وضعيت درآمد رشته مكانيك

SHELLBY

کاربر بیش فعال
من میشناسم کسی رو که چند سال تو صنایع بود بعد اومد بیرون اون زمان که دلار 1800 تومن بود یه دستگاه cnc خریدن 300 تومن،خیلی هم براشون گرفت
میشناسم افرادی رو هم که دستگاه اکستروژن خریدن برای پروفیل در و پنجره جز ضرر هیچی آیدشون نشد!
باید جسور و ریسک پذیر بود،صبر، پشتوانه مالی، پشتکار،اصرار به حضوز دز صنعت!
ولی به نظر من تو این مملکت تو بخش خدمات سرمایه گذاری کردن خیلی راحت تره،بازدهی بهتری هم داره!
همون دوتا بعد یکیشون رفت آزانس هواپیمایی زد اون یکی هم رفت دفتر ترخیص گمرکات زد!

hossein1320

عضو جدید
بچه ها نظرتون در مورد cnc چوب و برش mdf برای کابینت سازی چیه ؟ به نظرتون جواب میده؟

apadana34

عضو جدید
با اسفتاده از علم و قوانين مكانيك بتونه به صورت گرافيكي و ترسيمي خصوصا با كامپيوتر يه محصول يا ايده اي را طراحي كنه. يعني طراحي تصويري بعلاوه مكانيك

FARZANE199

عضو جدید
منوبگو باچه افکاری وارد این رشته شدم شما همشونابود کردین .....حالا من چیکاره شم ...اصلا براخانما کارپیدا میشه؟ ؟؟؟؟؟؟

hossein1320

عضو جدید
عالیه به درد منم میخوره؟

اگه واقعا پرنسس باشی و آواتارتم عکس خودته بعید میدونم ،مکانیک آچار به دست میخواد!;)

منوبگو باچه افکاری وارد این رشته شدم شما همشونابود کردین .....حالا من چیکاره شم ...اصلا براخانما کارپیدا میشه؟ ؟؟؟؟؟؟

نمی خوام ناامیدتون کنم ولی اکثر مهندس مکانیکای خانم دارن تو شرکت های خصوصی با کتیا و سالیدورک نقشه میکشن ! در کل مکانیک رشته ی مناسبی واسه دخترها نیست بهتون توصیه میکنم از نزدیک محیط کار رو ببینید. ولی خب اگر واقعا علاقه داشته باشید هرچیزی ممکنه . اگر سال اول هستید و از رشته یا محیط کارش خوشتون نمیاد شدیدا توصیه میکنم به فکر تغییر رشته باشید که در آینده به مشکل میخورید مکانیک یکی از سختترین رشته های مهندسیه .

SHELLBY

کاربر بیش فعال
با اسفتاده از علم و قوانين مكانيك بتونه به صورت گرافيكي و ترسيمي خصوصا با كامپيوتر يه محصول يا ايده اي را طراحي كنه. يعني طراحي تصويري بعلاوه مكانيك

من نمیدونم دقیقا شما تو چه موقعیتی هستین، میخواین این رشته رو برای تحصیل انتخاب کنید؟ نمیدونم...

شما نهایتا 3 واحد نقشه کشی صنعتی تو دوره کارشناسی پاس میکنید که به قول معروف کار ترسیمی و گرافیکی هست.

تقریبا همه درسها محاسباتی و ریاضیاتی هستن، بعضیا سنگین و طاقت فرسا، گاهی بی روح!

بُعد طراحیِ ترسیمی و گرافیکی توی این رشته ناچیزه، تقریبا صفره.

منظور از ظراحی اون مباحث دوام،مقاومت،خستگی،دینامیک و ارتعاشات و ...هست. شاید اوجش توی درس طراحی اجزا 1 و2 باشه. که مثلا شما بعد از کلی محاسبه و دنگ و فنگ میتونی مثلا قطر ایمن یه شفت رو تو شرایط گفته شده(بار و دور جنس،عمر و...) بدست بیاری! یا مثلا بعد از کلی محاسبه یاتاقان مناسب رو از از جداول استاندارد انتخاب کنی. مفهوم طراحی این چیزا هست بیشتر...
این توی دوران تحصیل این رشته.

اما بعدش تو محیط کار اگر صرفا کار طراحی رو در نظر بگیریم
خب خیلی از فارغ التحصیلان این رشته هستن با نرم افزارهایی مثل اتوکد،کتیا،سالیدورک کار طراحی ترسیمی و نقشه کشی انجام میدن،از جمله خودم تو کار قبلیم یکی از وظایفم همین بود. که خب بنظر من کار با این نرم افزار ها هیچ نیازی به 4 سال مهندسی مکانیک خوندن نداره! یعنی مثلا یه دامپزشک هم میتونه کار با این نرم افزار ها رو یاد بگیره و انجام بده! البته منطورمم این نیست که کار با این نرم افزار ها اسونه...
پس بعدا یه مهندس مکانیک تو کار میتونه کار طراحی ترسیمی و گرافیکی هم باشه.

یا کار طراحی به اون معنای اصلی گفتم یعنی آنالیز مهندسی انجام بده مثلا با انسیس،اباکوس،فلوئنت و... که کمتره معمولا! اینجور طراحی و کارها دیگه مهندس مکانیک میخواد!

آخرین ویرایش:

FARZANE199

عضو جدید
سال اولم بود همینطوری وارد این رشته شدم ولی الان به همه رشته های دیگه ترجیحش میدم .اگه واسه ارشد مهندسی پزشکی رو انتخاب کنم بازم کار نیست؟ ؟؟؟؟؟؟؟

hossein1320

عضو جدید
قطعا بازار کار مکانیک خیلی بیشتره . عملا مکانیک همه جای صنعت کاربرد داره . فقط مشکلش برای خانمها محیط کارشه . البته میتونید ادامه تحصیل بدید و این رشته رو به صورت آکادمیک ادامه بدید و به تدریس مشغول بشید . ضمنا برای ارشد میتونید به mba هم فکر کنید.

Arash_22

عضو جدید
سال اولم بود همینطوری وارد این رشته شدم ولی الان به همه رشته های دیگه ترجیحش میدم .اگه واسه ارشد مهندسی پزشکی رو انتخاب کنم بازم کار نیست؟ ؟؟؟؟؟؟؟

حتماً شنیدید که ارتباط علمی مشخصی بین "تیپ شخصیتی" شما و "مشاغل مناسب شما" هست. تو بررسیهایی که شده بعضی تیپهای شخصیتی برای شغل مهندس مکانیک مناسبترند. به نظر من یه راه مناسب می تونه این باشه که تیپ شخصیتی خودتون رو از بین 16 تیپ شخصیتی موجود پیدا کنید و بعد با نتایج تحقیقات انجام شده مطابقت بدید. برای مطالعه جزئیات جالب تست معتبر و معروف این صفحه رو ببینید تا شخصیت خودتون رو تشخیص بدید.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.

ISTJ این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.
ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.

ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کار کردن اشیا علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در کار این تیپ شخصیتی مشهود است.

FARZANE199

عضو جدید
ممنون از پیشنهادتون آقاحسین.وآقاآرش تیپ شخصیتی من جوردرمیاد ولی محیط این کاره که میگن واسه خانما خوب نیست! !

Arash_22

عضو جدید
ممنون از پیشنهادتون آقاحسین.وآقاآرش تیپ شخصیتی من جوردرمیاد ولی محیط این کاره که میگن واسه خانما خوب نیست! !

ادامه آکادمیک رشته مکانیک ( و عضو هیئت علمی شدن) که آقا حسین اشاره کردند به نظر من چون داره سال به سال سخت تر میشه و الان دیگه با ارشد هم نمیشه تدریس کرد، اصلاً نمیشه روش حساب کرد. دکترا هم ریسکش بالاست و هم زمان بره. به نظرم مهندسی پزشکی هم بد فکری نیست. محیطش هم برای خانمها بهتره. البته تا نظر آقا حسین چی باشه و خودتون چی صلاح بدونید. موفق باشید.

hossein1320

عضو جدید
ادامه آکادمیک رشته مکانیک ( و عضو هیئت علمی شدن) که آقا حسین اشاره کردند به نظر من چون داره سال به سال سخت تر میشه و الان دیگه با ارشد هم نمیشه تدریس کرد، اصلاً نمیشه روش حساب کرد. دکترا هم ریسکش بالاست و هم زمان بره. به نظرم مهندسی پزشکی هم بد فکری نیست. محیطش هم برای خانمها بهتره. البته تا نظر آقا حسین چی باشه و خودتون چی صلاح بدونید. موفق باشید.

منم با این نظر که هیئت علمی شدن سال به سال سخت تر میشه موافقم ولی باز هم به علاقه ی شخص بستگی داره . در مورد مهندسی پزشکی : کارش هست الان تو ایران شرکت هایی هستن که در این زمینه کار میکنن ولی خب دانشجوشم زیاده ! اگه به مهندسی پزشکی علاقه دارید پیشنهاد میکنم تو نمایشگاه های تجهیزات پزشکی شرکت کنید - نمایشگاه امسال چند هفته پیش بود-
تو مکانیک همه چی با هر سلیفه ای پیدا میشه ! مثلا کارهای کنترلی و اتوماسیون محیط نسبتا بهتری داره . یا طراحی تاسیسات تهویه و...
مهم اینه که تحقیق کنید ،قطعا رشته ی ایده آلتون رو پیدا میکنید. من فقط قصدم این بود که شما و سایر کسانی که انتخاب رشته میکنند توجه داشته باشند که محیط کاری و خود کاری که انجام میدیم هم خیلی مهمه. شاید کمتر خانمی باشه که حاضر باشه تو سوله ای کار کنه که یه پرس چند ده تنی هر ثانیه چند ضربه میزنه !

eliham69

عضو جدید
ایجادکارنیازبه سرمایه پشتیبان داره نه تنها مهارت و سواد.متاسفانه مادرسهایی که میخونیم با صنعتمون پیوند نمیخوره فقز یه سری تئوریه :(

mmohammad1371

عضو جدید
من خودم تو یکی از دانشگاههای خوب درس میخونم ولی میخوام تا همین کارشناسی بخونم بعدش سربازی و بعدشم بزنم تو کار احساس میکنم تو ادامه تحصیل پول چندانی نیست

Sina Soleimani

عضو جدید
خب خیلی از فارغ التحصیلان این رشته هستن با نرم افزارهایی مثل اتوکد،کتیا،سالیدورک کار طراحی ترسیمی و نقشه کشی انجام میدن،از جمله خودم تو کار قبلیم یکی از وظایفم همین بود. که خب بنظر من کار با این نرم افزار ها هیچ نیازی به 4 سال مهندسی مکانیک خوندن نداره! یعنی مثلا یه دامپزشک هم میتونه کار با این نرم افزار ها رو یاد بگیره و انجام بده!
دقیقا :biggrin:

چرا مهندسین عزیز همه به فکر حقوق گرفتند مهندس واقعی حقوق میده نه میگیرم اونی که حقوق میگیرم کارگر با مدرک البته ببخشید رک نوشتم

چرا مهندسین عزیز همه به فکر حقوق گرفتنید مهندس واقعی حقوق میده نه میگیره اونی که حقوق میگیره کارگر با مدرکه البته ببخشید رک نوشتم

shotifrosh11

عضو جدید
سلام هم رشته هاي عزيزم
آقاي محمديان درست مي فرمايند ، ولي هر كاري بخواي انجام بدي حتما بايد يه سرمايه اي داشته باشي،ما هم دغدغه مون همينه كه سرمايه دستمون نيست و مي خوايم بعد اين همه زحمت و بي خوابي و دربه دري كه كشيدم،حداقل يه شغل درست حسابي داشته باشيم،من شديدا به رشته م علاقه دارم و مهندسي مكانيك خودرو خوندم، فكر كارآفرينيم خوبه ولي چون سرمايه دستم نيست واقعا موندم چيكار كنم.دوستان باور بفرماييد اينجا خوندن ارزشي نداره.

karim-mech

کاربر بیش فعال
ببینید دوستان. من ارشد تبدیل انرژی میخونم یعنی دارم تمومش میکنم.
دو تا از دوستام بعد لیسانس دوباره کنکور دادن و یکیشون پزشکی اردبیل قبول شد و یکی دندون تبریز.
ولی من حماقت کردم و ارشد خوندم.
ولی العان دارم میخونم برای کنکور تجربی.
اگه دنبال پول هستین تو ایران فقط رشته های گروه پزشکی پول خوبی توش هستش.

m_0310

عضو جدید
سلام،دكتري رو نميدونم،ولي با ليسانس هيچ كاري نيست اونم بدون سابقه كار ،اگرم دانشگاه آزاد باشي ك ديگه هيچي ياد نداري

m_0310

عضو جدید
هر وقت مدرك گرفتي و رفتي دنبال كار و ديدي كار نيست ،اونموقع ميتوني جواب خودتو بدي

reza.hasanzad

عضو جدید
متاسفانه تا وقتی رکود در صنعت و تولید حاکم باشه نمیشه انتظار وضعیت بهتری رو داشت. البته اگه شرایط رو دارید که از ایران برید اوضا کاملاً متفاوته و میشه با مدرک مهندسی بهترین درامد رو داشت.

3Dimension

عضو جدید
با سلام . به نظر من با توجه به اینکه در ایران مفهومی بنام مهندسی وجود ندارد یعنی داریم ولی فقط تو دانشنامه های فارغ التحصیلی بنابراین فعالیتی با عنوان مهندسی هم نداریم و فقط فعالیت و درآمد ما بیشتر یا تدریس و انتقال علم هست یا اینکه در بخش های دولتی فقط پشت میز نشته ایم و خیلی خوب سخنرانی می کنیم یا فقط در حد یک امضاء کردن و در بخش خصوص هم( معروف به صنعت بیسواد) که با وقاحت تمام به جامعه مهندسی بی احترامی می کند چون بیشتر متولیان آن بازاری و حتی ذره ای از دانش مهندسی نمی دانند و فقط و فقط کپی کردن و دریغ از یک طراحی و ابتکار کاملا ایرانی . من پیشنهاد میکنم اگر علاقمند هستید تو این رشته تحصیل کنید نه صرفا برای کسب درآمد و اجازه دهید به امثال ما که از بچگی شیفته و عاشق این رشته بودیم و هستیم در این حوزه فعالیت کنیم. اینجا یک کشور جهان سوم است نه اروپا و آمریکا غلط به عرضتون رسوندن. اگر تونستید یک مرکز پژوهشی فقط یک مرکز بدون وابستگی به منابع علمی و تحقیقاتی خارجی تو ایران بمن معرفی کنید.

• Like
واکنش ها: ayja

mohamad.tft

عضو جدید
بنظرم در آمد زیاد ربطی به مدرک نداره
میشه بدون دکتری مکانیک ماهی 100 میلیون در اورد ولی با مدرک دکتری میشه این کارو کرد یا نه به خوده طرف بستگی داره

3Dimension

عضو جدید
سلام. این همه رشته داریم چرا مکانیک اونم یک خانم باید عاشق مکانیک باشی که بتونی موفق بشی وگرنه هیچی. بنظر من دیگه ادامه نده بهتره دنبال شغل باشی حداقل نقشه کشی و طراحی که میتونی چون نقشه کشی همیشه هست.

Armin_gh

عضو جدید
سلام
من امسال کنکور دادم و جواب نهایی انتخاب رشته دیروز اومد
و ساخت و تولید سمنان روزانه و مکانیک ازاد کرج قبول شدم
من ساخت و تولید رو دوست دارم ولی چون نظام مهندسی نمیتونه شرکت کنه دودل شدم
به نظر شما ساخت و تولید رشته خوبیه؟!
و راهی داره ک بتونم نظام مهندسی رو از ساخت و تولید بگیرم؟!
ممنون میشم اگه کمکم کنید🥀