[ ورزش های فکری ] شطرنج

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
المپياد جهاني شطرنج
بزرگترين رويداد جهان شطرنج آغاز شد ... :gol::cap::gol:

جام جم آنلاين: بيش از دو هزار شطرنج باز مطرح جهان پس از دو سال انتظار، خود را به «خانتي مانسيسك» در كشور روسيه رساندند تا بزرگترين و معتبرترين گردهمايي جهان شطرنج را برگزار كنند.

به گزارش ايرنا ، اين گردهمايي كه سي و نهمين دوره المپياد جهاني شطرنج است از امروز در شهر «خانتي مانسيسك» روسيه آغاز مي شود.
تيم ملي شطرنج مردان و زنان ايران با تركيب كامل در اين رقابت مهم شركت كرد. در بخش شطرنجبازان آزاد ، اعضاي تيم ملي ايران استاد بزرگ احسان قائم مقامي ، استاد بزرگ الشن مرادي ، استاد بزرگ مرتضي محجوب ، استاد بين المللي همايون توفيقي و استاد فيده اصغر گلي زاده هستند كه با نمايندگان قدرتمند 148 كشور جهان رقابت مي كنند.
در بخش شطرنجبازان زن، اعضاي تيم ملي شطرنج ايران استاد بزرگ بانوان آتوسا پوركاشيان ، استاد بزرگ بانوان شادي پريدر ، استاد فيده بانوان ميترا حجازي پور ، استاد بين المللي بانوان شايسته قادرپور و استاد فيده بانوان غزل حكيمي فرد هستند كه در كنار نمايندگان 114 كشور جهان بازي مي كنند.
با برگزاري آيين قرعه كشي دور نخست اين رقابت ها، تيم ملي مردان ايران كه شماره آغازين 38 را در اختيار دارد با تيم ملي شطرنج «پاپوآ گينه نو» كه شماره آغازين 112 را در اختيار دارد، روبرو مي شود.
تيم ملي شطرنج بانوان ايران كه شماره آغازين 29 را در اختيار دارد رودرروي تيم ملي شطرنج يمن قرار مي گيرد.
استاد بزرگ روس «كنستانتين لاندا» و استاد بزرگ «الويزاس كوينيس» ليتوانيايي كه در اين رويداد هدايت تيم ملي شطرنج مردان و زنان ايران را به عهده دارند تا دقايقي پيش از آغاز مسابقه تركيب تيم ايران در دور نخست را افشا نخواهد كرد.
در جدول مسابقات، هر تيم در چهار ميز به جدال حريفان خود مي روند و هر تيم يك بازيكن ذخيره را در تركيب تيم خود دارد.
اين هفدهمين حضور تيم ملي ايران در تاريخ المپيادهاي جهاني شطرنج است. رشته ورزشي شطرنج در فهرست رشته هاي المپيك نيست و به همين دليل شطرنجبازان براي خود رويداد مجزا ورزشي دارند كه به المپياد شطرنج معروف است.
«پاپوا گينه نو» حريف مردان ايران فقط هفت درجه دار بين المللي دارد كه دو نفر آنان فعال هستند، ايران بيش از هزار و 100 درجه دار بين المللي در رشته شطرنج دارد.
«جوزليتو ماركوس» با درجه بين المللي 2115 ميز يك تيم ملي «پايوا گينه نو» است كه در صورت بازي احسان قائم مقامي در دور نخست بايد با مرد اول شطرنج ايران با درجه بين المللي 2594 روبرو شود.
بر اساس اطلاعات منتشر شده در پايگاه هاي اطلاع رساني ، مساحت «پاپوا گينه نو» 462 هزار و 840 كيلومتر مربع و جميعت آن بر اساس آخرين آمارها شش ميليون و 300 هزار نفر است.
اين كشور از نظر موقعيت جغرافيايي در قاره اقيانوسيه واقع است و پس از استراليا بزرگترين و پرجمعيت ‌ترين كشور اين قاره‌است.
در آن سوي ميدان، يمني ها حريف تيم ملي بانوان ايران هستند، يمني ها همه پنج درجه دار بين المللي بانوان خود را به 'خانتي مانسيسك' آورده اند. بهترين بازيكن اين كشور استاد فيده بانوان «امل گميل» با درجه بين المللي 1784 است كه روي ميز پنج بازي مي كند.
يمن در جنوب غربي آسيا و در جنوب شبه جزيره عربستان سعودي قرار دارد.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا نام یک ایرانی دیگر در کتاب گینتس ثبت خواهد شد ؟

آیا نام یک ایرانی دیگر در کتاب گینتس ثبت خواهد شد ؟

خبرگزاري آريا- رئيس فدراسيون شطرنج با اشاره به رقابت قائم مقامي با 604 شطرنج باز براي ثبت ركورد جديد در جهان گفت: در صورتي كه قائم مقامي موفق شود در زمان مشخص با 604 شطرنج باز به رقابت بپردازد نامش در كتاب گينس ثبت خواهد شد.
به گزارش سرويس ورزشي آريا به نقل از سايت تربيت بدني ايران، محمد جعفركامبوزيا اظهار داشت: احسان قائم مقامي قهرمان حال حاضر کشورمان به مناسبت گراميداشت ايام دهه فجر روز 19 بهمن ماه در يک مسابقه همزمان با 604 نفر ديدار خواهد کرد تا رکورد جديدي در دنيا از خود برجاي بگذارد و نام خودر ا نيز در كتاب ركورد ها گينس بر جاي گزارد.

وي تصريح كرد: در حال حاضر اين ركورد در دست يك شطرنجباز خارجي است و در صورتي كه احسان موفق به اين نبرد شود ركورد اين مسابقه را از اين شطرنجباز گرفته و نام خود را به ثبت مي رساند.
رئيس فدراسيون شطرنج در رابطه با رقيبان قائم مقامي در اين مسابقه افزود: كساني كه با اين شطرنجباز رقابت مي كنند بايد جزو كساني باشند كه داراي رنكينگ بين المللي بوده و داراي يك سري شرايط ويژه باشند ضمن اينكه حريفان قائم مقامي از داخل و خارج كشور خواهند بود.
وي ادامه داد: اين مسابقه كه با حمايت مالي بانک انصار بزرگترين بانک خصوصي کشور برگزار خواهد شد، تلاشي براي شکست رکوردي به ظاهر دست نيافتني که هم اينک در اختيار استاد بزرگ آليک گرشون با 523 نفر است خواهد بود. پيش از آن استاد بزرگ مرتضي محجوب اين رکورد را با نبردي همزمان در برابر 500 نفر به نام خود ثبت کرده بود.
كامبوزيا در رابطه با ساير برنامه هاي اين فدراسيون براي دهه فجر افزود: مسابقات بين المللي دهه فجر امسال با حضور40 استاد بزرگ جهان در 6 اسفند ماه به ميزباني مشهد مقدس برگزار مي شود و مسابقات جام خزر نيز به ميزبان گيلان با شركت ساير شطرنجبازان قدرتمند جهان به منظور گراميداشت اين روزهاي عزيز انجام خواهد شد.

برای احسان قائم مقامی عزیز آرزوی موفقیت داریم :gol:

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
استاد بزرگ شطرنج ايران ركورد جهاني را شكست

استاد بزرگ شطرنج ايران ركورد جهاني را شكست

ایلنا: مسابقه سيمولتانه احسان قائم‌مقامي، استاد بزرگ شطرنج ايران ساعت11 و 20 دقيقه امروز و بعد از 25 ساعت و 15 دقيقه بازي به پايان رسيد.

