[پرسش و پاسخ در مورد اتولیسپ] Auto Lisp

hor.abd

عضو جدید
دوست عزیز از دستور al استفاده کن ببین مشکلت حل نمی شه

تامکت

عضو جدید
کمک اتوکدی سریع

کمک اتوکدی سریع

سلام دوستان
کسی میتونه یه نرم افزار واسه شماره گذاری خودکار (با کلیک کردن) توی محیط اتوکد بهم معرفی کنه؟
میخام هزارتا شماره توی محیط اتوکد وارد کنم که خیلی زیاده!
ممنون;)

rasamhost

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه یه نرم افزار واسه شماره گذاری خودکار (با کلیک کردن) توی محیط اتوکد بهم معرفی کنه؟
ممنون;)

دوست عزیز
شما بایستی سراغ یه لیسپ بری که این کارو انجام بده . من همچین لیسپی داشتم متاسفانه اسمش رو فراموش کردم. مطمئنم که همین کارو انجام میداد. با کلیک روی هر ابجکت یا محیط هم مساحت رو مینوشت و هم هر اطلاعاتی که میخواستی
موفق باشی

عمو رسول

عضو جدید
سلام

من اتوکد رو نصب میکنم و از ویژوال لیسپ اتوکد استفاده میکنم و بعد از یه مدت دیگه صفحه ویژوال لیسپ باز نمیشه.

از ویندوز 7، 64 بیتی استفاده میکنم. هر ورژن اتوکدیم که نصب میکنم همین مشکل رو داره

ممنون میشم راهنماییم کنید

کامیاب راد

عضو جدید
سلام دوستان
ممنون;)

سلام
شاید یه کم دیر شده باشه برای جواب دادن ولی خوب در عوض این مشکل که مربوط به دیگران هم شاید باشه به جواب میرسه
سئوال شما خیلی کلی مطرح شده و من منظور شما را درست متوجه نشدم
اگه منظورتون از شماره گذاریاینه که یک سری عدد پشت سر هم ایجاد کنید می تونید به قسمت Express/text/Automatic Text Numbering مراجعه کنید . اول 1000 تا عدد مثلا صفر (که به راحتی با دستور Array میشه ایجاد کرد) در محور X یا Y ایجاد کنید. بعد با اجرای این دستور همه آنها را انتخاب کنید و عدد شروع را مشخص کنید و الی اخر
اما اگه منظورتون وارد کردن مختصات نقاط در یک جدوله که با کلیک موس روی اون نقطه مختصات برداشت بشه و تو جدول نوشته بشه ، میتونید اعلام کنید تا من براتون لیسپ اون را ایمیل کنم

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان
ممنون;)

سلام
میدونم تاپیک قدیمیه، ولی من چند سال پیش یه کد VBA تو اتوکد (لند) نوشته ام که تقریبا اینکار رو میکرد. کار دقیقش این بود که روی هر نقطه ای از نقشه که کلیک میکردی اون نقطه رو روی نقشه اتوماتیک شماره گذاری میکرد و همزمان مختصات این نقاط رو با این نام توی یه فایل ذخیره میکرد و ما اون فایل رو روی دوربین نقشه برداری آپلود و پیاده سازی می کردیم.
توضیحات زیر رو دو سال پیش تو پیام عمومی به یکی از دوستان داده بودم که اینجا (همراه با این کدی که گفتم) کپی-پیست میکنم، شاید به درد کسی بخوره.

کد:
[LEFT]
Const IDXFile = "C:\L.idx"
Const PointHeader = "L"
Const CounterStart = 3420
Const CounterInc = 20
Const PointNoStart = 50001300
Const TextHeight = 0.1
Const TextGap = 0.04
Sub point_out()
    Dim CC As Integer
    Dim cTab As String
    Dim cQut As String
    cTab = Chr(9)
    cQut = Chr(34)
    Dim PointName As String
    Dim PointNo
    Dim p As Variant
    Dim objT1 As AcadText
    Dim TS1 As String
    If Dir(IDXFile) = "" Then
        Open IDXFile For Output As #1
        Close #1
    Else
        If MsgBox("The file " + IDXFile + " Exist. Do you want to  overwrite?" + Chr(13) + "Yes: Delete this file and create New file" +  Chr(13) + "No: Exit", vbYesNo + vbQuestion, "Overwrite") = vbYes Then
            Open IDXFile For Append As #1
            Close #1
        Else
            End
        End If
    End If
    CC = CounterStart
    PointNo = PointNoStart

