پیمانکار

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
دوستانی که در سمت پیمانکار (اصلی یا جزء)فعالیت دارن و یا داشتن،لطفا اعلام ماهیت کنن(نوع کارایی هم که انجام دادن بگن) تا بعدش اگه عمری موند به سایر مطالب و سوالات برسیم و و تخصص به موضوع بپردازیم.
ممنونم

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم کل بودم هم جز هم کارفرما :) جونم !؟
سلام مدیر جان
در صورت امکان از اصول کارتون بگین و هم سوالات زیر رو بجوابین:
1-موقع شرکت در مناقصات چطوری میشه کار رو مال خودتون کنید طوری که دچار ضرر نشین؟منظورم قلق قیمت زدنه؟
2-چطوری کار رو به نحو احسنت به اتمام میرسونین که هم واسه خودتون سوداور باشه و هم وجدانتون راحت باشه؟
راستی نگفتین که در چه زمینه ای فعالیت کردین؟
کلی پرسیدم،لطفا با ریزه کاری جواب بدین.
ممنونم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام به همه
دوستانی که در سمت پیمانکار (اصلی یا جزء)فعالیت دارن و یا داشتن،لطفا اعلام ماهیت کنن(نوع کارایی هم که انجام دادن بگن) تا بعدش اگه عمری موند به سایر مطالب و سوالات برسیم و و تخصص به موضوع بپردازیم.
ممنونم
من خودم پیمانکار نیستم ولی تو دفتر فنی شرکت پیمانکاری مشغولم

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
قیمت رو بستگی داره به کی میخوای بدی ، شخصی باشه باید یه جور مخ بزنی ، دست بالا میدی میگی متریال توپه ، دولتی باشه هرچی بتونی میکشیش پایین بعد توی کار هی میری با مشاور ساخت و پاخت میکنی قیمت جدید میگیری ، شهرداری هم باشه که فقط بند پ کار میکنه :)
در مورد کار کردن ، بالفرض شما میری کاشی کاری کنی یه سرویس رو ، خوب از متری 5 تومن داریم تا 105 تومن :) باید ببینی بسته به شرایط کدومش کاربردیه ، بعد میری نصب دوباره از متری 4 تومن داریم تا 20 تومن ، باید بجوری دنبالش که جنس مناسب با قیمت مناسب پبدا کنی دیگه :)

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم پیمانکار نیستم ولی تو دفتر فنی شرکت پیمانکاری مشغولم
در صورت امکان همون سوالایی که از اقا مدیر تو پست قبل پرسیدم،اگه اطلاع دارین،بجوابین.
قیمت رو بستگی داره به کی میخوای بدی ، شخصی باشه باید یه جور مخ بزنی ، دست بالا میدی میگی متریال توپه ، دولتی باشه هرچی بتونی میکشیش پایین بعد توی کار هی میری با مشاور ساخت و پاخت میکنی قیمت جدید میگیری ، شهرداری هم باشه که فقط بند پ کار میکنه :)
در مورد کار کردن ، بالفرض شما میری کاشی کاری کنی یه سرویس رو ، خوب از متری 5 تومن داریم تا 105 تومن :) باید ببینی بسته به شرایط کدومش کاربردیه ، بعد میری نصب دوباره از متری 4 تومن داریم تا 20 تومن ، باید بجوری دنبالش که جنس مناسب با قیمت مناسب پبدا کنی دیگه :)
اینو متوجه نشدم،لطفا توضیح بیشتر.

reza2011

عضو جدید
سلام مدیر جان
1-موقع شرکت در مناقصات چطوری میشه کار رو مال خودتون کنید طوری که دچار ضرر نشین؟منظورم قلق قیمت زدنه؟
2-چطوری کار رو به نحو احسنت به اتمام میرسونین که هم واسه خودتون سوداور باشه و هم وجدانتون راحت باشه؟
ممنونم

امير جان ببين در مناقصه كسي پيروز ميدانه كه پايين ترين قيمت رو ميده ولي خب بعضي ها فقط به فكر برنده شدن هستن يعني قيمت رو خيلي پايين ميدن بعدش مثل خر ميمونن توي گل چون از پس كار بنميان يا از لحاظ فني يا ميبينن كه سود كه نداره هيچ يك چيزي هم بايد بدن تا انصراف بدن ... وقتي پيمانكاري اسناد مناقصه رو ميگيره بايد خوب به همه جوانب كار فكر كنه . محل پروژه رو ببينه سختي هاي حمل مصالح مشكلات جوي مشكلات آب و هوايي اون منطقه و همه چيز با جزئيات كامل بايد بررسي بشه .
بعدش بايد با استفاده از آناليز قيمت ها كليه هزينه هاي كار بر آورد بشه . اينا زمان بر هستن و نياز به تجربه بالا دارن . ضمنا بايد تمام قيمت ها گرفته بشه بدست بياد از صفر كار تا انتهاي كار و همچنين افزايش قيمت ها هم در آتيه حساب بشه ...

