چرا اکتشاف؟!

ostad-arad

عضو جدید
نه! واقعا چرا اکتشاف؟!
تا حالا به این فکر کردین که چرا باید گرایش اکتشاف رو تو دوره ی کارشناسی و از همه مهمتر تو ارشد انتخاب کنید؟
نکردید دیگه! اگه می کردید که اینطوری نمی شد!
آیا اصلا می دونید که 90 % مملکت ما هنوز اکتشاف نشده؟ و هر پروژه عمرانی که یه مهندس معدن مکانیک سنگ یا استخراج توش فعالیت داره مثل تونل و مترو و سد سازی، قبلش باید اکتشافات ژئوفیزیکی رو انجام داده باشن براش؟!
به این دلایل و هزار تا دلیل دیگه که باز هم سر فرصت می گم، نباید اکتشاف رو نادیده گرفت!;)

hirt

عضو جدید
من خودم اکتشاف می خونم ولی این جرفایی که زدید همش دل گرمی های بیخود هست که از اطراف به سمتمون سرازیر میشه
مهندس اکتشاف محیط کارش واقعا مزخرفه، همیشه باید کوه و بیابون باشی ( این رو در نظر بگیرید که مهندس اکتشاف استخدام رسمی نداره و باید تا آخر عمرش این کارو ادامه بده. فکر بعدتون رو هم بکنید که قراره این کار رو به مدت طولانی باید انجام بدید )
دومین مورد آزار دهنده وجود درسای غیر مهندسی بین دروس این رشته هست. اکتشاف معدن اصلا مهندسی نیست و یه زمین شناس هم می تونه کار یک مهندس اکتشاف رو بکنه ( همون طور که می بینیم زمین شناسا کارای ما رو به خودبی انجام میدن! )
اکتشاف معدن بدترین رشته مهندسی هست، تمام!!!

jafartork

عضو جدید
نه لوتی اشتباه میکنی
اولا استخدام رسمی داره هر معدن بعد از اکتشاف اصلی و استخراج اکتشافات بعدی رو بدنبال داره
محیط کارشم خیلی بهتر از استخراجی هاس حداقل زندگیت دست خودته 100 متر زیر زمین نیستی هر لحظه امکانش هس بری رو هوا
و...

nillpar

عضو جدید
وای چه بد!!!!
یعنی یه دختر میتونه سر کار بره؟!!!
هردفعه به رشته ام امیدوار میشم یه اتفاقی میفته یا از بدیاش میشنوم!!! باز نا امیدی!!!
لعنت به من با این انتخاب رشته کردنم!!!!!

hirt

عضو جدید
نه لوتی اشتباه میکنی
اولا استخدام رسمی داره هر معدن بعد از اکتشاف اصلی و استخراج اکتشافات بعدی رو بدنبال داره

دوست عزیز، فکر می کنید چند درصد از ما پارتی داریم؟ اینجا ایرانه بدون پارتی نمی تونی بری این جاها که شما میگید! تقریبا احتمالش تقریبا صفره که بدون پارتی با مدرک مهندسی معدن بتونی استخدام بشی.

در مورد کار هم

اتفاقا من از چند نفر با تجربه پرسیدم، میگن اگه حتی 10 درصد مهندسای معدن که شاغلند گرایششون اکتشاف نیست، بیشتر اونایی که کار می کنن استخراجین، کارای اکتشافی رو هم بیشتر زمین شناسا انجام میدن چون بیشتر از ما بلدن ( چون base کار ما زمین شناسی هست و جنبه مهندسی نداره - به جز تعیین محل گمانه ها )

محیط کارشم خیلی بهتر از استخراجی هاس حداقل زندگیت دست خودته 100 متر زیر زمین نیستی هر لحظه امکانش هس بری رو هوا
و...

این حرف بزرگترین دل خوش کنی ما اکتشافی هاست!! این که محیط کار ما طبیعته مال استخراجی ها ته معدن زغاله! اتفاق باید خدمتتون عرض کنم که مواد معدنی تو جاهای یا بسیار کویری و خشک ( مثل کلورادو و تکزاس و یوتا در آمریکا - طرفای کرمان در ایران ) یا جاهای بسیار سرد و خشن ( مثل شمال کانادا و مناطق نزدیک قطب یا مثل مغولستان و اون صحرای خشک و سرد معروفشون ) شما این جور جاها هستید ولی اونی که گفتید ته معدن هست اسمش مهندس ناظر هست که جدیدا تصویب شده که یه مهندس ناظر اکتشاف و یک استخراج سر پروژه باید حاضر باشه. پس اینقدر نگیم که کار استخراجی ها ته زمینه!
در ضمن استخراج بیشتر جنبه مهندسی تر داره و طراحی بیشتر تو کارشونه. گرایش ما چی؟!؟ زمین شناسی تغییر اسم داده ای بیشتر نیست.

