[ چرا رشته عمران را انتخاب کردید ] اعلام نظر

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام.
از همه ی دوستان و کاربران تالار عمران و عمرانی درخواست می کنم تا در صورت داشتن فرصت دلائل انتخاب رشته خودشون رو برای ما بگن و اینکه اگر بین چند رشته شک داشتند، چی شد و چرا رشته عمران رو انتخاب کردند.
بی شک، دوستانی که در گرایش های مختلف و در سطوح متفاوت درس می خونند، دلائل متفاوتی دارند.
حالا که دارید زحمت تایپ رو می کشید، بفرمایید که الآن چه حسی دارین، چقدر محیط در انتخاب رشتتون تاثیر داشت، آیا چیزی که فکر می کردید، بود یا خیر و .....
پیشاپیش از زحمتی که متقبل شدین، تشکر دارم و همچنین به مدیریت تالار لطف می کنید اگر اسپم نکنید، همدیگه رو نقد نفرمایید و ....
با تشکر، مدیریت تالار مهندسی عمران، سپهر خسروداد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

saeed.marshelo

عضو جدید
سلام.راستش من چون بابام و عموم هر دو عمراني بودن و از بچگي ميديدم كه كارشون رو دوست دارن رفتم عمران . مخصوصا" كار تو پروژه هاي خارج شهرم خيلي دوس دارم . الانم پشيمون نيستم . برگردم 3 سال پيش دوباره عمران ميزنم. كلا" رشته زنده ايه . برعكس مثلا" برق كه بيشتر تئوريه .

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کلا از بچگی از ساختومن ساختن و اینجور کارا خوشم میومد .. البته بین معماری و عمران شک داشتم ولی چون دانشگاه نزدیک خونمون کاردانی معماری داشت نرفتم رفتم عمرانش ... الانم به نظرم خوبه حرف نداره ... عالی ...

:cowboy:

-civilengineer

کاربر فعال
:w26:به نام خدا هستم

خوب من از بچگی:child: دوست داشتم با لِگو هام پل و آپارتمان و شهر بسازم :redface:البته از ماشین هم برای رد شدن از روی پل و توی شهر استفاده میکردم...
این شد که از اولین جایی که میتونستم برم عمران بخونم (یعنی هنرستان) رفتم و عمرانی شدم تا الان که کارشناسی ناپیوسته سجاد ام

از عمران خوشم:w40:میاد چون همه فن حریفه:thumbsup2:
:w42:

rezaafsharpoor

عضو جدید
کاربر ممتاز
تقریبا کل خانواده و فامیل می دونستن که من علاقه بی حد و اندازه ای به رشته های کامپیوتر و IT دارم...وقتی که کنکور قبول نشدم توی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد دامادمون که خودش مهندس عمران بود گفت این رشته رو انتخاب کنم(حتی اون موقع هم می خواستم کامپیوتر رو انتخاب کنم) و من انتخابم رو عمران پرند زدم یادمه اون موقع اصلا نمی دونستم آرماتور چیه :دی...الان 3 سال از اون زمان می گذره و من ترم 6 رشته مهندسی عمران دانشگاه پرندم...به هییییییییییییچ وجه احساس پشیمونی نمی کنم و خیلی هم خوشحالم از این انتخابی که انجام دادم و تا الان هم هیچ کدوم از واحدام رو حذف نکردم و همه واحدامو با علاقه و با نمره خوب پاس کردم....بهترین دوستام رو هم توی همین دانشگاه پیدا کردم و یکی از دوستام(آقای مهندس قارون)عضو همین فرومه...اوایل فکر می کردم عمران یک رشته مزخرف و خسته کننده همراه با درس های محاسباتی خشک و بدرد نخوره ولی الان کاملا نظرم عوض شده و علاقه زیادی پیدا کردم که برای ارشد حتما بخونم و تو شاخه مورد علاقه ام قبول شم

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
شغل و رشته تحصیلیه بابای من هیچ ربطی به عمران نداره!! ولی ایشونم درست مثل من عاشق عمران هستن!!
خب من اولین آرماتوری که بستم حدودا 8 سالم بود !!!:w08:اشتباه نکنین من تک دختر یه خانواده 4 نفریم!!! و فقط از سر شور و اشتیاق گریه میکردم که برم سر ساختمونی که تو همسایگی خونمون میساختن!!!!!!
دقیقا یادمه که اولین درسی هم که سر ساختمون تو همون 8 سالگی از یه کارگر ساختمونی گرفتم این بود که:
وقتی میخوایم تعداد زیادی آجرو از زمین برداریم اول یکی میذاریم زیر به عنوان پایه بعد دو تا دوتا میچینیم رو هم (وای چه جوری توضیح بدم آخه!!! لابد خودتون میدونین دیگه !!! یه جورایی ضربدری میشه!!!):w31:
بهتره بگم خدا بزرگترین نعمتو بهم داده چون تونستم علاقه مندیمو از همون بچگی پیدا کنم و بهش برسم!!!
قبلا هم گفتم خون من سیمان داره!!!!!! عاشق بوی ملاتم!!!!!:d

