پرسش و پاسخ در تالار شیمی نساجی.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
ممنوووون از لطفتون.:gol::gol: راستش استادم گفته پروتئیناشو. نمی دونم شاید منظورش آمینو اسیداش بوده چون قبلش درباره ی آمینو اسیدا صحبت کرده بود.
می شه اگه ساختارش و اسماشونو دارین واسم pdf ِشو بزارین آخه عکسا اینجا کوچیک می شه و واضح نیست...ممنون می شم از لطفتون:w27::w27:

برای کدوم درسه ؟
میشه بدونم

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
راستش پی دی اف نیست عکسی که گذاشتم از این سایته
http://www.fao.org/docrep/field/003/ab470e/AB470E02.htm

کتاب تکمیل کالای نساجی اصفهانی هم کامل توضیح داده

تا اونجایی که من اطلاع دارم پشم خودش یه نوع پروتئینه که اسمش کراتینه و از 21 نوع آمینو اسید تشکیل شده
مثلا پروتئین ابریشم به اسم فیبروئینه که 18 آمینو اسید داره

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
برای درس شیمی الیاف طبیعی..... الانم از دوستم پرسیدم اونم گفت پروتئیناشو خواسته:(:w05:

توی این pdf آمینو اسیداش هست (صفحه ی 5)

میشه نگاه کنین درسته یا نه:w27:

مشاهده پیوست 101127

خوب تو صفحه 5 این پی دی اف هم لیست آمینو اسید های پشم مرینوس رو آورده
هم اسمش هست هم ساختار شیمیایش هم مقدارش در هر گرم پروتئین
ولی تو صفحه 7 اومده انواع پروتئین پشم رو آورده
فکر کنم اومده کراتین رو از نظر اسیدی و بازی و سولفیدی دسته بندی کرده که تو اسید آمینو ها هم همچین موضوعی هست
مثل اسید اسپارتیک و اسید گلوتامیک که از نوع اسیدی هستند و سیستئین و سیستین و متیونین از نوع سولفوری هستند و...

goddess66

عضو جدید
سلام دوستان ..سوال من اینه که برای شست و شوی ماشین های جت به جز هیدرو ماده ای هست که موثرتر و قوی تر عمل کنه ؟!

arefe

عضو جدید
سلام دوستان ..سوال من اینه که برای شست و شوی ماشین های جت به جز هیدرو ماده ای هست که موثرتر و قوی تر عمل کنه ؟!

سلام دوستم
ببین خانم مهندس یه صابون جایگزین هیدرو هست که برای bisf آلمان هست.حالا چرا میخواین جایگذین کنید؟به خاطر بوش؟

* Tina *

عضو جدید
تنها لیف بازیافته ای که قابلیت الاستیته داره چیه؟

ترو خدا زود کمکم کنید، فوریه....
:(

* Tina *

عضو جدید
ششششششششششششششششش

نخواستم

خودم جوابشو پیدا کردم.:w10:

کائوچو بازیافته

mozhgan5

عضو جدید
با سلام و درود. درصد کریستالیتی نایلون را می خواستم...ممنون

juliet

کاربر بیش فعال
کریستالیتی نایلون ها 65 تا 85 درصده. (رفرنسش جزوه ی استادمه)

اینم سطح مقطع طولی و عرضی نایلون 6.6:
اگه کیفیتش بده ببخشید از کتاب عکس گرفتم

2012-10-05-543.jpg

Kaulitz

کاربر فعال
سلام... می خواستم بدونم کدوم ماده ی نانو یی خواص ضد ماورای بنفش ایجاد می کنه روی پارچه؟
ممنون می شم.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام... می خواستم بدونم کدوم ماده ی نانو یی خواص ضد ماورای بنفش ایجاد می کنه روی پارچه؟
ممنون می شم.

سلام
ماده مورد استفاده رایج : nano TiO2
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...sg=AFQjCNE_R2aG5P5rqV0JhHsXJ452LKWr-g&cad=rja

http://www.jfbi.org/admin/Issue/JFBI Vol 1, No. 1, June 2008_20081022230308_paper.pdf

همچنین : nano ZnO
http://www.fzxb.org.cn/EN/abstract/abstract2692.shtml#

juliet

کاربر بیش فعال
سلام خسته نباشین :w30:یه سوال داشتم: این 2 تا هر دوشون تو دیکشنری نساجی به معنی ِ پارچه ی ضد آتش هستن. :w10:یعنی هیچ فرقی از نظر لغوی ندارن؟؟؟

fire proof fabric

flame proof fabric

با سپاس فراوان:gol::gol:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام خسته نباشین :w30:یه سوال داشتم: این 2 تا هر دوشون تو دیکشنری نساجی به معنی ِ پارچه ی ضد آتش هستن. :w10:یعنی هیچ فرقی از نظر لغوی ندارن؟؟؟

fire proof fabric

flame proof fabric

با سپاس فراوان:gol::gol:

سلام
از نظر مفهوم و تخصصی هیچ فرقی ندارن و در متون به جای هم استفاده میشن
البته بعضی ها میگن تفاوت داره و فرقشون تو اینه که آنتی فایر یعنی نسوز در آتش و آنتی فلیم یعنی در برابر شعله های آتش و مواد آتش زا تأثیری نداره

juliet

کاربر بیش فعال
با سلام:w30: من این عبارتو نمی تونم ترجمه کنم (صورتیه):(تو دیکشنری نساجی نیستش. توی translate google هم "بتواند مهره sagita" معنی میکنه که اشتباهه. می شه کمکم کنین:( جملشم زیرش نوشتم.

( grasping spines of sagita )

.The
grasping spines of Sagitta are made of pure b chitin
منظور از b , بتا است.

با تشکر.:gol::gol:

scorpion555

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
میخواستم بدونم کارخانه ایران پوپلین رشت الآن کار میکنه یا نه؟
همچنین اینکه چه خطی کار میکنه و چه دستگاههایی داره.
ممنون.

eng_textile

عضو جدید
دوست عزيزم scorpion555
اين آخرين خبري هست كه از اين كارخانه منتشر شده
البته خبرش براي 16تير ماه هست
ولي من امروز سعي ميكنم از استاديم بپرسم اگر خبر تازه تري داشتند حتما اطلاع رساني ميكنم
رشت - مديرعامل شركت ايران پوپلين گيلان گفت: هم اكنون اين شركت از حالت زيان دهي خارج شده و خود را براي يك دوره بازسازي و نوسازي و برگشت به دوران اوج گذشته آماده مي كند. 'باقر لطيفي' روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: قسمت ريسندگي ايران پوپلين با يكصد درصد و در چهار شيفت كار، بخش بافندگي و رنگرزي هر كدام با نيمي از ظرفيت در 12ساعت فعال شده اند. وي توليدات اين شركت را در سه بخش پارچه خام، پارچه تكميلي و نخ ذكر كرد و افزود: 40درصد توليد نخ اين شركت براي نياز داخلي و خط توليد داخلي انجام مي گيرد و بقيه آن براي صادرات آماده ارسال است. وي خاطرنشان كرد: 74 تا 79درصد توليدات ايران پوپلين در گذشته به كشورهاي اروپايي و آمريكايي صادرات پارچه مي شده كه اين صادرات از سال 1379تا 1389به دليل مشكلات مديريتي تعطيل شده بود. لطيفي اظهار داشت: بعد از اين وقفه و با شروع به كار اين كارخانه نخ و پارچه هاي دوخته شده هم اكنون آماده صادرات بوده كه اولين محموله آن در دو بخش دوخت و دوز آماده صادرات است كه بزودي به سليمانيه عراق صادر مي شود. مديرعامل شركت ايران پوپلين گيلان، تامين مواد اوليه اين شركت را از كشورهاي قزاقستان، ژاپن و چين ذكر كرد. لطيفي يادآور شد: روزانه 10 تن دو زندگي، 50 هزار پيك بافندگي،30هزار متر رنگرزي در اين واحد انجام مي شود كه كارگران به دليل نداشتن نقدينگي در كارخانه مجبور به توليد آن بصورت كارمزدي و تواتري هستند. مديرعامل ايران پوپلين افزود: در حال حاضر مشكل چند ساله اين شركت با همت كارگران آن حل شده و ماهيانه سه ميليارد ريال بابت حقوق كارگران و پرداخت بيمه و هزينه هاي جاري توسط اين شركت پرداخت مي شود. لطيفي خاطرنشان كرد: با توافقي كه از سوي مديرعامل بيمه تامين اجتماعي استان گيلان با حضور استاندار گيلان انجام گرفت، مقرر شد مشكل بازنشستگي 120كارگر در حال بازنشسته اين كارخانه در اسرع وقت حل شده و به جاي آن 120نيروي جديد جذب شود. وي يادآور شد: طرح جديد در دوخت و دوز ملحفه هاي دوخته شده با استفاده از نمايشگاه تركيه در اين شركت طراحي شده كه بصورت محصولات نو بزودي وارد بازار خواهد شد. وي ادامه داد: كميته اي از كاركنان بانك ملي جهت طرح توسعه اين شركت تشكيل شده تا اين شركت از زيان دهي خارج و خود را براي يك دوره بازسازي و نوسازي آماده كند. لطيفي افزود: هم اكنون شركت ايران پوپلين تحت پوشش سرمايه گذاري بانك ملي درآمده و اخيرا شوراي اسلامي كار كه در گذشته فاقد آن بود در اين شركت تشكيل شده است.

