پرورش کرم خاکی و تولید ورمی کمپوست

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر هدفتان تولید ورمی کمپوست و کرم توسط شخص خودتان و فروش آن است بدانید کار خوبی است .
خودم میخوام وارد شم اگرم شده حق انحصاری بگیرم تا حالا یه اکیپ هم جمع کردم اما بازم مییخوام تحقیق کنم میشه راهمایی کنین؟
اگر می خواهید فقط سرمایه گذاری کنید و سود بگیرید بدانید وارد نشوید بهتر است .

یه سوال این به شما پیشنهاد شده؟
چون من خیلی میشنوم.. که اینکار زده بشه....
به همه هم دارن پیشنهاد میدن.. باز چه خبره؟نمیدونم.
بهم پیشنهاد نشده خودم کشاورزی میخونم خواستم یه کاری غیر باغ گیلاسم داشته باشم که پرورش کرم یادم افتاد

من میخوام حق انحصاری بگیرم نه مثل خیلی ها که دو سال دیگه بازار اشباه شد بخوره تو سر کرمم

safoo_55

عضو جدید
سلام به همه بزرگواران،آیا در بستر کرمها میتوان از ضایعات بادنجان استفاده کرد کسی تجربه ای در این زمینه دارد؟ممنون میشم اگر جواب بدید.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه بزرگواران،آیا در بستر کرمها میتوان از ضایعات بادنجان استفاده کرد کسی تجربه ای در این زمینه دارد؟ممنون میشم اگر جواب بدید.
فکر کنم بادمجان نشه. چون یه گازی از خودش تولید میکنه. که کرمها رو فراری میده.

شايان كبيري

عضو جدید
بهم پیشنهاد نشده خودم کشاورزی میخونم خواستم یه کاری غیر باغ گیلاسم داشته باشم که پرورش کرم یادم افتاد

من میخوام حق انحصاری بگیرم نه مثل خیلی ها که دو سال دیگه بازار اشباه شد بخوره تو سر کرمم

سلام
دوست عزيز چطري ميشه براي پرورش كرم حق انحصاري گرفت .شرايطش چيه
اگه اطلاعاتي تو اين زمينه دارين ممنون ميشم راهنمايي كنيين
مرسي

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
دوست عزيز چطري ميشه براي پرورش كرم حق انحصاري گرفت .شرايطش چيه
اگه اطلاعاتي تو اين زمينه دارين ممنون ميشم راهنمايي كنيين
مرسي
حق انحصاری؟ یعنی به دیگران اجازۀ تولید ندن فقط شما بتونی بفروشی؟! بعید میدونم همچین چیزی امکانش باشه، مگه اینکه گردنت خیلی کلفت باشه!

panasonic.ir

عضو جدید
آموزش دانشگاهی و تولید کود ورمی کمپوست

انتخاب جایگاه مناسب برای تهیه ورمی کمپوست خانگی

هدف اصلی از استفاده از ظروف و محفظه های تولید ورمی کمپوست ، کنترل دمایی مناسب توده ورمی کمپوست می باشد . در انتخاب مکان قرارگیری ظروف باید در نظر داشت که ظرف مورد نظر در مجاورت ساختمان نباشد . در ساختن ظروف به منظور جلوگیری از فساد و فرسودگی می توان از فلزات گالوانیزه ، پلاستیک و یا چوب درخت سدر بهره گرفت (جوبهای قرمز درختان جنگلی نیز در برابر پوسیدگی تا اندازه زیادی مقاومند. )
علاوه بر آن جایگاههای سیمی مرغداری (توری مرغی ) یا محفظه های پارچه ای کلفت و پردوام ، انواع شناخته شده دیگری هستند که مورد استفاده فراوان قرار می گیرند. از بکارگیری ظروف یک پارچه و بدون منفذ که مانع ورود هوا به داخل توده می شوند ، بایستی جدا اجتناب نمود . یک تود ه بیش از اندازه بزرگ ، خطر انباشتگی بیش از حد محتویات و محدودیت جریان هوارا خواهد داشت .

انواع ظروف و جایگاه هایی که می توانند جهت تولید ورمی کمپوست خانگی مورد استفاده قرار بگیرند به شرح زیر طبقه بندی می شوند .
الف – توری های سیمی
می توان از ظروف توری استوانهای یا مکعب شکل به عنوان ظرف تهیه ورمی کمپوست استفاده کرد . اینگونه ظروف به آسانی قابل حرکت بوده و هوا به خوبی در آنها جریان دارد. اشکال زیر نمونه هایی از این جایگاه را نشان می دهد.
ب – جعبه و اتاقکهای چوبی

جعبه های بدون سروته و ازجنس چوبهای مقاوم در برابر پوسیدگی می توانند برای تهیه ورمی کمپوست در منازل روستایی مورد استفاده قرار بگیرند . فاصله بین چوبهای چنین جعبه هایی جریان هوارا در آنها امکان پذیر می سازد. (اشکال زیر)
اتاقک های چوبی ابعاد بسار بزرگتری را نسبت به جعبه ها دارا می باشند . این اتاقک ها معمولا از چند بخش تشکیل شده ودر بعضی از موارد مسقف ساخته می شوند . تخته های دیواره اتاقک می بایستی با فاصله در کنار هم جای بگیرند تا تهویه هوا به آسانی انجام پذیرد . در این اتاقک ها ، زباله های آلی ، چمن ، برگها و مواد زاید گیاهی در نخستین محفظه اتاقک ریخته تا دمای کمپوست بالا رود . پس از خنک شدن موتاد ،آنها را به اتاقمک دوم منتقل و سپس موادی که در اتاقک دوم به ورمی کمپوست تبدیل گشته اند به اتاقک بعد انتقال داده می شوند تا زمانی که بطور کامل قابل استفاده گردند . در این حالت زمان تولید کمپوست بسیار کاهش می ابد . این محفظه ها برای روستائیانی که ضایعات گیاهی و آلی فراوانی داشته و تمایل به تولید ورمی کمپوست با کیفیت بالاتری دارند مناسب می باشند.
ج – جایگاههای ساخته شده از سنگ یا آجر
جایگاههای تهیه کمپوست خانگی می توانند با بلوک های سیمانی ، سنگ ویا آجر ساخته شوند . در این حالت نیز بایستی بین بلوکها و آجرها فضاهای خالی در نظر گرفت تا عمل هوادهی به خوبی انجام گیرد .
د – محفظه های کمپوست ساز پلاستیکی

ظروف فلزی و استوانه های چرخان متعددی توسط سازندگان مختلف ارایه شده است این محفظه ها معمولا در مقیاس بزرگتر ساخته شده است و برای تهیه ورمی کمپوست از پسماندهای غذایی و ضایعات گیاهی در منازل بکار می روند.
و- جایگاه های ساخته شده از کاه و یونجه
در اینحالت مطاق شکل می توان چند بسته کاه را در کنار هم قرار داده و جایگاه مناسبی را برای عمل آوری کود ورمی کمپوست تهیه نمود.

panasonic.ir

عضو جدید
تاثیر ورمی کمپوست بر روی سبزیجات و گلهای زینتی

Zdenka Pemuzic وهمکاران (2002) در آزمایشات خود بر روی محصول کاهو به این نتیجه رسیدند که مصرف 5 تن درهر هکتار ورمی کمپوست باعث تولید عملکرد مطلوب با حداقل میزان نیترات و حد مناسب عناصر غذایی در کاهو گردیده است.
Harris وهمکاران(1990) گزارش نمودند که مصرف 5 تن در هکتار ورمی کمپوست عملکرد سبزیجات را به طور معنی داری افزایش داده است.
در یک آزمایش در زمینه ی اثرات مقادیر مختلف (ورمی کمپوست کود گاوی) و(ورمی کمپوست کود گاوی+خاک اره ) در مقابل بسترشاهد(پیت+پرلیت) بر روی گیاه فیکوس بنجامین ابلق توسط محبوب خمامی (1383)انجام شد نتایج زیر بدست آمد:

وزن تر ساقه وبرگ: مشخص شد که ورمی کمپوست+خاک اره (20%به 80%) اثر بهتری بر روی این صفت داشته است.

قطر ساقه:با توجه به نتایج مقادیر 30%ورمی کمپوست بیشترین قطر ساقه را ایجاد نمود

ارتفاع گیاه:بیشترین ارتفاع گیاه مربوط به گلدان حاوی 10% ورمی کمپوست بود البته بین مقادیر 10%تا30%ورمی کمپوست اختلاف معنی داری مشاهده نشد.

