چهارمين ميزگرد خانواده : "تاثير شبكه هاي اجتماعي بر شالوده زندگي متاهلي"

وضعیت
موضوع بسته شده است.

rahino

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
این روزها وطن بوی 175 تا غواص رو میده که بیرحمانه کشته شدند
لازمه ازدوستانی که بیشترین وقتشونو پای اینترنت و دیگر وسایل هستند سوال بشه که آیا اگه یه زمانی یه جنگی خدای ناکرده اتفاق بیفته راحت از این اعتیادی که گریبانگیرشون شده دست میکشن و جونشونو فدا میکنند
اونایی که جونشونو گرفتن کف دستشون و تقدیم این مرزو بوم کردند از لحاظ اعتقادی به خودشون رسیده بودند
آیا اون آقایی که تا نیمه های شب پای اینترنته میتونه نماز صبحشو با نشاط بخونه ولو به جای سرگرمی کار علمی هم بکنه
میری خونه ی طرف مهمونی میبینی پای سیستمه میگی داره چیکار میکنه میگن کار علمی به خدادیگه حرمت مهمون حفظ نمیشه کم کم روابط کمرنگ میشه
طرفی که دعای کمیلش هر هفته حکم یه ویتامین برا روحش بوده حالا ترک کرده میگی چرا نمیری دعا میگه دارم کار علمی میکنم
بنده با کار علمی یا سرگرمی برا جوونا مخالف نیستم اما هر چیزی سر جای خودش
ما داریم از غذای روحمون میزنیم
باید باور کنیم که حتی کار علمی کردن هم فرهنگ میخواد........
خدا به هممون رحم کنه

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوست گرامی :gol:

این بخش از صحبت هایی که گفتید ، چیز جدیدی نسبت به ماهیت جامعه انسانی داره ؟ همین رفتار ها در جامعه حقیقی هم اتفاق می افته . شما مثلا سندیکا ها رو ببینید . یا اصناف مختلف رو یا احزاب
همین تغییر هویت یا شخصیت رفتاری ، در جامعه واقعی هم بسته به محل زندگی و انتخاب دوستان و.... اتفاق می افته .
برای مثال وقتی من دوستان زیادی دارم که ورزش می کنن ، منم متمایل به این فعالیت میشم

شاید بهتر بود اینطور بررسی بشه که جدا شدن و غرق شدن در دنیای مجازی ، باعث آسیب میشه . این رفتار یک نوع اعتیاد هست . اعتیاد هم زمینه های روانشناسی و حتی بیولوژیک داره

از طرف دیگه تاثیر پذیری بیش از حد معقول از دیگران ، بسته به میزان وابستگی فرد متفاوت هست . انسان وابسته تغییر هویت بیشتری داره

البته منکر این نمی شم که دنیای مجازی بخاطر در دسترس بودن 24 ساعته ، تاثیر گذاری بیشتری دارند ولی اینکه اینطور بیاییم و تحلیل کنیم منصفانه نیست
سلام دوست من:gol:
من با بخش اول صحبت هاتون موافقم که این چیزی جز ماهیت یک جامعه انسانی هست اما با بخش های دیگه این بخش از صحبتتون مخالفم چرا؟ شما این رو با سندیکاها و اصناف مقایسه میکنین، این مقایسه از نظر من با اشکالات راهبردی و پایه ای همراه هست، در سندیکاها و اصناف و تشکل ها، گروه هایی از انسان ها حول محور و موضوعی خاص تحت محوریت یک اساسنامه شکل می گیره، شما به اصول سندیکاها در فرانسه و امریکا و آلمان و ... نگاهی کوتاه بندازین میبینین که کارشون مشخصه، دامنه اعتراضاتشون و فعالیت هاشون برای ایفای حقوق قشر خاص و یا منافعی مشخص هست، اما سوال اساسی در مورد شبکه های اجتماعی نسل دوم(شبکه های خصوصی) این هست که منافع مشخص این شبکه ها چی هستند؟ افراد با چه هدفی گرد هم میاند؟ چیزی که تمام صاحبنظران حوزه مجازی بهش اتفاق نظر دارند این هست که شبکه های اجتماعی با رسانه های اجتماعی و تشکل ها فرق اساسی دارند، بنابراین من فکر می کنم قیاس شما از جهت وجه قیاس با اشکال روبرو هست.
معلومه که من وقتی به جامعه وارد میشم ، باید با جامعه صحبت کنم ، نقد بشم و نقد بکنم . خوشحال و ناراحت بشم . تاثیر بگذارم و تاثیر بپذیرم

وقتی شما میمهانی میگیرید ، همه آدم های شهر رو دعوت می کنید ؟ معلومه که نه . شما فقط آشنایان و فامیل رو برای مثال در یک میمهانی تولد دعوت می کنید . حالا من متوجه ایراد شما به خلوت گرایی جمعی نمیشم ...

مطمئنن الگو های سرگرمی روز به روز داره تغییر می کنه . این تغییرات الگوی زندگی چیز جدیدی در زندگی بشر نیست . زمانی شکار کردن یک تفریح بود . الان تفریح غالب مردان نیست .
برای مثال با اختراع تلویزیون تماشای فوتبال هم جز سرگرمی ها حساب شد . امکان آموختن آشپزی از تلویزیون هم فراهم شد ! آیا ما باید خرده می گرفتیم که حتما باید به صورت حضوری آشپزی یاد بگیریم ؟
و مثال های بسیار زیاد دیگه .

