پروژه های کوچیک درسی مخابرات میدان

xanth

عضو جدید
سلام دوستان
من دانشجوی ارشد مخابرات میدانم ، به نظرم رسید اگه اینجا میدانی های علاقه مند هستند، بیایم با هم یه سری پروژه در حد پروژه های درسی تعریف کنیم و انجام بدیم. نتایج رو هم با هم مقایسه کنیم، این جوری به نظرم روش خوبیه برای یادگیری نرم افزارای مختلف و مفاهیم میدانی.
اگه موافقید بیاید اعلام آمادگی کنید لطفا، اگه پیش نهاد بهتری هم دارید مطرح کنید ممنون میشم.;)

xanth

عضو جدید
به نظر میاد خیلی موافق نیستید. من اولین پروژه رو می ذارم، اگه استقبال نشد خب دیگه نمی ذارم.
پروژه اول: فیلتر stepped impedance با ads
فرکانس قطع:2.5 گیگ
امپدانس مشخصه و طول الکتریکی هر قسمت رو تو شکل گذاشتم
1.jpg
می خوایم s21 فیلتر رو ببینیم

arash250

عضو جدید
سلام مهندس خوبی
من هستم البته باید هوامون داشته باشی چون جز ماکروویو 1 و آنتن1 چیزی نخوندم. (هنوز ارشدی نشدم!! :redface:) ولی آشنایی مقدماتی با ADS دارم و همچنین انگیزه قوی میدانی:cool:.
ممنون میشم قبل از شروع به شبیه سازی هر پروژ که میزای قبلش بگی چه صفحاتی از کتاب پوزار یا بالانیس را برای کسب اطلاعات بیشتر بخونم.
مثلا برای مبحث بالا باید کدوم فصل را از پوزار بخونیم؟ ترانس هار ربع موجی؟یا فیلتر؟یا جای دیگه؟;)

آخرین ویرایش:

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سلام
عجله نکنین طول میکشه تا بچه ها تاپیک رو بشناسند

arash250

عضو جدید
من شبیه سازی را انجام دادم :Dولی از این فیلتر چیزی نمی دونم باید بشینم بخونمش:D چون پاسش نکردم
نتایج و عکس شبیه سازی که انجام دادم را میزارم . باید برم این مبحث را از پوزار بخونم

یه پیشنهاد دارم کنار شبیه سازی هایی که انجام میدیم بعد از شبیه سازی کسایی تسلط بیشتری روی مبحث دارند در حد چند سطر درباره اون وسیله و کاربردهایی که داره توضیح مختصری بده خیلی عالی میشه .

پیوست ها

• Steppp.jpg
    Steppp.jpg
    70.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Steppp1.jpg
    Steppp1.jpg
    36 کیلوبایت · بازدیدها: 0

xanth

عضو جدید
من شبیه سازی را انجام دادم :Dولی از این فیلتر چیزی نمی دونم باید بشینم بخونمش:D چون پاسش نکردم
نتایج و عکس شبیه سازی که انجام دادم را میزارم . باید برم این مبحث را از پوزار بخونم

یه پیشنهاد دارم کنار شبیه سازی هایی که انجام میدیم بعد از شبیه سازی کسایی تسلط بیشتری روی مبحث دارند در حد چند سطر درباره اون وسیله و کاربردهایی که داره توضیح مختصری بده خیلی عالی میشه .

مرسییییی! امیدوار شدم.
عالیه آقا آرش.
این مربوط به بخش 8.6 از کتاب پوزاره.
این یه فیلتر low pass هست که به خاطر طراحی ساده و فضایی کم تری اشغال می کنه نسبت به فیلتر های پایین گذر مشابه با استفاده از استاب، محبوبیت داره.
ولی خب، خیلی sharp نیست!

arash250

عضو جدید
خواهش اختیار داری مهندس:gol:

آره رفتم کتابم را از داخل وسایل در آوردم (بخاطر کنکور همه را جمع کردمشون) و مبحثشو پیداش کردم و یه نیگاه مختصری بهش انداختم .

