چرا بازار اپلای داغ است؟

Mabna.

کاربر فعال
اپلای کردن یا همون تلاش برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور چند سالی هست که خیلی بورس شده.
تا جایی که علاوه بر بسیاری از دانشجوهای دانشگاه های مطرح کشور، دانشجویان دانشگاه های درجه 2 و 3 هم نیم نگاهی به اپلای کردن و گرفتن پذیرش و رفتن از ایران دارن.

افرادی مثل مریم میرزاخانی و بسیاری از برندگان المپیادها ترجیح میدن به کشوری دیگر برن و اونجا ادامه تحصیل بدن.

تا حالا به این فکر کردین که چرا پدیده ای مثل اپلای تا این اندازه همه گیر بوده و بالتبع هر بحث و مقاله و میزگردی پیرامون آن، اینهمه مخاطب دارد؟
و چرا دانشجویان ما از هر قشر و تفکری در بازه سنی 18 تا 23 سالگی یک حس سردگمی عجیبی رو بین ماندن یا رفتن همواره حس میکنن؟
(به غیر از دانشجویانی که به جایی خاص وابسته اند و سردرگمی هم ندارند)

شما چقدر به اپلای فکر کردین؟

0192

عضو جدید
اپلای کردن یا همون تلاش برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور چند سالی هست که خیلی بورس شده.
تا جایی که علاوه بر بسیاری از دانشجوهای دانشگاه های مطرح کشور، دانشجویان دانشگاه های درجه 2 و 3 هم نیم نگاهی به اپلای کردن و گرفتن پذیرش و رفتن از ایران دارن.

افرادی مثل مریم میرزاخانی و بسیاری از برندگان المپیادها ترجیح میدن به کشوری دیگر برن و اونجا ادامه تحصیل بدن.

تا حالا به این فکر کردین که چرا پدیده ای مثل اپلای تا این اندازه همه گیر بوده و بالتبع هر بحث و مقاله و میزگردی پیرامون آن، اینهمه مخاطب دارد؟
و چرا دانشجویان ما از هر قشر و تفکری در بازه سنی 18 تا 23 سالگی یک حس سردگمی عجیبی رو بین ماندن یا رفتن همواره حس میکنن؟

سلام

الان تو فرم رزومه هم چنین مسائلی پرسیده میشه ...

منم بهش فکر کردم البته نه از خیلی وقت پیش بعد از چندسال تلاش برای ورود به حداقل های خواسته هام...

شما تصور کنید وقتی تو دانشگاه برای رشته های فنی واحد ارتباط با صنعت عملا نه اینکه کمرنگ بلکه ناپدیده و فقط موقع کاراموزی باهاش اشنا میشن

و درواقع نقش مترسک داره دانشجو نباید سردرگم باشه؟

واحد ارتباط با صنعت تنها همکاریش فقط یه امضاست / من تو یه دانشگاه بقول شما درجه 2-3 درس خوندم البته این بیانتون که " تا جایی که...

لفظ درستی نیست
کنکور معیار درستی برای سنجش توانایی ذهنی نیست وقتی سهمیه روزانه خریداری هم میشه که دیگه ...

اما شما تصور کن من درمورد المان تا یه حدی تحقیق کردم وقتی به شهرونداش آموزش رایگان میده و شرطش اینه که مستقیم وارد صنعت شه درحالیکه
من بعنوان یه دختر نمیتونم وارد اموزشگاه های دولتی شم که فقط یه مدرک بگیرمو هیچ ضمانتی هم ازشون برای تامین اینده کاری نخوام که اونم بعد

چندسال باطل میشه (البته قبول دارم با پیشرفت کند علمی در ایران همینقدرم ...)

من حاضرم تنهاییو به جون بخرم ولی جایی باشم که منو به خواسته هام نزدیک کنه

/شما تصور کنید... اگه برق یه رشته مردونست چرا به من اجازه تحصیل در این رشته داده میشه؟

البته الان اقدام نمیکنم چون یه برنامه هایی دارم ولی بله منم دیر یا زود احتمال رفتنم هست...