ضمنا سود كار هم بايد در نظر گرفته بشه . مثلا شما يك پروژه رو اناليز قيمت ميكني بعدش ميبني كه با مبلغ 60 ميليون ميشه اون پروژه رو اجرا و به اتمام رسوند . خب بايد درصد سود خودت رو هم در اون لحاظ كني و بعد قيمتت رو در بياري و به همراه آناليز قيمت هات در يك پاكت در بسته به اون شركت دولتي ارسال كني . در يك روز بخصوص پاكتها باز شده و در حضور شركت كنندگان برنده مناقصه اعلام ميشه .

راستش من فكر ميكنم با وضع موجود بازار شركت در مناقصات دولتي زياد سود ساز نباشه . بهترين جا واسه درامد خوب شخصي سازي هست و بس . ولي كلا خب اگه بخواي وجدانت رو قاضي قرار بدي سود كه هيچي فقط ضرر ميكني ...
به هر شكل بايد ترفندهايي پياده كني . خب يك پيمانكار نسبتا كار درست حداقل از بخش هاي اساسي كار نميزنه . مثلا به جاي ميلگرد 18 از 16 استفاده نميكنه . يا مثلا جنس ميلگرد ارزون تر خريداري كنه .. معمولا بار ميلگرد داراي يك پلاك كارت هست شامل مشخصات جنس كشور سازنده و مشخصات مكانيكي و ... كه پيمانكارها به محض وارد كردن بنديل هاي ميلگرد سريعا اون مشخصات رو از ميلگردها جدا سازي ميكنند و در معرض ديد قرار نميدن . ممكنه ميلگرد چيني خريده بشه كه ارزون تر هست ولي مشخصات مقاومتي كمتري نسبت به مشخصات طرح داشته باشه . خب اينجوري دزدي ميكنن از كار كه بشه سود از كار نصيبشون بشه ولي من ميگم اگر ميخواي اين كار رو بكني در قسمت هاي حياتي ساختمان نباشه حداقل ...

در هر وسيله اي كه ميخرن دنبال ارزون ترين ها هستن ولي در صورت وضعيت قيد ميشه درجه يك ... كلا كاراي مناقصه اي كيفيتش پايينه .

شما براي اينكه سودت رو در بياري بايد تا جاييكه ميتوني از كار بزني يا اجناس بي كيفيت استفاده كني يا از پيمانكاران و كارگران ارزون تر استفاده كني و نتيجه تمام اينااا ميشه افت كيفيت ...

ahmadtorfi61

عضو جدید
سلام من چند ساله که با مشاور کار میکنم یه مدت کوتاه پیمانکار جز بودم سود خوبی داشت ولی به دردسرش نمی ارزه البتع بستگی به طبع آدم دارم که دنبال دردسر باشی یا نه . اگر کارفرمات خوب باشه پیمانکاری کار پر درامدیه