rasool.civil

مدیر بازنشسته
والا من از دبستان عشق دكتري داشتمو ازين گوشي آمپول پلاستيكيا اسباب بازيم بود:D
اومدم اول دبيرستان فهميدم اصلا رشته و واحدو پاس كردنو اينا چيه
همينجا بود كه فهميدم تو دروس حفظي ضعيفم
خلاصه زديم به رياضي و كنكورو كه دادم با اون رتبه عجيب رشته مورد علاقم يعني معماري قبول شدم:Dاما اهواز كجا اصفهان كجا؟؟
يه سال صبرو تحقيق كردم و با علاقه وارد رشته عمران شدم،خيلي راضيم حتي اگه با گرفتن مدركم بي كار بمونم
فكر ميكنم عمران بين بقيه رشته ها يه شخصيت خاصي داره :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از اول عمرم تا به حال عاشق پیچ و مهره سفت کردن بودن اصلا نمتونید تصور کنید وقتی میرم تعمیر گاه چه ذوقی میکنم رشته مورد علاقه خودمم زده بودم مکانیک ولی بر حس بشرایط عمران قبول شدم حالا هم کم کم دارم باهاش کنار میام ولی واقعیتشو بخواین زیاد بهش علاقه ندارم

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من سالهاست دارم با عمران دست و پنجه نرم می کنم
یعنی یه چیزی حدودای سال 1373، دقیقا از همون وقتی که وارد هنرستان و رشته کارهای عمومی ساختمان شدم.
می خواستم برق بخونم، فکر می کردم خیلی رشته خوبیه، اما یادم میاد اون سال اواخر شهریور رفتیم مسافرت. وقتی برگشتیم و برای ثبت نام مراجعه کردیم به هنرستان گفتند که جاها تو رشته برق پر شده و نمی شه.
خلاصه از ما اصرار و از مسئولین مدرسه انکار، اخرشم به پیشنهاد مدیر مدرسه رشته عمران رو انتخاب کردم، با اینکه هیچ شناخت قبلی ای نسبت بهش نداشتم.
کم کم که خوندیم و اومدیم جلوتر، علاقه مند شدم.
بعدشم پله پله اومدیم بالاتر و فوق دیپلم و سربازی و کارشناسی و دست آخرم کار.
منم - البته نه زمان دانشجوییم - به این نتیجه رسیدم که عمران رشته ایه همه فن حریف و واقعا در مقابل تمامی رشته های مهندسی حرفهای خاصی برای گفتن داره که اونها ندارند.
همیشه وقتی می خوام به کسی توضیح بدم اینجوری می گم که:
یه مهندس عمران مثل یک پزشک عمومی می مونه، از همه فصول و مباحث مهندسی یه سر رشته ای داره و می تونه نظر بده و فعالیت کنه.
جالبه اینم بدونید که خانوم بنده مهندسی آبیاری خونده، همیشه وقتی بحث فنی می کنیم متعجب می شه از اینکه من به راحتی همه حرفاش رو می فهمم و می تونم براش راهکاری مناسب ارائه بدم.
عمران دوست داشتنیه، ولی صبر زیادی می طلبه تا بتونیم توش به موفقیت برسیم.
کسانی که فارغ التحصیل می شن باید در نظر داشته باشند که حداقل 5 سال باید با شرایط سخت کار کنند تا بتونند تو این رشته حرفی برای گفتن داشته باشند.
موفق باشید عزیزان:gol:

