چرا باید برای محاسبۀ تلفات OPF انجام شود

a1b2c3650917

عضو جدید
سلام

[FONT=&quot]چرا باید برای محاسبۀ تلفات [/FONT][FONT=&quot]، باید OPF انجام شود لطفا هر کسی در این خصوص اطلاعات کاملی داره لطفا کامل راهنماییم کنه
با تشکر بسیار فراوان از مهندسین محترم
[/FONT]

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام

چرا باید برای محاسبۀ تلفات ، باید OPF انجام شود لطفا هر کسی در این خصوص اطلاعات کاملی داره لطفا کامل راهنماییم کنه
با تشکر بسیار فراوان از مهندسین محترم

سلام
به این دلیله که تلفات و افت ولتاژ با همین انالیز بدست میاد.
یعنی برای بدست اوردن تلفات باید انالیز پخش بار صورت بگیره.
حالا بعد از پخش بار
با یکی دو تا از روش های کار شده ,به تصویب رسیده, تو ژورنال معتبر ثبت شده و کاربردی
روی سیستم مورد نظر انالیز پخش بار بهینه انجام میدن.
حالا پخش بار بهینه چندین پارامتر داره
. مثلا میگه میخواید چند درصد از توان منبع کاهش پیدا کنه یا بهینه بشه
یا
محدوده افت ولتاز چقدر بشه
یا
توان راکتیو شبکه و ضریب قدرت به چه مقدار برسه
و غیره
یا همه این موارد با هم
و بهترین گزینه و بهترین انالیز رو انتخاب میکنن
چون انالیز جدیدی صورت گرفته از این رو تلفات تغییر میکند.و مقدار تلفات جدیدی بدست می اید.

a1b2c3650917

عضو جدید
تشکر از توضیحات مفید شما ، من این توضیحات را برای مقدهه فصل 4 پایان نامه ام میخام اگه ممکنه لطفا جزییات کار رو هم توضیح بدید خیلی ممنونم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
فقط نوشته ها ترتیبی ندارن خودت تغییرات لارم رو انجام بده.
محاسبات مانند پخش بار و دارای تکرار
در هر بار تکرار عواملی مانند (مگاوات ژنراتور, ولتاژ ژنراتور,تجهیزات موازی(ادوات) ,LTC ترانسفورماتور, ولت امپر راکتیو ژنراتور) میتونن اپدیت بشن.
در نرم افزار ها و الگوریتم ها میشه بگیم کدوم پارامتر بعد از بدست امدن در یک نتیجه ,در مرحله بعدی محاسبات تغییر نکند.یا تغییر کند.
پارمترهایی که در پخش بار بهینه ,بهینه سازی میشوند
کاهش تلفات اکتیو
کاهش تلفات راکتیو
کاهش قدرت منبع (swing
کاهش تجهیزات موازی (ادوات)
کاهش هزینه های سوختی(برای ژنراتور)و برای گراید (هزینه های انرژی)
ولتاژ
.
میتوان برای ژنراتور ها avr انتخاب کرد برای بهتر بهینه سازی شدن یا ثابت نگه داشتن .

تعداد تکرار ها هم که به سیستم بستگی داره
در محاسبات میتوان درصدی از جریان را ثابت در نظر گرفت(مخصوصا برای سیستم های نا متعادل)
میتوان امپدانس ثابتی در نظر گرفت(برای بار های ثابت ,خازن ها,فیلتر های هارمونیک و غیره)
تعیین استراتژی:

توضیحات استراتژی

هر انالیز با تعیین تغییر هر پارامتر (مانند توان اکتیو راکتیو ادوات موازی و غیره) تلفات هم تغییر میکنه.
این ها توضیحات گفتاریشه
ریاضیاتی رو با چند تا فرمول میشه بیان کرد.
ی الگوریتم از تعیین روش بهینه سازی هم اضاف کنی خوبه.
فرمول بندی هم بنویس

a1b2c3650917

عضو جدید
سلام دست گل تون درد نکند مهندس جان خیلی خیلی ممنونم تشکر از زحمات شما ، فقط یه سوال دیگه ،توضیحاتی که شما فرمودید فقط برای یک نرم افزار خاص ( مثل دیگسایلنت یا...)صادق هستش یا برای تمام نرم افزار های که با آونها میشه OPF انجام داد برقراره؟ تشکر آخه اساس توضیحات من باید براساس نرم افزارMATPOWER باشد
با تشکر فراوان