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
امير جان ببين در مناقصه كسي پيروز ميدانه كه پايين ترين قيمت رو ميده ولي خب بعضي ها فقط به فكر برنده شدن هستن يعني قيمت رو خيلي پايين ميدن بعدش مثل خر ميمونن توي گل چون از پس كار بنميان يا از لحاظ فني يا ميبينن كه سود كه نداره هيچ يك چيزي هم بايد بدن تا انصراف بدن ... وقتي پيمانكاري اسناد مناقصه رو ميگيره بايد خوب به همه جوانب كار فكر كنه . محل پروژه رو ببينه سختي هاي حمل مصالح مشكلات جوي مشكلات آب و هوايي اون منطقه و همه چيز با جزئيات كامل بايد بررسي بشه . بعدش بايد با استفاده از آناليز قيمت ها كليه هزينه هاي كار بر آورد بشه . اينا زمان بر هستن و نياز به تجربه بالا دارن . ضمنا بايد تمام قيمت ها گرفته بشه بدست بياد از صفر كار تا انتهاي كار و همچنين افزايش قيمت ها هم در آتيه حساب بشه ... ضمنا سود كار هم بايد در نظر گرفته بشه . مثلا شما يك پروژه رو اناليز قيمت ميكني بعدش ميبني كه با مبلغ 60 ميليون ميشه اون پروژه رو اجرا و به اتمام رسوند . خب بايد درصد سود خودت رو هم در اون لحاظ كني و بعد قيمتت رو در بياري و به همراه آناليز قيمت هات در يك پاكت در بسته به اون شركت دولتي ارسال كني . در يك روز بخصوص پاكتها باز شده و در حضور شركت كنندگان برنده مناقصه اعلام ميشه . راستش من فكر ميكنم با وضع موجود بازار شركت در مناقصات دولتي زياد سود ساز نباشه . بهترين جا واسه درامد خوب شخصي سازي هست و بس . ولي كلا خب اگه بخواي وجدانت رو قاضي قرار بدي سود كه هيچي فقط ضرر ميكني ... به هر شكل بايد ترفندهايي پياده كني . خب يك پيمانكار نسبتا كار درست حداقل از بخش هاي اساسي كار نميزنه . مثلا به جاي ميلگرد 18 از 16 استفاده نميكنه . يا مثلا جنس ميلگرد ارزون تر خريداري كنه .. معمولا بار ميلگرد داراي يك پلاك كارت هست شامل مشخصات جنس كشور سازنده و مشخصات مكانيكي و ... كه پيمانكارها به محض وارد كردن بنديل هاي ميلگرد سريعا اون مشخصات رو از ميلگردها جدا سازي ميكنند و در معرض ديد قرار نميدن . ممكنه ميلگرد چيني خريده بشه كه ارزون تر هست ولي مشخصات مقاومتي كمتري نسبت به مشخصات طرح داشته باشه . خب اينجوري دزدي ميكنن از كار كه بشه سود از كار نصيبشون بشه ولي من ميگم اگر ميخواي اين كار رو بكني در قسمت هاي حياتي ساختمان نباشه حداقل ... در هر وسيله اي كه ميخرن دنبال ارزون ترين ها هستن ولي در صورت وضعيت قيد ميشه درجه يك ... كلا كاراي مناقصه اي كيفيتش پايينه . شما براي اينكه سودت رو در بياري بايد تا جاييكه ميتوني از كار بزني يا اجناس بي كيفيت استفاده كني يا از پيمانكاران و كارگران ارزون تر استفاده كني و نتيجه تمام اينااا ميشه افت كيفيت ...
ممنون بابت توضیح کاملت رضا جان. فقط یه چیز،نمیشه که ما کیفیت و وجدانمون رو زیر پا نزاریم و پیمانکاری برامون سوداور باشه؟
سلام من چند ساله که با مشاور کار میکنم یه مدت کوتاه پیمانکار جز بودم سود خوبی داشت ولی به دردسرش نمی ارزه البتع بستگی به طبع آدم دارم که دنبال دردسر باشی یا نه . اگر کارفرمات خوب باشه پیمانکاری کار پر درامدیه
در صورت امکان بیشتر و کاملتر از کارتون بگین و سوالا رو جواب بدین. ممنونم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام مدیر جان
ممنونم
راستش متره و برآورد درست و آنالیز قیمت به نظر من از مهم ترین کارهایی که یه پیمانکار باید درست انجام بده
اگه یه برآورد درست از کار داشته باشیم و قدرت اینو داشته باشیم که قیمتهای به روز و مناسب رو در برآورد اثر بدیم اونوقته که برنده میشیم
البته اینا میشن اصول کار و خارج از فروع کاره،یعنی اینجوری کارو میشه با ضابطه برداشت ولی بعضی وقتها رابطه هم دخیل هستند
در کل برآورد صحیح و آگاهی از قیمت های روز همون منطقه ای که قراره توش کار کنید میتونه باعث پیروزی تو مناقصه بشه
در کنار اینها یه سری به قول خودمون قلق هم هستکه میشه تو برآورد یه مقداری در نظر گرفت و بعد از برنده شدن کار اون مقدارو کاهش داد و هزینه هارو کم کرد
مثلا تو بحث سفت کاری همیشه برآورد روی میلگردهایی هست که تو نقشه ترسیم شده ولی با گرفتن تایید از نظارت و خم و برش مناسب و کم کردن پرت خیلی میشه سود کرد در صورتی که پولو طبق نقشه میگیری
ازین موردها زیاد هست توی کار که هم در مصالح میشه صرفه جویی کرد هم در دستمزدها
یه نکته دیگه هم که به نظرم مهم هست ضرایبی هست که انتخاب میکنیم که توی ضرر یا سود خیلی نقش داره
مخصوصا تو کارهای فهرست بهایی و تو این بازاره بی درو پیکر که هر روز قیمتها نوسان دارند

reza2011

عضو جدید
ممنون بابت توضیح کاملت رضا جان. فقط یه چیز،نمیشه که ما کیفیت و وجدانمون رو زیر پا نزاریم و پیمانکاری برامون سوداور باشه؟