The Lunatic

عضو جدید
من از اول عمرم تا به حال عاشق پیچ و مهره سفت کردن بودن اصلا نمتونید تصور کنید وقتی میرم تعمیر گاه چه ذوقی میکنم رشته مورد علاقه خودمم زده بودم مکانیک ولی بر حس بشرایط عمران قبول شدم حالا هم کم کم دارم باهاش کنار میام ولی واقعیتشو بخواین زیاد بهش علاقه ندارم
راستش من سال پیش دانشگاهی مشکلات اونقد بود که نشد واسه سراسری خوب درس بخونیم
کنکور دانشگاه آزاد هم همینجوری از همه جا بیخبر گفتیم بزنیم عمران
بعدم رفتیم سر جلسه یه عطسه تو برگه کردیم گفتن پاشو بیا قبولی :biggrin:
ولی حالا دارم به عظمت و بزرگی این رشته ی دوست داشتنی پی میبرم:gol:

amin majidi

عضو جدید
سلام
من ازهمون بچگي عشق علوم و زيست شتاسي و شكافتن دارو درخت و حشره بودم رشتمم تو دبيرستان تجربي بود اما نتونستم پزشكي رشته ي مورد علاقم رو قبول شم به جاش كشاورزي قبول شدم از اونجايي كه به توصيه برادرم كه خودش عمران خونده بره دانشگاه ازاد عمران زده بودم وقتي ديدم قبول شدم باز بهتوصيه برادرم بعد 20 روزخوندن كشاورزي انصراف دادم رفتم عمران اول سخت بود برام اما الان فكرمي كنم كه خدا يه لطف اساسي بهم كرد كه برم عمران بخونم خيلي خيلي راضييم
خدايا شكرت:gol::gol::gol::gol::gol:

fateme_en

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من با اينكه بابام و برادرم مهندس عمران هستن،عاشق معماري بودم.اصلا فكرشو نميكردم كه يه روز منم عمران بخونم،نه اينكه دوست نداشته باشم،بهش فكر نكرده بودم!با اين حال بخاطر اشتباهي كه تو انتخاب رشته ام بوجود اومد،منم عمران قبول شدم.
اما الان از اين بابت خيليييييييي خوشحالم.
هم به خاطر اينكه روز به روز دارم به رشته ام علاقه مندتر ميشم،هم بخاطر اينكه كسايي رو دارم كه تو درسام و هم كار (در آينده!)بهم كمك كنند.
راستي بچه ها برام دعا كنيد،من امسال يه كنكور سخت هم در پيش دارم......

joojee_lion

عضو جدید
راستش اول من دوست داشتم که جراح قلب بشم :cool:
اما بعدا فهمیدم که از خون و مرده و از این چیزا وحشت دارم .......:redface::whistle:
ولی چون توی ریاضیات نه تنها تو مدرسه بلکه توی شهر حرف اول می زدم تصمیم گرفتم که رشته ای برم که محاسبات و ریاضی کاربرد بیشتری داشته باشه و همچنین رشته کاربردی هم باشه !!!!:lol::w10:
این شود که وارد دانشگاه شدم و بعد از پایان تحصیلات که الان 5 سالی ازش می گذره راضی ام که چنین رشته ای رو انتخاب کردم .... ولی :w08::w11:
اینو بدونید که این رشته پشت میزی نیست و با پشت میزی نمی تونید پیشرفتی داشته باشید ....
و در آخر عمران یعنی زندگی :):biggrin:

afzal_ir

عضو جدید
رشته زیبای عمران

رشته زیبای عمران

سلام
من عاشق عمران بودم
به نظر من فقط این رشته مرا راضی میکرد
عمران هرگز محدودیتی در ساخت و ساز نخواهد داشت
و تشنگان ابر سازه ها هرگز از دریای عمران سیر آب نخواهند شد

خدانگهدار:)

Civil Boy

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام راستش من از بچگي به نقشه كشي علاقه داشتم يعني همون معماري و وقتي انتحاب رشته كردم فرق معماري و عمران رو نمي دونستم فكر ميكردم يكي هستن ولي وقتي رفتم رشته عمران فهميدم عمران صد برابر بهتر و جذاب تر از رشته معماري هست و همون علاقه من
احساس ميكنم اون موقع كه ميخواستم برم انتخاب رشته كنم كار خدا بود كه از بين معماري و عمران عمران رو انتخاب كردم و الان احساس ميكنم عمران بهترين رشته دنيا هست و اگر صد بار ديگه همبه دنيا بيام رشته عمران رو انتخاب ميكنم

mak10000

عضو جدید
سلام من از اولش علاقه ی زیادی به رشته الکترونیک داشتم بخاطر همین تو خونه وسایل الکترونیکی از دستم ارامش نداشتن خدا می دو نه چنتا وسیله خراب کردم.:redface:
من میخواستم برای دانشگاه الکترونیک بخونم اما موقع انتخاب رشته هر چی زدم فقط عمران بود و علاقه شدیدی بهش پیدا کردم و الان هم خوشحالم که دارم عمران می خونم