1-سوال ما داخل درس ف.ی.ل.ت.ر می اومدیم فیلترهای پایین گذر را که طراحی شون راحت تر بود می ساختیم بعد برای ساخت بقیه فیلتر ها اون پایین گذر را دنرمالیزه می کردم(با تغییر مکان صفر و قطب ها) بقیه فیلتر ها(بالاگذر و میان گذر و..) را می ساختیم . داخل بحث سنتز مداری مدارهای ماکرویو چجوریه؟
2-چون ماکرواستریپه فضای کمتری اشغال می کنه دیگه؟
3-با استفاده از استاب یعنی چه؟(من کلمه استاب را خیلی جاها می بینم ولی هر دفعه یادم میره از استادم یا کسی بپرسم:biggrin:)
4-منظورت از شارپ نیست همون تیز نبودنشه دیگه؟ آیا راهکاری برای شارپ تر کردنش هست؟یا باید از نوع فیلتر دیگه ای استفاده کرد؟

xanth

عضو جدید
خواهش اختیار داری مهندس:gol:

آره رفتم کتابم را از داخل وسایل در آوردم (بخاطر کنکور همه را جمع کردمشون) و مبحثشو پیداش کردم و یه نیگاه مختصری بهش انداختم .

1-سوال ما داخل درس ف.ی.ل.ت.ر می اومدیم فیلترهای پایین گذر را که طراحی شون راحت تر بود می ساختیم بعد برای ساخت بقیه فیلتر ها اون پایین گذر را دنرمالیزه می کردم(با تغییر مکان صفر و قطب ها) بقیه فیلتر ها(بالاگذر و میان گذر و..) را می ساختیم . داخل بحث سنتز مداری مدارهای ماکرویو چجوریه؟
2-چون ماکرواستریپه فضای کمتری اشغال می کنه دیگه؟
3-با استفاده از استاب یعنی چه؟(من کلمه استاب را خیلی جاها می بینم ولی هر دفعه یادم میره از استادم یا کسی بپرسم:biggrin:)
4-منظورت از شارپ نیست همون تیز نبودنشه دیگه؟ آیا راهکاری برای شارپ تر کردنش هست؟یا باید از نوع فیلتر دیگه ای استفاده کرد؟

تو فیلتر های مایکروویو هم همینه، اول باید lowpass طراحی بشه. بعد با یه سری روابط مربوط به خودش تبدیل بشه به میان گذر.
آره فکرکنم.
واسه استاب یه نگاه به 5.2 پوزار بنداز.
آره همونه. نمی دونم!
راستش من لیسانسم الک بوده، خودمم تازه وارد دنیای مخابرات و میدان شدم . در حد توانم جواب میدم. :redface:

alonejax

عضو جدید
سلام به همه دوستان
کسی میتونه برای ساخت یه فیلتر فرکانسی متغیر توی رنج رادیویی راهنماییم کنه؟مدارشو میخام یا طرز طراحی مدار رو
باتشکر

hoomanzdf

عضو جدید
سلام
من راجع به فیلتر EMI و فیلتر برق شهر همکار میخوام که اولا اطلاعات داشته باشه و ثانیا اگه باشون کارم نکرده اعتماد به نفس کار باشون داشته باشه

arash250

عضو جدید
سلام hoomanzdf
می خوای دقیقا چیکار کنی؟( مقاله بنویسی؟یا یه چیزی عملی بسازی؟یا هر چیزه دیگه؟)
میشه درباره این فیلتر یه خورده توضیح بدید؟
من فقط اینو پیدا کردم . آیا هدفتون اینه یا چیز دیگه ای مد نظر دارید؟

به طور كلي، مشكل اصلي منبع تغذیه‌ها و مدارات سوئیچینگ اين است كه ترانزيستورهاي سئوچینگ آن‌ها امواج EM توليد مي‌كنند. اين امواج الكترومغناطيسي مي‌تواند روي وسايل الكترونيكي موجود تأثير بگذارد. از طرف ديگر، برق شهر نيز داراي نوسانات زيادي است. به طوری كه در برخي مواقع ولتاژ به صورت لحظه‌ا‌ي افزايش پيدا مي‌كند. اين نوسانات در طولانی مدت موجب صدمه زدن به منبع تغذیه و وسايل متصل به آن مي‌شوند، بنابراين منبع تغذیه‌ها بايد در مقابل نويز و نوسانات ولتاژ ورودي محافظت شوند. فيلتر EMI وظيفه كاهش ميزان امواج راديويي و الكترومغناطيسي و همچنين محافظت از نويز و نوسانات ولتاژ ورودي برق را بر عهده دارد.