به گزارش ايلنا، قائم‌مقامي كه براي شكستن ركورد جهاني شطرنج همزمان از صبح ديروز رقابت با 604 شطرنجبار را آغاز كرده بود، امروز بعد از 590 برد، 16 تساوي و 8 باخت به ركورد جديدي رسيد.

پيش از اين مرتضي محجوب ركوردار شطرنج همزمان ايران بود. محجوب تا 29 مهرماه سال 88 كه ركوردار شطرنج همزمان در بين شطرنجبازان جهان بود. اما شطرنجباز اوكرايني‌الاصل رژيم صهيونيستي روز 29 مهرماه نام خود را به عنوان ركوردار جديد ثبت كرد. محجوب با 500 نفر در 18 ساعت بازي كرده بود. اما آليك گرشون با 523 نفر در 19 ساعت مسابقه داد. احسان قائم‌مقامي امروز ركورد جديدي را در بازي با 604 شطرنجباز ثبت كرد.

اخبار بیشتر رو انشاالله خواهم گفت

تبریک میگیم به احسان قائم مقامی عزیز ..................... بار دیگر ایرانی رو روسفید کرد :gol::gol::gol:

تبریک میگم به جامعه ورزش ایران .......................... زنده باد

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
احسان قائم‌مقامي: براي شكستن ركوردنگاه ملي دارم نه شخصـي

احسان قائم‌مقامي: براي شكستن ركوردنگاه ملي دارم نه شخصـي

604 شطرنج‌باز در نبرد با قهرمان، شعار مسابقه ركوردشكني احسان قائم‌مقامي در بازي سيمولتانه (هم‌زمان) براي ثبت در كتاب گينس البته با تاييد فدراسيون جهاني است. محمدجعفر كامبوزيا رييس فدراسيون شطرنج به همراه استاد بزرگ شطرنج ايران جزييات اين حركت بزرگ را براي دومين بار در سال‌هاي اخير در كشور مطرح كرد.
كامبوزيا:‌ به همگاني كردن شطرنج در اين رقابت فكر مي‌كنيم
محمدجعفر كامبوزيا در اين‌باره گفت: «اين رقابت سابقه طولاني ندارد و تنها سه دهه است كه چنين مسابقاتي برگزار مي‌شود. با توانايي كه از احسان قائم مقامي سراغ داشتيم، تصميم گرفتيم علاوه بر برنامه‌هاي دهه فجر اين رقابت ويژه را با حضور نماينده فدراسيون جهاني و كتاب گينس 19 بهمن در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار كنيم.» وي با اشاره به ركورد اين مسابقات كه در دست شطرنج‌باز اوكرايني‌الاصل رژيم اشغالگر قدس است، اظهار داشت: «در اوايل سال 2010 ميلادي اين ركورد از مرتضي محجوب در بازي با 500 نفر گرفته و به اين بازيكن در رويارويي با 523 نفر داده شده بود، اما اطمينان داريم كه احسان قائم‌مقامي مي‌تواند با ثبت اين ركورد به نام خودش افتخار بزرگي براي جامعه كسب كند.»‌ وي معتقد است با برگزاري چنين پيكارهايي كه بعضا بار فني قابل توجهي ندارد، همگاني كردن شطرنج و كيفيت كمي اين رشته هدف اصلي است.
قائم‌مقامي:‌ كتاب گينس هنوز ركوردشكني شطرنج‌باز صهيونيستي را ثبت نكرده
استادبزرگ شطرنج ايران درباره ركوردشكني جهاني‌اش تصريح كرد: «قصد دارم تا اين ركورد را به ايران بازگردانم چون ايراني‌ها هميشه لياقت داشتن ترين‌ها را در جهت مثبت دارند. بعد از ثبت ركورد شطرنج‌باز رژيم اشغالگر قدس حرف و حديث فراواني برسر نحوه ركوردشكني وي سرزبان‌ها افتاد كه در نهايت با وجود تاييد فدراسيون جهاني ثبت اين ركورد در كتاب گينس قطعي نشده و حتي پرتيراژترين روزنامه صهيونيستي در اين‌باره مطلبي نوشت كه اصل قضيه را زير سوال برد.
آنقدر بزرگ هستيم كه رژيم اشغالگر قدس را نبينيم

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين ركورد شكني نوعي تقابل با شطرنج‌باز رژيم اشغالگر قدس محسوب نمي‌شود، گفت: «من از جنبه ورزش به اين امر نگاه نمي‌كنم و شخصيت فردي را در نظر نمي‌گيرم. معتقدم ايران آنقدر كشور بزرگ و باشخصيتي است كه رژيم كوچك اشغالگر قدس را براي پيكار انتخاب نمي‌كند،‌هر چند كه بعد از ثبت ركورد شطرنج‌باز اسرائيلي تبليغات منفي و ضدايراني به راه افتاد كه شطرنج‌ ايران مات شد:biggrin: چون اين ركورد از مرتضي محجوب گرفته و به اين شطرنج‌باز داده شد. اين موضوع را نبايد جدي بگيريم چون هدف مهم‌تري از اين صحبت‌ها پشت اين حركت وجود دارد.
هيچ ملي‌پوشي رقيبم نيست
قائم‌مقامي درباره 604 شطرنج‌بازي كه قرار است با آنها به رقابت بپردازد، گفت:«اين افراد بايد از ميان اشخاصي كه مسلط به قوانين شطرنج هستند و نيز درجه بين‌المللي داشته باشند انتخاب شوند، چون اگر كيفيت مسابقات در حد كافي نباشد، اين ركورد به ثبت نمي‌رسد. البته هيچ ملي‌پوشي در اين رقابت‌ حضور پيدا نمي‌كند. بهترين ركورد من بازي هم‌زمان با 171 بازيكن بوده كه با 170 پيروزي، يك تساوي و 5/99 درصد امتياز نتيجه عالي به دست آوردم. به هر حال بايد 80 درصد امتيازات را براي كسب ركورد جمع‌آوري كنم.»
55 كيلومتر بايد راه بروم
ملي‌پوش ارزشمند شطرنج‌ كشور توضيح داد: در روز مسابقه بايد بيش از 55 كيلومتر راه بروم و تخمين زده شده كه كل رقابت بين 19 تا 24 ساعت طول مي‌كشد كه البته نظم سالن تاثير زيادي بر عملكردم دارد. طبق قانون مي‌توانم استراحت‌هاي سه، پنج و هفت دقيقه‌اي داشته باشم كه در كل روز به دو ساعت مي‌رسد. در بين شركت‌كنندگان از سن چهار يا پنج سال تا مرد 84 ساله ثبت نام كردند.
پاداشي نمي‌گيرم
وي با اشاره به اينكه پاداش اهميتي برايش ندارد،‌ در پاسخ به اين سوال كه رويكرد فدراسيون جهاني و سازمان تربيت‌بدني دراين باره چيست،‌ افزود: هنوز بحثي در اين باره مطرح نشده البته رضايت مردم بالاترين پاداش براي من محسوب مي‌شود. (اين در حالي است افرادي كه بتوانند احسان قائم‌مقامي را شكست دهند از سوي فدراسيون مورد تقدير قرار مي‌گيرند).
پيش از محجوب داوطلب اين مسابقه بودم
شطرنج‌باز ايراني براي ثبت ركورد جهاني تلاش خواهد كرد: در بالا بردن آمادگي جسماني‌ام هنوز به طور كامل موفق نبودم اما در شطرنج برق‌آسا بيش از 24 ساعت بازي كردم و در جهان به فردي تبديل شدم كه از شطرنج خسته نمي‌شود.
وي تاكيد داشت: من براي نخستين‌بار در آغاز سال 88 عنوان كردم كه خواهان بازي هم‌زمان با 500 نفر هستم، اما فدراسيون وقت اعلام كرد كه چون تازه با آنتوني كارپوف بازي كرده بودم، بهتر است مرتضي محجوب نماينده ايران در مسابقه مهم باشد. محجوب با 397 برد، تعداد مساوي زياد و باخت كم توانست 88درصد امتيازات را كسب كند و من در مقابله با 604 شطرنج‌بار در به دست آوردن بيش از 80 درصد امتيازات بايد 483 نفر را حداقل شكست دهم.