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز

توی امیر کبیر ورودی که 10 نفر هستند ... 7 نفر شون... دنبال اپلای هستند..به قول یکی از استادها...ما اینجا دانشجو ....تربیت می کنیم (غربال می کنیم(کنکور)). بعدش دانشجو ها می رنند :D.

البته کسانی که می رند ...حق دارند..وقتی کار نباشه ...همینه دیگه:smile: اون نادانی که اون بالا هست این چیزی ها رو نمی بینه...الان برای اپلای کردن توی دانشگاه خوب....مسابقه بر پا شده:D

کشورهای دیگه 3000 تا 2000 فاند به دانشجوهای دکترا می ده......ولی توی ایران :D:biggrin::D.

خیلی ساده...نفرات برتر کنکور سراسری ریاضی توی این دهه برگردی:D:biggrin::D

ولش مشکلهای مهم تریم داریم:biggrin:مشکلات مردم اروپا و امریکا ..........

آخرین ویرایش:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی اونور شرایط بهتر و مهیا ست چرا کسی نره!
حالا هر کی هم می خاد می مونه . ولی در کل وقتی کار و پژوهش و پیشرفت و انگیزه در داخل نباشه بازار اپلای هم داغ میشه.
جامعه ما چوب این رفتن ها را در آینده نزدیک خواهد خورد

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در ایران 5 سال هزینه ابتدایی، 6 سال هزینه راهنمایی و دبیرستان و 4 سال هزینه دوره لیسانس در مجموع نزدیک 15 سال هزینه تحصیل برای خیلی ها داده شده.
و حالا یک کشور غربی میاد بدون این سرمایه گذاری 15 ساله، دانشجوهای ایرانی رو جذب میکنه و با سرمایه ای دو سه ساله در تحصیلات تکمیلی اونارو متخصص بار میاره.

چیزی که من نمیفهمم این مورده که:

مسئولین داخل هم متوجه میشن سرمایه های کشور داره دود میشه، اما کوچکترین اقدامی برای فضایی که هرکس با هر طرز فکری بتونه تو کشور فعالیت کنه رو فراهم نمیکنن و خیلی راحت بهت میگن اگر با این طرز فکر مملکت مشکل داری از کشور بنداز برو، این کشور مال یک عده خاص هست که اگر مثل اونا نبودی جایی در هیچ کجا نداری و ما باید صلاحیتت رو برای بخش های مختلف تشخیص بدیم.

دوست عزیز وقتی به مثال در سیستم بانکی مرکزی شما 12 هزار میلیارد تومن جابه جا میشه بعده 1 سال برمیگرده سره جاش و یه ملت اونجا می گن ما خبر نداشتیم و آب از آب تکون نمی خوره می خایی به فکره این مسائل دانشگاهی و دانشجویی باشند!!!!

مثل اینکه نمی دونی کیا اون بالا بالا نشسته اند!!

بی خیال...

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی هزاران نوع تبعیض وجود داره هر جوانی به اپلای فکر می کنه ، منتها بعضی شرایط و وضعیت شون اجازه نمی ده و این ذهنیت رو دور و به تبعیض لبخند میزنن ، و در اخر با مدرک فوق لیسانس ریاضی میرن دست فروشی ! این فقط یکی از هزاران دلیل بود ؛ فقر فرهنگ ، ازادی و....

