پرسش و پاسخ در برنامه نویسی اسمبلی

aseman32

عضو جدید
سلام
من تازه عضو سایت شدم
یک سوال خیلی خیلی فوری دارم
خواهش میکنم کمک کنید
یه برنامه است که حتما باید تا فردا آماده کنم
میخواهیم حاصلضرب دو عدد n بایتی را انجام داده و در یک عدد 2n بایتی قرار دهیم .
با استفاده از فرض بردارهای x , y , z
فرض کنیم مقادیر قبلا خوانده شده است .

sadaf jooon

عضو جدید
سلام دوستان ی سری سوال درس زبان ماشین و برنامه سازی سیستم(اسمبلی) دارم ممنون میشم اگه کسی بلده جواب بده:
1 ) تبدیل مبنا از ی n به ی m ای ؟
مثال : 8(?) = 16 (AF.16C)
2 ) توی تفریق باینریها مشکل دارم؟
مثال : 1011.0101 ، 110.11
3 ) ضرب و تقسیم در مبنای هگزادسیمال استادمون میگه که باید جدولشو داشته باشیم تا بتونیم حلش کنیم ولی من هر چی گشتم جدولی پیدا نکردم؟
4 ) روش تبدیل مبنا از مبنای A به مبنای B و بالعکس .زمانی که A=B^k ؟
(K عددی است صحیح و مثبت)

ehsantv

عضو جدید
برنامه نویسی بازبان اسمبلی

برنامه نویسی بازبان اسمبلی

سلام دوستان عزیزم ...اگه میشه کمکم کنید
برنامه ای بنویسید که دو رشته از ورودی دریافت نمایید در صورت برابری یا عدم برابری پیغام مناسب در خروجی چاپ نمایید ؟

Zlatan_ibra

عضو جدید
کمک در نوشتن یک برنامه ساده

کمک در نوشتن یک برنامه ساده

سلام به اساتید گرامی
ببخشید من چنین تاپیکی ندیدم برا همین تاپیک جدید زدم
دوستان لطفا منو تو نوشتن این برنامه کمی کمک کنید
1+2+4+8+16....
همشون هم روشون توان 2 هستش...مرسی

maede92

عضو جدید
سلام, من برنامه زیر رو به زبان اسمبلی میخوام لطفا هرکی می دونه کمک کنه.
فرض کنید متغیر n با داده مشخص در سگمنت داده تعریف شده, برنامه ای بنویسید که مجموع ارقام عدد n را در متغیر m ذخیره کند.
ممنون میشم کمکم کنید.

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
دوستان توجه داشته باشن که این تاپیک برای پرسیدن سؤاله نه سفارش برنامه نویسی! خودتون تلاش کنید برنامه ها رو بنویسید و اگه نشد، سؤال بپرسید!

محمود رستمی

عضو جدید
برنامه نویسی اسمبلی

برنامه نویسی اسمبلی

برنامه ای بنویسید که نمرات 5درس یک دانشجو همراه با تعداد واحدهای ان را از ورودی گرفته معدل بیشترین وکمترین را تعیین کند؟

خواهش میکنم جواب بدین وگرنه یه صفر کله گنده از استادم میگیرم

maede92

عضو جدید
سلام.
من برنامه جمع ارقام یک عدد رو نوشتم ولی ران نمیشه برنامش. می خواستم ببینیم کسی می تونه بفمه اشکالش کجاست؟
---------------------------------------------------------
datasg segment

n dw 182
m db 0
p dw 10
datasg ends
;............

codesg segment
assume ds : datasg.cs:codesg
main proc far
mov ax , n
;............
l1: div p
add m,ah
cmp al,0
jne l1
;...........
main endp
codesg ends
end main

ehsantv

عضو جدید
برنامه نویسی بازبان اسمبلی مبنا

برنامه نویسی بازبان اسمبلی مبنا

سلام دوست خوبم ازت یک خواهشی دارم این سوالو برام حل کن آخه این نتونسته کسی برام حل کنه میدونم شما میتونید اگه میشه و وقت داشتین تو رو خدا حل کنید برام ممنون میشم از کمک شما .
برنامه ای بنویسید که یک عدد در مبنای (10یا 2یا16 ) از کاربر دریافت کرده و آن را به مبنای مورد درخواست کاربر (10یا 2یا 16) تبدیل کرده و در خروجی نمایش دهد ؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام.
من برنامه جمع ارقام یک عدد رو نوشتم ولی ران نمیشه برنامش. می خواستم ببینیم کسی می تونه بفمه اشکالش کجاست؟
---------------------------------------------------------
datasg segment

n dw 182
m db 0
p dw 10
datasg ends
;............

codesg segment
assume ds : datasg.cs:codesg
main proc far
mov ax , n
;............
l1: div p
add m,ah
cmp al,0
jne l1
;...........
main endp
codesg ends
end main