hami!d

عضو جدید
من قراربود زبان قبول بشم ولی انتخابهای بعدی که برام انتخاب کرده بودن رو قبول شدم (یعنی کاردانی راهسازی) که بعدش دوباره شرکت کردم و برای کارشناسی قبول شدم و الان هم از اینکه که عمرانیم (از سال 75)و پروژه های بزرگی (راه و بزگراه و پل های بزرگ )برای شهرم اجرا و نظارت کردم و مردم هم از اونا استفاده میکنن خیلی خرسندم.:D

amarjani200

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همه ي دوستاي گل عمرانيم
من از اول به معماري خيلي علاقه داشتم ولي توي انتخاب رشته بيشترين انتخابم مربوط به مكانيك بود ، برقم كه اصلا" نزده بودم و عمرانم فقط شهراي نزديك زده بودم (5 تا از صد انتخاب) كه وقتي جواب كنكور اومد و بهم گفتن عمران قبول شدي خيلي تعجب كردم .
ولي الان كه 5 ساله فارغ التحصيل شدم خيلي راضيم و اگه دوباره بخوام انتخاب رشته كنم بعد از معماري ! اولين اولويتم عمرانه ...
همتونو دوست دارم بچه عمرانياي شيطون !!!!

A_Khorashadi

عضو جدید
سلام
من عاشق هنر بودم اما قبول دارم که شاید به خاطر شرایط ( حالا محیط یا خونواده یا هر دلیلی )به طور کامل نرفتم دنبالش. البته توی فامیل عمرانی هستن اما دلیل انتخابم این نبود چون از روزی که قبول شدم تا الآن همه سعی ام رو کردم که فقط به خودم تکیه کنم. وقتی توی دبیرستان ریاضی خوندم و دانشگاه آزاد عمران قبول شدم هر چند که راستش اصلاً موافق دانشگاه آزاد نبودم اما با یقین گفتم فقط عمران و دیگر هیچ با وجود اینکه دانشگاه سراسری حسابداری قبول شدم اما واقعاً عمران رو دوست داشتم البته به معماری هم خیلی علاقه مندم اما الآن خیلی رشتم رو دوست دارم از اول هم دوست داشتم اما حالا که تقریباً تا دو ماه دیگه فارغ التحصیل میشم میگم سال 83 بهترین انتخابو کردم. سال 83! درس حذفی داشتم چون می خواستم نمراتم خیلی خوب باشه اما فقط یک درسو 9 گرفتم. از بهمن هم دارم روی پروژه ها کار میکنم چون می خوام یک کار خوب ارائه بدم. واسه همینم درسم طول کشید.!
وقتی عمران می خونیم یاد میگیریم مهندس خوب باید بتونه هر چی میسازه استقامت کافی داشته باشه این اصرار بر استقامت کافی به تدریج وارد زندگی شخصیه آدم میشه این بخش قضیه به نظرم از همش بهتره.
من عاشق رشته عمران هستم و امیدوارم یک روز بتونم تجربه و معلومات زیادی در این رشته داشته باشم.

amir-civil

عضو جدید
سلام
من رشته مهندسی عمران با شیمی از همون بچگی خیلی دوست داشتم
گفتم هر وقت میخواستم رشته ای انتخاب کنم حتما یکی از این دو تا رو می زنم
از اونجایی که شهر پر برکت اهواز دانشگاه آزادش رشته هاش کم بودن:D
دیگه صلاح دیدم از بین عمران و شیمی ، عمران رو انتخاب کنم
در ضمن رشته پدرم هم عمرانه ;)

Alireza_2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان

من از دبیرستان علاقه ای به عمران نداشتم و بیشتر به کامپیوتر و درسای حفظی توجه میکردم. ولی چون رشته پدرم عمرانه و توی این زمینه مشغول فعالیته عمران رو انتخاب کردم. دلیل دیگه هم این بود که دیدم توی رشته های دیگه پیشرفت زیادی نمیشه کرد ولی توی عمران دست آدم بازه که توی هر قسمتی بخواد بره.