تبریک بهت میگیم احسان جان ................. بار دیگر ورزش ایران و ایرانی رو سربلند کردی:gol::gol::gol:

زنده باد ایران

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
احسان قائم‌مقامي: خسته‌ام

احسان قائم‌مقامي: خسته‌ام

ایلنا: احسان قائم‌مقامي بعد از رسيدن به ركورد جديد در شطرج‌ سيمولتانه، گفت كه خيلي خسته است.
او كه بعد از 25 ساعت و 15 دقيقه ركورد بازي همزمان با 604 شطرنج باز را ثبت كرده است، به خبرنگار ايلنا مي‌گويد:« خيلي خسته‌ام. در ساعت‌هاي آخر خيلي كم آوردم و بيشترين باخت‌هاي من هم در يك ساعت و نيم آخر بود. اما با توجه به قولي كه داده بودم‏، خوشحالم كه بيش از 90 درصد پيروزي داشته‌ام.»
قائم‌مقامي از 604 بازي 590 پيروزي، 16 تساوي و 8 تساوي داشت:« با اين نتايج من نزديك به 97 درصد پيروزي داشتم. اين در حالي بود كه نفر قبلي به 87 درصد پيروزي رسيده بود.»

آليك گرشون، شطرنج باز اوكرايني‌الاصل رژيم صهيونيستي با 523 نفر در 19 ساعت مسابقه داده بود. به نظر مي‌رسد كه فدراسيون شطرنج و قائم‌مقامي براي شكست نماينده رژيم صهيونيستي،‌ اين مسابقه را برگزار كرده‌اند. اما قائم‌مقامي اين موضوع را تكذيب مي‌كند:« هدفم من شكست شطرنج باز رژيم صهيونيستي نبود. هر ورزشكار ديگري هم بود، من تلاش مي‌كردم كه ركوردش را بشكنم. من مي‌خواستم ركوردي را به نام خودم ثبت كنم
قائم‌مقامي در نظر دارد در آينده به ركورد بهتري برسد:« من در اين مسابقه از 30 درصد توانايي‌ام استفاده كردم. مي‌خواهم يك بار ديگر مسابقه‌ ديگر بدهم و ركوردم را بهبود ببخشم.»

آخرین ویرایش:

ALviin

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا جالب بود!
کف بر شدم دیدم داره با604نفر بازی میکنه!
قرار بود بازی امرو حدودای 6 صبح تموم بشه...
ولی دمش گرم ایشالا موفق باشه.;)

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا جالب بود!
کف بر شدم دیدم داره با604نفر بازی میکنه!
قرار بود بازی امرو حدودای 6 صبح تموم بشه...
ولی دمش گرم ایشالا موفق باشه.;)
انشاالله همیشه موفق باشه .................. انشاالله همسرشونم خانم شایسته قادر پور برای کشورمون افتخار آفرین میشه

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
احسان قائم مقامي: خوشحالم كه اعتبار ايران را بازگرداندم

احسان قائم مقامي: خوشحالم كه اعتبار ايران را بازگرداندم

احسان قائم مقامي روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا، افزود: گمان مي كنم با توجه به كسب 97 درصد امتياز كامل، شرايط را براي كساني كه مي خواهند در اين زمينه با ايران رقابت كنند، دشوار كردم.

وي خاطر نشان كرد: آنچه برايم بيش از همه چيز اهميت داشت بر زبان انداختن نام ايران در اين عرصه بود و خوشحالم كه توانستم با پيروزي و پس از گذشت 25 ساعت و طي 50 كيلومتر 590 پيروزي به دست بياورم.
استاد بزرگ شطرنج ايران در خصوص احتمال شكستن اين ركورد گفت: احتمال شكستن وجود دارد ولي شرايط براي رقبا خيلي سخت شده زيرا من امتياز بالاتري به دست آوردم.
قائم مقامي در خصوص تلاش براي بهبود يافتن مجدد اين ركورد افزود: الان به اين موضوع فكر نمي كنم زيرا فشار زيادي را تحمل كردم و حالا حالاها نمي توانم اين ركورد را تغيير دهم.
وي تصريح كرد: روز قبل از بازي تنها سه ساعت خوابيدم و با وجود اينكه بيش از 30 ساعت گذشته هنوز نخوابيدم.
تلاش بسيار زيادي براي شكستن ركورد بازي هاي همزمان شطرنج موسوم به سيمولتانه در جهان انجام شده است. سر آغاز اين تلاش ها به سال 1996 باز مي گردد كه 'الف اندرسون' استاد بزرگ شطرنج سوئد با 310 نفر رقابت كرد و نام خود را براي نخستين بار در اين زمينه ثبت كرد.
اين ركورد هشت سال ادامه داشت تا اينكه در سال 2004 اندرو مارتين استاد بين المللي انگلستان با رويارويي با 326 شطرنج باز و 294 پيروزي، 26 تساوي و يك باخت ركورد را از آن خود كرد.
يك سال بعد قهرمان شطرنج بانوان جهان، سوزان پولگار استاد بزرگ مجارستاني در رقابت با 326 شطرنج باز و تسلط مثال زدني ركورد را از آن خود كرد.
در سال 2009 كرليل گئور گيف استاد بزرگ شطرنج بلغارستان در زمان 16 ساعت با 360 نفر مبارزه كرد و با 284 پيروزي، 70 تساوي و 6 باخت ركورد را به نام خود ثبت كرد.
اين ركورد در همان سال توسط مرتضي محجوب استاد بزرگ شطرنج كشورمان در رقابتي همزمان با 500 بازيكن شكست و شطرنج باز ايران با 397 پيروزي، 90 تساوي و 13 باخت ركورددار اينگونه مسبقات شطرنج شد.
در اواخر سال 2010،'گرشون' استاد بزرگ اوكرايني اصل رژيم صهيونيستي در ميان تبليغات رسانه اين در رقابت با 523 نفر اين ركورد را شكست.
اين ركورد در شرايط بسيار مشكوكي به ثبت رسيد چرا كه به عقيده بسيار از كارشناسان اين رشته ورزشي قوانين مربوط به ثبت ركورد در كتاب كينس در اين نقص شده بود.
به طور مثال 300 نفر از 500 شطرنج باز شركت كننده در اين ركورد از كودكان و نونهالاني بودند كه عضو انجمن شطرنج نبودند و داوران مسابقه دقايقي پيش از آغاز رقابت قوانين اوليه بازي شطرنج را به آنان آموزش دادند. :eek::eek::eek:
احسان قائم مقامي ملي‏پوش شطرنج كشورمان امروز در رقابت با 604 نفر و پيروزي در برابر 590 شطرنج باز و كسب بيش از 90 درصد امتيازات لازم ركورددار اين رشته ورزشي شد. قائم مقامي در 16 ديدار با نتيجه تساوي رضايت داد و 8 ديدار را هم واگذار كرد.
ركورد قائم مقامي در حالي در كتاب گينس ثبت مي‎شود كه وي صاحب ريتينگ 2604 است. اين ريتينگ براي قائم مقامي خوش‌يمن است چرا كه او دو سال پيش با همين درجه بين‎المللي در مصاف با 'آناتولي كارپوف'، شطرنجباز 58 ساله روسيه و قهرمان پيشين جهان صاحب برتري شده بود. و اين بار
اولين استاد بزرگ تاريخ شطرنج ايران با همين درجه بين‎المللي ركورد ديگري را از خود به جا گذاشت. :gol::gol::gol:

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا احسنت داره به این غیرت
راستشو بخوای ایرانی اگه بخواد میتونه.چون خون امثال کوروش کبیر تو رگهاش جریان داره اما این چند سال اخیر داره حالم از این شعارهای کله داغ کن دولتی بهم می خوره.
همه وجود یه جوون ایرانی شده یه مشت شعار که معلوم نیست ریشه اش از کجا هست و برا چه منظوری طرح ریزی شده.
موفق باشید

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ماشاالله :surprised:

منم از ته دل دعا می کنم همه ایرانیا موفق باشن :gol:

مخصوصا خودمو خودتو خودشو بقیه :redface:

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نكته‌هاي مفيد رژيمي براي بازيكنان شطرنج

كسي به من گفت كه حاضر است با رضايت خاطر يك استيك بزرگ را پيش از مسابقه براي حريف خود خريداري كند، زيرا با خوردن آن، خون با فشار زياد از مغز به معده جريان مي‌يابد كه باعث مي‌شود فرد نتواند قدرت واقعي خود را به نمايش بگذارد.
فكر نكنيد كه بهتر است پيش از آغاز مسابقه‌يك تكه‌ي بزرگ گوشت بخوريد. هرچندكه، شما به طور قطع بايد سطح انرژي و قند خون خود را بالا نگه داريد. اما بهترين راه براي اين كار، بستگي به فيزيولوژي هر شخص دارد. در طول بازي جرعه‌جرعه آب سيب بنوشيد، يك تكه شكلات بخوريد يا ريشه جنسينگ بمكيد.
درعين‌اين‌كه آن چه پيش و در جريان بازي مي‌خوريد، از اهميت بالايي برخوردار است، آن‌چه كه پس از بازي خورده مي‌شود، موضوع مهمي نيست. مگر اين كه روز بعد مسابقه داشته باشيد.
شطرنج، ورزش كاملا پيچيده‌اي است كه در آن، بازيكن بايد براي داشتن عملكرد خوب در رقابت‌هاي دشوار، در شرايط جسمي و روحي مناسبي باشد. عوامل بسياري بر عملكرد بازيكنان تاثيرگذارند، اما تغذيه نقش مهمي را پيش يا در جريان هر رويداد شطرنجي بازي مي‌كند. تغذيه به ويژه، بر مواردي چون وضعيت رواني، هوشياري، حافظه و عملكرد كلي مغز كه حياتي‌ترين مشخصه‌هاي شطرنج را تشكيل مي‌دهند، تاثيرگذار است. بنابراين، بازيكنان شطرنج بايد رژيم فردي خود را متناسب با نيازهاي خود تعيين كنند.
خوردن غذا پيش از مسابقه‌ي شطرنج، يك عامل بسيار حياتي به‌شمار مي‌رود. غذاي مصرف‌شده تقريبا دو ساعت پيش از آغاز مسابقه، بر احساس و عملكرد بازيكن در طول بازي تاثيرگذار خواهد بود. پرخوري‌كردن، كم‌خوردن يا مصرف اشتباه‌يك غذا، به طور مشخصي بازيكن را در وضعيت بدي قرار مي‌دهد. تقريبا همه‌ي متخصصان تغذيه معتقدند كه غذاي غني‌شده با روغن ماهي، براي مغز بازيكنان بسيار مفيد است.
اين باور وجود دارد كه ژاپني‌ها به دليل مصرف مداوم غذاهاي دريايي حاوي روغن‌هاي غذايي از بهره‌ي هوشي بالاتري برخوردارند.

كارشناس سلامت تغذيه، مواد غذايي با پروتئين و كربنات بالا را پيش از مسابقه توصيه مي‌كند. كربنات‌ها به حفظ تمركز كمك مي‌كنند، درحالي‌كه، پروتئين براي ارتباطات مغزي ضروري است. به منظور دريافت كربوهيدرات كافي، مصرف مقادير زياد ميوه، سبزيجات، سيب‌زميني و برنج پيشنهاد مي‌شود. غذاهايي مانند تخم‌مرغ، مرغ، مغزها، شير و سويا از پروتئين بالايي برخوردارند و توسط بسياري از متخصصان تغذيه، به عنوان بخشي از رژيم غذايي يك شطرنج‌باز، توصيه مي‌شوند.
براساس تجربه‌ي شخصي من، مصرف غذاهايي چون گوشت قرمز، همبرگر و سيب‌زميني سرخ‌كرده پيش از يك كار جسمي يا روحي نيازمند تمركز، توصيه نمي‌شود. هضم اين غذاها انرژي زيادي را طلب مي‌نمايد كه تمركز در مدت طولاني را تقريبا غيرممكن مي‌سازد. پس از مصرف اين غذاها چرت‌زدن بسيار بهتر از يك بازي فكري است. به عنوان يك قانون، مصرف بيش از حد غذا پيش از بازي شطرنج، كار خوبي نيست زيرا اين سيستم گوارشي بازيكن است كه كار مي‌كند نه مغز وي.
به حد كافي نخوردن غذا نيز كار بدي است. پيش از بازي گرسنه نباشيد. بهتر است مقايسه‌اي بين اين كه چه ميزان غذا براي امكان يك بازي بهتر، بسيار زياد است و چه ميزان كافي نيست داشته باشيم. اين موضوع يك امر شخصي است و بايد توسط خود بازيكن و با كمك يك متخصص تغذيه مشخص شود.
گزينه‌هاي بسياري به عنوان ميان‌وعده براي استفاده در طول بازي وجود دارد: انواع مغزها، بيسكويت پنيري، ساندويچ‌ها و تن ماهي همگي از پروتئين بالايي برخوردارند. ويتامين‌هاي B12 , B6,B1براي ورزش‌هاي نيازمند دقت بالا، ضروري هستند.
ازآن‌جاكه بازي گلف و شطرنج نيازمند سطح تمركز يكساني هستند، ويتامين‌ها نقش مهمي را در فعاليت مغزي در اين ورزش‌ها بازي مي‌كنند. همراه‌داشتن يك سيب بزرگ يا موز در بازي، فكر خوبي است.

كربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها نيز به عنوان بخشي از رژيم غذايي شطرنج پيشنهاد مي‌شود. به منظور دريافت پروتئين كافي، خوردن تخم‌مرغ، مغز ها، شير و سويا توصيه مي‌شود. كربوهيدرات‌ها نيز در غذاهايي مانند ميوه‌ها، سبزيجات، سيب‌زميني و برنج يافت مي‌شوند.