با سلام،
چه خطایی ده؟

shahrokhi.ehsan

عضو جدید
سلام من برای پروژه اخر ترم درس اسمبلیم برنامه ای میخام که مثل قائم الزاویه بر عکس بسازه تعداد سطر های مثلث هم از عدد ورودی بگیره
به این شکل
ورودی =4
*
**
مثلث بر عکسش
ورودی=3
*
**

نوشتم کدش امادس اگه لازم دونستید میدم ولی این نمیتونم
متشکر

nik oo

عضو جدید
سلام به همه دوستان
برنامه کاملی به زبان اسمبلی میخوام که بتونه از هر کجای صفحه با موس یک مربع تو خالی بکشه به هر سایزی
دقیقا شبیه به کشیدن مربع توی برنامه نقاشی paint
کسی این جا بلده بنویسه ؟
کمک:cry::cry::cry:

hadiAli

عضو جدید

برنامه به این صورته که 2 بازیکن وجود دارن بازیکن اول یک کلمه را انتخاب می کنه و بازیکن دوم باید این کلمه را حدس بزنه
-1
***توضیح اینکه هر کلمه ای که انتخاب شد توسط بازیکن اول ،بازیکن دوم به تعداد حرف های کلمه +3انتخاب اضافه میتونه کلمه رو حدس بزنه
به عنوان مثال اگه کلمه( ایران) باشه 5 حرفه +3 انتخاب اضافه، 8 انتخاب داره

2-در ادامه همون برنامه یه برنامه دیگه حالا تقریبا شبیه برنامه قبلی ولی با این تفاوت که برنامه به شکل یه بازی در دو محیط کادر قرمز وآبی اجرا بشه و در بالای هر کادر اسم بازیکن نوشته شده،بازیکن اول یه کلمه را انتخاب ،بازیکن دوم باید آن را حدس بزنه اگه حدس زد بازی بدست بازیکن دوم میفته وبازیکن دوم یه کلمه انتخاب وبازیکن اول باید آن را حدس بزنه و بلعکس.....
کسی میتونه کمک کنه مرسی

daniyaltjm

عضو جدید
لطفا کد اسمبلی این برنامه رو برام بنویسید ممنون میشم 5 نمره توی امتحان داره !!!!
""برنامه ای بنویسید که نیمه بالای صفحه نمایش را با رنگ زمینه سبز و رنگ قلم قرمز و نیمه پائین صفحه
نمایش را با رنگ زمینه قرمز و رنگ قلم آبی پاک کند ودو پیام ‘enter number 1’ و ‘enter number 2’ را در مختصات های(15و3)و (15 و 4)چاپ نموده از جلوی هر پیام یک عدد یک رقمی
را دریافت نماید و سپس در مختصات (17 و 15)پیام ‘your answer is’ را چاپ نماید و در جلوی آن
مجموع دو عدد دریافتی را چاپ نماید و سپس در وسط خط پایین صفحه نمایش پیام ‘press any key to continue’ را چاپ نماید و برای خروج منتظر دریافت کلیدی بماند.) (5 نمره)""

mohammadreza2012

عضو جدید
سوال - تمرین اسمبلی

سوال - تمرین اسمبلی

سلام دوستان یه برنامه ای هست که توش گیر کردم . دوستان اگه کسی بلده بنویسه کدش رو بهم بگه.

برنامه بنویسید دو عدد صحیح گرفته و جهار عمل ضرب تقسیم جمع و منها انجام داده وچاپ کنید؟با x86
:cry:

arash_depres

عضو جدید
دخواست برنامه

دخواست برنامه

با سلام خدمت شما دوستان عزیز
من 2 تا برنامه که استاد واسه پروژه ازم خواسته می خواستم کمکم کنینن کسی برام میتونه بنویسه خیلی ممنون میشم فقط خیلی اجله دارم ممنون می شم زود جواب بدین برنامه ها عبارتند از :

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

1) یک عدد چهار رقمی را از کاربر (به صورت رشته ) گرفته و به صورت بر عکس در خروجی نشان دهد ؟
2)5 عدد را گرفته کوچکترین آنها را در ثبات ثبت کند ؟

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
ممنون می شم زود جواب بدید؟(با تشکر)

عباس2014

عضو جدید
با سلام
برنامه ای بنویسید که تاریخ تولدتان را به صورت روز - ماه - سال گرفته (اسفند 29 روز ) و تعداد روز های عمرتان را نمایش دهد

khanommohandes

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کسی بلده اینو؟؟؟
برنامه ای بنویسید که سه عدد را از کاربر گرفته و آنها را به ترتیب صعودی (از کوچک به بزرگ) مجددا روی مانیتور نمایش دهد.

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه برنامه ای هست که توش گیر کردم . دوستان اگه کسی بلده بنویسه کدش رو بهم بگه.

برنامه بنویسید دو عدد صحیح گرفته و جهار عمل ضرب تقسیم جمع و منها انجام داده وچاپ کنید؟با x86
:cry:

سلام .. من قطعه کد اصلیش رو می ذارم براتون ...
این قسمت رو در قسمت دیتا سگمنت بنویسید
dseg segment
a dw 10 dup(?)
bdw 10 dup(?)
n2 dw 20 dup(?)