مثالی رو فرض کنید که دختری با تلفن از مادرش سوالات آشپزی رو می پرسه ! خب این عیبی داره ؟ همین سوالات گسترش پیدا کرده به گروه هایی که جامعه بزرگتری از علاقه مندان به آشپزی در اون حضور دارن

مقصود حرف من انکار و تقبیح تاثیرپذیری نیست، تاثیر پذیری مثبت داریم و منفی، اما مشکلی که من در شبکه های اجتماعی میبینم این هست که سرعت تغییر در شبکه های اجتماعی زیاد هست، شبکه های اجتماعی با بمباران اطلاعاتی کاربران ماهیت خودشون رو حفظ می کنند تا جذاب باشند، افراد مختلف سعی می کنند به نشر زندگی روزمره خودشون در فضای مجازی برای گروهی اقدام کنند، مشکل زمانی آغاز میشه که طبق تحقیقات جامعه شناس ها، سرعت دگرگونی هویت و تاثیر گذاشتن در بستر شبکه های اجتماعی بسیار زیاد هست به گونه ای که ماهیتا بشر نمی تونه خودش رو وفق بده و به الگویی برای موفقیت و پیشرفت اون رو تبدیل کنه، به دلیل تفاوت فاحش ماهیتی سرعت تغییر پایدار در انسان ها و هویت سازی آنی و برق آسا در شبکه های اجتماعی ما شاهد ایجاد شخصیت های خلق الساعه زودگذر در کاربران و محو شدن اون به سرعت و جایگزینی شخصیت خلق الساعه قبلی با شخصیت خلق الساعه ناپایدار جدید هستیم، این ربطی به جنبه فرد استفاده کننده نداره، اینکه در پست قبلیم هم اشاره کردم که هویت دستخوش تغییر میشه و خلاقیت کشته میشه و افراد سطحی نگر میشند به خاطر این ناپایداری های ذاتی هست.
خلوت گرایی جمعی یعنی اینکه به قول دکتر شکرخواه ارتباط های خانوادگی حتی در ارتباط های رودرو و مهمانی ها از حالت دایره ای وار( گراف های بسته و کوچک و عمیق) تبدیل به گراف های گسترده نقطه ای و کم عمق تبدیل میشه این میشه که شما در جمع مهمونی نشستی و همه در حال ایجاد بحث هستند اما کم عمق و همه یک موبایل دستشونه و دارند شبکه های اجتماعیشون رو برای لحظاتی چک میکنند و این وسط دو نفر(پدر بزرگ و مادر بزرگ ها) به دور از این حلقه های گرافی تنها هستند، اینجا همه در جمع هستند و تنها، یعنی خلوت گرایی جمعی.
شکار کردن، تشکیل سندیکاها، تشکیل اصناف، مدرنیزاسیون و حرکت های اعتراضی پروتستان ها و ... همه حول هدف مشخصی شکل گرفتند، اما حضور در شبکه های اجتماعی و گروه های فامیلی و گروه های مختلف برای چه هدف هایی صورت می گیره؟ آیا مطالبی که اعضا در گروه های مختلف ارسال می کنند در راستای اهداف شماست؟ شما بعد از رفتن به شکار با گوشت حیوانی برای طبخ غذا برای خود و خانواده برمی گشتین، اما در شبکه ای مثل وایبر و تلگرام به شکار چه چیزی میرید و با چه محصولی به خانه برمیگردین؟
در مورد آشپزی مثال زدین، باز هم مثال و قیاستون اشتباه هست، هدف چیزی هست که در این مثال ها گم شده، قبلا طرف با هدف مشخصی سوال میکرد اما الان تو وایبر مچرخه و میبینه دیگرون چی پسندیدند و اون رو انتخاب میکنه(از بین رفتن انگیزه فردی و خلاقیت شخصی)

دروغ و متقابلا زود باوری ، یک اختلال شخصیتی و اجتماعی هست . جدای از این موضوع ، یک شایعه برای مثال در دانشگاه و بازار و... هم زود پیچیده میشه . شایعه پراکنی در جوامع فشرده مثل جامعه ایران سرعت بیشتری داره در کنار مشکلات دیگر

حریم شخصی در شبکه ای مثل فیسبوک بارها نقض شده . ولی این اتفاق روزانه صد ها ساعت در تلویزیون هم صورت میگیره ! شما مجبورید در صورت تماشای تلویزیون پیام های بازرگانی را هم ببینید و راه حل دیگری ندارید . این هم نقض حق شماست .

انسان ذاتا موجود اجتماعی هست . همانطور که بصورت گروهی به مدرسه می رود و بصورت گروهی کار و زندگی می کند . شبکه های موبایلی که می سازد هم بر پایه اجتماع و گروه خواهد بود !
این که چیز عجیبی نیست ! مشخصا ما از همدیگه اثر می گیریم . این ذات آفرینش ماست

هر کس بگه که من از جامعه تاثیر نمیگیرم حقیقت رو به شما نگفته
ولی عیب این قضیه کجاست ؟
شما با افرادی دوست می شوید که نزدیک به تیپ فکری شما هستن

اینکه افرادی ، دوستان و گروه هایی را در جامعه انتخاب می کنن که مطابق اخلاق و باور اونها نیست علت های روانشناسی داره .
مثل شخصیت واکنشی و کمبود اعتماد بنفس

و این کاملا درست و بجاست .
ولی ایراد کلام شما به این بر میگرده که اولا توجه داشته باشید ، مفهوم نوشتار همین هست . به همین خاطر کتاب نوشتن سخت است ! دوما ، شما مرزی بین استفاده معقول و اعتیاد در نظر نگرفتید .

اعتیاد به هر چیزی ، تکرار می کنم به هر چیزی مکانیزم فکری و هوشی رو تحت تاثیر قرار میده.