یعنی یه دختر میتونه سر کار بره؟!!!
البته شما تجربه تون بیشتر از من هست ولی...
به نظر من پارامتر آسایش خودتون رو هم در نظر بگیرید، یه رشته به صرف پر درآمد بودن خوب نمیشه. درسته معدن پر درآمد هست ولی به اینم توجه کنید که شما قرار هست این کار رو برای حداقل 40 سال انجام بدید و پول در بیارید.
البته شما دخترید سربازی و اینا ندارید راحت تر می تونید برید رشته هایی مثل عمران یا ژئوفیزیک و ...
خودتون رو هم ملامت نکنید ما موش آزمایش گاهی بعضی ها هستیم، feel free!

curosh

عضو جدید
عینا مهندسی اکتشاف نفت هم همین طوره همه همینو می گن دربارش ولی خدا بزرگه

farshid.basiri

عضو جدید
اکتشاف معدن اصلا مهندسی نیست و یه زمین شناس هم می تونه کار یک مهندس اکتشاف رو بکنه ( همون طور که می بینیم زمین شناسا کارای ما رو به خودبی انجام میدن! )
دوست عزیز زمین شناس هرگز نمی تونه کار یک مهندس اکتشاف رو انجام بده البته شاید منظور شما اکتشاف کانسار های پنهان نبوده چون در این زمینه زمین شناسان ناتوان هستند,اینجاست که تفاوت 2 رشته مشخص میشه,اینکه از سطح به عمق برسی کار مهندس معدنه ولی در مورد کانسار های سطحی با شما موافق هستم,تفاوتی بین این دو رشته وجود نداره

• Like
واکنش ها: hirt

hirt

عضو جدید
دوست عزیز زمین شناس هرگز نمی تونه کار یک مهندس اکتشاف رو انجام بده البته شاید منظور شما اکتشاف کانسار های پنهان نبوده چون در این زمینه زمین شناسان ناتوان هستند,اینجاست که تفاوت 2 رشته مشخص میشه,اینکه از سطح به عمق برسی کار مهندس معدنه ولی در مورد کانسار های سطحی با شما موافق هستم,تفاوتی بین این دو رشته وجود نداره
اتفاقا من زمین شناس ( اونایی که زمین شناسی اقتصادی می دونن ) رو میشناسم که از اکتشاف کانسار های پنهانی که در عمق هستند هم اطلاعات زیادی دارند!

farshid.basiri

عضو جدید
اتفاقا من زمین شناس ( اونایی که زمین شناسی اقتصادی می دونن ) رو میشناسم که از اکتشاف کانسار های پنهانی که در عمق هستند هم اطلاعات زیادی دارند!
بله موافقم درسته که اطلاعات زمین شناسی اقتصادی بالا خیلی کمک می کنه ولی دلیل بر اکتشاف و پی جویی کانسار پنهان به معنای حقیقی کلمه نیست.
مثلا شما فرض کن برای کار های ارزیابی ذخیره یا ژئوشیمی و.... چه مشکلاتی براشون پیش میاد.زمین شناسی هم مثل بقیه هم خانواده هاش (ریاضی فیزیک و...) در کمک مهندسیه.

saeid.baghban

عضو جدید
عزیزم در مورد کانسارهای پنهان فقط با استفاده از داده های ژئوفیزیکی و از روی اون تعیین محل حفر گمانه به همراه اطلاعات زمین شناسی منطقه میتونیم اکتشاف کنیم. من تو دانشگاه تبریز زمین شناسی اقتصادی میخونم . هم Base زمین شناسیمون خوبه هم ژئوفیزیک. بعلاوه هم تخمین ذخیره میخونیم هم ژئوشیمی در حد اعلا هم تجزیه ماده معدنی. نمیخوام مقایسه کنم رشته هارو فقط محض اطلاع جنابعالی گفتم . یک کار اکتشافی زمانی موفق میشه که هممون به کمک هم اکتشاف کنیم