راستش امير عزيز وجدان مهندسيت ستودني هست ولي جو حاكم بر كشور جوريه كه از راه درست نميشه نون خورد ... چند تا از دوستانم كه در كار دولتي بودن گذاشتن كنار و اومدن چسبيدن به كار خصوصي ... من خودم اخلاق خودت رو دارم و به وجدان مهندسي اعتقاد كامل دارم . به هر روي ما مهندسين مسئول جان و مال انسانهايي هستيم كه در ساخته هاي دست ما قراره سكونت كنن . ضمنا قيمت ها ي فهرست بها و ضرايب تعديل با تورم موجود در جامعه زياد سنخيتي نداره . بنابر اين به نظر من پولي كه قراره هزينه كني در يك كار دولتي در يك كار خصوصي هزينه كن به مراتب سود بيشتر بدست بيار ضمنا ديگه لازم نيست به يكي مثل كارفرما مرتب جواب هم پس بدي . تازه نظارت كارت رو هم خودت ميتوني به عهده بگيري .

كلا كسي كه كار رو به مناقصه ميزاره فقط فكرش پايين آوردن هزينه اجراي كاره . وقتي سازمان بهداشت يك استان مياد ساخت يك درمانگاه رو به مناقصه ميزاره يعني دنبال اين نيست كه كار با كيفيت انجام بشه دنبال اينه كه كار انجام بشه حالا به چه قيمت ؟ اگه واقعا يك ارگاني به فكر انجام با كيفيت بالاي يك پروژه باشه اول مياد از شركت هاي صاحب نام و سابقه دعوت ميكنه بعد به سوابقشون نگاه ميندازه بعد اون شركتي كه داراي سابقه درخشان تر و ماشين آلات و تجهيزات بيشتر و نيروي متخصص تر هست رو استفاده ميكنه . البته شايد اينجوري گفته بشه پس شركت هاي كوچيك كي فرصت ميكنن ابراز وجود كنن ... خب در جواب بايد بگم كه مناقصه بايد براي كارهايي باشه كه شايد درجه اهميتشون نسبت به ساير موارد كمتر باشه . مثلا در يك پروژه بيمارستان بايد از يك نيروي متخصص استفاده كرد و نبايد كار رو به مناقصه گذاشت . ولي براي مثلا كارهاي محوطه سازي يا كارهاي كانال زني و يا مثلا احداث بانك و ... ميشه كار رو به مناقصه گذاشت .

آخرین ویرایش:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون رضا جان.در صورت امکان در مورد کار خصوصی که بحث کردی در بالا ،یه کم بیشتر توضیح بده البته با نمونه.

reza2011

عضو جدید
ممنون رضا جان.در صورت امکان در مورد کار خصوصی که بحث کردی در بالا ،یه کم بیشتر توضیح بده البته با نمونه.

امير عزيز كار خصوصي ميتونه به 2 صورت باشه : اول اينكه اگه سرمايت زياد باشه كه توي اين دور و زمونه يا بايد دزد باشي يا يك ارث و ميراث خوبي بهت رسيده باشه يا خيلي خوش شانس باشي تا همچين پولي داشته باشي :D, بهتره زمين يا خونه كلنگي بخري و خودت شروع كني به ساخت . حالا براي ابتداي كار ميشه در نقاطي زمين يا خانه كلنگي خريد كه قيمت زمين پايين هست ولي در آينده رشد خواهد داشت . راه دوم اينه كه بصورت مشاركت در ساخت كار كني كه در اين حالت ديگه نياز به پول زمين نيست و فقط پول اجراي كار بر عهده شما خواهد بود . اين مبحث خود باب جديدي باز خواهد كرد به نام مشاركت در ساخت كه خودش حالتها و قوانين مرتبط به خودش را خواهد داشت . البته براي اين حالت بايد به نوعي شناخته شده باشي و مالكين اجراي شما و كارهاي قبلي شما رو ديده باشند تا به شما اعتماد لازم را پيدا كنند .