Do
        p = ThisDrawing.Utility.GetPoint(, "Enter a point: ")
        PointName = PointHeader + Format(CC, "")
        Open IDXFile For Append As #1
            Print #1, cTab; cTab; PointNo; ","; cTab; cQut; PointName;  cQut; ","; cTab; Format(p(0), "0.000"); ","; cTab; Format(p(1),  "0.000"); ","; cTab; Format(p(2), "0.000") + "," + cTab + cQut + cQut +  "," + cTab + cTab + "," + cTab + "FIX;"
        Close #1
        TS1 = PointName
        p(0) = p(0)
        Set objT1 = ThisDrawing.ModelSpace.AddText(TS1, p, TextHeight)
        PointNo = PointNo + 1
        CC = CC + CounterInc
    Loop
End Sub
[/LEFT]

نحوه استفاده از برنامه:

1- اجرای برنامه
دکمه Alt+F11 رو تو اتوکد (لند) بزن تا VBA Editor باز شه. حالا برنامه رو اونجا کپی پیست کن. با زدن دکمه F5 برنامه اجرا شده و تو محیط اتوکد توخط فرمان اعلان Enter a point: ظاهر می شه که با کلیک کردن رو هر نقطه ، اسم اون نقطه (با درج یه Single text ) در همون نقطه ظاهر می شه (که همزمان این نقطه در فایل خروجی هم ذخیره می شه).

2- تنظیمات برنامه:
چهار خط اول برنامه مربوط به تنظیمات برنامه هستش (4خط زیر):
Const IDXFile = "C:\L.idx"
Const PointHeader = "L"
Const CounterStart = 3420
Const CounterInc = 20

خط اول: اسم و مسیر فایل خروجی
خط دوم: مربوط به پیشوند اسم نقاط هم تو فایل خروجی و هم تو اتو کد هستش. (نقاط دارای یه پیشوند + یه پسوند عددی هستن مثل M1)
خط سوم: پسوند عددی اولین نقطه که انتخاب می کنین
خط چهارم: مقدار افزایش دهنده عدد معرفی شده در خط سوم، برای نقاط بعدی انتخاب شده.

===================================

مثلا برای انتخاب نقاط محل ستونهای یه ساختمون با اسم نقاط C1, C2, C3, ... با اسم فایل col در درایو D تنظیمات برنامه اینجوریه:

Const IDXFile = "D:\col.idx"
Const PointHeader = "C"
Const CounterStart = 1
Const CounterInc = 1

اون خط آخر هم آی دی نقاط تو دوربین هستش که برای هر نقطه تو دوربین باید منحصر به فرد باشه، بعد هر بار اجرا کردن برنامه و انتخاب مثلا کمتر از 100 نقطه خودت دستی به رقم صدگانش یکی اضافه کن. (راستش واسه این قسمت هم یه کدی نوشتم که همیشه آی دی آخرین عدد رو تو یه فایل ذخیره می کنه و احتیاجی به این کار نیستش ولی به خاطر طولانی نشدن کدها اونو نفرستادم)

amir khorang

عضو جدید
[FONT=tahoma, sans-serif]سلام.[/FONT]
[FONT=tahoma, sans-serif]چطور می‌تونم در اتوکد با کلیک کردن در نقاطی که مدنظرم هست، مختصات این نقاط به صورت شماره‌گذاری شده در داخل همون نقشه (مکانی که از قبل تعیین شده، هرجایی) بصورت مرتب جدول مانند، لیست بشه. یعنی هزجایی‌رو که کلیک کردم یه شماره به اون نقطه اختصاص بده و مختصات اون نقطه‌رو در جدولی با شماره‌ایی که بهش اختصاص داده شده بصورت متنی جدول وار نمایش بده.[/FONT]
[FONT=tahoma, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=tahoma, sans-serif]ممنونم[/FONT]​

biglarnia

عضو جدید
سلام برنامه ای برای تبدیل مختصات یو تی ام به لوکال یو تی ام لازم دارم

عمو رسول

عضو جدید
خب با اتولیسپ و ماکرو میشه برنامه هایی برای راحتتر شدن و دقیقتر شدن ترسیم نوشت. این چیزیم که شما میگید میشه ولی احتیاج به یه سری داده داره.

