چند سوال در مورد طراحی راه ؟

63221914486803914700.jpg
سلام
از دوستان دو تا سوال داشتم شاید ساده به نظر بیاد ولی ممنون میشم جواب بدید
سوالم اینه که در واقع تو این تصویر ما دوتا نقطه اول و آخر رو داریم که دارای ارتفاع هستن یکی 98.00 و دیگری 101.00 حالا میخواستم بپرسم مابین این دوتا ارتفاع ودر فاصله 10 متری و 15 متری ارتفاع نقاط چقدر میشه؟ یا محاسبه اون به چه صورته؟
سوال دوم اینکه آیا این کار همون درون یابی یا انترپوله کردن هست اگه نیست ممنون میشم خیلی مختصر توضیح بدین و این که در اتوکد یا اتوکد لند چطوری می تونیم به همین صورتی که گفتم مثلا با کلیک روی خط ارتفاع هر نقطه از خط رو به ما بده؟
ممنون

Alexiss

عضو جدید
1- حالت اول: (طبق تصویر) در صورتیکه فاصله افقی بین دو نقطه ابتدایی و انتهایی این خط (یا مسیر) 50 متر باشه و اختلاف ارتفاع دو سر این خط هم 3 متر (98-101=3 متر) است (یعنی شیب این خط 6 درصد است) با یه تناسب ساده میتونید ارتفاع هر نقطه با فاصله مشخص را بدست بیارید
به اینصورت که میگید تو 50 متر 3 متر اختلاف ارتفاع دارید، پس تو 10 متر، X متر اختلاف ارتفاع داریم ==> X=3*10/50 که میشه 0.6 متر (یعنی اختلاف ارتفاع بین هر دو نقطه با فاصله 10 متر، برابر 0.6 متر است) پس ارتفاع نقطه ای با فاصله 10 متر از نقطه H1 برابر با 0.6+98=98.6 متر و ارتفاع نقطه ای در فاصله 10 متری از نقطه H2 برابر با 0.6-101=100.4 متر خواهد شد
اختلاف ارتفاع دو نقطه با فاصله 15 متر در این مسیر نیز طبق همون تناسب برابر 0.9 متر خواهد بود و بقیه مثل بالا (0.9+98=98.9 و 0.9-101=100.1 متر)

حالت دوم: این 50 متر طول مایل مسیر باشه و نه فاصله افقی: اول باید شیب رو محاسبه کنید: سینوس آلفا=3/50 بعد آلفا (شیب) رو محاسبه کنید و بعد اون باید طول افقی رو محاسبه کنید (طول مایل * کسینوس آلفا) و بقیه ماجرا طبق حالت اول

2- خیر انترپوله یا درونیابی نیست (درونیابی میاد به یک سری نقاط، یه منحنی یا خط رو نسبت میده (best fitting) و...)
در صورتیکه یک سطح داشته باشید و یک مسیر (Alignment) و این خط جزئی از اون مسیر باشه، با ترسیم پروفایل این مسیر و ابزار های query موجود میشه ارتفاع هر نقطه موجود در مسیر رو با استفاده از این پروفایل بدست آورد.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ضمن تشکر از دوست عزیز که پاسخ دادن باید بگم یه راه ساده که من وقتی که حال و حوصله ندارم از امکانات نرم‌افزار سیویل استفاده کنم اینه که
یه خط تو اتوکد ترسیم میکنم که طولش 50 متر باشه و بعد در پنجره پراپرتیز ارتفاع اول رو میدم 98 و ارتفاع آخرش رو میدم 100 حالا با دستور ID از فاصله های دلخواهم مختصات میگیرم
روش دوم
محور مختصات رو با موس بردارید بذارین جایی که ابتدای مسیر مختصاتش بشه صفر و 98 حالا از نقاط دلخواه در پروفیل id بگیرید
البته باید بگم به این کار انترپولیت ميگن
اگه روش رو با سیویل خواستید، بگین تا توضیح بدم فقط یکم طولانی و باید آشنا باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
ممنون از شما دوست عزیز که حوصله کردید و پاسخ دادید میشه در مورد ابزارهای query توضیح بدین و یه مثال اگه امکانش هست از انترپوله کردن بزنین تا کاملا درک کنم واقعا تشکر

آقای Ehsan.Ha عزیز ممنون که پاسخ دادید در واقع روشی که با سیویل رو اگه توضیح بدید ازتون ممنون میشم در واقع هم باعث کمک به من و دوستان دیگه که این مطلب رو میخونن میشین
تشکر دوست عزیز

siahkamar

عضو جدید
ضمن تشکر از دوست عزیز که پاسخ دادن باید بگم یه راه ساده که من وقتی که حال و حوصله ندارم از امکانات نرم‌افزار سیویل استفاده کنم اینه که
یه خط تو اتوکد ترسیم میکنم که طولش 50 متر باشه و بعد در پنجره پراپرتیز ارتفاع اول رو میدم 98 و ارتفاع آخرش رو میدم 100 حالا با دستور ID از فاصله های دلخواهم مختصات میگیرم
روش دوم
محور مختصات رو با موس بردارید بذارین جایی که ابتدای مسیر مختصاتش بشه صفر و 98 حالا از نقاط دلخواه در پروفیل id بگیرید
البته باید بگم به این کار انترپولیت ميگن
اگه روش رو با سیویل خواستید، بگین تا توضیح بدم فقط یکم طولانی و باید آشنا باشید

سلام
با اجازه استرتر
مهندس شما بی اغراق یکی از افراد با سواد مخصوصا تو کار عملیاتی هستی بدون شک
لطفا از تجربیات و اموزشات بیشتر تو انجمن ارائه بده تا ما هم استفاده کنیم.میدونم شما سختی کشیدی و اینارو بدست اوردی ولی برای ماهایی که از نظر اقتصادی رو به راه نیستیم از اموزش ها و تجربیاتت بیشتر بگو
خیلی ممنون