hirt

عضو جدید
عزیزم در مورد کانسارهای پنهان فقط با استفاده از داده های ژئوفیزیکی و از روی اون تعیین محل حفر گمانه به همراه اطلاعات زمین شناسی منطقه میتونیم اکتشاف کنیم. من تو دانشگاه تبریز زمین شناسی اقتصادی میخونم . هم Base زمین شناسیمون خوبه هم ژئوفیزیک. بعلاوه هم تخمین ذخیره میخونیم هم ژئوشیمی در حد اعلا هم تجزیه ماده معدنی. نمیخوام مقایسه کنم رشته هارو فقط محض اطلاع جنابعالی گفتم . یک کار اکتشافی زمانی موفق میشه که هممون به کمک هم اکتشاف کنیم

البته نمی خوام به شما جسارت یا بی ادبی بکنم ولی یکی از اساتید ما مثل شما زمین شناسی اقتصادی خونده ( فوق و دکترا رو تربیت مدرس بوده ) ظاهرا همه چیزایی که شما میگی رو بلده!! ولی در اصل یه چیزای رندم رو همون جوری پرتاب می کنه (!) تا شاید شانسی بگیره، سواد ریاضیش هم در حد صفر بچه ها میگن حتی بلد نیست یه ایکس به توان منفی 1 رو تحلیل بکنه...

saeid.baghban

عضو جدید
تو شرکتی که توش کار میکنم یکی هست معدن خونده ،فرق گرانیت با گرافیت رو نمیدونه. اون وقت من باید نتیجه گیری کنم همه معدنها بیسوادن؟ من میگم کل کل و اینجور بچه بازیهارو بذارین کنار اون وقت شما مقایسه میکنی؟

hirt

عضو جدید
تو شرکتی که توش کار میکنم یکی هست معدن خونده ،فرق گرانیت با گرافیت رو نمیدونه. اون وقت من باید نتیجه گیری کنم همه معدنها بیسوادن؟ من میگم کل کل و اینجور بچه بازیهارو بذارین کنار اون وقت شما مقایسه میکنی؟

چیزهای حفظی اینطورن، اگه می خواستیم حفظیات بخونیم از همون دبیرستان میرفتم تجربی یا انسانی می خوندیم.
اسم ما هم رومونه: "مهندس"
اکثر بچه های دیگه یا از "ریاضیات متنفرند " یا اینکه " ریاضیشون از اول خوب نبود".
غریب به اتفاق رو تو دسته بندی بالا میشه قرار داد!

مشکل من این هست:
چرا خارج که مهندس اکتشاف وجود نداره و کشور ما وجود داره؟
چرا یه زمین شناس اونجا کارای اکتشافی رو انجام میده و درساش پر از درسای تحلیلی هست به اصطلاح رشته شون geoscience هست تا geology ولی کشور ما زمین شناساش کلن آدمای حفظ کردن هستند؟
مشکل این هست نه اینکه من بخوام کل کل بکنم! در حالیکه که خیلی چیزا از اصول مهندسی من می دونم و شما نمی دونی و خیلی چیزای مربوط به زمین شناسی هست که شما می دونی و من نمی دونم.

arsalan1356

عضو جدید
اکتشاف معدن اصلا مهندسی نیست

اکتشاف معدن اصلا مهندسی نیست

من خودم اکتشاف می خونم ولی این جرفایی که زدید همش دل گرمی های بیخود هست که از اطراف به سمتمون سرازیر میشه
مهندس اکتشاف محیط کارش واقعا مزخرفه، همیشه باید کوه و بیابون باشی ( این رو در نظر بگیرید که مهندس اکتشاف استخدام رسمی نداره و باید تا آخر عمرش این کارو ادامه بده. فکر بعدتون رو هم بکنید که قراره این کار رو به مدت طولانی باید انجام بدید )
دومین مورد آزار دهنده وجود درسای غیر مهندسی بین دروس این رشته هست. اکتشاف معدن اصلا مهندسی نیست و یه زمین شناس هم می تونه کار یک مهندس اکتشاف رو بکنه ( همون طور که می بینیم زمین شناسا کارای ما رو به خودبی انجام میدن! )

