چند درصد هموطنان حق الناس حالیشونه؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از قدیم و ندیم هر جا که سخن از حق باشه , مردم اولین حق رو حق الناس میشمارند و معرفی میکنند.
اما براستی چند درصد همین مردمی که دم از حق الناس میزنن , بهش عمل میکنن؟
در مورد نظافت هم همینطوره.
در خصوص پرهیز از دروغ هم همینطوره.
چرا این ملت زبانشون با عملشون 180 درجه متفاوت عمل میکنه؟

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه فکر می کنن خودشون حق الناس رو رعایت می کنن و کلاه گذاشتن سر مردم رو با تعبییر هایی مثل زرنگی تعبیر می کنن

_fahimam_

عضو جدید
حق الناس رعایت حق دیگرانه چه مالی چه غیر مالی ( مثه اهانت به شخصیت ادما)
بنظرم به تربیت ما برمیگرده حالا چه رسمیش و چه غیر رسمیش.. اینکه ارزش ها برامون درست مشخص نشده.. ضعف از آموزشه و پروش انسان با خصلتای نیک..

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حق الناس رعایت حق دیگرانه چه مالی چه غیر مالی ( مثه اهانت به شخصیت ادما)
بنظرم به تربیت ما برمیگرده حالا چه رسمیش و چه غیر رسمیش.. اینکه ارزش ها برامون درست مشخص نشده.. ضعف از آموزشه و پروش انسان با خصلتای نیک..
کدوم آدما و چه جور اهانت به شخصیتی ؟ تو کدوم دنیا ؟ مجازی یا دنیای واقعی؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پشت این نوشته ها ادمای واقعی هستن چه فرقی میکنه دنیای مجازی یا غیرمجازی..
تفاوتش به اندازه تفاوت های دو تا انسان است. هویت های ذهنی انسانها بسیار متنوع هست و در موقعیت های مختلف ، ما از یکنوع هویت ذهنی استفاده نمیکنیم. برای هر موقعیتی از هویتی متناسب با اون محیط استفاده میکنیم.
در محیط های مجازی انسانها از نوعی ( خود )استفاده میکنند که خودشان آنرا خلق کرده اند.
اما در دنیای واقعی انسان با هویت ویژه متناسب با خود اجتماعی اش زندگی میکند.

_fahimam_

عضو جدید
توضیحات شما درست ولی حرف من چیز دیگه ایه.. چون دنیای مجازی هست نباید احترام قایل شد؟!
یا میشه اهانت کرد؟ ( اهانت مگه انواع داره که مجازی مجاز باشه حقیقی نه! ؟ )

تفاوتش به اندازه تفاوت های دو تا انسان است. هویت های ذهنی انسانها بسیار متنوع هست و در موقعیت های مختلف ، ما از یکنوع هویت ذهنی استفاده نمیکنیم. برای هر موقعیتی از هویتی متناسب با اون محیط استفاده میکنیم.
در محیط های مجازی انسانها از نوعی ( خود )استفاده میکنند که خودشان آنرا خلق کرده اند.
اما در دنیای واقعی انسان با هویت ویژه متناسب با خود اجتماعی اش زندگی میکند.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توضیحات شما درست ولی حرف من چیز دیگه ایه.. چون دنیای مجازی هست نباید احترام قایل شد؟!
یا میشه اهانت کرد؟ ( اهانت مگه انواع داره که مجازی مجاز باشه حقیقی نه! ؟ )
بله ، بستگی داره که ما اهانت را چی معنا کنیم .هر کس بالطبع یه عقاید مخصوص برای خودش داره و اونو برتر میدونه. فرد دیگری هم ممکنه عقاید عکس اونو بهش معتقد باشه. در حوزه فردی هر دوی اینا محترمند ولی این به این معنا نیست که اگر در مورد عقایدشون باهم کل کل کردند ، اینو بی احترامی تلقی کنیم. اینکار بی احترامی نیست. این برخورد ها اگر با هم به چالش کشیده میشه ، مفهومش اینه که داره سنجش میشه که معلوم بشه کدومش عقیده برتر هست. حالا این برتری میتونه با ابزار عقل متر بشه یا با ابزار منطق یا ابزار علاقه یا علم و یا هر نوع ابزار دیگری. ( خود این سنجش هم باید باید متناسب با نوع اون عقیده انتخاب بشه). ما در ایران بخاطر نبود آموزش های لازم برای کسب مهارت در نقدپردازی و انتقاد و گفتگو ، بلد نیستیم که از این مهارت ها استفاده کنیم و هر نوع نقدی را با دید بچه گانه ، توهین تلقی میکنیم و.......

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توضیحات شما درست ولی حرف من چیز دیگه ایه.. )
شما برداشتتون از کلمه هویت ذهنی که گفتم چیه ؟
بنظر شما معنی و مفهوم هویت ذهنی چی هست ؟
این تعریف اگه معنی بشه اون جوابی که نوشتم ، جا می افتد.

_fahimam_

عضو جدید
بله؟ !
اهانت یعنی بی احترامی حرمت نگه نداشتن..
اونچیزیکه شما میگید مباحثه گفتگو و یا نقد هست به عقاید ( نه اینکه شخصیت رو بخواید زیر سوال ببرید).. اونم اوصول خودشو داره و برای من فرقی بین نت و واقعیت نیست و فک میکنم هرجایی باید محترمانه رفتار کنم شما اینطور فک نمیکنید بازم نظر شماس...