براي مشاركت در ساخت به نظر من كم كم يك 100 تومان پول نقد بايد داشته باشي و براي حالت اول مسلما سرمايت بايد بيشتر هم باشه . ولي در حالت اول چون ميتوني پس از تكميل طبقات اقدام به پيش فروش كني اين موضوع تا حدي كمك كننده در تامين هزينه ها خواهد بود .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
امير عزيز كار خصوصي ميتونه به 2 صورت باشه : اول اينكه اگه سرمايت زياد باشه كه توي اين دور و زمونه يا بايد دزد باشي يا يك ارث و ميراث خوبي بهت رسيده باشه يا خيلي خوش شانس باشي تا همچين پولي داشته باشي :D, بهتره زمين يا خونه كلنگي بخري و خودت شروع كني به ساخت . حالا براي ابتداي كار ميشه در نقاطي زمين يا خانه كلنگي خريد كه قيمت زمين پايين هست ولي در آينده رشد خواهد داشت . راه دوم اينه كه بصورت مشاركت در ساخت كار كني كه در اين حالت ديگه نياز به پول زمين نيست و فقط پول اجراي كار بر عهده شما خواهد بود . اين مبحث خود باب جديدي باز خواهد كرد به نام مشاركت در ساخت كه خودش حالتها و قوانين مرتبط به خودش را خواهد داشت . البته براي اين حالت بايد به نوعي شناخته شده باشي و مالكين اجراي شما و كارهاي قبلي شما رو ديده باشند تا به شما اعتماد لازم را پيدا كنند .

براي مشاركت در ساخت به نظر من كم كم يك 100 تومان پول نقد بايد داشته باشي و براي حالت اول مسلما سرمايت بايد بيشتر هم باشه . ولي در حالت اول چون ميتوني پس از تكميل طبقات اقدام به پيش فروش كني اين موضوع تا حدي كمك كننده در تامين هزينه ها خواهد بود .
رضا جان با این اوضاعی که مسکن مهر تو کشور راه انداخته به نظرت منطقی میاد این کار؟
الان هراملاکی که بری همه مینالن از مگس پروندن و کساد بودن بازار زمین و مسکن.
چند سال پیش که این طرح مهر نبود ،بازار مسکن و زمین توپ بود ولی الان نه.

reza2011

عضو جدید
رضا جان با این اوضاعی که مسکن مهر تو کشور راه انداخته به نظرت منطقی میاد این کار؟
الان هراملاکی که بری همه مینالن از مگس پروندن و کساد بودن بازار زمین و مسکن.
چند سال پیش که این طرح مهر نبود ،بازار مسکن و زمین توپ بود ولی الان نه.

فرمايشت كاملا متين ولي نياز به مسكن و مواد غذايي هميشه و در هر شرايطي وجود داشته دارد و خواهد داشت . بله هنوز هم سود ساز هست البته نه به نسبت سالهاي قبل . اين بد شانسي من و شماست اگر در اين دوره و بخصوص امسال و سالهاي آتي وارد بخش خصوصي بشيم ... :cry:

ضمنا مسكن مهر فقط در نقاط متروك و بي آب و علف مسكن ميسازه نه در جاهاي حسابي و يا داخل شهر ...
:biggrin:

ولي گذشته از اين حرفا اگه سرمايه داري من يك پيشنهاد عالي ميكنم بهت .. فقط برو تو كار دلار و طلا .. بخر و بفروش ... :D

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمايشت كاملا متين ولي نياز به مسكن و مواد غذايي هميشه و در هر شرايطي وجود داشته دارد و خواهد داشت . بله هنوز هم سود ساز هست البته نه به نسبت سالهاي قبل . اين بد شانسي من و شماست اگر در اين دوره و بخصوص امسال و سالهاي آتي وارد بخش خصوصي بشيم ... :cry:

ضمنا مسكن مهر فقط در نقاط متروك و بي آب و علف مسكن ميسازه نه در جاهاي حسابي و يا داخل شهر ...
:biggrin:

ولي گذشته از اين حرفا اگه سرمايه داري من يك پيشنهاد عالي ميكنم بهت .. فقط برو تو كار دلار و طلا .. بخر و بفروش ... :D

اینو خوب اومدی
:biggrin: ولی با روحیاتم سازگار نیست،طمع و حرص ادم رو خفه میکنه.....:cry:
از اینا که بگذریم در رشته خودمون چیز نون و اب دار تری سراغ نداری؟

reza2011

عضو جدید

اینو خوب اومدی
:biggrin: ولی با روحیاتم سازگار نیست،طمع و حرص ادم رو خفه میکنه.....:cry:
از اینا که بگذریم در رشته خودمون چیز نون و اب دار تری سراغ نداری؟