مثلن من برا شرکتی که کار میکردم قبلن با اتو لیسپ برنامه ای برا ترسیم نقشه کارگاهی نوشتم حدود 6500 خط برنامه شد.

نقشه هایی که توو 10 تا 30 دقیقه زمان میبرد رو توو 3 تا 5 دقیقه ترسیم میکرد.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
خب با اتولیسپ و ماکرو میشه برنامه هایی برای راحتتر شدن و دقیقتر شدن ترسیم نوشت. این چیزیم که شما میگید میشه ولی احتیاج به یه سری داده داره.

مثلن من برا شرکتی که کار میکردم قبلن با اتو لیسپ برنامه ای برا ترسیم نقشه کارگاهی نوشتم حدود 6500 خط برنامه شد.

نقشه هایی که توو 10 تا 30 دقیقه زمان میبرد رو توو 3 تا 5 دقیقه ترسیم میکرد.
با سلام

اگر شما با برنامه نویسی اتولیسپ و ماکرو آشنایی دارید ، ممنون میشم در همین تایپیک مختصری با نحوه ی برنامه نویسی اتولیسپ بدید و اگر میشه آموزش بدید که چطور میشه با اتولیسپ کار کرد چون خود من هم نیاز دارم یادبگیرم .

بسیار متشکرم:gol::gol:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
خب آموزششو توو وبلاگم دارم میذارم. ولی نمیتونم آدرسو اینجا قرار بدم. چون یکی دوبار آدرسو اینجا نوشتم و خود شما پاکش کردید

آدرس رو اگر به صورت لینک قرار بدید و کل مطلب رو ارجاع بدید به وبلاگتون،دیگه اون موقع این تایپیک ارزشی نخواهد داشت،شما آموزش مرحله به مرحله که بشه همه دوستان ازش استفاده کنند قرار بدید و برای منبع آدرس وبلاگتون رو درج بفرمایید تا اگر دوستی تمایل داشت به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشه بیاد وبلاگتون.
اینطوری هم قوانین تالار نقض نمیشه،هم وبلاگ شما بازدید مناسب رو خواهد داشت و هم دوستانی که اینجا هستند از مطلب شما استفاده میکنند.

پاینده باشید.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
بله جزء قوانینه ولی منم اونقدر وقت ندارم که هم توو وبلاگم پست بزارم و هم اینجا همون پستو بزارم

اگه راه دیگه ای به ذهنتون میرسه بگید. خوشحال میشم کمک کنم

درود بر مهندس رسول عزیز .........

مهندس جان ........ارسال یک پست با گرفتن کپی از وبلاگتون ..........و پیس نمودن آن ............ فکر نکنم وقت زیادی بگیره .....:gol:...بنده خودم مطالبی که در وبلاگم میزارم یک کپی از اون رو برای استفاده دوستان در تالار قرار میدم ......... تا همگی بهره ببرند ...... حالا در پایان پست منبع اون رو قید میکنم............

البته شما می تونید.........در امضاتون لینک وبلاگتون رو هم بزارید........... تا همیشه در هر پستی ...........لینک وبلاگتون برای دوستان نمایش داده بشه .........

در هر صورت مشتاق مطالب سازنده شما مهندس گرامی هستیم ........

درود بر شما.

عمو رسول

عضو جدید
[پرسش و پاسخ در مورد اتولیسپ (رفع اشکال اتولیسپ)]

[پرسش و پاسخ در مورد اتولیسپ (رفع اشکال اتولیسپ)]

سلام

دوستای عزیز میتونن سوالات و اشکالاتی که در مورد اتولیسپ دارن اینجا بپرسن

برای آموزش اتولیسپ هم میتونن به این تاپیک (آموزش اتولیسپ) مراجعه کنن.

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام ........