بله ، بستگی داره که ما اهانت را چی معنا کنیم .هر کس بالطبع یه عقاید مخصوص برای خودش داره و اونو برتر میدونه. فرد دیگری هم ممکنه عقاید عکس اونو بهش معتقد باشه. در حوزه فردی هر دوی اینا محترمند ولی این به این معنا نیست که اگر در مورد عقایدشون باهم کل کل کردند ، اینو بی احترامی تلقی کنیم. اینکار بی احترامی نیست. این برخورد ها اگر با هم به چالش کشیده میشه ، مفهومش اینه که داره سنجش میشه که معلوم بشه کدومش عقیده برتر هست. حالا این برتری میتونه با ابزار عقل متر بشه یا با ابزار منطق یا ابزار علاقه یا علم و یا هر نوع ابزار دیگری. ( خود این سنجش هم باید باید متناسب با نوع اون عقیده انتخاب بشه). ما در ایران بخاطر نبود آموزش های لازم برای کسب مهارت در نقدپردازی و انتقاد و گفتگو ، بلد نیستیم که از این مهارت ها استفاده کنیم و هر نوع نقدی را با دید بچه گانه ، توهین تلقی میکنیم و.......

_fahimam_

عضو جدید
تصویر ذهنی ای که از خودمون داریم منظورتونه دیگه؟

شما برداشتتون از کلمه هویت ذهنی که گفتم چیه ؟
بنظر شما معنی و مفهوم هویت ذهنی چی هست ؟
این تعریف اگه معنی بشه اون جوابی که نوشتم ، جا می افتد.

_fahimam_

عضو جدید
حرفتونم قبول دارم که نقدپذیر نیستیم
شما میخواید که تعصب کنار گذاشته بشه حرفا شنیده بشه و هر کس نتیجه گیری کنه و به دانشش اضافه بشه که خیلیم خوبه..

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله؟ !
اهانت یعنی بی احترامی حرمت نگه نداشتن..
اونچیزیکه شما میگید مباحثه گفتگو و یا نقد هست به عقاید ( نه اینکه شخصیت رو بخواید زیر سوال ببرید).. اونم اوصول خودشو داره و برای من فرقی بین نت و واقعیت نیست و فک میکنم هرجایی باید محترمانه رفتار کنم شما اینطور فک نمیکنید بازم نظر شماس...
احساس میکنم که شما نوشته های منو با دقت و مو به مو بصورت تحلیلی و عمیق مطالعه نمیکنید و تنها به جواب فکر میکنید. اینو از جواب هایی که گاها مینویسید ، برداشت میکنم. من آنگونه که شما از نوشته های من نتیجه گیری میکنید ، چیزی بیان نکرده ام.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هر حرفی بزنم خیلی با دقت اونو برشته تحریر درمیارم ولی چنانچه بصورت روخوانی خوانده بشه،قطعا منظور من بصورت کامل فهمیده نخواهد شد. (قابل توجه خودم)

_fahimam_

عضو جدید
اگه اشتباه برداشت کردم که چه بهتر!
پس همچین نظری ندارین

احساس میکنم که شما نوشته های منو با دقت و مو به مو بصورت تحلیلی و عمیق مطالعه نمیکنید و تنها به جواب فکر میکنید. اینو از جواب هایی که گاها مینویسید ، برداشت میکنم. من آنگونه که شما از نوشته های من نتیجه گیری میکنید ، چیزی بیان نکرده ام.

• Like
واکنش ها: ayja

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه اشتباه برداشت کردم که چه بهتر!
پس همچین نظری ندارین
نه ندارم. میگم انسان همونه که هست ولی منشاء ذهنی اش در هر موردی بگونه ای متفاوت عمل میکنه. مثلا یکیش اینه که چون انسان در محیط مجازی چشم تو چشم نیست ،به همین دلیل گاهی جسورانه تر و گاهی هم ممکنه بی پرواتر هم رفتار بکنه.

majid@bnd

عضو جدید
از قدیم و ندیم هر جا که سخن از حق باشه , مردم اولین حق رو حق الناس میشمارند و معرفی میکنند.

عذر می خوام کدوم ملت رو می فرمائید؟!
همه جا خوب و بد هست فقط درصدش متفاوته!

hadi1525

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بسته به اینکه با چه متر و معیاری بسنجی
یادش بخیر مقطع کارشناسی درس فلسفه معماری با استادی داشتیم که واژگان رو معنی میکرد و میگفت درکش کنید و بر اساس مفهوم واژگان دنیا را قضاوت کنید. مثلا قشنگ یعنی چی زیبا یعنی چی، نگاه کردن یعنی چی دیدن یعنی چی
انسان ها اساسا یا درک درستی از مفاهیم ندارند یا تعاریف متفاوتی دارن
بر اساس همین هم قضاوت کردن کار مشکلیه
به این مسائل منفعت طلبی هم اضافه کن که جز جدایی ناپذیر وجود انسان هست

$marziyeh67$

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بنظرم هیچ کدوم ... فقط اکثرا آموزش دیدند که حرف بزنند! وگرنه هیچ کدوم منافع شخصی خودشون رو قربانی نخواهند نمود ....!
همیشه بین " حرف" تا " عمل " تفاوت زیادی وجود داره !
اگر به "حق الناس" اهمیت داده نشه؛ درنظر بنده قطع به یقین ؛ نتیجه رو داخل زندگی خودشون خواهند دید.
لذا "حق الناس" درهرزمینه ای اگر برگردن بنشیند، رفع آن بسیار پراهمیت است ؛خواه در " انجام وظیفه " باشد ؛ خواه انجام" امور غیراصولی "... !

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این کلمه حق الناس رو دیگه ازش استفاده نخواهم کرد. بجاش میگم : حقوق اجتماعی.

بالا