xanth

عضو جدید
خب دوستان نظرتون در مورد یه آنتن aperture به عنوان دومین پروژه چیه؟ یه بار تو CST و یه بار تو HFSS شبیه سازیش کنیم!
اینم شکل کلیش تو HFSS:
1.jpg

arash250

عضو جدید
سلام خوبید
من CST نصب کردم چندتا فیلم آموزشش از یوتیوب دانلود کردم اما دیگه کار پیش اومد نتونستم
ولی به زودی باز شروع می کنم سوالی بود حتما می پرسم

xanth

عضو جدید
میشه یه کم درباره این پروژه توضیح بدین.همین یه آنتن aperture
اون ساختار رو باید در بیاریم، فعلا که داریم نرم افزار یاد بگیریم بعدا می تونیم کارای بهتری انجام بدیم.
اگه بلد نیستین نرم افزار رو من تا اونجایی که بلدم کمکتون می کنم.

xanth

عضو جدید
سلام دوستای گلم، در مورد کشیدن ساختار تو HFSS:

1. باز کردن HFSS
  2. Save کردن پروژه
  3. Project-->insert hfss design
  4. صفحه ی شکل 1 باز میشه
  5. تنظیم واحد به کار رفته در ساختار مورد نظر 3D modeler-->units-->mm
  6. کشیدن ساختار مکعبی موردنیاز draw--> box
  7. با مشخص کردن سه نقطه در صفحه مکعب کشیده میشه(شکل2)
  8. باید حالا این box رو تعریف کنیم ، برای ادامه ی روند به این pdf که لینکشو گذاشتم مراجعه کنید، اوایلشو خلاصه کردم که سریع تر پیش برید:)
  9. web.uettaxila.edu.pk/CMS/AUT2012/.../labs%5CLab%2014&15.pdf
  10. 1.jpg2.jpg

arash250

عضو جدید
سلام بچه ها
خوبی xanth
آقا من بشدت درگیر این کنکور ارشدم غیبتم موجه ها:D
xanth من نرم افزار CST 2011 را روی ویندوز 8 نصب کردم کارای کرکشم کردم ولی این ارور را میده . آدرس فایل لایسنس را هم میدم ولی باز بعد از اوکی کردنش باز همین پنجره میاد به نظرت مشکل از کجای کاره؟
CST2011.jpg
برای کرک14 HFSS همن مشکل را دارم .
می خواستم از اول ویندوز 7 یا XP نصب کنم ولی متاسفانه برای سنگینی درسا وقت نشد می خوام اگه بشه همین را داخل ویندوز8 رفعش کنم ;)

xanth

عضو جدید
سلام بچه ها
خوبی xanth
آقا من بشدت درگیر این کنکور ارشدم غیبتم موجه ها:D
xanth من نرم افزار CST 2011 را روی ویندوز 8 نصب کردم کارای کرکشم کردم ولی این ارور را میده . آدرس فایل لایسنس را هم میدم ولی باز بعد از اوکی کردنش باز همین پنجره میاد به نظرت مشکل از کجای کاره؟
مشاهده پیوست 161535
برای کرک14 HFSS همن مشکل را دارم .
می خواستم از اول ویندوز 7 یا XP نصب کنم ولی متاسفانه برای سنگینی درسا وقت نشد می خوام اگه بشه همین را داخل ویندوز8 رفعش کنم ;)

راستش مال منم اولش اینجوری می شد، ولی خیلی یادم نیست چیکار کردم. فقط من licence رو گذاشتم رو دسکتاپ ، نمی دونم تاثیر داره یا نه. بعد فکر کنم تیک اتوماتیک هم برداشتم اون پورت رو 27000 یا 27001 اینا گذاشتم!
بله آرش خان، غیبت شما کاملا موجه، اون مهم تره اول به اون برس;)

xanth

عضو جدید
سلام دوستان، بنا به دلایلی نتونستم اینجا بیام یه مدتی،
فکر کنم پروژه هایی که با ADS انجام میشن بهترن فعلا!

خب امروز: coupled line filter

تحلیل این فیلتر در قسمت 8.7 کتاب پوزار اومده
s.jpg

می خوایم تو ADS تحلیلش کنیم.

مخابرات89

عضو جدید
سلام به مهندسین
من عاشق مباحث میدانیم
من ترم مهر مایکروویو و می گیرم . منم می تونم یاد بگیرم ؟
لطفا بگید باید چی کار کنم؟
مرسی

xanth

عضو جدید
سلام به مهندسین
من عاشق مباحث میدانیم
من ترم مهر مایکروویو و می گیرم . منم می تونم یاد بگیرم ؟
لطفا بگید باید چی کار کنم؟
مرسی

سلام خوش اومدید، البته که می تونید
البته ما اینجا داریم نرم افزار یاد می گیریم، شما می خواید نرم افزار یاد بگیرید یا درسو؟