در طول دوره‌ي مسابقه، نوشيدن مقدار زيادي آب يا نوشيدني ديگر مانند چاي خنك بدون كافئين، بسيار مهم است. نوشيدني‌هاي نيروزا و كافئين‌دار به دليل اثر دوگانه‌اي كه دارند، بايد با احتياط بيشتري استفاده شوند. همراه داشتن يك سيب بزرگ يا موز كار خوبي است.
بهترين خوراكي جامد ترجيح داده شده توسط استادان بزرگ شامل شكلات(80.5%)، ميوه ها (14.6%)، تكه هاي غلات (9.8%) هستند. در مورد انواع مايعات اولويت هاي اصلي شامل آب (72.1%)، قهوه (42.6%)، چاي (29.5%) و آب ميوه (23.6%) است.
تمرين‌هاي عملي
فعاليت بدني انجام شده براساس روال معمول مانند ايروبيك، ممكن است به شيوه‌هاي زيادي به شطرنج‌باز كمك كند: حالت بدن را بهتر مي‌كند، مقاومت بدن و توليد اندورفين (ماده‌اي كه توسط مغز ترشح و باعث احساس راحتي و آرامش مي‌شود) را افزايش مي‌دهد، عصبانيت، نگراني، تنش و اضطراب را كاهش مي‌دهد، عملكرد مرتبط با فكركردن (حافظه، هوش و خلاقيت) را بهبود مي‌بخشد و موجب افزايش انرژي و حفظ آرامش روحي مي‌شود. هم‌چنين به حفظ تناسب اندام و وزن ايده‌آل كمك مي‌كند، رسوب چربي‌ها در خون را كاهش و سطح كلسترول خوب را افزايش مي‌دهد، يكي از عوامل اساسي جلوگيري از بيماري ديابت است، مفاصل را مستحكم مي‌كند و بسياري موارد ديگر.
به دليل اثر منفي شناخته‌شده‌ي مصرف تنباكو بر سلامتي، يك مطلب درباره‌ي مصرف آن در گزارش گنجانده شد. سيگار كشيدن عاملي براي بيماري عروقي است كه منجر به سرطان ريه، حنجره و... مي‌شود.
نيكوتين تنباكو امكان استفاده‌ي بدن از كلسيم براي هدايت آن به مفاصل را كاهش مي‌دهد و افراد سيگاري از كمبود ويتامين هايي چون C,B12,B1و بتاكاروتن رنج مي برند و ساير موارد ديگر.
جمع بندي و پيشنهادات
نتيجه‌ي اين تحقيق اطلاعاتي را درباره‌ي ورزش و عادت‌هاي غذايي استادان بزرگ بين‌المللي ارايه داد، اما به طور قطع براي پرداختن بيشتر به اين موضوع، به تحقيقات بيشتري نياز است.
با توجه به اين نتايج، نگارنده برخي پيشنهادات عملي را درباره عادت هاي بهداشتي ورزشكاران كه مي‌تواند عملكرد ورزشي آن ها را بهبود بخشد، عنوان مي‌كند.
شطرنج‌بازان بايد هر روز صبحانه بخورند.
· اجتناب از غذاي سنگين يا غذاهايي كه هضم آن‌ها دشوار است پيش از آغاز بازي، بايد به عنوان يك عادت معمول، مورد پذيرش شطرنج‌بازارن قرار گيرد. آخرين وعده‌ي اصلي غذايي بايد حداقل سه ساعت پيش از بازي باشد. چنان‌چه بازيكن بخواهد چيزي پيش از مسابقه بخورد، بايد از بين ميوه‌ها، غلات، بيسكويت شور، شيريني، ماست كم‌چرب با مخلوط ميوه‌ يا غلات و نوشيدني‌هاي ورزشي انتخاب كند.
· بهترين استراتژي براي هيدراسيون، نوشيدن مقادير كم مايعات در فواصل معين به جاي نوشيدن مقدار زياد آن در مدت كوتاه است كه از تشنگي نيز جلوگيري مي‌كند. در طول دوره‌ي آموزش و فعاليت بدني نيز همين كار بايد انجام شود.
· آموزش بازيكنان در مسابقه‌هاي آموزشي در رابطه با مقدار مايعاتي كه بايد در طول مسابقه بنوشند، مفيد است. نوع و مقدار متناسب مايعات براي بدن (و آشناشدن با آن‌ها)، بايد تعيين و از نوشيدن مقاديري كه طي يك مسابقه مهم ممكن است به از دست دادن تمركز بيانجامد، خودداري شود. همين رويه براي غذاهاي جامد نيز بايد مدنظر قرار گيرد.
· برخي از مشخصه‌هاي ادرار مي‌تواند وضعيت هيدراسيون را مشخص كند كه نشانه‌ي خوبي براي بازيكن است. اگر در هر لحظه از روز، رنگ ادرار زرد تيره، مقدار آن كم و بوي آن تند باشد، اين علايم مي‌تواند نشانگر عدم استفاده‌ي كافي بازيكن از مايعات باشد.
· به بازيكنان برجسته‌ي شطرنج توصيه مي‌شود كه به مشاوره‌ي علمي متخصصان تغذيه اعتماد كنند تا بتوانند از عهده‌ي الزامات شطرنج در سطوح بالا برآيند. زيرا متخصصان تغذيه، نقش مهمي را در عملكرد ورزشي بازي مي‌كنند.
· استفاده‌ي نامناسب از مكمل‌هاي رژيمي، عمدتا بدون نظارت تخصصي يا سرخود، مي تواند منجر به مشكلاتي در سلامت شود و نتيجه‌ي تست كنترلي دوپينگ مثبت باشد. توصيه مي‌شود كه استفاده از مكمل‌هاي رژيمي براي شطرنج‌بازان تنها تحت نظارت پزشك و پس از انجام آزمايشات كلي باشد. و براي يك بازيكن فوق پيشرفته تنها از مكمل‌هايي كه در ليست موارد و روشهاي غير قانوني براي شطرنج نباشد، استفاده شود. بازيكنان بايد از قوانين جاري ضددوپينگ بين‌المللي آگاه باشند.
مقررات
فعاليت‌هاي جسمي بايد عامل اصلي تشكيل‌دهنده‌ي برنامه‌ي آموزشي شطرنج‌بازان باشد. انجام آزمايش‌هاي پزشكي و قلب و عروق پيش از آغاز اين فعاليت ضروري است و اين برنامه بايد توسط يك دكتر يا مربي ورزشي اجرا شود.
پيش از مسابقه
خوب‌خوردن، چيز جديدي در بحث تغذيه نيست.
· گوجه فرنگي با سرطان پروستات مبارزه مي‌كند.
· ويتامين Dاز پوكي استخوان جلوگيري مي‌كند.
· بيش از هر چيز، شطرنج‌بازان به سلامت مغز نياز دارند.
· اجماع همگاني بر اين است كه ويتامين ها و مواد معدني باعث بهبود حافظه، تمركز و خوش بيني مي‌شوند.
· چنان‌چه مغز مي‌توانست، غذاي خود را انتخاب كند، گزينه‌ي او غذايي با روغن ماهي بسيار مي‌بود.
· اسيدهاي چرب امگا -3 و امگا-6
اين اسيدهاي چرب با چربي هاي بد در بدن جايگزين مي‌شود كه منجر به ايجاد سوختي مفيدتر و احتمالا كاهش وزن مي‌شود. امگا -3 نيز براي كمك به افرادي كه با فراز و نشيب هاي رقابت ها دست و پنجه نرم مي‌كنند، حياتي است. خوراك هاي با پروتئين و كربوهيدرات بالا، حداقل سي دقيقه پيش از بازي مفيدند.
در طول مسابقه
بحث در مورد مواد غذايي كه‌يك بازيكن در جريان بازي مصرف مي‌كند، بسيار مهم تر از بحث در مورد مواد غذايي مورد استفاده در طول دوره‌ي آموزشي وي است. عوامل كوتاه‌مدت نظير سطح قند خون و هيدراسيون تاثير زيادي بر عملكرد مغز دارند.
متخصصان تغذيه، در اين موضوع كه آب بهترين منبع هيدراسيون است، هم عقيده‌اند. نوشيدن ناكافي آب، منجر به افزايش شيوع چاقي، سردرد و فشار خون پايين مي‌شود كه همه‌ي آن‌ها اثري منفي بر عملكرد دارند.
نوشيدني‌هاي نيروزا در ورزش‌هاي استقامتي جايگاه خود را دارند. آن‌ها نبايد جايگزين آب در ورزش‌هايي چون شطرنج شوند.
نوشيدني‌هاي نيروزا با خود الكتروليت و كربوهيدرات به همراه دارند، اما از آن‌جاكه بيشتر شطرنج‌بازان در طول مسابقه دچار تعرق زياد نمي‌شوند، و فعاليت جسمي پاييني دارند، كربوهيدرات كمي را مي سوزانند.
متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه حتي پيش از آن كه احساس تشنگي داشته باشيد، آب بنوشيد. دهان خشك، نشانه‌ي آغاز دي هيدراته‌شدن است. آن‌ها هم چنين در مورد الكل نيز كه ممكن است منجر به دي‌هيدراته شدن شود، هشدار مي‌دهند.
در صورت اتمام مسابقه به طور متوسط در طول چهل و پنج دقيقه، نيازي به استفاده از نوشيدني نيروزا نيست. تحقيقي نشان مي‌دهد كه كودكان به هنگام استفاده از نوشيدني نيروزا، مايعات بيشتري مي نوشند. بنابراين شايد اين نوشيدني‌ها به حفظ قند خون و تمركز ذهني آن ها در طول مسابقه كمك كند.
اما در مورد كافئين بايد گفت كه به حدنصاب آراد عمومي‌ در رابطه با استفاده از آن به جاي آب نمي‌رسد. كافئين در گيرنده‌هاي آدنوزين مغز جاخوش مي‌كند كه اثرات افسرده‌كنندگي داروهاي شيميايي را معكوس مي‌كند.
كافئيناز فايده‌ي افزايش متابوليسم برخوردار است كه بدن را قادر مي‌سازد عمل فرآيندي مواد غذايي را سريع‌تر انجام دهد. هرچندكه كافئين زياد يا كافئين با شكم خالي موجب افزايش سريع فعاليت در كوتاه مدت مي‌شود، كه با افت قند خون همراه است.
بنابراين كافئينممكن است سطح هوشياري را افزايش دهد. اما بيشترين سوء تعبير در مورد آن، در ارتباط با تمركز و به ويژه حافظه است. مطالعه‌اي انجام شد كه استفاده‌ي طولاني‌مدت از كافئين را به ضعف حافظه‌ي بلندمدت ربط مي‌داد، ولي هيچ مطالعه‌ي علمي ‌در خصوص تاثير كافئين بر توانايي شطرنج بازي كردن انجام نشده است. چنان‌چه كافئين فايده‌اي داشته باشد، به‌طورقطع، كوتاه‌مدت است. به طور كلي، كافئين براي مدت سه‌يا چهار ساعت پس از مصرف، در بدن باقي مي‌ماند.
متخصصان تغذيه،ميان وعده‌هاي مختلفي را براي حفظ سطح گلوكز و قند خون در جريان بازي پيشنهاد مي‌كنند به ويژه ميان وعده‌هايي كه حاوي پروتئين هستند، شامل مغزها، ميوه، ماهي تن، پنير و با تعجب يك برش از گوشت گاو مي باشند.
ويتامين‌هايي از جمله B12,B6,B1كه به هنگام اضطراب و استرس سطح آن‌ها، به سرعت كاهش مي‌يابد، شرايط اسف‌باري براي بازيكنان گلف و شطرنج فراهم مي‌كنند. نشان داده شده است كه ويتامين‌هاي Bدر رقابت‌هاي تيراندازي كه از نظر ذهني، ورزشي مشابه شطرنج است، سطح دقت را افزايش مي‌دهند.
به هنگام بازي شطرنج كودك خود، مواردي چون ساندويچ تن ماهي، سالاد مرغ، كره بادام زميني طبيعي با نان سبوس‌دار، بيسكويت پنيري، ميوه و مغز بادام، گردو، پسته‌يا بادام هندي را براي وي مهيا كنيد.

برگردان: اعظم اعتماد
منبع مقاله
نقل از سایت شطرنجیان

jmadar81

عضو جدید
شطرنج

شطرنج

روايت کرده اند که پادشاه هند که به سختي تحت تأثير اختراع بازي شطرنج قرار گرفته بود ، به مخترع آن وعده داد که هرپاداشي بخواهد به او بدهد . مخترع تقاضايي کرد که به ظاهرخيلي نا چيز به نظر مي رسيد : او مقداري دانه هاي گندم درخواست کرد ، به نحوي که اگر آنها را در خانه هاي صفحه شطرنج جادهند ، درهرخانه دو برا بر خانه قبل وجود داشته باشد.

پادشاه هند که ثروتمند ترين مرد جهان بود ، نتوانست از عهده اين درخواست برآيد . درحقيقت اين راجه ثروتمند شرقي با همه تصورات بي پايان خود نمي توانست اين مقدار گندم را تهيه کند !
چون تعداد دانه ها گندم برابراست با مجموع توانهاي متوالي 2از 5تا 63يعني 615,551,759,573,744,446,18 عددگندم اگر درهر سانتيمتر مکعب 25 دانه گندم جا بگيرد ، روي هم اين تعداد گندم به اندازه 685,253,337,922 مترمکعب گندم مي شود ( 20ميليون گندم درهر مترمکعب ).

براي اينکه بتوان اين مقدارگندم را بدست آورد ، بايد هشت بار تمام زمين را کاشت وهشت بار محصول آنرا جمع کرد. به عبارت ديگر اين محصول را از سياره اي مي توان بدست آورد که سطح آن هشت برابر زمين باشد .

ابوريحان بيروني براي محسوس کردن اين عدد مي گويد در سطح کره زمين 2305 کره را در نظرمي گيريم ، واگر از هر کره 000/ 10رود جاري شود ، در طول رودخانه 1000 قطار قاطر حرکت کند و هر قطار شامل 1000 قاطر باشد و بر هر قاطر 8 کيسه گندم قرارداده باشيم ودرهر کيسه 000/10 دانه گندمئباشد .

آن وقت عدد همه اين گندم ها را از تعدادگندم ها ي صفحه ي شطرنج کوچکتر مي شود . به اين ترتيب مخترع شطرنج درس خوبي به پادشاه هند داد و به او ثابت کرد که امکانات بي پاياني ندارد و نمي تواند ((هر ))خواهش مخترع را برآورد .

منبع:aftab.ir

jmadar81

عضو جدید
قرمانان شطرنج دنیا

قرمانان شطرنج دنیا

مگنس کارلسن شماره 1 ریتینگ جهان

آنا اوشنینا قهرمان شطرنج بانوان

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1]آتوسا پورکاشيان قهرمان شد
[/h][h=2] استاد بزرگ شطرنج بانوان، قهرمان کشور شد.[/h]

به نقل از سايت فدراسيون شطرنج در پايان دور يازدهم شطرنج قهرماني کشور، آتوسا پورکاشيان که در رده‌بندي اوليه جدول مسابقات بخت نخست را به خود اختصاص داده بود، توانست جايگاه خود را حفظ کند، در صدر باقي بماند و به عنوان قهرماني اين رقابت‌ها دست يابد.

در دور يازدهم و آخرين ديدار اين مسابقات که صبح امروز (يکشنبه) انجام شد، استاد بزرگ بانوان آتوسا پورکاشيان با 9 امتياز مقام نخست اين رقابت‌ها را کسب کرد و استاد بين‌المللي بانوان ميترا حجازي با 8.5 امتياز به عنوان نايب قهرماني دست يافت. همچنين، استاد بزرگ بانوان سارا سادات خادم الشريعه با 8 امتياز، استاد فيده بانوان مينو عسگري‌زاده با 7.5 امتياز و استاد بين المللي بانوان غزل حکيمي فرد با 6.5 امتياز مقام‌هاي سوم تا پنجم را از آن خود کردند.

مسابقات فينال شطرنج قهرماني کشور بانوان از 8 آذر ماه با حضور 24 شطرنج باز از 10 استان کشور به ميزباني گيلان در شهر رشت برگزار شد. اين مسابقات در 11 دور به روش سوئيسي به سرداوري شهره بيات داور بين المللي انجام شد.

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کد خبر : 1028011 زمان ارسال : سه شنبه 1392/09/26 11:38

براي حضور در مسابقات قهرماني رده‌هاي سني جهان
[h=1]38 شطرنج‌باز ايراني عازم امارات شدند[/h][h=2] 38 شطرنج‌باز ايراني براي حضور در مسابقات قهرماني رده‌هاي سني 8 تا 18 سال جهان امروز، سه‌شنبه 26 آذر ماه عازم العين امارات متحده عربي شدند.[/h]

به نقل از سايت فدراسيون شطرنج، مسابقات قهرماني رده‌هاي سني 8 تا 18 سال جهان در دو گروه دختران و آزاد در 11 دور به ميزباني امارات متحده عربي در شهر العين آغاز مي‌شود.

17 شطرنج‌باز دختر و 21 شطرنج‌باز پسر از ايران براي حضور در دو بخش دختران و آزاد مسابقات قهرماني رده‌هاي سني جهان اعزام شدند؛ خسرو شيخ هرندي (سرمربي)، افشين تهراني، شادي پريدر، مهران حق شناس، مرتضي محجوب، سيد کاظم مرتضوي، عباس خاکپور (مربيان) و محمد بنايي (سرپرست) شطرنجبازان کشورمان را همراهي خواهند کرد. همچنين فريدون اسکندري (داور بين‌المللي) به عنوان داور در مسابقات قهرماني رده‌هاي سني جهان حضور خواهد داشت.

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1]ايران‌درمسابقات‌شطرنج‌قهرماني‌جهان‌چهارم‌شد
[/h][h=2] تيم ايران مقام چهارمي مسابقات شطرنج قهرماني رده‌هاي سني جهان را کسب کرد.[/h]

در پايان مسابقات شطرنج قهرماني رده‌هاي سني جهان در 11 دور به ميزباني العين امارات برگزار شد. ايران در اين رقابت‌ها با 38 نماينده شطرنج باز در دو بخش آزاد و دختران حضور داشت که در پايان با کسب يک مدال طلا، يک نقره و يک برنز پس از تيم‌هاي هند، چين و روسيه در رده چهارم جهان قرار گرفت.

به گزارش ايسنا،تيم هند با سه نشان طلا، دو نقره و سه برنز در جايگاه نخست قرار گرفت. چين با سه طلا، در رده دوم و روسيه با يک طلا، يک نقره و سه برنز در رده سوم ايستادند.

در پايان مسابقات شطرنج قهرماني رده‌هاي سني جهان و در بخش پسران تنها پويا ايدني موفق به کسب مدال طلا شد و ساير نمايندگان ايران تنها يک عنوان پنجمي و دو مقام ششمي جهان را به دست آوردند.

نتايج شطرنج بازان ايران در پايان دور يازدهم به شرح زير است:

** رده سني زير 8 سال آزاد:

* سيد ايليا بيکايي يک – ميهايل ميتليف از مولداوي صفر

* امير علي اميري صفر – بابو رامش از هند يک

* سيد کيان پور موسوي يک – روبرت ماراديان از ارمنستان صفر

در اين رده سني و در پايان دور يازدهم شطرنج بازان رامش بابو از هند با 11 امتياز قهرمان شد، کان ايسيک از ترکيه و آيدين ايلشان از آذربايجان هر کدام با 9 امتياز به ترتيب دوم و سوم شدند.

بيکايي با شش امتياز در رده ششم جهان قرار گرفت. اميري هشت امتيازي و پور موسوي هشت و نيم امتيازي شدند.

** رده سني زير 10 سال آزاد:

* عليرضا فيروز جام يک– لونات اوگينان از روماني صفر

* ماهان صابري يک دوم – لانس هندرسون از اسپانيا يک دوم (مساوي)

* امير محمد دو چشمه صفر – ليو تانگ از چين يک

در پايان دور يازدهم ليانگ واندر از آمريکا با 10 امتياز به مقام قهرماني رسيد، پنگ ديويد ديگر شطرنج باز آمريکايي و پاول تکلاف از لهستان هر کدام با 9 امتياز دوم و سوم شدند.

فيروز جام نيز هشت امتيازي و صابري هفت امتيازي و دو چشمه نيز شش و نيم امتيازي شدند.

** رده سني زير 12 سال آزاد:

* آرين غلامي يک – آگي بيلگ از مغلوستان صفر

* محمد امين طباطبايي يک – ماکسيم ايوانيکا از بلاروس صفر

* نيما فندرسکي صفر – آشوت پروانيان از ارمنستان يک

* برنا درخشاني صفر – محمد کريم از آذربايجان يک

در پايان دور يازدهم آرام هاکوپيان از ارمنستان با 9.5 امتياز قهرمان شد، راجون دانا از هند و سرجي لوپانوف از روسيه هر کدام با هشت و نيم امتياز به ترتيب دوم و سوم شدند.

آرين غلامي نيز با هشت و نيم امتياز در رده ششم قرار گرفت. محمدامين طباطبايي در مجموع هشت امتيازي ، فندرسکي پنج و نيم امتيازي و درخشاني پنج و نيم امتيازي شدند.

** رده سني زير 14 سال آزاد:

* شاهين لرپري زنگنه صفر – پرهام مقصودلو يک

* پرهام مقصود لو يک – شاهين لرپري زنگنه صفر

* محمدرضا اصغرزاده يک – وانگ ژياکو از چين صفر

* رضا اخگري يک – گئورگي تاوزاراشويلي از گرجستان صفر

در پايان دور يازدهم ليداي از چين با 9.5 امتياز قهرمان شد، ميلان زاجيک از صربستان و ميرات آتابايوف از ترکمنستان هر کدام با 9 امتياز به مقام‌هاي دوم و سومي رسيدند.

مقصود لو نيز با هشت و نيم امتياز در رده پنجم جهان قرار گرفت. اصغرزاده نيز شش و نيم امتيازي ، زنگنه هفت و نيم امتيازي و اخگري شش امتيازي شدند.

** رده سني زير 16 سال آزاد:

* احمد عسگري زاده يک دوم – بوداک ميشائيل از آمريکا يک دوم (مساوي)

* مسعود مصدق پور يک دوم – ريچارد وانگ از کانادا يک دوم (مساوي )

* سيد خليل موسوي يک – ماکسيم واولين از روسيه صفر

* مرصاد خداشناس يک دوم – راميل نياز راخماتف از روسيه يک دوم (مساوي)

در پايان دور يازدهم مورعلي کارتيکيان از هند با 9 امتياز قهرمان شد . آرون گريش از هند نيز با 9 امتياز به مقام نايب قهرماني رسيد . کايريل الکسينکو از روسيه با هشت امتياز سوم شد.

عسگري زاده، موسوي و مصدق پور در مجموع هفت و نيم امتيازي شدند ، خدا شناس نيز شش و نيم امتياز کسب کرد.

** رده سني زير 18 سال آزاد:

* پويا ايدني يک دوم – نيجاد عباس اف از آذربايجان يک دوم (مساوي)

* نيما جوانبخت يک – لينوس جوهان سون از سوئد صفر

پويا ايدني با هشت و نيم امتياز به مقام قهرماني جهان رسيد. نيجاد عباس اف با هشت امتياز دوم شد ، دنيل ناروديسکي از آمريکا نيز با هفت و نيم امتياز به مقام سومي رسيد. جوانبخت نيز در پايان هفت و نيم امتيازي شد.

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
قهرماني امير باقري در شطرنج نيمه سريع العين

کد خبر : 1032618 زمان ارسال : يکشنبه 1392/11/13 10:31

رقابت هاي شطرنج نيمه سريع العين در امارات با قهرماني نماينده ايران به پايان رسيد.

به گزارش پايگاه اختصاصي مسابقات ، نتايج اين رقابت ها به شرح زير است :

* دور چهارم : امير باقري مقابل حسن ابتيني از سوريه به پيروزي رسيد.نگين پهلوان زاده برابر احمد قوايد از امارات برنده شد ، مهرداد پهلوان زاده با آندرس ميناردو از فيليپين مساوي کرد.عبدي عبدالکريم مقابل عبدالآل معاز از مصر به برتري رسيد و نگار پهلوان زاده برابر سالم الشامسي از امارات نتيجه را واگذار کرد.

* دور پنجم : امير باقري مقابل ناصر حاجي از اوکراين برنده شد ، مهرداد پهلوان زاده از سمير رامز از مصر شکست خورد.عبدي عبدالکريم نتيجه را به حسن ابتيني از سوريه واگذار کرد.نگين پهلوان زاده برابرر عبدالرحمان مشهود از مصر شکست خورد و نگار پهلوان زاده نيز عبداللطيف ابتيني از سوريه را مغلوب کرد.

* دور ششم : امير باقري مقابل فواد الطاهر از مصر مساوي کرد ، مهرداد پهلوان زاده سلطان الزابي از امارات را شکست داد ، عبدي عبدالکريم نتيجه را به امل الشامسي از امارات واگذار کرد.نگين پهلوان زاده برابر ناصر الشامسي از امارات برنده شد و نگار پهلوان زاده نيز از موزه المعمري اماراتي شکست خورد.

* دور هفتم و پاياني : امير باقري مقابل فرانسيس ديماروکات از فيليپين به برتري رسيد.مهرداد پهلوان زاده ميشا هرنيچ از اسلووني را مغلوب کرد.عبدي عبدالکريم برابر سعيد الهرتي از امارات برنده شد ، نگين پهلوان زاده برابر سوليت رواد از سوريه شکست خورد و نگار پهلوان زاده نيز از سد مطر الظاهري از امارات گذشت.

در جدول پاياني اين رقابت ها که به صورت رپيد يا نيمه سريع برگزار شد ، امير باقري استاد بزرگ شطرنج ايران با 6.5 امتياز قهرمان شد و فواد الطاهر از مصر با پوئن شکني کمتر دوم و ماروين مارکوس از فيليپين با 6 امتياز سوم شدند.مهرداد پهلوان زاده با 5.5 امتياز در رده ششم ، نگين پهلوان زاده ، عبدي عبدالکريم و نگار پهلوان زاده با 4 امتياز و اختلاف پوئن شکني به ترتيب در رده هاي 21 ، 31 و 32 قرار گرفتند.

در اين دوره از رقابت ها 90 شطرنج باز شرکت داشتند.

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مسابقات ليگ برتر شطرنج

مسابقات ليگ برتر شطرنج

کد خبر : 1033513 زمان ارسال : سه شنبه 1392/11/22 13:08

[h=1]شهر آتيه قهرمان مسابقات ليگ برتر شطرنج شد[/h][h=2] دور پاياني رقابت‌هاي ليگ برتر شطرنج باشگاه‌هاي کشور، جام انديشمندان با قهرماني تيم شهر آتيه خاتمه يافت.[/h]

دوازدهمين دوره رقابت‌هاي ليگ برتر که از شهريور ماه سال جاري با حضور 10 تيم از سراسر کشور آغاز شده بود با قهرماني تيم آتيه شهر به ميزباني تبريز به کار خود پايان داد.

در دور پاياني اين پيکارها، تيم شهر آتيه با 58.5 امتياز اول شد و تيم‌هاي شهرداري تبريز و دانشگاه آزاد اسلامي به ترتيب جايگاه‌هاي دوم و سوم را از آن خود کردند.

تيم آتيه با ترکيب بازيکنان و استاد بزرگاني چون پوريا دريني، پويا ايدني، مرتضي محجوب، حامد موسويان، ابراهيم احمدي نيا و منيره علي فقير نواز قهرمان شد. اين تيم به عنوان نماينده ايران در رقابت‌هاي جام باشگاه‌هاي آسيا که فروردين 1393 در العين امارات برگزار مي شود ، حضور مي يابد.

abyss ocean

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شطرنج جام خزر

شطرنج جام خزر

کد خبر : 1054191 زمان ارسال : سه شنبه 1392/11/29 19:08

شطرنج‌باز آذربايجان قهرمان شد، قائم مقامي سوم
نتايج دور پاياني شطرنج جام خزر

آزر ميرزويف شطرنج‌باز آذربايجاني قهرمان دوازدهمين دوره مسابقات بين‌المللي جام خزر شد.

به نقل از سايت فدراسيون شطرنج، دور پاياني دوازدهمين دوره مسابقات بين‌المللي جام خزر در حالي به پايان رسيد که آزر ميرزويف از آذربايجان توانست امين نصري را مغلوب خود کند و با کسب مجموع 8 امتياز قهرمان جدول A اين دوره از رقابت‌ها شود.

همچنين سيپکه ارنست از هلند در ميز دوم سيد خليل موسوي را شکست داد و با 8 امتياز در جايگاه نايب قهرماني ايستاد. احسان قائم مقامي نيز با سيد خليل موسوي در ميز سوم ، و واسيلي پاپين از روسيه با مهدي حسيني پور در ميز چهارم به رقابت پرداختند و در نهايت قائم مقامي و پاپين با غلبه بر حريفان خود و کسب مجموع 7 امتياز به ترتيب در جايگاه سوم و چهام جدول رده‌بندي اين دوره از مسابقات قرار گرفتند.