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
دوست گرام شما باید توجه داشته باشید که کشورای اروپایی زیاد درگیری مسائل منطقه ای و استراتژی حملات تروریستی نیستن .. اونجا از نظر سیاسی اقتصادی آرامش دارند.
حالا ایران توی منطقه خاورمیانه با این همه آشوب واقعا نمیتونه هم داخلو مدیریت کنه هم مسایل منطقه رو ...
اگه بیاد داخلی رو بچسبه منطقه رو ول کنه .... بعد چند سال همین کشورای خلیج میاد مثه صدام باج خواهی
اگه بخاد کامل منطقه ای فکرکنه نیروهای داخلی فراری میشن به اروپا ..مجبوره توازن برقرار کنه تو این شرایط حساس ....
تحریم ها هم کاری کرده که عملا" اقتصاد ایران زمین گیر شده ...
پس ایران بخاطر موقعیت استراتژیک منطقه ای با چند چالش داخلی - منطقه ای مواجه هست.
.
.
بنظر من کشور ما نظام خوبی داره ... و اهداف خوبی هم داره ...
ولی درست اجرا نمیکنن ... و متاسفانه همینایی که اپلای میکنن ایده ال گرا هستند و کمکی به بهبود کشور نمیکنن.
پرفسور سمیعی - دکتر خدادوست و خیلی های دیگه که اونجا پادشاهی میکنن ولی میان ایران و خدمت میکنند.

دقیقا اون روز داشتم به مامانم می گفتم چرا پرفسور سمیعی با اون همه امکانات یا دانش و بار علمی نمونده ایران ادامه تحصیل بده مگه نمی گین میاد و به ایران خدمت میکنه پس چرا اونور رفته ادامه تحصیل داده مگه اینجا نمی تونست همین درس رو بخونه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
یا دکتر بابلیان که استاد استاد من هست 70 سال سن داره ولی شاید 6ماه بیشتر از سال رو تو کشورهای دیگه مثل مالزی داره مطالعه میکنه اونجا درس میده و شاگرد تربیت میکنه چرا به نظر شما؟؟؟؟؟؟

Harvard_eng

کاربر بیش فعال
من یه دوستی دارم فوق مکانیک خونده توی دانشگاه تربیت مدرس بسیار بار علمی بالایی داره چندتا مقاله واسه پذیرش فرستاده الان تدریس میکنه ساعتی فلان قدر میگیره ولی اومده توی یه انتشاراتی کارمنده شاید max حقوقی که در ماه میگیره 1 میلیون تومن باشه و با این هزینه داره خرج پدر و مادر و خواهر و برادرش رو میده چرا اینکار رو میکنه چون نیاز داره چون مجبوره خیلی هم دلش میخواد بره اونور ادامه تحصیل بده چون دوتاش هستن اونور ولی شرایطش رو نداره ولی به نظر من که حیفه

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بابا کجا میرین بمونید دوره هم بهمون خوش میگذره....:biggrin:
من یه سوال داشتم : کسانی که واقعا می خان برن از ایران و به دنبال اپلای هستند چقدر از زندگی کردن و شرایط درس خوندن در اونجا به عنوان یک ایرانی مقیم اونجا خبر دارند؟ واقعا خبر دارند ؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
علتش اینه که در ایران بعضی چیزا توی بورسن و به بقیه کارها کمتر پرداخته میشه ، مثلا الان رشته های هوافضا و فیزیک هسته ای و... توی بورسن و خوب جلو میرن اما بعضی رشته ها انگار نه انگار که رشته ان.

از طرف دیگه بعضیا مغزشون بیشتر از اندازه عادی کشش داره و دوست دارن که علم رو یاد بگیرن حتی اگر در هر جایی از کره خاکی باشه...

مسئله بعدی عدم هماهنگی علم و صنعت در ایران هستش که این آزار دهندس...

از طرف دیگه برای انجام یه کار ، یا برای عملی کردن ایده ها و نورآوری ها ، باید کل کشور و کل ارگان ها و همه چیز قشنگ مچ باشه تا بشه یه کاری رو جلو برد ، از اونجایی که اینجا اغلب کسی در جایگاه واقعی خودش نیست ، خب بالطبع کارش رو هم بلد نیست و نمیتونه اونطوری که باید ، عمل کنه ، و وقتی کارها مچ نشه و یه ارگان کار رو بندازه سر یه ارگان دیگه و همینطور پاس کاری زیاد بشه ، نخبه شوت میشه به دروازه ی خارج ، طبیعیه....