و تشکر از مهندس رسول محمدی عزیز ..... بابت ایجاد این تاپیک در خصوص پرسش و پاسخ در برنامه نویسی با اتو لیسپ

سوالات زیر مد نظر اینجانب هستش .........

1- برای یاد گیری اتولیسپ آیا فایل آموزشی ...... موجود هست که ارائه بفرمایید....... تا یادگیری ها با توجه به توضیحاتی که شما می فرمایید ..... تسریع کنه ...

2- در خصوص اینکه بنده هر سری که وارد محیط کد میشم ........بایستی خطوط اندازه ....... و رنگ اون و اندازه نوشته و ... سایر آپشن ها رو تنظیم کنم ............. آیا به کمک این برنامه نویسی میشه این مشکل رو حل کرد......... در صورت امکان اگه آموزش این قسمت رو هم ارائه بفر مایید ...........درود بر شما دوست عزیز.

عمو رسول

عضو جدید
با سلام ........

و تشکر از مهندس رسول محمدی عزیز ..... بابت ایجاد این تاپیک در خصوص پرسش و پاسخ در برنامه نویسی با اتو لیسپ

1- برای یاد گیری اتولیسپ آیا فایل آموزشی ...... موجود هست که ارائه بفرمایید....... تا یادگیری ها با توجه به توضیحاتی که شما می فرمایید ..... تسریع کنه ...

2- در خصوص اینکه بنده هر سری که وارد محیط کد میشم ........بایستی خطوط اندازه ....... و رنگ اون و اندازه نوشته و ... سایر آپشن ها رو تنظیم کنم ............. آیا به کمک این برنامه نویسی میشه این مشکل رو حل کرد......... در صورت امکان اگه آموزش این قسمت رو هم ارائه بفر مایید ...........درود بر شما دوست عزیز.

خواهش میکنم
در مورد سوال اولتون من خودم تا حالا فایل آموزشی ای که بشه ازش یادبگیریم توو اینترنت پیدا نکردم. این آموزشیم که میذارم از روی اون کتابی که گفتم مینویسم بعد کپی میکنم اینجا.

در مورد سوال دوم باید بگم که اصن لیسپ یکی از کارایی که میکنه اینه که سرعتتونو تووی کارای روتین بالا میبره.
شما میتونید یه برنامه بنویسید که هر صفحه ای رو که باز میکنید و برنامه رو اجرا میکنید تمام لایه ها با رنگ مورد نظر و نوع خط و ... رو براتون بسازه

مثلن برنامه ای رو که توو ضمیمه همین پست هست رو ببینید، میاد 3 تا لایه میسازه

وقتی این برنامه تووی صفحه ای که بازه اجرا بشه سه تا لایه براتون میسازه که

لایه اول اسمش main و رنگش قرمزه و نوع خطش continuous
برای کشیدن خطوط اصلی

لایه دوم اسمش hid و رنگش خاکستری و نوع خطش hidden
برای کشیدن خطوط ندید یا خط چین

لایه سوم اسمش axis و رنگش لاجوردی و نوع خطش center2
برای کشیدن خطوط مرکز

به همین ترتیب نیازهایی رو که توو یه نقشه داریم رو مینویسیم که مجبور نباشیم هی اونارو تکرار کنیم

فایلای لیسپو میتونید تووی نوت پد ببینید

مشاهده پیوست Layer.zip

Zahedgis

عضو جدید
سلام.تبدیل Splain به polylineدر اتوکد از اتولیسپ spline2plineچطور استفاده می شود .ممنون

mostafades

عضو جدید
دوستان من به اتولیسپی نیاز دارم که وقتی که روی یک پلیگون کلیک کنم مختصات رئوس آن را بصورت یکجا به من بدهد؟؟؟
کسی هست که بتونه کمک کنه ؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
دوستان من به اتولیسپی نیاز دارم که وقتی که روی یک پلیگون کلیک کنم مختصات رئوس آن را بصورت یکجا به من بدهد؟؟؟
کسی هست که بتونه کمک کنه ؟

کسی از دوستان نیست که یه کمکی به من بکنه؟؟؟؟؟

درود بر شما ........

