواده بیایند........... انجام طرح را کاملا موفقیت آمیز نخواند .......... اما شروع آن را مناسب دانست ...... و آینده دار .......

متاسفانه بایستی اعتراف کرد ......

شبکه های اجتماعی از قبیل موارد اشاره شده توسط دوستان ........... تاثیر منفی در اعضا خانواده را داشته .......

به دنبال مقصر بودن.......... اشتباه دوم ما است ......

بیماری ...... آشکاراست ......... بایستی به دنبال درمان آن بود.

بنده طی نظر خودم خانواده ها را به سه دسته تقسیم کردم .

- خانواده هایی در مقابل این شبکه ها مقاومت نشان داده و وارد این محیط نشده اند .
- خانواده هایی که با این بحث در گیرند ...... و سعی در کنترل و بهینه کردن آن دارند .
- خانواده اهایی با آن در حال حاضر مشکل ندارند ..... و محیط را نامناسب نمی دانند.

حال مسئولین ما جهت مقابله با این مسائل واقعا پیش بینی کرده اند ........... یا خود خانواده ها بایستی دست به کار شوند. و برنامه ای را پیش روی بگیرند.

بدرود.

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
حال مسئولین ما جهت مقابله با این مسائل واقعا پیش بینی کرده اند ........... یا خود خانواده ها بایستی دست به کار شوند. و برنامه ای را پیش روی بگیرند.

.

مسئولین تنها راهی که جهت مقابله با این مسائل دارند پاک کردن صورت مسئله یعنی فیلتر کردن هستش
خانواده ها دست به کار بشن بهتره

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام ... به نظر من استفاده از هر وسیله ای به ظرفیت افراد بستگی داره ... متاسفانه ما ایرانیها عادت کردیم که مشکلاتمون را گردن بقیه بندازیم یعنی قبل از وسایل ارتباط جمعی هیچ طلاق و خیانتی نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بیشتر مشکلات زناشوئی در کشور ما عدم شناخت درست از طرف مقابله و عدم برطرف کردن نیازهای همدیگر می باشد .. و علت آن به خاطر اینه که شناخت کافی هیچ کدام ازما نسبت به جنس مخالفمون نداریم نمیدونیم واقعا خواسته آن ها در برقراری یه ارتباط خوب و قوی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در زمان های قدیم عشقی وجود نداشت اگرهم بود خیلی خیلی کم بود زن و مرد فقط برای حفظ آبرو با هم زیر یه سقف نفس میکشیدند ولی زندگی نمیکردند اگر اون موقع هم شرایط حال حاضر وجود داشت چه بسا آمار طلاق بیشتر از زمان ما می بود ... همه چیز بر میگرده به خونواده و مدرسه که راه های درست استفاده کردن از هرچیزی رو به نسل جدید آموزش بدهند

آخرین ویرایش:

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاهلارو نمیدونم اما من خودم هر وقت سرم تو گوشی باشه یه جورایی نشونه عدم حضورمه....و کلا یادمون میره کجاییم کیا دوروبرمونن و میتونیم چقدر با هم خوش بگذرونیم.....
بدی این نرم افزارها هم فقط همینه.....
وقتی میتونه مفید باشه که ما صرفا زمانی ازش استفاده کنیم که میخایم تماس برقرار کنیم نه این که برای پر کردن اوقات فراغتو وقت گذروندن و سرگرمی.....

rahino

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان
متاسفانه بنده به هیچ وجه به حضور دنیای مجازی در زندگی افراد خوشبین نیستم
در حال حاضر چیزی رو که من بین خانواده های لااقل اطراف خودم دارم میبینم اینه که نه تنها تاثیر مثبت ندیدم بلعکس تاثیرات مخرب بیشماری برای زندگی ها رخ داده
و این امر ناشی از اینه که افراد فرهنگ استفاده از این جور وسایلو ندارن
مثلا برا هر کاری زمان مشخصی باید وجود داشته باشه نه هردم وهر لحظه
وقتی میری مهمونی جایی که حالا هم به ندرت اتفاق میفته افراد خانواده دور هم جمع بشن همون جا میبینی که ریش سفیدا نشستن و کوچیکترای به قول خودشون امروزی هر کدوم یه گوشی دستشونه و دارن...........
کلا تو زندگی های الان لااقل یک نفر از اعضای خانواده در گیر این مسایله و بعضی زندگی ها به جدایی کشیده میشه
چون افراد زندگی حقیقی رو نادیده گرفتن و چسبیدن به زندگی مجازی
این ره که ما میرویم به ترکستان هست
تهاجم فرهنگی خانواده ها رو نشونه گرفته مثل زندگی های غربی که ازهم پاشیده و مارو به همون ورطه میکشند
مسئولین هم که ماشا ءالله دارن والا

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا