چرا در نیروگاه بخار از کندانسور استفاده میکنیم؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.میشه به صورت ساده توضیح بدین که چرا در نیروگاههای بخار هنگامیکه میخواهیم بخار خروجی از توربین رو به مایع تبدیل کنیم از کندانسور استفاده میکنیم.نه کمپرسور؟تفاوت این دو در چیه؟ممنون:gol::gol:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودم فکر میکنم چون کمپرسور کار انجام میده و فشار رو افزایش میده مناسب نیست.چون ما در یک کندانسور یک فرآیند فشار ثابت داریم.
با درست بودن این مطلب این سوال برایم پیش آمد که چرا به جای پمپ از کمپرسور استفاده نمیکنیم؟که پاسخ آن به نظرم بدلیل این است که سیالمان که در اینجا آب است.تراکم ناپذیر است و کندانسور برای سیالات تراکم پذیر است

smm110

عضو جدید
سلام

کمپرسور خیلی گرونه، اصلن قیمت یک واحد شیمیایی و پتروشیمی را میشه با تخمینی از کمپرسورهای اون درآود!!!!!!!!!!
هزینه ی کارکردی اش هم زیاده
با وجود قطرات(میستو قطره های بسیار ریز حتی، چه برسه به جریان با کلی مایع) هم مشکل داره! عملن نابوش می کنه!

کندانسور یک مبدله، زیاد گرون نیست!

mehraab

عضو جدید
اگر منظور سوالتون رو واضح بگید فکر میکنم بتونم کمکتون کنم
این سوالی که براتون ایجاد شده (چرا جای کوندانسور کمپرسور نمیذارن؟)چرا باید بذارن؟
ببینید دوست من بخار خروجی از توربین اونقدر ضعیف شده که دیگه قابلیت ایجاد نیروی محرکه ی دیگه ای رو نداره.
مثلا بخار با فشار 650 psi بعد از چرخوندن توربین به 10 تا 15 psi تبدیل میشه.
از طرفی کندانسور کم هزینه تره
اگر در این زمینه سوالی دارید خوشحال میشم بهتون کمک کنم
من تجربه ی کار کردن با این فرایتد رو دارم.

rahim parsaee

عضو جدید
چيلر ها

چيلر ها

اگر منظور سوالتون رو واضح بگید فکر میکنم بتونم کمکتون کنم
این سوالی که براتون ایجاد شده (چرا جای کوندانسور کمپرسور نمیذارن؟)چرا باید بذارن؟
ببینید دوست من بخار خروجی از توربین اونقدر ضعیف شده که دیگه قابلیت ایجاد نیروی محرکه ی دیگه ای رو نداره.
مثلا بخار با فشار 650 psi بعد از چرخوندن توربین به 10 تا 15 psi تبدیل میشه.
از طرفی کندانسور کم هزینه تره
اگر در این زمینه سوالی دارید خوشحال میشم بهتون کمک کنم
من تجربه ی کار کردن با این فرایتد رو دارم.
سلام دوست عزيز
اگر در مورد چيلرها مطالبي داريد برا م بفرستيد
iran_a5711 @yahoo.com:gol:

iran-eng1

عضو جدید
خودم فکر میکنم چون کمپرسور کار انجام میده و فشار رو افزایش میده مناسب نیست.چون ما در یک کندانسور یک فرآیند فشار ثابت داریم.
با درست بودن این مطلب این سوال برایم پیش آمد که چرا به جای پمپ از کمپرسور استفاده نمیکنیم؟که پاسخ آن به نظرم بدلیل این است که سیالمان که در اینجا آب است.تراکم ناپذیر است و کندانسور برای سیالات تراکم پذیر است

کندانسور برای سیالات تراکم پذیر است؟
حرفا میزنین ها این یک مبدل حرارتیه
کتاب انتقال حرارت_اینکروپرا فصل سوم قسمت فین ها و پره ها رو مطالعه کنید تا نحوه ی کار کندنسور رو درست متوجه بشی
دوست عزیزم sm110 هم کاملا درست میفمایند که:
کمپرسور خیلی گرونه، اصلن قیمت یک واحد شیمیایی و پتروشیمی را میشه با تخمینی از کمپرسورهای اون درآود!!!!!!!!!!
با وجود قطرات(میستو قطره های بسیار ریز حتی، چه برسه به جریان با کلی مایع) هم مشکل داره! عملن نابوش می کنه!

ram_call17

عضو جدید
دوستان عزیزی که اینجا نظر دادن واقعا پرتن یا حواسشون نیس خلط مطلب شده.
این دیگه چه سوالیه؟اولا خروجی توربین بخاره پس باید کمپرسور گذاشت نه پمپ.
کمپرسور بزاریم که برادر من دوباره بخار میشه،کمپرسور انرژی میده ها ما میخوایم سرد بشه مایع بشه بعد پمپ کنیم باز.ربطی به قیمت نداره اصلا!
کلا ترمو2 سیکل بخار را نگاه کنید همگی!

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سوال
چرا در نیروگاه بخار از کندانسور استفاده میکنیم؟

سلام.میشه به صورت ساده توضیح بدین که چرا در نیروگاههای بخار هنگامیکه میخواهیم بخار خروجی از توربین رو به مایع تبدیل کنیم از کندانسور استفاده میکنیم.نه کمپرسور؟تفاوت این دو در چیه؟ممنون
ای بابا دوستان چرا همگی جبهه منفی گرفتید

کندانسور برای سیالات تراکم پذیر است؟
حرفا میزنین ها این یک مبدل حرارتیه
کتاب انتقال حرارت_اینکروپرا فصل سوم قسمت فین ها و پره ها رو مطالعه کنید تا نحوه ی کار کندنسور رو درست متوجه بشی
دوست عزیزم sm110 هم کاملا درست میفمایند که:

کمپرسور بزاریم که برادر من دوباره بخار میشه،کمپرسور انرژی میده ها ما میخوایم سرد بشه مایع بشه بعد پمپ کنیم باز.ربطی به قیمت نداره اصلا!

شما برای گرداندن یک پمپ یا کمپرسور یا یک محور نیاز به انرژی دارید این انرژی از یک مولد گرفته میشه
حالا این مولد موتور الکتریکیه، توربین گازیه، توربین بادیه یا توربین بخار

در مورد توربین بخار سوال اصلی اینه چرا بخار. چون ساختنش راحته در جایی که باد نیست برق نیست و ...راندمانش هم بالاتره و نسبت به توربین گازی تکنولوژی نسبتا ساده تری داره.
شما آب رو میتونید با یک پمپ قوی مثلا تا فشار 40بار پمپ کنید (انرژی محرک همین پمپ هم از بخار تامین میشه) اما مطمئن باشید انرژی که می تونید از اون بگیرید اینقدر زیاد نیست
باید تبدیل به بخارش بکنید اون هم بخاری که انرژی زیادی گرفته و بسیار داغه
تا اینجای کار معلوم بود
وقتی این بخار داغ وارد توربین شد کار انجام میده و انرژی خودش رو از دست میده (میده به شفت) فشار و دمای اون کاهش پیدا میکنه
سیکل باید تکرار بشه و آب دوباره بخار بشه داغ بشه و الی آخر.
فکر می کنید چه کمپرسوری لازمه تا این بخار بدون انرژی رو به اون سطح انرژی برسونه؟ نیروی محرکه اش رو از کجا میاره؟ راحتر نیست بدیمش به همون پمپ که فشارش رو بکنه 40 بار بخارش کنیم و الی آخر؟
خوب پس باید مایع بشه برای مایع شدنش باید دمای اون بازهم کاهش پیدا کنه
وجود کندانسور که یک مبدل حرارتی هست به این دلیله یعنی بخار کم فشار و کم انرژی خروجی از توربین رو به آب کم انرژی تبدیل میکنه و چرخه دوباره برقراره

m_roshan

عضو جدید
آب داخل توربین نباید بمونه حتما باد از توربین خارج بشه

rafiee18

عضو جدید
آب داخل توربین نباید بمونه حتما باد از توربین خارج بشه
کلا قرار نیست آبی داخل توربین باشه ... بخار سوپرهیت یا خشک وارد توربین می شود .... و طی انجام کار فشار آن کاهش پیدا می کند که باعث می شود در طبقات آخر کیفیت آن کاهش پیدا کند یعنی دوفازی شود ... در نتیجه مقداری کندانس یا قطرات آب روی پره ها ایجاد می شود که توسط رینگ های در داخل توربین جمع شده و از توربین خارج می شود و معمولا توسط یک انشعاب وارد کندانسور می شود

rafiee18

عضو جدید

حالا چرا بنده های خدا را می زنی ... جواباشون با مزه بود ... جواب a_rudi کاملا درسته

محمدحسینی

عضو جدید
سلام
بطور اتفاقی و کنجکاوانه به ابن تاپبک سرزدم. کلی ذوق کردم که تا10 پست گفتگوها جلو رفته.

نظیر این تاپیک اگرچه کم نیست اما متاسفانه زیاد هم نیست. بایست کاری کنیم که این جور تعاملات علمی بین بروبچه ها افرایش پیدا کنه.

نمی تونستم برای تمام دوستانی که توی بحث مشارکت کردن تنکس بزنم اما یک کلمه میگم از همه تون متشکرم

انشاالله شاهد مشارکت علمی بیشتر دوستان در تاپیکهای دیگر هم باشیم.
بازم مرسی

rahgoshafan

عضو جدید
در مورد انتخاب سيستم مورد استفاده هميشه سيال عامل مشخص كننده است وقتي شما با بخار يا سيال تراكم پذير كار ميكنيد بهتر از كندانسور استفاده بشه نه كمپرسور دليل اون هم خروجي اين دو سيستم هستش يكي مايع و ديگري بخار كه مقداري از اون به دليل افزايش فشار محلي مايع شده است

vahid-ali

عضو جدید
سلام
جواب سوال اصلی:اولا کندانسور یک نوع مبدل حرارتی هستش و کمپرسور یک ماشین مکانیکی که برای انتقال سیال گازی معمولا استفاده میشه و افزایش فشار به خصوص در ایستگاه های تقویت فشار گاز.دوما بعد از توربین به این علت از کندانسور استفاده میشه که سیال آب باید خنک بشه و تبدیل بشه به سیال مادون سرد یا سیال مایع اشباع،چرا؟چون اگر سیال دو فاز وارد پمپ بشه هم کاویتاسیون ایجاد می کنه که کاویتاسیون باعث خوردگی شدید و کاهش راندمان پمپ میشه و عملکرد پمپ به شدت پایین می آید.پمپ بدین منظور استفاده می گردد که آب باید به میزان کافی به فشار ورودی به steam generator برسد که این افزایش فشار وظیفه پمپ است.در پایان نیروگاه بخار یک دریاست که برای فهمش باید مسلط بود به اصول فنی و علمی مکانیک نیروگاه و یک کتاب مناسب به نام نیروگاه بخار میتونه کمک زیادی کنه.

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.میشه به صورت ساده توضیح بدین که چرا در نیروگاههای بخار هنگامیکه میخواهیم بخار خروجی از توربین رو به مایع تبدیل کنیم از کندانسور استفاده میکنیم.نه کمپرسور؟تفاوت این دو در چیه؟ممنون:gol::gol:
کمپرسور که کار انجام می ده بر روی سیال کاری برای تبدیل کردم به مایع باید از مایع حرارت بگیریم
برای انتقال بخار از کمپرسور و برای انتقال مایع از پمپ استفاده می شود

mohamad javid

عضو جدید
کاربر ممتاز
کندانسور یه مبدل حرارتیه.......و باعث میشه بخار فوق اشباع تقطیر بشه......ولی کمپرسور کار اصلیش اینه که هوای فشرده رو ذخیره میکنه و باعث حفظ یک جریان مداوم به سیستم میشه ........

میثم نوروزی

عضو جدید
سلام
کلااز نظر فشار سه نوع توربین داریم:1-توربین اتمسفریک2-توربین فشار مثبت 3-توربین فشار منفی
فقط در نوع فشار منفی میشه از کندانسور استفاده کرد چرا؟ چون این توربین ها طوری طراحی شدن که تمام انرژی فشاری بخار رو استفاده میکنن و اون حجم بخار ورودی به توربین که حالا فشارش رو از دست داده و دیگه قدرتی برای حرکت نداره باید خارج بشه برای این کار فقط میشه از کندانسور استفاده کرد
کندانسور شامل یک پوسته و یک سری تیوب هست که داخل تیوبها آب سرد جریان داره و بخاری که از توربین خارج میشه وارد قسمت پوسته شده و با آب داخل تیوبها تبادل حرارت انجام میده این کار باعث چگالش بخار شده و اون رو تبدیل به مایع میکنه میدونیم که وقتی بخار که حجم مخصوصش 1000 برابر آب هست چگالیده میشه باعث ایجاد خلا داخل پوسته شده و خود این امر موجب افزایش راندومان توربین میشود حال این مایع جمع شده توسط پمپ به مخازن نگهداری آب برگشتی فرستاده میشه
اما کمپرسور فقط توانایی بالا بردن فشار سیالات تراکم پذیر رو داره و مسلما نمیتونه بخار رو به مایع تبدیل کنه
امیدوارم تونسته باشم خلاصه وار توضیح داده باشم

hamed 65 mech

عضو جدید
برادر خوب کمپرسور بخار بده بیرون عیبی نداره، بخارو دوباره تو یه مبدل حرارتی به دما و فشار توربین میرسونن از نظر علمی و سیکل کارنو مشکلی نداره فقط از نظر عملی چون بخار به صورت اشباع از توربین میاد بیرون عملا کمپرسور نمیتونه کاری و از پیش ببره و اگر ما دستگاهی داشتیم که بتونه مخلوط دو فازی بخار و مایع رو پمپ کنه به سیکل کارنو میرسیدیم که حداکثر بازده رو داره و نیازی به اختراع و استفاده از سیکل برایتون رو نداشتیم! به هر حال دوستان صحیح می فرمایند کمپرسور نه تنها نمیتونه با سیال خروجی از توربین کار کنه بلکه توجیه اقتصادی هم نداره!

makanm

عضو جدید
سلام می توانید توضیح بیشتری بدهید چگونه فشار خروجی از توربین دوباره زیاد می‌شه؟

asiavoshi

عضو جدید

دوست عزیز بخاری که از توربین خارج میشه باید دوباره به شرایط بخار زنده برگرده تا بتونه مجددا وارد توربین شه و اگه بشه اونو با کمپرسور به فشار و دمای دلخواه رسوند عملا کار بسیار مهمی انجام شه و دیگه نیازی به کندانسور و بویلر نیست اما اینکه چرا کمپرسور استفاده نمیکنیم فقط و فقط اینه که برای انجام این کار انرژی ای تقریبا برابر با انرژی تولید شده توسط توربین (ژنراتور) نیاز هست (با قوانین ترمودینامیک میشه ثابتش کرد) و این یعنی اینکه هرچقد انرژی تولید کردیم دوباره خودمون مصرفش کردیم و هیچ خروجی نداریم پس مجبوریم که بخار را کندانس کنیم و با صرف انرژی کمتر توسط بویلر یا راکتور دوباره بخار با شرایط مورد نظر جهت ورود به توربین تولید کنیم.

asiavoshi

عضو جدید
بخار خروجی از توربین در کندانسور کندانس میشه بعد به کمک پمپ های کندانس و پمپ آب تغدیه فشارش افزایش پیدا میکنه و در آخر در بویلر با تبدیل به فاز بخار آماده ورود به توربین میشه

nasser.nozari

عضو جدید
ما در اینجا بخار فشار پایین و دما پایین دارنم که به دلیل نیاز به آن برای ادامه فرآیند تولید فشار بالا در بویلر باید آن را مایع کنین و برای این کار تنها روش استفاده از مبدل خرارتی است . کمپرسور برای افزایش فشار گاز و سیالات گازی است و اصلا اینجا کاربرد ندارد . البته با توجه به دمای نسبتا بالای بخاز و دو فازی بوذن آن معمولا از فن برای خنک کردن آن استفاده می شود .

بالا