پیمایش با civil3d کی بلده؟

sshayan59

عضو جدید
سلام
مهندسان عزیز کسی اگه میدونه با civil 3d چطور میشه محاسبات پیمایش رو انجام داد بگه ما هم یاد بگیریم.گیرم حسابی
البته دستی بلدم ولی نرم افزار سریعتره
ممنون

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
مهندسان عزیز کسی اگه میدونه با civil 3d چطور میشه محاسبات پیمایش رو انجام داد بگه ما هم یاد بگیریم.گیرم حسابی
البته دستی بلدم ولی نرم افزار سریعتره
ممنون
من تاحالا این کار رو نه با برنامه دوربین کردم و نه با سیویل همه با اکسل بوده! اما می دونم سیویل پیمایش داره

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
من تاحالا این کار رو نه با برنامه دوربین کردم و نه با سیویل همه با اکسل بوده! اما می دونم سیویل پیمایش داره
فکر کنم یه جورایی شبیه پیمایش برنامه لند باشه!
محیط فرق میکنه اما دستوراتش شبیه بهم هست.
اگر دوست داشتین مراحل رو توضیح بدم
اما گفته باشم به دردسرش نمی ارزه .من ترجیح میدم با ماشین حساب حساب کنم اما درگیر این قضیه نکنم خودم رو.

sshayan59

عضو جدید
ممنون میشم توضیح بدید

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
ممنون میشم توضیح بدید
یکبار دیگر یادآوری میکنم این آموزش برای نرم افزار لند هست.
در ابتدا باید وارد منوی Project >Menu Palette ....>Survey میشیم.
روش اول
فرمت ورودی : طول افقی و زاویه افقی
مراحل:
از منوی Data Collection/ Input گزینه ی Survey Command Line را انتخاب کنید تا در خط فرمان عبارت < Survey نمایش داده شود.
عبارت Unit meter Grad را وارد و تایید میک%:/.,DB?م که واحدهای قرائت ها میباشد (متر و گراد)

حال میخواهیم دو مختصات معلوم را معرفی کنیم که با استقرار بر این ایستگاهها و وارد نمودن طول و زاویه ، مختصات بقیه ایستگاهها رو بدست بیاریم.

در منوی Data Collection/ Input گزینه Travers/ Side Shuts >Travers Entry را انتخاب میکنیم و در خط فرمان شماره ایستگاه استقرار را وارد میکنیم و مقادیر y و x و h را وارد میکنیم.
یک اسم هم مثل s1 به ان میدهیم
در خط فرمان دستور شماره ایستگاه صفر - صفر را وارد میکنیم.
دو حالت داریم :1) مختصاتی یا ازیموتی.
مختصاتی را انتخاب کرده و مانند ایستگاه استقرار عمل میکنیم.
دستور <Enter point Number<2 یعنی شماره ی نقطه جدید را وارد و تایید میکنیم.در خط فرمان در جلو دستور مقدار زاویه ایستگاه استقرار تا ایستگاه بعدی s3 را مینوسیم و تایید کرده و برای دستور بعدی مقدار فاصله افقی را مینویسیم.
برای ایستگاه جدید یک کد s3 وارد و تایید میکنیم با انجام این مراحل محل استقرار دوربین ،ایستگاه صفر-صفر و ایستگاه Rover نمایش داده میشود
دستور "برای ایستگاه جدید استقرار صورت گیرد را yes انتخاب میکنیم.
در خط فرمان شماره ایستگاه استقرار جدید را وارد کرده و شماره ایستگاه قبلی را به عنوان صفر-صفر معرفی میکنیم . مراحل بالا تکرار میشود .
تا لوپ بسته شود .
توجه کنید که ایستگاه S2 (صفر-صفر اولیه) الان 2 تا مختصات داره که مقدار خطای پیمایش ما هست.
در خط فرمان Avreage را انتخاب کنید و سوال پرسیده شده را yes کنید تا اعلام دارید روی ایستگاه جدید استقرار پیدا میکنید.
روی S2 مستقر شده به s4 صفر-صفر کرده و s1 را مانند قبل انجام میدهیم .
در خط فرمان avrege را انتخاب و تایید میکنیم .
کار تمام است .موارد پیمایش انجام شد .حالا نوبت تعیین لوپ پیمایش و سرشکنی ان است
سرشکنی از روش مرسو کمترین مربعات از نوع دوبعدی انجام میگیرد
از اینجا به بعد برای اینده ایی نزدیک چون باید برم فکر کنم یادم بیاد
پس فعلا در پناه حق

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
پیمایش باز رو بلدیم. پیمایش بسته رو هم بلدیم، آیا پیمایش فری استیشنی هم داریم؟ با بنچ A1 و A2 فری زدیم رفتیم تا A9 و A10 حالا بر می گردیم دوباره A1 و A2 رو می خونیم بعد چی؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام
پیمایش باز رو بلدیم. پیمایش بسته رو هم بلدیم، آیا پیمایش فری استیشنی هم داریم؟ با بنچ A1 و A2 فری زدیم رفتیم تا A9 و A10 حالا بر می گردیم دوباره A1 و A2 رو می خونیم بعد چی؟
احسان جون شرمنده دیر جواب دادم.
من امتحانش نکردم چون فکر میکنم همیشه پیمایش رو انجام میدیم و بعدا فری استیشن کار میکنیم اما میشه فزض کرد که:
در این حالت بین a1, a2 اولیه و a1, a2 اخری یه اختلافی داره باید ماتریس واریانس - کوواریانس براش تشکیت بدیم تا انحراف معیار ها رو داشته باشیم و
مقدار خطای پیمایش ما هست.

بالا