نکته سوم اینجاست که ذات نوشتن ، رفتار حرکتی رو حذف می کنه ، ولی این یک روش متفاوت هست ! نه بیشتر و نه کمتر .
متشکرم :gol:
مشکل شبکه های اجتماعی این هست که مطالب بی پایه و اساس در اون بدون کنترل انتشار پیدا می کنه، و فرق اساسی که با بازار داره این هست که سرعت و گستردگی انتشار، آلودگی بیشتر هست، همه متخصصین متوفق القول هستند که شبکه های اجتماعی موبایلی از نظر اعتبار علمی چیزی نزدیک به صفر و ضعیف هستند، ببینین ما شبکه هایی نسل اول و قابل اعتمادی چون linkedin و academia و .... برای استناد داریم، شیوه ارجاع دهی و چک کردن خبر در اون ها بسیار بسیار متفاوت از شبکه های موبایلی است. برخی از صاحبنظران به خاطر اشکالاتی که تا الان ذکر کردم، شبکه های مثل وایبر و واتس اپ و ... رو تهدیدی جدی برای از بین بردن سرمایه های اجتماعی می دونن،
در مورد تلوزیون و ... منکر این نمیشم که ممکنه برنامه ای برای گروهی مطلوب نباشه و یا اصلا کیفیت نداشته باشه، شما به راحتی میتونین برای زندگیتون برنامه ریزی کنین و از روی جدول پخش اون برنامه رو حذف کنین و نبینین اما در شبکه های موبایلی شما چه کنترلی روی شنیدن و خوندن مطلبی که دوستتون فی البداهه میسازه و یا کپی می کنه و شما تا چند جمله ش رو نخونین مطلب رو متوجه نمیشین، دارید!!!!
اگر بپذیرم که شما تلویحا، internet addiction رو یکی از آسیب های شبکه های اجتماعی می دونین، باید عرض کنم که درجاتی از اعتیاد داریم، معتاد به نت و ... تعاریف خاص خودش رو داره، پس افرادی با درجه های متفاوتی از اعتیاد سراغ این شبکه ها میرند.
اتفاقا ذات نوشتن نسبت به ارتباط رودرو خیلی چیزا کم داره، این رو من نمی گم، این رو روانشناس ها میگن، به خاطر همین توصیه میکنن هیچ وقت حرف های مهم رو تلفنی و یا پیامکی نزنین.
ببینین شبکه هایی هستند برای ویدئو کنفرانس، برای میتینگ های مختلف، یعنی هدف گذاری توشون گم نیست، اما توی وایبر اسرائیلی و واتس اپ امریکایی و لاین ژاپنی و تلگرام روسی مشخصا گم هست.
حالا چرا برای متاهل ها این آسیب ها باید جدی تر باشه؟ چون اون ها دارند یک جامعه کوچک که تاثیر زیادی روی جامعه بزرگتری داره رو میسازند، بچه تربیت میکنند و نقششون بیشتره.

آخرین ویرایش:

مریم.س

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع خیلی خوبی عنوان کردید.تحقیقی تو این زمینه دارم انجام میدم که شبکه های اجتماعی چه آسیبهایی روی زندگی افراد متاهل میذاره.توی دوتا حیطه متفاوت.یکی
از نظر رضایت زناشویی و ارتباط زوجین و یکی از نظر سلامت عمومی (جسمی و روحی).
خودم باورم نمیشد اینقدر عمیق و ریشه دار باشه مشکلات زوجا.حتی خودشونم اعتقادی نداشتن.چون آسیبی که وارد میشه,پنهانه .
امیدوارم افراد متاهل بیشتر دقت کنن به این موضوع.
بازم ممنون از تاپیک پر محتواتون:gol:

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
اوا خانم ، به نظر من این موضوعات غیر مستقیم روی زندگی متاهلی مردم تاثیر میزاره ، برای مثال روی رضایتمندی از زندگی

میگن تاپیک در مورد متاهلی و تاثیرات شبکه ها روی اون هست، به نظرم تغییر هویت فردی و اجتماعی هر فرد باعث میشه در نهایت زندگی متاهلی تاثیر بگیره.

سلام بر شما
ممنون از حضورتون
اين تاپيك در مورد زندگي متاهلي و روابط بين همسران هست در اولين پست تاپيك محورهاي گفت و گو و همچنين موضوعات متناسب ديگر از نظر دوستان ذكر شده است
منظور از پست تذكر وارد نشدن در مباحث تاثير شبكه ها بر كودكان و جوانان و خانوادگي و اطرافيان هست
اما در مورد ريشه هاي اخلاقي زمينه هاي موجود شخصيتي مي توانيد بحث كنيد بلاخره هر مشكلي داراي يكسري زمينه ها هست.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
پست كلي
///
مورد ديگر موضوعات تاپيك هاي ميزگرد بي دليل و بر اثر سليقه شخصي ايجاد نمي شوند
معيارهاي ايجاد
مشكلات كابران سايت
زمينه هاي ايجاد و رو به رشد
امار ايجاد مسائل در جامعه هست

وقتي اين تاپيك ايجاد مي شود پس قطعا مشكلاتي بوده بخاطر همين از دوستان خواهشمند در نظرات خود دقت بيشتري كنيد شايد راه حلي كه ارائه مي دهيد يك زندگي عوض كند
و بر عكس نظراتي كه باعث گمراهي يك عده شود
(كه البته در اين مورد خاص به اساسنامه قسمت نظرات مراجعه شود)

پس ممنون ميشم آرمان گرايانه و نشان دادن هيچ اثر منفي اين شبكه ها به طور محض نظر ندهيد و كليت را ببينيد

به علاوه در اين تالار كسايي بودن كه با نظرات كابران مشكلات زندگيشون حل شده و قطعا همين براي ما كافي هست

3peh

عضو جدید
من و خانومم جفتمون گوشیمون از این عتیقه هاست که فقط میشه باهاش حرف زد، البته مال من چراغ قوه هم داره:biggrin:
ولی فیسبوک داریم، من که شاید ماهی 1 یا دوبار سر میزنم.اگر فیلتر افکن داشته باشم.

ولی تو فامیل و اشنا دیدم همش سرشون تو وایبر و اینستاگرام ...
اینستاگرام چیز جالبی بود گوشیمو ارتقا دادم حتما نصب میکنم:D

مریدا

عضو جدید
کاربر ممتاز
متچکرمبابت مطالب جالبتون مرسی دوستم

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با توجه به پایان یافتن مدت بحث اولیه میزگرد از دوستانی که لطف کردند و ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند کردند ممنونیم

بحث اولیه میزگرد در مورد افراد استفاده کننده از شبکه ها و میزان تاثیر گذاری بر شخصیت زندگی انها بود

بحث دوم میزگرد

تهاجم فرهنگی

اگر تهاجم فرهنگی را وارد شدن یک فرهنگ در تضاد یا تخریب پایه های اساسی جامعه خود تعریف کنیم

تهاجم فرهنگی در شبکه های اجتماعی در جهت تخریب پایه های زندگی متاهلی چه نقش هایی را ایفا میکنند.

