پرسشی در رابطه با قر آن

imanshirazi

عضو جدید
سلام خدمت دوستان محترم

سوالی که برا من پیش اومده اینه که چرا خدا توی قرآن درباره مقام امامت چیزی نگفته؟!! با اینکه شیعه ها بر این اعتقادند که امامت از اصول دین است اما خدا دربارش چیزی نگفته.(اگه شما میگی گفته یا داری با روایت میگی یا داری آیه قرآنو ربطش میدی)من میگم چرا خدا تو قرآن چگونگی به وجود آمدن انسان رو به طور مستقیم و شفاف چند بار میگه یا درباره بهشت و جهنم شفاف میگه اما در مورد مقام امامت که ما انقدر بزرگشم میکنیم نباید حتی یه آیه شفاف بگه.
من با خوندن قرآن به این نتیجه رسیدم که مقامی به اسم امامت وجود نداره و علی و حسن و حسین و بقیه شاید جزو انسان های پرهیزگار و نیکو کار بودند نه امام.لطفا نظرهای محکم برام بذارین(به حدیث اعتقاد ندارم)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
البته جای این سوال اینجا نیست، با عرض معذرت از مدیر تالار پاسخ کوتاهی میدم تا بعداً جابجا کنید

سلام خدمت دوستان محترم

سوالی که برا من پیش اومده اینه که چرا خدا توی قرآن درباره مقام امامت چیزی نگفته؟!! با اینکه شیعه ها بر این اعتقادند که امامت از اصول دین است اما خدا دربارش چیزی نگفته.(اگه شما میگی گفته یا داری با روایت میگی یا داری آیه قرآنو ربطش میدی)من میگم چرا خدا تو قرآن چگونگی به وجود آمدن انسان رو به طور مستقیم و شفاف چند بار میگه یا درباره بهشت و جهنم شفاف میگه اما در مورد مقام امامت که ما انقدر بزرگشم میکنیم نباید حتی یه آیه شفاف بگه.
من با خوندن قرآن به این نتیجه رسیدم که مقامی به اسم امامت وجود نداره و علی و حسن و حسین و بقیه شاید جزو انسان های پرهیزگار و نیکو کار بودند نه امام.لطفا نظرهای محکم برام بذارین(به حدیث اعتقاد ندارم)

نکتۀ اول این که باید ببینیم شما تا چه حد قرآن رو قبول داری، خدا و پیامبر اسلام رو قبول داری ... و اینکه آیا واقعاً به دنبال حقیقت هستی یا فقط میخوای شبهه افکنی کنی و با سفسطه و بحثهای سطحی ذهن بچه ها رو به انحراف بکشونی!! البته قصد جسارت ندارم ولی باید بدونیم که برای فهمیدن حقیقت باید از پایه و مبانی اسلام آگاه بود و به اونها اعتقاد داشت و کم کم و با مطالعه ی بسیار به سمت هدایت پیش رفت ...
بنابراین اگه واقعا به دنبال جواب سوالت باشی اینجا نمیتونی بهش برسی و باید از اهلش بپرسی (هم سایتهای پاسخگویی به پرسشهای اعتقادی هست هم میتونی از رادیو معارف کمک بگیری که برنامه ای با همین عنوان داره و به پرسش های شما پاسخ میده، هم میتونی به علمای دین رجوع کنی)
نکتۀ دوم جدا کردن قرآن از تفسیر اون توسط خود رسول مکرم اسلام هست، اونهایی که گفتند حسبنا کتاب الله و سخنان پیامبر رو کنار گذاشتن به خودشون ظلم کردن و از مسیر هدایت منحرف شدن!
نکتۀ سوم این که در آيات فراواني از قرآن کريم به صراحت، هم از اصل امامت سخن گفته شده، هم مصداق آن مشخص شده اما کسي که بخواد زير بار حق نره، حتي واضح‌ترين کلمات را هم از معني خود منحرف خواهد کرد! با این دسته افراد هیچ کاری نمیشه کرد تا روزی که پرده ها کنار بره و حق به روشنی نمایان بشه که اون روز دیگه جایی برای برگشتن وجود نداره!!
برای دریافت پاسخ مقدماتی سوالتون هم نگاهی به این لینک بندازید:
http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=649

imanshirazi

عضو جدید
البته جای این سوال اینجا نیست، با عرض معذرت از مدیر تالار پاسخ کوتاهی میدم تا بعداً جابجا کنید

نکتۀ اول این که باید ببینیم شما تا چه حد قرآن رو قبول داری، خدا و پیامبر اسلام رو قبول داری ... و اینکه آیا واقعاً به دنبال حقیقت هستی یا فقط میخوای شبهه افکنی کنی و با سفسطه و بحثهای سطحی ذهن بچه ها رو به انحراف بکشونی!! البته قصد جسارت ندارم ولی باید بدونیم که برای فهمیدن حقیقت باید از پایه و مبانی اسلام آگاه بود و به اونها اعتقاد داشت و کم کم و با مطالعه ی بسیار به سمت هدایت پیش رفت ...
بنابراین اگه واقعا به دنبال جواب سوالت باشی اینجا نمیتونی بهش برسی و باید از اهلش بپرسی (هم سایتهای پاسخگویی به پرسشهای اعتقادی هست هم میتونی از رادیو معارف کمک بگیری که برنامه ای با همین عنوان داره و به پرسش های شما پاسخ میده، هم میتونی به علمای دین رجوع کنی)
نکتۀ دوم جدا کردن قرآن از تفسیر اون توسط خود رسول مکرم اسلام هست، اونهایی که گفتند حسبنا کتاب الله و سخنان پیامبر رو کنار گذاشتن به خودشون ظلم کردن و از مسیر هدایت منحرف شدن!
نکتۀ سوم این که در آيات فراواني از قرآن کريم به صراحت، هم از اصل امامت سخن گفته شده، هم مصداق آن مشخص شده اما کسي که بخواد زير بار حق نره، حتي واضح‌ترين کلمات را هم از معني خود منحرف خواهد کرد! با این دسته افراد هیچ کاری نمیشه کرد تا روزی که پرده ها کنار بره و حق به روشنی نمایان بشه که اون روز دیگه جایی برای برگشتن وجود نداره!!
برای دریافت پاسخ مقدماتی سوالتون هم نگاهی به این لینک بندازید:
http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=649