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دست گل تون درد نکند مهندس جان خیلی خیلی ممنونم تشکر از زحمات شما ، فقط یه سوال دیگه ،توضیحاتی که شما فرمودید فقط برای یک نرم افزار خاص ( مثل دیگسایلنت یا...)صادق هستش یا برای تمام نرم افزار های که با آونها میشه OPF انجام داد برقراره؟ تشکر آخه اساس توضیحات من باید براساس نرم افزارMATPOWER باشد
با تشکر فراوان
خواهش میکنم
این ها اصول و مراحل اولیه انالیز پخش بار بهینه ست و برای هر الگوریتم و نرم افزاری به همین شکله
فقط هر نرم افزاری ممکنه ی سری اپشن های دیگه اضافه کنه.
مثلا مطمئنا توی matpower هم باید تعداد تکرار را مشخص کنید و یکی یا چند حالت از بهینه سازی را انتخاب کنید ,مقادیری را میتونین ثابت نگه دارین. من با این نرم افزار کار نکردک . ولی الگوریتم هایی که دیدم همه به همین روال هستن.

a1b2c3650917

عضو جدید
سلام استاد ببخشید باز مزاحم شدم شرمنده
برای فصل 4 پایان نامه ام استادراهنما گفته به صورت زیر عمل کنم :
[FONT=&quot]1- مقدمه [/FONT][FONT=&quot](چرا باید برای محاسبۀ تلفات [/FONT][FONT=&quot]OPF[/FONT][FONT=&quot] انجام شود)[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]2-پخش بار بهینه[/FONT][FONT=&quot] (از [/FONT][FONT=&quot]Help[/FONT][FONT=&quot] برنامۀ [/FONT][FONT=&quot]Matpower[/FONT][FONT=&quot] در این ارتباط استفاده کنید) [/FONT]
[FONT=&quot]3-فرموله سازی تابع هدف[/FONT][FONT=&quot](از [/FONT][FONT=&quot]Help[/FONT][FONT=&quot] برنامۀ [/FONT][FONT=&quot]Matpower[/FONT][FONT=&quot] در این ارتباط استفاده کنید) [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]4-الگوریتم حل مسئله[/FONT][FONT=&quot](از [/FONT][FONT=&quot]Help[/FONT][FONT=&quot] برنامۀ [/FONT][FONT=&quot]Matpower[/FONT][FONT=&quot] در این ارتباط استفاده کنید)
[/FONT]
[FONT=&quot]لطفا اگر برای شما مقدور هست در این بخش ها کمکم کنید خصوصا برای بخش 3و4 دقیقا نمی دونم باید چکار کنم به نظر شما برای این بخش ها از چه قسمت هایی از [/FONT]
[FONT=&quot] برنامۀ [/FONT]Matpower[FONT=&quot] باید استفاده کنم ممنون میشم که هر توضیحی که خودتون در این زمینه لازم میدونید رو بهم بگید.
با تشکر بسیار فراوان[/FONT]

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام استاد ببخشید باز مزاحم شدم شرمنده
برای فصل 4 پایان نامه ام استادراهنما گفته به صورت زیر عمل کنم :
1- مقدمه (چرا باید برای محاسبۀ تلفات OPF انجام شود)
2-پخش بار بهینه (از Help برنامۀ Matpower در این ارتباط استفاده کنید)
3-فرموله سازی تابع هدف(از Help برنامۀ Matpower در این ارتباط استفاده کنید)
4-الگوریتم حل مسئله(از Help برنامۀ Matpower در این ارتباط استفاده کنید)
لطفا اگر برای شما مقدور هست در این بخش ها کمکم کنید خصوصا برای بخش 3و4 دقیقا نمی دونم باید چکار کنم به نظر شما برای این بخش ها از چه قسمت هایی از
برنامۀ Matpower باید استفاده کنم ممنون میشم که هر توضیحی که خودتون در این زمینه لازم میدونید رو بهم بگید.
با تشکر بسیار فراوان

خواهش میکنم ,انجام وظیفست
استاد نیستم دوست من
حقیقتا من با مت پاور اشنایی ندارم .
ولی قسمت optimal power fllow این فایل رو بخون کمک میکنه.و کارت در مورد مت پاور راه میفته .
کافیه سیستمو بکشی و انالیز کنی و نمودار و این چیزا رو ذخیره کنی.منظورم نتایج انالیزه. برای کشیدن سیستم و مقدار دهی اگر با هیچ نرم افزار انالیزی اشنایی نداری بهتره کسی برات انجام بده چون تا متوجهش بشی وقتتو میگیره. مثلا من دوساله دارم etap میخونم هنوز نکته جدید داره. و اگر با محیط و مقدار دهی نرم افزاری اشنایی داری احتمالا از پس اینم بر بیای با کمی وقت گذاشتن.
.
در مورد 1-
جمله کلی میشه این
چون هر بخش از انالیز opf بر روی تلفات اثر میذاره.
حالا میتونی روی بخش هاش مانور بدی.
مثلا تنظیم ولتاژ ,)بعد از اینکه انالیزی روی سیستمی انجام دادی و باعث شدی مقدار ولتاژ سیستم بهینه سازی بشه حالا مشخص کن روی تلفات چه تاثیری داره.و همینطور برای بعدی ها ...
کاهش توان راکتیو شبکه که معمولا با svc و خازن موازی انجام میشه چه تاثیری روی تلفات داره
کاهش توان اکتیو منبع یا گراید چه تاثیری روی تلفات داره .
و غیره .
مشخصه که با هر انالیز بهینه سازی مقدار تلفات تغییر میکنه و اگر در بخشی تغییر نکنه باید مشخص بشه .
مثلا در سیستمی که حازن بذاریم ,مولفه موهومی جریان (خیلی ریاضی وار گفتم ) کم میشه و اندازه جریان هم کم میشه پس تلفات خط با همون رابطه جریان به توان 2 ضربدر مقاومت هم کم میشه .
و مسائل دیگه ای که تاثیر داره.

