وضعيت درآمد رشته مكانيك

adelante640

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان عزیزم...
تو کشور ما باید پارتی قوی داشته باشی.....
رشته مکانیک فقط دهان پر کنه.....توش اونجوری که فکر میکنی پول نیست.....
علاوه بر اینکه خیلی سخته.....کار هم براش پیدا نمیشه....
برای مکانیک لیسانس کافی...تازه زیاد هم هست....
من دل پری از این رشته دارم.....هر جا میرم دنبال کار ادم یجوری میپیچونن.....ای کاش یه رشته راحت تر میخوندم....که کار هم توش باشه
تو مملکتی که فرق مهندس مکانیک و تعمیر کار نمی فهمن....درس خوندن اشتباه است
من عاشق مکانیک بودم....گفتم فوق لیسانس قبول بشم راحتر کار به من بدن.....ولی بدتر شد
من با ماهی 400000راضی هستم......

vs6956

عضو جدید
آيا مي توان با مدرك دكتراي رشته مكانيك درآمدي در حدود ماهي 10 ميليون تومان داشت؟

اگر جواب منفي است.پس خودتان بر چه اساس اين رشته را انتخاب كرديد؟

دکترا که سهله من کسی رو میشناسم با مدرک لیسانس ساخت شاید بیشتر از اینم در میاره این ربطی به رشته نداره بیشتر به شم اقتصادی ، نبوغ ، فرصت شناسی و استفاده بهینه از ابزار و امکانات داره و در زبان عامیانه به عرضه فرد مورد بحث بستگی داره موفق باشد

m.sabri

عضو جدید
امیر سلیمان جان حرفت بیسته.... ارزش رشته ما فوق العاده اس. من ک عاشقشمممممممممممممم:w27::w27:

mohammad_444_0o

عضو جدید
ممنون از نظرات دوستان
===
حالا اگه ممکنه راه های کسب تجربه و نوآوری رو توی دوران تحصیل (کارشناسی یا کارشناسی ارشد) بگید

yapoo

عضو جدید
شرایط کاری و شغلی مهندسی مکانیک در بخش های مختلف

شرایط کاری و شغلی مهندسی مکانیک در بخش های مختلف

با سلام خدمت دوستان عزیز

این تاپیک رو بعد از سالها به این امید شروع کردم که به شیوه مهندسی و نه فلسفی! به بررسی وضعیت شغلی یک مهندس مکانیک در بخش های مختلف صنعت, آموزش و خدمات و... بپردازیم. در صورتی که اطلاعات و حزییاتی که در این تاپیک توسط شما عزیزان ارایه میشه از صحت قابل قبولی برخوردار باشه میتونه نقش بسزایی در انتخاب شغل و حتی ادامه تحصیل دوستان دیگه داشته باشه.

خواهشی که دارم اینه که اطلاعاتتون صریح و شفاف باشه و سوالاتی که مطرح میشه بحث رو به بی راهه نکشونه.

هم چنین پیشنهاد میکنم که با توجه به وضعیت بغرنج استخدام در کشور میزان درآمد و شرایط شغلی رو در بخشهایی که در حال حاضر استخدامی دارن(نیروگاه ها, نفت و گاز, شرکت های خصوصی و...) به عنوان اولویت مورد بحث قرار بدیم.

yapoo

عضو جدید
لطفا راجع به وضعیت کار و درآمد توی نیروگاهها بگگین

کسی راجع به شرکت تعمیرات ونیروگاهی صبا و وضعیت کار و درآمدش اطلاع داره؟

coentrao

عضو جدید
سلام سوالت فقط یه دید خاص است به یک مسئله خیلی بزرگ.
1.ده میلیون که فکر نکنم ولی یه خرده عرضه داشتی باشی آدمشو میشناسم الان با دکترای مکانیکش بیشتر از این درآمد داره.
2.جایی که کار میکنی (بسته به میزان بها به علم در اون کشور) میتونه هر کسی رو 10 میلیون تومان برسونه.
3.نمیدونم؛شاید خنده ت بگیره.ولی مکانیک رو باید عاشقق بود..........همین;)

سلام.اینو خیلی باهات موافقم.
واقعا باید عاشق مکانیک بود

بامداد 2

عضو جدید
سلام
صنايع كوچيك و شركت هاي خصوصي و كارگاه هاي زير صد نفر با روزي هشت ساعت كار و چهار ساعت در رفت و آمد " ليسانس بدون سابقه از 300 تومن تا 500 و ...

صنايع بزرگتر تا ششصد نفر پرسنل با روزي هشت ساعت كار و چهار ساعت در رفت و آمد: ليسانس بدون سابقه از 500 تا 700

براي ارشد ها چهل پنجاه تومن اضافه تر و ...