از نظر وجود عناصر میکرو وماکرو نظیر: نیتروژن ، پتاسیم ، آهن ، منیزیم ، روی ، منگنز ومس مقادیر 20% ورمی کمپوست +خاک اره بهترین نتیجه را نست به نمونه های دیگر نشان می دهد.
از این آزمایش نتیجه گیری شده که با توجه به اثرات مثبت وقیمت مناسب ؛ ورمی کمپوست می تواند جایگزین مناسبی برای پیت باشد نکته قابل توجه آنکه استفاده از ورمی کمپوست در مقادیر 20%مطلوب بوده و تا حداکثر25%برای این گیاه مفید می باشدومقادیر بالاتر در فاکتورهای ذکر شده اختلاف معنی داری با شاهد نشان نمی دهند.

مطالعات نشان داده که ورمی کمپوست از طریق افزایش ظرفیت نگهداری آب ، تامین عناصر غذایی وتولید هورمونهای گیاهی که اثر اصلاحی بر جوانه زنی و رشد دارد می تواند اثر مثبتی بر رشد گیاهان زینتی داشته باشد.(Tomatiوهمکاران1988)
نتیجه : رشد گیاهان زینتی از جمله کوکب ، گل سرخ ، مریم گلی ، گل داوودی واطلسی در بسترهای حاوی ورمی کمپوست به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ra.ie83

عضو جدید

سلام به دوستان و تشکر از مطالب مفیدتان
الان خیلی دارن تبلیغ پرورش سبدی ورمی کمپست رو میکنن ولی و روشهای مختلف سرمایه گذاری از قبیل اینکه خودت سبدو بخری و پ رورش بدی و دوباره خودشون میخرنش و یا پول بدیم و انها تولید کنند و کارمزد بدهند
سوال اینجاست این سودهایی که میدهند با چه منطقی است
و مواردی هم هستند که حتی در قبال سرمایه گذاری تضمین بانکی می دهند حالا این تضمین چقدر معتبره نمی دونم(یک سپرده به نام خودم در بانک باز میکنند و به خودم میدهند)
اگه این پولو دارند که سپرده به نامم باز کنند پس چرا خودشون با پولشون تولید نمی کنند
راهنمایی کنید اینها هدفشون چیست

علیرضا32

عضو جدید
دوست عزیزمیخوان کلاهت رابردارند معلومه خودت آدم عاقلی هستی وگول نمیخوری من خودم پرورش کرم دارم مهندس دامپروری هستم اگه اینجورکارهارادوست داری قاطی این کاربشواکه بوی پهن اذیتت میکنه بیخیال شومن گاوهم دارم ولی اگه خودم کارنکنم نمیصرفه ولی نترس پول اونورترسه.

davoda1

عضو جدید
پرورش کرم خاکی و تولید ورمی کمپوست

من میخوام کرم خاکی و ورمی کمپوست تولید کنم مقداری اطلاعات درباره روش پرورش کرم وشرایط نگهداری لازم دارم:) همچنین میخواستم درباره ازرش اقتصادیش بدونم ممنون مشم کی کمکم کنه.:smile:

ra.ie83

عضو جدید
دوست عزیزمیخوان کلاهت رابردارند معلومه خودت آدم عاقلی هستی وگول نمیخوری من خودم پرورش کرم دارم مهندس دامپروری هستم اگه اینجورکارهارادوست داری قاطی این کاربشواکه بوی پهن اذیتت میکنه بیخیال شومن گاوهم دارم ولی اگه خودم کارنکنم نمیصرفه ولی نترس پول اونورترسه.
تشکر از راهنماییتون خودم هر چی حساب میکنم میبینم اخه یک سبد چقدر سود داره که اینا اینتوری میخان سود بدن اصلا منطقی نیست ولی دارن کار میکنن و پولهای کلان از مردم میگیرن سود میدن کسی هم نیست جولوشونو بگیره حتما اخرش هم گندش درمیاد
کسی هست بتونه یه حساب کتاب سر انگشتی بده ببینیم سود یک سبد 20 کیلویی کود چقدره که اینا مثلا 8 درصد در ماه سود میدن البته دوره عمل آوریش 2 ماهه است

علیرضا32

عضو جدید
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: شرکت پرورش‌دهنده ورمی کمپوست که اخیرا از تعداد بسیاری از سرمایه‌گذاران، کلاهبرداری کرده، قبلا از سازمان جهاد کشاورزی استان البرز مجوز تولیدی در حد اشتغال خانگی دریافت کرد که پس از مدتی این مجوز هم باطل شد.مسعود کریمی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: این سازمان تداوم مجوز به این شرکت را منوط به دریافت مجوز از محیط زیست کرده بود که به دلیل اینکه مجوز محیط زیست ارائه نشد، مجوز اشتغال خانگی هم باطل شد.کریمی افزود: به دلیل اینکه شرکت ورمی کمپوست به مدت دو سال بود که بدون مجوز فعالیت می‌کرد هیچ گونه نظارتی از سوی سازمان جهاد کشاورزی البرز بر روند کار آن صورت نمی‌گرفت.وی گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص فعالیت غیر قانونی این شرکت اطلاع رسانی‌های لازم را قبلا به دستگاه‌های اجرایی کرده بود و فعالیت این شرکت هیچ ارتباطی به سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ندارد.به گزارش ایسنا، یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده ورمی کمپوست که از 26 ماه پیش با تبلیغات گسترده شبکه‌های استان البرز موفق به جذب تعداد بسیاری از سرمایه‌گذاران شده بود، چندی است با دریافت حدود 4000 ملیلیارد تومان از متقاضیان سرمایه‌گذاری سرنوشت نامشخصی پیدا کرده که البته معاون سیاسی و انتظامی فرماندار کرج از مالباختگان سرمایه‌گذاری در شرکت تولیدکننده "ورمی کمپوست " خواست با مراجعه به دادسرای جنایی (ناحیه یک) کرج طرح شکایت کنند.

sabzkod

عضو جدید
۷ مزیت ورمی کمپوستینگ

۷ مزیت ورمی کمپوستینگ

ورمی کمپوستینگ راهی برای استفاده از کرمهای خاکی است و به کمک آن می توان اضافات سبزیجات را به کود صد درصد طبیعی تبدیل کرد. کرم پروری یک مساله جانبی در پرورش کرم های خاکی مورد استفاده در ورمی کمپوستینگ می باشد. استفاده از مزارع کرم برای ورمی کمپوستینگ روز به روز تبدیل به راه حلی محبوب برای تغییر شکل زباله ها به یک محصول با ارزش در حین تولید هرچه بیشتر کرم برای ارتقا ظرفیت مزارع کرم می شود.

طبیعی و آلی
مهم ترین ویژگی کودی که توسط کرم های خاکی درست شده است صد در صد طبیعی بودن آن است. هیچ ماده شیمیایی مضری درون آن نیست و نیازی ندارد که با چیزی مخلوط شود.
مواد مغذی بیشتر
ورمی کمپوستینگ فراورده ای را تولید می کند که طبعا برای سود رساندن به گیاهان به صورت های مختلف طراحی شده است. شاخص ترین سود این کود ها این است که مواد مغذی درون کرم های خاکی بسیار راحت توسط ریشه های گیاهان جذب می شوند. بر خلاف کود های شیمیایی ، ورمی کمپوست به آسانی از خاک فرسایش نیافته و شسته نمی شود ، دلیل این خاصیت ماده مخاطی ای است که کرم خاکی تولید کرده و این کود حاوی آن می باشد. لذا گیاهان زمان بیشتری برای جذب مواد مغذی و حداکثر سود از آن را خواهند داشت.
ریز اندام‌ها (Mirco Organisms)

از آنجا که این کود از محتویات بدن کرم ها تشکیل شده است سرشار از باکتری ها و میکروب های مفید است. این باکتری ها و میکروب های مفید به گیاه کمک می کنند تا در مقابل بیماری های گیاهی مقاوم تر شده و همچنین بعضی از آفات را از خود دور کند. حضور فعالیت های میکروبی بیشتر در یک گیاه می تواند می تواند فضا را برای حضور بیشتر پرندگان مهیا کند که این امر همچنین سبب کمتر شدن آفات خواهد شد.

گیاهان سالم تر
همانطور که کود بر روی گیاه کار کرده و آنها سالم تر می شوند نیاز به سمپاشی نیز کاهش می یابد. کاهش میزان سمپاشی به منطقه کمک می کند تا سریع تر خود را بازیابی کند و چرخه ی پیشرفتی را در کیفیت گیاه شروع می کند که ادامه دار خواهد بود. در مقایسه با چرخه های پیشرفت معمولی هنگامی که کود های شیمیایی استفاده می شوند می توان به وضوح تغییر را مشاهده کرد. کود های شیمیایی ممکن است عملکرد گیاه را افزایش دهند اما هیچ کاری برای سلامت گیاه انجام نمی دهند. استفاده مداوم از کود های شیمیایی به ناچار منجر به یک شکست کامل در خاک می شود. آمونیاک و نمک ها تولید می شوند که به گیاهان حمله می کنند و سبب می شوند که آنها قابلیت مقاومت کمتری در مقابل بیماری ها داشته باشند.

رشد گیاهان
در میان هورمون هایی که کود کرم خاکی در بر دارد، هورمون های ویژه رشد برای گیاهان هستند. تحت اثر این هورمون های طبیعی جوانه زنی دانه ها تحت تاثیر قرار داده ، رشد گیاهان را قوی تر کرده و عملکرد محصولات ارتقا می دهد. این حمایت طبیعی از گیاهان در صورت استفاده از کود های شیمیایی به دست نمی آید. توزیع کود درون خاک همچنین به رشد سالم تر ریشه نیز کمک می کند.

ذخیره آب
کود کرم خاکی یک کلوئید بوده و تا مقدار نه برابر وزنش توانایی جذب آب دارد. این مهم سبب تغییر چشمگیری در خاک می شود، مخصوصا هنگامی که دوره خشکی فرا می رسد. آب در یک سطح طبیعی نگه داشته می شود و بنا بر این آرام تر تبخیر شده و مدت زمان بیشتری قابل مصرف توسط گیاه خواهد بود.

سرعت آرام تخلیه مواد مغذی
کود های شیمیایی گیاه را با مقادیر عظیمی از مواد مغذی به بمباران می کنند که عمده این مواد به مرور زمان خشک شده و توسط باران از خاک شسته می شوند. مواد شیمیایی می توانند وارد منابع آبی شده و ذخایر آب آشامیدنی شما را آلوده و عفونی کنند. این اتفاق با استفاده از کودی که میزان مواد مغذی اش کم بوده اما خاصیت اش توسط باران از خاک شسته نمی شود قابل خودداری است. مواد مغذی درون این کود ها در مکانی طبیعی نگه داری شده و آرام آرام رها می شوند تا گیاه بتواند برای دوره زمانی طولانی تری از آنها استفاده کند.
استفاده از کرم های خاکی محصولی را خلق می کند که طبیعی است و طبیعی رفتار می کند. چرخه ای که به طور مداوم سبب مریضی و به اصطلاح overdose گیاه می شد اینبار شکسته است. سلامت گیاه این بار با استفاده از مواد مغذی در بازه های زمانی طولانی تر ارتقا یافته و شرایط خاک به پیشرفت خودش ادامه خواهد داد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممنون بابت مطلب مفیدتون.
کسی در مورد مزایای کودهای طبیعی بخصوص ورمی کمپوستها شکی نداره...اما بعضی از قسمتهای مطلبی که ارائه دادین یه مقدار بزرگ نماییه! و به نظرم بیشتر هم جنبه تبلیغاتی داره مث اینجا:

حضور فعالیت های میکروبی بیشتر در یک گیاه می تواند می تواند فضا را برای حضور بیشتر پرندگان مهیا کند که این امر همچنین سبب کمتر شدن آفات خواهد شد.

در میان هورمون هایی که کود کرم خاکی در بر دارد، هورمون های ویژه رشد برای گیاهان هستند. تحت اثر این هورمون های طبیعی جوانه زنی دانه ها تحت تاثیر قرار داده ،

ارتباط جذب پرنده با فعالیت میکروارگانیسمی گیاه ...؟؟!!!!:eek:

درسته بعضی از این نوع کودها ممکنه حاوی هورمون اکسین یا ویتامین ب 12 باشن اما تاثیر اونها در جوانه زنی ...؟!:confused: بعدم مگه چه مقدار از این هورمونها از طریق ریشه مجال جذب دارن؟!
این متن باوجود پربار بودن بنظرم بیشتر جنبه تبلیغاتی داره.

sabzkod

عضو جدید
ورمی کالچر (vermiculture) چیست؟

ورمی کالچر (vermiculture) چیست؟

Vermiculture-and-Biotechnology.jpg

ورمی کالچر به فن کشت کرم یا تکنولوژی پرورش کرم گفته می شود.برخلاف ورمی کمپوست که هدف آن تولید کود با کیفیت است(به تناسب مواد غذایی که به کرم داده می شود،کیفیت کود تولیدی متفاوت خواهد بود)،ورمی کالچر تولید حد اکثری کرم و تحریک این موجود به تخم گذاری بیش از حد معمول است.
مواد غذایی که در پروژه ی ورمی کالچر به کار می روند به نوعی تنظیم می شود که کرم با کمترین مقدار تغذیه بیشترین انرژی مورد نیاز خود را جهت تخم ریزی و تکثیر به دست آورد.شرکت های مختلف جهت پروژهای ورمی کمپوست و ورمی کالچر خوداز فرمولاسیون های مختلفی استفاده می کنند که این فرمولها کاملا اختصاصی بوده و از اسرار این شرکت ها محسوب می شود.
فن ورمی کالچر زمانی کاربرد دارد که هدف تولید کننده کشت پر سرعت و مطلوب کرم جهت استفاده در صنایع فرآوری همچون غذای انواع ماهی ها و بخصوص ماهی های تزئینی ،طیور ،دام ،صنایع بهداشتی و غیره است.
در پروژهی ورمی کالچر می توان از 4 جفت کرم در شرایط مطلوب 1500 عدد کرم بالغ در مدت 3 ماه برداشت کرد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sabzkod

عضو جدید
آیا ورمی کمپوست سود آور است؟

هر کاری با توکل به خدا و تلاش و کوشش فردی و گروهی می تواند سود آور باشد حتی جمع آوری نان خشک ! ولی در صنعت ورمی کمپوست به دلیل ناشناخته بودن ، عدم درک صحیح از کشاورزی ارگانیک ، عدم گسترش کشاورزی علمی بین کشاورزان سنتی و از همه مهمتر عدم مطابقت ضمینه های علمی تولید کننده با ورمی کمپوست که نهایتا منجر به عدم تبلیغات درست در بین کشاورزان و مصرف کننده ها خو.اهد شد این صنعت دارای مشکلاتی است

آنچه که بعد از این سال های داغ در صنعت ورمی کمپوست و تکاپوی هزاران هموطن در ورود به این صنعت نمود داشته آن است که صنعت ورمی کمپوست گرچه از لحاظ تئوری دارای توجیح اقتصادی است ولی از لحاظ عملی نیازمند تلاش های بسیاری است

باید بدانید که به دلیل وجود تولید کننده های پراکنده در سطح کشور ، عدم وجود صنفی خاص در هدایت بازار و بی رقبتی برخی از تولید کننگان به ادامه کار(نهایتا این تولید کنندگان اجناس خود را بدست دلالان با قیمتی بسیار نازل خواهد داد) و حضور دلالان در این صنعت ، قیمت محصولات ورمی کمپوست چه کرم و چه کود همواره دارای نوسانات بسیاری بوده است

عدم ایجاد اتحادیه های خاص برای تثبیت قیمت باعث شده تا قیمت های متفاوتی از کرم و کود در بازار ببینیم این مسئله آنچنان مهم است که یک تولید کننده تازه کار باید خود را برای رقابت های سنگین از نظر قیمت محصولات با دیگر تولید کنندگان آماده کند

سود آور بودن تولید کود ورمی و پرورش کرم خاکی ایزینیا به شما بستگی دارد، بدین صورت که:

ایا شما برنامه کاری برای تولید دارید ؟

ایا شما مالک زمین هستید یا ملک شما استیجاری هستش؟

ایا میزان هزینه های جانبی روش های مختلف تولید را میدانید؟

ایا تن خود را بکار عادت داده اید یا قصد دارید برای هر جابجایی ساده یک کارگر بگیرید؟

ایا با انواع کود اشنایی دارید و خوب و بد آن را با یک نگاه تشخیص میدهید یا می خواهید بعد از چندین بار خریدن کود نامرغوب ویا مرغوب ولی خیلی گران ،محصول نهایی خود رابا قیمتی بسیار بالاتر از قیمت بازار تولید کنید؟

از همه مهمتر

ایا برای محصول خود مشتری دارید یا میتوانید مشتری پیدا کنید؟

و ایا کسی را میشناسید که در مراحل مختلف کار از او راهنمایی بگیرید؟

و.... .

اگر جواب این سوالات مثبت است این کار قطعا میتواند برای شما سود اور باشد.متاسفانه بسیاری از دلالان که قصد فریب و جذب سرمایه مشتری را دارند تحت هر شرایطی تولید ورمی کمپوست را سرشار از سود بیان میکنند در صورتیکه هیچ کاری همیشه پر منفعت نیست و اینکار نیز استثنا نیست.بسیاری از سرمایگذاران شرایط مناسب را برای تولید سبدی دارند ولی شرایط روش پشته ای را ندارند.بسیاری مالک زمین و آب هستند ولی شرایط روش سبدی را ندارند.هرچند هر دو روش بخوبی عمل میکنند ولی شما باید روشی را انتخاب کنید که هزینه نهایی تولید شما پایین تر از قیمت بازار باشد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من کلا وختی یه چیزی زیاد بیفته دهن مرم دیگه فایده نداره........ این هم یه ظرفیتی داره و همه یدفه میخان برن سمتش که معلومه فایده نداره

montazer_110

عضو جدید
با سلام
من مدت یکسال است که کود ورمی کمپوست تولید میکنم، در این مدت متوجه شدم که این صنعت در ایران خیلی غریبه و داره بهش ظلم میشه!!! هیچگونه متولی نداره.... هیچکس جوابگو نیست و هر کسی برای خودش به یه شکلی تولید میکنه و ادعا میکنه که تو این کار عالمه.... اطلاعات کامل و دقیقی در این کار نیست....، راسش من جند ماهی هست که با چند تا ازتولید کنندگان شهرمون(کاشان) تصمیم گرفتیم که یک تشکل ایجاد کنیم که به تولید نظارت داشته باشه و رویث کودهای تولیدی درجه بندی و قیمت گذاری کنه.
حالا چند سؤال:
1- چرا در استاندارد ورمی کمپوست؛ آهن لحاظ نشده؟؟؟(استاندارد ملی ایران_شماره 13724_ورمی کمپوست-ویژگی های شیمیایی و فیزیکی)
2-میزان هدایت الکتریکی در این استاندارد 8dc/m هست، بنظر شما خیلی بالا نیست؟؟
چون بیشتر تولید کنندگان برای تبلیغ و فروش بهتر محصولشون روی زیاد بودن آهن و کم بودن هدایت الکتریکی مانوور میدن

baggio

عضو جدید
مزایای کود ورمی‌کمپوست برای کشاورزی :

مزایای کود ورمی‌کمپوست برای کشاورزی :

1) دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز
2) استفاده از این نوع کود ، کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی افزایش میدهد؛ و مشکلات مربوط به باقی ماندن کود شیمیایی در مواد غذایی را ندارد.
3) افزایش محصول وشیرین تر شدن مرکبات
4) افزایش رنگ و طعم و مزه در محصولات کشاورزی
5) بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی
6) قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی
7) بهبود جوانه زنی بذرها و تشدید ریشه زائی قلمه‌ها
8) افزایش قابل ملاحظه محصول پسته ،جو ، گندم ،حبوبات،مرکبات و….
9) دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامین‌ها بویژه ویتامین B12
10) قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
11) عاری از باکتری‌های غیرهوازی، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن
12) اصلاح کنندة خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک
13) انطباق کامل با الزامات قوانین و مقررات محیط‌زیست
14) حاوی میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند ازتوباکتری‌ها
15) هوادهی خاک با ایجاد خلل و فرج و ایجاد پوکی در خاکهای متراکم
16) تامین ‌کننده عناصر ریز مغزی مورد نیاز انواع گیاهان
17) عاری از تخم علفهای هرز
18) سبک و فاقد هرگونه بو
19) درشتتر شدن محصول انار و افزایش درصد سبز شدن درختان
20) مقامتر شدن گیاهان در برابر سرما و گرماو…
21) افزایش محصول و قوی شدن بند گل
22) نرم شدن خاک وحفظ رطویت وافزایش مواد غذایی خاک

آخرین ویرایش توسط مدیر:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با سلام
من مدت یکسال است که کود ورمی کمپوست تولید میکنم، در این مدت متوجه شدم که این صنعت در ایران خیلی غریبه و داره بهش ظلم میشه!!! هیچگونه متولی نداره.... هیچکس جوابگو نیست و هر کسی برای خودش به یه شکلی تولید میکنه و ادعا میکنه که تو این کار عالمه.... اطلاعات کامل و دقیقی در این کار نیست....، راسش من جند ماهی هست که با چند تا ازتولید کنندگان شهرمون(کاشان) تصمیم گرفتیم که یک تشکل ایجاد کنیم که به تولید نظارت داشته باشه و رویث کودهای تولیدی درجه بندی و قیمت گذاری کنه.
حالا چند سؤال:
1- چرا در استاندارد ورمی کمپوست؛ آهن لحاظ نشده؟؟؟(استاندارد ملی ایران_شماره 13724_ورمی کمپوست-ویژگی های شیمیایی و فیزیکی)
2-میزان هدایت الکتریکی در این استاندارد 8dc/m هست، بنظر شما خیلی بالا نیست؟؟
چون بیشتر تولید کنندگان برای تبلیغ و فروش بهتر محصولشون روی زیاد بودن آهن و کم بودن هدایت الکتریکی مانوور میدن

1) دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز
2) استفاده از این نوع کود ، کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی افزایش میدهد؛ و مشکلات مربوط به باقی ماندن کود شیمیایی در مواد غذایی را ندارد.
3) افزایش محصول وشیرین تر شدن مرکبات
4) افزایش رنگ و طعم و مزه در محصولات کشاورزی
5) بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی
6) قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی
7) بهبود جوانه زنی بذرها و تشدید ریشه زائی قلمه‌ها
8) افزایش قابل ملاحظه محصول پسته ،جو ، گندم ،حبوبات،مرکبات و….
9) دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامین‌ها بویژه ویتامین B12
10) قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
11) عاری از باکتری‌های غیرهوازی، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن
12) اصلاح کنندة خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک
13) انطباق کامل با الزامات قوانین و مقررات محیط‌زیست
14) حاوی میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند ازتوباکتری‌ها
15) هوادهی خاک با ایجاد خلل و فرج و ایجاد پوکی در خاکهای متراکم
16) تامین ‌کننده عناصر ریز مغزی مورد نیاز انواع گیاهان
17) عاری از تخم علفهای هرز
18) سبک و فاقد هرگونه بو
19) درشتتر شدن محصول انار و افزایش درصد سبز شدن درختان
20) مقامتر شدن گیاهان در برابر سرما و گرماو…
21) افزایش محصول و قوی شدن بند گل
22) نرم شدن خاک وحفظ رطویت وافزایش مواد غذایی خاک

همه ی این جملات قشنگ زمانی معنای واقعی پیدا میکنه که تمام فرایند ساخت ورمی کمپوست از استانداردخاصی تبعیت کنه...زباله ایزوله شده ی شمال شهر تهران با جنوب شهر اون قطعا ورمی کمپوست با خصوصیات مختلف رو باید ازش انتظار داشت
در مورد هدایت الکتریکی باید بگم قبل از توجه به میزان عددی اون، سطح ویژه ذرات ورمی کمپوست و نوع املاح موجود در اون خیلی مهمتره.فراموش نکنید مواد آلی تجزیه شده غنی از بارهای الکتریکی بخصوص بار منفی هستن.بنابراین قبل از قضاوت باید ضریب شوری و zpc مورد توجه باشه . نه فقط عدد ec

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]کرمهایی که چرخ تولید را می چرخانند [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

جوان ایلامی با وجود بی‌مهری‌های اداری اقدام به تهیه کود ورمی کمپوست کرده و خوشحال است که برای سلامت مردم سرمایه گذاری می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، قبل از شروع به کار از ارگان‌های مربوطه برای راه‌اندازی مکانی در جهت تولید کود ورمی‌کمپوست و اعطای تسهیلات مورد نظر کمک خواسته است اما ارگان‌ها به جز اتلاف وقت، کوچک‌ترین کمکی به این جوان نکرده‌اند اما این بی‌مهری‌ها این جوان مبتکر را از دست زدن به تولید باز نمی‌دارد و چون می‌داند یک تولید غیرمکانیزه در گام نخست هزینه‌ی بالایی را به جز هزینه خرید کرم و فراهم کردن محلی به عنوان مزرعه تولید نمی‌خواهد پس کمر همت را بسته و اقدام به راه‌اندازی این صنعت در شهرستان ایوان کرده اما همچنان از دولت برای جوانان انتظار تدبیر دارد.

«پویا محمدی» گفت: ورمی کمپوست یک خاک کاملاً آلی و سرشار از میکروارگانیسم­‌های مفید است که طی یک فرآیند بیولوژیک تولید می­‌شود. ورمی کمپوست از تغذیه کود گاوی به نوعی کرم خاکی به نام علمی (Eisenia fetida) تولید می­‌شود. این فرآیند حدود 2 الی 4 ماه تقریباً طول می­‌کشد، که بسته به مدیریت و نظارت بر بسترهای تولید کود این زمان تغییر می­‌کند.

وی ادامه داد: پس از جفت­گیری دو کرم بالغ، تقریباً 4 روز طول می‌کشد تا کرم کوکون پیله بگذارد. کوکون در ابتدا زرد شفاف است که پس از گذشت 23 روز که مداوماً به سمت قهوه­‌ای کدر متمایل می­‌شود نوزاد کرم­‌ها از کوکون خارج می­‌شوند. هر کوکون دارای 2 الی 7 کرم است که بسته به شرایط تعدادی از آن­ها زنده از کوکون بیرون می­‌آیند. کرم‌های نوزاد سفید رنگ و به ­اندازه 0.5 سانتی­ متر نخ خیاطی هستند. این کرم­‌ها رفته رفته بلندتر شده و در محدوده 5/2-3 سانتی­ متری رنگ آنها به سمت قرمز متمایل می­‌شوند. این کرم‌ها بعد 40-60 روز بالغ شده و به رنگی تقریباً جیگری رنگ تبدیل می­‌شوند.

محمدی تصریح کرد: طی مطالعات مختلف پژوهشگران سراسر جهان این کرم گونه Eisenia fetida به­ عنوان بهترین نوع کرم خاکی مناسب برای این صنعت پیشنهاد شده است. از مهمترین عوامل برای انتخاب ایزنیا فتیدا می­‌توان به مقاومت این کرم به تنش­‌ها از جمله تغییرات دمایی، تغییرات رطوبت، تغییرات بستر، میزان خوراک بالا و همچنین دفع بالای این گونه کرم اشاره کرد.

عرضه کننده کرم Eisenia fetida در استان گفت: از لحاظ ظاهری کرم بالغ ایزنیا فتیدا سرخ مایل به جگری است، در حالت عادی حدود 10 سانتی­‌متر است و قطر کرم 5-6 میلی‌متر می­‌باشد که متأسفانه عده­‌ای سودجو در این صنعت در حال تولید و عرضه گونه­‌هایی غیر از این نمونه هستند که ظاهری کاملاً متفاوت و اندازه­‌هایی 2 الی 3 برابر بزرگتر از ایزنیا فتیدا دارند، که تولید و تکثیر این گونه کرم­‌ها توصیه نمی­‌شود.

وی برای تولید سالیانه بیش از 1000 تن کود ورمی در زمینی به مساحت 5000 مترمربع در حالت فعالیت است و معتقد براین است هر چند در مفاد آیین نامه سازمان محیط زیست بسته به میزان تولید باید 200 تا 1000 متر از محدوده زیستی دور بود اما این صنعت هیچ آلودگی را متوجه محیط زیست نمی‌کند.

محمدی میزان کرم موجود در هر مترمربع را کاری تجربی می‌داند و گفت: هر چه میزان کرم در بستر بیشتر باشد طبیعتاً تولید ورمی کمپوست سریع‌تر رخ خواهد داد پس در بهترین حالت تهیه بستر پشته‌ای که در هر متر طول یک بستر با عرض 80 سانتی­‌متر و ارتفاع 50 سانتی­‌متر به 1 کیلوگرم کرم بالغ معادل 1000 رشته کرم نیاز است که این بستر پس از پایان دوره بیش از 50 کیلوگرم ورمی­ کمپوست و بسته به شرایط تقریباً 4 کیلوگرم کرم بالغ و تعداد زیادی نوزاد کرم و کوکون خواهد داشت.

این سرمایه‌گذار گفت: این کرم به آن جهت که از همه زباله­‌های آلی خانگی تغذیه می­‌کنند به کرم زباله­ خوار نیز معروف است البته این کرم رغبتی به خوردن گوشت، لبنیات و مواد اسیدی(مرکبات و پوست آن) ندارد ولی از خوردن میوه­ جات و پوست آنها، سبزیجات، به خصوص مواد شیرین و گوجه­ فرنگی لذت می­‌برند.

کرم‌ها در پایان دوره روز به روز ضعیف­ و تیره رنگ می­‌شوند و چون در پایان هر دوره حداقل 4 برابر شده‌اند یا به بستر جدید تزریق می‌گردند یا به متقاضیان احداث مزرعه تولیدی فروخته می‌شوند. البته کرم در این مرحله به دلیل درصد بالای پروتئین قابلیت استفاده در خوراک دام و طیور را دارد اما آماده‌سازی آن برای تهیه خوراک دام در کشور تاکنون صورت نگرفته است.

محمدی مهمترین عامل در پرورش این کرم را حفظ رطوبت بستر کرم‌ها(کود گاوی) در محدوده 50 الی 70 درصد عنوان کرد و گفت: درجه حرارت در میزان فعالیت کرم­‌ها نیز تأثیر دارد، بهترین درجه حرارت محدوده 20 تا 35 درجه سلسیوس است.

وی گفت: تهویه هوا نیز عامل مهمی در مدت زمان به ­عمل‌آوری ورمی کمپوست می­‌باشد. به دلیل انباشته شدن بستر در مدت دوره و همچنین اشباع شدن بستر با آب معمولاً بستر دچار تراکم شدیدی شده و تخلل آن به صفر می­‌رسد که برای تنفس کرم­‌ها مشکل ساز است. لذا زیر و رو کردن بسترها در این مواقع توصیه می­‌شود.

این کارآفرین گفت: بهترین pH برای تأمین شرایط مناسب برای کرم­‌ها میزان خنثی می­‌باشد. به همین منظور کود اولیه گاوی که درصدی اسیدی است با آبشویی مناسب تهیه بستر می­‌شود.

دارنده صنعت ورمی کمپوست در شهرستان ایوان مهمترین عامل در بالا رفتن تلفات را خشک­ شدن بستر در تابستان و خیس شدن بیش از حد بستر در زمستان برشمرد و در مورد سایر دلایل گفت: تعویض یک دفعه بستر کرم­‌ها نیز تلفات بالایی دارد. چون کرم­‌ها نمی­‌توانند سریع خود را با غذای جدید تطبیق دهند. لذا در هنگام جابجا کردن کرم باید با مقداری از بستر قبلی به بستر جدید منتقل شود. البته در پایان هر دوره که کرم‌ها به بستر جدید منتقل می‌گردد عدم آماده نبودن بستر نو که طبیعتاً کمبود مواد غذایی را به دنبال دارد کرم را دچار ضعف خواهد کرد.

محمدی سردی و گرمای هوا را در میزان تولید تاثیرگذار دانست اما با مدیریت صحیح بسترها می‌توان مانع از کاهش تولید شد و افزود: موقعیت جغرافیایی در آغاز به تولید نقشی مهمی را ایفا می‌کند اما در مزرعه تولیدی ایوان فصل بهار بهترین زمان تولید است.

وی گفت: در بهترین شرایط طول هر دوره تولید 3 ماه است که می­‌توان با مدیریت مناسب 4 دوره در سال تولید داشت.

وی در مورد کاربردهای این کرم گفت: کنسرو کرم در خیلی از کشورهای دنیا به خصوص آسیای شرقی یکی از گرانترین و لذیذترین کنسروهای پروتئینی خوراکی است و علاوه بر قابلیت خود ترمیمی کرم که کاربرد آن را در صنایع لوازم آرایشی بهداشتی زیاد کرده است در جای دیگر به عنوان خوراک دام و طیور و همین‌طور صنعت ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محمدی که تحصیل‌کرده رشته مهندسی کشاورزی است و اقدام به راه‌اندازی این صنعت کرده است گفت: خرید کرم تنها دوره اول صورت می­‌گیرد و بقیه دوره‌ها از کرم­‌های تکثیر شده­­ دوره­‌های قبلی استفاده می­‌شود.

محمدی در تقسیم‌بندی کودها به دو دسته شیمیایی و آلی، اظهار کرد: به دلیل بروز تاثیرات مطلوب کودهای شیمیایی به سبب ماهیت شیمیایی که دارند نیاز به استفاده‌ی مقدار کمتری نسبت به کودهای آلی دارند و از طرفی با هزینه کمتر عرضه می­‌شوند، اما امروزه اثرات سوء حاصل از استفاده بی­‌رویه از این کودها آشکار گردیده است به نحوی که بروز امراض و بیماری‌های جدید در انسان و دام به خصوص سرطان را به دلیل وجود نیترات و کادمیوم در محصولات کشاورزی شیمیایی می­‌توان حاصل از مصرف نادرست کود و سموم شیمیایی دانست. از طرف دیگر کودهای شیمیایی سبب سخت شدن لایه­‌های خاک و آلوده شدن آب­‌های زیرزمینی می­‌شوند.

وی بر ماهیت کاملاً طبیعی کودهای آلی تاکید کرد و افزود: ابتدایی­ ترین کود آلی همان کودهای حیوانی است که سالیان دور و دراز کشاورزان از آن استفاده می­‌کردند و با توجه به اینکه علم کشاورزی کارایی ناکافی کودهای حیوانی برای مکانیزه شدن کشاورزی را اثبات کرده است اما امروزه ورمی کمپوست به عنوان بهترین و کاراترین نوع کود آلی به علت دارا بودن همزمان خواص کودهای ماکرو و میکرو و همچنین سرشار از باکتری­‌ها و میکروارگانیسم‌های مفید است به دنیا معرفی گردیده است.

اولین تولیدکننده کود ورمی کمپوست در استان مزایای این کود را چنین برشمرد: اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک خاک. حاوی میکروارگانیسم­‌های هوازی مفید. حاوی آنزیم­‌ها و هورمون­‌های محرک رشد گیاه. قابل استفاده برای تمام محصولات زراعی و باغی. افزایش ظرفیت نگه­داری رطوبت خاک. افزایش چشمگیر کمی و کیفی محصول. افزایش مقاومت گیاه در برابر امراض قارچی و بیماری­‌ها. دارای خواص همزمان کودهای ماکرو و میکرو. دارا بودن 7 برابر فسفات، 6 برابر ازت، 3 برابر منیزیم، 2 برابر کربن و 1.5 برابر کلسیم قابل دسترس بیشتر در مقایسه با خاک بدون ورمی کمپوست.

محمدی تولید کود صنعتی به صورت دستی و غیرمکانیزه را نیازمند تجهیزات زیاد ندانست و در این خصوص مهمترین وسیله را «سرند دواریست» برای جداسازی کرم، کود ورمی کمپوست، سنگ و دیگر مواد زائد عنوان و خاطرنشان کرد: ورمی کمپوست بدون استفاده از دستگاه خردکن برای خرد کردن کود اولیه نیز تولید می‌شود اما در زمانی طولانی‌تر، به همین جهت برای کاهش دوره تولید از خردکن استفاده می‌شود.

وی تولید کود ورمی را نیازمند نصب سیستم آبیاری قطره­ ای دانست و یادآور شد: این تولید غیرمکانیزه علاوه بر نیاز به دستگاه بسته بندی برای مراحل خاص و تولید انبوه باید مجهز به دستگاه آبشویی، خشک کن، همزن، خرد کن مواد تر و ... باشد.

این کارآفرین ادامه داد: مهمترین مشکل این صنعت نا آشنا بودن کشاورزان با خواص کود ورمی کمپوست است با وجود اینکه تلاش­‌های زیادی توسط مسئولان برای معرفی و توسعه این صنعت در کشور شده است اما کشاورزان این کود را قابل اتکا نمی‌دانند و همین مانع توسعه‌یافتگی این صنعت گردیده است البته دلیل این امر معرفی صنعت کود ورمی کمپوست است و هیچ جا سخن از مزایای منحصر بفرد این کود به میان نمی­‌آید. هیچ ارگانی توصیه به عدم استفاده از کودهای شیمیایی و مبادرت به استفاده از کودهای آلی نمی­‌کند.

وی ضمن بیان این مطلب که با تلاش مسئولان تعدادی از استان­‌های کشور شاهد رشد استفاده از این کود در کشاورزی و بروز کشاورزی ارگانیک هستیم ولی متاسفانه در استان ایلام هیچ اقدامی حتی تئوری جهت انجام کشاورزی ارگانیک و حمایت از تولیدکنندگان کود­های ارگانیک صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: فروش کود تولیدی باعث افزایش سطح تولید گردیده و چند برابر شدن تولید نسبت به رقم حال حاضر باعث مطلوبیت سودآوری این صنعت خواهد شد.

محمدی تاکید کرد: در اثبات قابلیت و پتانسیل این صنعت، پیشرفت آن در تمام دنیا بهترین ادله است به نحوی که در حال حاضر ورمی کمپوست کاملاً صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های کلانی از لحاظ مادی و هم معنوی روی آن صورت گرفته است مگر چه ارزشی بالاتر از این­که برای سلامتی انسان­‌ها سرمایه­ گذاری شود!!

این تولیدکننده کود گفت: همه صحبت­‌ها در این است که این صنعت سودآوری دارد جوانان بشتابید... . ولی حقیقتش این است که تضمینی برای فروش محصول وجود ندارد پس به کسانی که به دنبال راه اندازی این صنعت هستند می‌گویم ابتدا به فکر فروش محصول پس از تولید باشند سپس کار تولید را پیگیری کنند.

وی گفت: سالیانی است که جوانان تدبیری از دولت جهت اشتغالزایی ندیده­ اند و انتظار این است که اینک در راستای تحقق شعار دولت، برای احقاق حقوق حقّه جوانان تدبیری اساسی اتخاذ شود که امید جوانان ناامید نشود.

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ورمی کمپوست

ورمی کمپوست

ورمی کمپوست

برای حفظ گیاهان، نگهداری گلخانه‌ها، گسترش مزارع و درختان میوه نیازمند مواد آلی می‌باشیم. سال‌ها تلاش و مطالعه و پس از انجام مراحل تحقیقات و آزمایشات گوناگون مشخص شده باز هم قدرت لایزال پروردگار با خلقت موجودی ارزشمند بنام کرم خاکی توانسته یکی از عمده‌ترین نیازمندی‌های بستر گل و گیاه یعنی مواد آلی را با وجود فضولات این جانور تأمین نماید.
ورمی کمپوست حاصل فعالیت بیولوژیک نوعی کرم‌خاکی با نام علمی Eisenia fotida می‌باشد این جانور با تغذیه از موادآلی موجود در طبیعت آن‌ را به کود آلی مغذی تبدیل نموده به گونه‌ای که در حال حاضر این کود به عنوان یکی از غنی‌ترین کودهای آلی بیولوژیک شناخته شده در دنیا کاربرد
ورمی‌کمپوست در خواص فیزیکی،‌ شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر بسزایی دارد. این کود اصلاح‌کنندة خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک بوده و علاوه بر وزن مخصوص کم، فاقد هر گونه بو، میکروارگانیسم‌های پاتوژن، باکتری‌های غیر هوازی، قارچ‌ها و علف‌های هرز می‌باشد. ورمی‌کمپوست علاوه بر قابلیت جذب آب با حجم بالا، شرایط مناسب جهت دانه‌بندی و قدرت نگه‌داری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را فراهم می‌نماید. ورمی‌کمپوست حاوی عناصر غذایی بسیار غنی به‌ویژه ازت بوده که به‌تدریج آن‌ها را در اختیار گیاه قرار می‌دهد (این نکته از نظر حاصل‌خیزی خاک بسیار پراهمیت است.) این کود در مقایسه با سایر کودهای آلی دارای میزان عناصر اصلی غذایی بالاتری است. ورمی‌کمپوست علاوه بر عناصر ماکرو مانند ازت، فسفر و پتاسیم که در فعالیت‌های حیاتی گیاه نقش اساسی دارند حاوی عناصر میکرو مانند آهن، مس، روی و منگنز نیز می‌باشد. علاوه بر این با داشتن موادی مانند ویتامین B12 و اکسین عوامل محرک رشد گیاه را فراهم می‌آورند.

معمولآ نسبت کربن به ازت (C/N) ورمی کمپوست20-15بوده و طول دانه‌های خشک آن بین 1-5mm متغیر است. هوموس آن نیز 20% وزن خشک می‌باشد.
کرم‌های زباله‌خوار با تغذیه زایدات آلی آن‌ها را تجزیه و دگرگون می‌نمایند. فرآیند هضم این کرم‌ها به تغییر سریع‌تر مواد آلی منتهی شده و کمپوست تثبیت می‌شود. نتیجة این عمل دستیابی به ورمی‌کمپوست با کیفیت بالا است که با بالاترین استانداردهای جهانی برابری می‌کند.

موارد استفاده ورمی‌کمپوست:

ورمی کمپوست قابل استفاده در کلیه محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای می باشد.

عناصر موجود در ورمی کمپوست:

ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، آهن، روی، مس، منگنز
این در حالی است که هر یک از انواع کودهای شیمیایی موجود تنها حاوی یک یا چند عنصر خاص می‌باشند

بیولوژی کرم خاکی:

از نظر پیشینه تاریخی، کرم‌های خاکی در حدود 600 میلیون سال پیش به وجود آمده و از آن زمان تا حال شاهد تکامل گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری بوده‌اند. شکل ظاهری این موجودات در طی این مدت تغییر چندانی پیدا نکرده و هم اکنون نیز بین گونه‌های مختلف آنها از این نظر تفاوت قابل توجهی به چشم نمی‌خورد.
این موجودات ارزشمند، به مدت چندین میلیون سال اراضی موجود در سطح کره زمین را در کمال آرامش و سکوت، زیر و رو کرده و بدین صورت نقش مهمی در جریان چرخه عناصر ایفا نموده‌اند
کرم‌های‌خاکی دارای بدنی کشیده، بندبند، فاقد استخوان دارای کوتیکول حامل تارها و دستگاه گوارش لوله‌مانند که به مجرای دفعی ختم می‌شود، هستند. طول این جانور برحسب گونه از یک سانتی‌متر تا بیش از 2 متر بالغ می‌گردد.

این جانور اغلب دوجنسی یا هرمافرودیت هستند و هنگام بلوغ بر روی اپیدرم آنها یک منطقة متورم ظاهر می‌شود که آنرا کمربند تناسلی گویند. این قسمت پیله‌ای ترشح می‌کند که تخم‌ها را دربر‌ می‌گیرد.
کرم‌های‌خاکی فاقد مرحلة مشخص لاروی بوده و نوزادان آنها پس از خروج از تخم و پیله، رفته‌رفته بالغ می‌شوند.
امروزه با اطلاعاتی که از این جانور بدست آمده است کاربردهای فراوانی در رشته‌های مختلف علوم (مانند کشاورزی، شیلات، دامپروری، صنعت، محیط زیست و انرژی) بـرای آن تعریف شده و یا به‌عبارت دیگر در بسیاری از علوم شناخته شده است.

بیوکمپوست
چند دهه‌ایست که با رخدادهای بزرگ فرایند‌های صنعتی در پهنه‌ی گیتی ، زباله‌ها نیز به‌همراه آلودگی‌های روزافزون خاک، آب و هوا زنجیره‌ی زیست‌محیطی و زیستگاه آدمیان را به سختی با تهدید ناخواسته‌ای روبرو نموده است. در زمینه‌ی مبارزه با چنین مشکل فراگیری مراکز پژوهشی و اجرایی تلاش و کوشش پیگیری را در رویارویی و مبارزه آغاز کرده‌اند.
از روش‌های بسیار مؤثر در مبارزه و خنثی سازی اثرات نامطلوب زباله‌ها تبدیل آن‌ها به کود است تکنیک تبدیل کود از زباله بطور علمی و عملی در سال‌های اخیر آغاز شده‌است . کمپوستینگ، تجزیه‌ی مواد زاید قابل تجزیه‌ی بیولوژیک توسط جانداران ذره‌بینی است که توانایی شکست ملکول‌های بزرگ مواد آلی را دارا می‌باشند. روشی است که چنین ارگانیسم‌هایی را در جهت افزایش میزان تجزیه‌ی بقایای آلی تحت کنترل مورد استفاده قرار می‌دهد. این فرایند طبیعی، مواد آلی را به ماده‌ای غنی مبدل کرده مکملی بسیار سودمند برای خاک ایجاد می‌نماید. ترکیبات هوموسی تولید‌شده به‌راحتی توسط گیاهان قابل جذب است. به این ترتیب باعث بهبود وضعیت خاک‌های اراضی زیر کشت و در نتیجه کاهش استفاده از کود‌های شیمیایی می‌شود.

اهم خواص فیزیکی و شیمیایی بیوکمپوست عبارتند از:
1ـ تسریع‌کننده‌ی رشد گیاه
2ـ غنی از ترکیبات هوموسی
3ـ قابلیت نگهداری آب با حجم بالا
4ـ عاری از میکروارگانیسم‌های پاتوژن
5ـ وزن مخصوص کم و فاقد هر گونه بو
6ـ اصلاح‌کنده‌ی خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک
7ـ تأمین کننده‌ی کلیه‌ی عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد گیاهان

ویژگی‌های بهینه‌ی بیوکمپوست:
1- به‌جای کود، در چمن‌کاری، گیاهان زینتی، باغداری، تاکستان، کشت قارچ، سبزیکاری، صیفی‌کاری،
فضای سبز و غیره. این‌گونه مصارف بیشترین و شناخته‌ترین کاربردها را تشکیل می‌دهند.
2- به‌جای مواد پرکننده در تراشه‌های ساختمانی.
3- بجای مواد جانبی، در کارخانه‌های آجرسازی برای بلوک‌های توخالی یا متخلخل.
4- بجای عایق صدا (آکوستیک ) در ساختمان‌ها.
5- بعنوان بیوفیلتر در کارخانه‌های تهیه کمپوست. رفع بوی لاشه حیوانات در دامداری ها و مرغداری‌ها و
کارخانجات قند سازی.
6- بجای بستر حیوانات در دامداری‌ها.
7- استفاده به عنوان سوبسترا در کشت قارچ.
8_ استفاده به عنوان الیاف در صنعت نساجی و الیاف آلی.

عناصر موجود در بیوکمپوست:
کمپوست به‌دست آمده از زباله‌ی آلی، حاوی مقدار فراوانی عناصر معدنی بوده که پاره‌ای از آن‌ها برای رشد گیاهان ضروریست. مهمترین این عناصر که obligo elements نامیده می‌شوند، عبارتند از بر، روی، مس، منگنز، مولیبدن، کبالت بعلاوه‌ی عناصر عمده‌ی دیگر که عبارتند از: نیتروژن، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم.

آخرین ویرایش:

azar71

عضو جدید
ورمی کمپوست کود غنی

ورمی کمپوست کود غنی

ورمی کمپوست کودی است با منشا آلی سرشار از عناصر غذایی ماکرو و میکرو که در رشد متناسب و بهینه ی گیاه نقش موثر دارند. کود ورمی کمپوست حاوی بیشترین میزان مواد محرک رشد در میان سایر کودهای آلی است. این محرک ها در رنگ پذیری و افزایش گل گیری بسیاری از محصولات نقش به سزایی دارد.

مایع دفعی از بدن کرم ها که در درون بستر پرورش کرم وجود دارد حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، نیتروژن آلی، پروتئین، مواد شبه هورمونی و … است.
عبور آرام و متداوم مواد غذایی از روده ی کرم و دفع آن توسط کرم باعث ضدعفونی و استریل شدن این مواد می شود. از این رو ورمی کمپوست حتی به عنوان یک بستر کشت نیمه سترون قابل استفاده است. این در حالی است که میزان و نحوه ی دردسترس قرارگرفتن مواد غذایی ماکرو و میکرو به حدی است که در صورت استفاده از ورمی کمپوست به عنوان بستر کشت گیاهان، به هیچ عنوان اثرات منفی گیاه سوزی دیده نخواهد شد.
در آزمایشات فراوان اثبات شده است که مواد شبه هورمونی موجود در کود ورمی کمپوست، در جوانه زنی، ریشه دهی، سرعت رشد و … تاثیر به سزایی دارد تا اندازه ای که گیاهان تیمارشده با این کود تا ۴ هفته(گوجه فرنگی) زودرسی داشته اند.
علاوه بر موارد فوق بیشترین ارزش ورمی کمپوست در میکروارگانیسم های موجود در آن می باشد. میکروارگانیسم یا موجود زنده ی موجود در درون کود ورمی کمپوست (همچون باکتری های تجزیه گر) با افزایش راندمان عملکرد خاک و یا به عبارتی زنده کردن خاک کشاورزی به صورت کاملا عینی منجر به کاهش نیاز خاک به مصرف مواد شیمیایی و در عین حال افزایش عملکرد گیاهان می شود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

azar71

عضو جدید
تاثیر ورمی کمپوست بر روی سبزیجات و گلهای زینتی​

Zdenka Pemuzic وهمکاران (2002) در آزمایشات خود بر روی محصول کاهو به این نتیجه رسیدند که مصرف 5 تن درهر هکتار ورمی کمپوست باعث تولید عملکرد مطلوب با حداقل میزان نیترات و حد مناسب عناصر غذایی در کاهو گردیده است.
Harris وهمکاران(1990) گزارش نمودند که مصرف 5 تن در هکتار ورمی کمپوست عملکرد سبزیجات را به طور معنی داری افزایش داده است.
در یک آزمایش در زمینه ی اثرات مقادیر مختلف (ورمی کمپوست کود گاوی) و(ورمی کمپوست کود گاوی+خاک اره ) در مقابل بسترشاهد(پیت+پرلیت) بر روی گیاه فیکوس بنجامین ابلق توسط محبوب خمامی (1383)انجام شد نتایج زیر بدست آمد:

وزن تر ساقه وبرگ: مشخص شد که ورمی کمپوست+خاک اره (20%به 80%) اثر بهتری بر روی این صفت داشته است.

قطر ساقه:با توجه به نتایج مقادیر 30%ورمی کمپوست بیشترین قطر ساقه را ایجاد نمود

ارتفاع گیاه:بیشترین ارتفاع گیاه مربوط به گلدان حاوی 10% ورمی کمپوست بود البته بین مقادیر 10%تا30%ورمی کمپوست اختلاف معنی داری مشاهده نشد.

از نظر وجود عناصر میکرو وماکرو نظیر: نیتروژن ، پتاسیم ، آهن ، منیزیم ، روی ، منگنز ومس مقادیر 20% ورمی کمپوست +خاک اره بهترین نتیجه را نست به نمونه های دیگر نشان می دهد.
از این آزمایش نتیجه گیری شده که با توجه به اثرات مثبت وقیمت مناسب ؛ ورمی کمپوست می تواند جایگزین مناسبی برای پیت باشد نکته قابل توجه آنکه استفاده از ورمی کمپوست در مقادیر 20%مطلوب بوده و تا حداکثر25%برای این گیاه مفید می باشدومقادیر بالاتر در فاکتورهای ذکر شده اختلاف معنی داری با شاهد نشان نمی دهند.

مطالعات نشان داده که کمپوست از طریق افزایش ظرفیت نگهداری آب ، تامین عناصر غذایی وتولید هورمونهای گیاهی که اثر اصلاحی بر جوانه زنی و رشد دارد می تواند اثر مثبتی بر رشد گیاهان زینتی داشته باشد.(Tomatiوهمکاران1988)
نتیجه : رشد گیاهان زینتی از جمله کوکب ، گل سرخ ، مریم گلی ، گل داوودی واطلسی در بسترهای حاوی ورمی کمپوست به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

davoda1

عضو جدید
میگن به پشته جلبک بزنی درصد نیتروژنش میره بالا اخه چقدر سود داره که جلبک هم به پشته اضافه کنی من الان 100تن کود دارم ولی خریدار نیست با روش معمولی به زحمت پول خودش رو در میاره حالا بیاییم هزینه جلبک هم به اون اضافه کنیم کمه میشه ضرر رو ضرر

آخرین ویرایش:

davoda1

عضو جدید
همه اینا درست حتی اگه تسهیلان بدن و کمک کنن شما بهتره به فکر فروش اون باشید چون درست کردن کود که کاری نداره بقیه حرف ها زیاد مهم نیست مهم عرضه و تقاضا ست

panasonic.ir

عضو جدید
[h=2]برتری ورمی کمپوست به کمپوست معمولی[/h]

c91af129ae374b1ac5c7e275f3ac7d2a.jpg

ورمی کمپوست به خوبی تغییر فرم یافته و ساختار، تخلخل، تهویه، زه کشی و ظرفیت نگهداری رطوبت آن در حد عالی می باشد. تولید ورمی کمپوست تعداد ریز موجودات بیماری زای گیاهی را به شدت کاهش داده و بنابراین از این نظر برتری نسبی به کمپوست معمولی دارد. تولید کمپوست به عنوان یک فرآیند هوازی منجر به معدنی شدن نیتروژن می شود که در مورد تولید ورمی کمپوست، استفاده از کرم های خاکی باعث تسریع این روند می گردد. فرآیند هوموسی شدن که در مرحله رسیدگی کمپوست سازی اتفاق می افتد، در طول فرآیند تولید ورمی کمپوست، بزرگتر و سریع تر اتفاق می افتد. کود تولیدی در این روش به علت بالا بودن نسبت کربن به ازت (C/N=15) فاقد بوی نامطبوع و فعالیت حشرات مزاحم می باشد.
خواص فیزیکی وشیمیایی ورمی‌ کمپوست
سبک و فاقد هرگونه بو ، عاری از علفهای هرز ، حاوی میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند ازتوباکتری‌ها ، بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی ، دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن ، روی ، مس و منگنز ، دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامین‌ها بویژه ویتامین ، B12 قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی ، فرآوری آسان و سریع‌تر از بیوکمپوست ، عاری از باکتری‌های غیرهوازی ، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن ، اصلاح کنندة خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک میباشد
در مجموع این عوامل باعث شده ورمی کمپوست به عنوان بی رقیب ترین و مطلوب ترین کود ارگانیکی برای مصارف کشاورزی ، فضای سبز ، گلکاری ، نشاء کاری ، سبزیکاری ها ، قارچ خوراکی ، خزانه ، نهالستان ها تولید محصولات گلخانه ای و گل های آپارتمانی مطرح شود.
فضولات كرم:این كرم، در روز بیش از وزن خود غذا می‏خورد و 60 تا 90 درصد آن را به فضولاتی به نام كود كرمی‌كمپوست تبدیل می‏كند و این كود دارای حداقل 5 خاصیت زیر است:
1) بی بو است.
2) مانع از ایجاد علف هرز می‏شود.
3) استفاده از این نوع كود، كیفیت محصولات كشاورزی را نسبت به كود شیمیایی عملاً‌ حدود 50 درصد و كمیت (تعداد در واحد سطح) آنها را نیز چیزی در حدود 20 تا 70 درصد افزایش می‏دهد، و به علاوه مشکلات مربوط به باقی ماندن کود شیمیایی در مواد غذایی را ندارد.
4) بدلیل خاصیت اسفنجی کود تولید شده در نگهداشت آب و آزاد سازی تدریجی آب موجود، از این كود به همراه فناوری خاص، اقدام به بارور نمودن و حاصلخیزی زمین‏های شوره‏زار، شیمیایی شده،‌ كوهپایه و غیرقابل كشت می‏شود

5) از همه مهمتر، بدلیل فقدان هر نوع مواد شیمیایی، محصول كشاورزی تولیدی با استفاده از این كود، ارگانیك است و قیمت محصول كشاورزی ارگانیك در سطح جهانی، بین 2 تا 5 برابر قیمت محصول كشاورزی عادی است. این صنعت با توجه به اینكه در حفظ و استفاده بهینه از محیط زیست و كاهش هزینه‌های حمل و نقل و دفع زباله‌ها و فضولات نقش قابل توجهی دارد می‌تواند در پیشرفت اقتصاد و توسعه پایدار كشور بسیار مفید باشد.

جرجیس

عضو جدید
کرم ورمی کمپوست

کرم ورمی کمپوست

سلام دوست عزیز
دادن فقط پوسته تخم مرغ و سبوس کار درستی نیست. به غیر از این این مواد می توان سبوس شالی ، آرد ذرت ، تفاله چغندر ، کاه نرم ، آرد جو ، استفاده کرد . ولی بر اساس تجربه من بهتره از همه مواد غذایی که گفتم به مقدار لازم استفاده کنین . پوسته تخم مرغ هم زیاد ندین چون باعث بالا رفتن پی اچ کود میشه . پوسته تخم مرغ رو وقتی به بستر اضافه کن که موقع جفت گیرییشونه چون باعث تقویت اونا میشه . در ضمن بهتره طرح نگهداریتون رو عوض کنین چون من فکر میکنم که روش شما سبدی هستش . بهتره از روش پشته ای استفاده کنین . امیدوارم تجربیات بنده حقیر به دردتون بخوره .

جرجیس

عضو جدید
از لحاظ مالی اگر بتونید کرمی رو که تولید میکنید رو بفروشید خیلی خوبه.