چراغ راهی برای کنترلی ها ( مهارت های مورد نیاز یک مهندس کنترل )

dashhadi

عضو جدید
سلام؛
با اجازه ی اساتید و متخصصین تالار:)
یکی از دوستان طی پیام خصوصی سوالی در مورد مهارت های مورد نیاز یک مهندس کنترل پرسیدن که بد ندیدم با توجه به اینکه ممکنه سوال دوستان دیگه ای هم باشه، جوابش به طور عمومی مطرح بشه و ازونجا که تاپیک تخصصی راجع به عنوان تاپیک نداشتیم، راه اندازی شو خالی از لطف ندیدم،
کی برد و پنجه ی اساتید فن رو هم در بهتر و پربار تر شدن تاپیک به گرمی می فشاریم:smile:

john snow گفت:
.... من یه راهنمایی از شما میخواستم ، اونم اینکه برا من که الان ترم 4 کارشناسی أم ، بهترین فعالیت چیه ؟؟؟؟ مثلا برم دنبال چه نرم افزارایی ؟؟ خودم یه کم از MatLab و ++C بلدم ( ولی خب اینا که به درد نمیخوره :redface: ) میخوام چیزای مهم تری که به دردِ آینده م میخوره و باعث میشه که زودتر وارد کار بشم رو یاد بگیرم ... این بود که گفتم یه مشورتی با کسی مثل شما داشته باشم ... با تشکر فراوان :gol::gol:

سلام؛
قبل از هر چیز باید ببینی چه دیدی نسبت به کنترل و بازار کار داری و در واقع چرا اومدی کنترل؟! هر کسی زمانی که انتخاب رشته می کنه هرچقدر هم که اطلاعات کمی راجع به رشته ی انتخابیش داشته باشه (که اگه اینطور باشه!) ولی بازم یه ذهنیت کلی از رشته اش و انتظاری که ازون داره تو ذهنش نقش بسته.
چی تو کله ته؟! می خوای یه مهندس طراح حرفه ای ابزاردقیق بشی؟! می خوای plcman بشی؟ عشق طراحی موشک و ترکوندن و نابود کردنو داری؟! با طراحی و ساخت ربات و دستگاه های اتوماتیک این تیپی حال می کنی؟! عشق درآوردن تابع تبدیل F18 و آپولو و طراحی سیستم کنترلشون کشوندت اینجا؟! می خوای استخدام صنایع سنگین مثل نفت و گاز و فولاد و ... بشی ؟! ...

اگر قصدت بعد از اتمام کارشناسی ورود به بازار کار هست که توصیه می کنم همین طور باشه! ( بی خیال فوق لیسانس و ... شو )، دو تا حوزه ی کاری کلی و گسترده پیش روی شما وجود داره: 1- ابزاردقیق 2- اتوماسیون
اول از همه توصیه می کنم درسای کاربردی کنترلو خوب بخونی و مسلط بشی بهشون چون به عنوان بیس و اساس کار لازمشون داری:
همین C++ که گفتی، اتفاقا یکی از مهمترین درسای بدرد بخور هست . می دونی چرا؟! چون بیس برنامه نویسی و لاجیک هست، شما اینو که فول بشی دیگه واسه یادگیری برنامه نویسی و طراحی لاجیک PLC , DCS مشکلی نداری. دیگه ، ابزاردقیق، کنترل صنعتی، شبکه های کامپیوتری، کنترل فازی(ازش بیشتر از اینا خواهی شنید ! )
بعدش باید بهت بگم به عنوان یه مهندس کنترل نه تنها باید کلیات این دو فیلد کاری که بهت گفتمو بلد باشی بلکه باید از برق ( قدرت ) و حتی مکانیک هم کلیاتی رو بدونی مثل اصول و کلیات مدارات فرمان و مدارات داخلی و لاجیک تابلوهای برق، ترانس و موتور و حفاظت های اونها، طرز کار پمپ و کمپرسور ها، هیدرولیک و نیوماتیک ...
نترس ! لازم نیست همه ی اینا رو فول بشی، بلکه اینا مواردی هست که بسته به تخصصی که انتخاب می کنی باهشون درگیر میشی و چه بهتر حالا که دانشجو هستی و وقت آزاد زیاد داری یه کلیاتی ازشون بدونی
خب ! ابزاردقیق بیشتر کارش طراحی هست، نه که فکر کنی میشینی واسه خودت ترموکوپل و فلو ترنسمیتر و ... طراحی می کنی و می سازی! نه ! در واقع کار یه طراح مهندس ابزاردقیق، انتخاب نوع مناسب ابزاردقیق و شیرهای کنترل و اطمینان و متعلقات و متریال اون بسته به نوع پروسه... است!!! ( آخر شبه زیاد حوصله جمله بندی ندارم:confused: ) که انجام صحیح این کار خودش هنریه! والا به خدا! مورد داشتیم... بی خیال، بگذریم... حسش نیس :d
فرصت های کاری شما به عنوان به مهندس ابزاردقیق می تونه شرکت های مهندسی مشاور، شرکت های پیمانکاری و کارفرمایی حوزه صنایع پروسسی و سنگین مثل نفت و گاز،نیروگاه، صنایع معدنی، تصفیه خونه ها و ... باشه
.
.
.
به امید طی روز های آتی ادامه می دیم

omid-70

عضو جدید
سلام دوست عزیز
واقعا لذت بردم از راهنمایی های متفاوت و ارزشمند شما
مایلم در این مورد بیشتر بشنوم:cap:

منم الان ترم آخر کنترل هستم و پروژه و کاراموزی دارم
و دنبال یه جایی برای گذروندن کاراموزی و یادگیری عملی هستم
اگه شما یا بقیه دوستان جایی در تهران و اطرافش میشناسید لطفا معرفی کنید:gol:

myum

عضو جدید
سلام
این رشته ی ما تو صنایع هوافضا (به صورت تخصصی) کاربرد داره ؟
الان با بند پ میتونم با بچه های هوافضا برم سر کلاساشون !!!