پرسش و پاسخ در برنامه نویسی اسمبلی

mona seyedi

عضو جدید
سلام دوستان من فردا باید این سوالات رو تحویل بدم کمکم کنید :cry:
  1. برنامه ای بنویسید که صفحه مانیتور را با حرف A پر کند.
  2. برنامه ای بنویسید که یک مستطیل با علامت ستاره 15در 30 در وسط صفحه چاپ کند.
  3. برنامه ای بنویسید که در آرایه ای 5 عدد را قرار داده وحاصل جمع آنها را در ثبات AX قرار دهد.
  4. برنامه ای بنویسید که یک نوشته را گرفته و در وسط مانیتور چاپ کند مثلآ کلمه HELLO را چاپ کند.

eng_zm

عضو جدید
سلام .من می خوام یه جدول 10*10 تو emulator8086 بکشم.که بعضی از این خونه های جدولم مشکی بشه.یه مبدا و یه مقصد از کاربر میگیره بعد از مبدا شروع میکنه به سمت مقصد.بین راهش اگه به خونه سیاه ها ورد باید میسرشو کج کنه واز خونه سفیدا بره .از 8 مسیرم به صورت بالا،پایین،چپ،راست،بالا راست،بالا چپ،پایین راست،پایین چپ هم حرکت کنه.اسمشم مسیریابیه
یک هفته وقت دارم کمک
فقط هم باید تو مد متن باشه :cry:

eng_zm

عضو جدید
سلام.این مدارات رو میخوام با یه مختصر توضیح:
1-مبدلی بنویسید که ی کدد باینری 4 بیتی را به کدcarry تبدیل کند
2-با استفاده از dec 3*8 یک f.a طراجی کنید
3-با استفاده از مالتی پلکسیر ذو به یک یک نالتی پلکسر8*1 طراحی کتید
4-با استفاده از dec 2*4 یک dec 2*16 طراحی کنید
5-با استفاده از 2 تا f.a وتعدادی گیت ، یک جمع کننده BCD طراحی کنید
6-یک مقایسه کننده 5 بیتی طراحی کنید
7-یک مقسم فرکانس 4 طراحی کنید
8-با استفاده از ffd یک مقسم فرکانس 4 طراحی کنید
مقسم فرکانس 4-3-8-5 مبی باشد
1 هفته وقت دارم کمک لفا

masoud.rad

عضو جدید
سلام کد برنامه رو تو notepad و تد محیط command با استفاده از برنامه های tasm , tlink می تونی فایل exe شو بسازی البته باید فایل های tasm , tlink رو داشته باشی:D
البته توي محيط ثئع 8086 و كامپايلر هاي ديگه هم ميشه نوشت

masoud.rad

عضو جدید
سلام کمک فوری نیازمندم لطفا کمک کنید :
برنامه ای به زبان اسمبلی که nحرف را بگیرد وتعداد تکرار هرکدام را درخروجی چاپ کند ...
تو رو خدا یه دستی برسونید حیاتیه اگه ندم میافتم .:wallbash::cry::wallbash::cry: :child::child::child::child::child::child::child::child::child::child::child::child::child::child::child::child:
 به اين آدرس برو   www.emu8086.mihanblog.com

masoud.rad

عضو جدید
سلام بر مهندسین..دوستان میشه کمکم کنید بهم ؟!!میخوام کلمات یک جمله رو جدا کنم هر کدوم از اون کلمه هارو جداگانه چاپ کنم! میشه اگ میتونین دشو بهم بگین؟!!
سلام مياي جملتو داخل ي ارايه ميريزي بعد با دستور cmp يكي يكي كاراكتر ها رو چك ميكني هروقت به اسپيس رسيدي از اونجا چاپ ميكني تا موقعه اي مه به اسپيس بعدي رسيدي و همين طور تا آخر ...فقط كلمه اول چون با اسپيس شروع نميشه بايد از اول چاپ كني تا به اولين اسپيس برسي.

لیختن اشتاین

عضو جدید
کمکککککککککککککککککککککککککککککک
با سلام دوستان اقا هر سئوالی از اسمبلی avr بپرسید نوکرتونم هستم رو هوا براتون جواب میدم البته اگه بتونم فقط یه سوال که داغونم کرده اگه بخوای یه سری داده ها رو به یه 7segment بفرستی گه پایه داده هاش مشترک باشه .. باید چیکار کنم././ خیلی واجبه خواهشا کمک کنید. در واقع 8 پین ورودی داده هست که برا همه 7SEG ها مشترکه و هر کدومشون هم یه پایه فعال ساز(همون پایه کاتد یا اند مشنرک) دارن./ فقط خواهشا نگید با فرکانس بالا نوبتی روشن خاموش کن که هر کاری میکنم جواب نمیده اون شکلی.... البته میدونم تنها راهشم فقط همونه

آخرین ویرایش:

fernando9torres

عضو جدید
سلام
در زبان اسمبلی 8086 تو مد گرافیک چه جوری میشه کل فرم رو هاشور زد ؟؟؟
ممنون میشم اگه کدش رو قرار بدید یا اینکه راهنمایی کنید ....

