چطور میتونم در زمینه رباتیک کار کنم؟

hossein_zarrin

عضو جدید
من رشتم سیالته و می خواستم ازدوستان بپرسم که چگونه میتونم در کدنویسی و ساخت روبات کار کنم ؟کلا به برنامه نویسی علاقه دارم.

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
من رشتم سیالته و می خواستم ازدوستان بپرسم که چگونه میتونم در کدنویسی و ساخت روبات کار کنم ؟کلا به برنامه نویسی علاقه دارم.

سلام
در خصوص کدنویسی و ساخت به نظرم بهتر است زمینه کاری رو مشخص کنید. چه روباتی؟ چه بخشی؟ یه نفر دوست داره رو بینایی روبات کار کنه یه نفر رو گفتار و پردازش آن و ... و همینطور اگه بحث بازوهای روبات باشه که کنترل روبات و بحث سینماتیک و ... است :gol:

mahon

عضو جدید
سلام
منم رشتم عمرانه ولی به رباتیک هم علاقه دارم .برنامه نویسی هم بلدم. اگه بخوام برم تو تیم رباتیک دانشگاهمون باید چه چیزی بلد باشم
اگه میشه توضیح بدین برای شرکت در مسابقات رباتیک باید چه چیز هایی بلد بود؟ ایا فقط دانشجو های مکانیک و کامپیوتر میتونن در این مسابقات شرکت کنن؟

negin17h

مدیر تالار
سلام
منم رشتم عمرانه ولی به رباتیک هم علاقه دارم .برنامه نویسی هم بلدم. اگه بخوام برم تو تیم رباتیک دانشگاهمون باید چه چیزی بلد باشم
اگه میشه توضیح بدین برای شرکت در مسابقات رباتیک باید چه چیز هایی بلد بود؟ ایا فقط دانشجو های مکانیک و کامپیوتر میتونن در این مسابقات شرکت کنن؟

سلام
تیم رباتیک دانشگاه در چه سطح و مقطعی؟
روبات های مختلفی داریم و مسابقات داخلی بیشتر در زمینه های تعقیب خط، لابیرنت، آتشنشان، جنگجو، ... هست و یکسری تیم های Robocup ای که مسابقاتش بصورت داخلی به ندرت برگزار میشه اما خارج از ایران بسیار بهش توجه میشه و تیم های قدری هم هستن. روبات های بازو و انسان نما و ... من جایی داخلی مسابقاتی براش ندیدم.
در خصوص محدودیت باید بگم خیر کسی به خاطر رشته شما جلو ورود شما را به مسابقات نمیگیره اما بچه های برق و کامپیوتر و مکانیک یا رباتیک زمینه بیشتری دارند برای شرکت. شما هم اگر مشخص کنید در چه نوعیی میخواهید فعالیت داشته باشید شاید بیشتر بتونم راهنماییتون کنم :gol:

mahon

عضو جدید
سلام
سلام
تیم رباتیک دانشگاه در چه سطح و مقطعی؟ داننشگاه ازاد قزوین
روبات های مختلفی داریم و مسابقات داخلی بیشتر در زمینه های تعقیب خط، لابیرنت، آتشنشان، جنگجو، ... هست و یکسری تیم های Robocup ای که مسابقاتش بصورت داخلی به ندرت برگزار میشه اما خارج از ایران بسیار بهش توجه میشه و تیم های قدری هم هستن. روبات های بازو و انسان نما و ... من جایی داخلی مسابقاتی براش ندیدم.
در خصوص محدودیت باید بگم خیر کسی به خاطر رشته شما جلو ورود شما را به مسابقات نمیگیره اما بچه های برق و کامپیوتر و مکانیک یا رباتیک زمینه بیشتری دارند برای شرکت. شما هم اگر مشخص کنید در چه نوعیی میخواهید فعالیت داشته باشید شاید بیشتر بتونم راهنماییتون کنم :gol:
نوع فعالیتش برام مهم نیست فقط می خوام بدونم چه چیز هایی باید برای شرکت در این مسابقات بلد بود مثلا.( برنامه نویسی - کد نویسی..........) حالا هر چی که هست شما بهتر میدونید
ممنون

negin17h

مدیر تالار
سلام
نوع فعالیتش برام مهم نیست فقط می خوام بدونم چه چیز هایی باید برای شرکت در این مسابقات بلد بود مثلا.( برنامه نویسی - کد نویسی..........) حالا هر چی که هست شما بهتر میدونید
ممنون

برادر/خواهر، اتفاقاً نوع فعالیت مهمه چون مثلاً برای ربات تعقیب خط با میکرو کنترلرهایی مثل AVR کار میکنند و برای موارد مختلف دیگر هم موارد دیگه :gol:

saye0roshani

عضو جدید
سلام اینکه نوع فعالیتشون مهمه مگه بیسشون یکی نیست؟ من برنامه نویسی خیلی دوست دارم و یکم هم avr بلدم واسه برنامه نویسی رباتیک همین زبان و خوب بلد باشم کافیه؟یا زبان دیگه یا کار دیگه ای هم باید انجام بدم؟
bascom یا codevision فرقیم دارن؟ چون در هر حال اخرش میخاد شبیه سازی کنه دیگه!!!!