از جمله نقش ها

نوع برنامه ریزی
نوع آزادی
نوع نگرش
نوع رفتار
که با عنوان فرهنگی جدید برای خانواده ها می توانند عرضه کنند

منظور از عنوان بحث دوم برنامه ریزی این شبکه ها برای زندگی همسرداری هست
در اینجا نظر دوستان را در مورد اصل وجود داشتن این قضیه و درصورت وجود میزان فعالیت و تلاش شبکه های اجتماعی در این زمینه جویا هستیم
و ضمنا در صورت چنین وقایعی نوع عکس العمل ما در مورد این فعالیت ها چه باشد.

منتظر نظرات ارزشمند دوستان گرامی هستیم
:gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما
با تشکر بابت موضوع جالبی که بیان کردید.
من هم مثل خیلی از کاربرای دیگه عضو شبکه های اجتماعی هستم و با کاربرای زیادی برخورد داشتم از 10 ساله تا 70 ساله!!
یه سوال اساسی برام پیش اومده تو برخورد با جماعت فعال تو شبکه ها
اخیرا نرم افزار چت نیمباز یه رباتی به راه انداخته بود که افرادی نا آشنا رو بدون آیدی مقابل هم قرار میداد
یه بار با خانومی برخورد کردم متاهل!!!
ازش پرسیدم تو که متاهلی چرا دنبال برخورد با یه نا آشنا میگردی؟! آیا تعهدی چیزی نسبت به زندگی مشترک نداری و یا............
فک میکنید پاسخش چی بود؟!!؟؟!؟!؟
برگشته گفته مگه رئیس گشت ارشادی حاج آقا و ازین داستانا حالا بماند که منو از الفاض رکیکش بی نصیب نذاشت!!
متاسفانه شبکه های اجتماعی و بیشتر از اون شبکه های تلویزیونی غربی باعث جا انداختن چیزی تو مملکت ما شدن که حتی خودشونم قبول ندارن!!
این ها باعث هنجار به نظر اومدن یک سری نا هنجاری ها شدن
و متاسفانه هدف این ناهنجاری ها هم از بین بردی بنیاد خانواده تو کشور ما هست.
جالب ترین (تاسف آور ترین) چیزی که تو این مسئله دیده میشه این هست که چین با 1 میلیارد و خورده ای جمعیت به اندازه ی کاربرای ایرانی تو شبکه های اجتماعی گروه و پیج و امثال اون نداره!!

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از راه اندازی این بحث.

من آشناییم با شبکه های مجازی از طریق روزنامه های داخلی بود هم فیسبوک و هم وایبر که اوایل کارشون بود و فقط به عنوان یه سایت سرگرمی و یه نرم افزار اندروید شناخته میشدن و اثرات و اهدافشون روشن نبود، چندین سال عضو بودم، اما وقتی نگاه کردم هیچ اثر مثبتی نداشتند برا من، مخصوصا شبکه های مجازی موبایل، واقعا هیچ چیز مثبتی ندارند و الان خیلی وقته من هیچ کدومشون رو ندارم و هییییچ مشکل یا احساس کمبود و نیاز و ... ندارم. چقدر میدیدم تو گروه ها که خانومای متاهل (میشناختم) با جوونا شوخی میکنن، اونم در چه حدی، چقدر حریم ها از بین میرفتن و حدودها رعایت نمیشد، البته من دیدم که کم کم اینطوری شد... تو بعضی گروه ها بعضی دختر خانوما چه پیام ها که نمی ذاشتند، طوری که خیلی پسرها اعتراض می کردن!!! واقعا اینکه یه خانوم تو جمع آقایون اونطور چیزا رو بگه یا مستقیم در جمع اونطور حرف بزنه توی سبک زندگی ما نبود و نیست... اینا چیزاییه که وجود داره و داره روش کار میشه تا ضربش بیشتر بشه.

حالا ما باید چیکار کنیم؟؟؟

خب تو شرایطی که متولیان امر اصلا تغییر سبک زندگی اصیل ما براشون دغدغه نیست (به گفته خودشون! توی برنامه مصیر)، این ماییم که باید به فکر خودمون باشیم، خیلیا حرف از مدیریت کردن میزنن، بابا یه دشمن حمله میکنه به شما برا اینکه شما رو از بین ببره و هدفی جز این نداره، باید مدیریتش کرد یا جلوش ایستاد؟؟؟؟ ادم خیلی وقتا نمیتونه یه چیز رو کنترل کنه، خب بهتره از اون فاصله بگیره. اثرات مخربش رو همه داریم میبینیم.
متاسفانه ما مردم احساسیی هستیم که یه ویژگی بد ما اینه که خیلی از حرف ها رو بدون تحقیق پخش می کنیم و خودمون خودمون رو تو دردسر میندازیم، اصلا توجه نداریم که بعضی خبرها چطور سازماندهی شده پخش میشه یهویی!، دقت نمیکنیم چطور یهو یه مدل جک پخش میشه، یهو زوم میشه رو شهدا، روی علما، روی مسولین و ... حتی اخباری مثل شیوع بیماری، پخش مثلا محصولات آلوده و ... و با چه شدت و التهابی اینا پخش میشه که اکثرش درست نیست. تو این شرایط که ما تقریبا هیچ استفاده مثبتی از این شبکه ها نمی کنیم چرا باید ازشون استفاده کنیم؟؟؟

