پرسش وپاسخ علوم گیاهی

abdi711

عضو جدید
سلام
یه سوال در مورد باز شدن گل لاله عباسی در شب وبسته شدن آن دروز...چرا این اتفاق میوفته؟؟؟علت فیزیولوژیکی چیه؟؟چرا در گیاهان دیگه این روند متفاوته...؟؟
بچه های بخش باغبانی راهنمایی هایی کردن که مربوط به حرکتات نیکتی ناستی ایه ولی دقیقا چه اتفاق میوفته و در گیاهان عادی این روند چطوریه...؟؟؟
با تشکر

kharati

عضو جدید
سلام دوستان گرامی خسته نباشید آیا پاسخ این پرسش را می دانید:
فرق لان با پیت pit در دیواره سلولی گیاهان چیست؟
ممنون میشم راهنمایی ام کنید و یا اگر منابعی دارید به من معرفی کنید

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لان همون پلاسمودسماتا ها هست که در دیواره سلولی وجود داره
اول پیت وجود داره که بعدا در دوران جنینی به وسیله انزیم کالاز تیغه میانی در محل پیت تجزیه میشه و تبدیل میشه به لان
در واقع پیت انتقال سلول به سلول انجام نمیده چون تیغه میانی داره ولی لانها فاقد تیغه و قادر به انتقال سلول به سلول مواد هستند...

tetiscom

عضو جدید
آیا نرم افزار سیستماتیک گیاهی وجود دارد؟ لطفا در صورت آشنایی معرفی فرمایید و اگر سایت جامعی هم در این زمینه بود ممنون میشوم معرفی نمایید

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
آیا نرم افزار سیستماتیک گیاهی وجود دارد؟ لطفا در صورت آشنایی معرفی فرمایید و اگر سایت جامعی هم در این زمینه بود ممنون میشوم معرفی نمایید

درچه زمینه ایی دقیقامیخواین ومدنظرتون چیه؟

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگر براى بررسى تنوع ژنتيكى و رسم درخت فيلوژنى ميخوايد نرم افزاراى متنوعى وجود داره

مثل
Past
Darvin
PYLIP
network
يك ليست از برنامه ها تو ويكيپديا معرفى شده :
http://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_phylogenetics_software

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
مانند کتاب سیستماتیک گیاهی که بشود طبق مشخصات اسم و جنس و گونه گیاه را تشخیص داد
دایره المعارف گیاهی هم کار من را راه می اندازه اگرموجود باشه

نرم افزار خاصى براى اين كار وجود نداره
اگر هم باشه قابل اعتماد نيست
شناسايى معتبر گونه ها فعلا فقط از همون روش هاى معمول سنتى انجام ميشه يعنى استفاده از كتاب هاى فلور
فلورها منطقه بندى جغرافيايى دارن
مثلا براى گياهان ايران از كتابايى مثل اينا استفاده ميشه :
فلور ايران تأليف مؤسسه جنگلها و مراتع كشور
فلورا ايرانيكا كه به زبان لاتين باستانى هست
فلور روسيه براى گياهان نيمه شمالى كشور
فلور تركيه و فلور عراق براى غرب
و ...
شناخت گياهان دارويى و معطر ايران و كتاب درختان و درختچه هاى ايران تأليف دكتر مظفريان هم خوبه

tetiscom

عضو جدید
نرم افزار خاصى براى اين كار وجود نداره
اگر هم باشه قابل اعتماد نيست
شناسايى معتبر گونه ها فعلا فقط از همون روش هاى معمول سنتى انجام ميشه يعنى استفاده از كتاب هاى فلور
فلورها منطقه بندى جغرافيايى دارن
مثلا براى گياهان ايران از كتابايى مثل اينا استفاده ميشه :
فلور ايران تأليف مؤسسه جنگلها و مراتع كشور
فلورا ايرانيكا كه به زبان لاتين باستانى هست
فلور روسيه براى گياهان نيمه شمالى كشور
فلور تركيه و فلور عراق براى غرب
و ...
شناخت گياهان دارويى و معطر ايران و كتاب درختان و درختچه هاى ايران تأليف دكتر مظفريان هم خوبه
خوب دوست عزیز
آیا برنامه ای که اسم جنس و گونه گیاهان (لاتین) را داشته باشد و نام انگلیسی آنان را با مختصری توضیح وجود دارد؟

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من که تا حالا همچین چیزی نشنیدم و فکرم نمیکنم باشع
خوب دوست عزیز
آیا برنامه ای که اسم جنس و گونه گیاهان (لاتین) را داشته باشد و نام انگلیسی آنان را با مختصری توضیح وجود دارد؟

ensrn

عضو جدید
سلام دوستان وقت بخیر.
یک سوال:
دوستان عزیزم من میخوام برگ یک درخت رو تجزیه کنم تا به نوع ومقدار عنصر تشکیل دهنده اون برگ پی ببرم وبتونم اون برگ رو با عناصر مورد نیاز به صورت دستی یا اتوماتیک تولید کنم.به نظرتون این کار امکان پذیر هست؟اگر بله به نظرتون حدسا چقدر هزینش میشه؟اگر خیر چرا؟منتظر جوابتون هستم از تون متشکرم .:smile:

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان وقت بخیر.
یک سوال:
دوستان عزیزم من میخوام برگ یک درخت رو تجزیه کنم تا به نوع ومقدار عنصر تشکیل دهنده اون برگ پی ببرم وبتونم اون برگ رو با عناصر مورد نیاز به صورت دستی یا اتوماتیک تولید کنم.به نظرتون این کار امکان پذیر هست؟اگر بله به نظرتون حدسا چقدر هزینش میشه؟اگر خیر چرا؟منتظر جوابتون هستم از تون متشکرم .:smile:
برگ رو تجزیه کنی بعد با مواد تشکیل دهندع ش برگ رو بسازی?!!!
منظورتون کشت بافت هست??:|||

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد حیوانات و انسان به روش سلول های بنیادی داره انجام میشه
در گیاان خبر ندارم !
به اون میگن کشت بافت !!!:D
چیزی رو نمیسازن یع سلول رو خارج میکنن از بافت تمایززداییش میکنن بعد کشتش میدن که تبدیل بشع به یه برگ یا هربافتی که مدنظرشونه : ))

ensrn

عضو جدید
پس نمیشه یه گیاه رو تجزیه کرد و با مواد تشکیل دهندش بریم سراغ تولیدش به صورت مصنوعی ؟
تنها راهی که داره فقط کشت بافت هست؟
چون گیاه طبیعی هست یا به قولی زنده هست ودارای رشد طبیعی،مثله مواد دیگه تو صنعت نمیشه باهاش برخورد کرد وساختش؟
((از جواب دوستان عزیز متشکرم))

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس نمیشه یه گیاه رو تجزیه کرد و با مواد تشکیل دهندش بریم سراغ تولیدش به صورت مصنوعی ؟
تنها راهی که داره فقط کشت بافت هست؟
چون گیاه طبیعی هست یا به قولی زنده هست ودارای رشد طبیعی،مثله مواد دیگه تو صنعت نمیشه باهاش برخورد کرد وساختش؟
((از جواب دوستان عزیز متشکرم))
درمورد تجزیه گیاه بی اطلاعم
خوب ببیند شما هرموجود زندع ای رو که بخواید بسازید بایداول یه سلول زنده داشته باشید تا بتونید رشدش بدید...
البته این نظر منه باتوجه به درسایی که خوندم و اطلاعاتم هم در حد کارشناسی هست
پیشنهاد میکنم با یک کسی که ارشد یا دکتری فیزیولوژی گیاهی داره در این مورد صحبت کنید

ensrn

عضو جدید
سلام.
دوست عزیز ros.:gol:از جوابتون متشکرم.
شما کسی رو میشناسی که توی تالار ارشد فیزیو لوژی گیاهی داشته باشه؟
اگر هست بهم معرفی کنید.
یه مشورت کوچیک :
من میخام با تجزیه گیاه، یه غذا تولید کنم که برای یه حیوان هست. به نظرتون با صحبت هایی که کردین میشه این کارو کرد؟
یه نظر کلی یا یک حدس و گمان و دلیلتون.

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
دوست عزیز ros.:gol:از جوابتون متشکرم.
شما کسی رو میشناسی که توی تالار ارشد فیزیو لوژی گیاهی داشته باشه؟
اگر هست بهم معرفی کنید.
یه مشورت کوچیک :
من میخام با تجزیه گیاه، یه غذا تولید کنم که برای یه حیوان هست. به نظرتون با صحبت هایی که کردین میشه این کارو کرد؟
یه نظر کلی یا یک حدس و گمان و دلیلتون.
نه اینجا کسی رو نمیشناسم
چرا با تجزیه گیاه?! اگه منظورتون از تجزیه کردن کشت بافت هست که بله میشه !
کافیه سرچ کنید و انواع روش های کشت بافت زو ببینید

اما اگه منظورتون از تجزیه کردن اینکه فقط یه ماده غذایی ساخته بشه و نه گیاه زنده خوب فک میکنم امکانش هست ...اما چون اطلاعی ندارم در این مورد دلیلی نمیتونم بیارم :|

ensrn

عضو جدید
سلام ros. عزیز.
به نظرت کجا میتونم یه فیزیو لوژیست گیاهی پیدا کنم؟
در ضمن خیلی بهم کمک کردی از جوابت به سوالام بی نهایت سپاسگزارم.
هر جا هستی سالمو خندون باشی.
:w30:

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ros. عزیز.
به نظرت کجا میتونم یه فیزیو لوژیست گیاهی پیدا کنم؟
در ضمن خیلی بهم کمک کردی از جوابت به سوالام بی نهایت سپاسگزارم.
هر جا هستی سالمو خندون باشی.
:w30:
سلام دوست عزیز :)
خوشحالم که تونستم کمکی کنم :)
خب اگه تویه شهری هستین که دانشگاه داره و دانشگاهشم رشته زیست شناسی گزایش گیاهی داره که بهترین کار رفتن به دانشگاه و صحبت با یکی از اساتیدی هس که این رشته رو خوندن ...

و یا اینکه به فروم های تخصصی زیست شناسی سربزنید شاید کسی باشه بتونه کمک کنه بهتون
موفق باشید

plant_biology

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.برای تولید یک گیاهچه ی کوچک باید کشت بافت انجام داد.حتما باید یک قسمتی از گیاه رو داشته باشید تا با کشت بافت،گیاه مورد نظر رو ایجاد کنید.برای اندازه گیری عناصر یا آنتی اکسیدان های مختلف گیاه باید اول عصاره گیری انجام بشه و براساس چیزی که می خواهید بسنجید آزمایشات خاصی روی عصاره انجام بشه و از دستگاههای خاصی استفاده بشه.