بنده هم دنبال این اتو لیسپ هستم ..........خیلی کارایی داره .... ببنیم دوستمون عمو رسول چه پاسخی در این خصوص دارند ......

raypuor

عضو
با سلام به همه دوستان
یه سوال و راهنمایی لازم دارم. برای محاسبه مساحت یه سری پلیگون (حدود 2300 قطعه) با چه اتولیسپ میتوان این کار را در اتوکد مپ 2014 انجام داد؟ اگه راه آسان دیگری هم به نظرتون میرسه لطفا محبت نمایید.

عمو رسول

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
یه سوال و راهنمایی لازم دارم. برای محاسبه مساحت یه سری پلیگون (حدود 2300 قطعه) با چه اتولیسپ میتوان این کار را در اتوکد مپ 2014 انجام داد؟ اگه راه آسان دیگری هم به نظرتون میرسه لطفا محبت نمایید.

فکر کنم همچین برنامه ای رو داشته باشم. اجازه بدید توو برنامه هام بگردم، پیدا کردم براتون میذارم

netcadgis

عضو جدید
توابع اختصاصی و قدرتمند در اتولیسپ

توابع اختصاصی و قدرتمند در اتولیسپ

با سلام.
دوستانی که برنامه نویسی اتولیسپ انجام میدن بنده این زبان رو براشون توسعه میدم.
و در قالب اسمبلی های غیر قابل نفوذ و رمزگذاری شده به همراه قفل اختصاصی خودشون بهشون تقدیم می کنم.
منتها این کار چون حرفه ای است هزینش هم به مراتب بیشتر خواهد بود.
اما هر الگوریتمی با هر تعداد پارامتر ورودی و مقادیر خروجی که بخواین رو براتون می نویسم.
باز هم میگم بسته به سختی الگوریتم هزینه متفاوت هست.
سپاس.

netcadgis

عضو جدید
با سلام ........

برای سوال دومتون اگر همچنان دنبال پاسخ هستید من حلش می کنم.
منتها هزینش رو می گیرم.
فقط کافیه فایل کدی که دوست دارید خصوصیات اون رو بگیرید به برنامه معرفی کنید تا خصوصیات اون رو به ارث ببره.
چون برنامه هام رو خودم می نویسم هزینش رو می گیرم.

آخرین ویرایش:

netcadgis

عضو جدید
برای چیزی که یاد گرفتم خیلی زمان گذاشتم از 24 سالگی تا 27 سالگی با روزی میانگین 15 ساعت کار با کامپیوتر.
پس حق بدید که بخوام ازش استفاده کنم.
اولین نرم افزارم با اتولیسپ رو می تونید از این لینک دانلود کنید. اسمش Dankoob Engineer هست.
اما مربوط به 2 سال پیشه.
از نظر من الان ارزشی نداره چون استاندارهای برنامه نویسی داخلش رعایت نشده.

این برنامه 400000 خط هست که با اتولیسپ نوشته شده.
البته اگر بخواید اتولیسپ رو با الگوریتم های جانانه و سنگین توسعه بدید تا برنامه نویسی قدرتمند تری انجام بدید هزینش بیشتره.
تعجبی نکنید. مطالب در خود اتودسک هم مطرح نمیشه.

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
برای سوال دومتون اگر همچنان دنبال پاسخ هستید من حلش می کنم.
منتها هزینش رو می گیرم.
فقط کافیه فایل کدی که دوست دارید خصوصیات اون رو بگیرید به برنامه معرفی کنید تا خصوصیات اون رو به ارث ببره.
چون برنامه هام رو خودم می نویسم هزینش رو می گیرم.

درود بر شما ..........:gol:

اینجا ........ مطالب بی دریغ در اختیار دوستان قرار میگیره ......و تا کنون اگر قرار بر اخذ هزینه بود......که ما میلیاردر...... شده بودیم .... در هر صورت از شما سپاسگزاریم.... چند اتو لیسپ جمع آوری کردیم در این خصوص که در ادامه رایگان در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت ......

ahsattarian

عضو جدید
سلام

من میتونم کمکتون کنم

فقط احتیاج دارم بیشتر برام صورت مسئله تون رو توضیح بدین

در صورت امکان و نیاز با بنده تماس بگیرین 09126049289 ستاریان