البته به نظر من دولت مقصر اصلی این اتفاق ناگوار هست که واقعا دغدغه ای در این زمینه ندارند، نه برنامه و طرح جایگزین دارند و نه برای تقویت سبک زندگی و اعتقاد ما تلاش می کنند. اوج تاسف برا زمانیه که میبینیم توی یه کشور مثل امریکا کم کم سینماشون داره رو سبک زندگی و خانواده کار میکنه اما تو کشور ایران... . فیلم هایی مثل american sniper سبک زندگیشون رو ترویج میده، فیلمFurious 7 که هفتمین فیلم از سری فیلم های fast and furious هست رو ببینید که چطور از یه فیلم صرفا اکشن و خشن میرسن به ترویج مفهموم خانواده! و خیلی نمونه های دیگه. اما تو ایران فیلم های جدید رو ببینید که چه چیزهایی رو ترویج میدن، به اسم بیان واقعیت ای جامعه! مگه جامعه ما واقعیت های خوب که کمک کنه به تقویت سبک زندگی ایرانی نداریم؟؟؟

مقصر بعدی خونواده ها و والدین هستند که به اسم فضا دادن به جوونا و اینطور چیزا کنترل درستی روی بچه ها ندارند و خیلی وقتا ناخواسته کمک میکنند به انحراف بچه هاشون. چند وقت پیش کلیپی توی تلویزیون پخش شد توی برنامه مسیر انحرافی که مردی بود که برا اینکه بچه هاش به قول خودش عقب نمونن ماهواره گرفته بود و ... واقعا وقتی صحبت ها و گریه هاش رو میدید آدم و اینکه چطور خونوادش به هم ریخته بود و این مرد از تو خالی شده بود، قلب آدم رو به درد میاورد که آخه چرا؟؟ حرفش که هی تکرار میکرد میگفت همه مشکلات به کنار، تمام حسرت و عذاب من اینه که چرا خودم با دست خودم این بلا رو به سر خونوادم آوردم، حالا بقیه حرفاش بماند که همسرش، دختر و پسرش چطور تغییر کردن و چه بلایی سر خونوادش اومد. نمونه های اینجوری خیلی زیاده اما نمیدونم چرا ما درس نمیگیریم.

ای کاش یکم بیشتر برا وضع و آینده خودمون، جامعه، خونواده ها و بچه هامون نگران بودیم.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از راه اندازی این بحث.

من آشناییم با شبکه های مجازی از طریق روزنامه های داخلی بود هم فیسبوک و هم وایبر که اوایل کارشون بود و فقط به عنوان یه سایت سرگرمی و یه نرم افزار اندروید شناخته میشدن و اثرات و اهدافشون روشن نبود، چندین سال عضو بودم، اما وقتی نگاه کردم هیچ اثر مثبتی نداشتند برا من، مخصوصا شبکه های مجازی موبایل، واقعا هیچ چیز مثبتی ندارند و الان خیلی وقته من هیچ کدومشون رو ندارم و هییییچ مشکل یا احساس کمبود و نیاز و ... ندارم. چقدر میدیدم تو گروه ها که خانومای متاهل (میشناختم) با جوونا شوخی میکنن، اونم در چه حدی، چقدر حریم ها از بین میرفتن و حدودها رعایت نمیشد، البته من دیدم که کم کم اینطوری شد... تو بعضی گروه ها بعضی دختر خانوما چه پیام ها که نمی ذاشتند، طوری که خیلی پسرها اعتراض می کردن!!! واقعا اینکه یه خانوم تو جمع آقایون اونطور چیزا رو بگه یا مستقیم در جمع اونطور حرف بزنه توی سبک زندگی ما نبود و نیست... اینا چیزاییه که وجود داره و داره روش کار میشه تا ضربش بیشتر بشه.

حالا ما باید چیکار کنیم؟؟؟

خب تو شرایطی که متولیان امر اصلا تغییر سبک زندگی اصیل ما براشون دغدغه نیست (به گفته خودشون! توی برنامه مصیر)، این ماییم که باید به فکر خودمون باشیم، خیلیا حرف از مدیریت کردن میزنن، بابا یه دشمن حمله میکنه به شما برا اینکه شما رو از بین ببره و هدفی جز این نداره، باید مدیریتش کرد یا جلوش ایستاد؟؟؟؟ ادم خیلی وقتا نمیتونه یه چیز رو کنترل کنه، خب بهتره از اون فاصله بگیره. اثرات مخربش رو همه داریم میبینیم.
متاسفانه ما مردم احساسیی هستیم که یه ویژگی بد ما اینه که خیلی از حرف ها رو بدون تحقیق پخش می کنیم و خودمون خودمون رو تو دردسر میندازیم، اصلا توجه نداریم که بعضی خبرها چطور سازماندهی شده پخش میشه یهویی!، دقت نمیکنیم چطور یهو یه مدل جک پخش میشه، یهو زوم میشه رو شهدا، روی علما، روی مسولین و ... حتی اخباری مثل شیوع بیماری، پخش مثلا محصولات آلوده و ... و با چه شدت و التهابی اینا پخش میشه که اکثرش درست نیست. تو این شرایط که ما تقریبا هیچ استفاده مثبتی از این شبکه ها نمی کنیم چرا باید ازشون استفاده کنیم؟؟؟

البته به نظر من دولت مقصر اصلی این اتفاق ناگوار هست که واقعا دغدغه ای در این زمینه ندارند، نه برنامه و طرح جایگزین دارند و نه برای تقویت سبک زندگی و اعتقاد ما تلاش می کنند. اوج تاسف برا زمانیه که میبینیم توی یه کشور مثل امریکا کم کم سینماشون داره رو سبک زندگی و خانواده کار میکنه اما تو کشور ایران... . فیلم هایی مثل american sniper سبک زندگیشون رو ترویج میده، فیلمFurious 7 که هفتمین فیلم از سری فیلم های fast and furious هست رو ببینید که چطور از یه فیلم صرفا اکشن و خشن میرسن به ترویج مفهموم خانواده! و خیلی نمونه های دیگه. اما تو ایران فیلم های جدید رو ببینید که چه چیزهایی رو ترویج میدن، به اسم بیان واقعیت ای جامعه! مگه جامعه ما واقعیت های خوب که کمک کنه به تقویت سبک زندگی ایرانی نداریم؟؟؟

