پروژه های میکرو AVR

ssshhh

عضو جدید
سايت براي آموزش كوچولو avr

سايت براي آموزش كوچولو avr

من مي خواهم AVR از مبتدي تا پيشرفته ياد بگيرم هيچ چيز هم بلد نيستم لطفا به من كمك كنيد (هم اكنون نيازمند ياري سبزتان هستيم)

قسمت رباتيك از سايت زير يه خورده آموزش كلي وساده ولي خوبavrداره

www.roshd.ir

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مي خواهم AVR از مبتدي تا پيشرفته ياد بگيرم هيچ چيز هم بلد نيستم لطفا به من كمك كنيد (هم اكنون نيازمند ياري سبزتان هستيم)

قسمت رباتيك از سايت زير يه خورده آموزش كلي وساده ولي خوبavrداره

www.roshd.ir

اگر واقعا قصد جدی براش دارید کتاب ره افروز خوبه اما باید در نهایت کتاب مرجع کامل avr از انتشارات نص رو بخونید البته هر دو کتاب از انتشارات نص هست.

بعد از مدتی کار کردن برای راحت تر کار کردن با codevision یه کتاب کد ویژن انتشارات ناقوس داره اون کد ویزارد هم خیلی خوب توضیح داده که در اکثر کتابها ازش سر سری گذشتن شاد باشید

ehsanstr

عضو جدید
از شما به جهت پروژه های خوبی که معرفی نمودید ممنونم لینک اولتون خرابه و کار نمی کنه

help me

عضو جدید
کسی راجع به اتصال دو دستگاه از طریق بلوتوث با میکرو avrچیزی می دونه؟

help me

عضو جدید
اطلاعات ارسالی از طریق بلوتوث باید روی lcd نشون داده بشه.لطفا اگه می دونین راهنمایی کنین.ممنون

mohrin

عضو جدید
سلام شرمنده دوستان من یه مدت اینجا سر نزده بودم الان داشتم گرد گیری میکردم دیدم اینجوری شده

این لینک هست امیدوارم ببحشید

لینک

انگار پسورد میخواد!!؟

mherdad

عضو جدید
سلام. کتاب AVRو کابردهای انه نوشته:مهندس امیر رهافروز برای شروع بیشنهاد میکنم

arashabhari

عضو جدید
با سلام یک پروزه avrتابو روان می خوام با ابعاد 64*128 با قابلیت اتصال به کامپیوتر
برناه اش یا زبان c باشه یا bascom
میتونید یه هم چنین پروژه ای به ما ارسال کنید

pqrs

عضو جدید
سلام
بچه ها من یه سوالی دارم
من یه برنامه با AVR نوشتم حالا میخوام خروجیشو رو اسکوپ دیجیتال ببینم..یعنی اسکوپ رو وصل کنم به کامپیوتر
مدار رو هنوز روی برد سوار نکردم
قبل اون میخوام خروجیمو ببینم
میشه کمکم کنید؟؟؟
چطوری باید برنامم رو بدم به اسکوپ؟؟؟
کی بلده؟؟؟لطفا:cry:

elham_90

عضو جدید
سلام-یه سوال داشتم .ممنون که سوالمو دارید میخونین...:)

من میخوام یه پروژه ساده با میکرو توی خونه انجام بدم. برای تامین منبع تغذیه اوجوری که تحقیق کردم 2راه دارم :1-خرید منبع تغذیه :که یه منبع تغذیه 0-20 ولت 2آمپری با قیمت 125هزارتومان توی نت پیدا کردم
2-خرید آداپتور که خروجیش 5ولت باشه .درموردش اطلاعاتی ندارم و نمیدونم چه آداپتوری مناسب برای میکرو هست؟آیا جریان خروجی آداپتور هم مهمه؟؟
اگه اطلاعات دیگه ای هم هست لطفا راهنمایی کنید...

متشکرم

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام-یه سوال داشتم .ممنون که سوالمو دارید میخونین...:)

من میخوام یه پروژه ساده با میکرو توی خونه انجام بدم. برای تامین منبع تغذیه اوجوری که تحقیق کردم 2راه دارم :1-خرید منبع تغذیه :که یه منبع تغذیه 0-20 ولت 2آمپری با قیمت 125هزارتومان توی نت پیدا کردم
2-خرید آداپتور که خروجیش 5ولت باشه .درموردش اطلاعاتی ندارم و نمیدونم چه آداپتوری مناسب برای میکرو هست؟آیا جریان خروجی آداپتور هم مهمه؟؟
اگه اطلاعات دیگه ای هم هست لطفا راهنمایی کنید...