نه والله . تو رشته ما فقط بساز و بنداز خوب جواب ميده نه بساز و بفروش ... :D من يك حساب سر انگشتي كردم ديدم اگه كسي 2 سال پيش سكه ميخريده حالا 2 برابر پولي كه هزينه كرده سود گيرش اومده ... مثلا اگه 50 ميليون سكه خريده باشه 2 سال پيش الان ميتونه 100 بفروشه يعني 50 ميليون سود در عرض 2 سال اونم با سرمايه 50 ميليون .. خداييش كدوم كاري اينقدر زود پول و سود ادم رو بر ميگردونه ... :biggrin:

سال 88 يكي به من گفت كه سكه خوب ترقي ميكنه فقط سكه بخر الان ... به حرفش اون موقع گوش نكردم واقعا افسوووووووووووووس :(

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه والله . تو رشته ما فقط بساز و بنداز خوب جواب ميده نه بساز و بفروش ... :D من يك حساب سر انگشتي كردم ديدم اگه كسي 2 سال پيش سكه ميخريده حالا 2 برابر پولي كه هزينه كرده سود گيرش اومده ... مثلا اگه 50 ميليون سكه خريده باشه 2 سال پيش الان ميتونه 100 بفروشه يعني 50 ميليون سود در عرض 2 سال اونم با سرمايه 50 ميليون .. خداييش كدوم كاري اينقدر زود پول و سود ادم رو بر ميگردونه ... :biggrin:

سال 88 يكي به من گفت كه سكه خوب ترقي ميكنه فقط سكه بخر الان ... به حرفش اون موقع گوش نكردم واقعا افسوووووووووووووس :(
خب الانم بخری تا دو سال دیگه کلی سود میکنه.مطمئن باش.

Civil.Hadi

عضو جدید
سلام خدمت تمامی همکاران گرامی

در جواب سوال دوست عزیزم باید بگم در مناقصات دولتی در داخل کشور عزیزمون نیازی به آنالیز دقیق و برآورد ریز نیست چون اگه اصول بازی رو بلد باشید میتونید کاملا برنده 100% باشید من طی تجربه 5 ساله ای که در این زمینه دارم راه کارهایی رو یاد گرفتم که در صورت تمایل و در صورت صدور مجوز از سوی مدیران سایت بازگو میکنم .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت تمامی همکاران گرامی

در جواب سوال دوست عزیزم باید بگم در مناقصات دولتی در داخل کشور عزیزمون نیازی به آنالیز دقیق و برآورد ریز نیست چون اگه اصول بازی رو بلد باشید میتونید کاملا برنده 100% باشید من طی تجربه 5 ساله ای که در این زمینه دارم راه کارهایی رو یاد گرفتم که در صورت تمایل و در صورت صدور مجوز از سوی مدیران سایت بازگو میکنم .
ممنون مهندس هادی
خوش اومدی به باشگاه....
خوشحال میشم که ارائه بدین، اصول بازی و راهکارها و تجربیات مذکور خودتون رو.