مقصر بعدی خونواده ها و والدین هستند که به اسم فضا دادن به جوونا و اینطور چیزا کنترل درستی روی بچه ها ندارند و خیلی وقتا ناخواسته کمک میکنند به انحراف بچه هاشون. چند وقت پیش کلیپی توی تلویزیون پخش شد توی برنامه مسیر انحرافی که مردی بود که برا اینکه بچه هاش به قول خودش عقب نمونن ماهواره گرفته بود و ... واقعا وقتی صحبت ها و گریه هاش رو میدید آدم و اینکه چطور خونوادش به هم ریخته بود و این مرد از تو خالی شده بود، قلب آدم رو به درد میاورد که آخه چرا؟؟ حرفش که هی تکرار میکرد میگفت همه مشکلات به کنار، تمام حسرت و عذاب من اینه که چرا خودم با دست خودم این بلا رو به سر خونوادم آوردم، حالا بقیه حرفاش بماند که همسرش، دختر و پسرش چطور تغییر کردن و چه بلایی سر خونوادش اومد. نمونه های اینجوری خیلی زیاده اما نمیدونم چرا ما درس نمیگیریم.

ای کاش یکم بیشتر برا وضع و آینده خودمون، جامعه، خونواده ها و بچه هامون نگران بودیم.

واقعا درسته و تاسف بار. من کلا نمیدونم چرا به جای اینکه هرچی عمر بشر افزون میشه، بر داناییش اضافه بشه، به حالت عوام گونه بودنش داره اضافه میشه!... یه حالتی که شاید کلمه عوام هم براش مناسب نباشه ....!
فعلا همین.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلاممم.

سه دسته قدرت براي اعمال كردن وجود داره كه عبارته از 1-قدرت سخت 2-قدرت نيمه سخت 3- قدرت نرم

قدرت سخت به اجبار اعمال ميشه به اشخاص.اشخاص هيچگاه خواهان اين نوع اعمال زور نيستند.
قدرت نيمه سخت رو ما به اكراه ميپذيريم.مثلا اينكه ساعت 8 حتما بايد سركار كارت بزنيم.
قدرت نرم رو به اختيار و با شوق و ذوق قبول ميكنيم و ميپذيريم.

حرف ما اينجا مسئله قدرت نرمه.اين نوع اعمال قدرت رو اصولا غرب خوب درك كرده.آقاي جوزف ناي كتابي به همين عنوان داره كه چطور ميشه مردم كشورهاي مختلف رو به اختيار خودشون در اختيار گرفت.
دو جنبه اعمال قدرت نرم و همچنين مسائل امنيتي كه اين لوازم بوجود ميارن(برابر اعترافات اسنودن) مطرحه.
در بعد امنيتيش كه كلا مسئله اينترنت رو يه فكري بايد بهش بشه كه امكان جاسوسي از كشور رفع بشه.چون مسئله اينترنت يك مسئله مخابراتي نيست و اساسا اينترنت زير نظر سازمان nsa كه يك سازمان امنيتيه اداره ميشه.
در بستر فكر كردن به بومي كردن اين محيط ،شبكه هاي اجتماعي بومي بايد مطرح باشه.
حالا همين پديده تكنولوژيك يعني شبكه هاي اجتماعي دو تا حالت ميتونه داشته باشه 1-اينكه محيط خودش رو منطبق بر اين شبكه ها كنه2-اين پديده هاي تكنولوژيك خودشون رو منطبق بر محيط كنن.
كه معقول و منطقيش گزينه دومه.....كه روشنفكر هاي كشور گويا از درك اين مسئله عاجزند.

جداي همه اين مطالب در اون بحث اعمال قدرت نرم شما فرض كنيد ميخوان گزاره هاي ارزشي و فرهنگي كشور رو از معنا تهي كنن.تو اين بخش قدرت سخت و نيمه سخت رو كاري ندارن ولي تو بحث قدرت نرم كاري ميكنن كه خودمون گزاره هاي فرهنگي خودمون رو با جوك و خنده و شادي براي هم به اشتراك بزاريم و قه قه بخنديم.
تف به صورت اون به اصطلاح دكتري كه از اتاق عمل فيلمي ميگيره و در شبكه هاي اجتماعي پخش ميكنه و دست مايه اي درست ميكنه كه يه سري موجودات نر(از واژه مرد استفاده نميكنم) براش جك و مطالب مبتذل درست كنن.....و در برابر اين يه سري موجودات ماده واكنش نشون بدن و يه سري مطالب و عكسهاي ديگه رو به اشتراك بزارن.
هر انگاره ارزشي مربوط به ادبيات و شخصيت هارو از دكتر شريعي و امام خميني گرفته تا افراد خارجي مثل ماندلا و گاندي و ... رو به بهانه خنده به استهزا بگيرن و از معنا تهي كنن.

اين كارارو كه دشمن نميكنه.فقط بسترش رو فراهم ميكنه.اين ماييم كه به اختيار پذيرفتيم.اين ميشه قدرت نرم.

ميدونستيد قرآن به همين اشاره كرده؟
قرآن ميگه نه تنها در دين اجبار وجود نداره(نفي قدرت سخت) بلكه اكراه هم وجود نداره(نفي قدرت نيمه سخت) ولي........(تا اينجاش رو همه بلدن)..........ولي ........ميگه من(يعني خدا) اعمال قدرت نرم ميكنم!......به چه صورت؟.........در آيه 256 سوره بقره بلافاصله بعد از "لا اكراه في الدين" ميگه "قد تبين ارشد من الغي"........اين جمله بعد از اون لا اكره كه با قد شروع ميشه يك قاعده يا دكترينه.يعني معيار عمل در سطوح استراتژيكي و تاكتيكي و تكنيكيه.يعني اينو ما بايد بكار بگيريم چون يك قاعده ست.(اهميت داره مثل قاعده نفي سبيل)
ميگه من تبيين ميكنم رشد رو از غي يا اغوا.
طرف مقابل كه دشمن باشه اينو خيلي خوب فهميده.منتها اغوا ميكنه با قدرت نرم.اشخاصي هم كه اغوا شدن خودشون به اختيار اون گزاره تحميلي رو ميپذيرن.
در مقابل بايد ارشاد صورت بگيره (يعني حق و باطل اون گزاره تكنولوژيك بايد تبيين و روشن بشه) .اينجا هم قدرت نرم اعمال ميشه و طرف با اختيار اون گزاره رشد (و نه اغوا و غي) رو ميپذيره.