سلام خدمت داداش گلم ممنون که نظرت رو برام گذاشتی.
در مورد نکته اولت قسم به روز و شب که قصد این کارو ندارم و فقط می خوام خودم روشن شم یا اگه بقیه اشتباه میکنن اونا روشن شن.(69آل عمران)

و نکته دومتون که گفتید قرآن با تفسیر اهلش فقط مورد قبوله با مطالعه این آیات ردش میکنم..(219 بقره)(144آل عمران)و..

در مورد نکته سومم برامون یک دونشو بذارید تا بریم بخونیم.

amirdolu

عضو جدید
سلام خدمت دوستان محترم

سلام دوست عزیز
تفسیر آیه 3 سوره مائده رو نگاه کن.این آیه جنجالی ترین آیه در مورد ولایت و امامت هستش.
کلمه امام و مشتقاتش در قران به صورت عام به کار برده شده و به معنای پیشوا ست. و به مقام امامت در آیه 24 سوره مبارکه سجده اذعان شده است.
سوال مهمتر که چرا مسئله ولایت به طور صریح و واضح در قران نیامده و مد نظر شماست .سوال عمیق و خوبیه.برای جوابش باید با اصول هدایت و بیان آن در قران بیشتر آشنا بشیم.
توضیح خلاصه اینکه این مسئله نباید در قران بیاید. چرا که بر خلاف روش هدایت الهی است . متن کامل رو از لینک زیر نگاه کن
http://www.ebadorrahman.blogfa.com/author/ma

M.Reza2008

عضو جدید
من با خوندن قرآن به این نتیجه رسیدم که مقامی به اسم امامت وجود نداره و علی و حسن و حسین و بقیه شاید جزو انسان های پرهیزگار و نیکو کار بودند نه امام.
یه سوالی دارم. اینکه این افراد "امام" باشن یا افراد نیکوکار و پرهیزگار (که حتی میتونیم بگیم نمونه بارز و عملی تعالیم پیامبرند)، چه تفاوتی می کنه؟ اگر اونها امام بودند برای زمان خودشون بوده.
الان چیزی که مهمه اینه که ما میتونیم از گفته ها و کردارهای این بزرگواران نیکوکار در جهت اصلاح خودمون استفاده کنیم.
خیلی عذر میخوام که اینو می گم (خواهشا برداشت بد نکنید) حتی اگر فرض کنیم حضرت محمد پیامبر نبوده و یک انسان نیکوکار بوده، ما با یک انسان بزرگ مرتبه مواجه هستیم که اومده عده ای رو از جهالت دراورده و تعالیمی بجا گذاشته که معقول و منطقی و بسیار ارزشمنده و باعث هدایت بسیاری از افراد میشه - حتی افرادی که مسلمان نیستند-
شما اگه به این نتیجه برسی که این افراد امام نیستن کلا گفته هاشونو رد می کنی؟ اگه اینطوریه دیر یا زود اینکارو می کنی و من فکر نمی کنم عقیده ای رو که تاحالا بدست آوردی با چندتا ادله دوستان بتونی کنار بزاری.
میبخشی اگه اینقدر رک می گم ولی روشن شدن به این سادگی که فکر می کنی نیست. خیلی از افراد در مورد درستی خیلی از اعتقاداتشون راسخ و مصرند در حالی که افرادی خارج از اون گروه ممکنه اونها رو دیوانه بدونن؛ که نمونه بارزش وهابیایی هستند که خون شیعه رو حلال دونسته و کشتن یک فرد شیعه (حتی نوزاد و نوجوان) رو موجب رفتن به بهشت می دونن.

hbigdeli

عضو جدید
قرآن خیلی جاها به امامت اشاره کرده، درسته به طور مستقیم اشاره نکرده ولی تفسیر خیلی از آیات اینو نشون میده. چه کسی غیر از حضرت علی انگشترش رو بخشیده که در آیه قرآن به آن اشاره کرده

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
من علم و اطلاع ندارم ، ولی یه سوالی دارم :

آیا قرآن درباره پیامبر حرف زده؟ اگه بله ، پیامبر هم درباره جانشینش حرف زده و این قابل انکار نیست.

بحث دوم اینه که ما انسان نیکوکار زیاد داشتیم ، سعدی ، حافظ ، نظامی ، ادیسون و... مگر نیکوکار نبودند؟ آیا این افراد روی یک target خاص نیکویی کرده اند یا از غیب هم اطلاع داشته اند؟

به نظر من روزی خواهد آمد که همگان متوجه خواهند شد که ذره به ذره اعمالشان ، در سایر آسمان ها یا کهکشان ها ، ثبت میشه و این کارها ، همگی بعد از مرگ ، به صورت یک قانون ، روی روح ما تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت ، این حرف ، چیزیه که انسان هایی آمده اند تا ما رو از اون آگاه کنن و بگن که اگه فلان کارو کردی در یک دنیای دیگری یک چنین اتفاقی خواهد افتاد ، ما آمدیم شما رو آگاه کنیم و بگیم همچین چیزی هم هست(ورای تصورات و مادیات شما)

حالا شما اسم این افراد رو هرچی میخوای بذار