زيگورات

عضو جدید
سلام بر دوستان و همكاران گرامي بخصوص امير جان
فكر ميكنم اين پست با زمان زيادي از اظهار نظر دوستان باش با عرض پوزش
- در خصوص واگذاري پروژهها از طريق برگزاري مناقصه و يا عدم مناقصه به استحضار مي رساند در تمامي پروژههايي كه كارفرما دولت و يا ارگانهاي دولتي هستند برگزاري مناقصه اجباري مي باشد و ترك مناقصه فقط در پروژه هاي خاص امكان پذير مي باشد.
- همانگونه كه دوستان گفتند جهت حضور در مناقصه مي بايست اطلاعات كاملي نظير احجام كاري، راههاي دسترسي به مصالح ،قيدهاي اجرايي - شرايط جوي -فرهنگي و ... منطقه تسلط داشته باشيد و با توجه به اين مطالب قيمت را بدهيد.
- براي شركت در اكثر مناقصات شما بايد شركت با گريد داشته باشيد. اينجوري هم كه آقا رضا مي فرمايند نيست كه هر كه از راه برسه بتواند در مناقصه شركت كند . در زمان فرا خوان نمودن پيمانكاران رسته و گريد شركت را اعلام ميكنند و از قبول شركت هاي فاقد گريد جلوگيري ميكنند . پس از فرا خوان، پيمانكارن با توجه به گريد، توانايي ، تعداد كار مشابه و ... ارزش گذاري شده و رتبه بندي مي شوند اثر اين ارزش گذاري در قيمت هاي پيشنهادي تأثير گذار است.
- با توجه به گريد شركت شما مي‌تواند تا سقف ريالي خاصي در مناقصات شركت كند(الان اون سقف ريالي هر گريد در ذهنم نيست ليكن فكر ميكنم اگه يه سري به سايت مديريت راهبردي و برنامه ريزي رياست جمهوري بزنيد به آن دسترسي داشته باشيد)
- اين فكر كه پايين ترين قيمت پيشنهادي برنده است، صحيح نمي‌باشد. در هنگام تهيه اسناد مناقصه، مشاور مي بايست احجام را برآورد كرده باشد و قيمت حدودي مناقصه را درآورده باشد. لذا در زمان باز كردن پاكات قيمت هاي بسيار بالا و بسيار پايين نسبت به برآورد مشاور،از ادامه مناقصه محروم مي‌شود .
- يكي از اركان مهم قيمت دادن در مناقصه، حجم ريالي مناقصه مي‌باشد. براي مثال ضريب پلوس براي يك قرارداد 28 ميلياري با قرارداد 100 ميليوني فرق ميكند.
- براي سود در يك مناقصه هميشه هم نياز به دزدي نيست همانطور كه آقا رسول در پست 10 فرمودند با مديريت در مصالح، منابع و زمان مي توان به سود نيز رسيد.
- مشكل اساسي در اين چند ساله را پروژههاي بر مبناي فهارس بها را آقا رضا در پست 11 فرمودند. عدم تطابق ضرايب تعديل اعلامي با واقعيت بازار وجب گرديده قراردادهاي چند سال اخير با مشكل جدي برخورد و اكثر پيمانكاران اجرايي ورشكست نمايند
- رضا جان يكي از طرفندهاي پيمانكاران اين است كه قيمت را پايين داده و در حين كار مرتب ادعا (Claim) مي كنند. و از اين طريق درآمد خوبي به جيب مي زنند البته اين امر بستگي به توانمندي تيم قرارداد كارفرما دارد . اگر قرارداد را محكم و بدون رخنه نوشته باشند اين كار كمي سخت است.
- پيرو فرمايشات اقا رضا در پست 15، مسكن مهر براي قشر خاصي تهيه شده است و جامعه براي هر قشري ساختمان خاص اون قشر را نياز دارد. لازم به ذكر است بر اساس آخرين آمار ساخت و ساز در تهران در سال گذشته ركورد چند سال را زده است. با تجربه من ساختمان سازي در بدتري شرايط ، حداقل 10 درصد سود براي سازنده آن دارد.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به مهندس زیگورات عزیز
سپاس بابت توضیحات مکفی و نیز خوش امدگویی بابت بازگشت مجدد شما به تالار

reza2011

عضو جدید
جناب مهندس زيگورات اجازه بديد چند موضوع در پاسخ به فرمايشات شما بگم :

اول اينكه كارهاي مناقصه اي در كشور ما به جز پروژه هاي ملي همانند مترو , مجلس و ... فاقد كيفيت ميباشد . نام چند پروژه اي مناقصه اي ميخواهيد كه نام ببرم كه فاقد كيفيت و حتي فاقد كمترين استانداردهاي ساختمان سازي بوده است ؟ طبيعي است كه
در يك كار ساختماني يا بايد به كيفيت كار توجه داشت يا به قيمت تمام شده كار . كار مهندس ان است كه اپتيمم هزينه را براي تامين بهترين كيفيت فراهم آورد . ولي اين موضوع به معني ان نيست كه شما از مصالح مرغوب و يا نيروي متخصص استفاده نكنيد . متاسفانه در اكثر كارهاي مناقصه اي نه كيفيت مصالح قابل قبول است و نه نيروي استخدام شده براي اجراي كار داراي مهارت كافي است . همچنين از نظر ايمني نيز اين گونه پروژه ها داراي سطوح بسيار پاييني قرار دارند .

ضمنا اين موضوع كه ميفرماييد هميشه شركت هاي داراي گريد و سابقه قابل قبول و پيشينه خوب در مناقصه برنده ميشوند را زياد نميپذيرم . در خيلي از موارد بر عكس تصور شما شركت هاي داراي صلاحيت به دليل قيمت بالا تر دادن در مناقصه برنده نميشوند . كسي كه اجراي يك پروژه را به مناقصه ميگذارد بي شك هدف اوليه ان اجراي تمام شده كار با پايين ترين قيمت ميباشد . و بعد از ان به كيفيت كار مي انديشد . همين موضوع سبب ميشود كه كيفيت كارهاي مناقصه اي پايين آيد .

لذا اگر سرمايه اي كه قرار است در كار مناقصه اي هزينه كنيد را در يك كار شخصي هزينه كنيد به مراتب سود ساز تر ميباشد . ضمنا جناب مهندس من 10% را اصلا سود حساب نميكنم . سود شخصي سازي بسيار بيش از اين رقم است . با توجه به رقم هاي صعودي و غير قابل پيش بيني مصالح كار مناقصه اي داراي ريسك بسيار بالا ميباشد .