مارمالات

اخراجی موقت
به نظر میاد تئوری توطئه یا یه طور عامیانه تر توهم توطئه همچنان جذاب ترین تئوری اعتقادی در بین ملت ایران باشه.
صحبت از جنگ نرم دشمن کردن و اهداف پلید دشمن برای اغفال جوانان ایرانی و ... با راه اندازی شبکه های اجتماعی حاصل همین تفکرات هست.

اگر یک ذره نحوه شکل گیری بسیاری از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و... رو بررسی میکردین.
میفهمیدین که اینا تماما حاصل نبوغ یکسری جوان بوده که در عالم سیاست هیچ کاره بودن و به مرور گسترش پیدا کرده و در اتاق های فکر دشمن جهانخوار شکل نگرفتن.

اما چرا جوانان ایرانی اینگونه غرق شبکه های اجتماعی شدن؟

به نظر من انسان هایی که در محیط های بسته و عموما مذهبی رشد میکنن، غالبا انسان های درون گرایی هستند.
چون یاد میگیرین از بچگی تو گوشه های خلوتی خودشون رو حبس کنن و با سرورشون درد و دل کنن و برای خواسته هاشون گریه زاری و التماس کنن.
و تو جامعه هم مراقب باشن یکی به لباسشون گیر نده، تو یک ماه سال آب بخورن کسی شلاقشون نزنه و از این قانون های من درآوردی مشابه.
شبکه های اجتماعی هم خوراک انسان های اینطوری هستند چون خلوت رو نشانه میگیرن.

اما جوانان غربی چون محدودیت های آسمانی کمتری از بچگی بهشون تحمیل شده و خدایی که اونارو اینقدر امتحان کنه رو کمتر بالای سر خودشون حس کردن، تفریحات متنوع تر و سرگرمی های بیشتری دارن و وقت کمتری برای چپیدن در کنج عزلت و غرق شدن در شبکه های اجتماعی دارن.

تنها راه برون رفت از این وضعیت هم بیرون آمدن از این توهمات سخت گیرانه زندگی هست که فکر میکنیم همه چیز روی حساب و کتابه یکی داره مارو امتحان میکنه دختر بره تو پارچه فوتبال بازی کنه یکی تو آسمون لبخند رضایت سر میده که بنده من حجاب داره و از اینجور باورهای مجنون وار !!!
جوانان رو رها کنید خودشان برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند، میبینید که شبکه های اجتماعی کمترین تاثیر رو در زندگیشون خواهد داشت.

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
دختر بره تو پارچه فوتبال بازی کنه یکی تو آسمون لبخند رضایت سر میده که بنده من حجاب داره و از اینجور باورهای مجنون وار !!!
.

نه پس مثل اونا برن لخت کنن خودشونو. من نمیدونم چرا اگه مثلا اسمش مساواته، پس چرا حداقل شبیه همون مردا لباس نمیپوشن!. چرا تو ورزشاشونم حددداقل پوشش رو دارن!!!!!!!!. لباساس اجق وجق. اگه هدف ورزشه پس این چیه دیگه....

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
به نظر میاد تئوری توطئه یا یه طور عامیانه تر توهم توطئه همچنان جذاب ترین تئوری اعتقادی در بین ملت ایران باشه.
صحبت از جنگ نرم دشمن کردن و اهداف پلید دشمن برای اغفال جوانان ایرانی و ... با راه اندازی شبکه های اجتماعی حاصل همین تفکرات هست.

اگر یک ذره نحوه شکل گیری بسیاری از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و... رو بررسی میکردین.
میفهمیدین که اینا تماما حاصل نبوغ یکسری جوان بوده که در عالم سیاست هیچ کاره بودن و به مرور گسترش پیدا کرده و در اتاق های فکر دشمن جهانخوار شکل نگرفتن.

اما چرا جوانان ایرانی اینگونه غرق شبکه های اجتماعی شدن؟

به نظر من انسان هایی که در محیط های بسته و عموما مذهبی رشد میکنن، غالبا انسان های درون گرایی هستند.
چون یاد میگیرین از بچگی تو گوشه های خلوتی خودشون رو حبس کنن و با سرورشون درد و دل کنن و برای خواسته هاشون گریه زاری و التماس کنن.
و تو جامعه هم مراقب باشن یکی به لباسشون گیر نده، تو یک ماه سال آب بخورن کسی شلاقشون نزنه و از این قانون های من درآوردی مشابه.
شبکه های اجتماعی هم خوراک انسان های اینطوری هستند چون خلوت رو نشانه میگیرن.

اما جوانان غربی چون محدودیت های آسمانی کمتری از بچگی بهشون تحمیل شده و خدایی که اونارو اینقدر امتحان کنه رو کمتر بالای سر خودشون حس کردن، تفریحات متنوع تر و سرگرمی های بیشتری دارن و وقت کمتری برای چپیدن در کنج عزلت و غرق شدن در شبکه های اجتماعی دارن.

تنها راه برون رفت از این وضعیت هم بیرون آمدن از این توهمات سخت گیرانه زندگی هست که فکر میکنیم همه چیز روی حساب و کتابه یکی داره مارو امتحان میکنه دختر بره تو پارچه فوتبال بازی کنه یکی تو آسمون لبخند رضایت سر میده که بنده من حجاب داره و از اینجور باورهای مجنون وار !!!
جوانان رو رها کنید خودشان برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند، میبینید که شبکه های اجتماعی کمترین تاثیر رو در زندگیشون خواهد داشت.