texman

عضو جدید
اگه یک پارچه رنگی داشته باشیم . به چه صورت می توان تشخیص داد که با رنگ راکتیو رنگ شده یا مستقیم؟
(پارچه صد درصد پنبه)
پارچه مورد نظر را همراه با يك تكه از پارچه سفيد پنبه اي داخل آب در نقطه جوش انداخته پس از گذشت 5 دقيقه اگر لكه گذاري قابل توجه انجام شود رنگ پاچه مستقيم مي باشد.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
پارچه مورد نظر را همراه با يك تكه از پارچه سفيد پنبه اي داخل آب در نقطه جوش انداخته پس از گذشت 5 دقيقه اگر لكه گذاري قابل توجه انجام شود رنگ پاچه مستقيم مي باشد.

سلام
این روش دقیق نیست و شبهه برانگیزه
چون تو رنگرزی با رنگزای راکتیو هم اگه بعد از رنگرزی خوب آبکشی و شستشو نشده باشه لکه گذاری شدید میذاره و به قولی رنگ زیادی پس میده
تو کارخونه های کشورمون هم چون اکثر جاها آبکشی و شستشوی دقیق بعد از رنگرزی انجام نمیشه پارچه های پنبه ای رنگرزی شده با راکتیو بعد از اولین شستشو رنگ زیادی پس میدن
پس نمیشه با این روش تشخیص داد که رنگزا راکتیوه یا مستقیم

night7

عضو جدید
سلام.وقتتون بخير. من 4 تا سوال دارم ممنون ميشم كه بهشون پاسخ بدين.
1: مكانيزم آلدولي شدن
2: مكانيزم شناسايي كتون ها(تست يد فرم)
3:مكانيزم تبديل نيتريل به اسيد در محيط اسيدي و بازي
4: مكانيزم تبديل اسيد به الكل
خيلي ضروريه.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام.وقتتون بخير. من 4 تا سوال دارم ممنون ميشم كه بهشون پاسخ بدين.
1: مكانيزم آلدولي شدن
2: مكانيزم شناسايي كتون ها(تست يد فرم)
3:مكانيزم تبديل نيتريل به اسيد در محيط اسيدي و بازي
4: مكانيزم تبديل اسيد به الكل
خيلي ضروريه.

سلام
تمام مکانیسم های واکنش های شیمی آلی در کتاب شیمی آلی مک موری و حل المسائل سوزان مک موری میتونید پیدا کنید
این هم لینک دانلودش http://www.h4367m.rzb.ir/post/290

night7

عضو جدید
سلام دوستان. وقتتون بخير. من يه سوال دارم ممنون ميشم زود پاسخ بدين.
يك مول گاز كامل در فشار 100 kPa ودماي 298 K در دماي ثابت، با استفاده از فشار ثابت 500 kPa متراكم شده است. كار انجام شده بر روي گاز را محاسبه كنيد. اگر تراكم با جرم 100kg صورت گيرد، مقدار سقوط آن در ميدان گرانشي زمين چقدر است؟

arefe

عضو جدید
اول از فرمول زیر تغییرات حجم رو در بیار:
PV=nRT
بعد با فرمول کار بدست میاد.فکر کنم فرمولش این بود:W=PV
مقدار سقوط هم که بایدh رو ازین فزمول در بیاری:W=mgh

elnaz2112

عضو جدید
با سلام به همه مهندسین عزیز،
دوستان میخواستم بدونم توی کارخونه هایی که رفتین کارآموزی یا کار میکنین آهارگیری پارچه پنبه ای یا ویسکور یا پنبه پلی استر با چی انجام میشه؟و از اون مهمتر محلول تست آهارشون چیه و چطور تهیه میشه؟لطفا با استفاده از تجربیات پاسخ بدین.خیلی خیلی خیلی مچکر
اگه به ایمیلم بفرستین که خعععععععلی عالی میشه
e_w370@yahoo.com

Kaulitz

کاربر فعال
سلام...طاعاتتون قبول حق.
یه سوال داشتم. خیلی سرچ کردم (فارسی) ولی پیدا نکردم. می خواستم بدونم فرق اندازه ی قطرهای مختلف نانو لوله های کربنی با هم چیه؟ یا بهتر بگم ، اندازه ی قطر نانو لوله های کربنی (چندجداره) چه رابطه ای با کاراییِ اون نانولوله داره؟ چه اثری روی خاصیتش داره؟
اگه مقاله ای مطلبی کتابی در این خصوص می شناسین خیلی ممنون می شم راهنماییم کنین.
با تشکر از لطفتون