با تشكر از شما ...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
جناب مهندس زيگورات اجازه بديد چند موضوع در پاسخ به فرمايشات شما بگم :

اول اينكه كارهاي مناقصه اي در كشور ما به جز پروژه هاي ملي همانند مترو , مجلس و ... فاقد كيفيت ميباشد . نام چند پروژه اي مناقصه اي ميخواهيد كه نام ببرم كه فاقد كيفيت و حتي فاقد كمترين استانداردهاي ساختمان سازي بوده است ؟ طبيعي است كه
در يك كار ساختماني يا بايد به كيفيت كار توجه داشت يا به قيمت تمام شده كار . كار مهندس ان است كه اپتيمم هزينه را براي تامين بهترين كيفيت فراهم آورد . ولي اين موضوع به معني ان نيست كه شما از مصالح مرغوب و يا نيروي متخصص استفاده نكنيد . متاسفانه در اكثر كارهاي مناقصه اي نه كيفيت مصالح قابل قبول است و نه نيروي استخدام شده براي اجراي كار داراي مهارت كافي است . همچنين از نظر ايمني نيز اين گونه پروژه ها داراي سطوح بسيار پاييني قرار دارند .

ضمنا اين موضوع كه ميفرماييد هميشه شركت هاي داراي گريد و سابقه قابل قبول و پيشينه خوب در مناقصه برنده ميشوند را زياد نميپذيرم . در خيلي از موارد بر عكس تصور شما شركت هاي داراي صلاحيت به دليل قيمت بالا تر دادن در مناقصه برنده نميشوند . كسي كه اجراي يك پروژه را به مناقصه ميگذارد بي شك هدف اوليه ان اجراي تمام شده كار با پايين ترين قيمت ميباشد . و بعد از ان به كيفيت كار مي انديشد . همين موضوع سبب ميشود كه كيفيت كارهاي مناقصه اي پايين آيد .

لذا اگر سرمايه اي كه قرار است در كار مناقصه اي هزينه كنيد را در يك كار شخصي هزينه كنيد به مراتب سود ساز تر ميباشد . ضمنا جناب مهندس من 10% را اصلا سود حساب نميكنم . سود شخصي سازي بسيار بيش از اين رقم است . با توجه به رقم هاي صعودي و غير قابل پيش بيني مصالح كار مناقصه اي داراي ريسك بسيار بالا ميباشد .

با تشكر از شما ...
سلام
ممنون مهندس رضا
در صورت امکان اینو بیشتر توضیح بده
ممنون

reza2011

عضو جدید
سلام
ممنون مهندس رضا
در صورت امکان اینو بیشتر توضیح بده
ممنون

امير جان رقم دقيق ندارم كه بگم .. ولي وقتي سود يك ساله بانكها 17 درصد هست شما بايد به سود 10 درصد راضي بشي ؟ آيا عاقلانه هست اين كار ؟ بطور تقريب ميگم سود ساختمان سازي بالاي 30 درصد هست . مثلا شما 200 متر زمين ميخري به قيمت متري 2000000 تومان و فرض كه 100 متر براي هر طبقه فضاي مفيد در بياد ... با اين حساب با فرض يك ساختمان 4 طبقه و هزينه ساخت متري 500000 تومان شما بايد 200 ميليون هم تقريبا هزينه ساخت كني و فرض كه هزينه هاي تراكم و عوارض و نقشه هم 50 تومان حساب كني ميشه 250 ميليون . در كل 450 ميليون واست تموم ميشه . حالا اگه هر طبقه رو متري 1500000 تومان هم بفروشي كه قطعا بيشتر ميشه فروخت به ازاي هر واحد 150 ميليون و جمعا 600 ميليون بدست مياري . يعني سود خالص ميشه 150 ميليون . فرض كه زمان ساختت يك سال باشه ... با اين حساب بين 25 تا 30 درصد سود كردي ... اين فقط يك نمونه بود براي روشن شدن موضوع . البته من گفتم سود بالاي 35 ميده ولي خب توجه بايد داشته باشي كه من متر نوساز رو كم گرفتم ... حالا حتي اگر زير 30 هم بده باز بالاي 25 درصد هست .

khashayar_rg

عضو جدید
برای کارای کوچیک مثل اجرای سقف 3d panel وگرفتن کارای دسته دو به عنوان یک دانشجو توی شهر کوچیک مثل زاهدان چند درصد سود پیشنهامیکنید.و چه پیشنهاد و راهنمایی میتونید بکنید؟

بالا