سکینو

عضو جدید
سلام دوست عزیز اره فرق داره بسکام با زبان بیسیک در ارتباطه ول کدویژن با زبان سی. بیسیک راحتره ولی ترجیحا با زبان سی کار کن کلیتره و بهتره. هر کدومشو بخای یاد بگیری میتونی راحتن.

M.ARIABOY

عضو جدید
من ميخوام رباتيك رو تو بخش روبوكاپ كار كنم
اما متاسفانه تو دانشگاهمون الكترونيك و كامپيوتر و رباتيك نداريم
برنامه نويسيش باخودمه، AVR و C بلدم، ميخوام C#.net ياد بگيرم، براي رباتاي فوتباليست، نظرتون چيه؟؟؟
به چند نفر احتياج داره
البته قبلا نگين خانم توضيح داده، دست درد نكنه، ولي من يه توضيح جامع وكامل ميخوام
ممنون

afsaneh68

عضو جدید
من ای وی ار وکدویژن کارکردم اما درست نمیدونم چکارکنم.قصد دارم براپروژه پایانی ربات مسیریاب طراحی کنم ولی متاسفانه بلدنیستم.کسی کمک کنه ممنون میشم............

negin17h

مدیر تالار
من ميخوام رباتيك رو تو بخش روبوكاپ كار كنم
اما متاسفانه تو دانشگاهمون الكترونيك و كامپيوتر و رباتيك نداريم
برنامه نويسيش باخودمه، AVR و C بلدم، ميخوام C#.net ياد بگيرم، براي رباتاي فوتباليست، نظرتون چيه؟؟؟
به چند نفر احتياج داره
البته قبلا نگين خانم توضيح داده، دست درد نكنه، ولي من يه توضيح جامع وكامل ميخوام
ممنون

دوست عزیز برای ربات های فوتبالیست نیاز به بینایی ماشین و پردازش تصویر دارید و با برنامه هایی چون AVR و C به تنهایی نمیشه کار کرد. LabVIEW ، MATLAB، OpenCV و ... هم باید بکار گرفته بشوند. در داکیومنت های تیم های فوتبالیست میتونید داکیومنت های Vision رو پیدا کنید و مطالعه نمایید :gol:

negin17h

مدیر تالار
من ای وی ار وکدویژن کارکردم اما درست نمیدونم چکارکنم.قصد دارم براپروژه پایانی ربات مسیریاب طراحی کنم ولی متاسفانه بلدنیستم.کسی کمک کنه ممنون میشم............

ربات های مسیر یاب طبق قوانین خاصی طراحی و پیاده سازی میشن که این قوانین معمولاً توسط برگزار کننده تعیین میشه. ابتدا قوانین رو تعیین کنید و سپس بر اساس آن قوانین و نیازمندی ربات باید تصمیم بگیریرد که ساختار الکترونیکی مانند موتورها و سنسورها و ... به چه صورت و الگوریتم به چه صورت باشد :gol:

sararobo

عضو جدید
سلام دوستان
برای شروع کار ربات بهتر اینه که با ربات مسیریاب کار کنین
این ربات کاملا راحت ساخته میشه وبرنامه نویسی اسونی هم داره به خصوص اگه با کدویژن کار بشه!
برای کار من یه توضیحاتی میذارم اگه جزئیاتی خواستین بگین

ببینید ربات مسیریاب ورودیش رو از سنسور میگیره (بهتره برای شروع 3 سنسور استفاده بشه)
برای اینکه سیگنال هایی که این سنسور ها با خوندن خط به میکرو میفرستن برای اینکه دقتشون بالا بره تقویت بشن(با تقویت کننده ها)
بعد باید این ورودی ها پردازش بشه . بفهمیم ربات روی خط قرار داره یا نه(سنسور روشنه یا خاموش) (با میکروکنترلر avr )
و بعد این خروجی ها به موتور داده بشه برای حرکت ربات!

soheila01

عضو جدید
یه پیشنهاد به دوستانی که دوست دارن تو زمینه رباتیک فعالیت کنن.
شرکتی که تبلیغاتش توی بنر سایت هست میتونه براتون هم منبع درآمد باشه هم کاری انجام میدین که علاقه ی به اون دارین و اینکه تعداد افراد باسواد در زمینه ی رباتیک هم زیاد میشه و ...
موفق باشید