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
درمانش هم به نظر من اینه که بصورت ریشه ای ، هرکس با پارتی رفته بالا و در جای خودش نیست ، اون بیاد اینور و کاردان بره جلو ، از طرف دیگه این سخت گیری ها برای کلاه برداران و اختلاس کنندگان و ... زیاد بشه نه برای دانشجو و نخبه و قشری که نه سوء پیشینه داره نه چیزی ، کارها رو باید سهل کنن ، باید درست عمل کنن و در جای خودش عمل کنن ، نباید روی یه بخش خاص زوم بشه باید همه جانبه کار مردم به خود مردم باید واگذار بشه ، یه دولت نمیتونه برای کل کشور تصمیم بگیره باید بخش به بخش رقابت باشه و گروه گروه تصمیم گیری بشه و همه کشور رو ببرن جلو ، اگه یه نفر بخواد یه کاری بکنه و منتظر امضای بالا دستی باشه ، بالادستی هم منتظر ابلاغ بالادستی باشه ، و هی همینجور منتظر بالادستی باشن ، اینطوری کار جلو نمیره دیگه ، کلا کار من و شما نیست ، اون کسانی که باید اینکارهارو سامان بدن ، نمیدن ، یا نمیتونن بدن ، و وضع و سرنوشت همینه مگر اینکه همه سرنوشت خودشون رو تغییر بدن تا خدا سرنوشت ها رو تغییر بده......

Hosse!N_206

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کشورای منطقه همه مصرف کننده هستند و کافیه امریکا باهاشون چپ کنه همه میرن تو سوراخاشون ...
اما استراتژی ایران تو خاورمیانه کم کردن نقش اروپا و امریکا تو منطقه س و موفق عمل کرده ...
.
.
.
من دیگه با شما بحثی ندارم ... چون به نتیجه نمیرسیم ... هرکی برا عقاید و نظرات خودش مستندات و استدلالات منطقی و نظری خودشو داره ...
پس لطفا دیگه از من نقل قول نکنید. سپاسگزارم.

ali-sharif1

عضو جدید
بابا کجا میرین بمونید دوره هم بهمون خوش میگذره....:biggrin: من یه سوال داشتم : کسانی که واقعا می خان برن از ایران و به دنبال اپلای هستند چقدر از زندگی کردن و شرایط درس خوندن در اونجا به عنوان یک ایرانی مقیم اونجا خبر دارند؟ واقعا خبر دارند ؟
سلام.. شما که میدونین توضیح بدین. شرایطش چطوریه؟

دیاکو95

عضو جدید
من به رفتن فکر میکردم ولی وقتی دیدم نمیتون الان بی خیال رفتن شدم ولی مطمئنم 90 درصد دانشجوهای دانشگاههای درجه 1 ایران آرزوشون رفتن از این ... است ولی فقط درصدی میتونن به رویاشون برسن.

Mabna.

کاربر فعال
معاون اسبق علمي دانشجويي كشور :

از هر 96 نفر دانشجوي اعزامي به خارج از كشور، تنها دو نفر به كشور باز مي‌‏گردند و از 125 نفر دانش‌‏آموز المپيادي 90 نفر در دانشگاه‌‏‌‏هاي آمريكا تحصيل مي‌‏كنند.

در گذشته آمار فرار مغزها به دلايلي از جمله جنگ زياد بوده كه تاثير اين عقب‌‏ماندگي را در حال حاضر احساس مي‌‏كنيم.

وي افزود: مشكل نخبگان در جامعه فراتر از نياز مالي است، مشكل اصلي آنان عدم درك آنان توسط جامعه است.
به طوري كه ارزش و منزلت برجستگان علمي ما به حدي پايين است که ما نه تنها از آنان انتظار كمك نداريم ؛ بلكه مي‌‏گوييم كه بايد كمكشان كنيم.