متشکرم
سلام.
بسیار عالی.
ببینید راه های زیادی برای تأمین تغذیه میکرو وجود داره. بستگی به محیط و شرایط کاری شما داره. کلی عرض میکنم :
1- منبع تغذیه ای که از بیرون تهیه میکنید ( خازنی یا سوئیچینگ )
2- آداپتور ساده 5 ولتی
3- باتری ساده قلمی یا کتابی 4.5 ولتی
4- باتری لیتیومی با ولتاژ حداقل
5- سلول خورشیدی با حداقل ولتاژ 5 ولتی
و ...
هر کدوم از اینها در جای خاصی به کار میره.
جایی که برق همیشگی در دسترس دارید استفاده از منبع تغذیه ای که از برق شهر پشتیبانی بشه ضریب اطمینان سیستمتون رو بیشتر میکنه.
در جایی که برق همیشگی ندارید باید از باتری استفاده کنید.
و جای خاصی هم شاید نیروی برق تولیدی از سلول خورشیدی بتونه برق کلی سیستم شما رو تأمین کنه.
و ...

ببینید در مورد خاصی که فرمودید شما احتیاج به یک آداپتور دارید که حداقل 5 ولت خروجی داشته باشه. چرا میگم حداقل 5 ولت چونکه برای اطمینان شما باید این 5 ولت رو به یه 7805 اعمال کنید و بعد به میکرو بدید. که میکرو نسوزه.
در مورد آمپر هم میکرو جریان زیادی نمیکشه ولی خوب میتونید 200 میلی آمپر رو در نظر داشته باشید. میتونید با مراجعه به دیتا شیت میکروی مورد نظرتون آمپر مورد نیاز اون رو به دست بیارید.
ولی خوب تقریباً 80 90 درصد آداپتور ها خروجی بیشتر از 400 میلی آمپر دارن که خوب برای کار شما کافی هستش.
در مرحله بعد برای راه اندازی یک device مطمئناً این تغذیه تضعیف خواهد شد.
یعنی وقتی بخاید یه موتورکوچیک یا یه سنسور یا آرایه ی LED یا ... رو راه اندازی کنید دیگه احتیاج به منبع تغذیه ای با آمپر خروجی بیشتر خواهید داشت.
ولی اگر میخاید یه کار کوچیک انجام بدید طوری که کل سیستمتون ( میکرو و .... ) 1 آمپر بکشه میتونید از آداپتور 1 آمپری یا باتری های 1 آمپری استفاده کنید. که 100 در 100 قیمت کمتری نسبت به منبع تغذیه دارن.
در ضمن بعضی ها که میخان خیلی سریع کارشون راه بیفته از خروجی POWER کامپیوتر یه مثبت منفی 12 ولت میکشن بیرون و بعد به یه 7805 میدن.
اگر POWER دسته دوم یا درب داغون سراغ دارید پس یه منبع تغذیه خوب دارید. :smile:
موفق باشید.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها من یه سوالی دارم
من یه برنامه با AVR نوشتم حالا میخوام خروجیشو رو اسکوپ دیجیتال ببینم..یعنی اسکوپ رو وصل کنم به کامپیوتر
مدار رو هنوز روی برد سوار نکردم
قبل اون میخوام خروجیمو ببینم
میشه کمکم کنید؟؟؟
چطوری باید برنامم رو بدم به اسکوپ؟؟؟
کی بلده؟؟؟لطفا:cry:
سلام دوست عزیز.
ببینید من اینطوری متوجه شدم.
شما میخاید برنامه ای که با میکرو نوشتید رو به صورت عملی روی اسکوپ صحتش رو بررسی کنید!!!
اگر قطعات رو دارید خوب روی برد بورد ببنید سیستم رو و بعد چک کنید. اگر درست کار میکرد روی بورد اصلی پیاده سازی کنید.
اگر قطعات رو ندارید دیگه نمیتونید با اسکوپ چک کنید. با نرم افزاری مثل پروتئوس شبیه سازی کنید سیستم رو یا داخل سیمولاتور کامپایلرتون خروجی میکرو رو چک کنید.
--
برنامه رو بدید به اسکوپ ؟!؟!؟! یعنی چی ؟!
مگه برای اسکوپ برنامه نوشتید ؟!

elham_90

عضو جدید
سلام
ممنون که با حوصله و دقت جواب میدید،یه سوال دیگه داشتم:
برنامه ای رو توی بسکام نوشتم و توی پروتئوس شبیه سازی کردم اما با دادن ورودی به وسیله ی پوش باتن مشکل دارم.
هرچی ورودی میدم فقط بار اول رو به حساب میاره و بارهای بعدی انگار اصلا دکمه ای رو فشار نمیدم!
درواقع اونور دکمه 1 میشه و 1 میمونه! باید چیکار کنم مشکل حل بشه؟
ممنون

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام
ممنون که با حوصله و دقت جواب میدید،یه سوال دیگه داشتم:
برنامه ای رو توی بسکام نوشتم و توی پروتئوس شبیه سازی کردم اما با دادن ورودی به وسیله ی پوش باتن مشکل دارم.
هرچی ورودی میدم فقط بار اول رو به حساب میاره و بارهای بعدی انگار اصلا دکمه ای رو فشار نمیدم!
درواقع اونور دکمه 1 میشه و 1 میمونه! باید چیکار کنم مشکل حل بشه؟
ممنون
سلام. خواهش میکنم.

مشکل میتونه از برنامتون باشه.
مثلاً ممکنه برنامه رو داخل loop قرار نداده باشید. یا اینکه debounce یا تأخیر پوش باتن رو در نظر نگرفته باشید. ( که باید بعد از خواندن ورودی یک delay در برنامه قرار بدید تا مطمئن بشید کلید فشار داده شده )
یا اینکه مثلاً پایه مورد نظر رو ورودی در نظر نگرفته باشید. یا مقدار دهی اولیه کرده باشید یا ...

همه این ها میتونه مشکل ساز بشه. در ضمن طرفی از پوش باتن که به میکرو وصل میشه رو pull down کنید. طرف دیگه پوش باتن هم که به سیگنال ورودی وصل میشه.

elham_90

عضو جدید
سلام
من می خوام یه پروژه عملی خیلی ساده در حد نمایش اسمم روی LCD و نیز ساخت چراغ چشمک زن توی خونه انجام بدم...برای اینکه بتونم تجهیزات رو اینترنتی سفارش بدم می خواستم اول از همه مطمئن شم پ

اون چیزهایی که لازمه رو درنظر گرفتم یا نه؟ بعدشم اینکه دوستان چون من اصلااا و ابدا با میکرو کارنکردم و اولین تجربه من هست ممنون میشم بهترین و مناسب ترین قطعات رو به من معرفی کنید.

انتخاب من: AVR+BASCOM

1-اول یه آداپتور که برق شهر رو به ولتاژ دی سی تبدیل کنه(میشه دقیق یه مارکی بهم معرفی کنید؟)
2-رگولاتور 5ولت.LM7805
3-پروگرامری که به بسکام بخوره(لطفا بگید چی بخرم --اروندAVR خوبه؟)
4-یه میکرو مگا8 یا مگا16 یا مگا32 یا مگا64 .
5-یه سوکت 40 پین که میکرو رو بذارم داخلش.(درست گفتم؟)
6-یه برد سوراخدار آزمایشگاهی .ازین سفیدا که با سیم های جامپر بتونم کار کنم(ابعادش چقدر باشه؟ یکی خوبه؟ اینوبخرم یا ازونا که لحیم میشه کرد؟؟)
7-ارتباط پروگرامر با لپ تاپ( تو خود پروگرامر داره یا باید جدا بخرم؟)

فعلا همیناس
متشکرم

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام
من می خوام یه پروژه عملی خیلی ساده در حد نمایش اسمم روی LCD و نیز ساخت چراغ چشمک زن توی خونه انجام بدم...برای اینکه بتونم تجهیزات رو اینترنتی سفارش بدم می خواستم اول از همه مطمئن شم پ

اون چیزهایی که لازمه رو درنظر گرفتم یا نه؟ بعدشم اینکه دوستان چون من اصلااا و ابدا با میکرو کارنکردم و اولین تجربه من هست ممنون میشم بهترین و مناسب ترین قطعات رو به من معرفی کنید.

انتخاب من: AVR+BASCOM

1-اول یه آداپتور که برق شهر رو به ولتاژ دی سی تبدیل کنه(میشه دقیق یه مارکی بهم معرفی کنید؟)
2-رگولاتور 5ولت.LM7805
3-پروگرامری که به بسکام بخوره(لطفا بگید چی بخرم --اروندAVR خوبه؟)
4-یه میکرو مگا8 یا مگا16 یا مگا32 یا مگا64 .
5-یه سوکت 40 پین که میکرو رو بذارم داخلش.(درست گفتم؟)
6-یه برد سوراخدار آزمایشگاهی .ازین سفیدا که با سیم های جامپر بتونم کار کنم(ابعادش چقدر باشه؟ یکی خوبه؟ اینوبخرم یا ازونا که لحیم میشه کرد؟؟)
7-ارتباط پروگرامر با لپ تاپ( تو خود پروگرامر داره یا باید جدا بخرم؟)

فعلا همیناس
متشکرم
1- مارک خاصی نمیشناسم. خودم از روش های مختلفی استفاده میکنم. ( منبع تغذیه خازنی 0 تا 15 ولت - 0 تا 1 آمپر قیمت : تقریباً 100 هزار تومان -- باتری قلمی یا کتابی -- آداپتور با ترانس ولتاژ متغیر - تپ چینجر دار )
2- رگولاتور نباشه چونکه اوّل کار هستید به احتمال خیلی زیاد میکرو رو میسوزونید. میکرو بیشتر از 5.2 ولت بهش اعمال بشه میسوزه.
3- پروگرامر ها زیادن. به طوری که هر شرکتی یه دونه برای خودش زده و میفروشه. پروگرامر شما معمولاً از چند حالت خازج نیست. یا stk 200/300 هستش ( که دیگه قدیمی شده ) یا usb هستش یا سریال هستش.
تمامی این ها رو بسکام پشتیبانی میکنه.
4- در موقع خرید توجه کنید که پکیج ( آرایش پایه ها ) میکرو PDIP ( PLASTIC DUAL IN PACKAGE ) باشه. چون اگر اشتباهاً SMD بگیرید باید براش PCB بزنید و خیلی اذیت میشید.
و به نظر من از MEGA8 شروع کنید. چونکه امکانات کمتری داره و ساده تر هم هست. تعداد پایه هاش هم کمتره.
5- اون سوکت رو بهش میگن پایه آی سی. که انواع مختلفی داره. اعم از : نظامی - زیف سوکت - معمولی و ...
اگر میخاید روی برد- بورد کار کنید احتیاجی نیست ولی اگر میخاید PCB بزنید برای اینکه بتونید میکرو رو راحت در بیارید و به طور مکرر برنامه ریزی کنید باید تهیه کنید. ( میتونید برای میکروتون یک HEADER BOARD طراحی بکنید که اصلاً احتیاجی به در آوردن میکرو جهت برنامه ریزی نداشته باشه و میکروتون روی سیستم قابل برنامه ریزی باشه که بهش میگن HEADER BOARD )
6- بهش میگم BERED BOARD ( فینگیلیش نوشتم ) یا برد - بورد. اون سیم ها رو هم میگن سیم جامپر یا سیم برد بوردی. ( ابعاد خاصی نداره. معمولی دیگه. برای کار شما 1 عدد کافیه ولی اگر میخاید سیستمتون رو توسعه بدید کم میاد. اونا که میشه لحیم کرد اسمش بورد سوراخ داره. بهش میگن فیبر سوراخ دار مثلاً 1000 نقط یا 500 نقطه. اونها بهتره چونکه کار با لحیم رو هم یاد میگیرید )
ولی در کل بعد از اینکه راه افتادید شروع کنید به یادگیری PCB چرا که تا ابد نمیتونید روی بورد سوراخ دار مدار بسازید. باید بتونید PCB بزنید. اگر هم نخاید PCB بزنید باید بدید براتون بزنن. که اون هم قیمت خاص خودش رو داره !!! ( ارزون نیست )
7- داخل خود جعبه پروگرامر داره. کابل USB. کابل IDC. کابل SERIAL. ( بسته به نوع پروگرامر )
--
پیشنهاد من اینه که در ابتدا یک منبع آموزشی تهیه کنید. به دلیل اینکه اوّل کار هستید بهتره که بنا رو محکم بزارید. اگر میکرو رو به طور سطحی یاد بگیرید بعداً دوباره باید برگردید و یادبگیرید.
پس یک منبع خوب میتونه به شما کمک کنه که بعداً دوباره برنگردید.
البته میکرو به دلیل وسعتی که داره شما ظرف مثلاً 1 ماه یا 1 سال نمیتونید خدای میکرو بشید. الان کسی که 10 سال هم هستش با میکرو کار میکنه بازم مقادیر default رجیستر های میکرو رو ممکنه یادش بره یا چیز های دیگه. ولی خوب مثلاً امکان نداره ندونه mcucsr چیه !!! ولی خوب بیت 5 ام این رجیستر رو شاید در حالت عادی ندونه 0 هستش یا 1 !!!
--
موفق باشید.

rahada

عضو
سلام دوستان

می خواستم بدونم فایل های ویدیویی آموزشی میکرو وجود داره به طوری که مثلا برنامه نوسی کدویژن - پروتئوس - حتی این که عملی چجوری وصل میشه و این جور چیزا رو داشته باشه؟ یه جوری که راه بیوفتم . تقریبا صفرم - فقط درسشو پاس کردم که اونم هیچی!
فعلا امکانش نیست که بتونم جایی برم کلاس :(

elham_90

عضو جدید
سلام
جناب Pro.Eng خیلی ممنون از توضیحاتتون.

1-
--
پیشنهاد من اینه که در ابتدا یک منبع آموزشی تهیه کنید. به دلیل اینکه اوّل کار هستید بهتره که بنا رو محکم بزارید. اگر میکرو رو به طور سطحی یاد بگیرید بعداً دوباره باید برگردید و یادبگیرید.
پس یک منبع خوب میتونه به شما کمک کنه که بعداً دوباره برنگردید. --
.
میشه یه منبع آموزشی خوووب به من معرفی کنید که از اول کار گیج نشم ؟ درضمن پروژه هم توش داشته باشه و درمورد این اطلاعاتی که شما دادید(سخت افزارهای مورد استفاده و...) هم توضیح بده؟

خودم دوست دارم از کل به جزء یاد بگیرم یعنی اول نرم ببینم بیت 5 رجیستر mucusr و... رو ببینم چی به چیه؟ همونطور که توی درس اصول میکرو کامپیوتر ها به ما یاد دادند! دوست دارم اول کلیات ومفاهیم ساده رو بفهمم

بعد به اقتضای نیازی که در اینده پیدا میکنم جزئیات رو تکمیل کنم و برم دنبالش. آیا این روند خوبیه؟

متشکرم

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام دوستان

می خواستم بدونم فایل های ویدیویی آموزشی میکرو وجود داره به طوری که مثلا برنامه نوسی کدویژن - پروتئوس - حتی این که عملی چجوری وصل میشه و این جور چیزا رو داشته باشه؟ یه جوری که راه بیوفتم . تقریبا صفرم - فقط درسشو پاس کردم که اونم هیچی!
فعلا امکانش نیست که بتونم جایی برم کلاس :(
سلام.
بله فایل های ویدئویی - pdf - دیتا شیت - فروم ها و ... زیاده.
هم به صورت متنی هست و هم عکس و هم تصویر و بعضاً صوت.
باید بگردید دنبالشون. اینترنت دنیای عظیمیه. باید مثل یک فوتبالیست که با توپ جادو میکنه شما هم با اینترنت جادو کنید.
خیلی چیز ها پیدا میشه. ( این چیز ها که میگم منظورم مطالب کلیدی هستند )
هم آموزش پروتئوس هست - هم کدویژن - هم به صورت عملی مطالبی وجود داره تا کمکتون کنه.
البته پاس کردن داریم تا پاس کردن !!! :)
اگر خوب خونده باشید در حین پاس کردن کارتون راحته.
بدون کلاس هم میتونید یاد بگیرید. و حتی تا رده های بالا پیش برید. فقط یه ذره همت و پشتکار میخاد. و کمی زمان و حوصله و ابزار.
پشتکار میخاد چونکه شما در مرحله ی اوّل ممکنه سخت پیش برید و نتونید چیزی که میخاید رو بهش برسید. پس نباید نا امید بشید که مثلاً الان این led که به میکرو وصل کردید چرا چشمک نمیزنه یا ....
زمان میخاد چونکه نمیشه 1 شبه شما استاد بشید. باید انقدر تلاش کنید تا نتیجه بگیرید. کسی که 2 3 ساله کارش میکرو هستش شاید بتونه 1 شبه یا 1 هفته ای خودشو برسونه به مطالبی که یاش رفته یا حتی مطالب جدید ولی کسی که اوّل کاره باید وقت بزاره تا برسه به اون حد.
حوصله میخاد چونکه شما باید از توانایی های مختلفتون استفاده کنید. هم باید برنامه بنویسید هم باید طراحی دیجیتال کنید هم باید طراحی آنالوگ کنید هم باید به صورت مکانیکی با قطعات کار کنید و ...
ابزار میخاد چونکه شما نمیتونید تا ابد شبیه سازی انجام بدید و داخل pc کار کنید بالاخره یه زمانی میرسه که شما باید به صورت سخت افزاری سیستم رو پیاده سازی و تست کنید و ...
البته مهم ترین گزینه همون پشتکار هستش که اگر نباشه این کار که هیچی ، هیچ کاری نمیشه کرد !!!

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام
جناب Pro.Eng خیلی ممنون از توضیحاتتون.

میشه یه منبع آموزشی خوووب به من معرفی کنید که از اول کار گیج نشم ؟ درضمن پروژه هم توش داشته باشه و درمورد این اطلاعاتی که شما دادید(سخت افزارهای مورد استفاده و...) هم توضیح بده؟

خودم دوست دارم از کل به جزء یاد بگیرم یعنی اول نرم ببینم بیت 5 رجیستر mucusr و... رو ببینم چی به چیه؟ همونطور که توی درس اصول میکرو کامپیوتر ها به ما یاد دادند! دوست دارم اول کلیات ومفاهیم ساده رو بفهمم

بعد به اقتضای نیازی که در اینده پیدا میکنم جزئیات رو تکمیل کنم و برم دنبالش. آیا این روند خوبیه؟

متشکرم
سلام.
خواهش میکنم.
والا من منبع خاصی نمیتونم معرفی کنم.
ولی اگر به صورت اینترنتی میخاید منبع پیدا کنید باید بگردید ( مثلاً google ) . سایت ها و اشخاص زیادی هستند که جزوه تألیف کردند. انصافاً جزواتشون هم خوبه و از خوب هم بالاتره.
و اگر میخاید کتاب داشته باشید من تقریباً 5 6 جلد کتاب در زمینه avr دیدم. همشون خوبن. چه در زمینه بسکام چه در زمینه کدویژن.
و اگر میخاید داخل فروم ها یاد بگیرید سایت هایی هستند که به صورت جلسه به جلسه آموزش AVR دادند. مثل کاری که ما در لینک زیر کردیم ( در مورد PLC ) :
آموزش گام به گام PLC :
http://up6.ir/5iBO
در مورد کتاب خریدن باید عرض کنم کتابی بیشتر بهتون کمک میکنه که یک سری توضیحات اوّلیه در مورد میکرو داده باشه و بعد قسمت های مختلف اون رو بررسی کرده باشه و در انتها پروژه کار کرده باشه.
چون که اوّل کار هستید اگر از همین اوّل پروژه انجام بدید هیچی از AVR متوجه نمیشید و اگر هم غرق در تاریخچه و میکرو شناسی بشید زمان رو از دست میدید و از میکرو زده میشید.

//
عرض کردم در مورد نحوه یاد گیری.
اگر آمادگی دارید که یک سیستم رو تحلیل کنید پس میتونید از کل به جزء پیش برید. هم در مورد سخت افزار و هم در مورد نرم افزار.
ولی اگر قدرت تحلیل ندارید یا آشنایی با قطعات و مطالب ندارید پس باید از روش جزء به کل پیش برید.
در مورد اون رجیستر هم مثال گفتم. در مورد کسی که میکرو کاره داشتم صحبت میکردم. :)
شما هم از اوّلش لازم نیس تمام رجیستر های میکرو رو حفظ باشید. به مرور زمان وقتی 10 تا برنامه نوشتید خودتون حفظ میشید.
اگر برنامه نویسی بلدید ( به طور کلی ) و از سخت افزار سر در میارید نیازی نیست از ب بسم الله شروع کنید ولی اگر برنامه نویسی بلد نیستید و از سخت افزار سر در نمیارید باید از اوّل شروع کنید.
موفق باشید.