نفت و گاز و نيروگاه با شرايط بالا حقوق 1.5 تا 2 تومن با آزمونهاي سخت البته رقابت شديد زندگي هم لابد در غربت

بازهم مي تونم توضيح بدم و با مثال حتي ... بايد بپرسين :)

آخرین ویرایش:

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام
صنايع كوچيك و شركت هاي خصوصي و كارگاه هاي زير صد نفر با روزي هشت ساعت كار و چهار ساعت در رفت و آمد " ليسانس بدون سابقه از 300 تومن تا 500 و ...

صنايع بزرگتر تا ششصد نفر پرسنل با روزي هشت ساعت كار و چهار ساعت در رفت و آمد: ليسانس بدون سابقه از 500 تا 700

براي ارشد ها چهل پنجاه تومن اضافه تر و ...

نفت و گاز و نيروگاه با شرايط بالا حقوق 1.5 تا 2 تومن با آزمونهاي سخت البته رقابت شديد زندگي هم لابد در غربت

بازهم مي تونم توضيح بدم و با مثال حتي ... بايد بپرسين :)
با سلام
منظورتون از صنایع مثلا چی؟

بامداد 2

عضو جدید
با سلام
منظورتون از صنایع مثلا چی؟[/QUO

کارخانه های تولید قطعاتِ خودرو مثل فیلتر سازها و قطعاتِ فلزی و تزریق لاستیک . همچنین ... صنایع کوچیک مثه تزریق پلاستیک ها و ماشین کارها و ریخته گری های اطراف تهران و شهرک های صنعتی و ... صنایع = کارخانه ها و تولیدی ها ...

بامداد 2

عضو جدید
مثال واقعی:
کسی که ارشد صنایع خونده و تازه فارغ شده : در فولاد مبارکه : میزان دریافتی ش الان : حدود 1.5 میلیون تومن ه ... البته با کارشناسی جذب شده و ارشد رو ارائه نداده و نمی تونسته ارائه بده
کارگاه های کوچیک و کارخانه های کوچیک از 300 می دن تا 500 تومن ...

SHELLBY

کاربر بیش فعال
کار برای مکانیک هم زیاده و هم متنوع، هر جا صنعت باشه مکانیک هم هست
اما وارد شدن به این کارها سخته، مثل گربه ای که به ماهی های داخل اکواریوم چشم دوخته!

متاسفانه یه دانشجو مکانیک 4 سال با یک مشت درس سخت دست و پنجه نرم میکنه اما به اندازه یه مسقال هم برای مشاغل موجود آمادگی پیدا نمیکنه! نمیدونم همه جا اینطوریه یا تو ایران اینطوره
بخاطر همین هم تجربه کار برای یه مهندس مکانیک حکم طلا داره

بنظر من اگه هیچکدام از این 4 مورد زیر رو تو خودتون نمیبینید سعی کنید سمت این رشته نرید :
1- شانس
2- آشنا،پارتی،روابط
3- سرمایه و پشتوانه مالی
4- فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های معتبر و شناخته شده کشور

آخرین ویرایش:

MN.REZVAN

عضو جدید
ارشد بخونم یا نه؟؟؟

ارشد بخونم یا نه؟؟؟

سلام من دانشجوی ترم 6 مکانیکم ولی هنوز برای ارشد خوندن شک دارم آخ خیلیا میگن با همون لیسانسشم کار گیر میاد و ارشد فقط پلی برای دکتراست همونطور که دوستان اشاره کردن حقوق ارشدیا 50 یا100 تومن از لیسانسیاش بیشتره...........................حالا اینا همه به کنار اصلا برای خانوما تو این رشته کار گیر میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه بخوام تصمیم به ارشد خوندن بگیرم باید از الان استارتشو بزنم پس لطفا هر کسی میتونه راهنماییم کنه دریغ نکنه.............................................سردرگمی بد دردیه:question::question::question:

scorched

عضو جدید
سلام.چیزی که من تاالان متوجه شدم همزمان هم میشه ارشد خوند هم کار البته اراده قوی وپشتکار میخواد.اگه هدف کارای تحقیقاتیه برا ارشد حتما بخونین اگه کار کردن فقط مهمه باحقوقو...بهتره دنبال شرایط کاری وبازار کار باشین.نگران نباشین ایشالا موفق میشین.
سلام من دانشجوی ترم 6 مکانیکم ولی هنوز برای ارشد خوندن شک دارم آخ خیلیا میگن با همون لیسانسشم کار گیر میاد و ارشد فقط پلی برای دکتراست همونطور که دوستان اشاره کردن حقوق ارشدیا 50 یا100 تومن از لیسانسیاش بیشتره...........................حالا اینا همه به کنار اصلا برای خانوما تو این رشته کار گیر میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه بخوام تصمیم به ارشد خوندن بگیرم باید از الان استارتشو بزنم پس لطفا هر کسی میتونه راهنماییم کنه دریغ نکنه.............................................سردرگمی بد دردیه:question::question::question:

camry

عضو جدید
من موندم چرا به تاپیک هر رشته ای میرم همه میگن این رشته خوب نیست بازار کارش جالب نیست و ... جالبه برام !

دیگه مکانیک چرا ؟ اینم بازار کارش خراب شد یا میخواین خرابش کنین ؟!!!

MN.REZVAN

عضو جدید
سلام.چیزی که من تاالان متوجه شدم همزمان هم میشه ارشد خوند هم کار البته اراده قوی وپشتکار میخواد.اگه هدف کارای تحقیقاتیه برا ارشد حتما بخونین اگه کار کردن فقط مهمه باحقوقو...بهتره دنبال شرایط کاری وبازار کار باشین.نگران نباشین ایشالا موفق میشین.

ممنون از راهنماییتون...
ایشاله هر کسی ک زحمت میکشه و درس میخونه موفق بشه چون واقعا ستمه اگه بجایی نرسه.

BaBak.Turk

اخراجی موقت
ببینید دوستان بیایین مسئله رو از زاویه دیگه نگاه کنیم
اگر فرض بر پارتی باشه همه کارها و مشاغل خوب پارتی کلفت و ماسبی رو طلب می کنند اما برای مکانیک چند تا نکته مهمه:
من خودم دیدم لیسانس مکانیک بالای 3 4 تومن بگیره فوق لیسانس اش هم از دانشگاه معتبر دیدم با 700 800 همین خوده تهران میگذرونه.
برای مکانیک به قول دوستان سابقه کار مفید حکم طلاست ولی اکثرا همه بعده فارغ التحصیلی انتظار کار در سمت های خوب با حقوق خوب رو دارند در حالیکه باید بدونند فارغ التحصیل الان خیلی خیلی زیاده و همه دنبال کار هستند!
به نظرم یکی که لیسانس مکانیک میگیره اگر هدفش کار و پوله باید بره طرف بازار کار حتی با حقوق های خیلی کم. یعنی خم چم کار دستش بیاد و در یک زمینه مکانیک توو این مدت خودشو حداقل متخصص بکنه و بعده دو سال یکی دوتا دوره های آموزشی بره می تونه یه کار نسبتا خوبی پیدا کنه و می تونه حین کار هم ارشد بخونه اگر علاقه داشته باشه.
باور کنید من خودم بعده کاردانی دقیقا 6 ماه بدون حقوق در یه کارخونه صنعتی رایگان کار کردم تا یه چیزهایی یاد بگیرم و بدونم از کجا باید شروع کنم. یه مهندس مکانیک تنها فرقی که با یه نیروی تجربی فنی داره اینکه به مسائل با دید ریاضی و مهندسی وارانه نگاه می کنه و باید این بینش رو مهندس های مکانیک در خودشون ایجاد کنند.کار برای مهندس مکانیک زیادتره چون فنی تره.
یه مهندس مکانیک باید یه ذره از برق صنعتی هم سردربیاره. سعی کنید همیشه آپدیت باشید تکنولوژِی ها رو ببینید و خودتون اونا رو در ذهنوتون طراحی کنید اون موقع باور کنید فرصتهای شغلی زیادی سراغ تون میاد.
موفق یاشیم..

SHELLBY

کاربر بیش فعال
من موندم چرا به تاپیک هر رشته ای میرم همه میگن این رشته خوب نیست بازار کارش جالب نیست و ... جالبه برام !

دیگه مکانیک چرا ؟ اینم بازار کارش خراب شد یا میخواین خرابش کنین ؟!!!

اتفاقا بازار کار مهندسی مکانیک هنوز هم خوبه، هر جا صنعت باشه مکانیک هم هست
بحث در مورد رشته مکانیک هست که بعد از فارغ التحصیلی آدم احساس سر در گمی میکنه! و اینکه وارد شدن به بازار کار و روی دور افتادن برای یه تازه فارغ التحصیل شده این رشته، معمولا سخته

• Like
واکنش ها: 3peh

bmbtehran

عضو جدید
بعد از پایان تحصیلات چه شغلی را انتخاب می کنید ؟ کارمند ی ؟

بعد از پایان تحصیلات چه شغلی را انتخاب می کنید ؟ کارمند ی ؟

متاسفانه در جامعه ما کلیه فارغ از تحصیلان برای کارمندی اموزش می بینند از پدر مادر معلم استاد و غیره یک کلام می گویند خوب درس بخوان تا در جای خوبی استخدام شوی !!!!!!!!!!!!!!! کسی به شما نمی گوید خوب درس بخوان یک کارخانه یک شرکت یک کارگاه تاسیس کن و کارت را توسعه بده و .... درسته وقتی یک نفر فارغ التحصیل می شو د بدنبال استخدام است حتی انهایی که دانشگاه خوب بوده اند یک قانون در امریکا است که هر مهندس باید بعد از فارغ التحصیلی 10 فرصت شغلی ایجاد کند نه اینکه یک فرصت شغلی دیگر کم شود در این حین مهندس ما انقدر به مطالب که اموخته شک دارد که حتی در حد حدود خود ظاهر نمی شود و چه بسا رو به کار تدریس و یا شغلهای غیر مرتبط می اورد

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شاید بیشتر از حقوق کارمندی نمیتونن برای خودشون متصور باشن حالا یا فک میکنن حقشون نیس یا توانشو ندارن یا دانشگاه اینجوری بارشون آورده و یا اینکه جسارتشو ندارن

khoyboy

عضو
*+*

*+*

متاسفانه تو کشور ما همه شغل خوب رو مبنی بر استخدام توی یک شرکت یا ...رو می دونند غافل از مقایسه و سنجش.

اما دلیل این عمل و فکر:
تورم+ گرونی+ نداشتن اعتماد به جامعه و... هست
تو ایران چند نفر می تونن کارآفرین باشند؟؟با توجه به اوضاع فعلی؟؟

پس کم ریسک ترین همون کارمندی!!!!!

اما علاقه من:یه کار آزاد و پرسود

M.ARIABOY

عضو جدید
دوستان عزیز من راستیتش تو ایران گار تولیدی زیاد دیدم، از اشناهامونم دارن کارگاه تولیدی من ندیدم ضرر بده،فقط جرات میخواد
البته 6-7 ماه اولش ضرره،تا راه بیفته
من خودم نمیرم کار دولتی، کار ازاد بهتره

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه دلایلی زیادی برای اینجور افکار هست.
اکثر مهندس سیالاتی ها و تاسیسات ای ها منتظر اینند نظام مهندسی قبول بشن یه پولی از اونجا بگیرند... یعنی باور کنید خیلی هاشون هم دیدیم چون خودم توو کار هستم میبینم . طرف فوق لیسانس انرژی شریف بود هیچ کاری نمی کرد که می خاد بره نظام مهندسی.جامداتی و ساختی ها هم کارخانجات مشغولند زیاد هنر کنند و شانس بیارند پتروشیمی و پالایشگاه قسمت مکانیکال مشغولند.
البته چاره ای هم نیست قدرت ریسک پذیری برای از صفر شروع کردن در این مملکت تقریبا صفر هست. چون اینجا برای پول ات مایه میزارن نه افکارت...!!
دوستان فکر نکنند یه تولیدی زدن با جیب خالی فقط با جربزه و شجاعت حل میشه. اصلا از ین فکر ها نکنید چون اکثرا اینطوری رفتند وسط راه برگشتند همون کار کارمندی اونم با 1000 تا التماس.
ولی من شخصه برای خودم کار می کنم. 4 سال تو صنعت برای اینو اون کار کردن یه حساب کتابی کردم دیدم محدودم و واقعا نمیشه کاری کرد با 100 یا 200 تومن حقوق اضافه اینجا و آنجا هیچی نمی شم. اگر می خائین چه در صنعت چه در کار دیگه موفق بشین اولین مرحله اینه که یه تخصصی رو یاد بگیرین در عرض مدت کوتاهی بعدش برای خودتون کار کنید و مسیر ترقی رو طی کنید. وگرنه بخائین یه کارخانه بزرگ یا کوچیک بمونید همیشه محدود به اونجا به اون کار و به اون حقوق هستین و هیچ پیشرفتی ندارین به جز حقوق کارمندی.

bmbtehran

عضو جدید
من توصیه به خواندن کتاب پدر دارا و پدر ندار می کنم در بخشی از این کتاب امده << توصیه پدر ندار اینست بدنبال امنیت شغلی باش >> در حالیکه اگر شما بخواهید کاری را خود اغاز کنید قطعا نمی توان از امنیت صحبت کرد ما باید برای کار فرما شدن تفکر کارمند و کارگری باید کنار بگذاریم بخصوص وقتی جوان هستیم ایا ما می توانیم برای حرکت در یک جاده منتظر بمانیم تمام چراغهای قرمز سبز بشود مطلاقاً نه اگر اینطور باشد ما تا ابد اول جاده می مانیم متاسفانه ما با این تفکر بزرگ شده ایم و فقط بدنبال امنیت بازنشسته گی کارمند جزء بودن هستیم در صورتیکه می دانم چه استعداد هایی که با این شیوه از بین رفته اند در صورتیکه شاید اگر اموزش می دیدند چند فرص شغلی هم ایجاد می کردند و اینکه بعضی از وقتها ما می خواهیم به انطرف رودخانه برویم اما نمی خواهیم پایمان خیس شود