دکترعلی نیری فارغ التحصیل دانشگاه شریف که در دانشگاه هاروارد به تدریس و تحقیق اشتغال دارد - هم ، بر این باور است که گرچه اکثریت دانشجویان ایرانی در هنگام خروج از کشور دغدغه رشد و ترقی علمی دارند و کمتر بر اثر فشارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تن به مهاجرت می دهند، اما این فشارها پس از پایان تحصیلات مانع بازگشت آنها به وطن می شود.

خروج سالیانه ١۵٠ تا ١٨٠هزار فارغ التحصیل ازایران، سبب شده که صندوق بین المللی پول ، کشور ما را از نظر فرار مغزها، درمیان تمامی کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، دارای رتبه نخست بداند.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بابا کجا میرین بمونید دوره هم بهمون خوش میگذره....:biggrin:
من یه سوال داشتم : کسانی که واقعا می خان برن از ایران و به دنبال اپلای هستند چقدر از زندگی کردن و شرایط درس خوندن در اونجا به عنوان یک ایرانی مقیم اونجا خبر دارند؟ واقعا خبر دارند ؟

یکی از اساتید ما که سالها امریکا بوده و توی دوپونت هم چند سال کار میکرده میگفت، وضعیت ما اونجا مثل افغانیا تو ایرانه!
کلا خیلی مخالف اونوره...حتی میگفت اونایی که اونور بودن و میان بعدا مثلا تعریف میدن، روشون نیست بگن غلط کردن!! این حرف ایشون بود

0192

عضو جدید
فقط خواستم بدونید همتون فکر نکنید مثل مریم میرزا خانی ازتون استقبال میشه!!

هرکسی برای هدفی خلق شده همه که قرار نیست خانم میرزاخانی یا دکتر حسابی باشن...!!!

گاهی اوقات مسائلی هستند که باعث میشن اسمی و کسی مثل شمعی خاموش زندگی کنه و حتما این خواست خداست و این از ارزش های اون مرد
یا زن کم نمیکنه...

و اما خود من تا یه ماه پیش اونم به این نزدیکی بفکر مهاجرت نبودم و اصلا بعید میدونستم............................و دنبال دیده شدن به چشم آدما و سردمدارا نیستم که وقتی اتفاق نیفتاد حرت به دل بمونمو افسرده.....................دنبال اینم تا هدفی که براش خلق شدمو درست انجام و به اتمام برسونم که زمان مرگم از زمانی که برای زندگی بهم داده شده بود راضی باشم...........................همین.

یکی از اساتید ما که سالها امریکا بوده و توی دوپونت هم چند سال کار میکرده میگفت، وضعیت ما اونجا مثل افغانیا تو ایرانه!
کلا خیلی مخالف اونوره...حتی میگفت اونایی که اونور بودن و میان بعدا مثلا تعریف میدن، روشون نیست بگن غلط کردن!! این حرف ایشون بود

ببخشید ایشون ظاهرا خیلی دیر به این درک رسیدن که سالها به زندگی در چنین شرایطی ادامه دادند!!!!!!!!

رییس دانشگاهی که من ازش فارق التحصیل شدم به همون امریکا شهرشو دقیق یادم نیست بورس تحصیلی شده بود وبعد از فارق التحصیلی به تدریس مشغول شد...دوتا از بچه هاشم متولد اونجا با شناسنامه اونجان ... یه خانواده کملا مذهبی و محجوب.........

Asghar_

عضو جدید
هرکسی برای هدفی خلق شده همه که قرار نیست خانم میرزاخانی یا دکتر حسابی باشن...!!!

گاهی اوقات مسائلی هستند که باعث میشن اسمی و کسی مثل شمعی خاموش زندگی کنه و حتما این خواست خداست و این از ارزش های اون مرد
یا زن کم نمیکنه...