سلام دوست عزیز. من تقریبا در آستانهٔ‌ گرفتن دکترا در گرایش اکتشاف معدن از آلمان هستم و دو سال هم عضو هیئات علمی‌ بودم و همچنین پیش از اومدن به آلمان و پس از اون تجربه‌های عملی‌ علاوه بر کار آکادمیک دارم. با اجازتون اگر تجربیات منو ارزشمند میدونید، من باهاتون موافق نیستم. اولا اکتشاف با زمین شناسی تفاوتهای زیادی داره چون زمین‌شناسی‌ جزو علوم پایه است و برای "شناخت زمین" ایجاد شده که شامل کلی‌ درس در مورد جزئیات نظری هست که نه به درد مهندسی‌ معدن می‌خوره نه به درد اکتشاف. اونهایی که زمین‌شناسی‌ اقتصادی می‌خونند البته به موضوع اکتشاف معدن کمی‌ نزدیکترند ولی‌ اونها همچنان با مبانی مهندسی‌ معدن آشنایی ندارند و معمولا دارای سواد محاسباتی و ریاضی‌ کمی‌ هستند در حالیکه در دنیای امروز، بسیاری از پروژه‌ها با مدلسازی و محاسبات انجام میپذیره. مزیت دیگهٔ مهندسی‌ اکتشاف معدن اینه که میتونه در صورت نیاز به شاخه‌های دیگر هم (البته پس از تکمیل اطلاعاتش) وارد بشه مثلاً تو کارهای نفت، یا منابع آب. البته اگر من می‌تونستم در برنامه‌ریزی درسی‌ مهنسی معدن اثر بگذارم، ازشون می‌خواستم که میزان درس‌های مهندسی‌ رو در اکتشاف بیشتر کنند و از مقدار درس‌های زمین‌شناسی‌ کم کنند و در همون زمان از درس‌های استخراجی رشتهٔ استخراج کم کنند تا اینقدر با جزئیات گاها بیحاصل، استخراج رو نخونند. اصلا امروزه خود بحث معدن داره کمرنگ‌تر میشه و بهتره آدم بتونه قابلیت ورود به شاخه‌های مختلف رو داشته باشه. البته زمین‌شناسی‌ رو زمین‌شناس‌ها خیلی‌ بهتر از ما بلدند ولی‌ اونها فاقد دید معدنی و مهندسی‌ هستند. در نهایت باید بگم، بنظر من هم رشتهٔ اکتشاف از استخراج و زمین شناسی‌ بهتر است هرچند هرکس در زمینهٔ تخصصی خود خوب کار کنه به هر حال میتونه موفق باشه. پس شما هم امیدوار باشید و سعی‌ کنید درس‌هاتون رو خوب یاد بگیرید.

سلام خانومی.. من 9 ساله از علم و صنعت فارق التحصیل شدم مثلا دانشگاه سراسری تو رشته معدن مخصوصا واسه خانم ها کار نیست. به نظره من و

سلام خانومی.. من 9 ساله از علم و صنعت فارق التحصیل شدم مثلا دانشگاه سراسری تو رشته معدن مخصوصا واسه خانم ها کار نیست. به نظره من و

وای چه بد!!!!
یعنی یه دختر میتونه سر کار بره؟!!!ع
هردفعه به رشته ام امیدوار میشم یه اتفاقی میفته یا از بدیاش میشنوم!!! باز نا امیدی!!!
لعنت به من با این انتخاب رشته کردنم!!!!!

عزیزم خوندن معدن وقت تلف کردنه. من خودم 9 ساله درسم تمام شده و بیکارم و هر چی هم خونده بودم یادم رفت

ehssan59

عضو جدید
اکتشاف رشته خوبی هست... بعضی مواقع بیابون رفته آدم و اذیت می کنه... ولی در بازار معدنی فعلی کشور مهندسین اکتشاف می تونن از زمین شناسان موفق باشن
چون علاوه بر آشنایی با زمین شناسی از معدنکاری هم اطلاعات دارن
با توجه به تنوع مواد معدنی در کشور(صرف نظر از کیفیت) بازار گسترده ای روبروی ماست. فقظ باید تیز بین بود و از فرصت ها بهره بود
نگاه شما نسبت به یک موضوع مهمه... اکتشاف می تونه بدترین رشته مهندسی باشه یا بهترین فرصت برای حضور در بازار بزرگ مواد معدنی
شما می تونین یه کارمند شین تا یک تاجر یا یک دانشمند... به خودتون و نگاه تون بستگی داره

tlmadan85

عضو جدید
بازارکار نه زنونه است و نه مردونه و نه پارتی میخاد،فقط فقط سواد میخاد،با کمی جوربزه.