ویژه آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان سال 1390

وضعیت
موضوع بسته شده است.

مهندس داودی

عضو جدید
به اطلاع کلیه کاربران می رساند ثبت نام آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان در سال 1390 مدتی است که آغاز شده و همچنان ادامه دارد. این بخش جهت ارایه اطلاعات این آزمون و پاسخ گویی به سوالات کاربران در مراحل مختلف عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها، ثبت نام در آزمون، آمادگی برای آزمون، منابع و مراجع مورد استفاده در آزمون و چگونگی طی کردن مراحل پس از قبولی در آزمون جهت دريافت پروانه اشتغال به کار مهندسی ایجاد شده است و سعی داریم تا حد ممکن به این سوالات به صورت کوتاه و سریع پاسخ دهیم.

مهندس داودی

عضو جدید
قبل ار اینکه این بخش مخصوص آزمون های نظام مهندسی ایجاد شود، تاپیک ها و پست هایی در بخش های مختلف تالار مهندسی مکانیک در زمینه آزمون نظام مهندسی و نظام کاردانی تاسیسات مکانیکی ساختمان درج کرده بودم که مطالب مهم آنها را گلچین نموده و در این بخش مجددا درج نموده ام.

مهندس داودی

عضو جدید
فهرست منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان

فهرست منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان

طبق اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان آزمون سال 1390 برای رشته های مختلف پاییز برگزار می گردد و هم اکنون ثبت نام آزمون نیز شروع شده است و ادامه دارد.

برای شرکت در آزمون پروانه اشتغال داوطلب ابتدا باید به عضویت سازمان نظام مهندسی یکی از استان ها در بیاید. برای این کار تامین یکسری مدارک و پرداخت ورودیه به علاوه حق عضویت سالانه ضروری است. پس از آن داوطلب می تواند در سامانه ثبت نام آزمون وارد شده و با شماره عضویت نظام مهندسی خود در آزمون شرکت کند.

منابع آزمون سال 1390 در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان عبارتند از:

• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرايي آن (1374 و1374)
• مبحث دوم ( آئين‌نامه ماده33 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و شيوه‌نامه آن)(1384)
• مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا) (1385)
• مبحث چهاردهم (تأسيسات گرمايي، تعويض هوا و تهويه مطبوع) (1380)
• مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي) (1387)
• مبحث شانزدهم (تأسيسات بهداشتي)
• مبحث هفدهم (تأسيسات لوله‌كشي و تجهيزات گاز طبيعي ساختمانها)(1387)
• مبحث نوزدهم ( صرفه جويي در مصرف انرژي)
• * طرح وا جراي تأسيسات مكانيكي

* براي موارد ذكر شده از مراجع معتبر فني و مهندسي تأسيسات مكانيكي استفاده گردد.

• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملي ساختمان مي‌باشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملي ساختمان و ساير مدارك فني، مباحث مقررات ملي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

نیاز افراد به مطالعه مباحث مقررات ملی ساختمان و نیز تمرین و ممارست در مسایل محاسباتی طرح و اجرای تاسیسات مکانیکی متفاوت است و اساساً اینکه چه مقدار زمان برای موفقیت در آزمون لازم است را می توان در یک جلسه ارزیابی اولیه از داوطلب تخمین زد که این کار برای ما امکان پذیر است و در خدمت داوطلبان محترم هستیم.

مهندس داودی

عضو جدید
پایگاههای اینترنتی مرتبط با آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان

پایگاههای اینترنتی مرتبط با آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان

سامانه ثبت نام در آزمون های نظام مهندسی ساختمان http://www.inbr.ir
سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران http://www.tceo.ir

مهندس داودی

عضو جدید
دانلود نمونه سوالات دوره های گذشته آزمون نظام مهندسی ساختمان در رشته تأسيسات مکانیکی

دانلود نمونه سوالات دوره های گذشته آزمون نظام مهندسی ساختمان در رشته تأسيسات مکانیکی

نسخه پی دی اف آزمون اسفند ماه سال 1389 به همراه کلید سوالات http://inbr.ir/Contents/128916.pdf

نسخه پی دی اف آزمون خرداد ماه سال 1389 به همراه کلید سوالات http://inbr.ir/Contents/293083401.pdf

نسخه پی دی اف آزمون اسفند ماه سال 1387 به همراه کلید سوالات http://inbr.ir/Contents/1273826269.pdf

نسخه پی دی اف آزمون شهريور ماه سال 1386 به همراه کلید سوالات http://inbr.ir/Contents/1045961678.pdf

نسخه پی دی اف آزمون آذر ماه سال 1384 به همراه کلید سوالات http://inbr.ir/Contents/1197698567.pdf

نسخه پی دی اف آزمون بهمن ماه سال 1383 به همراه کلید سوالات http://inbr.ir/Contents/2045129599.pdf

مهندس داودی

عضو جدید
رشته های مرتبط و رشته های اصلی

رشته های مرتبط و رشته های اصلی

در عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان برخی رشته ها اصلی و برخی مرتبط محسوب می شوند. در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان گرایش مهندسی مکانیک - حرارت و سیالات رشته اصلی محسوب می شود و به طور مثال گرایش طراحی جامدات رشته مرتبط.

رشته های مرتبط فعالیت محدودتری می توانند داشته باشند. به طور مثال در گرایش حرارت و سیالات پروانه اشتغال در حال حاضر برای طراحی و نظارت و اجرا صادر می گردد و در گرایش طراحی جامدات فقط نظارت.

البته رشته ها و گرایش های تحصیلی دیگری هم در دستورالعمل ها وجود دارند که اصلی و مرتبط با این حرفه محسوب می شوند که حسب مدرک متقاضی لازم است به دستورالعمل ها مراجعه و بررسی شود.

به طور مثال گرایش ساخت و تولید نمی تواند پروانه اشتغال مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان دریافت کند نه اصلی نه مرتبط.​

مهندس داودی

عضو جدید
پاسخ به برخی سوالات مکرر داوطلبان آزمون نظام مهندسی رشته مکانیک

پاسخ به برخی سوالات مکرر داوطلبان آزمون نظام مهندسی رشته مکانیک

الف - برای آقایان داشتن کارت معافیت یا پایان خدمت نظام وظیفه عمومی لازم است.

ب - مثلا در آزمون شهریور ماه سال 1390 لازم است کلیه متقاضیان داری مدرک حداقل کارشناسی با تاریخ فراغت از تحصیل حداقل سه سال قبل از آزمون باشند یعنی شهریور 1387 و ماقبل. در غیر این صورت حتی در صورت قبولی در آزمون پروانه اشتغال برای آنها صادر نمی شود.

ج - دوستان قبل از ثبت نام در آزمون لازم است به عضویت یکی از سازمان های نظام مهندسی استانها درآیند مثلا استان محل سکونت یا استانی که حداقل شش ماه در آن اقامت کرده باشند.

د - هزینه ها به این صورت است که در زمان عضویت عضو جدید باید مبلغی بابت ورودیه و مبلغی هم بابت حق عضویت اولین سال عضویتش بپردازد. هزینه ثبت نام در آزمون هم جداست که باید پرداخت شود. هزینه ورودیه و حق عضویت برای هر استان فرق می کند اما مبلغ ثبت نام آزمون در حال حاضر در سراسر کشور یکسان است. مثلا امسال برای تهران حدود صد هزار تومان جمعا در نظر داشته باشید.

مهندس داودی

عضو جدید
اطلاعیه تعويق زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی و نظام کاردانی شهریور ماه 1390

اطلاعیه تعويق زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی و نظام کاردانی شهریور ماه 1390

بسمه تعالی
باتوجه به ادغام وزارت خانه های مسکن و شهرسازی و راه وترابری و تشکیل وزارت راه وشهرسازی و به تبع آن جابجایی های اداری در حال انجام و با عنایت به انتقال این دفتر به ساختمان شهید دادمان، بدینوسیله بااستحضار مهندسین عزیز داوطلب آزمونهای ورود به حرفه می رساند، با توجه به موارد فوق و ضرورت لحاظ امنیت آزمونها، آزمونهای ورود به حرفه مهندسان،کاردانهاومعماران تجربی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.
بدیهی است به محض استقرار کامل این دفتر، فعالیت ستاد آزمونها مجدداً آغاز و متعاقباً تاریخ برگزاری آزمونها ابلاغ خواهد شد. بدیهی است ثبت نام آزمونها کماکان فعال و ادامه خواهد داشت. این اطلاعیه بمنزله ابلاغ رسمی به ادارات کل مسکن و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان استانها و سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.

دفتر امور مقررات ملّی ساختمان

مهندس داودی

عضو جدید
محاسبه سنوات كليه داوطلبان شركت در آزمونهاي پايه

محاسبه سنوات كليه داوطلبان شركت در آزمونهاي پايه

بسمه‌تعالي
قابل توجه داوطلبان آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، حرفه‌اي كاردانهاي فني ساختمان و تعيين صلاحيت معماران تجربي

باتوجه به تعويق زمان برگزاري آزمونهاي ورود به حرفه مهندسان، حرفه‌اي كاردانهاي فني ساختمان و تعيين صلاحيت معماران تجربي به اطلاع مي‌رساند سنوات كليه داوطلبان شركت در آزمونهاي پايه درخواستي تا پايان اسفندماه90 محاسبه مي‌گردد.
اين اطلاعيه بمنزله ابلاغ رسمي به ادارات كل مسكن و شهرسازي، سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان، سازمان نظام كارداني استانها و سازمان سنجش آموزش كشور مي‌باشد.
ضمناً ثبت‌نام كماكان ادامه خواهد داشت و تاريخ برگزاري آزمونها متعاقباً به اطلاع خواهد رسيد.

«دفتر امور مقررات ملّي ساختمان»

r.a1390

عضو جدید
سلام
من امسال آذر ماه مي خوام تو آزمون شركت كنم ، غير ازمن چه كساني هستند تا تبادل اطلاعات كنيم
بعضي سوالها دو روز طول ميكشه تا به منظورش پي ببري

غير از مباحث چه كتابهاي ديگري بايد بخونيم ، و با توجه به وقت باقي مانده ، خواندن مراجع ديگر و وقت گذاشتن صحيح است يا اينكه نه الان ديگه بهتره فقط مباحث رو بخونيم

بعضي موقعها از پمپ و فن و.....سوالاي زيادي اومده اينها هم كه در كتاب طباطبائي نيست چه كنيم؟

فردین مسرور

عضو جدید
من منابع پمپ و فن رو دارم به سایت عمران شاپ مراجعه کنید

freeman_ast

عضو جدید
با سلام
شما برای اینکه در آزمون بتونید مسئله ها رو حل کنید بایستی فرمولهای کلیدی رو بدونی، می تونی جزوه مباحث 14و16 رو که اکثر مسائل از اونا طرح می شن رو از وبلاگ زیر بخری:
www.payeh3.blogfa.com

موفق باشی

freeman_ast

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
یک منبع خوب برای آزمون نظام مهندسی پیدا کردم بهتون معرفی می کنم،می تونید از این منابع استفاده کنین،من خودم پارسال با خوندن این منابع قبول شدم:
http://www.payeh3.blogfa.com

salartak

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
یک منبع خوب برای آزمون نظام مهندسی پیدا کردم بهتون معرفی می کنم،می تونید از این منابع استفاده کنین،من خودم پارسال با خوندن این منابع قبول شدم:
http://www.payeh3.blogfa.com

مهندس جان اگه فایلهاش رو داری بزار تا همه استفاده کنیم کلی هم دعات می کنیم

r.a1390

عضو جدید
در مورد انتخاب تعداد آسانسور هرچه مي دانيد بگوييد
پيوست 3 از مبحث15
سوال 47 آزمون اسفند89

r.a1390

عضو جدید
فعلا كه هيچ جايي نزدنش

سخت بود؟ ساده بود؟
من كه 30 از 100 ميشم

hparsia

عضو جدید
سلام دوستان عزيز.:)

آزمون امسال كمي سخت تر از سري قبل بود و به نظر ميرسه هر سال سخت تر از قبل ميشه .....
اگر كسي سوالهاي آزمون رو پيدا كرد تو سايت قرارشون بره تا در مورد پاسخهاش با هم گفتگو كنيم.....

hparsia

عضو جدید
سلام r.a1390
در مورد جواب مربوط به تعداد آسانسور ميتوني متن كامل سوال رو بگي ، شايد بتونم كمكت كنم (كد سوالهات چي بود ؟ A,B,C,D)

arashjorji

عضو جدید
taklife ma ke lisans jamedatemono gereftim alan ham mikhaim parvane nezarato tarahi tasisat mekaniki ro dashte bashim chie? chetor bayad vahedha ro pas konam? age vas arshad tabdil enerji beram niaz be pas kardane vahedha hast?

amin dd

عضو جدید
سلام
برای نظام مهندسی پاس کردن
ریاضی مهندسی
تهویه
سیستم انتقال آب
لازمه؟
من فردا انتخاب واحد دارم
لطفا سریع بگین

leila9948

عضو جدید
سلام دوستان چند نکته رو این روزهای آخر بگم برا آزمون مفید است:

1-سعی کنید تمام مباحث رو حتی شده به صورت روزنامه وار بخونید
2- حتما برا خودتون یه فهرست واژه درست کنین اگر وقت درست کردن ندارید از سایت زیر با قیمت مناسب بخرید
www.engfa.ir

3- سوال های سال قبل رو حتما مرور کنید نزدیک 30 درصد الی 50 درصد سوالات مشابه سالهای گذشته است.

4- برای روز امتحان حتما به فکر یه صندلی دیگر به غیر از صندلی خودتون برا گذاشتن کتابا ضروری است (اگر کلاس یا سالن صندلی نبود بردن موکت و نشستن روی زمین مفید است)

5- اصلا روی سوالات سخت وقت نگذارید مهمترین اصل تو امتحان زمانه

6- به خدا توکل کنید

وضعیت
موضوع بسته شده است.