و اما خود من تا یه ماه پیش اونم به این نزدیکی بفکر مهاجرت نبودم و اصلا بعید میدونستم............................و دنبال دیده شدن به چشم آدما و سردمدارا نیستم که وقتی اتفاق نیفتاد حرت به دل بمونمو افسرده.....................دنبال اینم تا هدفی که براش خلق شدمو درست انجام و به اتمام برسونم که زمان مرگم از زمانی که برای زندگی بهم داده شده بود راضی باشم...........................همین.

ببخشید ایشون ظاهرا خیلی دیر به این درک رسیدن که سالها به زندگی در چنین شرایطی ادامه دادند!!!!!!!!

رییس دانشگاهی که من ازش فارق التحصیل شدم به همون امریکا شهرشو دقیق یادم نیست بورس تحصیلی شده بود وبعد از فارق التحصیلی به تدریس مشغول شد...دوتا از بچه هاشم متولد اونجا با شناسنامه اونجان ... یه خانواده کملا مذهبی و محجوب.........

سلام.

حالا استاد شما هم راضی بود یا نه؟

0192

عضو جدید
سلام.

حالا استاد شما هم راضی بود یا نه؟

(رییس دانشگاهم بودن) اگر در کلیات بخوام بگم تاجاییکه من میدونم بله ...

مسئله اینجاست که آیا ایرانی ها در قبال هم شخیص و جنتلمن رفتار میکنن؟

خود شما آیا ادبیاتتون با استادتون نسبت به معاونت اموزشی و باز نسبت به دومورد قبلی با رییس دانشگاهتون دریه سطحه؟

مگه تو مملکت خودمون که هم زبونیم دو نفر دکتر و مهندس و استاد و مدیر همه شاخص های رفتاریشون یکسانه؟

فقط وقتی از این مرزا خارج میشن همه چیز به چشم میاد و شروع به مظلوم نمایی میکنند

چند تا از دوستان پدرم بارها ماموریت کاری چه رسمی و آموزشی چه تجاری داشتن یا از اقواممون یا از اشناهای دوستای خودم ...

من به این باور رسیده بودم که المانیا سنگدل و نژاد پرستن و ببخشید مثل س گ با غیر المانیا رفتار میکنن ببخشید که این کلمه رو گفتم چون واقعا شنیدم و همیشه تو ذهنم بود،درحالیکه عموی دوستم پزشکه و

خانمش اونجا مربی مهد و میگفت وقتی اسباب کشی کردن خانم همسایه یه ظرف پیتزا براشون برده گفته بخاطر اسباب کشی حتما نتونستید چیزی اماده کنید بدون اینکه اصلا موقعیت اجتماعیشونو بدونن،
دختر ِ پسرعمه بابام هم از قبل انقلاب رفته اونجا المان اگه اشتباه نکنم کارخونه تولیدی کالسکه بچه ازینجور چیزا دارن ... همین پارسالم نوه ی پسریشو فرستاد رفت یه پسر 20 ساله ... یه دوستی تو اصفهان اشنا شدم که همسرش عمرانیه خودشم تو یکی از فروشگاه های زنجیره ایش کار میکنه والا اینکه بخوان بگن تحقیر شدن من ازشون نشنیدم فقط گفت اونجا نمیگن جناب اقای مهندس فلانی همه به اسم کوچیک همو صدا میکنن و فقط کار براشون مهمه البته کیفیت کار ...

همه جا خوب و بد هست فقط هرکسی مثل خودشو بنظرم جذب میکنه همین

جسارت نمیکنم به کسی البته

آخرین ویرایش:

Asghar_

عضو جدید
(رییس دانشگاهم بودن) اگر در کلیات بخوام بگم تاجاییکه من میدونم بله ...

مسئله اینجاست که آیا ایرانی ها در قبال هم شخیص و جنتلمن رفتار میکنن؟

خود شما آیا ادبیاتتون با استادتون نسبت به معاونت اموزشی و باز نسبت به دومورد قبلی با رییس دانشگاهتون دریه سطحه؟

مگه تو مملکت خودمون که هم زبونیم دو نفر دکتر و مهندس و استاد و مدیر همه شاخص های رفتاریشون یکسانه؟

فقط وقتی از این مرزا خارج میشن همه چیز به چشم میاد و شروع به مظلوم نمایی میکنند

چند تا از دوستان پدرم بارها ماموریت کاری چه رسمی و آموزشی چه تجاری داشتن یا از اقواممون یا از اشناهای دوستای خودم ...

من به این باور رسیده بودم که المانیا سنگدل و نژاد پرستن و ببخشید مثل س گ با غیر المانیا رفتار میکنن ببخشید که این کلمه رو گفتم چون واقعا شنیدم و همیشه تو ذهنم بود،درحالیکه عموی دوستم پزشکه و

خانمش اونجا مربی مهد و میگفت وقتی اسباب کشی کردن خانم همسایه یه ظرف پیتزا براشون برده گفته بخاطر اسباب کشی حتما نتونستید چیزی اماده کنید بدون اینکه اصلا موقعیت اجتماعیشونو بدونن،
دختر ِ پسرعمه بابام هم از قبل انقلاب رفته اونجا المان اگه اشتباه نکنم کارخونه تولیدی کالسکه بچه ازینجور چیزا دارن ... همین پارسالم نوه ی پسریشو فرستاد رفت یه پسر 20 ساله ... یه دوستی تو اصفهان اشنا شدم که همسرش عمرانیه خودشم تو یکی از فروشگاه های زنجیره ایش کار میکنه والا اینکه بخوان بگن تحقیر شدن من ازشون نشنیدم فقط گفت اونجا نمیگن جناب اقای مهندس فلانی همه به اسم کوچیک همو صدا میکنن و فقط کار براشون مهمه البته کیفیت کار ...

همه جا خوب و بد هست فقط هرکسی مثل خودشو بنظرم جذب میکنه همین

جسارت نمیکنم به کسی البته

سلام مجدد و ممنون از جوابتون.

خب پس نمیشه گفت که چون مریم میرزا خانی آدم نابغه ای بود حتما تحویلش گرفتن؟؟..در واقع میخوام بگم یه آدم معمولی ولی با جرات میتونه(یا بهتر بگم دیده شده) آنجا بدون دردسر زندگی کنه، درسته؟

الان این آشنایان شما آدمای خاصی بودن؟..ممنون میشم بیشتر دربارشون توضیح بدین.

البته رفتن به آنجا پول میخواد و کار هم باید داشته باشه...لطفا نظر بدین.

0192

عضو جدید
سلام مجدد و ممنون از جوابتون.

خب پس نمیشه گفت که چون مریم میرزا خانی آدم نابغه ای بود حتما تحویلش گرفتن؟؟..در واقع میخوام بگم یه آدم معمولی ولی با جرات میتونه(یا بهتر بگم دیده شده) آنجا بدون دردسر زندگی کنه، درسته؟

الان این آشنایان شما آدمای خاصی بودن؟..ممنون میشم بیشتر دربارشون توضیح بدین.

البته رفتن به آنجا پول میخواد و کار هم باید داشته باشه...لطفا نظر بدین.

خودمو در این سطح نمبینم بخوام نظری بدم که برای شما معیاری باشه من فقط یه جامعه اماری گفتم

و کسانیکه من کم و بیش ازشون شنیدم یا سواد داشتن(حالا نه در حد این خامها و اقایونی که تو رسانه ها ازشون گفته میشه ) یا سرمایه ... حالا اون

سطح خاص بودن که مد نظرتونه نمیدونم...

یه آقا پسری که متولد کانادا بود همسن خودمه و الان ایرانه و مغز اقتصادی داره میگفت تو مدرسه بچه ها با هم مشکل داشتن اما اون چون هم شناسنامه ش واسه اونجا بود هم در مورد conversation مشکلی نداشت رو همین اساس مشکلی پیش نمیومد .../.
باز تو همین کانادا خانواده برادره یه خانومی از اشناهای خودم کانادا بود اون حس و عرق ایرانی بودنش مجبورش کرد تمام سرمایه هاشو اونجا تبدیل کنه بیاد ایران اما سیستم اموزشی اینجا رو نتونست تحمل کنه دوباره برگشت کانادا...

استاد مخابرات دکتر...که درست یادم نیست رییس کدوم یکی از دانشگاهای روزانه بوده فکر کنم بالای 10ساله که المانه و پسرش دو سال از من بزرگتره انقدر فعاله که تونسته اونجا یه واحد از اپارتمانی که خانوادش ساکن بودو بگیره و مستقل شه یا رییس یکی از دانشگاه های بابل که از دوستای رییس

دانشگاهمه ایران نیست (بقول یکی از استادام فرصت مطالعاتی میگیره بظاهر اونجا مقیقم نیستن ...)

بنظر من توانایی برقراری مکالمه خیلی مهمه و وقت شناسی (یعنی کارفرمات ببینه بجای 6 صبح 5 صبح حاضر شدی و به کارت اهمیت میدی برات ارزش قائله...)

رسانه جمعی هر کشوری نمود فرهنگی اونجاست و شما جدای از نت و دوست و اشنا با بررسی فیلمها و روابط فردی و اجتماعی مردم کشوری که مد نظرتونه میبینید که این ممکن تا حدی که همو با وجود هم وطن بودنشون نپذیرن، وجود داره ... بنابراین بجای فکر کردن به این موضوعات به راههای منطبق شدن با محیط جدید با توجه به توانایی ها و جذابیتهای فردی باید فکر کرد (البته این نظر منه)

و البته پوشش این ایرانیا جز اون خونواده پزشکی که گفتم و خانواده رییس دانشگاهم مثل مردم همون کشور بوده...

در مورد المان میدونم اگر باحجابی درست باحجاب باش اگرم نیستی که هیچ دیگه مثل خودشون...

درمورد ویزای کاری که من پیگیرم و درین حد میدونم برای bluecard باید قدم اول اعتبار مدرک دانشگاهی تونو از سایت ارزشیابی مدارک تحصیلی(از سایت ZAB) پیگیری کنید و بعد از اون یه قرار داد کاری با درآمد سالانه حداقل 44800 یورو که برای رشته های مهندسی و پزشکی و علوم طبیعی و ریاضی و علوم رایانه ای و انفورماتیک که نیازه یه کشوری مثل المانه با 34944یورو هم میتونید ویزای کاری بگیرید که bluecard تا حداکثر 33ماه اعتبار داره یعنی مدت زمان ویزای کار با توجه به قرارداد کاریه که سقفش 33ماهه و برای تمدیدش درصورت شاغل بودن میتونید به اقامت کامل تبدیل کنید که البته با ارائه مدرک زبان با توجه به سوح مختلف مدت زمان ویزای کاری رو میارن پایین تا سریعتر بتونن اقامت کاملو بگیرن...

درمورد خودم اگر موردی که مد نظرم بود اوکی شد با خونوادم و دوستامون مطرح میکنمو راهنمایی میگیرم رو همین حساب درگیر این مسائل نیستم این مواردی هم که گفتم من ازشون نپرسیدم خودشون برام گفتن ...

آخرین ویرایش:

Harvard_eng

کاربر بیش فعال

چرا بستگی به جاش و شرایط داره استاد من چند سال مالزی بود خیلی هم راضیه الان هم برای پست داک همونجا اقدام کرده چون هم درسش رو میخونه هم کارش رو داره هم اینکه خوناده اش با شرایط خوبی دارن تحصیل می کنند
یا دوستم که ایتالیا فوق گرفت اول قرار بود برگرده اما الان پشیمون شده و نمیخواد برگرده و برای دکتری اقدام کرده...

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز

بی ثباتی قانونی، اقتصادی، اجتماعی این مملکت، نبود هیچ چشم اندازی از آینده زندگی جوانان و دلایل متعدد دیگر باعث شده که همه به فکر رفتن بیوفتن

بالا