اینم کد اصلی برنامه :

mov ax,dseg
mov ds,ax
inputs a,10
inputs b,10
a to i a
mov a,ax
a to i b
mov b,ax
mov cx,a
mov ax,b
add cx,b
i to a n2,cx
output n2
mov cx,a
sub cx,b
i to a n2,cx
output n2
mov cx,a
mov ax,b
mul cx
i to a n2,ax
output n2
mov ax,a
div b
i to a n2,ax
output n2
mov ax,4c00h
int 21h
cseg ends
end start

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
با سلام خدمت شما دوستان عزیز
من 2 تا برنامه که استاد واسه پروژه ازم خواسته می خواستم کمکم کنینن کسی برام میتونه بنویسه خیلی ممنون میشم فقط خیلی اجله دارم ممنون می شم زود جواب بدین برنامه ها عبارتند از :

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

1) یک عدد چهار رقمی را از کاربر (به صورت رشته ) گرفته و به صورت بر عکس در خروجی نشان دهد ؟
2)5 عدد را گرفته کوچکترین آنها را در ثبات ثبت کند ؟

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
ممنون می شم زود جواب بدید؟(با تشکر)
سلام .. این برنامه رو خیلی راحت بوسیله وقفه ها می شه نوشت .. جواب اون رو که با رنگ قرمز مشخص کردم:
کد اصلی را می نویسم ...

mov ah,01h
INT 21H

MOV X1,AL
INT 21

MOV X2,AL
INT 21

MOV X3,AL
INT 21

MOV X4,AL
INT 21

MOV AH,02

MOV DL,X4
INT 21H

MOV DL,X3
INT 21H

MOV DL,X2
INT 21H

MOV DL,X1
INT 21H

mojta3a

عضو جدید
پروژه - راهنمایی کنید لطفا

پروژه - راهنمایی کنید لطفا

سلام

مهندسان من یه سوال داشتم

درس برنامه سازی سیستم

پروژه ای دارم در مورد حرکت یک فلش ( یک پیکان ) در دور صفحه و با هر بار حرکت به جلو فلش پشت سرش حذف میشه
کل صفحه رو این پیکان باید دور بزنه
در برنامه امولیتور 8086 باید بنویسم

چطوری بنویسم ؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام

مهندسان من یه سوال داشتم

درس برنامه سازی سیستم

پروژه ای دارم در مورد حرکت یک فلش ( یک پیکان ) در دور صفحه و با هر بار حرکت به جلو فلش پشت سرش حذف میشه
کل صفحه رو این پیکان باید دور بزنه
در برنامه امولیتور 8086 باید بنویسم

چطوری بنویسم ؟

با سلام،
نمونه ی این برنامه در تاپیک برنامه های نوشته شده موجوده!

mahsan4434

عضو جدید
سلام خسته نباشيد من به برنامه بازي دوز احتياج دارم ميتونيد كمكم كنيد خواهشا...........:confused:

pari ami

عضو جدید
کمممک !! کسی میدونه چه طور میشه با اسمبلی گراف رسم کرد ؟!

کمممک !! کسی میدونه چه طور میشه با اسمبلی گراف رسم کرد ؟!

بایدتوی فایل گرافی رسم کنیم که هر بار با تغییر وروودی ها تعداد یالها و تعداد گره ها تغییر کنه

Mrzieh

عضو جدید
سلام بر مهندسین..

دوستان میشه کمکم کنید بهم ؟!!

میخوام کلمات یک جمله رو جدا کنم هر کدوم از اون کلمه هارو جداگانه چاپ کنم!

میشه اگ میتونین دشو بهم بگین؟!!

mostafa008

عضو جدید
درخواست حل تمرین اسمبلی

درخواست حل تمرین اسمبلی

سلام و عرض ادب به تمامی کاربران عزیز

درخواست حل تمرین زیر رو داشتم یکمی برام پیچیده هستش

سوال : برنامه ای بنویسید که بتواند 3 کاراکتر را پشت سر هم از یک کیبورد که در آدرس 4EH قرار دارد دریافت کرده و در صورتی که کاراکتر های دریافتی نام ''Ali'' باشد ، مقدار 25H را به یک پرینتر در آدرس 5EH ارسال نمایید در غیر اینصورت مقدار 33H به همین پرینتر ارسال گردد

سوال دوم هم ضرب یک عدد 8 بیتی در یک عدد 8 بیتی و همینطور تقسیم آن

ممنون میشم کمکم کنید

miladkhosravi62

عضو جدید
کمک در حل سوال اسمبلی

کمک در حل سوال اسمبلی

با سلام
دوستان یک سوال اسمبلی داشتم میتونید کمکم کنید امتحان میان ترم دارم

دو متغیر x و y تعریف کنید یک متغیری هم بنام Sel داریم. اگه sel یک شد x+y کند ، اگه sel دو شد x- y کند، اگه سه شد x*y کند ، و اگه چهار شد x/y کند

با سپاس فراوان