سلامم.
مربا جان يكم از عصبانيت خودت كم كن تا بتوني درست تصميم بگيري.
شما قبل از نظر دادن اول خودت از كنج عزلت خارج شو و يكم تحقيق كن.در رابطه با مسئله جنگ نرم و تئوري توهم كتاب قدرت نرم جوزف ناي رو حتما مطالعه كن ايشالا بدردت ميخوره.
خيلي قبل تر از اون جووناي با استعداد و غير سياسي و خوب و پاستوريزه اقاي آلوين تافلر حرف از كلبه الكترونيك به عنوان حد تمدن زده بود.اون زمان اصلا اينترنتي نبود.اتفاقا ايشون و خانومش سياسي هم هستن.
ميازان درگيري با اينترنت و شبكه هاي مجازي هرچند تو كشور ما هم بالاست ولي تو كشورهاي ديگه هم همينطوره.اگه اين ضيه نياز كشور ما بود اول تو كشور ما توليد ميشد.پس اين مسئله اي كه گفتيد بي پايه و اساسه.
در آخر هم پيشنهاد من اينه كه خودش رو ناراحت نكني.

مارمالات

اخراجی موقت
سلامم.
مربا جان يكم از عصبانيت خودت كم كن تا بتوني درست تصميم بگيري.
شما قبل از نظر دادن اول خودت از كنج عزلت خارج شو و يكم تحقيق كن.در رابطه با مسئله جنگ نرم و تئوري توهم كتاب قدرت نرم جوزف ناي رو حتما مطالعه كن ايشالا بدردت ميخوره.
خيلي قبل تر از اون جووناي با استعداد و غير سياسي و خوب و پاستوريزه اقاي آلوين تافلر حرف از كلبه الكترونيك به عنوان حد تمدن زده بود.اون زمان اصلا اينترنتي نبود.اتفاقا ايشون و خانومش سياسي هم هستن.
ميازان درگيري با اينترنت و شبكه هاي مجازي هرچند تو كشور ما هم بالاست ولي تو كشورهاي ديگه هم همينطوره.اگه اين ضيه نياز كشور ما بود اول تو كشور ما توليد ميشد.پس اين مسئله اي كه گفتيد بي پايه و اساسه.
در آخر هم پيشنهاد من اينه كه خودش رو ناراحت نكني.

فرزاد کوچولو، شما تازه این کتاب هارو دیدی برات جذابیت داره، درکت میکنم ما اینارو خیلی وقت پیشا خوندیم و بوسیدیم گذاشتیم رو طاقچه.
ترم اولی ها هم همیشه وقتی میان دانشگاه کلی ذوق و شوق دارن هرکس تو دانشگاهه فکر میکنن مثل خودش تازه به دوران رسیده هست.

ترجیح میدم بحث فضای منطقی تری داشته باشه تا وارد فضای متلک اندازی بشه !!
آماری که برای استفاده از وایبر و ... داده شده رو نگاه بندازین میبینی ایران با اختلاف قابل توجهی نسبت به کشورهای دیگه در صدر قرار داره.

من هم انکار نکردم در کشورهای دیگر درگیری با فضای مجازی و آسیب هاش وجود نداره.
گفتم در جوامعی که میزان درونگرایی بیشتر هست و جوانانش از سوی ایدئولوژی حاکم بیشتر تحقیر میشن اگر مثل شما مداح اون ایدئولوژی نباشند، احتمال پناه آوردنشون به این فضاها بیشتر خواهد شد.
برای همین هم فضاهای مجازی در کشور ما به شدت رادیکال شده و جوان ها به شخصیت ها حمله میکنن و فحاشی میکنن، در حالیکه این هجمه و حمله رو ما در هیچ کشور دیگری تا این حد شاهدش نیستیم.

اگر هم جنگ نرمی وجود داشته باشه، عاملان این جنگ نرم در داخل و همفکران شما هستند نه در غرب، غرب صرفا از این گیج زدن داخلی ها استفاده اقتصادیشو میبره و دیدگاه بازاریابی داره.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
لطفا در پست های خود از الفاظ مناسب تری استفاده کنید و به عقاید یکدیگر احترام بذارید

بهترین بحث یک بحث منطقی به دور از تعصبات هست

در صورت تکرار شرمنده دوستان می شویم

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با افزایش روز افزون علم شاید استفاده از این شبکه ها اجتناب ناپذیر باشد و خب اکثرا مردم دوست دارند موارد مختلف را تجربه کنند
و قطعا سازنده جو این محیط ها خود انسان هست
ماهستیم که با نگاه مدبرانه در صورت نیاز و نه اعتیار اور و مختل کننده روند زندگی در این شبکه ها حضور پیدا کنیم و همین طور میزان مخرب بودن و مفید بودن جو را نسب به تاثیر گذاری روی خود تشخیص دهیم
اگر استفاده به شکلی باشد که ضرر بیش از فایده باشد حداقل تا مرحله یاد گرفتن استفاده صحیح و اگاهی بیشتر بهتره دوری کنیم
و به علاوه زمینه های شخصیتی خود را تقویت کنیم تا زندگی خود را در دست انواع عقاید و رفتارها قرار ندهیم و دارای استقلال باشیم و قدری درباره علت هر چیز تفکر کنیم چون حق ماست که به بهترین شکل زندگی کنیم پس انتخاب راه تنها بر عهده خود ماست.(در بحث تهاجم فرهنگی)
و زندگی که با مهر و محبت بنا شده به خاطر سهل انگاری و عدم مدیریت خود از دست ندیم

از کلیه دوستانی که در بحث شرکت کردند و مجموعه ای از نظرات جمع اوری شد تشکر میکنم

خوشبختانه نظرات دوستان هرکدام دارای جملات قابل تفکر بود و امیدوارم دوستانی که نیازمند مطالب و نظرات هستن مثمر ثمر برایشان باشد

امیدوارم همان طور که در این شبکه ها حضور پیدا میکنیم با اراده قوی و نگاه مدبرانه از انها استفاده کنیم و تاثیر بپذیریم
موفق باشید:gol:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا