[پرسش و پاسخ سوالات مربوط به مهندسی پی]

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان :gol:
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

:que:
اگر یک ساختمانِ به فرض 20-30 طبقه ، ساخته شده باشه و الان بخوایم فنداسیونش رو تقویت کنیم :

-اصلا همچین چیزی ممکن هست یا نیست؟
-اگر هست ، چه روش هایی برای بهسازیش هست ؟
-کدوم روش اجرایی هست؟

باید ذکر کنم که کلیه تست های مربوط به ژئوتکنیک انجام گرفته و تایید شده
برای فنداسیون این سازه از سیستم میکروپایل استفاده شده ، و بدلیل بالا بودن سطح آب زیرزمینی زهکشی انجام گرفته
تست های مربوط به فنداسیون هم انجام شده و ظاهرا جواب داده
ولی کارفرما جهت اطمینان بیشتر میخوان فنداسیون این سازه رو تقویت کنن

مشخصات پروژه:
-سطح اب زیرزمینی بالا
-خاک تقریبا ماسه ای
-ضخامت فنداسیون کار شده هم 120 سانتیمتر
-سازه بتنی
-پی گسترده

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان :gol:
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

:que:
اگر یک ساختمانِ به فرض 20-30 طبقه ، ساخته شده باشه و الان بخوایم فنداسیونش رو تقویت کنیم :

-اصلا همچین چیزی ممکن هست یا نیست؟
-اگر هست ، چه روش هایی برای بهسازیش هست ؟
-کدوم روش اجرایی هست؟

مشخصات پروژه:
-سطح اب زیرزمینی بالا
-خاک تقریبا ماسه ای
-ضخامت فنداسیون کار شده هم 120 سانتیمتر
-سازه بتنی
-پی گسترده

همکار محترم:با سلام:
ا
همکار محترم -با سلام:
ابتدا تشکر می کنم از این سئوال بسیار جالب شما -چرا که چنین حالاتی پیش می اید. مثلا برج پیزا در ایتالیا بهمین علت بالابودن ابهای زیر زمینی این مقدار نسبت به خط شاقول انحراف دارد. که البته توسط یک گروه از کارشناسان المانی در 2007 یا 2008(دقیق یادم نیست) مهار شد-یعنی فعلا افزایش مقدار زاویه انحراف متوقف شد. البته با تزریق صدها تن سرب مذاب!.
اما اگر قبول کنیم در زمان ساخت برج ازمایشگاه مکانیک خاک نبوده است-در حال حاضر برای ساخت 30 طبقه ساختمان(برج) -100% ازمایش های خاک الزامی وانجام می شود. ونه نظام مهندسی ونه شهرداری اجازه ساخت بدون ازمایشهای خاک وعمق پی ومیزان تراز اب زیر زمینی -را نمیدهند. در صورت اجبار برساخت در چنین زمینی :برای یک برج 30 طبقه باید از شمع کوبی(پایل هلندی -شمع پیش ساخته بتنی) استفاده کنیم -شمع ها با تخماق هیدرولیکی( ماشین تخماق مکانیکی) انقدر کوبیده می شوند تا به زمین ولایه سفت زیر لایه ابگونگی برسد(عمق لازم ژئوتکنیکی قبلا با ازمایش مشخص شده است-مثل عمق پایه های اسکله ها وسکوهای نفتی که بزیر کف دریا یا اقیانوس یا خلیج -لایه بازالتی سفت میرسند البته با روش کیسون وصندوقه که بحث مفصلی است-خواستم بدانید می شود-ولی پرهزینه) -بعد یک plat روی شمعها اجرا واز روی این سطح تراز محاسبه شده که بصورت یک رادیه عمل می کند سازه شروع می شود. بنابراین اجرای سازه شما سخت تر از سکوی نفتی نیست. اما اگر فرض رابر این بگذاریم که اگر چنین سازه ای بدون ازمایش خاک وژئوتکنیک در 30 طبقه ساخته شده (فرض است -بعنوان یک مثال نگاه کنیم) -چه باید کرد؟. من برای پاسخ وراهکاری که میخواهم طراحی کنم باین اطلاعات نیاز دارم:
1-مقاومت حداقل خاک را چقدر درنطر گرفته اید؟.
2-عمق اب زیرزمینی(با یک چاه ازمایشی توسط مقنی اب بالا میزند-در چه عمقی؟) .
3-مساحت هرطبقه (طول وعرض پلان) برای بار وارده وزلزله ؟
4-کاربری:مسکونی؟یا نه؟
5-پی بصورت رادیه جنرال با ضخامت 120 سانت -چه شبکه ای در کف وبالا (ارماتورهای اصلی فشاری وکششی) چه قطری کار شده اند؟.بالاخره اگر این سازه تست مکانیک خاک نداشته!-نقشه پی که باید داشته باشد؟.
تقویت امکان پذیر است والبته پرهزینه وسنگین وتاحدی کار اجرایی خطرناک.البته عرض شد اگر فرض کنیم چنین باشد-چون برای یک سازه ساده مسکونی 5 طبقه مسکونی شهرداری ونظام دهها شرط واما واگر(البته درست وبحق می گویند) برای ایمنی وایستایی مطالبه می کنند. برای حل این مسئله طرح شده شما موارد فوق را اعلام کنید تا بنده درحد بضاعت علمی خود پاسخ دهم واحیانا دیگر دوستان نیز پاسخ فرمایند. وشما خود پاسخ دلخواه را انتخاب نمایید.
:gol:

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
همکار محترم -با سلام:
من برای پاسخ وراهکاری که میخواهم طراحی کنم باین اطلاعات نیاز دارم:
1-مقاومت حداقل خاک را چقدر درنطر گرفته اید؟.
مقاومت خاک رو نمیدونم چقدر هست متاسفانه
2-عمق اب زیرزمینی(با یک چاه ازمایشی توسط مقنی اب بالا میزند-در چه عمقی؟) .
بله بالا میزنه .. چون سازه خیلی نزدیک دریا هست سطح اب زیرزمینی خیلی بالاست
3-مساحت هرطبقه (طول وعرض پلان) برای بار وارده وزلزله ؟
مساحت هر صبقه حدودا 3000 متر - پلان نامنظمه طول و عرض هر طرف متفاوته
4-کاربری:مسکونی؟یا نه؟
مثلا تجاری،تفریحی،اداری،اقامتی فرض کنید باشه که کاربری هر طبقه فرق میکنه ( مثلا 8 طبقه تجاری ، سه طبقه شهر بازی و استخر واداری و بقیه طبقات هتل )
5-پی بصورت رادیه جنرال با ضخامت 120 سانت -چه شبکه ای در کف وبالا (ارماتورهای اصلی فشاری وکششی) چه قطری کار شده اند؟.بالاخره اگر این سازه تست مکانیک خاک نداشته!-نقشه پی که باید داشته باشد؟.
این سازه تست داشته کلی ازمایشات روش انجام شده ، برای فنداسیون میکروپایل استفاده شده و تایید نظام مهندسی شده ولی کارفرما برای اطمینان میخواد پی رو تقویت کنه
پروژه پروژه عظیمی هست و چون سازه بتنی و ستون ها قطور هستن و وزن سازه زیاد هست و تزدیک دریا هم هست کارفرما در جهت اطمینان برای جلوگیری از نشست احتمالی در نظر دارن همچین کاری کنن

تقویت امکان پذیر است والبته پرهزینه وسنگین وتاحدی کار اجرایی خطرناک.البته عرض شد اگر فرض کنیم چنین باشد-چون برای یک سازه ساده مسکونی 5 طبقه مسکونی شهرداری ونظام دهها شرط واما واگر(البته درست وبحق می گویند) برای ایمنی وایستایی مطالبه می کنند. برای حل این مسئله طرح شده شما موارد فوق را اعلام کنید تا بنده درحد بضاعت علمی خود پاسخ دهم واحیانا دیگر دوستان نیز پاسخ فرمایند. وشما خود پاسخ دلخواه را انتخاب نمایید.
:gol:

ممنونم دوست عزیز
ببخشید که اطلاعات دقیق نبود

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
ممنونم دوست عزیز
ببخشید که اطلاعات دقیق نبود

باسلام-بنابراین سازه ساخته شده-حدود هرطبقه:3000مترمربع؟-ایا اطراف پروژه باز است؟ یعنی ما چون باید از کناران کارکنیم جای مانوور هست؟.منظورم سازه در وسط زمین است؟.یا فعلا همسایه ندارد که بشود ماشین الات کار را مستقر کرد؟.بعد هم احتمالا محاسبات چنین سازه ای دست مشاور ذیصلاح بوده است-چرا مالک تردید دارد؟.ومیخواهد تقویت کند؟.هزینه کم نخواد بود.مگر مشاور ذیصلاح این تمهیدات را پیش بینی وایمنی را لحاظ نکرده؟-می بخشید -حجم کار بالا وسنگین است مجبورم تمام جوانب را در نظر بگیرم.

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
باسلام-بنابراین سازه ساخته شده-حدود هرطبقه:3000مترمربع؟-ایا اطراف پروژه باز است؟ یعنی ما چون باید از کناران کارکنیم جای مانوور هست؟.منظورم سازه در وسط زمین است؟.یا فعلا همسایه ندارد که بشود ماشین الات کار را مستقر کرد؟.بعد هم احتمالا محاسبات چنین سازه ای دست مشاور ذیصلاح بوده است-چرا مالک تردید دارد؟.ومیخواهد تقویت کند؟.هزینه کم نخواد بود.مگر مشاور ذیصلاح این تمهیدات را پیش بینی وایمنی را لحاظ نکرده؟-می بخشید -حجم کار بالا وسنگین است مجبورم تمام جوانب را در نظر بگیرم.
بله حدود هر طبقه ۳۰۰۰ متر مربع (مساحت کل طبقات حدودا 60000 مترمربع می باشد)
از دو طرف گذر هست و میشه ماشین الات مستقر کرد ولی برای شمع کوبی اطراف و همچین روش هایی که نیاز به زمین اطراف داره ،جا نیست
نمیدونم چرا مالک تردید داره بهرحال قصد همچین کاری رو دارن و حتما مشکلی با هزینه این کار ندارن

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
بله حدود هر طبقه ۳۰۰۰ متر مربع (مساحت کل طبقات حدودا 60000 مترمربع می باشد)
از دو طرف گذر هست و میشه ماشین الات مستقر کرد ولی برای شمع کوبی اطراف و همچین روش هایی که نیاز به زمین اطراف داره ،جا نیست
نمیدونم چرا مالک تردید داره بهرحال قصد همچین کاری رو دارن و حتما مشکلی با هزینه این کار ندارن

همکار گرامی:
با توجه به انچه تا کنون گفته اید -تصدیق می نمایید قضاوت و جواب صریح ودقیق برای چنین سازه بزرگی با همین چند خط اطلاعات ممکن نیست-اما بطور کلی وعمومی میتوانم براساس تجربیات خود موارد زیر را پیشنهاد نمایم تا توسط شما ومهندس مشاور و مهندسین مسئول اجرای سازه بررسی ومطالعه وتصمیم گیری نمایند.
1-بازهم تکرار می کنم در صورتی که پروژه مشاور ذیصلاح ومسئول داشته است و پی اجرا شده را براساس بازدید ومحاسبات ژئوتکنیک ونطارت کافی دانسته اند تصور نمی کنم این مواردی که عرض می کنم باز هم لازم باشد-علیهذا-بررسی و خودتان بانظر مشاور ومجری پروژه تصمیم بگیرید.
2- با توجه به گفته شما اگر میانگین طبقات را 25 طبقه(چون گفتید پلان در طبقات مساحت متغیر دارد ) و کاربری هتل و سالن های عمومی محسوب می شوند -مساحت میانگین راهم 2500 مترمربع فرض کنیم بطور تقریب نیروی برش پایه زلزله وارد بر پی سازه :حدود:10000تا12000تن تخمین زده می شود .که چنین نیرویی با توجه بارتفاع :100 تا 120 متری سازه(متوسط ارتفاع را 3.5 -4 -تا 4.5متر با توجه به سالنهای پایین وکاذب های لازم سقف هتل برای عبور کانالهای تاسیسات سیستم های کولینگ تاور وگرمایش) -لنگر زلزله فوق العاده ای به پی منتقل می کند که حتما مشاور محاسبات پروژه در نطر داشته اند.وبراین اساس گفتم موارد ایمنی را لحاظ کرده اند .
3- اگر مشاور بنا براصرار مالک و مطالعات دقیق این موارد حفر چاههای A وB ویا A به تنهایی را لازم وضروری تشخیص دادند. انباره ها یا سوها یا تونلهای:محورهای:X,Y,Z,U توسط مقنی ها با رعایت اصول ایمنی اداره کار وماسک اکسیژن وحضور مهندسین ناظر انجام وسپس دوغاب سیمان یا گروت سیمان -بنتونیت بداخل انها برابر کروکی وموارد قید شده در فایل ضمیمه :micropile1 توسط شرکتهای مجری ذیصلاح که دارای ماشین وروتاری حفاری وپمپ های هیدرولیکی هستند انجام می شود.فایل ضمیمه:
مشاهده پیوست micropile1.pdf

16.jpg

mahsa firoozi

عضو جدید
سلام، من ی سوال داشتم کسی میدونه درس پی کارشناسی برای این ترم (نیمه اول 94) توی کدوم دانشگاه های تهران ارائه می شه و چه روزی؟

arghavanii

عضو جدید
سلام دوستان،
برای محاسبه نشست گروه شمع (شمع گروهی) با سرپوش سخت، (Group pile with rigid cap)میزان نشست مجاز چقدر هست؟(چند میلی متر)