الان هم که دانشجوی سال آخر ناپیوسته ام! اگه خدا بخواد امسال تموم میشه.

tanha.2009

عضو جدید
شبیه ترین رشته

شبیه ترین رشته

سلام
خوب میشه گفت که شبیه ترین رشته به رشته پزشکی رشته عمرانه در رشته پزشکی سروکارمون با موجود زنده است و پزشک معالج نیز سعی میکنه تا ادمی سالم باشه ولی در این رشته کارمون با موجودات غیر جاندار اما بسیار حساسه و کار یک مهندس عمران از نامش هم پیداست سعی درعمران و ابادانست و سازهایی که میسازه نه تنها مسئول سازه ساخته شده است بلکه مسئول جان کسانی هم هست که از این سازه استفاده میکنندپس این رشته حساستر از رشته پزشکی ومن خیلی خوشحالم چون این رشته برام موقعیتهای کاری بسیار زیادی به ارمغان اورده و تونستم برای خودم کسب وکاری مستقل داشته باشم:gol::redface::gol:

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خداییش همینجوری...
شب خوابیدیم صبح پاشدیم گفتن انتخاب اخرت که عمران بودو اوردی
انتخابای اولم شیمی و مکانیک بود.
حالا داریم زور میزنیم این علاقه رو در خودمون ایجاد کنیم. نه اخه به چیه سیمانو اجر دل ببندم

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی عمران می خونیم یاد میگیریم مهندس خوب باید بتونه هر چی میسازه استقامت کافی داشته باشه این اصرار بر استقامت کافی به تدریج وارد زندگی شخصیه آدم میشه این بخش قضیه به نظرم از همش بهتره.

سلام بچه ها
ببخشید، شاید به اینی که من اینجا می نویسم اسپم اتلاق بشه، ولی این جمله به نظرم در عین سادگی خیلی پر محتوا و قابل تعمق اومد، تشکر معمولی رو کافی ندیدم.
همکار محترم؛ ان شا الله هر کجا که هستید موفق و سربلند باشید، البته زیر سایه تلاش و پشتکار و احساس مسئولیت مهندسی..
(این دلنشین تره برای خانواده عمرانی ها):gol:

sarbaz121

عضو جدید
خلاصه شده بگم ..............................;)
جذابیت رشته فنی عمران و ارتباط این رشته فنی با اکثر رشته ها مانند:
برق:book:
مکانیک:book:
طراحی-------- نقشه کشی:book:
ریاضیات:book:
فیزیک:book:
و.....................
.
(یه جورایی رشته عمران یه رشته آچار فرانسه است و کسی موفق که در تمامی رشته های بالا حرفه ای باشه):w10:

.
.
باعث شد من به این رشته علاقمند بشم:w42:

dady long leg

عضو جدید
من از این رشته متنفر بودم زمانی که پیش دانشگاهی بودم میرفتم مدرسه یکی از آشناهامون که مشاوره کنکور می داد و با کنکوری ها سر انتخاب رشته بحث می کردم و از این رشته بد می گفتم زمانی که نتایج کنکور اومد سراسری قبول نشدم ودانشگاهی که قبول شدم (آزاد) رشته های فنی رو در مقطع کاردانی داشت و من به اصرار همون مشاور کاردانی عمران رو انتخاب کردم و قبول شدم ترم اول با بی میلی تموم شد و تونستم تو دفتر مهندسی دوست برادرم شروع به کار کنم که بعد از اون نظرم عوض شد تا موقع کاراموزی که تاثیر اصلی در علاقه من به این رشته رو داشت محل کارآموزی من یک کارخانه خودرو سازی بود که تو اونجا چند تا از دوستام که رشته های صنایع برق و مکانیک خونده بودن هم کار آموزی داشتن و من اون موقع با مقایسه رشته خودم با اونا پی به امتیازهای این رشته بردم که از جمله این امتیازات میشه به تنوع محیط کاری و انجام کارهای مختلف اشاره کرد در صورتی که دوستای یگه همیشه تو یک سوله تولید بودن و ساعتها ی کاری رو در یک محیط بسته سپری می کردن همچنین الان پس از گذشت 8سال از این دوره و قبول شدن تو مقطع کارشناسی یکی از دوستای من که تو اون سال رشته برق خوند تغییر رشته به عمران داد در ضمن ارتباطی که یک مهندس عمران با آدمای مختلف از با سواد تا بی سواد وغیره داره تجربیات خوبی رو تو این چند سال به من داده که میشه راجع به اون گفتگو کرد

mehdi220

عضو جدید
برادرم رشته عمران بود ، علاقه مند شدم ، خوشحال هم هستم كه رشته اي رو انتخاب كردم كه واقعا دوستش دارم
و هر چي هم كه از تحصيل ميگذشت علاقه ام بيشتر ميشد
الانم دعا كنيد ارشد رو قبول شم كه آرزومه
خوبي رشتمون اينه كه تنوع زياد داره ، هم ميتوني بري سراغ تئوري و محاسبات و هم ميتوني بري سراغ اجرا
با سازه هاي زياد و متنوعي هم سروكار داريم : ساختمان و راه و سد و مخازن و تونل و پل و.....

اووووه ، چقدر از رشتمون تعريف كردم