***##***

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست گرامی یه سوال ازتون داشتم این فایلی که اینجا قرار دادین طریقه پخش بار گرفتن رو توضیح داده؟؟
راستش من میخوام با مت پاور پخش بار بگیرم اما تا حالا با این نرم افزار کار نکردم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوست گرامی یه سوال ازتون داشتم این فایلی که اینجا قرار دادین طریقه پخش بار گرفتن رو توضیح داده؟؟
راستش من میخوام با مت پاور پخش بار بگیرم اما تا حالا با این نرم افزار کار نکردم .
سلام
پست قبل هم عرض کردم اگر با هیچ یک از نرم افزارای انالیزی کار نکردید و حالا میخواد سیستمی رو انالیز کنید کار سختیه . وقت میبره و...
بهتره کسی انجام بده .
مت پاور کار نکردم . فایل بالا رو هم کامل نخوندم
فقط برای دوستمون قرار دادم چون قسمت پخش بار بهینه توضیحاتی هست که کمک میکنه و همچنین کار با نرم افزار و همینطور فرمول بندی رو گفته.
.

***##***

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کدوم پست منظورتونه؟!در هر صورت ممنون از پاسختون خیلی لطف کردین.
اما دوست گرامی هر کاری اولش سخته اگه قرار باشه با این طرز فکر جلو رفت که نمیشه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
کدوم پست منظورتونه؟!در هر صورت ممنون از پاسختون خیلی لطف کردین.
اما دوست گرامی هر کاری اولش سخته اگه قرار باشه با این طرز فکر جلو رفت که نمیشه.

همین تاپیک ,پست قبلی,
بنده به دلیل محدودیت زمانی برای ارایه و تکمیل کار و غیره عرض کردم که بهتره کسی انجام بده. و الا بله اگر خود شخص وقت بذاره و تلاش و کنه و مستقیما خودش یاد بگیره بهتر از هر کلاس و هر اموزشیه و در کنار اون به مسائل هم مسلط میشه .
ظاهرا این نرم افزار برنامه نویسی داره . فکر میکردم ترسیم سیستمه و مقدار دهی و انالیز.مثل دیگسایلنت یا ایتپ
پس اگر با برنامه نویسی اشنایی داشته باشید به نظرم بشه خوب انجامش داد.
موفق باشید

a1b2c3650917

عضو جدید
دوست گرامی تشکر خیلی خیلی ممنونم
شرمنده ببخشید امکانش هست لطفا وخواهشا معنی بعضی از لغات رو در MANUALبپرسم ؟ ببخشید شرمنده ام باتشکر فراوان
formulation Callback
Callback Functions
savecase Callback
printpf Callback
Registering the Callbacks
Callback Arguments
Miscellaneous
Primal-Dual Interior Point Algorithm
Piecewise Linear Costs
Wrapper Functions
Marginal Benet or Bid Function
Interface Flow
Flow Soft
OPF User Callback Functions
Load Bids
Names Used by Implementation of OPF with Reserves
Direct Specication
Step length control
Dummy" Generators
Automated Test Suite

a1b2c3650917

عضو جدید
سلام
یک سوال داشتم ممنون میشم که لطفا کمکم کنید
در خط انتقال بین دو باس آی وجی ، اگر توان انتقالی از باس ای به باس جی رو داشته باشیم (به فرم مختلطش) همین طور توان انتقالی از باس جی به باس آی رو داشته باشیم ان وقت تلفات اکتیو وراکتیو خط انتقال بین باس های آی وجی چگونه بدست می آید ؟ من به توضیح تئوری این سوال نیاز دارم فرمول اون رو می دانم میخام لطفا توضیح بدید
لطفا زود جواب بدید خیلی برام مهمه برای داخل پایان نامه نیاز دارم
با تشکر فراوان

بالا