hamidct

عضو جدید
جمع دو عدد در مبنای 2

جمع دو عدد در مبنای 2

برنامه ای میخوام که دو عدد در مبنای دو را از ورودی دریافت نموده با یکدیگر جمع نموده و حاصل را در مبنای دو و ده نمایش دهد.

sonami_k

عضو جدید
ممنون از این همه راهنمایی
چقدر اینجا همه فعالیت میکنن ، خسته نباشید:confused:

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از این همه راهنمایی
چقدر اینجا همه فعالیت میکنن ، خسته نباشید:confused:

در ابتدا نحوه نوشتن كد برنامه و ذخيره سازي آن : شما مي توانيد كد برنامه خود را در هر محيط ويرايشي از قبيل اديتور هاي زبانهاي برنامه نويسي ديگر مثل پاسكال و C و يا حتي در Notepad بنويسيد. اما به اين نكته توجه داشته باشيد كه آنرا با پسوند asm ذخيره نماييد.

پس از اين مرحله ، برنامه را كامپايل كرده و از آن فايل obj مي سازيم و سپس به كمك اين فايل يك برنامه اجرايي با پسوند exe ايجاد مي كنيم. براي اين درس من كامپايلر MASM را انتخاب كردم . اين كامپايلر قدرت ايجاد فايل ليست (lst) را نيز دارد كه در هنگام خطاگيري برنامه بسيار مفيد است. شما نيز اين كامپايلر را تهيه كرده و با ما همراه شويد :

نحوه ايجاد فايل obj : فرض مي كنيم برنامه word.asm در شاخه asm از درايو C موجود است و مي خواهيم اين برنامه را كامپايل كنيم. پس برنامه MASM.EXE را اجرا مي كنيم . حال در جلوي پرسش خط فرمان در اين برنامه تايپ مي كنيم :

کد:

c:\asm\word.asm

اين پرسش در واقع تقاضاي آدرس دهي فايل Source يا منبع مي باشد. پس از اين پرسش ، نام فايل obj كه قرار است پس از كامپايل برنامه ايجاد شود ، درخواست مي شود. همانطور كه در تصوير پايين ملاحظه مي كنيد من تنها نام اين فايل را تايپ كردم ، چراكه پسوند بطور خودكار obj منظور مي شود. براي ساير فايلهاي تقاضا شده نيز به همين شكل عمل مي كنيم

نكته : پس از تايپ اولين خط مي توانيد با فشردن كليد Right Arrow (<-) در خطوط پايين ، مشابه DOS ، حروف قبلي را درج كنيد.)

پس از تكميل درخواست هاي بالا كامپايل برنامه انجام مي شود . چنانچه برنامه هيچ خطايي نداشته باشد ، فايل obj ايجاد مي شود و گزارش زير ظاهر مي گردد. در غير اين صورت ابتدا بايد به كمك فايل lst كه خطاها در آن درج شده ، برنامه را تصحيح كنيد.

حال در شاخه مورد نظر (در اينجا c:\asm) فايل obj ايجاد شده كه بايد به كمك LINK.EXE به فايل اجرايي تبديل شود. برنامه Link را كه در شاخه MASM وجود دارد اجرا كنيد

هم اكنون در مسير برنامه ، يك فايل اجرايي كه نتيجه كامپايل و لينك برنامه شماست ، ايجاد شده كه به طور مستقل قابل اجراست.

منبع:iran-forum.ir

رادیس

عضو جدید
سلا خسته نباشید
سایتی میشناسید که درباره نوشتن برنامه اسمبلی راجع به ارتباط موازی دو میکرو نوشته باشه؟؟؟:book::(

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلا خسته نباشید
سایتی میشناسید که درباره نوشتن برنامه اسمبلی راجع به ارتباط موازی دو میکرو نوشته باشه؟؟؟:book::(

سلام
زنده باشید

ببینید توو سایت زیر نمیتونین پروژه تونو پیدا کنید

http://www.bristolwatch.com/

یا

http://www.botskool.com/tutorials/electronics/8051/input-output-instructions-8051-assembly-language

کلا خودتون انگلیسی سرچ کنید ببینید چیزی پیدا نمیکنید.

ali.dadash

عضو جدید
دوستان سلام
کسی هست که با وقفه ها در اسمبلی اشنا باشه؟
با IRQ ها اشا باشه؟

میخوام یه برنامه بنویسم که مثلا کیبرد کاربر از کار بیفته،نه لزوما از کار بیفته ها،،مثلا وقتی از کیبرد دکمه ایی زد شد،در صفحه چاپ شه سلام

منظورم اینه که با IRQ و وقفه ها بشه به interrupt vector table دسترسی پیدا کرد و موس یا مثلا گیبرد رو روش مدیریتت کرد؟
تروخدا جواب بدین اگه بلذین
ممنونم

heiranb

عضو جدید
کمککککککککک

کمککککککککک

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:
خیلی فوری نیازمند کمک هستم
برای پروژه ای تحت عنوان تبدیل حروف کوچک به بزرگ :cry:
مشکلم اینجاس که الگوریتم کلی برنامه رو نمیفهمم:( ولی خط خط برنامه رو بلدم:cry::cry::cry: کمک اگه کسی بلده کمکم کنه لطفا
یک دنیا متچکرررم